Wojna domowa na Ukrainie 27.07.2020r.- 1864 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 137.

Od dziś, od godziny 00:01 wszedł w życie kolejny rozejm, wzt. dowództwo Milicji Ludowej DRL przekazało do wiadomości każdego żołnierza rozkaz zawieszenia broni na czas nieokreślony.

Departament Milicji Ludowej DRL wydał rozkaz zabraniający użyci broni od godziny 00:01 dnia 27 lipca. Poinformował o tym wczoraj szef Departamentu Milicji Ludowej DRL, generał dywizji Denis Sinenkow.

„Wszystkich żołnierzy Milicji Ludowej obowiązuje zakaz używania jakiejkolwiek broni, w tym ręcznej, od godziny 00:01, 27 lipca 2020 r. W imieniu Szefa Donieckiej Republiki Ludowej Departament Milicji Ludowej wydał odpowiedni rozkaz, który został przekazany w określony sposób wszystkim oddziałom i każdemu żołnierzowi do podpisania”– powiedział Sinenkow.

Dodał, że dowódcy wszystkich jednostek Milicji Ludowej DRL poinstruowali personel.

„Żołnierze rozumieją i popierają decyzję Grupy Kontaktowej o zawieszeniu broni na czas nieokreślony. Podniesiono również listę dodatkowych środków służących wzmocnieniu i kontroli istniejącego systemu nieograniczonego zawieszenia broni. Na całej linii kontaktu w każdej jednostce dowódcy monitorują realizację osiągniętych porozumień”– podkreślił Sinenkow.

Według niego, w przypadku agresji ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy, siły ML DRL są gotowe w każdej chwili do podjęcia odpowiednich działań po otrzymaniu rozkazu.

Podobny rozkaz wydało również dowództwo ML ŁRL:

Wczoraj także, w związku z rozejmem prezydent Władimir Putin i jego ukraiński odpowiednik Wołodymyr Zełenski prowadzili rozmowy telefoniczne.

„Należy zauważyć, że rozmowa odbyła się z inicjatywy Kijowa. Szefowie państw rozmawiali o uregulowaniu sytuacji w Donbasie. W szczególności politycy pozytywnie ocenili porozumienie grupy kontaktowej w sprawie dodatkowych środków dotyczących zawieszenia broni.

Szczegółowo omówiono różne aspekty rozwiązania wewnętrznego kryzysu ukraińskiego. Wskazano na potrzebę poprawy efektywności działań negocjacyjnych w ramach mińskiej grupy kontaktowej”– napisano w oświadczeniu kancelarii Kremla.

W trakcie rozmowy Putin podkreślił, że wypowiedzi strony ukraińskiej o braku alternatywy dla porozumień mińskich należy w praktyce wspierać.

Prezydent Rosji Władimir Putin odniósł się także do uchwały Wierchownej Rady w sprawie wyborów samorządowych w 2020 roku, którą określił jako sprzeczną z porozumieniami mińskimi. Poinformowała o tym służba prasowa Kremla.

„Władimir Putin ocenił uchwałę Wierchownej Rady z 15 lipca o przeprowadzeniu wyborów samorządowych w 2020 roku jako sprzeczną z porozumieniami mińskimi i zagrażającą perspektywom porozumienia. Ponadto wyrażono poważne zaniepokojenie w związku z niedawnymi wypowiedziami wysokich rangą urzędników Ukrainy o niedopuszczalności szeregu zapisów ‚pakietu środków’ i konieczności ich zmiany”– poinformowała kancelaria prezydenta FR.

*

Minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały (05:20-05:40 x 2, 05:30-06:05, 05:35-06:15, 11:30 i 20:17), przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (4 ostrzały, 26 min) i 82 mm (3 ostrzały, 20 min) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (2 ostrzały, 5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej (4 ostrzały), tym sposobem 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice i obrzeża Doniecka (Wasilewka, Kasztanowoje, Krutaja Bałka, Mineralnoje oraz Spartakus i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Komiternowo).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 51 pocisków, wobec 32- w odniesieniu do dnia poprzedniego, nie powodując przy tym szczególnych strat i szkód.

