Wojna domowa na Ukrainie 07.07.2020r.- 1844 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 117.

Naczelny dowódca ukraińskiej Marynarki Wojennej zadeklarował gotowość do operacji wojskowych przeciwko Rosji.

Ukraińskie siły morskie (Marynarka Wojenna) przygotowują się do pełnowymiarowych operacji wojskowych z Rosją, powiedział dowódca kontrowersyjnej floty kontradmirał Aleksiej Nejiżpapa w wywiadzie dla gazety „Dumskaja” .

Według niego kraj zamierza powrócić na Krym i przygotowuje się do wojny.

„Będzie wiele strat- zarówno naszych żołnierzy, jak i ludności cywilnej”– powiedział Nejiżpapa.

Na pytanie redakcji:

„Admirał Igor Woronczenko zawsze deklarował, że wrócimy na Krym, a będzie to za naszego życia. Co o tym sądzisz?”

Nejiżpapa odpowiedział:

„Główną bazą Sił Marynarki Wojennej Ukrainy jest Sewastopol. Nigdy nie porzucę tego pomysłu, zasady i przesłania. Jeśli spojrzysz- mam zdjęcia statków wiszących w recepcji- tam na nich napisano ‚Sewastopol’. Specjalnie je tam zawiesiłem, aby wszyscy zrozumieli, że główną bazą marynarki wojennej Ukrainy jest Sewastopol. Tam służyłem przez całe życie mojego statku. Wrócimy tam.”

Jak wynika z dalszej części wywiadu, według Nejiżpapy, w Kijowie oczekują ataku armii rosyjskiej w regionie Chersoniu w celu zdobycia kanału doprowadzającego wodę z Dniepru na Krym.

„Nasze jednostki przygotowują się do takich działań. Nie mogę ujawnić wszystkich planów, ale oto prosty przykład: zasięg systemu rakiet ‚Neptune’ mają zasięg z terytorium Ukrainy do Sewastopola. Zobaczymy je tam.” wyjaśnił Neijżpapa.

Sygnałem do rozpoczęcia konfrontacji będzie próba przywrócenia przez Rosję zaopatrzenia w wodę z Kanału Północnokrymskiego na półwysep, dodał kontradmirał.

Wcześniej Ukraina zapewniała do 85 procent zapotrzebowania na słodką wodę dla Krymu przez Kanał Północnokrymski pochodzący z Dniepru. Jednak po 2014 r. dopływ wody został przez stronę ukraińską całkowicie jednostronnie zatrzymany. Ukraińscy politycy regularnie deklarują rosyjskie „plany” przejęcia kontroli nad tym kanałem; w rzeczywistości na Krymie są już źródła słodkiej wody.

W ostatnich latach ukraińska marynarka boryka się z poważnymi problemami. Stare statki stopniowo są złomowane, a na nowe nie mają funduszy. Jednocześnie Kijów aktywnie kupuje zagraniczne wycofane z eksploatacji statki. Tak więc we wrześniu ubiegłego roku amerykańska straż przybrzeżna przekazała Kijowie dwie wycofane z eksploatacji łodzie patrolowe, Drummond (WPB-1323) i Cushing (WPB-1321), zbudowane w 1988 roku. Stany Zjednoczone ogłosiły również decyzję o przekazaniu Marynarce Wojennej Ukrainy (MWU) jeszcze dwóch wycofanych z eksploatacji łodzi patrolowych tego typu. I to jest najbardziej wartościowy sprzęt na stanie MWU.

Dodam jeszcze, że nie tylko dowódcy ukraińskich sił morskich chodzi po głowie konfrontacja zbrojna z Rosją, bo pod koniec czerwca br. wypowiedział się w tej sprawie wiceszef wiceszef ukraińskiego MSZ Wasyl Bodnar.

„Ukraina musi być mentalnie gotowa do tego, że Rosja użyje sił zbrojnych, by osiągnąć swoje cele polityczne i ekonomiczne”– oświadczył Bodnar w wywiadzie dla agencji „Interfax”

„Znaczna liczba ekspertów wojskowych i analityków podziela pogląd, że ćwiczenia sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Kaukazie 2020 mogą rozpocząć ofensywę wojskową, dlatego Ukraina powinna być przygotowana mentalnie na to, że Rosja nie przestanie wykorzystywać siły zbrojne do osiągnięcia swoich celów politycznych lub gospodarczych”– powiedział wiceszef ukraińskiej dyplomacji, Wasyl Bodnar.

