Wojna domowa na Ukrainie 23.07.2020r.- 1860 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 133.

Przełom w procesie mińskim: TCG osiągnęła porozumienie w sprawie pełnego i kompleksowego zawieszenia broni na linii kontaktowej od 27 lipca.

Dzisiaj, 22 lipca 2020 r., odbyło się kolejne spotkanie Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK- Ukraina, Rosja, OBWE) w formie wideokonferencji.

Zgodnie z decyzją, od godziny 00:01 w dniu 27 lipca 2020 roku należy przestrzegać całkowitego i kompleksowego zawieszenia broni.

Przełom w pracach TGK w tym kierunku jest efektem efektywnej pracy delegacji ukraińskiej przy wsparciu naszych partnerów zagranicznych w Berlinie i Paryżu, a także doradców politycznych i ministrów spraw zagranicznych krajów uczestniczących w formacie normandzkim.

W dniu dzisiejszym na spotkaniu TGK strony, za pośrednictwem OBWE, uzgodniły, że zastosują środki wzmacniające proces zawieszenia broni do czasu pełnego uregulowania międzynarodowego konfliktu zbrojnego na terytorium ukraińskiego Donbasu.

Odpowiednie środki zostały uzgodnione w ramach TGK przez Ukrainę i Rosję przy wsparciu OBWE.

Reżim przestrzegania pełnego i kompleksowego zawieszenia broni, w przypadku jego przestrzegania przez drugą stronę, jest podstawowym warunkiem realizacji porozumień mińskich i otwiera drogę do realizacji pozostałych zapisów tych porozumień.

Ukraina po raz kolejny potwierdziła pełną gotowość do przestrzegania porozumień osiągniętych na grudniowym szczycie w Paryżu na poziomie przywódców krajów uczestniczących w formacie normandzkim i przestrzegania porozumień mińskich.

SMM OBWE będzie ułatwiać i wspierać realizację tych działań.

W grupie politycznej podkreślono, że całkowite i wszechstronne zawieszenie broni jest podstawowym warunkiem wstępnym porozumienia politycznego. Wszak wybory na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy są możliwe tylko pod następującymi warunkami:

⁃ po kompleksowej deeskalacji;

⁃ po wycofaniu obcych jednostek wojskowych i sprzętu, rozbrojenie nielegalnych grup zbrojnych;

⁃ przywrócenie kontroli ukraińskich władz nad granicą ukraińsko-rosyjską;

⁃ wybory odbędą się wyłącznie zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim;

⁃ wybory muszą zostać przeprowadzone zgodnie ze standardami kopenhaskimi OBWE.

W ramach grupy humanitarnej strona ukraińska zgodnie z ustaleniami przekazała listy osób do wzajemnego uwolnienia i tego samego oczekuje od drugiej strony.”– napisano w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Problem jest tylko w tym, czy w ogóle dojdzie do tego kolejnego mitycznego zawieszenia broni oraz jeśli już nawet będzie ono przestrzegane, to jak długo?

Mając już dość bogate doświadczenia z takimi ukraińskimi deklaracjami o ostatecznym zawieszeniu broni, które nigdy poza wyjątkowymi sytuacjami, nie było przestrzegane, czego można spodziewać się i tym razem?

Prawdopodobieństwo, że jest to tylko kolejna hucpa propagandowa Kijowa mająca na celu pokręcić ciągle spadające poparcie społeczne dla prezydenta i jego ugrupowania politycznego, jest znacznie większe, niż rzeczywista chęć doprowadzenia do ostatecznego pokoju. Pokoju, który przede wszystkim nie jest na rękę tym siłom na Ukrainie, które dzięki anarchii i bezprawi nieźle sobie poczynają we własnym biznesie. Nie jest też na rękę siłom nacjonalistycznym (spadkobiercom ideologii banderyzmu), którzy każdą inicjatywę pokojową uważają, za jawną zdradę interesów Ukrainy i jako współpracę z wrogiem.

Poza tym, dodam jeszcze, że warunki postawione przez stronę ukraińską, w tym kolejnym już porozumieniu dotyczącym zawieszenia broni, są całkowicie nierealne. Nie mówiąc już o tym, że przewracają logiczną kolejność wdrażania porozumień mińskich, nic przy tym nie gwarantując drugiej stronie.

Czy liderzy D i ŁRP pójdą na to?

Uczestnicy Grupy Kontaktowej podczas wideokonferencji zatwierdzili pakiet dodatkowych środków wzmacniających i kontrolujących dotychczasowe zawieszenie broni. Poinformowała o tym dzisiaj służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych DRL.

