Wojna domowa na Ukrainie 01.07.2020r.- 1838 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 112.

Ukraiński premier Denis Szmygal zapewnił, że MFW nie ingeruje w wewnętrzne sprawy Ukrainy.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie ingeruje w wewnętrzne sprawy Ukrainy, a memorandum o współpracy w sprawie nowego programu kredytowego nie jest sprzeczne z programem działań rządu. Zapewnił premier Ukrainy Denis Szmygal w wywiadzie dla programu telewizyjnego, „Władza kontra Właszczenko”.

Jak wiadomo, wcześniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował list intencyjny oraz memorandum dotyczące polityki gospodarczej i finansowej w ramach nowego 18-miesięcznego programu rezerwowego z Ukrainą w wysokości 5 mld USD. Według ukraińskiego Ministerstwa Finansów zawierają one środki i warunki, które rząd Ukrainy i Narodowy Bank Ukrainy wdrożyły i planują wdrożyć i przestrzegać w okresie objętym programem w latach 2020–2021, a także konkretne kroki niezbędne do pomyślnego uzupełnienia opinii i otrzymania kolejnych transz według realizowanego programu.

„Nie ma ingerencji (w sprawy wewnętrzne Ukrainy- dopisek mój.). Memorandum (z MFW- dopisek mój) nie jest sprzeczne z rządowym programem działań, nie zawiera żadnych instrukcji”– powiedział Szmygal.

Jednocześnie, według niego, w memorandum z MFW istnieją ograniczenia, które nie pozwalają Ukrainie na „wycofywanie” się reform.

Przypomnę, że MFW upublicznił treść listu intencyjnego i Memorandum polityki gospodarczej i finansowej odnośnie nowego 18-miesięcznego programu Stand-by dla Ukrainy, którego treść w sposób oczywisty zaprzecza zapewnieniom Denisa Szmygali.

„List intencyjny i Memorandum w sprawie polityki gospodarczej i finansowej, zatwierdzone przez zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego w dniu 9 czerwca 2020 r., zawierają środki i warunki, jakie realizuje i planuje realizować oraz przestrzegać Rząd Ukrainy i Narodowy Bank Ukrainy w latach 2020–2021. , a także konkretne kroki wymagane do pomyślnego przejścia przeglądu i otrzymania kolejnych transz programu”– zaznaczono w oświadczeniu ukraińskiego Ministerstwa Finansów.

Najważniejsze w Memorandum jest zatwierdzenie do końca czerwca tego roku planów ograniczenia problematycznych pożyczek banków państwowych, do końca sierpnia- rewizji wszystkich taryf za ogrzewanie i przyjęcie uproszczonej procedury dla gospodarstw domowych, a do końca września- przygotowanie nowych struktur i systemów organizacyjnych dla Państwowej Służby Podatkowej i Państwowej Służby Migracyjnej, tak aby od 1 stycznia 2021 r. działały one jako dwa odrębne pojedyncze podmioty prawne.

Do końca września również wyznaczono zadanie wzmocnienia zarządzania korporacyjnego w przedsiębiorstwach państwowych, w tym rozszerzenie uprawnień rady nadzorczej „Naftogazu Ukrainy”.

Ponadto w Memorandum zapisano, że do końca października tego roku należy wprowadzić zmiany w ustawie o funduszu gwarancji depozytów i innych ustawach w celu usprawnienia mechanizmu likwidacji banków i zwrotu aktywów. Ustawa o Najwyższej Radzie Sprawiedliwości powinna również zostać zmieniona do końca października, aby usprawnić proces wyboru kandydatów.

W Memorandum zapisano również, że do końca listopada tego roku należy wprowadzić zmiany w ustawie o bankowości, które zostały przygotowane we współpracy z MFW i Bankiem Światowym, w celu uzupełnienia braków w skutecznych praktykach korporacyjnego zarządzania i zwiększenia uprawnień NBU.

Do końca marca 2021 r., zgodnie z memorandum, Państwowa Służba Kontroli Ukrainy z udziałem niezależnych audytorów powinna przeprowadzić kontrolę ukierunkowanego wykorzystania środków budżetowych na zwalczanie koronawirusa.

Ponadto dokument nakazuje Rządowi Ukrainy przygotowanie projektu ustawy o wzmocnieniu Komitetu Antymonopolowego zgodnie z najlepszymi praktykami międzynarodowymi.

Jeśli te wymagania nie zawiera żądnych instrukcji i nie jest bezpośrednim ingerowaniem w wewnętrzną politykę ukraińskiego państwa, to czym że jest?

