Wojna domowa na Ukrainie 19.06.2020r.- 1826 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 100.

W Doniecku odpowiedziano na słowa ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrija Kuleby.

Władze ukraińskie nie są w stanie zapewnić przestrzegania praw i wolności mieszkańców Donbasu. Opinię tę wyraził szef Centralnego Komitetu Wykonawczego ruchu społecznego „Republika Doniecka”, Aleksiej Muratow.

Chodzi o to, że w poniedziałek- 15 czerwca, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba w wywiadzie dla agencji prasowej „Ukrinform” powiedział, że nawet bez specjalnego statusu jako części Ukrainy mieszkańcy Donbasu będą mieli znacznie więcej praw i możliwości niż w DRL i ŁRL.

„Na Ukrainie po Majdanie nie ma nic, za czym opowiadali się mieszkańcy Donbasu w 2014 roku, ale jest wiele rzeczy, na które nie mamy prawa pozwolić wpuścić na naszą ziemię”– powiedział Muratow, dodając, że  „na takiej Ukrainie mieszkańcy Donbasu nie mogą mieć nie tylko praw i możliwości, ale także przyszłości.”

W związku z tym, ten działacz społeczny DRL  przypomniał ukraińską politykę ograniczania praw rosyjskojęzycznych mieszkańców, prześladowania obywateli ze względów etnicznych i religijnych, tłumienia sprzeciwu politycznego, a także usprawiedliwiania zbrodni nazistów ukraińskich podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

„Ubóstwo, łzy i krew pozostają dla obywateli Ukrainy, których rękoma  Zachód prowadzi wojnę od siedmiu lat na terytorium Donbasu, realizując swoje interesy geopolityczne i jednocześnie wypełniając kieszenie”– powiedział Muratow, podkreślając, że mieszkańcy regionu donbaskiego pod tym względem łączą swoją przyszłość tylko z Rosją.

I to jest kolejny przyczynek coraz mocniejszego zacieśniania więzi pomiędzy ukraińskim regionem Donbasu, który w zdecydowanej większości zamieszkiwany jest przez ludność rosyjskojęzyczną, a Federacją Rosyjską. 

Dodam, że odstąpienie przez Kijów od zobowiązania nadania szerokiej autonomii dla Donbasu, nie jest wobec niego żadną nieprzyjemną sankcją, dlatego, że obecnie już wywalczył on sobie faktycznie tak wielką autonomię, że może sam suwerennie decydować o swoim losie i przyszłości. Kijów mu do niczego w tej kwestii nie jest potrzebny.

Można powiedzieć, że obecne działania władzy ukraińskiej, tylko przypieczętowują przepaść pomiędzy Kijowem a wolną częścią Donbasu. A więc dzieje się coś co jest zaprzeczeniem celów politycznych Kijowa, który postanowił przyśpieszyć program integracji terytorialnej i odzyskania kontroli nad całą długością swojej granicy wschodniej.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały (10:50, 19:35 i 19:40), przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (1 ostrzał, 17 min) i 82 mm (1 ostrzał, 10 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 oraz przeciwpancernego granatnika SPG-9 (1 ostrzał, 50 granatów) i automatycznego granatnika AGS-17 (1 ostrzał, 10 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej oraz snajperskiej (3 ostrzały), tym sposobem 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze ostrzelali okolice Punktu Kontrolnego Wejścia/Wyjścia „GOrłowka” oraz Krutą Bałkę i Spartakusa.

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 87 pocisków, wobec 9- w odniesieniu do dnia poprzedniego.

Poza tym, ukraińskie siły zbrojne nadal rozmieszczają sprzęt wojskowy na obszarach mieszkalnych.

Wywiad Milicji Ludowej DRL nadal odnotowuje rozmieszczenie sprzętu wojskowego ukraińskich sił zbrojnych w obszarach mieszkalnych na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę, co zagraża życiu i zdrowiu okolicznej ludności cywilnej.

