Wojna domowa na Ukrainie 26.06.2020r.- 1833 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 107.

Nota protestacyjna: Ukraina jest niezadowolona z parad na Krymie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wysłało do Rosji list protestacyjny, w którym wyraziło swe oburzenie z powodu zorganizowania parady zwycięstwa na Krymie, a także w tzw. samozwańczych republikach Donbasu. Władze ukraińskie uważają, że Rosja naruszyła w ten sposób normy prawa międzynarodowego i porozumienia mińskie.

„Rozważamy potraktowanie zorganizowanych w dniu 24 czerwca 2020 r., bez konsultacji ze stroną ukraińską, tak zwanych parad jednostek Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej z okazji 75 rocznicy zwycięstwa nad nazizmem na terytoriach Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol, tymczasowo okupowanych przez Federację Rosyjską, a także sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej czasowo okupujących terytorium Ukrainy w obwodzie donieckim i ługańskim, jako otwarte lekceważenie przez stronę rosyjską obecnego ustawodawstwa Ukrainy i prawa międzynarodowego, w tym rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 27 marca 2014 r. ‚Integralność terytorialna Ukrainy’ „– czytamy w oświadczeniu ukraińskiego MSZ.

Ponadto Kijów jest przekonany o tym, że przeprowadzenie parad na Krymie i Donbasie wskazuje, że Moskwa rzekomo zmierza do „dalszej eskalacji stosunków dwustronnych”. Ukraina oskarżyła również Rosję o „rażące naruszenie” porozumień mińskich, a także o „prowadzenie polityki militaryzacji Krymu, która stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego”.

Ponadto Kijów wysunął wobec Moskwy żądanie „natychmiastowego zaprzestania bezprawnych działań międzynarodowych przeciwko suwerenności państwa i integralności terytorialnej Ukrainy”.

W przeddzień parad poświęconych 75 rocznicą zwycięstwa w II wojnie światowej odbyły się w wielu rosyjskich miastach, w tym w Symferopolu i Sewastopolu oraz w DRL i ŁRL, oficjalne uroczystości upamiętniające tą doniosłą chwilę rozgromienia nazizmu.

Z kolei deputowany Rady Federacji Aleksiej Puszkow był zaskoczony reakcją Ukrainy na rosyjskie obchody pamięci o zwycięstwie w wojnie.

„Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy w swoim zgranym już repertuarze: oświadczyło, że parada zwycięstwa na Krymie prowadzi do eskalacji napięcia w stosunkach z Rosją. To dziwne, że się martwi: Kijów jest generalnie przeciwny rozwojowi stosunków, Ukraina nie ma nawet ambasadora w Moskwie”– zauważył Puszkow na swojej stronie na Twitterze, dodając, że ostrzał w Donbasie, a nie defilady wojskowe, prowadzą do prawdziwej eskalacji konfliktu zbrojnego.

Z kolei senator z Krymu Olga Kowitidi zauważyła w komentarzu do RT, że Kijów po raz kolejny wybrał „złą tonację polityczną”. „Kierunek listu protestacyjnego z powodu parady na Krymie jest rozczarowujący … Widzieliśmy, ilu szczęśliwych ludzi wyszło na ulice Krymu, aby złożyć hołd żołnierzom zwycięstwa” – powiedziało źródło.

Podkreśliła, że ​​rocznica zwycięstwa „jednoczy całą ludzkość w imię pokoju i zapobiegania takim tragediom”. „Trzeba wyciągnąć wnioski z historii, politycy na Ukrainie muszą być tego świadomi”– powiedziała senator z Krymu.

W 2014 r. na Ukrainie miał miejsce zamach stanu, po którym władze krymskie przeprowadziły referendum w sprawie przekazania półwyspu jurysdykcji rosyjskiej. Według plebiscytu Krym i Sewastopol stały się częścią Rosji w sprawie praw podmiotów federacji.

Ukraina, kraje UE i USA nie uznały wyników woli mieszkańców Krymu i nałożyły sankcje na półwysep i Moskwę.

Kijów nadal uważa Krym za swoje własne, ale „czasowo okupowane” terytorium, Moskwa wielokrotnie twierdziła, że ​​kwestia przynależności do półwyspu jest zamknięta.

Jednocześnie Ukraina regularnie składa skargi przeciwko Rosji. Kilka dni wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasilij Bodnar powiedział, że Rosja nadal jest zobowiązana do płacenia Kijowowi 100 milionów dolarów rocznie za rozmieszczenie Floty Czarnomorskiej na Krymie. Uważa, że ​​Moskwa naruszyła procedury prawne, jednostronnie rozwiązując w 2014 r. wszystkie umowy z Ukrainą dotyczące bazowania Floty Czarnomorskiej. Rosja nalega jednak, aby po wycofaniu Krymu z Ukrainy ta część umów straciła moc.