„Dzisiejsze spotkanie przyniosło długo oczekiwane rezultaty w postaci porozumienia i zatwierdzenia przez strony pakietu dodatkowych środków kontrolnych dla obecnego systemu zawieszenia broni, na który składają się najważniejsze wymagania dla stron”– napisano w oświadczeniu MSZ DRL.

Dodano w oświadczeniu, że już od 27 lipca 2020 r. na cały okres, aż do całkowitego i kompleksowego uregulowania konfliktu, będą obowiązywały odpowiednie zarządzenia kierownictwa Milicji Ludowej DRL i Sił Zbrojnych Ukrainy o dodatkowych środkach w celu wsparcia i przestrzegania obecnego reżimu nieograniczonego zawieszenia broni.

Stało się to możliwe dzięki wytrwałemu stanowisku przedstawicieli republik w TGK oraz zasadniczemu wsparciu Federacji Rosyjskiej. Wyrażono przy tym nadzieję, że Kijów wykaże wolę polityczną i będzie ściśle przestrzegał reżimu bezterminowego zawieszenia broni, który obowiązuje przecież już od 21 lipca 2019 r. oraz konkretnych środków kontroli, które zostały wczoraj podpisane.

Ponadto, Ministerstwo Spraw Zagranicznych DRL opublikowało listę dodatkowych środków służących wzmocnieniu i kontroli obecnego systemu zawieszenia broni na czas nieokreślony, które zostały wczoraj uzgodnione i podpisane przez członków Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

W szczególności środki te zakładają zakaz prowadzenia działań ofensywnych i rozpoznawczych oraz sabotażowych, a także zakaz użytkowania wszelkich typów statków powietrznych stron; o używaniu ognia, w tym z broni snajperskiej; do rozmieszczenia ciężkiej broni w osiedlach ludzkich i ich okolicach, przede wszystkim w infrastrukturze cywilnej, w tym w szkołach, przedszkolach i szpitalach.

Jednocześnie wprowadzane są środki dyscyplinarne za naruszenie zawieszenia broni. Ponadto zostanie utworzony i uruchomiony mechanizm koordynacji, który będzie reagował na naruszenia reżimu zawieszenia broni z pomocą Specjalnego Centrum Koordynacji i Kontroli w jego obecnym składzie.

Ogień zwrotny w przypadku działań ofensywnych jest dopuszczalny, jeżeli zostanie otwarty na polecenie dowództwa sił zbrojnych Ukrainy lub Milicji Ludowej DRL i ŁRL po nieudanej próbie wykorzystania wspomnianego mechanizmu koordynacyjnego. Grupa kontaktowa musi zostać powiadomiona o wydaniu takich rozkazów.

Dodatkowe środki zostaną wprowadzone 27 lipca 2020 r. O godzinie 00:01 czasu kijowskiego. Będą działać, dopóki konflikt nie zostanie całkowicie rozwiązany i nie mogą być całkowicie ani częściowo odrzucone przez żadne inne rozkazy, w tym tajne.

https://www.president.gov.ua/ru/news/proriv-u-minskomu-procesi-v-tkg-dijshli-zgodi-shodo-povnogo-62389.

*

A na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku w ciągu minionej doby, pomimo deklaracji pokojowych kancelarii prezydenta Zełenskiego, natężenie wrogich działań zbrojnych ze strony wojsk ukraińskich gwałtownie wzrosło.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (4 ostrzały, 48 min) i 82 mm (4 ostrzały, 17 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (1 ostrzał, 50 pocisków) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (3 ostrzały, 15 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (w sumie 18 ostrzałów), tym sposobem 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Zajcewo, Szirokaja Bałka oraz teren osiedli mieszkaniowych przy kopalni im. Gagarina i 6/7), okolice i obrzeża Doniecka (Wasilewka, Aleksandrowka oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopani Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Komiternowo).

W wyniku tych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło minionej doby 131 pocisków (wobec 23- w odniesieniu do dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie rury doprowadzającej wodę z kanału „Sewierskij Donieck- Donbass”, na jej odcinku przebiegającym na przedmieściach Gorłówki na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni 6/7:

oraz dwóch domów przy ulicy Kirowa nr. 34 i 38, w Komiternowie, a także czterech domów w Zajcewie przy ulicy Rudniewa nr, 1, 2 i 5, a także przy ulicy Zagorskiego nr. 50.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc przy użyciu moździerza kaliber 120 mm i opancerzonego wozu bojowego, ostrzał rejonu wsi Znamienka, tym sposobem 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Jak dotąd, szkód i strat spowodowanych tymi ostrzałami, nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 23 липня 2020 року.

