Wojna domowa na Ukrainie 10.07.2020r.- 1847 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 120.

Przez ukraińskie władze umowy z Mińska zostały uznane za nieważne.

„Porozumienia mińskie są w dużej mierze są nieważne”– tak stwierdził wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy- Aleksiej Reznikow w programie na kanale telewizyjnym „Ukraina 24”.

„Zacytuję panią Merkel w temacie porozumień mińskich, że nie są one wyryte w kamieniu. Dziś nie odpowiadają rzeczywistości, w jakiej była Ukraina, kiedy umowy te były zawierane jako umowy polityczne i prawne. Ponieważ dziś wygasły warunki określone w umowach mińskich- 2014-2015, a jednocześnie umowy mińskie nie zostały wdrożone”– powiedział Reznikow.

Nic dziwnego, że powtarzana od pewnego czasu przez przedstawicieli ukraińskiej władzy, że umowy mińskie są już nieważne, wywołują także reakcję po drugiej stronie. I tak, pierwszy premier Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), szef Związku Wolontariuszy Donbasu, Aleksander Borodai, powiedział, że wkrótce nieuznawane przez Zachód- DRL i ŁRL, staną się częścią Rosji.

„Jestem pewien, że w stosunkowo krótkim czasie republiki Donbasu nie będą już de facto częścią Federacji Rosyjskiej – de facto już są częścią Federacji Rosyjskiej- ale staną się takie i de jure”– powiedział Borodai na kongresie rosyjskiej partii „Ojczyzna” w Petersburgu.

Zauważył, że poczyniono „ w tym kierunku pierwsze kroki”. Powiedział, że jednym z najważniejszych kroków jest udział mieszkańców DPR i LPR z rosyjskimi paszportami w głosowaniu nad poprawkami do Konstytucji.

Wcześniej prezydent Ukrainy Władimir Zełenski powiedział, że nikt nie może żądać na arenie międzynarodowej, m.in. przyjęcia ustawy o „szczególnym statusie Donbasu”– co zostało zawarte w porozumieniach mińskich i potwierdzone przez Zełenskiego na szczycie krajów formatu normańskiego w grudniu ubiegłego roku w Paryżu. W zeszłym tygodniu niemiecka gazeta „Der Spiegel” poinformowała, że ​​rosyjska delegacja podczas negocjacji przedstawicieli szefów państw formatu normańskiego, będzie domagać się od Kijowa przedstawienia projektu zmiany konstytucji Ukrainy do dnia 6 lipca.

Jak wiemy, termin ten już miną, a ukraińskie władze nie zrobiły nic w tym kierunku, udając pewnie, że ich to nie dotyczy. Zresztą, uważają one, że nikt nie będzie im dyktował żadnych warunków, bo Ukraina jest krajem suwerennym, a więc wyłącznie od jej władz zależy, co zostanie postanowione w tej sprawie.

https://news.mail.ru/politics/42450563/?from_news_2.

*

A na froncie w Donbasie, daje się zauważyć od kilku dni eskalowanie przez stronę ukraińską napięcia zbrojnego.

I tak, minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały, w godzinach pomiędzy 18:40 a 21:50, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (1 ostrzał, 6 pocisków), moździerzy kaliber 120 mm (4 ostrzały, 39 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (1 ostrzał, 40 pocisków) oraz granatników; AGS-17 (1 ostrzał, 10 granatów) i RPG-7 (3 ostrzały, 10 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (9 ostrzałów), tym sposobem 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze w ciągu minionego dnia prowadzili ostrzał w rejonie Gorłówki (Nikitowka, Bajak, Zajcewo i Dolomitnoje oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina) oraz w okolicach i na obrzeżach Doniecka (Aleksandrowka oraz Żabiczewo, a także teren byłego serwisu „Volvo-Center” i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja).

