Wojna domowa na Ukrainie 21.07.2020r.- 1858 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 131.

Politolog Rostisław Iszczenko wskazał przyczyny przyłączenia się wszystkich wschodnich regionów Ukrainy w Donbasie do Rosji.

Zdaniem Iszczenki, wcześniej czy później Donbas stanie się częścią Federacji Rosyjskiej, ale kolejność i „głębokość” integracji pozostają pod znakiem zapytania.

Przewidywanie przyszłości regionów na zachód od D i ŁRL, w tym Charkowa, Dniepropietrowska, Nikołajewa, Zaporoża, Chersoniu i Odessy, jest jeszcze trudniejsze, gdyż proces integracji jest trudny do przeprowadzenia nawet wobec stosunkowo niewielkich terytoriów.

„Wymaga to nie tylko restrukturyzacji gospodarki, pionu administracyjno-wojskowego, ale także restrukturyzacji świadomości. Od 30 lat Rosja i Ukraina mocno rozeszły się na poziomie życia codziennego jak i mentalnie. Integracja z ‚ciałem politycznym’ Rosji dziesiątków milionów ludzi przyzwyczajonych do odmiennych stosunków z państwem- jest to bardzo ciężki bagaż”– stwierdził Iszczenko.

Jako przykład politolog podał Krym, który oprócz jednoznacznego pragnienia zjednoczenia z Federacją Rosyjską posiadał szereg cech nabytych w okresie ukraińskiej historii. Tak więc np. do marca 2014 r. lokalni policjanci byli zatrudniani za łapówki, a krajowe różne organizacje były wyjątkowo niechętne w płaceniu podatków i przestrzeganiu wszelkich norm sanitarnych.

Innym problemem dotyczącym ewentualnej integracji ukraińskich regionów z Federacją Rosyjską Iszczenko określił kwestie gospodarcze, a więc ożywienie przemysłu i zatrudnienie ludności. W tym przypadku wznowienie pracy przedsiębiorstw będzie wymagało dużo czasu i inwestycji bez zagwarantowanego popytu na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz pojawi się także problem znalezienia odpowiedniej jakości fachowców i pracowników wykwalifikowanych w związku z odpływem Ukraińców na Zachód. Jeśli nie będzie pracy, ludność byłych regionów ukraińskich „po prostu wyjdzie”, pozostawiając wysiedloną ziemię.

„Zanim będziemy mogli porozmawiać o integracji, musimy ustalić sposoby rozwiązania tych problemów i jasny przejrzysty plan. Poza tym na Ukrainie nie wszyscy chcą integrować się z Rosją. Wielu z nich tylko oczekuje, aż rosyjskie czołgi przepędzą banderowców”– powiedział Iszczenko na YouTube- kanał „Ukraine.ru”.

Wcześniej dyrektor Karen Szachnazarow powiedział, że upadek Ukrainy faktycznie nastąpił wraz z utratą Krymu i Donbasu. Jego zdaniem w przyszłości procesy dezintegracyjne w tym kraju ulegną pogłębieniu, a jedyną szansą na ratunek dla Ukrainy jest odnowienie przyjaźni z Rosją.

Dodam jeszcze, że jak na razie oficjalne stanowisko rosyjskich władz wyklucza przyłączenie Donbasu do FR.

Zastępca szefa administracji prezydenckiej Dmitrij Kozak powiedział, że na szczeblu państwowym nigdy nie omawiano kwestii przystąpienia Donbasu do Rosji.

„Są relatywnie różne rodzaje wypowiedzi polityków i organizacji publicznych na temat możliwości i perspektyw wejścia Donbasu do Federacji Rosyjskiej. Jest to jedynie opinia autorów tych oświadczeń. Na poziomie państwowym kwestie te, nawet na poziomie teoretycznym, nigdy nie były omawiane. Chodzi o to, że nadal nie tracimy nadziei na pokojowe polityczne rozwiązanie konfliktu. Jesteśmy tym bardzo zainteresowani. Nawet zamrożony konflikt na południowo-zachodnich granicach Federacji Rosyjskiej zdecydowanie nie jest potrzebny”– powiedział Kozak.

