Wojna domowa na Ukrainie 25.06.2020r.- 1832 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 106.

Młodzież z Doniecka i Ługańska będzie mogła ubiegać się o przyjęcie na uniwersytety na Ukrainie znajdującą się pod kontrolą Kijowa.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zainicjował zmiany w ustawie „O szkolnictwie wyższym” w celu maksymalnego uproszczenia przyjmowania na wyższe uczelnie absolwentów szkół z tymczasowo okupowanych terytoriów Doniecka, Ługańska i Krymu.

Zmiany zapewnią, że młodzież z tych terytoriów będzie mogła wstępować na uniwersytety ukraińskie bez zewnętrznej niezależnej oceny i będą mogły wchodzić na wszystkie uniwersytety ukraińskie, a nie według ograniczonej osobnej listy, jak ma to miejsce obecnie.

Ponadto wszyscy z tymczasowo okupowanych terytoriów obwodu ługańskiego i donieckiego będą studiować na ukraińskich uniwersytetach za darmo, zgodnie z obowiązującym na Ukrainie, w ramach określonych kwot.

Obecnie norma ta obowiązuje tylko dla absolwentów Krymu i Sewastopola.

„Jest to część naszej polityki państwa. Walczymy o młodzież na tych terytoriach, chcemy zachęcić takich absolwentów, aby przenieśli się na terytorium kontrolowane przez Ukrainę, wkroczyli do naszych instytucji edukacyjnych i studiowali w ukraińskim systemie edukacyjnym”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

https://www.president.gov.ua/ru/news/diti-z-tot-doneckoyi-ta-luganskoyi-oblastej-zmozhut-ne-sklad-61761.

*

A na całej długości frontu w Donbasie w dniu wczorajszym nie zarejestrowano ani jednego przypadku naruszenia warunków zawieszenia broni przez ukraińskie siły zbrojne.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 25 червня 2020 року.

24 червня збройні формування Російської Федерації 5 разів порушили режим припинення вогню.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, неподалік населеного пункту Широкине російські збройні формування відкривали вогонь з 82-х мм мінометів, великокаліберних кулеметів, станкових протитанкових та автоматичних станкових гранатометів. По оборонних укріпленнях наших захисників на підступах до Старогнатівки і Мар’їнки противник застосував гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.

Згодом декілька разів агресор проявив вогневу активність і в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, неподалік Хутору Вільний, застосувавши при цьому гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.
Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок ворожих обстрілів не було.

У відповідь на злочинні дії російських найманців наші воїни відкривали прицільний вогонь по опорних пунктах окупантів. Завдяки рішучості та влучності українських захисників загарбники припинили свою активність. За уточненими даними розвідки, 22 та 23 червня, наші воїни знищили трьох та поранили двох окупантів.

Від початку поточної доби російські збройні формування активності не проявляли.

За поточну добу втрат у лавах Об’єднаних сил внаслідок ворожих обстрілів немає.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.06.2020r.- 1832 dzień od nowego rozejmu.

 1. No wreszcie Zełenski okgłosił jakąś ciekawą propozycję, pytanie tylko czy uzgodnił ją z już ze srodowiskami majdaniarsko-radykalnymi vel banderowskimi, bo będzie śmiesznie jak za niedługo się będzie musiałz niego wycofywać. A swoją drogą ciekawe jak wielu krymskich studentów chciało studiować we wrażym Kijowie.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Witam w temacie wstępniaka.
   Z tego co pamiętam to FR takie ułatwienia przyjęła lata temu. Dlatego większość absolwentów wybierała uczelnie rosyjskie. Inicjatywa Zeleńskiego jak najbardziej na +, jednak spóźniona w moim odczuciu o kilka lat (wiem wcześniej kto inny rządził).

   Polubione przez 3 ludzi

  • Tylko w teorii ładnie to wygląda, ale jak to sobie wyobrażasz w praktyce ? Młodzież z pokolenia „separów” garnąca się na ukraińskie uczelnie ? Tylko po to, żeby dostać po łbie od nazioli, narazić się na ostracyzm i wrogość od rówieśników hołdującym banderowskiej zbrodniczej ideologii i jeszcze trafić na celownik werbunku przez SBU ?
   Nikt normalny nie wybierze studiowania na UPAdłej, jeśli ceni życie swoje i jeszcze ma do wyboru uczelnie z FR.