W wyników tych ostrzałów, na terytorium DRL spadło 105 pocisków (wobec 39- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie w okolicy Nikitowki linii energetycznej 0,4 kW, pozbawiając w ten sposób dopływu prądu mieszkańców trzech ulic: Gołmowskiej, Jakowlenki i Sofijewskiej.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 10 липня 2020 року.

9 липня збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню, застосувавши при цьому заборонені Мінськими домовленостями артилерійські системи калібру 122 мм та 82-х мм міномети, а також протитанкові ракетні комплекси, гранатомети, кулемети та стрілецьку зброю.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», поблизу Новолуганського ворог п’ять разів відкривав вогонь по наших захисниках. Спершу окупанти застосували міномети 82-го калібру та протитанковий ракетний комплекс, а згодом – артилерійські системи калібру 122 мм, які давно мали б бути відведеними від лінії розмежування, а також стрілецьку зброю. З ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів противник здійснював обстріли наших позиціях на підступах до Причепилівки.
Ще один факт ворожої збройної активності зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід». Зокрема, неподалік Мар’їнки загарбники вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів.
Підрозділи Об’єднаних сил своєчасно реагували на ворожі збройні провокації та прицільним вогнем змушували окупантів відмовитись від продовження агресивних дій. За даними розвідки, 9 липня наші оборонці поранили двох загарбників.
Втрат за минулу добу внаслідок обстрілів противника серед українських захисників немає.
Від початку поточної доби збройні формування РФ один раз порушили режим припинення вогню.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», окупанти застосували заборонені Мінськими домовленостями міномети калібру 120 мм біля Причепилівки.
За наявною інформацією втрат за поточну добу серед наших захисників немає.
Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

Jako, że od jutra przez tydzień mnie nie będzie, zapraszam do udziału w komentowaniu relacji z mojego bloga w niedzielę 19 lipca.

298 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.07.2020r.- 1847 dzień od nowego rozejmu.

 1. W Rosji ogłoszono tymczasem „kontrolę” w m.in z jednostkach Południowego i Zachodniego Okręgów Wojskowych, piechoty morskiej oraz wojsk powiet.-desant., która ma na celu „ocenę zdolności sił zbrojnych do zapewnienia bezpieczeństwa wojskowego na południowym zachodzie Rosji, gdzie nadal występują poważne zagrożenia o charakterze terrorystycznym, oraz przygotowanie się do strategicznych ćwiczeń dowódczych i sztabowych Kaukaz 2020 [które maja odbyć sie we wrześniu tego roku]”;
  https://tass.ru/armiya-i-opk/8989949
  W związku z tym głos zabrał minister obrony Ukrainy Andrij taran, który stwierdził że według strony ukraińskiej „działania rosyjskich sił zbrojnych na granicy administracyjnej anektowanego Krymu nie stanowią żadnego zagrożenia dla Ukrainy”;
  https://strana.ua/news/279190-vnezapnaja-proverka-vojsk-v-rossii-ne-uhrozhaet-ukraine-taran.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Sytuacja polityczno-spoleczna na Ukrainie jest już tak zagmatwana, że ciężko podjąć decyzję, która nie uraziłaby jakiejś grupy społecznej/interesu. Widać jednak, że obecne poparcie dla grup „nacjonalistycznych” na Ukrainie maleje. I coraz trudniej tej grupie wpływać na decyzje urzędników z Kijowa.
   Przyczyniły się do tego ciągłe afery, a to powiązania z grupami przestępczymi i korupcyjne.
   Na ten moment skompromitowane grupy „ukrpatriotów” protestują głośno przed blokowaniem niezgodnej z międzynarodowymi porozumieniami ustawy, która de facto doprowadziłaby do szykanowania mniejszości narodowych na Ukrainie.
   „Ukranizacja” tak mocno wspierana przez pewne grupy wpływu, prowadzi do sporych tarć między Ukrainą, a jej sąsiadami. Przykładem może być blokowanie spotkań Ukraina-NATO przez rząd Węgier, jest to jedna z form nacisku na władze w Kijowie.
   Ukraina jest krajem wielonarodowym w którym mniejszości niezadowolone z obecnej sytuacji społeczno-ekonomicznej mogą dążyć do uzyskania autonomii. Nastroje społeczne są fatalne, widać zniechęcenie i żal do władz. Poparcie dla obecnego Prezydenta systematycznie spada, a rząd nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Po rewolucji godności zamiast upragnionego „podążania do Europy”, mieszkańcom Ukrainy zgotowano biedę i upokorzenie. Sytuacja materialna jest gorsza niż za czasów „tyrana” Janukowycza i nie ma żadnych przesłanek, by w najbliższym okresie miała się polepszyć.
   Cóż w takiej sytuacji robią obywatele Ukrainy? W dużej części emigrują za chlebem, poszukując szczęścia w Polsce, Rosji, Węgier czy Włoszech. Na dzień dzisiejszy, już spory odsetek emigrantów (szczególnie w Rosji) zasymilował się.
   Zamiast, kolejnych krzywdzących dla mniejszości narodowych ustaw, „ukrpatrioci” powinni się zastanowić, co zrobić by zahamować emigrację i wynarodowiania (dobrowolnego) Ukraińców.Już teraz sytuacja demograficzna jest zła, a za 10 lat będzie można mówić o katastrofie.
   Ciągłe kryzysy ekonomiczne/społeczne/polityczne sprawiają, że pary z Ukrainy nie chcą mieć dzieci. Ten niekorzystny trend sprawia, że już teraz na 10 pracujących przypada 11 emerytów/rencistów. Za niecałą dekadę sytuacja jeszcze się pogorszy, co przy masowej ucieczce młodzieży za granicę doprowadzi do załamania gospodarczego Ukrainy. Po prostu kraj nie będzie mógł udźwignąć kosztów opieki społecznej.
   https://forsal.pl/artykuly/1074080,ukraina-skazana-na-demograficzna-katastrofe.html
   https://www.populationpyramid.net/pl/ukraina/2030/

