Wojna domowa na Ukrainie 30.06.2020r.- 1837 dzień od nowego rozejmu


„Niemy krzyk”– dzień 111.

Burmistrz Chersoń Wołodymir Mikołajko postanowił przypomnieć mieszkańcom rządzonego przez
niego miasta, kto jest jednym z założycieli obecnego państwa ukraińskiego. W mieście pojawił się plakat przedstawiający „Akt proklamacji potęgi ukraińskiej”, opublikowany we Lwowie okupowany przez nazistów 10 lipca 1941 r. „Akt” ten został opublikowany przez nazistowską prasę i zawierał następujący intersujący punkt:

„3. Nowo powstające państwo ukraińskie będzie ściśle współpracować z Narodowymi Socjalistycznymi Wielkimi Niemcami, które pod przewodnictwem swojego przywódcy Adolfa Hitlera tworzą nowy porządek w Europie i na świecie i pomagają narodowi ukraińskiemu uwolnić się z okupacji Moskwy.

Ukraińska Narodowa Armia Rewolucyjna, która powstaje na ukraińskiej ziemi, będzie nadal walczyć z sojuszniczą armią niemiecką przeciwko okupacji Moskwy przez Suwerenne Państwo Prawne i wprowadzenie nowego porządku na całym świecie.”

Oczywiście w momencie publikacji tego dokumentu, „państwo ukraińskie” będąc w sferze marzeń ukraińskich nacjonalistów de facto jeszcze nie istniało, ponieważ niemieccy naziści mieli swoje poglądy na temat tego, co zrobić z Ukrainą, na której terytorium dokonano ludobójstwa ludności słowiańskiej i niesłowiańskiej. Dlatego też jarmarczny kram z atrakcyjnymi fantazjami ukraińskich kolaborantów szybko się zdewaluował, gdyż ich niemieccy wspólnicy ogłosili, że wszyscy współpracownicy nazistowskiej Trzeciej Rzeszy powinni wyłącznie pracować nad jej zwycięstwem i zachować przy sobie fantazje, ponieważ Plan Generalny Ost i germanizacja ziem wschodnich nie przewidywały powstania „niezależnej Ukrainy”. Banderze powierzono wyłącznie rolę narzędzia służącego do organizowania terroru na okupowanych terytoriach i wdrażania planów ludobójstwa „gorszego sortu populacji”.

Mimo takiej postawy niemieckich partnerów, jednak Bandera kontynuowała ścisłą współpracę z nimi, w tym w ramach realizacji ludobójstwa ludności ZSRR, zarówno na okupowanym terytorium radzieckiej Ukrainy, jak i na Białorusi. Zlikwidowali polską inteligencję i partyzantów, zabijali Rosjan, nieprawomyślnych Ukraińców, Żydów, Cyganów i przedstawicieli wielu innych narodowości, i to była właśnie ich główna pomoc dla nazistów. W okresie wycofania się z Ukrainy, Bandera był przydatnym narzędziem do walki z partyzantami i zaprowadzania terroru na tyłach wobec nielojalnego narodu rosyjskiego, ukraińskiego i polskiego. Oczywiście Bandera brał także czynny udział w zabójstwach Żydów.

Cóż, teraz widzimy, jak ludzie o tych samych poglądach budują „nowoczesną Ukrainę” i nawet nie wstydzą się przypominać o swoim „sojuszu” z Hitlerem i aliancką armią niemiecką, a nawet się tym szczycą i gloryfikują zbrodniarzy i kolaborantów. Banderowcy, którzy uciekli po wojnie w USA i Kanady, zrozumieli, że w oczach mieszkańców Zachodu kolaboracja z nazistami ich dyskredytuje. Podczas zimnej wojny starali się nie wspomnieć o punkcie 3 powyższego „Aktu”, aby nie przerazić neofitów, ale, jak widzimy, obecnie uznali, że nie ma się czego wstydzić, a nawet fakty te eksponować i się nimi szczycić..