   Polubione przez 5 ludzi

 2. Już blisko 1000 zakażeń dziennie notuje się na Ukrainie, a liczba przeprowadzanych testów nie jest wysoka.

  994 zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Ukrainie – przekazał w czwartek resort ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższy dobowy bilans infekcji od początku pandemii. Poprzedniego dnia zmarło 16 chorych na Covid-19, a 349 pacjentów wyzdrowiało.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-znow-najwyzszy-dobowy-bilans-zakazen-od-poczatku-epidemii-koronawirusa-994,402804.html
  Komentarz: Jest coraz gorzej i obawiam się tego, że zarazę mogą przywlec imigranci zarobkowi. Rząd w Warszawie już potwierdził, że drugiego „lockdownu” nie będzie, nawet jak nadejdzie II fala zachorowań (za duże straty ekonomiczne).
  A tymczasem dla jednej grupy interesu (sadownicy) są specjalne ułatwienia w pozyskiwaniu taniej siły roboczej ze wschodu.

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Krótki tekst więc przyklejam całość

  Dwanaście ciężarówek ze sprzętem medycznym i ochronnym wyjechało dziś rano z Warszawy do Kijowa. Już wkrótce trafią na Ukrainę do Państwowego przedsiębiorstwa „Ukrwakcyna” Ministerstwa Ochrony Zdrowia Ukrainy.

  Są to maski, rękawiczki, kombinezony ochronne oraz środki antyseptyczne, wyznaczone przez polski rząd jako pomoc humanitarna dla Ukrainy w celu wsparcia wysiłków na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19.

  Wysłanie pomocy humanitarnej w Ukrainę stało się możliwym dzięki wspólnym wysiłkom Funduszu Solidarności Międzynarodowej, działającego w ramach programu „Polska Pomoc”, Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Fundacji Solidarności Międzynarodowej na Ukrainie, oraz wsparciu merytorycznym i finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komisji Europejskiej.
  http://wspolnotapolska.org.pl/60milionow/wiadomosci.php?id=10016/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Pozytywna wiadomość
  Ukraińska Międzyresortowa Komisja ds. Handlu Międzynarodowego w opublikowanym raporcie poinformowała o rezygnacji z pomysłu nałożenia limitów na import obejmujący nawozy mineralne. To sukces ukraińskich rolników, którzy od ponad miesiąca protestowali w tej sprawie.
  https://swiatrolnika.info/nawozy-mineralne-ukraina
  Komentarz: Polskie spółki dostarczają spore ilości nawozów na Ukrainę. Jakiekolwiek limity czy podniesienie ceł spowodowałoby straty dla naszego kraju.

  Polubione przez 2 ludzi

 5. „Haniebnej zdrady” dopuścił się serbski minister Nenad Popović który w udzielonym przez siebie wywiadzie ogłosił e Serbia nie pozwoli nigdy by doszło do „pisania historii na nowo”, a także że ukraińscy „banderowcy” (podobnie jak m.in chorwaccy ustasze) byli „wspólnikami nazistów”. Oczywiscie Ambasada Ukrainy w Serbii od razu wyraziła w tej sprawie protest, wzywając serbskiego ministra, by „nie mieszał sie do ukraińskiej historii”;
  https://strana.ua/news/275146-v-posolstve-otreahirovali-na-zajavlenija-serbskoho-ministra-o-banderovtsakh-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. W temacie pustoszących zachodnia Ukraine ulew i powodzi. W obwodzie iwano-frankowskim w przeciągu dwóch dni spadło deszczu ponad dwukrotnie więcej niż przewiduje to miesięczna norma. Jak poinformowały ukraińskie służby hydrologiczne „takich opadów nie było w regionie od kilku dziesięcioleci”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4244755-na-prykarpate-vypalo-dve-mesiachnye-normy-osadkov
  Tymczasem w zalanych i podtopionych Czerniowcach mieszkańcy łapią ryby na ulicach…
  https://korrespondent.net/lifestyle/4244741-v-chernovtsakh-muzhchyna-poimal-karpa-posredy-ulytsy