„W ciągu ostatniego dnia ujawniono rozmieszczenie sprzętu:

ze składu 35 brygada piechoty morskiej :

w Majorsku – opancerzony pojazd bojowy;

ze składu 54 brygady zmechanizowanej:

w Kalinowie- system rakiet przeciwlotniczych „Osa” na terenie prywatnego gospodarstwa domowego;

ze składu 57 brygady piechoty zmotoryzowanej im. otomana Kosti Gordienki:

w Niewelskoje- 2 wozy bojowe;

oraz ze składu 53 brygady zmechanizowanej:

w Wołnowacha- system rakiet przeciwlotniczych „Strieła-10”;

w Bogdanowce- 4 wozy piechoty na terenie prywatnych gospodarstw domowych;

w Berezowoje- opancerzony pojazd bojowy;

a także w Starognatowce- dwa wozy bojowe i jeden BMP-1”– napisano w raporcie dowództwa Milicji Ludowej DRL.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 19 червня 2020 року.

Минулої доби збройні формування Російської Федерації 14 разів порушили режим припинення вогню та обстріляли наші позиції із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм і 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, снайперської та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, неподалік Авдіївки ворог в обідню пору та неодноразово у вечірній час застосував проти наших воїнів міномети калібру 120 мм і 82 мм, гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. Також за темної пори доби біля цього населеного пункту агресор задіяв снайперську зброю.

По українських захисниках, які виконують завдання в передмісті Мар’їнки загарбники чотири рази вели вогонь з ручних, автоматичних протитанкових і підствольних гранатометів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, поблизу Кримського противник зранку випустив 7 мін із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм, а у другій половині дня двічі обстріляли наші позиції із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

Поруч із населеним пунктом Оріхове, російські найманці три рази відкривали вогонь по українських захисниках з, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

На жаль, внаслідок ворожих обстрілів один наш захисник загинув, та ще одного воїна поранено. Командування Об’єднаних сил висловлює щирі та глибокі співчуття рідним і близьким загиблого героя, а пораненому воїну бажає скорішого одужання.

Для здійснення заходів із відсічі та стримування збройної агресії наші воїни вправно задіяли чергові вогневі засоби і змусили ворога припинити свою злочинну активність. За даними розвідки, 18 червня українські оборонці знищили одну ворожу військову вантажівку та склад боєприпасів на мінометній позиції загарбників.

Від початку поточної доби в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування «Північ» російські збройні формування обстріляли наші позиції із гранатометів різних систем та стрілецької зброї поблизу Кримського. Також противник застосував міномети калібру 82 мм на підступах до Шумів.

Українські оборонці вжили вичерпних заходів для припинення вогню з боку збройних формувань РФ, після чого загарбники відмовилися від подальшої активності.

За поточну добу втрат серед українських захисників немає. Ситуація в районі проведення операції надійно контролюється Об’єднаними силами.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.06.2020r.- 1826 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z pogranicza indyjsko – chińskiego, gdzie ostatnio doszło do „ostrego spięcia”, zakończonego ofiarami śmiertelnymi w szeregach wojskowych obu stron, z tym ze po stronie indyjskiej miało być ich o wiele wiecej (mowa nawet o ponad 100 ofiarach, które w większosci miały zginać w wyniku wypadków to znaczy prawdopodobnie zabili się podczas ucieczki). W sprawie pojawił się „rosyjski wątek”, czyli władze Indii chcą jak najszybciej zakupić od Rosji 33 myśliwców, 12 Su-30 oraz 21 Mig-29;
  https://www.timesnownews.com/india/article/amid-row-with-china-iaf-pushes-proposal-for-acquiring-33-new-russian-fighter-aircraft/608474

  Polubione przez 3 ludzi

  • „…..jakiś „biały inaczej” aktor występujacy w Rosji opowiadał o przypadkach „rasizmu” jakie go spotkały w Odessie czyli na Ukrainie…”- czyli jak rozumiem, Odessa jednak jest rosyjskim miastem pod tymczasowym zarządem krainy.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