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B5%D1%82%D1%8C%D1%8F%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0,_%D0%93%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B0.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały (12:45, 19:00, 19:20 i 20:45), przy użyciu systemów przeciwpancernych rakiet kierowanych PTUR (3 ostrzały, 8 rakiet) i moździerza kaliber 82 mm (1 ostrzał, 2 miny), tym sposobem 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były obrzeża Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Izotowa) oraz obrzeża Doniecka (teren byłego serwisu „Volvo-Center” i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Oktriabskaja), a także na południowym odcinku frontu (Stiła).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 8 rakiet i 2 miny, w odniesieniu do poprzedniego dnia było to 26 pocisków.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał okolic wsi Kalinowki przy użyciu moździerza kaliber 120 mm, w ten sposób 1 raz naruszając warunki rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 1 липня 2020 року.

30 червня збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режим припинення вогню, застосувавши при цьому заборонені до розміщення на лінії зіткнення міномети калібру 120 мм і 82 мм, а також гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. Рішучими діями та ефективним застосуванням чергових вогневих засобів наші воїни припинили ворожі обстріли. Окупанти отримали адекватну відповідь від Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, поблизу населеного пункту Невельське агресор застосував міномети 120-го калібру, випустивши при цьому 18 мін. Біля Водяного та Авдіївки окупанти вели вогонь по наших оборонцях з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї, а неподалік Пісків противник задіяв ручні протитанкові гранатомети та великокаліберні кулемети.
Заборонені Мінськими домовленостями міномети 120-го калібру загарбники використали і на підступах до Новотошківського, Новозванівки, Луганського та Зайцевого, що в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”. Також, поблизу цих населених пунктів, переважно у вечірній час, окупанти вели вогонь із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Крім того, ворожу провокацію зі станкових протитанкових гранатометів зафіксовано поруч Хутора Вільний.
За минулу добу внаслідок ворожого обстрілу двоє українських захисників отримали поранення. Їх оперативно доставлено до військово-медичного закладу та надано належну допомогу лікарів. Стан здоров’я постраждалих воїнів задовільний.
Такі підступні дії агресора без відповіді не залишилися – вогнем зі штатного озброєння по позиціях загарбників українські підрозділи рішуче подавили активність противника. За даними розвідки, 30 червня наші захисники поранили трьох загарбників. За уточненими даними розвідників, в період з 24 по 26 червня у противника було ще двоє загиблих.
Від початку поточної доби збройні формування РФ активності не проявляли.
За поточну добу втрат серед українських захисників немає.
Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.07.2020r.- 1838 dzień od nowego rozejmu.

 1. Trwaja protesty ukraińskich górników pod siedzibą Biura Prezydenta Ukrainy w Kijowie, czyli nie nie spełniono ich podstawowego ządania to znaczy wypłacenia zaległych pensji, a jak obiecywali wczoraj urzędnicy prezydenccy miało to nastąpić do końca wczorajszego dnia;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4246692-pod-op-vtoroi-den-protestuuit-shakhtery
  W trakcie protestów doszło do pierwszych starć z ochraniajacymi budynki rządowe policjantami;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4246732-na-mytynhe-shakhterov-pod-op-konflykt-s-polytsyei

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Bohaterka seksskandali w ukraińskiej „wierchuszce” Ołeksandra Klitina która wczoraj ogłaszała powołanie własnego ugrupowania politycznego majacego ‚walczyć z korupcją” występując tylko w stroju kąpielowym, dzisiaj przyznała ze straciła kolejną posadę rzadową, czyli przestała być „doradczynią” szefa Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy. Podobno z „pracy” wyrzucono ja już w piatek, nie racząc nawet jej o tym poinformować 🙂
  https://strana.ua/news/276134-aleksandru-klitinu-uvolili-iz-hosudarstvennoho-kosmicheskoho-ahentstva.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Co sie dzieje z morzem u brzegów Odessy? W internecie pojawiły się zdjecia wód w rejonie plaż Odessy które stały się „jak kisiel”. Miejscowe słuzby uspokajają że nastąpiło to z powodu upałów, jednak odradzają na razie kapanie się w tym miejscu;
  https://strana.ua/news/276180-v-odesse-zatsvelo-chernoe-more-kupatsja-tam-poka-ne-stoit.html
  Z kolei ekolodzy alarmują ze zanieczyszczenia wód przekracza 16 razy dozwolone normy, a odpowiada za to leżący na mieliźnie tankowiec „Delfin” z którego cały czas do morza wypływa zawartość jego zbiorników, a armator do którego statek należy nie kwapi sie z jego odholowaniem;
  https://strana.ua/news/274532-vozle-zatonuvsheho-na-odesskom-pljazhe-tankera-vozdukh-zahrjaznilsja-v-16-4-raza-vyshe-normy.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Według strony ukraińskiej, pierwszy dywizjon uzbrojony w rakiety „Neptun” wejdzie na skład UM za 10-11 miesięcy.