Jednocześnie w odpowiedzi rosyjskie MSZ zareagowało wczoraj oficjalnie na „protest” Ukrainy przeciwko paradzie zwycięstwa na Krymie.

Przedstawiciele Kijowa „nie mają dość wydawania oświadczeń generowanych przez wypaczone postrzeganie rzeczywistości”– oświadczyła oficjalna przedstawicielka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, komentując „protest” Ukrainy przeciwko paradzie zwycięstwa na Krymie.

„Jak widać, w Kijowie nigdy nie ustają w wymyślaniu różnych teorii i mnożeniem wypowiedzi generowanych przez wypaczone postrzeganie rzeczywistości. Wczoraj Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zapoznało się z innym oświadczeniem- notatką skierowaną do rosyjskiego MSZ, w której Ministerstwo wyraziło ostry protest w związku z paradą na Krymie z okazji 75 rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem bez, jak podkreślono, ‚pewnego rodzaju konsultacji z Kijowem’. Chciałabym jeszcze raz przypomnieć, że Krym jest integralną częścią Federacji Rosyjskiej, a kwestie organizowania jakichkolwiek wydarzeń na jej terytorium są rozstrzygane i będą rozstrzygane wyłącznie przez władze rosyjskie”– powiedziała podczas briefingu dla mediów, przedstawicielka rosyjskiego MSZ.

„Jaki bohaterów mamy gloryfikować, jak świętować nasze rocznice, sami zdecydujemy, bez waszej zgody. Jeśli chodzi o parady w Doniecku i Ługańsku, nawiasem mówiąc, są one również wspomniane w ukraińskich protestach, twierdzenia Kijowa są zasadniczo bezcelowe. Przypomnę tym, którzy tego nie wiedzą: Rosja nie kontroluje ukraińskich regionów”– zwrócił uwagę Zacharowa.

Przypomnę, że Krym stał się regionem rosyjskim po referendum, które odbyło się w marcu 2014 r., w którym aż 96,77% wyborców autonomicznej Republiki Krymu i 95,6% mieszkańców Sewastopola głosowało za przyłączeniem się do Rosji. Ukraina nadal uważa Krym za swoje, ale czasowo okupowane terytorium. Rosyjscy przywódcy wielokrotnie stwierdzali, że mieszkańcy Krymu demokratycznie, w pełnej zgodzie z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych, głosowali za ponownym zjednoczeniem z Rosją. Według prezydenta FR Władimira Putina kwestia Krymu jest już „całkowicie zamknięta”.

https://www.gazeta.ru/politics/2020/06/25_a_13130479.shtml,

https://twitter.com/alexey_pushkov,

https://ria.ru/20200625/1573477845.html.

*

Pomimo tego ukraińskiego protestu w sprawie obchodów uroczystości dnia zwycięstwa na Krymie i w wyzwolonej części Donbasu, a tam na jego donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały (15:50, 15:08, 16:45, 16:55 i 19:30) przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (2 ostrzały, 2 miny), opancerzonych wozów bojowych BTR i BMP-1 (2 ostrzały, 45 pocisków) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (3 ostrzały, 10 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (3 ostrzały), tym sposobem 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ze strony ukraińskich pozycji ogniowych ostrzeliwane były: Dolomitnoje- w rejonie Gorłówki, Spartakus i Aleksandrowka- w okolicach Doniecka oraz teren lotniska- na jego obrzeżach.

Łącznie w wyniku tych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło 57 pocisków, nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 26 червня 2020 року.

25 червня збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, неподалік Хутора Вільний ворог в обідню пору два рази обстріляв опорні пункти наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. У вечірній час агресор активізувався поблизу Кримського, де застосував автоматичні станкові гранатомети та стрілецьку зброю.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, противник вів вогонь з підствольних гранатометів і стрілецької зброї у передмісті Мар’їнки та на підступах до Новомихайлівки, а біля Широкиного загарбники двічі провокували українських оборонців з гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Минулої доби, внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.
Для здійснення заходів із відсічі та стримування збройної агресії наші воїни вправно задіяли чергові вогневі засоби і змусили ворога припинити свою злочинну активність. За даними розвідки, 25 червня українські оборонці поранили одного окупанта.

Від початку поточної доби російські збройні формування у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” відкривали вогонь зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї в районі населеного пункту Кримське.

