Wojna domowa na Ukrainie 02.07.2020r.- 1839 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 112.

W reakcji na groźby Stanów Zjednoczonych, które rozważają wprowadzenie nowych, dotkliwych sankcji przeciwko firmom i instytucjom zaangażowanym w budowę gazociągu Nord Stream 2, Były kanclerz Niemiec, Gerhard Schröder w odpowiedzi na groźby Stanów Zjednoczonych, które rozważają wprowadzenie nowych, dotkliwych sankcji przeciwko firmom i instytucjom zaangażowanym w budowę gazociągu „Nord Stream 2”, proponuje wprowadzenie odwetowych sankcji krajów europejskich wobec USA.

Schröder uczestniczył wczoraj- 1 lipca, jako ekspert na posiedzeniu komisji gospodarki niemieckiego Bundestagu, gdzie złożył powyższą propozycję.

Zaproszenie Gerharda Gerhard Schrödera na posiedzenie komisji przez jej przewodniczącego- lewicowego polityka- Klausa Ernsta wywołało awanturę w szeregach jego partii. Jeden z działaczy Lewicy Lorenz Beutin populistycznie stwierdził, że zaproszenie byłego kanclerza to „strzał do własnej bramki, błąd pod każdym względem i ośmieszenie się nie do przebicia”.

Jak donosi niemiecka agencja prasowa „DPA”, sam Gerhard Schröder zachowywał się podczas posiedzenia rzeczowo, ale jeden z posłów liberalnej „FDP” nazwał go „lobbystą Kremla”. Schröder odpowiedział, że nie stawił się przed komisją, by „politykować”, a dlatego, że został do udziału w niej zaproszony.

Gerhard Schröder, który zasiada obecnie we władzach spółki „Nord Stream”, stwierdził, że rząd Niemiec powinien zwiększyć presję w sprawie sankcji odwetowych wobec USA na poziomie Unii Europejskiej.

Agencja „Bloomberg” podała informację, że w niemieckim kołach rządowych faktycznie rozważa się kroki odwetowe na amerykańskie sankcje. I tak, w Ministerstwie Gospodarki zlecono przygotowanie raportu na temat wpływu amerykańskich sankcji na niemieckie firmy na różnych szczeblach. „Bloomberg” poinformował także o przygotowywanej wspólnej europejskiej odpowiedzi na postępowanie Waszyngtonu. Jednak do końca jeszcze nie wiadomo na czym miałoby to polegać.

Dodam jeszcze, że już wcześniej niemiecki wiceminister spraw zagranicznych- Niels Annen z SPD ostro skrytykował groźbę nowych sankcji wprowadzonych przez rząd USA i amerykańskie próby zablokowania inwestycji. Jak powiedział, byłoby to bardzo poważnym naruszeniem suwerenności Niemiec i Unii Europejskiej.

Do zakończenia budowy gazociągu bałtyckiego „Nord Stream 2”, którym rosyjski gaz popłynąć miał do Niemiec i Europy już pod koniec 2019 r., brakuje niewiele. Łącznie z 2360 km rur na dnie morza ułożono 2200 km. Jednak od grudnia 2019 prace wstrzymano w związku z amerykańskimi sankcjami.

Po uruchomieniu, gazociąg „Nord Stream 2” ma transportować po dnie Bałtyku gaz z Rosji do Niemiec, z pominięciem krajów tranzytowych jak Ukraina czy Polska. Stany Zjednoczone ostro krytykują tę inwestycję, ostrzegając, że zwiększy ona zależność Niemiec i zachodniej Europy od dostaw rosyjskiego gazu. Jednak jak przekonywał wczoraj przed komisją Bundestagu, nie ma takiego zagrożenia. Jego zdaniem większe dostawy z Rosji zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Niemiec.

I tylko tu o to chodzi.

O co zaś chodzi amerykańskim lobbystom, którzy usiłują wstrzymać skutecznie dokończenie budowy gazociągu bałtyckiego „Nord Stream 2”?

Przede wszystkim chodzi tu o to, aby maksymalnie ograniczyć gospodarczą aktywność i wymianę handlową Rosji z niektórymi krajami UE. Następnym celem jest zlikwidowanie rosyjskiej konkurencji na rynku surowców energetycznych, i w dalszej kolejności zajęcie pozycji przez amerykańskie firmy z tego sektora, szczególnie wydobywające gaz łupkowy.

W efekcie doszłoby do jeszcze większego uzależnienia UE od amerykańskiej polityki mocarstwowej, w której Europa ma odegrać rolę biernego pionka.