    • Jak Zeleński dochodził do władzy miałem nadzieję, że może jest szansa dla tego kraju. Pierwsze parę tygodni było jeszcze w miarę: wyważone wypowiedzi, deklaracje chęci załatwienia sporów z sąsiadami (w tym z republikami) na drodze negocjacji. Również te kilka pomysłów ekonomicznych, jakie szafował podczas kampanii wyborczej nie było głupie.
     Jednak po kilku miesiącach nie mam wątpliwości Ten facet nie nadaje się na prezydenta, nie rozumie jak działa państwo lub.. jest do gruntu skorumpowany (wolałbym wariant nr 1). Kraj nadal rozkradają różnego rodzaju bandy, sporą część łupu nadal zbierają oligarchowie i państwowi urzędnicy, cząstkę (zwykle kosztem szarych ludzi, osoby mieniące się patriotami.
     Ten kraj miał niewielką szansę , ale miał, na to by dało się go jakoś uratować. Obecnie jest to po prostu zadanie któremu nawet heros by nie podołał. Kraj jest zrujnowany: Przemysł stoi na bardzo niskim poziomie i nie wytrzymuje konkurencji zachodnich parterów. Rolnictwo NIE rozwija się tak szybko jak powinno, a ponadto kraj zmaga się z poważnymi problemami: degradacją gruntów i pustynnieniem.
     Kto może ucieka za granicę, ewentualnie do większych centrów, gdzie życie jest łatwiejsze, a zarobki wystarczają by utrzymać siebie i rodzinę.
     I taka smutna konkluzja. Jako, że Ukraina nie dala mieszkańcom żadnych szans na lepsze jutro to masy Rusinów nadal będą wyjeżdżać ( w tym do Polski).
     W tym tempie za dziesięć lat nie będzie już nic do ograbienia na terenie zwanym Ukrainą. Co wtedy? Gdzie te masy ludzi zajmujące się gospodarką-łupieżczą się udadzą?

     Polubione przez 2 ludzi

 2. Tradycyjne „njusy” z Ukrainy, czyli w Boryspolu (obwód kijowski) zginęła 1 osoba a druga została ranna po tym jak eksplodował granat którym się „zabawiali”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4242618-pod-kyevom-proyzoshel-vzryv-est-zhertvy
  Burmistrz Konotop w obwodzie sumskim znalazł w bagażniku swojego samochodu…pięć granatów. O ich umieszczenie w samochodzie oskarżył swoich politycznych przeciwników którzy według burmistrza chcieli go w ten sposób zastraszyć;
  https://korrespondent.net/ukraine/4242516-mer-konotopa-nashel-hranaty-v-bahazhnyke-mashyny