Dodam jeszcze, że tego samego dnia gdy w Chersoniu pojawiły się opłacone przez jego burmistrza, miasto to odwiedził prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który prowadząc tam rozmowy z przedstawicielami ekstremistów z tatarskiego „Mejlisu”, obiecał, że „zwróci Krym i lud” i nie dość tego, on w to głęboko wierzy. Oczywiście, jeśli na granicy z Krymem mówimy o „państwie ukraińskim, sprzymierzonym z Adolfem Hitlerem i zwycięskim Wehrmachtem”, to nic lepiej nie wyjaśni przeciętnemu obywatelowi Krymu, czym jest współczesna Ukraina, heroizując nazistów i ich gorliwych współpracowników. Czy, wzt. Zełenski uważa, że ​​mieszkańcy Krymu i Sewastopola nie mają pojęcia o historii i przyjaźni z Hitlerem współczesnych następców Bandery? Niestety, ale jako, że większość z nich doznała na własnej skórze efektów tej wzajemnej współpracy nazistowsko-ukraińskiej, nigdy nie pozwolą na to aby to się wróciło. A więc, nigdy przez myśl im nie przejdzie, że mogliby żyć w takiej Ukrainie, w jakiej ona obecnie jest.

Jak łatwo zauważyć, gloryfikacja nazistów i ich wspólników w czasie prezydentury Zełenskiego nie ustała, chociaż niektórzy naiwni obywatele sądzili, że nie jest on podobny do Poroszenki i jednoznacznie odetnie się od gloryfikacji kolaboracji hitlerowskimi Niemcami i nazizmu. Przecież nawet jego dziadek, rodowity Żyd walczył o wolność narodów ZSRR z hitlerowskimi zagonami. Zamiast tego widzimy kontynuację banderyzacji i gloryfikacji nazizmu, gdy w mieście „europejskiej potęgi” można bezpiecznie powiesić plakat o bliskiej współpracy z Adolfem Hitlerem. Zasadniczo jest w zasadzie to wszystko, co trzeba wiedzieć o pozornej „walce z nazistowską ideologią na Ukrainie”, chociaż, jak łatwo zauważyć nadal szaleją tam neonazistowskie bandy, które biją ludzi na ulicach, biznes więc nie tylko ogranicza się do plakatów.

Neo-nazizm i współpraca Ukraińców z hitlerowcami w czasach II WŚ są zakorzenione i zinstytucjonalizowane poprzez struktury obecnego państwa, które zarówno je promują, jak i ochraniają, wykraczając poza granice rządów prawa, chociaż formalnie na Ukrainie istnieją przepisy zabraniające propagandy nazizmu. Ale te prawa są obecnie fikcją, a w czasach prezydentury Zełenskiego nie uległo to zmianie pomimo jego deklaracji, że nie kontynuuje on polityki Poroszenki. I to jest kolejne kłamstwo tego zawodowego trefnisia.

*

A na froncie walki zbrojnej w Donbasie, na jego donieckim odcinku, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 08:20 a 21:50, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (3 ostrzały, 12 min) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (2 ostrzały, 7 granatów) i RPG-7 (2 ostrzały, 7 granatów), a także ciężkiej broni maszynowej (1 ostrzał), tym sposobem 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

W ciągu minionego dnia ukraińscy żołnierze ostrzeliwali obrzeża Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), obrzeża i okolice Doniecka (Żabiczewo oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Aleksandrowę), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk).

Łącznie w wyniku tych ostrzałów, na terytorium DRL spadło wczoraj 26 pocisków (wobec 45- w odniesieniu do niedzieli), co spowodowało uszkodzenie dwóch domów na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni Trudowskaja znajdujących się przy ulicy Ługowskiego nr. 39 i 41 oraz pożar domu przy ulicy Szewczenki nr. 10 w Aleksandrowce. W momencie podpalenia tego domu w wyniku trafienia go granatem przeciwpancernym RPG-7 przebywał w nim jego właściciel.

Poza tym w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze z 93 brygady ukraińskich sił zbrojnych pod dowództwem pułkownika Dmitrija Wyżyńskiego przeprowadzili przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 wsi Frunze, w wyniku czego został ranny 32-letni cywil. Tym samym też, strona ukraińska 1 raz załamała warunki zawieszenia broni.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 30 червня 2020 року.

