Wojna domowa na Ukrainie 10.07.2020r.- 1847 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 120.

Przez ukraińskie władze umowy z Mińska zostały uznane za nieważne.

„Porozumienia mińskie są w dużej mierze są nieważne”– tak stwierdził wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy- Aleksiej Reznikow w programie na kanale telewizyjnym „Ukraina 24”.

„Zacytuję panią Merkel w temacie porozumień mińskich, że nie są one wyryte w kamieniu. Dziś nie odpowiadają rzeczywistości, w jakiej była Ukraina, kiedy umowy te były zawierane jako umowy polityczne i prawne. Ponieważ dziś wygasły warunki określone w umowach mińskich- 2014-2015, a jednocześnie umowy mińskie nie zostały wdrożone”– powiedział Reznikow.

Nic dziwnego, że powtarzana od pewnego czasu przez przedstawicieli ukraińskiej władzy, że umowy mińskie są już nieważne, wywołują także reakcję po drugiej stronie. I tak, pierwszy premier Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), szef Związku Wolontariuszy Donbasu, Aleksander Borodai, powiedział, że wkrótce nieuznawane przez Zachód- DRL i ŁRL, staną się częścią Rosji.

„Jestem pewien, że w stosunkowo krótkim czasie republiki Donbasu nie będą już de facto częścią Federacji Rosyjskiej – de facto już są częścią Federacji Rosyjskiej- ale staną się takie i de jure”– powiedział Borodai na kongresie rosyjskiej partii „Ojczyzna” w Petersburgu.

Zauważył, że poczyniono „ w tym kierunku pierwsze kroki”. Powiedział, że jednym z najważniejszych kroków jest udział mieszkańców DPR i LPR z rosyjskimi paszportami w głosowaniu nad poprawkami do Konstytucji.

Wcześniej prezydent Ukrainy Władimir Zełenski powiedział, że nikt nie może żądać na arenie międzynarodowej, m.in. przyjęcia ustawy o „szczególnym statusie Donbasu”– co zostało zawarte w porozumieniach mińskich i potwierdzone przez Zełenskiego na szczycie krajów formatu normańskiego w grudniu ubiegłego roku w Paryżu. W zeszłym tygodniu niemiecka gazeta „Der Spiegel” poinformowała, że ​​rosyjska delegacja podczas negocjacji przedstawicieli szefów państw formatu normańskiego, będzie domagać się od Kijowa przedstawienia projektu zmiany konstytucji Ukrainy do dnia 6 lipca.

Jak wiemy, termin ten już miną, a ukraińskie władze nie zrobiły nic w tym kierunku, udając pewnie, że ich to nie dotyczy. Zresztą, uważają one, że nikt nie będzie im dyktował żadnych warunków, bo Ukraina jest krajem suwerennym, a więc wyłącznie od jej władz zależy, co zostanie postanowione w tej sprawie.

https://news.mail.ru/politics/42450563/?from_news_2.

*

A na froncie w Donbasie, daje się zauważyć od kilku dni eskalowanie przez stronę ukraińską napięcia zbrojnego.

I tak, minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały, w godzinach pomiędzy 18:40 a 21:50, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (1 ostrzał, 6 pocisków), moździerzy kaliber 120 mm (4 ostrzały, 39 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (1 ostrzał, 40 pocisków) oraz granatników; AGS-17 (1 ostrzał, 10 granatów) i RPG-7 (3 ostrzały, 10 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (9 ostrzałów), tym sposobem 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze w ciągu minionego dnia prowadzili ostrzał w rejonie Gorłówki (Nikitowka, Bajak, Zajcewo i Dolomitnoje oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina) oraz w okolicach i na obrzeżach Doniecka (Aleksandrowka oraz Żabiczewo, a także teren byłego serwisu „Volvo-Center” i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja).

W wyników tych ostrzałów, na terytorium DRL spadło 105 pocisków (wobec 39- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie w okolicy Nikitowki linii energetycznej 0,4 kW, pozbawiając w ten sposób dopływu prądu mieszkańców trzech ulic: Gołmowskiej, Jakowlenki i Sofijewskiej.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 10 липня 2020 року.