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Sprawy napadu na chersońską aktywistkę Katerinę Handziuk zakończonego jej śmiercią ciąg dalszy. W koncu po długich „perypetiach” sąd wydał nakaz aresztowania, bez prawa wniesienia kaucji, głownego podejrzanego o zlecenie napadu, czyli byłego działacza „Batkiwszczyny” i przewodniczący samorzadu regionalnego (rady obwodowej) obwodu chersońskiego Władisława Manhera;
  https://strana.ua/news/273979-delo-handzjuk-sud-arestoval-vladislava-manhera-bez-prava-vnesenija-zaloha.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Epidemia koronawirusa na Ukrainie, czyli kolejny dzień „antyrekordu” pod względem wykrytych przypadków infekcji COVID-19;
  https://strana.ua/news/274002-statistika-zarazhennykh-koronavirusom-po-rehionam-19-ijunja-opublikovana-minzdravom.html
  Ukraińskie siły zbrojne przyznały sie oficjalnie do 5 przypadków śmierci spowodowanych COVID-19 w swoich szeregach , a takze 143 osobach chorujacych z jego powodu, 242 „ozdrowieńcach” oraz 386 przebywajacych na „kwarantannie”;
  https://strana.ua/news/274022-chislo-zarazhennykh-koronavirusom-v-ukrainskoj-armii-19-ijunja-uvelichilos-na-11-chelovek.html
  W Charkowie zabrakło personelu medycznego oraz miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19;
  https://strana.ua/news/273966-v-kharkove-ne-khvataet-personala-i-svobodnykh-mest-dlja-lechenija-bolnykh-s-koronavirusom.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. „Wielka Rewolucja Idiokratyczna” (w skrócie „IDIOLUCJA”) trwa w najlepsze. Kościół Anglikański oraz Bank Anglii kajają za „grzechy z przeszłości”, czyli czerpanie zysków z handlu niewolnikami;
  https://strana.ua/news/274010-v-banke-anhlii-i-u-anhlikan-izvinilis-za-svjazi-s-rabotorhovlej.html
  Z kolei w Kanadzie „ofiarą” szalejącego „pomnikoburstwa” stał się…pomnik ojca obecnego premiera Kanady Justina Trudeau Pierre Trudeaua również premiera Kanady (i to dwukrotnego) na przełomie lat 60 i 70-tych XX wieku, który był postępowym librerałem (ówcześnie szokujacym swoim zachowaniem) i nic wspólnego z rasizmem a tym bardziej handlem niewolnikami nie miał 🙂
  https://korrespondent.net/world/4242490-v-kanade-oskvernyly-pamiatnyk-byvshemu-premeru-strany-truido-starshemu
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pierre_Trudeau

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Pojawiął się ciekawa informacja, ale z niezbyt wiarygodnego portalu, o tym ze Białoruś chce sprzedać jeden z „flagowców” swojego przemysłu ciężkiego czyli Mińską Fabrykę Ciągników Kołowych (gdzie produkowane są transportery do wyrzutni rakietowych) w zamian oczekują że Rosja obniży dla Białorusi ceny gazu do poziomu ‚wewnątrzrosyjskiego”;
  https://topcor.ru/15189-v-minske-predlozhili-obmenjat-mzkt-na-rossijskij-gaz.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” z artykułem o nowej sprawie karnej jaką wszczęto przeciwko Poroszence czyli „rozbudzanie konfliktów religijnych na Ukrainie” do czego miało przyczynić się przyjęcie tzw. tomosu co poskutkowało powołaniem „autokefalicznego” Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Za donosem na Poroszenke stoja członkowie tzw. patriarchatu kijowskiego czyli jednej z „antyrosyjskich cerkwi” na Ukrainie która po ogłoszeniu tzw. tomosu współtworzyła Kosciół Prawosławny Ukrainy;
  https://strana.ua/news/274054-poroshenko-i-tomos-posadjat-li-prezidenta-za-sozdanie-ptsu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy planuje sprzedawać nieużywane już więzienia tzw. zakonserwowane, a z wpływów z ich sprzedaży budować nowe. Poinformował o tym minister sprawiedliwości Ukrainy Denis Maliuka podczas konferencji prasowej.
  https://kresy24.pl/ministerstwo-sprawiedliwosci-ukrainy-chce-wybudowac-nowe-wiezienia-z-zyskow-ze-sprzedazy-nieuzywanych/
  Komentarz: Niech ktośmądry mi to wytłumaczy, Sprzedaje się kilka budynków/działek, po to by kupić działkę budynek. A nie taniej i szybciej przeprowadzić generalny remont?
  Oj chyba jakiś interesik się szykuje znów na Ukrainie dla znajomych królika.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „Naftohaz” szykuje kolejny pozew przeciwko Gazpromowi (FR) w sprawie zajętej infrastruktury technicznej znajdującej się na Krymie. Swoje straty spółka oszacowała na 8 MLD$
  https://www.unian.info/economics/naftogaz-expects-arbitration-ruling-on-lost-crimea-assets-in-2020-11042678.html
  Komentarz: Ciekawe ile uzyska w arbitrażu Ukraina? Wiadomo, że z powodu zamknięcia tranzytu rosyjskiego gazu przez teren Ukrainy kraj straci profity w wysokości 2 mld $ /rok

