Wojna domowa na Ukrainie 29.06.2020r.- 1836 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 110.

W poszukiwaniu, czy też raczej tworzeniu na nowo, swojej tożsamości narodowej, ukraiński
prezydent, Wołodymyr Zełenski złożył kwiaty pod pomnikiem hetmana Filipa Orlika, jakoby twórcy pierwszej ukraińskiej konstytucji.

„Z okazji Dnia Konstytucji Ukrainy prezydent Wołodymyr Zełenski uhonorował twórcę pierwszej ukraińskiej konstytucji Filipa Orlika.

Głowa państwa złożyła kwiaty pod pomnikiem hetmana w Kijowie.

W uroczystości uczestniczył także szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak”– napisano w krótkiej notce zamieszczonej na oficjalnej stronie biura prezydenta Zełenskiego.

Kim był Filip Orlik, można dowiedzieć się choćby z Wikipedii, do której poniżej zamieściłem link.

Tak więc, ani Filip Orlik nie był Ukraińcem, tym bardziej, że w czasach jego życia pojęcie Ukrainy, w obecnym rozumieniu- jeszcze nie było, a po drugie, stworzenie przez niego jakoby „pierwszej konstytucji ukraińskiej” jest mocno wątpliwe i kontrowersyjne.

Już sam tytuł tej „konstytucji” mówi sam za siebie:

„Pacta et Constitutiones legum libertatumqe Exercitus Zaporoviensis” („Pakty i konstytucje praw i wolności wojska zaporoskiego”) .

Jak widzimy nie dotyczy dokument ten żadnej Ukrainy, tylko „wojska zaporoskiego”.

Poza tym, pomimo tego, że w tytule pojawia się słowo „konstytucja” to nie oznacza jeszcze, że jest to Konstytucja w obecnym rozumieniu- państwowotwórczym, czyli najważniejszym aktem prawnym państwa, tylko jako zbiór praw, które obowiązywały wśród wojsk zaporoskich.

Dodam, jeszcze, że dokument ten nigdy nie wszedł w życie, bo po prostu koalicja antyrosyjska sklecona w pośpiechu z Kozaków, Tatarów, Turków i Polaków pod dowództwem Józefa Potockiego– zwolenników króla Stanisława Leszczyńskiego- w sromocie rozpadła się na samą wieść o zbliżaniu się dużych rosyjskich sił pod wodzą feldmarszałka Borysa Szeremietiewa.

Natomiast jeśli chodzi o samego Filipa Orlika, jeśli już, to przede wszystkim powinien być on ewentualnie polskim bohaterem narodowym, ze względu na to, że życie swe poświęcił nie stworzeniu domniemanej Ukrainy, tylko walce o o oswobodzenie się Rzeczypospolitej spod kurateli carskiej po Sejmie niemym.

Oczywiście po przez matkę- polską szlachciankę (Irenę Orlik, z domu Małachowska, była prawosławna i w tym obrządku ochrzciła syna)- był związany z terenami wschodnich kresów I RP, wzt. zabiegał także o poparcie sprawy kozackiej, ale wyłącznie jako siły stawiającej opór ekspansji rosyjskiej na tereny należące do Polski, a które to zamieszkiwane były przez Rusinów.

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-poklav-kviti-do-pamyatnika-getmanu-pilipu-orliku-t-61941,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Filip_Orlik,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sejm_niemy.

*

A w Donbasie, w ciągu minionej doby, na jego donieckim odcinku, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały (04:00-04:30, 12:14:13:00, 18:15 i 22:10), przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (1 ostrzał, 3 miny) i 82 mm (2 ostrzały, 12 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (1 ostrzał, 30 pocisków) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej (5 ostrzałów), tym sposobem 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze w dniu wczorajszym ostrzelali Punkt Kontrolny W/W „Gorłówka” oraz okolice i obrzeża Doniecka (Mineralnoje, Staromichajłowka i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja).

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 45 pocisków- wobec 135- w odniesieniu do dnia poprzedniego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 29 червня 2020 року.

28 червня збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили режим припинення вогню, застосувавши при цьому заборонені до розміщення на лінії зіткнення артилерійські системи калібру 122 мм, 82-ох мм міномети, гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, неподалік Луганського ворог тричі обстрілював наші оборонні укріплення застосувавши артилерійські системи калібру 122 мм, гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. По захисниках Миронівського противник вів вогонь з мінометів 82-го калібру. Пізніше агресор активізувався біля Новозванівки, де задіяв ручні протитанкові гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, загарбники використали гранатомети різних систем, кулемети та стрілецьку зброю поблизу Старогнатівки, Авдіївки та Водяного.