   Polubione przez 4 ludzi

   • Jednak hejt ze strony środowisk ultranacjonalistycznych i hiper-patriotycznych, powstrzymuje szerzenie się idei jedno-ukraińskich, ponieważ te idee nie popierają „rezania watników”.

    Polubione przez 4 ludzi

 2. Epidemia koronawirusa na świecie. W Serbii oraz Azerbejdżanie władze znowu wprowadzają ograniczenia w związku z nową falą infekcji COVID-19. M.in w Serbii wprowadzono nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych (nie tylko zamknietych) oraz ograniczenia w ilości osób w pomieszczeniach zamknietych, a w Azerbejdżanie przedłużono o 2 tyg. trwającą już „ścisłą kwarantannę”;
  https://strana.ua/news/279178-vlasti-serbii-i-azerbajdzhana-uzhestochajut-karantinnye-mery-iz-za-rasprostranenija-covid-19.html
  Z kolei w USA władze ponad połowy stanów wprowadziły nakaz noszenia maseczek, tak w pomieszczeniach zamkniętych jak i w miejscach publicznych;
  https://strana.ua/news/279177-v-ssha-uvelichilos-kolichestvo-shtatov-hde-vveli-objazatelnyj-masochnyj-rezhim.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie ostatnich „incydentów” na „froncie” na Donbasie. Pojawiły się informacje ze pod Zajcewem nie zginął jednak Amerykanin Sean Fuller (pokazano go żywego na FB) a dowódca kompanii rozpoznawczej ukraińskiej 35 Brygady Morskiej w stopniu porucznika, drugie zdjecie w linku to z kolei inny „ukrowojak” który też miał zginąć na „froncie”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6024835.html
  Potwierdziła się natomiast informacja o śmierci obywatela Estonii, w linku filmik przedstawiający wyjście „ukrowojaków” na akcję oraz moment śmierci „estończyka”, a także zdjęcia, w tym dokumentów, mające pochodzić z telefonu „estończyka” (nota bene ma to być imigrant zarobkowy z Białorusi, który w Estonii pracował jako taksówkarz);
  https://colonelcassad.livejournal.com/6025280.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. W Nikopolu (obwód dniepropietrowski) zatrzymano członków kolejnej bandy zajmującej się napadami oraz porywaniem ludzi. Bandyci uzbrojeni byli m.in w granatniki;
  https://strana.ua/news/279241-v-nikopole-zaderzhali-vooruzhennykh-banditov-po-podozreniju-v-pokhishchenii-ljudej.html
  W Żytomierzu ktoś wrzucił granat na podwórko domu należącego do byłego ukraińskiego parlamentarzysty (z „Bloku Poroszenki”) Rozenblata;
  https://korrespondent.net/ukraine/4253241-v-zhytomyre-vzorvaly-hranatu-vozle-doma-eks-nardepa-rozenblata