  „Potrzebujemy około 10–11 miesięcy na wyprodukowanie planowanej liczby pocisków i komponentów kompleksu RK-360MC Neptun” – poinformował główny konstruktor i dyrektor biura konkstrukcyjnego „Łucz”, Oleg Korostelow. W czerwcu zakończono testy poligonowe całego systemu, który powinien otrzymać certyfikat państwowy w ciągu najbliższego miesiąca. Umożliwi to to zawarcie umowy i rozpoczęcie dostaw pierwszego dywizjonu pocisków manewrujących Neptun dla ukraińskiej marynarki wojennej.
  https://www.defence24.pl/ukraina-pierwszy-dywizjon-pociskow-neptun-za-10-miesiecy-wideo

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Z cyklu Braterstwo między narodami Ukrainy i Polski.

  Janusz Horoszkiewicz, działacz kresowy niezwykle zasłużony w upamiętnianiu ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów, który w ubiegłym roku otrzymał nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej, dostał zakaz wjazdu na Ukrainę na 3 lata. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który nagłośnił ten fakt, domaga się, by stanowisko w tej sprawie zabrali kandydaci na prezydenta – Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/kustosz-pamieci-narodowej-z-zakazem-wjazdu-na-ukraine-ks-isakowicz-zaleski-co-na-to-duda-i-trzaskowski-foto/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Od 1 lipca znowu będzie można polecieć z Krakowa do Londynu, Glasgow, Birmingham, Edynburga i Kijowa. Zgodę wydała Rada Ministrów (rząd).
  https://krknews.pl/mozna-juz-latac-z-krakowa-do-wielkiej-brytanii-i-na-ukraine/
  Komentarz: Od tygodnia sytuacja epidemiologiczna na Ukrainie pogarsza się. Komisja Europejska NIE WSKAZAŁA Ukrainę jako kraj w którym możliwe jest cofnięcie restrykcji. Najgorsza sytuacja, pod względem ilości zachorowań, utrzymuje się na zachodzie Ukrainy (obwód lwowski) i w stolicy.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie gazowym, czyli były kanclerz Niemiec, a obecnie prezes zarządu rosyjskiego koncernu ‚Rosnieft” Gerhard Schroeder komentując sprawę kolejnych sankcji jakie USA chcą wprowadzić przeciwko budowie gazociągu „Nord Stream 2” stwierdził że mogą one „uderzyć” w aż 120 „podmiotów gospodarczych” uczestniczących w projekcie i może poskutkować zakończeniem „partnerstwa transatlantyckiego” pomiędzy UE a USA. Według Schrodera jest to bowiem „atak na gospodarkę europejską, niedopuszczalne naruszenie suwerenności UE i bezpieczeństwa energetycznego Europy Zachodniej” którego „sojusznicze” USA dopuszcza się w czasie trudnej sytuacji gospodarczej wywołanej KORONAKRYZYSEM;
  https://www.kommersant.ru/doc/4398775
  Z kolei kanclerz Niemiec Merkel nazwała nowe sankcje USA naruszajacymi prawo oraz kolejny juz raz zapewniła ze budowa gazociągu NS2 i tak zostanie ukonczona;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/8860191

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Kolejny artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua’ o tym jak to Facebook „walczy z nazimem/faszyzmem”, ale nie wśród swoich ukraińskich użytkowników. Na „ukraińskim” FB bowiem nazizm, szowinizm i etc mają się bowiem „dobrze” a to z tego powodu że moderatorzy którzy dbają o prządek na „ukraińskim” FB to zwolennicy oraz członkowie ukraińskich ugrupowań skrajnie nacjonalistycznych (m.in banderowskiej ‚Swobody”);
  https://strana.ua/articles/rassledovania/276162-ukrainskie-tsenzory-facebook-blokirujut-kritiku-ultrapravykh-v-ukraine.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. W temacie ukraińskiej kontrabandy. W Żytomierzu skonfiskowano 9 ton (!) nielegalnie wydobytego bursztynu którego wartość szacowana jest na około 12,5 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4246784-v-zhytomyre-konfyskovaly-deviat-tonn-yantaria
  Z kolei w obwodzie czerniowieckim ukraińscy pogranicznicy zatrzymali motolotnię na której przemytnicy przerzucali z Ukrainy do Rumunii papierosy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4246831-kontrabandysty-letaly-na-deltaplane-v-rumynyui