9 липня збройні формування Російської Федерації 7 разів порушили режим припинення вогню, застосувавши при цьому заборонені Мінськими домовленостями артилерійські системи калібру 122 мм та 82-х мм міномети, а також протитанкові ракетні комплекси, гранатомети, кулемети та стрілецьку зброю.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», поблизу Новолуганського ворог п’ять разів відкривав вогонь по наших захисниках. Спершу окупанти застосували міномети 82-го калібру та протитанковий ракетний комплекс, а згодом – артилерійські системи калібру 122 мм, які давно мали б бути відведеними від лінії розмежування, а також стрілецьку зброю. З ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів противник здійснював обстріли наших позиціях на підступах до Причепилівки.
Ще один факт ворожої збройної активності зафіксовано у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід». Зокрема, неподалік Мар’їнки загарбники вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів.
Підрозділи Об’єднаних сил своєчасно реагували на ворожі збройні провокації та прицільним вогнем змушували окупантів відмовитись від продовження агресивних дій. За даними розвідки, 9 липня наші оборонці поранили двох загарбників.
Втрат за минулу добу внаслідок обстрілів противника серед українських захисників немає.
Від початку поточної доби збройні формування РФ один раз порушили режим припинення вогню.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», окупанти застосували заборонені Мінськими домовленостями міномети калібру 120 мм біля Причепилівки.
За наявною інформацією втрат за поточну добу серед наших захисників немає.
Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

Jako, że od jutra przez tydzień mnie nie będzie, zapraszam do udziału w komentowaniu relacji z mojego bloga w niedzielę 19 lipca.

298 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.07.2020r.- 1847 dzień od nowego rozejmu.

 1. I znowu daje o sobie znać tradycyjna „bolączka” ukraińskiej armii, czyli redaktor naczelny ukraińskiego portalu „Cenzor.net” Jurij Butusow ‚szczyry ukropatriota” alarmuje że „ukrowojakom” zabraknie amunicji. Według Butusowa brakuje już pocisków oraz granatów moździerzowych o kalibrze 120 mm, a podobnie może stać sie z amunicją bezłuskową oraz pociskami i granatami kalibru 82 mm, 122 mm i 152 mm;
  https://www.dialog.ua/war/211379_1594666398

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Prokuratura obwodu donieckiego na Ukrainie wszczęła śledztwo w związku z poniedziałkowym ostrzałem wojskowych, którzy mieli ewakuować ciało poległego żołnierza w Donbasie – ogłosiło we wtorek biuro prokuratora generalnego Ukrainy. W ostrzale zginął sanitariusz, a dwóch wojskowych zostało rannych.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-wszczeto-sledztwo-w-sprawie-ostrzalu-grupy-ewakuacyjnej-w-donbasie,406713.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ukraiński portal ‚Strana.ua” przedstawił wersje obu stron konfliktu na temat ostatnich wydarzen na „froncie”, a także własne wyniki dziennikarskie „śledztwa” w tej sprawie m.in opinie od innych „ukrowojaków” z tej samej jednostki co zabici. Według portalu ‚Strana.ua” dwójka „ukrowojaków” bez żadnego „rozkazu” udała sie do tzw. szarej strefy w pobliżu wsi Zajcewo gdzie WESZLI NA MINĘ. Następnie podczas próby ewakuacji ich zwłok [podobno uzgodnionej z drugą strona, która z kolei temu zaprzecza] doszło do wymiany ognia w wyniku której oficer odniósł „kontuzję głowy i pomylił kierunki kierujac się w stronę pozycji separatystów”, a towarzyszący mu sanitariusz zginał od postrzałów. Można z tego wywnioskować że „bojcy” DRL mogli po prostu uznać że „ukrowojaki” próbują zaatakować ich pozycje…
   https://strana.ua/news/278667-boi-na-donbasse-chto-proizoshlo-v-zajtsevo-i-donetskom.html

   Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie dzisiejszego newsa o legalizacji gier hazardowych na Ukrainie.
  Wyszło jak zwykle, jak podkreślają działacze społeczni zwalczający korupcję, ustawa zawiera zapisy, które sprzyjają przestępców.
  cytat:
  BBC Ukraina podkreśla, że inicjatorzy ustawy liczą na to, iż do budżetu państwa dzięki licencjom i podatkom od hazardu rocznie będzie trafiać do 5 mld hrywien (ponad 730 mln zł). Przykładowo, licencja na prowadzenie kasyna w hotelu z ponad 150 pokojami ma być ekwiwalentem 60 tysięcy minimalnych wynagrodzeń, czyli ok. 280 mln hrywien (prawie 41 mln zł) – pisze Deutsche Welle.
  „Sumy, jakie chcą otrzymywać w związku z legalizacją gier hazardowych są fantastyczne. Jeśli ktoś będzie kupować te licencje, to nie wykluczone, że będzie to po to, żeby prać pieniądze ze świata przestępczego i pieniądze pozyskane w nielegalny sposób. Kasyna pomogą posiadaczom takich kapitałów legalizować je i wyprowadzać z rajów podatkowych” – powiedział Deutsche Welle ekspert Centrum Razumkowa, Wołodymyr Sidenko.
  https://www.pb.pl/parlament-ukrainy-uchwalil-ustawe-legalizujaca-gry-hazardowe-996682
  Komentarz: Szlag liczyłem na jakiś powiew normalności, a tu znów powrót do rzeczywistości. Czyżby na Ukrainie NIC nie mogłoby zostać chociaż raz przeprowadzone tak by nie przynosiło bene-fitów oligarchom?
  Ustawa zamiast pomóc-zaszkodzi. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie chciał zalegalizować kasyn-koszta będą zbyt duże. Budżet Ukrainy nadal będzie tracił miliony $ rocznie. Zyskają tylko przestępcy, którzy będą mogli prać brudną kasę.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Ukraiński serwis „Defense Express” podał we wtorek, że w tureckich mediach pojawiły się informacje o planach Ukrainy dotyczących zakupu jeszcze jednej partii tureckich dronów rozpoznawczo-uderzeniowych Bayraktar TB2. Temat ten był dyskutowany podczas oficjalnej wizyty ministra obrony Turcji Hulusiego Akara w Kijowie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/media-ukraina-chce-zakupic-kolejna-partie-tureckich-dronow-uderzeniowych-bayraktar-tb2-foto/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT z naszego kraju

  W mediach społecznościowych pojawiła się akcja, która nawołuje do oddania Podkarpacia i Lubelszczyzny Ukrainie. Powód jest prosty. Wyborcy wybierali tam w większości Andrzeja Dudę, a nie Rafała Trzaskowskiego. Odłączenie tych obszarów miałoby zagwarantować elekcję kandydatowi PO. Pojawiła się także petycja.
  Teraz autorom wpisu może grozić…dożywocie. Powodem jest artykuł 127 KK
  https://zyciestolicy.com.pl/chca-oddac-podkarpacie-i-lubelszczyzne-ukrainie-bo-trzaskowski-przegral-grozi-im-dozywocie/
  https://www.lexlege.pl/kk/art-127/
  Komentarz: Kuźwa prawdziwy PRL-bis 😀 I strasznie i śmieszno. Ta akcja była prześmiewczym protestem, coś na kształt petycji domagającej się zniesienia wiz do Sosnowca lub memów dotyczących zapóźnienia cywilizacyjnego na Podlasiu.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W dniach 14-16 lipca odbędzie się pierwsza w tym roku komisja konserwatorska, która omówi rozpoczynające się prace konserwatorskie przy obiektach związanych z polskim dziedzictwem kulturowym, zlokalizowanych w obwodzie lwowskim – podało MKiDN. Prace finansowane są przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut POLONIKA.
  https://dzieje.pl/kolejny-sezon-prac-konserwatorskich-na-ukrainie-przy-wsparciu-resortu-kultury

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Tymczasem popularni rosyjscy prankerzy ‚Wowan” i „Leksus” znowu „atakują”, tym razem „naszego”…”Adriana” 🙂 Zadzwonił do niego „Leksus” by ‚złożyć gratulacje w imieniu GenSeka ONZ” i porozmawiał sobie 10 minut m.in o tym jak wyglada sprawa walki z epidemią koronwairusa w Polsce, „prawami LGBT” a także stosunków z Ukrainą i „ukrogastarbeiterami” oraz „wojną” jaka się toczy w Polsce z pomnikami Armii Czerwonej;
  https://korrespondent.net/world/worldabus/4252106-prankery-pozvonyly-prezydentu-polshy-ot-ymeny-henseka-oon
  https://strana.ua/news/278658-duda-v-razhovore-s-prankerom-leksusom-nazval-ukrainu-hlavnym-istochnikom-koronavirusa-v-polshe.html
  Ps. Ciekawe czy na oficjalnej stronie Prezydenta RP napisali już o ‚rozmowie jaką odbył z przedstawicielem Sekretarza Generalnego ONZ” 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukromedia poinformowały o zamordowaniu w Kijowie jednego z oficerów śledczych ukrobezpieki (SBU) który miał się zajmować „bardzo ważnymi śledztwami”, w tym tymi dotyczącymi „zdrady państwowej”. Zwłoki mężczyzny „z oznakami gwałtownej śmierci” (nie podano o co chodzi) oraz „przetrząsnietymi kieszeniami spodni i ściągniętymi butami”, znaleziono w nocy na jednej z kijowskich ulic;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4252196-sledovatelia-sbu-obnaruzhyly-ubytym-v-kyeve-smy