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dokończenie tematu zamordowania na jednej z kijowskich ulic podpułkownika SBU który jako śledczy prowadził m.in sprawy dotyczące zdrady państwowej. Ukromedia poinformowały, powołując sie na prokuraturę kijowską, że dwójce zatrzymanych w tej sprawie mężczyzn postawiono zarzuty napadu i ciężkiego uszkodzenia ciała które doprowadziło do śmierci. Podejrzani mieli zauważyć ofiarę na jednej z kijowskich ulic, a następnie zaatakowali ją w celu dokonania rabunku. Cytat „Jeden z napastników uderzył mężczyznę w głowę, po czym napastnicy zabrali jego rzeczy osobiste, telefony komórkowe, kartę bankową, torbę i dokumenty, i uciekli z miejsca zbrodni”;
  https://strana.ua/news/279209-prokuratura-soobshchila-o-podozrenii-dvoim-prichastnym-k-smert-sledovatelja-sbu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli ciąg dalszy perypetii „rosyjskiego artysty” Pawleńskiego we Francji, gdzie „uciekł” z Rosji (gdzie groziła mu sprawa karna za gwałt na „artystce’ ze swojego „teatru”). Po tym jak Pawleński dokonał paru swoich „performensów” we Francji, m.in spalił drzwi banku i podźgał kogoś nożem, a także ‚zniesławił” jednego z polityków partii rządzącej, został skazany przez francuski sąd na przymusowe badania psychiatryczne. W związku z tym jednak ze Pawleński badaniom nie chce sie poddać czeka go teraz umieszczenie w areszcie;
  https://tass.ru/obschestvo/8990111