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli pojawiła się informacja ze policja, a polecenie władz miejskich, zrobiła w końcu porzadek z tzw. strefa wyzwoloną w Seattle rozganiając koczujące w tym miejscu „patotowarzycho”;

  https://korrespondent.net/world/4246939-polytsyia-ssha-razohnaly-avtonomnuui-zonu-syetla
  Na swoim twitterzy policja z Seattle informuje o zatrzymaniu 23 osób które próbowały zablokować akcję „oczyszczania”, a które uzbrojone były m.in w metalowe rury oraz noże kuchenne;
  >https://twitter.com/SeattlePD/status/1278342077311406081

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tranzyt gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy w pierwszej połowie 2020 r. wyniósł 24,9 mld m3, czyli o 45 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
  Ogromną większość gazu, bo 22,9 miliarda m3 przesłano w kierunku zachodnim, w tym na granicę z Polską, 1,8 miliarda m3, ze Słowacją 16,9 miliarda m3, na Węgry 4,2 miliarda m3. W kierunku Bałkanów tranzyt wyniósł 1,9 miliarda m3, z czego 0,4 miliarda m3 trafiło do Rumunii i 1,5 miliarda m3 do Mołdawii.
  https://www.wnp.pl/gazownictwo/spada-tranzyt-rosyjskiego-gazu-przez-ukraine,404094.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Państwowy ukraiński eksporter Ukrespeceksport, podległy państwowemu koncernowi Ukroboronprom, poprzez sąd zablokował prywatnej firmie sprzedaż systemów przeciwlotniczych S-125 tureckiemu resortowi obrony – podaje portale „Defense Express”. Ukraińskie media wskazują, że sprawa ma drugie dno.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainska-firma-chciala-sprzedac-turcji-systemy-przeciwlotnicze-s-125-peczora-transakcje-zablokowano/

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Dzisiaj w kijowskim sądzie na rozprawie dotyczacej przekroczenia przez niego pełnomocnictw (przy minowania wiceszefa ukraińskiego wywiadu), gdy był prezydentem Ukrainy, pojawił się Poroszenko. W trakcie posiedzenia sądu, z którego powagi Poroszenko sobie nic nie robił, były Prezydent Ukrainy zwrócił się do sądu w wulgarny sposób mówiąc m.in by ten „zezwolił prokuratorowi iść do toalety bo ten zesrał sie w pory”;
  https://strana.ua/news/276288-poroshenko-na-sude-otpuskal-tualetnye-shutki-v-adres-prokurora.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Rząd w Kijowie chce za wszelką cenę obniżyć stopy procentowe. NBU niemrawo, ale jednak protestował, twierdząc, że zbyt nagła obniżka spowoduje chaos na rynku (+niezadowolenie partnerów zachodnich).

   Polubione przez 2 ludzi

 14. Epidemia koronawirusa na świecie. Brytyjski ‚The Guardian” informuje o tym ze USA praktycznie wykupiło wszystkie zapasy (i to na okres trzech miesięcy) leku „Remdesiwir” który okazał się skuteczny w zwalczaniu COVID-19. Jednocześnie w samych USA ostatnio lawinowo wzrasta liczba wykrytych infekcji koronawirusem o czym poinformował Anthony Fauci, wiodący amerykański ekspert ds. Zdrowia publicznego i dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID. Według przedstawionych przez niego w Senacie USA informacji obecnie w USA wykrywa się „rekordowe” 40 tysięcy przypadków zarażenia koronawirusem dziennie, a liczba ta wkrótce może osiągnąć 100 tysięcy przypadków jeżeli władze w Waszyngtonie nie podejma zdecydowanych działań by temu zapobiec;
  https://www.theguardian.com/us-news/2020/jun/30/us-buys-up-world-stock-of-key-covid-19-drug

  Polubione przez 4 ludzi

 15. A jednak, Gazprom przelał 1.5 mld $ na konto PGNiG tytułem odszkodowania.
  Z drugiej strony rosyjska spółka podpisała aneks do umowy w sprawie tranzytu gazu przez teren RP i to może zostać uznane za sukces strony rosyjskiej. Wcześniej rząd w warszawie kilkakrotnie wydawał oświadczenia w których sugerował, że możliwe ograniczenie tranzytu rosyjskiego gazu przez teren RP.
  I jeszcze dobra wiadomość dla zwykłego Kowalskiego-od 1 lipca br stawka za gaz ulegnie zmniejszeniu 🙂
  https://businessinsider.com.pl/polityka/gazprom-zwraca-polsce-pieniadze-za-gaz-komentuje-krzysztof-szczerski/wyg8hdf

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.