„Rosyjskie siły zbrojne w okupowanym Donbasie są często podnoszone na wyższy poziom. Każde ćwiczenie może szybko przejść w aktywną fazę działań wojennych, więc ryzyko wyraźnie rośnie i, oczywiście, wojsko to widzi. Niedawno pojawiło się oświadczenie przedstawiciela Głównej Dyrekcji Wywiadu Ministerstwa obrony, z którego wynika, ze dowództwo wojskowe wyraźnie rozumie zagrożenia związane z takimi działaniami. Naszym zadaniem jest przekazywanie społeczności międzynarodowej informacji o tym zagrożeniu, które przedstawiamy na forum ONZ, OBWE i na poziomie dwustronnym. Aktywne są również środki komunikacji publicznej, których celem jest wykazanie, że Rosja nie rezygnuje ze swej jego agresywnej polityki”– wyjaśnił Bodnar.

Wiceminister zaznaczył, że przyczyną tego może być zarówno wewnętrzna niestabilność Rosji w związku z głosowaniem nad poprawkami do Konstytucji Federacji Rosyjskiej, jak i niezadowolenie z wyników, a także, na przykład kwestia zaopatrzenia w wodę Krymu.

„To dla nas kwestia zasadnicza, podjęliśmy decyzję – nie można dostarczyć Krymu wody, dopóki nie zostanie on zajęty. Dlatego może to być jeden z powodów, dla których Rosjanie mogą uciekać się do czynnych działań wojennych, w tym na linii frontu między żołnierzami ukraińskimi i rosyjskimi”– podkreślił Bodnar.

Przytoczył on także przykłady praktycznego wsparcia międzynarodowych partnerów Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji.

„Jak wiadmo, ostatnia partia ‚Jawelinów’ niedawno dotarła na Ukrainę. To znak wsparcia. Wiadomo też, że Stany Zjednoczone przeznaczają znaczne środki na pomoc wojskową dla Ukrainy. Także, misja szkoleniowa Kanady wznowiła działalność. Podobnie z Wielkiej Brytanii jest taka sama misja szkoleniowa”– powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Według niego, w dialogu z Rosją partnerzy międzynarodowi uwzględniają obawy Ukrainy.

„Są to, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz inni światowi liderzy, którzy komunikują się ze stroną rosyjską”– dodał Bodnar.

Gdyby to jeszcze była prawdą, to można by było poważnie traktować te wynurzenia. Niestety, ukraińskim władzom chodzi wyłącznie o potrzymanie napięcia, chodzi tylko werbalnego, w celu realizacji wytycznych płynących za oceanu oraz na użytek polityki wewnętrznej, choćby z powodu odwracania w ten sposób uwagi skołowanego społeczeństwa, od problemów życia codziennego.

Przypomnę, że nie jest przypadkiem w dniu święta ukraińskiej Marynarki Wojennej, podjęcie tematu wojny z Rosją. W ten sposób odwraca się uwagę od jej opłakanego stanu, gdzie nawet nie ma tam jednego okrętu zdolnego podjąć równoważną walkę z którymkolwiek okrętem wojennych Floty Czarnomorskiej. Zaś, wskazanie przez głównodowodzącego ukraińskich sił morskich, że jego celem jest odzyskanie Sewastopola, jest dowodem na to, że to nie Rosja ma plany agresji zbrojnej wobec Ukrainy, tylko jest wręcz przeciwnie. I może kiedyś w odruchu szaleństwa, gdy kraj ten będzie bankrutował zagrożony wojną domową, ktoś wyda rozkaz ataku na Krym. Rosja nie ma takiego powodu, aby dokonać tego wobec Ukrainy.