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.07.2020r.- 1864 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność. W mieszkaniu w jednym z budynków mieszkalnych w centrum Kijowa eksplodował „niezidentyfikowany przedmiot” (prawdopodobnie granat). Na szczęście osobom przebywajacym wówczas w mieszkaniu nic się nie stało;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2020/07/27/7260788/
  „Pływający” po ulewie Berdiańsk w obwodzie zaporoskim;
  https://korrespondent.net/ukraine/4256462-berdiansk-zatopylo-avto-plavauit-po-ulytsam
  W szpitalu w Zaporożu zmarł „aryjczyk” z Pułku MSW Ukrainy „Azow”, który w zeszłym tygodniu wcześniej będąc na urlopie, wdał się w (pijacką) „drakę” przed jednym sklepów i został brutalnie pobity;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4256468-v-zaporozhe-umer-yzbytyi-boets-azova

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Tymczasem pod Biurem Prezydenta Ukrainy w Kijowie odbywa się demonstracja POROCHOBOTÓW „przeciwko kapitulacji” czyli nowemu porozumieniu w sprawie zawieszenia broni na Donbasie;
  https://strana.ua/news/281039-aktsija-protiv-peremirija-na-donbasse-27-ijulja-onlajn-v-kieve.html
  A sam „guru” POROCHOBOTÓW, czyli Poroszenko, wraz z rodziną, poleciał sobie czarterem do Turcji;
  https://strana.ua/news/280996-petr-poroshenko-s-semej-poletel-v-bodrum-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Taka ciekawostka na temat jednego z moich „ulubieńców”, cytat „Obalimy, kogo tylko będziemy chcieli! Pogódź się z tym!” – napisał na Twitterze ulubiony „tech bro”, czyli Elon Musk. Szef Tesli i SpaceX odpowiedział tak innemu użytkownika Twittera, który stwierdził, że Stany Zjednoczone stoją za obaleniem prezydenta Boliwii, Evo Moralesa”;
  https://tech.wp.pl/elon-musk-obalimy-kogo-chcemy-ten-i-inne-grzechy-zlotego-chlopca-technologii-6536642631355360a
  https://www.telesurenglish.net/news/elon-musk-confesses-to-lithium-coup-in-bolivia-20200725-0010.html
  Boliwia państwo bogate w złoża litu, który jest potrzebny do produkcji baterii elektrycznych…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Wielka awaria energetyczna w Kijowie, którego częśc została pozbawiona dostaw prądu. Stanął takze transport miejski wykorzystujący energię elektryczną;
  https://kiev.informator.ua/2020/07/27/v-kieve-chast-rajonov-ostalis-bez-sveta-stoyat-trollejbusy-ne-rabotayut-svetofory/
  Władze stolicy Ukrainy tłumaczą że to skutek awarii w jednej z kijowskich elektrociepłowni;
  https://strana.ua/news/281072-v-trekh-rajonakh-kieva-pereboi-s-elektrosnabzheniem-iz-za-povrezhdenija-na-tets-khha.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli powraca niesławny „numerus clausus” na wyższych uczelniach, ale tym razem w formie „politycznopoprawnej”. „Afroamerykanie” zaczeli się domagać by na uczelniach zagwarantować im odgórnie liczbę miejsc zarówno wśród studentów jak i wśród kadry naukowej (20 – 25 %);
  https://strana.ua/news/281080-akademicheskoe-soobshchestvo-ssha-potrebovalo-kvot-dlja-chernokozhikh-v-vuzakh.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Numerus_clausus_(szkolnictwo_wy%C5%BCsze)
  Warto przy tym przypomnieć że „numerus clausus” przed IIWŚ uchodziło za przejaw rasizmu i antysemityzmu…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Jak donoszą media, na walkę z koronawirusem i jego skutkami na rachunkach rządowi pozostała 3 miliardy hrywien (równowartość 108 mln USD).
  35 mld hrywien dostało…ministerstwo Infrastruktury na budowę nowych dróg
  8 miliardów ministerstwo Zdrowia
  a 10 miliardów ukraińskie ministerstwo opieki społecznej-na wypłatę zasiłków dla bezrobotnych.
  https://www.unian.info/economics/ukraine-virtually-runs-out-of-coronavirus-relief-funds-media-11090498.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.