Zaprosił on także stronę ukraińską do wypowiedzenia się na temat swoich planów dotyczących decentralizacji w tym kraju. Według Dmitrija Kozaka ludzie w Doniecku mogą uznać decentralizację za tak atrakcyjny temat, że sami poproszą o przyłączenie ich regionu do Ukrainy.

„Wicepremier Ukrainy Aleksiej Reznikow, który jest również pierwszym wiceprzewodniczącym ukraińskiej delegacji w grupie kontaktowej, mówi, że Donbas nie potrzebuje specjalnego statusu, Donbas może skorzystać z decentralizacji przeprowadzonej wobec niego. Ale nikt nie widział tej decentralizacji, tych poprawek- ani w Donbasie, ani w pozostałej części Ukrainy. W końcu można założyć, że decentralizacja będzie tak radykalna i atrakcyjna, że ​​sam Donbas ogłosi, że jest gotowy do życia przy obowiązującym prawodawstwie, że nie potrzebuje specjalnego statusu. Ale w tym celu konieczne jest przynajmniej przedstawienie dokumentu na temat tej reformy i nie trzymanie go w tajemnicy za siedmioma pieczęciami”– dodał Dmitrij Kozak.

*

A na froncie w Donbasie w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały (11:40, 12:40, 19:10, 19:15 i 19:30), przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (3 ostrzały, 11 min) i 82 mm (1 ostrzał, 4 miny) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (2 ostrzały, 14 granatów) i RPG-7 (1 ostrzał, 3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (3 ostrzały), tym sposobem 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały: rejon Gorłówki (Szirokaja Bałka oraz tere osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7) oraz okolice i obrzeża Doniecka (Wsilewka oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Oktiabrskaja).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadły 32 pociski (wobec 33- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie jednego domu prywatnego na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłowki znajdującego się przy ulicy Zabajkalskiej nr. 4 oraz kilka pocisków spadło na teren stacji pomp w okolicy wsi Wasilewka- na przedmieściach Doniecka.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz automatycznego granatnika AGS-17 i ciężkiej broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały okolice wsi Sanżarowki i Donieckiego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 21 липня 2020 року.

20 липня збройні формування Російської Федерації 17 разів порушили режим припинення вогню. Ворог обстріляв наші позиції з артилерійських систем калібру 122 мм, 120-ти та 82-х мм мінометів, гранатометів, великокаліберних кулеметів, снайперської та стрілецької зброї. Рішучими діями та ефективним застосуванням чергових вогневих засобів наші воїни припинили ворожі обстріли. Окупанти отримали адекватну відповідь від Об’єднаних сил.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», неподалік населеного пункту Миронівський противник застосував артилерійські системи калібру 122 мм та 120-ти мм міномети. Опорні пункти наших захисників поблизу Шумів ворог двічі обстрілював з гранатометів різних систем, стрілецької та снайперської зброї. Біля Оріхового та Новотошківського агресор вів вогонь по українських воїнах із мінометів 120-го та 82-го калібрів. А поруч Причепилівки, Попасної та Луганського загарбники задіяли гранатомети та кулемети.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід», неподалік Мар’їнки, Старогнатівки, Павлополя, Широкиного, Кам’янки, Гнутового, Водяного та Опитного збройні формування РФ застосували проти наших воїнів гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю.
За минулу добу, внаслідок ворожих обстрілів, на жаль загинув один український військовослужбовець, ще один воїн – отримав поранення. Командування Об’єднаних сил висловлює глибокі й щирі співчуття рідним та близьким загиблого героя, а пораненому військовослужбовцю бажає скорішого одужання.
Такі підступні дії агресора без відповіді не залишилися – вогнем зі штатного озброєння по позиціях загарбників українські підрозділи рішуче подавили активність противника. За даними розвідки, минулої доби українські захисники знищили одного та поранили двох загарбників.
Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації активності не проявляли.
За наявною інформацією втрат за поточну добу серед українських воїнів немає.
Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

58 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.07.2020r.- 1858 dzień od nowego rozejmu.