Oczywiście Niemcy, ale nie tylko one, nie godzą się z taką sytuacją, zdając sobie sprawę z tego, że działoby się to kosztem ich narodowych interesów, które w tym zakresie są sprzeczne z amerykańską polityką światowej dominacji.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały (08;45, 08:55, 09:30, 10:27, 11:20, 16:15 i 17:50), przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (4 ostrzały, 34 miny) i 82 mm (2 ostrzały, 17 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (1 ostrzał, 40 pocisków) oraz automatycznych granatników AGS-17 (1 ostrza, 29 granatów) i przeciwpancernych granatników SPG-9 (2 ostrzały, 4 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (4 ostrzały), tym sposobem 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Przez ukraińskich żołnierzy ostrzeliwane wczoraj były tylko obrzeża Doniecka, a tam teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Otriabskiej oraz okolice serwisu „Volvo-Center”.

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 125 pocisków, wobec 10- w odniesieniu do dnia poprzedniego, nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 2 липня 2020 року.

1 липня збройні формування Російської Федерації 5 разів порушили режим припинення вогню, застосувавши при цьому заборонені до розміщення на лінії зіткнення міномети калібру 120 мм і 82 мм, а також гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.
Вранці, в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, поблизу Оріхового агресор задіяв проти українських оборонців автоматичні станкові гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зрою. На цьому напрямку, але вже біля Травневого, окупанти активізувалися по обіді, використавши при цьому гранатомети різних систем та кулемети.
Неподалік населеного пункту Піски, що в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, ворог двічі застосовував проти наших воїнів заборонені Мінськими домовленостями 120-ти мм міномети та автоматичні станкові гранатомети. Теж з мінометів, але вже 82-го калібру, противник обстріляв і захисників Авдіївки, крім них окупанти використали ще й ручні протитанкові гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.
За минулу добу внаслідок ворожого обстрілу один український військовослужбовець отримав поранення. Його оперативно евакуйовано до медичного закладу та надано необхідну допомогу лікарів. Стан здоров’я воїна задовільний.
Для придушення вогневих засобів загарбників наші захисники оперативно застосували штатне озброєння та чітко дали зрозуміти окупантам, що їхня злочинна діяльність не залишиться безкарною. Українська відповідь була адекватною – після чого ворог припинив свою активність.
За підтвердженими даними розвідки, 1 липня наші оборонці знищили двох та поранили трьох загарбників. Окрім того, противник втратив ще чотирьох найманців та один вантажний автомобіль у результаті підриву на вибухівці.
Від початку поточної доби збройні формування РФ двічі порушили режим припинення вогню.
Факти ворожої збройної активності зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”.
Агресор на світанку неодноразово застосував міномети калібру 120 та 82 мм, гранатомети різних систем та великокаліберні кулемети на підступах до населеного пункту Луганське.
Аби припинити збройну активність окупантів наші підрозділи, що обороняються миттєво відреагували у відповідь після чого ворожі обстріли припинилися.
За поточну добу втрат серед українських захисників немає.
Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 02.07.2020r.- 1839 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejne „njusy’ z „jusej” czyli o tym jak „upadła” tzw. wyzwolona strefa w Seattle. Warto przy tym dodać że owa ‚strefe” demokratyczne władze Seattle postanowiły „uprzątnąć” po tym jak doszło tam do serii kompromitujących „mieszkańców” owe „strefy” (którzy według mediomatołów „sprzeciwiali sie agresji i miłowali pokój”) wydarzeń, m.in zastrzelenia kilkunastoletniego „afroamerykanina”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5992291.html
  Tymczasem kampania prezydencka w USA trwa w najlepsze a Demokraci (i znajdujace się pod ich kontrola amerykańskie mediomatoły) znowu „zagrały starą kartą”, czyli tym że Donald Trump to ‚agent Putina’, „grillując” sprawę „płacenia przez Rosję talibom za zabijanie amerykańskich żołnierzy”. Jak wiadomo amerykański wywiad tym rewelacjom zaprzeczył;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5992191.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem na Ukrainie. Prezydent Ukrainy przyjął wczorajszą dymisję szefa Narodowego Banku Ukrainy Jakowa Smolija i przekazał swoją decyzje do przegłosowania w parlamencie;
  https://strana.ua/finance/276399-zelenskij-vnes-v-verkhovnuju-radu-postanovlenie-o-snjatii-jakova-smolija.html
  W związku z niespodziewaną decyzją szefa NBU Ukraina wstrzymała wypuszczenie na rynki obligacji rządowych na sumę 1,75 mld dolarów;
  https://finance.liga.net/ekonomika/novosti/ukraina-otmenila-razmeschenie-evrobondov
  A na samej Ukrainie dzisiaj hrywna w dół, a dolar w górę;
  https://strana.ua/finance/276392-posle-zajavlenija-smolija-ob-otstavke-mezhbank-2-ijulja-otkrylsja-skachkom-kursa.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Trwa „wojna” pomiędzy „ukropatriotami” („naziolami”, banderowcami i POROCHOBOTAMI), a zwolennikami ugrupowania blogera Anatolija Szarija. W Winnicy „naziole” z ‚Korpusu Narodowego” brutalnie pobili działacza partii Szarija a także pochwalili się ze udało im się przejać dane personalne członków oraz zwolenników ugrupowania i teraz spotka ich podobny los jak winniczanina;
  https://strana.ua/news/276342-natskorpus-v-vinnitse-izbil-chlena-partii-sharija.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Mam nadzieję, że chociaż władze UE będą mądrzejsze. Jest projekt dyrektywy, która będzie określała czy z danego kraju będą mogli przyjeżdżać do strefy Schengen. Dyrektywa ma bazować na liczbie zarażonych na 100 000 mieszkańców-średnia UE to teraz 16 osób na Ukrainie 50+.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. ‚Okupowany” (wg Kijowa) Krym odwiedzili tymczasem europalamentarzysci z Francji. Jak zwykle w tego typu przypadkach do akcji wkroczyło MSZ Ukrainy które dwa dni ‚wierciło dziurę w brzuchu” władzom w Paryżu, aż te w końcu wydały oświadczenie o tym ze „polityka Francji wobec Ukrainy jest niezmienna, a wizyta francuskich europarlamentarzystów na Krymie to ich prywatna inicjatywa”;
  https://strana.ua/news/276359-podderzhka-ukrainy-neizmenna-vizit-evrodeputatov-v-krym-chastnaja-initsiativa-posolstvo-frantsii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, artykuł o ostatnim referendum w Rosji w sprawie zmian w obowiązującej w tym państwie konstytucji m.in pozwolą one na wydłużenie kadencji prezydentowi Putinowi. W referendum udział wzięło prawie 2/3 obywateli FR z których aż 77,92% poparło zaproponowane przez władze zmiany w obowiązującej konstytucji;
  https://strana.ua/news/276310-itohi-holosovanija-po-popravkam-po-rehionam-rezultaty-schetchika-tsik-i-javka-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT światowe, czyli Saudowie grożą nową ‚wojną cenową” na rynku ropy naftowej. Według ‚The wall Street Journal” Saudom nie podoba sie że część państw – członków OPEC+ (rzecz idzie o Nigerię oraz Angolę) nie chce się podporządkować porozumieniu w sprawie zmniejszenia wydobycia ropy naftowej;
  https://strana.ua/news/276396-neftjanaja-vojna-mozhet-nachatsja-esli-strany-opek-ne-sokratjat-dobychu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem grupa deputowanych do Parlamentu Europejskiego ostrzegła władze Kijowa przed politycznymi prześladowaniami przeciwników i nadużyciami systemu sądowego. Są to członkowie tzw. nieformalnej grupy przyjaciół Ukrainy w PE, a ich ostrzeżenie dotyczy ostatnich prób, nieudolnych zresztą, pociągnięcia na Ukrainie do odpowiedzialności karnej Poroszenkę za popełnione przez niego przestępstwa. Jak widać ci ‚przyjaciele Ukrainy” w „głębokim poważaniu” mają co myślą sami Ukraincy czemu dali wyraz w ostatnich wyborach parlamentarnych i prezydenckich , „przeganiając” Poroszenke i jego „bandę”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4247186-v-evroparlamente-sdelaly-zaiavlenye-o-polytycheskom-presledovanyy-v-ukrayne