Że taki scenariusz jest możliwy, dowodzi chociażby przypadek prowokacji ukraińskiej w cieśninie Kerczeńskiej, w czasie prezydenckiej kampanii wyborczej, gdy pod pretekstem zagrożenia rosyjską inwazją zbrojną na Ukrainę, urzędujący wówczas prezydent Petro Poroszenko chciał wprowadzić na terenie całego kraju stan wyjątkowy, co zapewniłoby mu wygraną w wyborach na następną kadencję. Tak misternie przeprowadzonego planu nie kupili nawet sprzyjające Poroszence siły polityczne, i wzt. spalił on na panewce. W efekcie na stanowisku prezydenta Ukrainy, mamy zawodowego komika, który także ma różne pomysły w głowie.

Kwestia jest tylko taka, czy będzie to leżało w interesie światowego hegemona, który obecnie sam boryka się z problemem „kolorowej rewolucji”.

https://dumskaya.net/news/komanduyushchiy-aleksey-neizhpapa-o-razvitii-vms-119359/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kana%C5%82_P%C3%B3%C5%82nocnokrymski,

https://interfax.com.ua/news/political/671718.html.

*

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (1 ostrzał, 18 pocisków) oraz moździerzy kaliber 120 (1 ostrzał, 17 min) i 82 mm (2 ostrzały, 34 miny), tym sposobem 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Przez ukraińskich żołnierzy w dniu wczorajszym ostrzelane zostały: Zajcewo oraz teren osiedli mieszkaniowych przy kopalni im. Gagarina i Komsomolec, a także Szirokaja Bałka- w rejonie Gorłówki.

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło wczoraj 69 pocisków, wobec 40- w odniesieniu do dnia poprzedniego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 7 липня 2020 року.

6 липня збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню, застосувавши при цьому заборонені Мінськими домовленостями артилерійські системи калібру 122 мм, 120-ти та 82-х мм міномети, а також гранатомети різних систем та великокаліберні кулемети. Наші воїни негайно реагували на усі можливі загрози з боку загарбників, змушуючи їх припинити агресивні дії.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, поблизу Новгородського противник спершу застосував проти наших захисників артилерійські системи калібру 122 мм, а пізніше – 120-ти мм міномети. На підступах до населених пунктів Зайцеве та Південне ворог також використав міномети 120-го калібру, а неподалік Хутору Вільний – гранатомети різних систем та кулемети.
По укріпленнях українських воїнів неподалік Верхньоторецького, що в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, агресор відкривав вогонь зі 120-ти мм міномети, а біля Старогнатівки – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Підрозділи Об’єднаних сил своєчасно реагували на ворожі збройні провокації та прицільним вогнем змушували окупантів відмовитись від продовження агресивних дій.
За минулу добу внаслідок обстрілів противника один український воїн отримав бойове травмування.
Від початку поточної доби збройні формування РФ 3 рази порушили режим припинення вогню.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, противник із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм вів вогонь на підступах до Новотошківського.
Не було спокійно і в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”. Поблизу Старогнатівки ворог обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем та стрілецької зброї, а неподалік Водяного – з ручних протитанкових гранатометів, кулеметів та стрілецької зброї.
Рішучими діями та ефективним застосуванням чергових вогневих засобів наші воїни припинили ворожі обстріли. Окупанти отримали адекватну відповідь від Об’єднаних сил.
За наявною інформацією за поточну добу втрат серед українських захисників немає.
Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 07.07.2020r.- 1844 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codziennosć. W Kijowie kolejny dzień pod siedzibami Specjalnej Antykorupcyjnej Prokuratury oraz Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy protestują rolnicy którzy oskarżają obie instytucje o to ze pod pozorem ‚walki z korupcją” chcą zniszczyć ukraińskie rolnictwo;
  https://strana.ua/news/277249-protest-ahrariev-u-zdanija-sap-prodolzhaetsja-chetvertyj-den.html
  Z kolei pod siedzibą władz miejskich Kijowa protestują pracownicy Centrum Mikrochirurgii Oka, jedynej tego rodzaju placówki na Ukrainie, obecnie nie pracujacej z powodu wstrzymania finansowania;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4248925-v-kyeve-pod-khha-prokhodyt-mytynh-medykov
  W Odessie „specnaz SBU” po pogoni i strzelaninie zatrzymała czwórkę osób, „członków etnicznej zorganizowanej grupy przestępczej” (prawdopodobnie obywateli Mołdawii);
  https://dumskaya.net/news/spetcoperatciya-sbu-na-slobodke-posle-pogoni-zad-119484/