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie ‚przyjaźni białorusko-ukraińskiej” o której często lubi opowiadać Łukaszenka. Władze w Mińsku odmówiły wydania Ukrainie byłego prezesa ukraińskiego banku ‚Kijowska Ruś” Wiktora Bratko. który od 2016 roku ścigany jest międzynarodowym listem gonczym w związku z oskarzeniem o „wyprowadzenie” ze swojego banku 44 mln dolarów. Bratko w 2018 roku został zatrzymany na Białorusi a pod koniec tegoż roku zwolniony a nastepnie władze w Mińsku przyznały mu status „uchodźcy’;
  https://korrespondent.net/world/worldabus/4244663-mynsk-otkazalsia-vydavat-kyevu-behloho-bankyra

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT z Dalekiego wschodu, czyli japoński minister obrony Taro Kono potwierdził informację o tym ze Japonia nie rozmieści na swoim terytorium amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore. Na decyzję władz w Tokio miały wpływ protesty mieszkańców terenów gdzie system miał zostać rozmieszczony, a który obawiali się m.in negatywnego wpływu na nich radarów wchodzacych w jego skład, a takze ewentualnych upadków na ich domy części odpalanych rakiet oraz tego ze stana się „głównym celem” w razie konfliktu;
  https://english.kyodonews.net/news/2020/06/5cd95541475a-breaking-news-japan-scraps-plan-to-deploy-aegis-ashore-missile-defense-system-kono.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „American Psycho” trwa. W Wisconsin zdemolowano pomnik Hansa Christiana Hega, emigranta z Norwegii który po osiedleniu w USA stała się gorliwym abolicjonistom i oficerem wojsk Unii w czasie wojny secesyjnej. Zginął w bitwie pod Chickamauga dowodzac pułkiem ochotników z Wisconsin…
  https://wkow.com/2020/06/25/relatives-of-hans-christian-heg-say-statues-vandalism-went-too-far/
  https://colonelcassad.livejournal.com/5974297.html
  https://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Christian_Heg

  Polubione przez 4 ludzi

 10. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. czołowa rosyjska prozachodnia „liberastka” Ksenia Sobczak podaje do sądu niemiecki „Business Insider” który zarzucił jej rasizm, w zwiazku z jej krytycznym odnoszeniem się do tzw. czarnego majdanu w USA zarzucając mu kłamstwa i pomówienia;
  https://strana.ua/news/275120-ksenija-sobchak-podaet-isk-v-sud-na-business-insider-iz-za-obvinenij-v-rasizme.html
  Ps. Lügenpresse 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Należący do kontrolowanego przez Leszka Czarneckiego Getin Holding nie sprzeda ostatecznie spółki Idea Bank Ukraina. Do transakcji nie dojdzie, bo obie strony nie podpisały w przewidzianym terminie certyfikatu precyzującego cenę sprzedaży.
  https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/spolka-idea-bank-ukraina-nie-zostanie-sprzedana/qdnvyhn
  Komentarz: Nabywcą miał być tajemniczy inwestor z Cypru (ukraiński oligarcha? rosyjski miliarder?), jednak po pewnym czasie kupiec zrezygnował z transakcji.

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Odnośnie dzisiejszej informacji o pobiciu działacza ‚Partii [Anatolija] Szarija” (patrz wpisy powyżej), jeden z liderów ukrainskiego ugrupowania ‚Opozycyjna platforma” Wadym Rabinowicz komentujac zdarzenie powiedział że władze w Kijowie powinny „posprzątać ulice” i „zrobić porządek z radykałami” bo w przeciwnym razie jego ugrupowanie powoła własne „oddziały samoobrony’;
  https://strana.ua/news/275229-v-oppoplatforme-hotovy-sozdat-druzhiny-samozashchity-rabinovich.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Jeszcze jeden ciekawy ‚njus” z „juesej”. W USA zmarł syn byłego przywódcy ZSRR Nikity Chruszczowa, Sergiej Chruszczow. Jak poinformowało „Associated Press” przyczyną zgonu była „rana postrzałowa głowy’ nie miejscu zdarzenia nie stwierdzono jednak „obecności osób trzecich” czyli uznano to za samobójstwo;
  https://apnews.com/d90c46fc9f205adc8d0782a7b89b76c4
  Zaprzecza jednak temu wdowa po Chruszczowie juniorze która twierdzi ze jej maż „zmarł ze starości” po „trwającej dwa lata chorobie”;
  https://www.bbc.com/russian/news-53185034

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.