  Polubione przez 2 ludzi

 9. „Pinokio” Zełeńkij tymczasem „zameldował sie” telefonicznie przed dyrektorką MFW (głownego kredytodawcy Kijowa) Kristaliną Georgiewą i złozył ‚sprawozdanie” z postępów wdrażania przez Ukrainę „zaleceń” funduszu. W odpowiedzi miał usłyszeć że musi zabezpieczyć ‚niezależnosć” ukraińskiego banku centralnego (NBU) i nie dopuścić by wywierano na niego „naciski polityczne”. Ma to związek oczywiści z ostatnia dymisją szefa NBU który stwierdził ze jedną z jej przyczyn były właśnie wywierana na niego „naciski polityczne”;
  https://strana.ua/news/278700-v-mvf-ukazali-zelenskomu-na-nedopustimost-davlenija-na-nbu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Ukromedia poinformowały o tym w jaki sposób proprezydenckie ugrupowanie „Sługa Narodu” uczciło rocznice swojego utworzenia. Okazuje się że wyprodukowano „limitowaną” serię cukierków ‚Sługa Narodu” do których dołączono „materiały propagandowe” (m.in zdjecie Zełeńskiego i różne „hasła partyjne”). Oczywiscie cukierki nie zostały wyprodukowane przez firmę ‚Roshen”, bo jak stwierdzono w odpowiedzi na pytanie w tej sprawie zadane przez dziennikarzy, „nie akceptują produktów Roshen, ponieważ jest to chemia”;
  https://24tv.ua/ru/slugi-naroda-vypustili-konfety-svoju-poslednie-novosti-ukrainy_n1377900

  Polubione przez 2 ludzi

 11. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli podsumowanie ciągłych przechwałek tzw. rządu warszawskiego jak to „dobrze idzie w gospodarce”. Cytat „Kryzys w polskiej gospodarce, spowodowany pandemią koronawirusa, będzie głębszy, niż przewiduje większość ekonomistów – ostrzega Narodowy Bank Polski. Najnowsze i alarmujące prognozy gospodarcze, bardziej pesymistyczne od średniej przewidywań zewnętrznych ekonomistów, NBP zawarł w komunikacie wydanym po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej”
  https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/gospodarka/news-nbp-alarmuje-czeka-nas-kryzys-glebszy-niz-przewiduje-wiekszo,nId,4610930

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Dobry „njus” z Sejmu RP, czyli „Konfederacja domaga się wydalenia z Polski ambasador USA Georgette Mosbacher. „Pani Mosbacher powinna być osobą niepożądaną, persona non grata w Polsce” – oświadczył podczas środowej konferencji prasowej prezes Ruchu Narodowego Rober Winnicki. Podkreślił, że mamy w tym przypadku do czynienia z biernością polskich władz. „Mosbacher go home” – można było usłyszeć w czasie konferencji. Posłowie zarzucają amerykańskiej ambasador wielokrotne ingerencje w wewnętrzne sprawy Polski”;
  https://kresy.pl/wydarzenia/konfederacja-pani-mosbacher-powinna-byc-osoba-niepozadana-persona-non-grata-w-polsce-video/

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Nieoczekiwana zmiana w nastawieniu do 14 Dywizja Waffen SS-Galizien „szczyrego ukropatriosty” i „negacjonisty wołyńskiego” byłego szefa ukroIPN Wołodymyra Wjatrowycza (obecnie parlamentarzysty z frakcji partii Poroszenki ‚Europejska Solidarność”), który do tej pory „hołubił” ową „jednostkę”. Teraz zaczął opowiadać że Ukraińcy znaleźli się w tej jednostce „oszukani przez nazistów” oraz ‚wciągnieci do niej przez nazistów siłą’. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć ze ten czołowy UKROCZUB KŁAMIE ponieważ za stworzeniem owej jednostki stali członkowie tzw. Centralnego Komitetu Ukraińskiego, a także że zgłosiło się do niej tylu OCHOTNIKÓW (mowa jest o 80 tysiącach) ze trzeba było przeprowadzić „ostrą selekcję” chętnych…
  https://strana.ua/news/278758-ukraintsev-v-divizi-ss-halichina-siloj-zastavljali-voevat-za-nemetskie-interesy-vjatrovich.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. OT z Armenii, gdzie doszło do antyukraińskich rozruchów pod Ambasada Ukrainy w Erewaniu. Wsciekli Ormianie m.in „poczęstowali” ukraińskim barszczem, a powodem takiej ich reakcji jest „proazerska” postawa jaka zajęły władze w Kijowie w trwającym granicznym konflikcie pomiędzy Armenia a Azerbejdżanem;
  https://strana.ua/news/278830-v-erevane-protestujushchie-oblili-borshchom-zdanie-posolstva-ukrainy.html
  Wcześniej „na dywanik” do MSZ Armenii wezwano ambasadora Ukrainy w tym państwie, prywatnie ojca obecnego szefa MSZ Ukrainy;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2020/07/14/7259321/