Такі підступні дії агресора без відповіді не залишилися – вогнем зі штатного озброєння по позиціях загарбників українські підрозділи рішуче подавили активність противника.

За поточну добу втрат у лавах Об’єднаних сил внаслідок ворожих обстрілів немає.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

52 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.06.2020r.- 1833 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejny skandal korupcyjny na Ukrainie, tym razem na „gorącym uczynku” przyjmowania łapówki w wysokości 1,8 mln hrywien zatrzymano gubernatora obwodu kirowohradzkiego (mianowanego w listopadzie zeszłego roku czyli juz po zwycięstwie Zełenskiego);
  https://lb.ua/news/2020/06/25/460662_glava_kirovogradskoy_oga_zaderzhan.html
  https://strana.ua/news/275335-andrej-balon-hubernator-kirovohradskoj-oblasti-popalsja-na-vzjatke-chto-izvestno-ob-etom-dele.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W sprawie ostatnich powodzi na zachodniej Ukrainie, szczególnie na tzw. Przykarpaciu, wszczęte zostanie oficjalne śledztwo przez Prokuraturę Generalną Ukrainy. Poinformował o tym w ukromediach zastępca Prokurator Generalnej Ukrainy który stwierdził m.in ze doszło tam do „ekobójstwa”, czyli „masowego niszczenia roślinności, a także licznych naruszeń przepisów ochrony środowiska, które doprowadziły do ​​katastrofy ekologicznej”. Stwierdził także że wszczęte zostanie takze śledztwo w sprawie korupcji wśród miejscowych urzędników którzy swoimi działaniami, to znaczy ‚przymykaniem oczu” na wyrąb lasów, doprowadzili do katastrofy;
  https://gordonua.com/news/society/navodnenie-v-zapadnoy-ukraine-prokuratura-zaregistrirovala-proizvodstvo-po-faktu-ekocida-iz-za-nezakonnoy-vyrubki-lesov-1506395.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Haniebna zdrada’ Saakaszwilego, obecnie szef komitetu wykonawczego Ukraińskiej Narodowej Rady Reform, który odważył się opowiadać publicznie o ‚wyższosci” Rosji nad Ukrainą. Według niego „Rosja wyprzedza Ukrainę pod względem deregulacji gospodarki i skuteczności systemu podatkowego”, lepiej odnosi się do przedstawicieli biznesu i ogólnie wygrała z Ukrainą „na froncie reform” (które miały zmienić „na lepsze” pomajdanową Ukrainę). Saakaszwili stwierdził także „że Ukraina, w przeciwieństwie do Rosji, nie jest gotowa na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa”;
  https://ria.ru/20200626/1573493633.html
  >https://www.youtube.com/watch?v=p4L1N-K-VT8&feature=emb_title

  Polubione przez 3 ludzi

  • Tak, my tu na forum możemy się podśmiewywać ze „zdrada”, jednak Gruzin prawdę powiedział.
   Od lat Rosja (dokładnie od 1998 roku) odbudowywała swoją mocarstwowość i to z sukcesem. Władze na Kremlu prowadziły ostrożna politykę (gromadzenie rezerw na ciężkie lata) i z sukcesem sprowadzały do kraju inwestorów zagranicznych.
   A Ukraina? Przez lata była skorumpowany zależnym od silniejszych państw tworem geopolitycznym. Po Majdanie sytuacja się nie zmieniła, tylko hegemon uległ zmianie. Zresztą taki stan rzeczy był (i jest) na rękę prawdziwej kaście rządzącej Ukraina-grupie oligarchów i ich pomagierów.
   I taka ciekawostka- FR objęta sankcjami i potępiana przez „demokratyczne” struktury potrafiła ściągnąć więcej MLD inwestycji niż prodemokratyczna Ukraina.
   .https://www.youtube.com/watch?v=k8QbEYWAwRE