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Kolejne „njusy” z „juesej”, gubernator stanu Georgia wprowadził w Atlancie stan wyjątkowy i wezwał Gwardię Narodową po tym jak w miniony weekend w „róznych incydentach” postrzelonych zostało 31 osób. Pięć z nich juz zmarło, w tym 8 – letnia dziewczynka która wraz ze swoją matką przejeżdżała samochodem w poblizu miejsca gdzie policjanci zabili, podczas próby zatrzymania, Raysharda Brooksa;
  https://ria.ru/20200707/1573983254.html
  https://www.forbes.com/sites/alexandrasternlicht/2020/07/06/national-guard-to-deploy-in-atlanta-gov-declares-state-of-emergency-after-31-people-shot-over-weekend/#21f3fe516490
  >https://www.youtube.com/watch?v=WRFc67leP_s

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy), czyli kolejna afera pedofilska w tym kraju. W niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia wykryto szajkę pedofilów licząca około 30 tysięcy osób którzy m.in wymieniali się pornografią dziecięcą, a także doradzali sobie, jakie substancje należy zastosować w celu uśpienia dzieci by dokonać na nich gwałtów…
  https://strana.ua/news/277213-v-hermanii-v-internete-nashli-desjatki-tysjach-pedofilov.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. I powrót na Ukrainę, gdzie nieoczekiwanie wicepremier i jednoczesnie minister d/s reintegracji „terytoriów okupowanych” (czyli jak w Kijowie nazywa się Krym i republiki z Donbasu) Ołeksij Reznikow stwierdził że ‚Ukraina nie ma pretensji do mieszkańców tych terytoriów którzy posiadaja rosyjskie paszporty”. Jak wytłumaczył swoją zaskakującą wypowiedź Reznikow posiadanie przez nich rosyjskich paszportów to „ich sposób na przetrwanie okupacji”;
  https://strana.ua/news/277226-ukraintsy-s-rossijskimi-pasportami-v-krymu-i-na-donbasse-chasto-zalozhniki-reznikov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Awantura w jednym z talk-show na ukroTV, gdzie wystąpił Poroszenko oraz parlamentarzystka z frakcji „Sługa Narodu” Iryna Wereszczuk. Zarzuciła ona Poroszence ze 10 dni po wybraniu go na urząd Prezydenta Ukrainy w rozmowie telefonicznej jaką przeprowadził z Prezydentem Rosji, w czerwcu 2014 roku, złożył mu gratulacje z okazji Dnia Rosji. Oczywiście Poroszenko, a wraz z nim cała „sekta” jego „czcicieli” czyli POROCHOBOTÓW wszystkiemu zaprzeczają ale „w internecie nic nie ginie” co przypomniał ukraiński portal ‚Strana.ua”;
  https://strana.ua/news/277239-poroshenko-i-vereshchuk-na-svobode-slova-6-ijulja-o-pozdravlenii-putina-s-dnem-rossii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Pomoc dla szpitali i oddziałów dziecięcych na Ukrainie – od szpitali w Polsce zorganizowała amerykańsko-polska fundacja CMCF. Children’s Medical Care Foundation mająca siedzibę w Los Angeles, przygotowała przewiezienie używanego, wysokiej jakości sprzętu medycznego, który w wyniku wymiany nie był już wykorzystywany w polskich szpitalach.
  https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/33222/rusza-pomoc-dla-ukrainskich-szpitali
  Komentarz: Ciągle jakaś pomoc dociera na Ukrainę

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Nie tylko ropa z tankowca powoduje zagrożenie dla zdrowia dla turystów odwiedzających plaże w okolicach Odessy.

  Kąpieliska w Odessie nad Morzem Czarnym na Ukrainie nie spełniają norm sanitarnych. W wodzie wykryto niebezpieczne bakterie. Tymczasem, do tego popularnego wśród turystów miasta przyjeżdża coraz więcej Ukraińców, w związku z ograniczoną w tym sezonie możliwością wyjazdów zagranicznych.
  Służby sanitarne po przebadaniu próbek wody z odeskich kąpielisk, stwierdziły że większość tamtejszych plaż nie nadaje się do użytku. Główny powód to przekroczenie norm skażenia pałeczkami okrężnicy, czyli bakterią coli.
  https://wiadomosci.com/ukraina-brudna-woda-na-plazach-odessy/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Kolejna fala pożarów na Ukrainie, tym razem ogień zaczął pustoszyć terytorium obwodu ługańskiego znajdujace się pod kontrolą Kijowa;
  https://strana.ua/news/277346-pozhar-v-luhanskoj-oblasti-pohib-odin-chelovek-spasateli-evakuirujut-zhitelej-sel.html
  Z zagrożonych przez pożary miejscowości rozpoczęto ewakuację mieszkańców;
  https://korrespondent.net/ukraine/4249113-na-luhanschyne-nachalas-evakuatsyia-yz-za-pozhara