Крім того, минулої доби окупанти наразили на небезпеку цивільне населення, підступно обстрілявши населений пункт Північне, поблизу Торецька. Російсько-окупаційні війська випустили ракету з ПТУРа, яка потрапила на подвір’я житлового будинку. Також осколки пошкодили сусідні будівлі. На щастя, жертв серед цивільного населення немає.

За минулу добу втрат серед українських захисників немає.

Утримуючи оборону та зберігаючи контроль над обстановкою, українські військовослужбовці діяли рішуче та жорстко відповіли ворожим підрозділам, змушуючи окупаційні війська припинити свою активність. За даними розвідки, 28 червня наші захисники знищили двох та поранили одного загарбника.

Від початку поточної доби російсько-окупаційні війська два рази порушили режим припинення вогню.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог двічі обстріляв наші позиції з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї поблизу населеного пункту Хутір Вільний.

За поточну добу втрат серед українських захисників немає.
Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.06.2020r.- 1836 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z ‚juesej”, czyli Donald Trump powołujac się na dane wywiadu wojskowego, nazwał „rewelacje’ opublikowane „New York Times” jakoby „Rosja pąłciła afgańskim talibom za ataki na amerykańskich zołnierzy” za „kolejne oszustwo związane z Rosją oraz fakenews” którego celem jest skompromitowanie Republikanów;

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OT światowe w dziedzinie zbrojeń. Pojawiły sie informacje o kontrakcie jaki zawarł Egipt z Rosją na zakup 400-500 czołgów Т-90Мs na sumę 156 mld rubli. Egipt ma także być gotowym na zakup rosyjskich czołgów Т-14 ‚Armata” oraz myśliwców Su-57 i to pomimo tego ze za takie działania będą mu groziły sankcje ze strony USA;
  https://avia.pro/news/egipet-pokupaet-u-rossii-500-tankov-t-90ms-za-156-mlrd-rubley

  Polubione przez 3 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie w Mikołajowie znaleziono w należacym do niej domu żonę jednego z deputowanych samorządu regionalnego (rady obwodowej) z rana postrzałową głowy. Jej mąż zeznał wezwanym przez siebie policjantów że kobieta „popełniła samobójstwo strzelajac sobie w głowę z należącego do niego pistoletu”;
  https://novosti-n.org/news/V-Nykolaeve-zhena-deputata-najdena-mertvoj-s-ognestrelnim-ranenyem-v-golovu-194408

  Polubione przez 2 ludzi

 4. W temacie wstępniaka.
  Jeśli Ukraińcy chcieliby takiego bohatera jak hetman zaporoski Filip Orlik, nie miałbym nic przeciwko. To, że był bohaterem także dla Polaków, nie podlega dyskusji a ,że i Ukraińcy chcą mieć go za bohatera…cóż Polska historia notuje wiele wspaniałych postaci-jednego czy dwóch mniej znanych „zagończyków” możemy „wypożyczyć” 🙂
  Co do narodowości hetmana- RPI szlachecka pomimo swych wad, była jak na tamte czasy, państwem bardzo tolerancyjnym. Warstwa rządząca, szlachta, nie robiła większych różnic (wiadomo tarcia frakcyjne występowały) w nadawaniu uprawnień czy to pomiędzy katolikami, czy prawosławnymi czy też protestantami. Każdy przejaw łamania wolności religijnych mógł kosztować króla utratę władzy (tzw rokosze). Dopóki dany szlachcic był wiernym obywatelem Rzeczypospolitej dopóty był uważany za „Polaka”. W wojsku polskim wiernie służyli oficerowie z Niderlandów, Anglii czy Szwecji. Często za zasługi na polu otrzymywali nobilitację (przyjęcie w poczet szlachty).
  Jeśli chodzi o Ukrainę- uważam, że pomimo pewnych niezgodności historycznych, postacie takie jak Filip Orlik powinny być promowane przez Polskę jako bohaterowie Ukrainy. Z pewnością jest to osoba znacznie bardziej godna miana bohatera niż obecnie czczone na terenie Ukrainy „hieroje” pokroju Bandery czy SS-manów z dywizji Galizien.