22 липня збройні формування Російської Федерації 15 разів порушили режим припинення вогню, застосувавши при цьому міномети 120-го калібру, озброєння БМП, гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети, БПЛА та стрілецьку зброю.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”, неподалік Майорська противник вів вогонь з мінометів калібру 120 мм та випустив у бік позицій наших оборонців 25 мін. Поблизу Хутору Вільний агресор задіяв гранатомети різних систем, а біля Кримського – озброєння БМП та великокаліберні кулемети.
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”, окупанти двічі відкривали вогонь з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів у передмісті Мар’їнки. З цього ж озброєння ворог обстрілював і українських захисників неподалік населених пунктів Лебединське, Водяне, Пищевик, Старогнатівка і Талаківка. По оборонцях Богданівки російські окупанти застосували безпілотний літальний апарат, з якого скинули гранатометний постріл ВОГ-25. Надвечір, на цій ділянці фронту, противник також вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів, кулеметів та стрілецької зброї.
За минулу добу, внаслідок ворожих обстрілів, четверо українських військовослужбовців отримали поранення. Їх евакуйовано до медичного закладу та надано необхідну допомогу лікарів.
Для придушення вогневих засобів противника наші воїни оперативно застосували штатне озброєння. Відповідь була адекватною – після чого ворог припинив свою активність.
За даними розвідки, минулої доби українські захисники знищили одного та поранили трьох загарбників. І за уточненими даними, 21 липня втрати противника додатково склали ще двоє загиблих.
Від початку поточної доби збройні формування РФ активності не проявляли.
За наявною інформацією втрат за поточну добу серед українських захисників немає.
Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.07.2020r.- 1860 dzień od nowego rozejmu.

 1. Z naszego podwórka

  Od ponad czterech lat toczy się postępowanie przeciwko założycielowi partii Zmiana, politologowi i byłemu posłowi na Sejm dr Mateuszowi Piskorskiemu, prześladowanemu za głoszone przez niego poglądy polityczne przez establishment polityczny i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
  Właśnie w środę, 8 lipca, odbyła się kolejna rozprawa sądowa w sprawie Mateusza Piskorskiego przed Sądem Okręgowym w Warszawie.
  https://pl.sputniknews.com/polska/2020071012722535-ksztaltowanie-opinii-publicznej-piskorski-duda-trzaskowski/
  Komentarz: Prawo i Sprawiedliwość dobrze ma się w naszym kraju-już 4 lata oskarża się o szpiegostwo nie podając żadnych dowodów. W sprawie interweniowała Komisja Praw Człowieka ONZ, interesuje się nią Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ale sku$%#stwo
  Ocalony z ukraińskiego ludobójstwa, pochodzący z Wołynia 78-letni pan Zbigniew, został prawomocnie skazany na 8 miesięcy w zawieszeniu za zamieszczone w sieci komentarze krytykujące banderyzm na Ukrainie oraz działania kontrowersyjnego ukraińskiego działacza i dziennikarza, Ihora Isajewa. Jak twierdzi, został „podstępnie zwiedziony” przez prowadzącego sprawę prok. Młynarczyka, który działając w porozumieniu m.in. z Isajewem dążył do uzyskania maksymalnego wyroku.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ocaleniec-z-rzezi-wolynskiej-skazany-na-8-miesiecy-w-zawieszeniu-za-obrazanie-ukraincow/
  Sytuacja była charakterystyczna i nieprzypadkowa, gdyż jak informowałportal kresy.pl, osoby zamieszczające w sieci wpisy krytyczne pod adresem Ukraińców w kontekście banderyzmu wzywano w charakterze świadków, a podczas przesłuchania sugerowano im zamieszczanie w sieci kajających się wpisów, według podsuwanego im wzoru, rzekomo celem złagodzenia ewentualnej kary za mowę nienawiści. „Takie przeprosiny to przyznanie się do winy i w zasadzie pewny wyrok skazujący” – twierdził w rozmowie z portalem Kresy.pl zaangażowany w sprawę prawnik, pragnący zachować anonimowość.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińscy gastarbeiterzy jako rozsadnik wirusa?