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem w Kijowie funkcjonariusze Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy prowadzą rewizje w siedzibie Sądu Okręgowego który zajmuje sie m.in śledztwem w sprawie wydarzeń na kijowskim majdanie w 2014 roku;
  https://strana.ua/news/279277-nabu-provodit-obysk-v-oask-po-delu-majdana.html
  Pojawiły się informacje że NABU prowadzi rewizje w związku z podejrzeniem kierownictwa sądu okręgowego (przewodniczącego jego zastępcy i pięciu innych sędziów) o stworzenie „grupy przestępczej” oraz „nielegalne przejęcie władzy”;
  https://strana.ua/news/279285-rukovodstvu-okruzhnoho-adminsuda-kieva-soobshchili-o-podozrenii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Były szef ukroIPN „negacjonista wołyński” a obecnie parlamentarzysta (z frakcji partii Poroszenki) Wołodymyr Wjatrowycz który uczestniczy w protestach pod Rada Najwyższą przeciwko „zablokowaniu” tzw. ustawy o ukrainizacji (patrz jeden z moich wpisów wcześniejszych) „starł się” z ochraniajacymi budynek policjantami;
  https://strana.ua/news/279302-draka-vjatrovicha-s-politsejskimi-v-kieve-popala-na-video.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W temacie „procesu” jaki trwa w holenderskiej Hadze w sprawie katastrofy malezyjskiego boeniga nad Donbasem. Pojawiły się informacje o tym ze holenderska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie braku zamknięcia przestrzeni powietrznej przez Ukraine nad terytorium Donbasu objętym działaniami zbrojnymi, wyjaśnieniem sprawy mają zająć sie niezależni eksperci z pozarządowej międzynarodowej organizacji „Flight Safety Foundation”
  https://ria.ru/20200717/1574509253.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraińska codziennosć. Wczoraj wieczorem przed jedną ze stacji kijowskiego metra eksplodował ładunek wybuchowy podłozony w koszu na śmieci raniąc cztery osoby, z tego jedna ciężko 922-letni student). Policja zakwalifikowała zdarzenie jako „czyn chuligański”;
  https://strana.ua/news/279387-vzryv-na-metro-shuljavka-video-i-foto-chto-proizoshlo-i-kto-postradal.html
  https://strana.ua/news/279377-vzryv-vozle-metro-shuljavskaja-v-kieve-ranenija-poluchili-chetyre-cheloveka.html
  https://strana.ua/news/279389-postradavsheho-ot-vzryva-na-shuljavskoj-studenta-prooperirovali.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ukraiński portal ‚Strana.ua” przypomniał jak to Poroszenko, który obecnie wraz ze swoimi „wyznawcami” (POROCHOBOTAMI) domaga sie szybkiej ukrainizacji i całkowitego „wyrugowania” języka rosyjskiego z Ukrainy, niegdyś czynnie stawał w jego obronie. Robił tak gdy był sekretarzem Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy w 2005 roku, a takze w czasie swojej kampanii wyborczej w 2014 roku. Język rosyjski używał i używa zresztą Poroszenko, wraz z cała swoją rodziną, w „dzien powszedni”;
  https://strana.ua/news/279217-kak-poroshenko-russkij-jazyk-zashchishchal.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • W „internetach” komentują, że Zeleński stał się marionetką Achmetowa i kilku oligarchów związanych z sektorem żywnościowym. Parafrazując klasyka: dużo trzeba zmienić by wszystko pozostało po staremu. Gdy rządził „tyran” Janukowycz szarą eminencją był Achmetow, gdy „tyrana” zamienił Poroszenko-„szarą eminencją” był Achmetow, a dy do władzy dorwał się Zeleński głoszący tezy, że skończy z oligarchia…szarą eminencją jest nadal Achmetow.

   Polubione przez 4 ludzi

 12. Kolejne „njusy” z „juesej”, gdzie kolejne „antyrekordy” w związku z epidemia koronawirusa, czyli 75 tysiecy przypadków wykrytych tylko w jeden dzień;
  https://www.cidrap.umn.edu/news-perspective/2020/07/us-sets-daily-covid-19-record-75000-new-cases
  W zwiazku z tym na użytek administracji Białego Domu miał w tajemnicy powstać raport w którym m.in 18 stanów nazwano „czerwona strefą” z powodu panujacej w nich sytuacji epidemiologicznej;
  https://strana.ua/news/279324-belyj-dom-objavil-18-shtatov-krasnoj-zonoj-iz-za-koronavirusa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Nie jestem gotowy do podawania liczb, ponieważ są to bardzo wrażliwe informacje, ale obecność Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie chersońskim wzrośnie – powiedział szef regionalnej administracji państwowej obwodu chersońskiego Jurij Gusiew. Na mocy porozumienia pomiędzy ministerstwami obrony Ukrainy i Estonii w obwodzie tym, graniczącym z Krymem, ruszył pilotażowy program tworzenia obrony terytorialnej na wzór estońskiej formacji ochotniczej Kaitseliit (pol. Liga Obrony).
  https://www.defence24.pl/ukraina-wzmacnia-sily-na-granicy-z-krymem-i-reformuje-obrone-terytorialna