29 червня збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режим припинення вогню, застосувавши при цьому заборонені до розміщення на лінії зіткнення міномети калібру 120 мм, протитанкові ракетні комплекси, гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети, снайперську та стрілецьку зброю. Українські захисники відразу ж відповіли загарбникам, тож відчувши на собі дію наших чергових вогневих засобів, окупанти відмовились від подальшої вогневої активності.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, неподалік Хутору Вільний ворог двічі обстрілював наші оборонні укріплення застосувавши станкові та ручні протитанкові гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. На підступах до Кримського та Луганського противник неодноразово впродовж доби відкривав вогонь із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 120-го калібру, а оборонців Південного загарбники провокували з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Не було тиші й у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”. Поблизу населеного пункту Березове окупанти спочатку застосували протитанкові ракетні комплекси, а згодом – автоматичні станкові гранатомети та великокаліберні кулемети. Надвечір противник активізував свої вогневі дії біля Старогнатівки, де задіяв станкові протитанкові гранатомети та великокаліберні кулемети. Також проти українських воїнів, що тримають оборону у передмісті Мар’їнки загарбники вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та снайперської зброї.

За минулу добу внаслідок ворожого обстрілу двоє українських захисників отримали поранення.

Утримуючи оборону та зберігаючи контроль над обстановкою, українські військовослужбовці діяли рішуче та жорстко відповіли ворожим підрозділам, змушуючи окупаційні війська припинити свої агресивні дії. За даними розвідки, 29 червня наші захисники поранили двох загарбників.

За уточненою інформацією, 28 червня 2020 року о 21.18 та о 22.55 представники збройних формувань Російської Федерації з напрямку непідконтрольного урядові України селища Доломітне Донецької області цілеспрямовано двічі обстріляли житлові будинки в селищі Новолуганське, застосувавши стрілецьку зброю калібру 7,62 мм. В результаті першого обстрілу було пошкоджено вікно та меблі одного з будинків, а при другому – ворог поцілив у металопластикове вікно, розбивши склопакет на балконі другого поверху житлового будинку. Постраждалих громадян, внаслідок ворожого обстрілу, на щастя, немає.

Спостерігачами української сторони СЦКК, які працювали на місці події, також було встановлено, що відстань та напрямок звідки вівся обстріл, чітко вказують на причетність російсько–окупаційних військ до даного злочину. Окупанти свідомо не виконують Мінські угоди та систематично підтверджують своє небажання дотримуватися режиму припинення вогню, продовжуючи регулярно обстрілювати житлові райони Донбасу.

Від початку поточної доби російсько-окупаційні війська один раз порушили режим припинення вогню.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” загарбники здійснили обстріл із забороненого Мінськими домовленостями міномету калібру 120 мм поблизу Невельського.

У відповідь наші військовослужбовці рішуче застосували чергові вогневі засоби та припинили ворожі провокації.
За поточну добу втрат серед українських захисників немає.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/.

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.06.2020r.- 1837 dzień od nowego rozejmu

 1. Tymczasem w Kijowie pod parlamentem oraz Biurem Prezydenta Ukrainy rozpoczął się protest zorganizowany przez ukraińskie centrale związkowe sprzeciwiajace sie ‚antynarodowej” polityce prowadzonej przez władze Ukrainy. Zwiazkowcy chcą także odwołania że stanowiska przewodniczącej jednej z komisji parlamentarnej deputowanej z frakcji „Sługa Narodu” Galiny Tretiakowej która „zasłynęła” z wypowiedzi o tym że trzeba sterylizować bezrobotnych ponieważ ich dzieci są „gorsze”;
  https://strana.ua/news/275950-v-kieve-nachalas-aktsija-protesta-profsojuzov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. I tradycyjny „njus” z Ukrainy, czyli w Fastowie (obwód kijowski) mężczyzna, podobno po kłótni z żoną, popełnił samobójstwo dokonując detonacji granatu. Jak się okazało, był on oficerem (porucznikiem) z miejscowej jednostki ukraińskich sił zbrojnych;
  https://fastivnews.city/read/misto/88307/u-fastovi-na-vulici-cholovik-pidirvav-sebe-granatoyu
  https://vesti.ua/lite/criminal/pod-kievom-ofitser-vsu-possorilsya-s-zhenoj-i-podorval-sebya-granatoj