  Co najmniej trzech ze 170 ukraińskich pracowników, którzy przybyli we wtorek do Tallina specjalnym lotem wyczarterowanym przez izbę handlowo-rolniczą, było zarażonych koronawirusem.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/estonia/estonia-trzech-ukraincow-z-koronawirusem-na-pokladzie-samolotu-z-pracownikami-sezonowymi/
  I w temacie
  W środę na Warmii i Mazurach potwierdzono 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Chodzi o pracowników sezonowych z Ukrainy, zatrudnionych w gospodarstwie rolnym. To rekordowy dobowy przyrost zakażeń w tym regionie od początku pandemii. Komunikat wydał również miejscowy samorząd.
  https://olsztyn.tvp.pl/49077640/zakazeni-pracownicy-sezonowi-z-ukrainy-mysle-ze-to-ognisko-jest-opanowane
  Komentarz: Pod wpływem lobby jednej z branż wprowadzono specjalne ułatwienia dla pracowników z Ukrainy. Zastanawiam się czy nie był błąd. Co jeśli epidemia rozleje się po Polsce?Na Ukrainie liczba chorych/nowych zakażeń jest niezmiennie na wysokim poziomie.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Tymczasem ukromedia poinformowały o zatrzymaniu przez ukrobezpiekę (SBU) „byłego funkcjonariusza” Andrija Bajdala (ps. Szwed) którego w DRL oskarżono o dokonanie zabójstwa Aleksandra Zacharczenki. Oficjalnie został oskarżony o udział w „grupie nielegalnie posługujacej się bronią i amunicją”. SBU odmówiło także wyjaśnienia jakich ukraińskich służb zatrzymany był funkcjonariuszem stwierdzajac tylko że nie była to SBU a ‚inny organ ścigania’;
  https://korrespondent.net/ukraine/4255286-sbu-zaderzhala-eks-sylovyka-kotoroho-v-dnr-obvynialy-v-ubyistve-zakharchenko

  Polubione przez 2 ludzi

 5. W jednym z kijowskich sądów rozpoczyna się posiedzenie w sprawie wczorajszego oblania tzw. zielenią brylantową przed Radą Najwyższą Ukrainy parlamentarzysty Olega Wołoszyna. Mężczyzna który go oblał, przedstawił sie jako ‚Steapna Bandera”, okazał się być POROCHOBOTEM dlatego też przed sądem gromadzą się inne POROCHOBOTY by go „wspierać”. Pojawił się także sam GURU POROCHOBOTÓW, czyli Poroszenko;
  https://strana.ua/news/280307-v-kieve-u-suda-sobirajutsja-v-podderzhku-porokhobota-oblivsheho-zelenkoj-nardepa-voloshina.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. W temacie sprawy „łuckiego terrorysty” po tym jak w ukromediach pojawiła się informacja jakoby ‚wspólnik” terrorysty zatrzymany w Charkowie miał ‚związki z Nadieżdą Sawczenko”, ta wydała w tej sprawie oficjalne oświadczenie. W oświadczeniu tym Sawczenko zaprzeczyła jakoby miała coś w wspólnego z „terrorystami” nazywając publikowane w ukromediach informacje o tym jako nieprawdę i zażądała przeprosin od mediów które takie „njusy” publikowały;
  https://strana.ua/news/280320-savchenko-zajavila-ob-otsutstvii-svjazej-s-podelnikom-lutskoho-terrorista.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Kolejne „njusy” z „juesej’, gdzie trwają zamieszki w Portland (Oregon). Przeciwko demolującym miasto „pokojowym demonstrantom” spod znaków BLM i „Antify” siły federalne użyły m.in gazu łzawiącego. Podczas „pokojowej demonstracji” dostało się tez burmistrzowi Portland, oczywiście z Partii Demokratycznej, który popiera demonstracje i sprzeciwia się działaniom sił federalnych, żąda nawet ich usunięcia z miasta;
  https://korrespondent.net/world/4255338-protyv-mera-portlenda-prymenyly-slezotochyvyi-haz
  Plus galeria zdjęć z ‚Battle of Portland”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6040329.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ukraiński portal ‚Starna.ua” w teamcie ostatniego porozumienia zawartego w UE w sprawie budżetu czyli „Złoty deszcz nie dla nas. Jak UE za 2 bln euro będzie ratować własna gospodarkę i niszczyć ukraińską”. Jak tłumaczą eksperci UE w ramach „ratowania własnej gospodarki” w związku koronakryzysem może na przykład ograniczyć eksport z Ukrainy, „przymuszając” za to Kijów do większego importu z UE;
  https://strana.ua/articles/analysis/280384-kak-es-budet-za-2-trilliona-evro-spasat-svoju-ekonomiku-i-ubivat-nashu.html

  Polubione przez 4 ludzi

   • E tam, wykonane w najbardziej prymitywnej metodzie zwanej ,,deską na sznurku”.
    Kilkanaście lat temu lepiej się starano. Wpierw zboże mikrofalówką ,,podgotowywano” by się ładnie zginało, a nie łamało, a potem w kręgu rozrzucano potłuczone odłamki czujników przeciwpożarowych, by uzyskać efekt radioaktywności.
    Pamiętam te czasy. UFO’lodzy w tych kręgach popadali w ekstazę graniczącą z orgazmem.