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Tymczasem w Kijowie skandal w zwiazku z zakupem, za 1,1 mld hrywien, jednego z kijowskich hoteli. Okazało się bowiem ze za firma która oficjalnie zakupiła hotel, od ukraińskiego Funduszu Mienia Państwowego, i która została zareiestrowana w podkijowskich Browarach stoją tak naprawdę rosyjscy biznesmeni. Z tego tez powodu całą transakcja moze być zawieszona;
  https://strana.ua/news/279422-prodazhu-otelja-dnepr-otmenjat-esli-pokupatelem-okazhetsja-hrazhdanin-rossii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Powrót do naszego kraju

  Działacz kresowy Antoni Dąbrowski, cudem ocalony od śmierci podczas ukraińskiego ludobójstwa, jest ścigany przez Prokuraturę Rejonową Praga-Północ za „mowę nienawiści” i obrażanie narodu ukraińskiego. Jak ustalił portal Kresy.pl, chodzi m.in. o wpisy krytykujące Ihora Isajewa i dotyczące szerzenia w Polsce banderyzmu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/prokuratura-sciga-ocalonego-z-rzezi-wolynskiej-za-mowe-nienawisci-wzgledem-ukraincow/

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Coraz częściej czytam, że obywatele Ukrainy posługują się sfałszowanymi dokumentami. Wyłapywane są tylko pojedyncze jednostki i to tylko na skutek interwencji policji (głównie kolizje drogowe/jazda po pijanemu). Chociaż w Polsce przebywa stale ponad 1 mln obywateli Ukrainy, to rząd w Polsce NIE MA żadnych danych na temat cudzoziemców.
  Wydaje się celowe, by taka baza powstała, tym bardziej, że często osoby deportowane z Polski wjeżdżają na sfałszowanych dokumentach do Polski.
  https://piasecznonews.pl/ukrainiec-udawal-litwina-zjechal-z-drogi-i-uderzyl-w-cztery-samochody/

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Rząd premiera Denysa Szmyhala zaproponował w czerwcu br. niemal czterokrotne zmniejszenie liczby rejonów – z 490 do 129. Według szefa ukraińskiego rządu rejony w obecnym kształcie powstały jeszcze w czasach ZSRR i nie odpowiadają współczesnym standardom podziału administracyjnego na poziomie subregionalnym.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-parlament-zatwierdzil-reforme-administracyjna/
  Komentarz: Jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi o kasę. Reforma administracyjna na Ukrainie jest spowodowana brakiem środków i szukaniem oszczędności. Kilka dawnych siedzib władz rejonowych zostanie zamkniętych, jednak prawdziwe „oszczędności” władze w Kijowie poszukują gdzie indziej.
  Kolejne „reformy” prozachodnich ekip konsekwentnie przerzucały całą odpowiedzialność za infrastrukturę techniczną, drogową i zdrowia na barki samorządów.
  Nowe zadania nie wiązały się jednak ze zwiększeniem dotacji dla samorządów. I tak przykładowo, po „reformie” drogowej 120 000 km dróg pod nadzorem samorządów otrzymało tylko 35% całej puli środków na infrastrukturę drogową. Reszta (czyli drogi o znaczeniu krajowym) licząca tylko 50 tysięcy km otrzymuje 60% z puli środków.
  Dofinansowanie do kursowania linii kolejowych, utrzymanie placówek medycznych, remonty zabytków itd itp. Wszystkie te zobowiązania spadały na samorządy. Co prawda władze w Kijowie zobowiązały się do wypłaty odpowiednich dotacji, ale tylko dla tych regionów, które nie mają odpowiedniego dochodu.
  Po zmianach administracyjnych istnieje obawa, że skomasowane jednostki nie dostaną już wysokich świadczeń od skarbu państwa i zaczną zamykać placówki, które będą najmniej rentowne.
  Szykuje się kolejna fala protestów na Ukrainie.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Przypominam, że powstanie w PRL 49 województw zamiast dotychczasowym 17, też wynikało z oszczędności. Likwidowało bowiem powiaty, więc zmniejszało koszty administracji. Ponieważ okazało się, że to się sprawdza, ale jest mniej stołków do obsadzenia, przyszły solidaruchy i wróciło nowe.

   Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.