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Pracownicy z Ukrainy wracają do domów. Po raz pierwszy od 5 lat spadła liczba obywateli tego kraju, którzy odprowadzają składki do ZUS (przynajmniej w województwie łódzkim)
  https://expressilustrowany.pl/pracownicy-z-ukrainy-wracaja-do-domow-po-raz-pierwszy-od-5-lat-spadla-liczba-obywateli-tego-kraju-ktorzy-odprowadzaja-skladki/ar/c15-15034072
  Komentarz: Nie wiem na ile dane są prawdziwe, jednak prawdą jest, że pracownicy z Ukrainy byli grupą która najmocniej ucierpiała w wyniku koronawirusa. Większość z nich była zatrudniona na umowach śmieciowych i gdy firmy cięły koszty jako pierwsi zostali objęci redukcją etatów.
  Kolejnym elementem było zamknięcie granic państwowych. Osoby pracujące na przez pół roku (wiza pracownicza) nie mogły przyjechać do naszego kraju. Teraz jednak sytuacja „unormowała się” do Polski zjeżdża coraz więcej pracowników ze wschodu.

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Jeden z wielu przypadków bezmyślności
  Zarażona koronawirusem obywatelka Ukrainy zamiast pozostać w kwarantannie wyszła na zakupy. Teraz grozi jej do 8 lat pozbawienia wolności – poinformowała w piątek rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie mł. asp. Agnieszka Dzik.
  https://www.rdc.pl/informacje/suchaczew-zarazona-koronawirusem-obywatelka-ukrainy-poszla-na-zakupy/
  Komentarz: To nie pierwszy raz gdy czytam, że jakiś obywatel Ukrainy postanowił nie przejmować się kwarantanną i mógł zarazić inne osoby. Taka niefrasobliwość jest zapewne głównym czynnikiem który sprawił, że na Ukrainie epidemia zbiera coraz większe żniwo.

  Polubione przez 2 ludzi

 12. OT
  Rusza rozbudowa drogi krajowej nr 28 na odcinku Przemyśl-Medyka o długości ok. 7 km. Wykonawca, firma Eurovia Polska SA, ma zrealizować zadanie w terminie 19 miesięcy, za blisko 95 mln zł. Zaplanowane prace zapewnią odpowiednie parametry nośności nawierzchni, poprawią warunki ruchu i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników tego ostatniego nieprzebudowanego odcinka drogi kierującej do przejścia granicznego Medyka-Szeginie.
  https://suski.dlawas.info/wiadomosci/ministerstwo-infrastruktury-podpisalismy-umowe-na-rozbudowe-dk28-przemysl-medyka-czy-ta-inwestycja-zakorkuje-czasowo-makow-podhalanski/cid,17842,a
  https://trans.info/pl/dk28-bedzie-szersza-odcinek-ma-charakter-strategiczny-189343
  Komentarz: To wygląda na próbę zbudowania odcinka drogi stricte pod interesy Ukrainy (!). Tą drogą będzie można łatwo wjechać na budowaną trasę Via Carpatia
  https://motoryzacja.interia.pl/raporty/raport-budowa-autostrad/budowa-autostrad/news-via-carpatia-najdrozsza-droga-w-polsce-jednak-powstanie,nId,2377525

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Kolejny „njus’ z „IDIOTIC USA”, czyli pojawiły się informacje że zastrzelony podczas policyjnej interwencji w Atlancie Rayshard Brooks ma „bogatą” kartotekę kryminalną w której jest m.in znęcania się nad rodziną w tym „z wyjatkowym okrucieństwem” wobec dzieci. Złamał także sądowy nakaz zabraniający mu opuszczania miejsca zamieszkania, wyjeżdżając z miasta w którym mieszkał bez poinformowania swojego kuratora sądowego;
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-8431801/Rayshard-Brooks-probation-faced-going-prison-charged-DUI.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.