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Z dnia na dzień liczba wykrytych zarażeń koronawirusa spadła dratycznie z blisko 1000 do ponad 600 przypadków.
  https://www.unian.info/society/coronavirus-in-ukraine-number-of-new-cases-per-day-steeply-declines-11054552.html
  Jednocześnie ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało, że liczba chorych na zapalenie płuc zwiększyła się w porównaniu z Majem br blisko dwukrotnie (4 tysiące/tydzień).
  https://www.unian.info/society/healthcare-in-ukraine-pneumonia-cases-almost-double-vs-may-11054648.html
  Komentarz: Chyba nie trzeba tłumaczyć, co naprawdę władze w Kijowie robią?
  Ukrywanie skali zachorowań jest zbrodnia, jednak tamtejsze „elyty” wiedzą. że kolejna ogólnokrajowa kwarantanna doprowadziłaby do nowej fali bankructw małych i średnich firm. Miliony zostałyby bez pracy, a FR i Zachód w wyniku spowolnienia w gospodarce nie mogłyby przyjąć nowych uchodźców ekonomicznych.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraińska codziennosć. W Kyryliwce (obwód zaporoski) jeden z plażowiczów „zabawiał sie’ granatem na szczeście zanim wpadł na pomysł wyciągnięcia zawleczki „zaopiekowali się” nim policjanci;
  https://strana.ua/news/275854-muzhchinu-s-hranatoj-zaderzhali-na-pljazhe-v-kirillovke-video.html
  Z kolei w Nowomoskowsku (obwód dniepropietrowski) jakis idiota wymachiwał pistoletem na ulicy. 24 – latek zwrócił mu uwagę by sie uspokoił i schował broń, za co otrzymał „kulkę” w wyniku czego zmarł;
  https://strana.ua/news/275873-pod-dneprom-muzhchina-razhulival-s-pistoletom-i-rasstreljal-parnja-kotoryj-poprosil-eho-sprjatat-oruzhie.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Kolejny sondaż ukraińskiej opinii publicznej przeprowadzony przez Kijowski Międzynarodowy Instytut socjologii (КМИС Киевский международный институт социологии). Według danych uzyskanych w sondażu przeprowadzonym w w tym miesiącu, aż 61 % Ukraińców sprzeciwia sie polityce władz w Kijowie polegającej m.in na „ścisłej” współpracy z MFW. Opinię przeciwną, czyli poparcie współpracy z MFW w celu pozyskania nowych pożyczek okazuje tylko 24 %. W poprzednim sondazu przeprowadzony w kwietniu tego roku liczby te wynosiły 46 % sprzeciwiajacych się oraz 32 popierajacych;
  https://strana.ua/news/275877-ukraintsy-ne-podderzhivajut-sotrudnichestvo-s-mvf.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „Czadu” dała znowu ukraińska parlamentarzystka z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” i jednocześnie przewodnicząca komitetu parlamentarnego d/s polityki socjalnej i obrony praw weteranów Galina Tretiakowa, która wcześniej „zasłynęła” z pomysłu ‚sterylizowania bezrobotnych” ponieważ rodzą „gorsze dzieci”, a teraz oskarżyła rodziny zaginionych bez wieści na Donbasie, walczacych po stronie Kijowa, o to ze wyłudzają pomoc socjalną od ukraińskiego państwa;
  https://strana.ua/news/275885-tretjakova-obvinila-rodstvennikov-pohibshikh-na-donbasse-v-izhdivenchestve.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ma tupet baba. W strefę ATO to tylko członkowie batalionów ochotniczych się pchali. Większość wojskowych, szczególnie ta z poboru robiła co się dało by uniknąć wojaczki. Ludzie uciekali masowo za granicę by nie dostać powołania, a nawet ci co już weszli w szeregi UA jakoś nie kwapili się do starcia z separatystami.
   Zresztą trudno się dziwić. Non stop przychodziły informacje o kolejnych zabitych i rannych. Aby poprawić morale armii naobiecywano poborowym co się tylko dało. Min mówiono o tym, że każdy żołnierz na wypadek śmierci zostanie ubezpieczony i jego rodzina otrzyma 600 tysięcy hrywien. Ponadto dzieci poległych miały zostać otoczone szczególną ochroną państwa-miano zapewnić im renty wojskowe,które pozwoliłyby na godne życie i uzyskanie dobrego wykształcenia.
   Jeszcze obiecywano domy, niewolników i ziemię na własność. A co dostały rodziny? skromną jednorazową zapomogę i renty, za które nie da się wyżywić nawet jednej osoby.
   Jeszce gorzej jest z „zaginionymi”- szanse ,że gdzieś żyją w niewoli u separatystów są naprawdę niewielkie. Większość z nich zginęła straszliwą śmiercią, tak, że nawet nie pozostało ciał(spaleni na popiół/rozerwani na strzępy).Zdarzało się też,że ciała zabitych były zjadane i rozszarpywane przez dzikie zwierzęta.
   Rodzinom „zaginionych” państwo nie daje nawet tego co rodzinom poległych „hierojów”. Wszystko w ramach „oszczędności”. Ta głupia bab nie rozumie, że takimi durnymi wpisami tylko antagonizuje społeczeństwo.Zresztą może to i dobrze? Jeszcze trochę tej pogardy dla tych co walczyli za „samoistną”, a w razie jakiejkolwiek wojny NIKT nie będzie ryzykował życia dla obrony Ukrainy.