 1. Epidemia kornawirusa na świecie. Rosjanie poinformowali o stworzeniu skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Informację o tym przekazał jeden z rosyjskich wiceministrów obrony, który powiedział o pomyslnych testach szczepionki na dwóch grupach ochotników. Z kolei szef rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich stwierdził ze produkcja szczepionki może się rozpocząć już w sierpniu tego roku;
  https://korrespondent.net/world/russia/4254360-v-rf-zaiavyly-o-sozdanyy-vaktsyny-ot-koronavyrusa

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jak ‚Słudzy Narodu”, czyli proprezydenckie ugrupowanie rządzące obecnie Ukrainą, wypełniło swoje przedwyborcze obietnice. To znaczy „korupcjonerzy” z czasów „reżimu” Poroszenki, ze swoim „hersztem’ na czele, nadal na wolności, bieda wśród zwykłych Ukrainców jak była tak jest, a pokoju na Donbasie na razie nie ma co marzyć…
  https://strana.ua/news/279743-hod-verkhovnoj-rade-chto-uspeli-sdelat-deputaty-ot-sluhi-naroda.html

  Polubione przez 3 ludzi

   • Generalizując to każdy każdego. Winna jest oczywiście sama upadlina i spadkobiercy pomajdanowej junty sabotujący porozumienia mińskie, ale na samym Donbasie gdzie wprost mówi się o integracji z Rosją to jest to stanowisko które rozmija się z oficjalnym stanowiskiem Kremla. Oczywiście nie brakuje głosów w samej Rosji – choćby nowa partia Zachara Prilepina, że należy przyjąć do FR, nie tylko DRL/ŁRL, ale również Abchazję i Republikę Południowej Osetii i PMR (to ostatnie to nie wiem co to, ale w artykule jest ujęte)
    Ogólnie ciężki temat – dlatego napisałem, że „pat”.

    Polubione przez 3 ludzi

    • Pat jest wtedy, gdy nie można wykonać żadnego ruchu. W tym przypadku tak DRL jak i ŁRL oraz FR mają cały wachlarz możliwości. Sparaliżowana jest na własne życzenie wierchuszka w Kijowie…….może to celowe?

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 1 osoba

 3. Tymczasem w Kijowie przed siedzibą Rady Najwyższej Ukrainy mężczyzna przedstawiający się jako ‚Stepan Bandera’ oblał tzw. zielenią brylantową parlamentarzystę z frakcji ‚Opozycyjna platforma” byłego ukraińskiego dyplomatę (w latach 2010 – 2013 był dyrektorem jednego z departamentów MSZ Ukrainy) Olega Wołoszyna;
  https://strana.ua/news/279867-deputata-voloshina-oblili-zelenkoj-u-zdanija-rady.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. „Uaktualnienie” informacji o „terroryście z Łucka”, nazywa się jednak obywatel Ukrainy Maksym Krywosza, ma żonę rodem z Kazachstanu i 15-letniego syna. Jego ojciec Stepan był jakims „słynnym ukraińskim uczonym”;
  https://strana.ua/news/279916-lutskij-terrorist-maksim-krivosh-zhenat-vospityvaet-15-letneho-syna-eho-otets-uchenyj.html
  Na „koncie” ma wyroki za „rozbój, wymuszenia i bandytyzm” za co łącznie „garował” 10 lat;
  https://strana.ua/news/279906-lutskij-terrorist-maksim-plokhoj-otsidel-10-let-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Nowe sondaże ukraińskiej opinii publicznej które m.in pokazują że aż 66% Ukraińców uważa że Ukraina nie jest w pełni niezależnym państwem, a 42,5% uważa obecnego prezydenta Ukrainy Zełenskij „za całkowicie zależnego od wpływów innych krajów i organizacji”;
  https://strana.ua/news/279890-bolshinstvo-ukraintsev-ne-schitajut-stranu-nezavisimoj-sotsopros.html
  W dalszym ciągu większość pytanych Ukraińców chce by Kijów zakończył konflikt na Donbasie wypełniać porozumienia z Mińska, uważa tak 46,4% pytanych, przeciwnego zdania, to znaczy odrzucenia porozumień mińskich chce 24,2%;
  https://strana.ua/news/279893-ukraintsy-podderzhivajut-minskie-sohlashenija-dlja-ustanovlenija-mira-na-donbasse-sotsopros.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jak to? Przecież po to była tzw.rewolucja godności i trwające od SZEŚCIU lat ‚prodemokratyczne reformy” by „zniszczyć korupcję”. I to „Polityka” też wypisywała peany na temat tego jak to na „pomajdanowej’ Ukrainie wszystko idzie ku lepszemu, „europejskiemu”…