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie ostatnich powodzi i katastrof ekologicznych na Ukrainie
  Powierzchnia ukraińskich lasów to zaledwie 16 proc. powierzchni kraju i wynosi 9,6 mln ha.
  Rokrocznie nasz sąsiad pozyskuje ok. 3 mln m3 drewna. Przy czym w zależności od lasów z 1 ha można pozyskać od 120-300 m3 drewna. Czyli co roku wylesieniu zostaje poddany obszar wielkości 100-200 tysięcy hektarów(!).
  Rabunkowa gospodarka trwa w najlepsze i zapewne w najbliższych latach sytuacja się nie zmieni.
  https://www.drewno.pl/artykuly/4318,ile-naprawde-mamy-drewna-w-lesie.html
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/nie-czas-zalowac-lasow/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Setki mieszkań, luksusowych zegarków, dziesiątki drogich aut i zabytki. Deklaracje majątkowe wielu ukraińskich parlamentarzystów mogą przyprawić o zawrót głowy.
  Analizy deklaracji majątkowych dokonał ukraiński tygodnik „Nowoje Wremia”. Najbogatszym deputowanym jest były prezydent Petro Poroszenko. Zadeklarował on posiadanie niemal 2 mld hrywien, czyli prawie 300 mln zł środków pieniężnych. Ogółem majątek byłego prezydenta szacowany jest na 1,4 mld dolarów, co plasuje go na trzeciej pozycji wśród najbogatszych Ukraińców.

  https://tvp.info/48755518/ukraina-krezusi-w-lawach-poselskich-wieszwiecej

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 706 zakażeń koronawirusem, 12 chorych zmarło, a 88 pacjentów wyzdrowiało – poinformowało we wtorek ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. Przeprowadzono prawie 11 tys. testów.
  https://twoje-miasto.pl/art-swiat/ukraina-ponad-700-kolejnych-zakazen-i138715
  komentarz: 11 tysięcy testów? Czy kogoś po*&^liło za przeproszeniem, przecież to mniej niż w ostatnich dniach- dużo dużo mniej niż tuż przed zmniejszeniem restrykcji (wtedy około 20 tysięcy/dziennie).
  Rozumiem, że część polityków chce szybkiego zgody władz UE na otworzenie granic dla pracowników z Ukrainy, rozumiem, że kwarantanna mocno odbiła się na sytuacji finansowej firm i państwa. Jednak takie działanie to szybka metoda na rozwleczenie zarazy

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Bohaterka seksskandalu w ukraińskim rządzie była wiceminister infrastruktury Ołeksandra Klitina, która stanowisko miała otrzymać za swoje „zdolnosci łóżkowe”, ogłosiła utworzenie swojego ugrupowania, które ma zwalczyć korupcje na Ukrainie, ubrana w…strój kapielowy. Obecnie „pracuje” ona na stanowisku „doradcy” szefa Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy;

  https://censor.net.ua/news/3205043/ekszamministra_infrastruktury_klitina_snyala_odejdu_i_obyavila_voyinu_ministru_krikliyu_i_prostitutam

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Były ukraiński parlamentarzysta, zwany „skarbnikiem Poroszenki” Ołeksandr Oniszczenko, który zbiegł do UE (obecnie przebywa w Niemczech które odmówiły jego wydania Ukrainie) poinformował że dwa z najwazniejszych ukraińskich służb państwowych to znaczy SBU oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy są faktycznie „zarządzane” przez Ambasadę USA w Kijowie. Stwierdził także że obecny Prezydent Ukrainy został „otoczony” przez Sorosa oraz amerykańskich Demokratów, głownym „macherem” Sorosa na Ukrainie ma być szef ukrainskiego koncernu ‚Naftohaz’ Andrij Kobolew.
  Poinformował także że „spontaniczne protesty” w USA są finansowane faktycznie przez Sorosa oraz Demokratów, którzy wykorzystują do tego także pieniadze „wyprowadzone” z Ukrainy;
  https://strana.ua/news/276056-onishchenko-rasskazal-kak-iz-ssha-rukovodjat-ukrainoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ale świństwo

  Ukraińcy zniszczyli krzyż poświęcony pomordowanym przez UPA Polakom. Miejsce: Sunia nad Horyniem. Krzyż został poświęcony w ubiegłym roku a następnie ścięty przez SBU (Służba Bezpieczeństwa Ukrainy).
  Fundator krzyża dostał zakaz wjazdu na teren Ukrainy.
  .https://www.facebook.com/1490174707901241/posts/2554784068106961/?__fns&hash=Ac2c0L-nW7v_RDYB
  http://isakowicz.pl/scieto-krzyz-na-wolyniu-co-na-to-kandydaci-na-prezydenta-rp-andrzej-duda-i-rafal-trzaskowski/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.