   Polubione przez 4 ludzi

   • W temacie
    Ukraina musi być mentalnie gotowa do tego, że Rosja użyje sił zbrojnych, by osiągnąć swoje cele polityczne i ekonomiczne – oświadczył w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina wiceszef ukraińskiego MSZ Wasyl Bodnar.
    https://www.defence24.pl/ukraina-rosyjska-inwazja-realnym-zagrozeniem
    Komentarz: Niech te ukraińskie „elyty” judzą podburzają dalej. Pisanie, że FR szykuje się do ataku jest wierutną bzdurą. Gdyby Kreml chciał zaatakować Ukrainę to żadne „wyrażenie zaniepokojenia” NATO i UE nie powstrzymałoby wojsk rosyjskich przed wkroczeniem na Ukrainę 🙂
    Zapewne ta narracja ma celu wyżebranie kolejnych pakietów pomocy od instytucji zachodnich. Obawiam się tylko, że ci specjaliści od „dotacji” zechcą przeprowadzić podobną prowokację jak w cieśninie Kerczeńskiej.

    Polubione przez 4 ludzi

  • Nie ma w tym nic dziwnego. Jaki ,,Lud” , tacy jego ,,Słudzy”.
   Właśnie zapowiadają ”OSTATECZNE ROZWIĄZANIE” problemu bezrobocia i biedy, tak jak ich ,,heroje” ostatecznie rozwiązali kwestię żydowską i problem z polskością Wołynia.
   Nie tylko problem można rozwiązać, na zasiłkach zaoszczędzić, ale i jeszcze zarobić , jeśli się handel dziećmi upaństwowi. Przez tą kwarantannę prawie 100 noworodków w prywatnych klinikach czeka na biorców* z Zachodu.
   * być może część z nich znajdzie swą rodzinę, ale większość to to tylko… ,,dawcy organów”.

   Polubione przez 3 ludzi

 9. „IDIOLUCJA” buszuje na świecie. W Wlk. Brytanii „rasistą” obwołano Charlesa Dickensa, taki napis pojawił się na ścianie poświęconego mu muzeum w Broadstairs. Dziewiętnastowiecznego pisarza i dziennikarza który w swoich powieściach oraz reportażach przedstawił i skrytykował panujące w jego czasach wyzysk oraz niesprawiedliwość społeczną;
  https://www.kentlive.news/news/kent-news/graffiti-calling-charles-dickens-racist-4272342
  Ps. Cytat z „Opowieści o dwóch miastach” Dickensa…
  „Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas zwątpienia, okres światła i okres mroków, wiosna pięknych nadziei i zima rozpaczy. Wszystko było przed nami i nic nie mieliśmy przed sobą. Dążyliśmy prosto w stronę nieba i kroczyliśmy prosto w kierunku odwrotnym”
  …który nic a nic nie stracił na swojej wymowie…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Artykuł wart przeczytania
  Co to jest wojna hybrydowa? W poniższym tekście definicja i sposoby działania.
  https://www.defence24.pl/wojska-specjalne-a-zagrozenia-hybrydowe-cz-1-czym-tak-naprawde-jest-wojna-hybrydowa-raport
  komentarz: Jakby się tak zastanowić to”wojnę hybrydową” prowadziły kraje zachodnie już od lat. W Rwandzie Francuzi. W Iraku i Ukrainie USA. W Libii Włosi. Te wszystkie misje stabilizacyjne/kontrakty/wspieranie demokratycznej opozycji były ładnymi frazesami, ale nadal był to atak zwany wojną htbrydową.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Wojnę hybrydową wymyśliły Stany Zjednoczone do walki ze wszystkimi wyimaginowanymi swoimi wrogami, i to nie tylko państwami, ale też niewygodnymi im osobami. Np. Lennon….lista nazwisk jest bardzo długa.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 11. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk został odznaczony orderem „Za Zasługi” przyznanym przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z okazji Dnia Konstytucji. Ustanowione w 1996 roku państwowe odznaczenie ukraińskie do tej pory trafiło do Polaków takich jak Jerzy Kłoczowski, Zbigniew Brzeziński czy Bogdan Borusewicz.
  https://www.portalsamorzadowy.pl/wydarzenia-lokalne/krzysztof-zuk-odznaczony-przez-prezydenta-ukrainy,194896.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Wieści z granicy
  Udaremniono przemyt bursztynu.
  https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10339282/chcial-przemycic-ponad-105-kg-bursztynu-z-ukrainy-kontrabande-ukryl-w-dyszlu-naczepy.html
  50-letni Ukrainiec, poszukiwany czerwoną notą Interpolu, został zatrzymany na polsko-ukraińskiej granicy. – Jest podejrzewany o morderstwo i defraudację mienia na Ukrainie – podała mjr Elżbieta Pikor, rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
  https://tvn24.pl/krakow/medyka-ukrainiec-poszukiwany-czerwona-nota-interpolu-zatrzymany-na-polsko-ukrainskiej-granicy-4624051