   Polubione przez 3 ludzi

 6. Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak ujawnił, dlaczego posłowie jego partii głosowali przeciw powołaniu księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w skład państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków pedofilii. Okazuje się, że kluczowy był stosunek duchownego do… Ukrainy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/siemoniak-ks-isakowicz-zaleski-nie-nadaje-sie-do-komisji-antypedofilskiej-z-powodu-stosunku-do-ukrainy/

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Klub Jagieloński o problemach obecnego Prezydenta Ukrainy z utrzymaniem władzy we własnej partii.
  https://klubjagiellonski.pl/2020/07/21/czy-zelenski-przegra-z-systemem/
  Komentarz: Autor nadal sądzi, że Zeleński jest osobą, która chce zmienić Ukrainę na lepsze, nie powiązaną/podporządkowaną żadnemu oligarsze. U osób wierzących w idee trójmorza, Zeleński jawi się jako zbawiciel Ukrainy.Osobiście nie mam już wątpliwości, Zeleński może być już tylko grabarzem tego kraju.
  Jeszcze kilka lat podporządkowania Achmetowi (sektor energetyczny) i grupie oligarchów skupionych wokół agroholdingów, a nawet resztki nie zostaną do zagrabienia z kiedyś bogatej Ukrainy.

  Polubione przez 3 ludzi

   • Oj nie jestem pewien. Pierwsza zasada negocjacji z terrorystami-nie negocjuje się z terrorystami 😛
    Spełniając postulaty szaleńca Zeleński stworzył groźny precedens. Teraz wariat z Łucka może mieć wielu naśladowców. Skoro jemu udało się skłonić Prezydenta do konkretnych działań to i inni zapewne mogą 🙂

    Polubione przez 2 ludzi

 8. 48 stypendystów z Ukrainy i Białorusi odebrało we wtorek dyplomy XIX edycji programu stypendialnego MKiDN „Gaude Polonia”. Wierzymy, że każde stypendium było istotnym wzmocnieniem więzi kulturowych między Polską a jej sąsiadami – powiedział dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba.
  https://www.pulshr.pl/edukacja/48-stypendystow-z-ukrainy-i-bialorusi-odebralo-dyplomy-xix-edycji-programu-gaude-polonia,75228.html

  Polubione przez 1 osoba

 9. Plus przygotował specjalną ofertę stricte dedykowaną wszystkim mieszkańcom Ukrainy przebywającym na terenie naszego kraju. Nowy pakiet za 35 zł miesięcznie oferuje zainteresowanym następujące usługi:

  Nielimitowane rozmowy do wszystkich krajowych sieci komórkowych i stacjonarnych;
  nielimitowane wiadomości SMS i MMS do wszystkich krajowych sieci komórkowych;
  pakiet internetu o wielkości 15 GB na krajową transmisję danych;
  1000 minut na wykonywanie połączeń międzynarodowych do abonentów sieci Kyivstar, Vodafone i Lifecell.
  https://www.gsmmaniak.pl/1156161/oferta-plusa-dla-ukraincow/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Koniec porwania autobusu wraz z zakładnikami w Łucku. ‚Terrorysta” poddał się i zwolnił zakładników po tym jak Zełenskij spełnił jedno z jego żądań czyli polecił w internecie by wszyscy oglądnęli film o „eksploatacji zwierzat przez ludzi” oraz odbył z „terrorystą” 15-minutową rozmowę, nikomu nic się nie stało. Ale już po poddaniu się „terrorysty” przy autobusie pojawił sie transporter opancerzony i funkcjonariusze obrzucili go granatami hukowymi, co wywołało zdziwienie świadków i internautów.
  Jak się okazało zatrzymany za porwanie autobusu mężczyzna był uzbrojony w broń automatyczną, pistolet oraz w granaty;
  https://strana.ua/news/279845-v-lutske-zakhvatili-zalozhnikov-onlajn-transljatsija.html
  Pojawiła się także informacja ze w Charkowie zatrzymano jego „wspólnika” u którego znaleziono „arsenał” m.in pistolety z tłumikami oraz granaty;
  https://strana.ua/news/280015-raskryty-podrobnosti-o-kharkovskom-soobshchnike-terrorista-krivosha.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.