  Polubione przez 2 ludzi

 8. W ukromediach pojawiły sie kolejne informacje na temat „metod śledczych” jakie stosowali policjanci z posterunku w Kacharłyku w obwodzie kijowskim, gdzie doszło do pobicia i zgwałcenia kobiety zwabionej podstępem w celu „złożenia zeznań”. Policjanci z posterunku mieli wymuszać zeznania m.in przetrzymując „podejrzanych” w bagażniku samochodu oraz rażąc ich prądem. Pojawiły sie takze informacje o kolejnych zatrzymaniach funkcjonariuszy którzy ‚służyli” w posterunku w Kacharłyku, którzy „dołączą” do zatrzymanej wcześniej, pod zarzutem pobicia i zgwałcenia kobiety, dwójki swoich „kolegów po fachu”;
  https://strana.ua/news/276433-sledstvie-vyjavilo-novye-fakty-pytok-v-otdelenii-politsii-kaharlyka-podozrevaemykh-stalo-bolshe.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. OT z naszego nieszczęsnego kraju czyli jak „jedyni prawdziwi lewicowcy” (jak sami o sobie opowiadają) od tow. Zandberga pieniądze podatników sobie „przyswoili”…
  https://www.tvp.info/48791017/potezne-zarobki-razem-sie-tlumaczy-zgubiliscie-co-najmniej-140-tys-od-lba
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/partia-razem-ogromne-zarobki-zarzadu-zandberg-zawisza-konieczny-i-matysiak-dostali-po/11wxghf
  …rewolucja rewolucją a żyć z czegoś trzeba, szczególnie gdy jest sie członkiem tzw. lewicy kawiorowo-szampańskiej 🙂
  https://pbs.twimg.com/media/Eb2mgwIX0AEuB1W?format=png&name=small