    A pewien nauczyciel matematyki z Podstawówki wraz ze swymi uczniami i z mieszkańcami wsi, chyba przez trzy lata z rzędu robił w ,,bambuko” turystów i znafcóf UFO z cywilizacji obcych.

    Polubione przez 3 ludzi

  • Niestety (dla Ukrainy) tezy zawarte w artykule są jak najbardziej prawdziwe. Protekcjonizm państw UE będzie coraz bardziej widoczny, jedną z nielicznych strategii jakie mogą przedsiębiorstwa z Ukrainy spróbować przeprowadzić to, budowa filii firmy w Europie i sztuczne przepływy towarów.
   Przykładowo to co robił partner biznesowy Poroszenki: wysyłanie mięsa drobiowego do UE by tam je dzielono i sprzedawano jako produkt „europejski”. Oczywiście takie praktyki są niemoralne, a nawet ocierają się o przestępstwo, jednak w desperacji przedsiębiorstwa z Ukrainy musza coś zrobić.
   Pakiet pomocy UE nie uderzy w gospodarkę Ukrainy tak mocno w 2020 roku. Efekty będzie można odczuć dopiero w kolejnych latach. Z pewnością bilans handlowy Ukrainy pogorszy się w 2021, a ponadto wzrost PKB będzie niższy niż by chciały władze.
   To przy jednoczesnym zwiększonym zadłużeniu i wysokich podatkach sprawi, że przedsiębiorcy nie będą mogli inwestować w firmy.

   Polubione przez 3 ludzi

 9. Ministerstwo Gospodarki aktywnie pracuje nad wdrożeniem strategii rozwoju obejmującej nawadnianie gospodarstw na Ukrainie do 2030 roku przy zaangażowaniu szerokiego grona specjalistów w tej dziedzinie. Przywrócenie nawadniania zapewni zrównoważony rozwój sektora rolnego w regionach południowych i wykorzystanie potencjału rolnego Ukrainy – powiedział w Odessie minister gospodarki, handlu i rolnictwa Ukrainy Igor Pietraszko podczas okrągłego stołu
  https://swiatrolnika.info/nawadnianie-gospodarstw-ukraina
  Komentarz: Zmiany klimatyczne są widoczne na Ukrainie. Głównym problemem jest jednak rabunkowa gospodarka. Od rozpadu ZSRR Ukraina nie inwestowała w systemy irygacyjne, ścinano lasy, które służyły jako naturalna gąbka na wilgoć. Efekt jest taki, że kraj stepowieje, zamienia się w półpustynie. Juz teraz nad Dnieprem pojawiają się burze piaskowe, a zjawisko to będzie coraz częstsze.
  Na nowe projekty będzie potrzeba miliardów hrywien i obawiam się, że gros środków dostaną znajomi prezydenta, właściciele agroholdingów.

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Artykuł o umowie Achmetow i spółki europejskie kontra rząd w Kijowie, w sprawie opłat za „zieloną energię”.
  Dla przypomnienia na Ukrainie za czasów Poroszenki przegłosowano ustawę w której wprowadzono wysokie gwarantowane taryfy za sprzedaż „zielonej energii”. Taryfy były tak kuszące, że wiele firm zagranicznych jak i Achmetow zainwestowały w tego typu elektrownie. Jednak koszta dla gospodarki i budżetu Ukrainy okazały się zbyt wysokie.
  Na dzień dzisiejszy zaległości skarbu państwa wobec spółek energetycznych mają już sięgać 14 mld hrywien, czyli około 1,96 mld zł.
  Achmetow dał się ubłagać i zmniejszył swoje roszczenia wobec Ukrainy. Zatwierdzona redukcja jest efektem wcześniejszych negocjacji rządu z inwestorami z sektora OZE i wyniesie 15 proc. w zakresie sprzedaży energii z fotowoltaiki oraz 7,5 proc. w przypadku energii wiatrowej. Jednocześnie ukraińskie władze mają zapewnić, że nie wprowadzą w przyszłości kolejnych cięć.
  https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/103466/ukraina-tnie-przychody-producentow-energii-odnawialnej

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.