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Prezydent Ukrainy to marionetka…Achmetowa?

  Tak można by wnioskować po decyzjach władz w Kijowie. Pomimo tego, że ceny energii/ropy spadały z powodu koronowirusa to przemysł na Ukrainie -płacił z miesiąca na miesiąc więcej. Tylko po to by jeden oligarcha i zależna od niego firma zarobiła krocie.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/trendy-gospodarcze/problemy-ukrainskiej-energetyki/
  Zresztą nie tylko energia elektryczna podrożała. Ceny gazu ziemnego dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych mogą wzrosnąć w najbliższej perspektywie nawet o 60% (!). Efekty takich działań nie trzeba tłumaczyć. Gospodarka naszego sąsiada załamie się. Najgorzej, że nawet po zwalczeniu koronawirusa nie dojdzie do odbicia gospodarczego.
  https://www.unian.info/economics/week-s-balance-natural-disaster-aftermath-end-of-cheap-gas-era-and-timid-hope-for-restoration-of-industrial-output-11054138.html

  Polubione przez 3 ludzi

   • Tak, tylko w tamtej bajce z winy Pinokia ucierpiało tylko kilka osób, a tu cierpią miliony. Facet nie zna się na gospodarce/finansach i po prostu robi to co jego doradcy podszepną mu na uszko.
    Efekty widać.
    Prawdę powiedziawszy jestem zafascynowany tym dążeniem do autodestrukcji własnego państwa w wykonaniu oligarchów i ich marionetek. Nie dziwię się, że powstają teorie spiskowe, bo rzeczywiście, grupa wpływów na Ukrainie wybiera zawsze najgorsze możliwe rozwiązanie dla swojego kraju 🙂 Maksymalizują swoje dochody kosztem osłabienia państwowości.
    Obecnie przedsiębiorcy na Ukrainie są niejako w potrzasku, otoczeni przez „wrogów” z każdej strony. MFW ma jeden cel, by Ukraina rzetelnie spłacała swoje zobowiązania. Dlatego wymusza na władzach w Kijowie wysokie opłaty za media i nakazuje walczyć z inflacją. Cierpią przedsiębiorcy. Oligarchowie chcą bezkarnie kraść. Wymuszają na władzach w Kijowie monopole. Achmetow między innymi ma monopol na energię elektryczną, Benia na benzynę produkowaną na Ukrainie inni chcieliby monopolu na środki ochrony roślin i nawozy. Efekt- wyższe od rynkowych ceny. Cierpią przedsiębiorcy.
    I na koniec bandyci-wszelkiej maści i odmian od zwykłych zakapiorów po „patriotów” wymuszających haracze.
    W takich warunkach bardzo ciężko prowadzić własny biznes. Nic dziwnego, że wiele osób rezygnuje z działalności. A bez przedsiębiorców nie ma środków na działanie państwa, państwo ubożeje i złodziejskie grupy jeszcze bardziej zaciskają kontrolę nad gospodarka, bo spadają ich dochody.

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.