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Prezydent Węgier zaapelował do władz Ukrainy I Rumuni o większa troskę o środowisko. W oficjalnym liście do Prezydentów tych krajów poinformował, że Węgry nie są w stanie oczyścić rzek, które w górnym biegu są zanieczyszczane na terenach Ukrainy i Rumuni.
  https://www.unian.info/world/environment-hungarian-president-calls-on-ukraine-romania-to-stop-polluting-rivers-reuters-11065694.html
  komentarz: Podobny problem ma Polska-do Bugu wpływają zanieczyszczenia min z Lwowa. Od lat brak reakcji władz Ukrainy, a Polsce grożą kary unijne.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tymczasem prezydent Węgier János Áder zwrócił się z oficjalną „prośbą” do swojego „ukraińskiego kolegi”, czyli Zełeńskiego by ten zainterweniował w sprawie spływających rzeką Cisą na terytorium Węgier z terytorium Ukrainy ‚gór odpadów” z których usuwaniem nie radza już sobie węgierskie służby. Prezydent Węgier stwierdził także że takie postępowanie ze strony Ukrainy „nie jest zgodne ze standardami europejskimi” i przypomniał Zełeńskiemu ze prosił go juz o interwencję w tej sprawie w 2019 roku;
  https://strana.ua/news/277334-prezident-venhrii-janosh-ader-napisal-pismo-svoemu-kollehe-vladimiru-zelenskomu.html
  I jeszcze w temacie stosunków ukraińsko – węgierskich, ukraiński portal „Strana.ua” informuje ze Ukraińcy wykorzystują własnie Węgry by omijać przepisy dotyczące zakazu wjazdu do UE obywateli państw nie będących jej członkami (w zwiazku z epidemią koronawirusa);
  https://strana.ua/news/277251-poezdki-v-evropu-vo-vremja-pandemii-kak-ukraintsy-cherez-venhriju-edut-v-druhie-strany-es.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. „Wojna na całego” na Ukrainie pomiędzy popularnym ukraińskim blogerem Anatolijem Szarijem (na wychodźstwie politycznym w UE), jak również liderem jednego z ugrupowań politycznych na Ukrainie, a kijowską „wierchuszką”. Szarij poinformował że udało mu się zdobyć…mocz Prezydenta Ukrainy który zamierza przekazać do analizy na zawartość narkotyków 🙂 Bloger w ten sposób chciał „odpowiedzieć” na kampanię oszczerstw jaka według niego rozpętało Biuro Prezydenta Ukrainy;
  https://strana.ua/news/277237-sharij-vzjal-analiz-mochi-u-zelenskoho-video-.html
  Z kolei ukraińscy dziennikarze z jednego z programów w ukromediach zajmującego się „tematyką śledczą” poinformowali ze udało im się ustalić ze Szarij mieszka w willi pod Barceloną o wartosci miliona euro. W odpowiedzi na to Szarij stwierdził ze willa jest warta trzy miliony a nie jeden milion 🙂
  https://strana.ua/news/277370-villa-sharija-v-barselone-mozhet-stoit-1-million-evro.html
  Ps. Jak widać Ukraina ‚wstrząsa” kolejna GIGANTOMACHIA 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

  • 😆 Tak to jest, gdy kiepski komik czyniący miny dente zostaje prezydentem.
   😏 Wszczął wojnę z satyrykiem, który jest poza zasięgiem jego służb i cenzury.
   😁 Teraz Szarij grilluje go al dente – śmiechem, jego własną do niedawna bronią.
   😜 Podbijając stawkę, z Biura uczynił Kabaret , a z Prezydenta naćpanego błazna.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.