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Epidemia koronawirusa na Ukrainie, czyli kolejny dzień „antyrekordu” pod względem ujawnionych przypadków infekcji COVID-19. Tylko w ostatni dzień wykryto pomad 1100 przypadków infekcji koronawirusem na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/275330-skolko-v-ukraine-bolnykh-covid-19-dannye-na-26-ijunja.html
  Plus w jednym z kijowskich barów „aktywiści LGBT” zrobili sobie „gej-paradę”, ale do lokalu weszła policji i wszystkich „rozgoniła” oskarżajac ich o naruszenie „kwarantanny” 🙂
  https://strana.ua/news/275325-v-kieve-politsija-razohnala-kievprajd-v-bare-volna.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Kolejne „njusy” z „juesej”, czyli „sklerotyk” Biden znowu w akcji. Tym razem ogłosił że w USA zmarło z powodu COVID-19…120 mln Amerykanów, a wcześniej miał pierdo…opowiadać że 150 mln Amerykanów zginęło w strzelaninach;
  >https://twitter.com/TrumpWarRoom/status/1276223959395155968
  I w temacie ostatniej wypowiedzi jednego z „liderów” BLM, czyli ‚albo będzie takie USA jak my chcemy, albo je zjaramy” 🙂
  https://nypost.com/2020/06/25/blm-leader-if-change-doesnt-happen-we-will-burn-down-this-system/
  >https://ic.pics.livejournal.com/hrono61/14012115/1678554/1678554_original.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem, dług gospodarstw domowych na Ukrainie, za media i wywóz śmieci wynosi obecnie ponad 2.4 MILIARDA $. Zastoje w płacach powodują, że zakłady komunalne maja poważne problemy z domknięciem budżetu.
  Brakuje również środków na naprawy bieżące linii przesyłowych, które z powodu lat zaniedbań są w bardzo złym stanie technicznym. Rząd w Kijowie zapewne na dniach, pomimo wzrostu zachorowań postanowi ,zmieni swoje stanowisko w sprawie wstrzymywania się od egzekucji należności za media. Dotychczas w ramach wsparcia gospodarstw domowych w dobie koronawirusa władze w Kijowie pozwalały na czasowe wstrzymanie zapłaty za media.
  https://www.unian.info/economics/ukrainians-owe-over-us-2-4-bln-for-housing-utility-services-as-of-may-1-11050859.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Parę „njusów” o „faszyzmie/nazizmie” na Ukrainie, których tam nie ma jak zapewniają po równo ‚Gazeta Wyborcza” i ‚Gazeta Polska”. W Chersoniu burmistrz „upiększył” miasto bilbordami ze słowami „przysięgi wierności” jaką w lipcu 1941 roku OUN złożyło Adolfowi Hitlerowi;
  https://sharij.net/mer-hersona-pozdravil-gorozhan-s-godovshhinoy-sotrudnichestva-oun-i-gitlera
  w odessie zatrzymano dwóch „nazioli”, w tym jednego ‚wychodźce z Rosji”, którzy chcieli podpalić meczet w tzw. Dniu Krymskotatarskiej Flagi;
  https://strana.ua/news/275425-neonatsisty-khoteli-podzhech-mechet-v-odesse.html
  Plus artykuł o ostatnim głosnym pobiciu działacza ugrupowania Anatolija Szarija jakiego w Charkowie dokonali „naziole” z ‚Korpusu Narodowego”. W odpowiedzi na to i na kompletny „paraliż” ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości oraz organów ścigania w tej sprawie, największe opozycyjne ugrupowanie na Ukrainie, ‚Opozycyjna platforma – Za życie” zapowiedziała utworzenie własnym „oddziałów samoobrony”;
  https://strana.ua/news/275376-napadenija-na-partiju-sharija-i-opzzh-pochemu-oppozitsija-khochet-sozdavat-otrjady-samooborony.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium Donbasu. w Sewierodoniecku (obwód ługański pod kontrola Kijowa) sąd skazał na 15 lat wiezienia byłego radnego miejskiego, który reprezentował ugrupowanie byłego premiera Ukrainy Jaceniuka, który miał wykorzystywać seksualnie (w tym gwałcić) szóstkę dziewczynek, w wieku od 6 do 12 lat. Jedna z ofiar pedofila była jego własna siostrzenica w wieku 6 lat;
  https://strana.ua/news/275443-eks-deputat-ot-fronta-peremen-prihovoren-k-15-hodam-tjurmy-za-iznasilovanija-detej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Słyszał dzwon ,a nie wie , gdzie on.
  Moim zdaniem , to co on mówi , świadczy raczej za wybuchem gazu.
  Gaz ziemny wybuchnie, jeśli tworzy z powietrzem mieszankę o stężeniu ≈ 9,5%, czyli wyciek gazu z instalacji , albo z kuchenki (zalane palniki kipiącą 😉 zupą), był tak duży, że mimo sprawnego wyciągu pod sufitem, gaz w kuchni osiągnął stężenie ponad 15% i rozchodząc się po mieszkaniu mieszał się z powietrzem, dopiero w dalszych pokojach tworząc mieszankę wybuchową.
  To są bloki z wielkiej płyty i jeśli taki blok składała pijana brygada, (na sucho), to nic dziwnego, że z bloku na zewnątrz kilka płyt wypadło . Parę lat temu w Gdańsku , taka ,,zewnętrzna płyta nośna” z bloku… wypadła sama.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.