  Polubione przez 3 ludzi

 10. – Od początku epidemii koronawirusa na Ukrainie trzykrotnie zmieniał się minister zdrowia. Ukraińcy nie są jednak przyzwyczajeni zdawać się na rząd. Większość niezbędnych środków ochrony oraz sprzętów do szpitali dostarczyli wolontariusze – opowiada w rozmowie z WP abcZdrowie Wiktoria Gerasymchuk, dziennikarka oraz zastępca redaktora naczelnego ukraińskiego portalu lb.ua.
  https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-na-ukrainie-gdyby-nie-wolontariusze-w-szpitalach-brakowaloby-wszystkiego

  Polubione przez 2 ludzi

 11. A tu mnie zaskoczyli.

  Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy zapowiedział, że ukraińskie jednostki przebywające w strefie konfliktu w Donbasie zostaną uzbrojone w amerykańskie wyrzutnie przeciwpancerne Javelin. Dotychczas uzbrojenie to, przekazane Ukraińcom przez USA w ramach pomocy wojskowej, trzymano na tyłach.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-skieruje-wyrzutnie-javelin-do-strefy-walk-w-donbasie/
  Komentarz: Zgodnie z Mińsk-2 wyrzutnie „Jevelin” są bronią zabronioną w strefie przyfrontowej (kaliber broni). Ciekawe co na to amerykanie, czy wiedzieli o planach Kijowa? Jeśli nie może sie okazać, że bardzo szybko ambasada USA ustawi do pionu nieposłusznych polityków.
  Ciekawi mnie również dlaczego TERAZ taka wiadomość jest podawana. Stawiam, że powodem jest zapaść gospodarcza na Ukrainie.Władze chcą zapewne odwrócić uwagę społeczeństwa od niepowodzeń w walce z korupcją i biedą.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Kolejne „przewały” w ukraińskich siłach zbrojnych” Znowu wykryto wielomilionowe defraudacje w Żytomierskich Zakładach Pancernych, w sprawie śledztwo prowadzi SBU;
  https://korrespondent.net/ukraine/4247435-na-zhytomyrskom-bronetankovom-zavode-vyiavyly-novye-zloupotreblenyia
  Z kolei śledczy ukraińskiego PBŚ „weszli” na terytoria trzech ukraińskich brygad rakietowych i dokonali tam rewizji, a także „zajęli sprzęt zapewniający system obrony powietrznej kraju”. Według dowództwo ukraińskich sił powietrznych „jest to zaplanowana akcja mająca na celu osłabienie obronności państwa”. Sprawa ma związek z ujawnionym niedawno faktem kradzieży oraz sprzedaży przez żołnierzy jednej z ukraińskich brygad rakietowych zmagazynowanego w niej paliwa;
  https://korrespondent.net/ukraine/4247416-hbr-provodyt-obysky-v-raketnykh-bryhadakh-vsu

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Ja pierdziu
  Jazda na „podwójnym gazie” nie będzie na Ukrainie przestępstwem a jedynie wykroczeniem administracyjnym. Zmianę wprowadzono na wniosek MSW, które argumentowało, że kryminalizacja jazdy po pijanemu spowoduje paraliż pracy policji.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-zniosla-odpowiedzialnosc-karna-za-jazde-po-pijanemu-by-nie-doszlo-do-paralizu-pracy-policji/
  Komentarz: Niech zniosą kary za morderstwa, kradzieże i gwałty-wtedy współczynnik przestępczości bardzo spadnie, a i policjanci będą mogli odpocząć. Martwi mnie głównie to, że tak „nauczeni” Ukraińcy będą jeździć po polskich drogach.

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Dla zainteresowanych, artykuł z portalu ‚Strana.ua” o dymisji szefa NBU Smolija, w którym pojawia się jeden „cymesik”, czyli wśród ewentualnych kandydatów na jego następcę pojawia sie…były premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk podobno „lobbowany” przez najbogatszego oligarchę Ukrainy Rinata Achmetowa. Cytat „Арсений Яценюк – политик, руководил Нацбанком в разгар „Оранжевой революции”, не имеет серьезной поддержки в Офисе Президента, но лоббируется Ринатом Ахметовым”;
  https://strana.ua/finance/276498-kto-stanet-na-mesto-smolija-v-nbu.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.