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Dla zainteresowanych, brytyjski „The Daily Mail” o nowym ‚POLOWANIU NA CZAROWNICE” w Hollywood, tym razem w ramach „politpoprawności” oraz BLM, czyli zatrudniamy tylko „naszych” LGBT, „afroamerykanów” ewentualnie kobiety, a biały mężczyzna to „persona non grata”. Jest także historia zdeklarowanej feministki i komunistki karykaturzystki Stelli Perrett z Wlk. Brytanii która „podpadła” swoim krytycznym stosunkiem do tzw. kobiet transpłciowych;
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-8513727/Actors-writers-producers-warn-reverse-racism-film-industry.html

  Polubione przez 1 osoba

 16. Brytyjski „The Independent” poinformował o tym ze ukraińska dziennikarka która ujawniła powiązania pomiędzy „aktywistami” ze skrajnie nacjonalistycznych i neonazistowskich ugrupowań działających na Ukrainie, a „moderatorami” Facebooka (stojacymi m.in za portalem ‚StopFake”) została zmuszona do „wyjechania z Kijowa wraz z rodziną” po tym jak „aktywiści” zaczęli grozić jej śmiercią. Oczywiście „StopFake” wszystkiemu zaprzeczył i z kolei oskarżył dziennikarkę że jest „agentką Kremla”;
  https://www.independent.co.uk/news/world/europe/ukraine-journalists-threats-neo-nazis-far-right-a9618821.html

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Oficjalne dane;
  https://strana.ua/news/278845-v-ukraine-shest-oblastej-ne-sootvetstvujut-kriterijam-smjahchenija-karantina.html
  Z kolei niezależne ośrodki, m.in Kijowska Szkoła Ekonomii (Киевская школа экономики) kwestionują oficjalne dane, które mówią o 55 tysięcy zainfekowanych na Ukrainie, informując że może być ich co najmniej trzykrotnie więcej;
  https://strana.ua/news/278866-realnoe-chislo-zarazhenij-koronavirusom-v-ukraine-v-3-s-lishnim-raza-prevyshaet-ofitsialnuju-statistiku-issledovanie.html

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Kolejna afera w ukraińskiej „zbrojeniówce”. Ukraińska policja zlikwidowała ‚zorganizowaną grupę przestępczą’ która zajmowała się nielegalnym handlem materiałami wybuchowymi oraz uzbrojeniem wykradzionymi z jednego z ukraińskich przedsiębiorstw państwowych należących do koncernu ‚Ukroboronprom”. W trakcie przeprowadzonych rewizji funkcjonariusze ukraińskiej policji oraz Biura Prokuratury Generalnej zabezpieczyli pół tony materiałów wybuchowych, broni i amunicji, w tym 200 kg prochu strzelniczego;
  https://korrespondent.net/ukraine/4252508-banda-rasprodala-tonny-porokha-s-kazennoho-predpryiatyia

  Polubione przez 2 ludzi

 19. Ukraina wyraża zadowolenie z powodu kolejnych kroków podjętych przez USA mających na celu powstrzymanie projektu gazociągu Nord Stream 2, którego ukończenie byłoby zagrożeniem dla europejskiej solidarności – oświadczyło w środę MSZ w Kijowie.
  Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował wcześniej w środę, że Departament Stanu USA zniesie klauzulę, która chroni gazociąg Nord Stream 2 przed sankcjami przewidzianymi w Ustawie o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje (CAATSA).
  https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/7773109,ukraina-cieszy-sie-z-krokow-usa-nord-stream-2.html
  Komentarz: Kompletnie zgłupiałem to wcześniej USA żadnych sankcji na podmioty związane z NSII nie dawała ?

  Polubione przez 3 ludzi

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s