Wojna domowa na Ukrainie 28.07.2020r.- 1865 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 138.

Strona ukraińska rozpoczęła kampanię informacyjną, aby zdestabilizować sytuację na linii kontaktowej. Pomimo pełnego przestrzegania zawieszenia broni przez Milicję Ludową DRL, przedstawiciele oficjalnego Kijowa nadal eskalują sytuację i deklarują nowe fikcyjne naruszenia zawieszenia broni.

A więc w podsumowaniu tzw. kwatera główna ukraińskiej Operacji Sił Połączonych (OPS) mówi o dwóch przypadkach naruszenia reżimu zawieszenia broni przez ML DRL. Oprócz mitycznego ostrzału w pobliżu Wodjanoje, mówi się też, że w porze obiadowej rzekomo przeprowadzono kolejny ostrzał z Leninskoje (ukraiński Jużnoje) w kierunku Gorłowki. Jednak we wskazanym okresie w bezpośrednim sąsiedztwie tego terenu prowadzono prace remontowo-restauratorskie na odcinku rurociągu 2300 mm, który został uszkodzony w wyniku ostrzału z OPS 22 lipca.

Oprócz brygad naprawczych na miejscu obecne były również patrole lustrzane SMM OBWE oraz grupa zadaniowa DRL w SCKiK, które odnotowały zachowanie pełnej ciszy. Renowacja wodociągu odbyła się jak zwykle.

Jesteśmy przekonani, że takie próby oskarżenia przez stronę ukraińską jednostek ML DRL o łamanie ich zobowiązań będą kontynuowane, a efektem tej kampanii informacyjnej może być rozkaz z dowództwa OPS otwarcia ognia na nasze pozycje.

Należy zaznaczyć, że z naszej strony kontrola przestrzegania umów dotyczących realizacji wszelkich dodatkowych działań odbywa się w całości na całej linii kontaktu.

Przypomnę, że wczoraj na odprawie dowództwo tzw. Operacji Połączonych Sił poinformowało o rzekomo zarejestrowanym ostrzale ze strony ML DRL w pierwszej godzinie po wejściu w życie dodatkowych środków wzmacniających i kontrolujących reżim nieograniczonego zawieszenia broni obowiązujący od 21 lipca 2019 r.

Wypowiedź ta jest kolejną prowokacją informacyjną strony ukraińskiej, mającą na celu destabilizację sytuacji. Jednostki milicji ludowej DRL ściśle przestrzegają swoich zobowiązań.

W okresie od 00:10 do 00:45 grupa obserwacyjna SCKiK zarejestrowała kilka detonacji niezidentyfikowanych ładunków wybuchowych w pobliżu wsi Wodjanoje, która jest pod kontrolą OPS.

Biorąc pod uwagę publiczne stanowisko oficjalnych przedstawicieli Kijowa, którzy pod byle pretekstem deklarują gotowość zbrojnej odpowiedzi na wszelkie działania ML DRL, oczywiste jest, że celem takich prowokacji jest usprawiedliwienie ich agresji.

Możliwe, że wybuch niezidentyfikowanego przedmiotu w pobliżu wsi Wodjanoje był kontrolowany i zaangażowany w konkretnym celu oskarżenia ML DRL o złamanie zawieszenia broni w celu stworzenia odpowiedniego obrazu informacyjnego dla społeczności światowej i przygotowania gruntu do wznowienia eskalacji.

A poz tymi ukraińskimi prowokacjami, obie strony przestrzegały warunków zawieszenia broni i wzt. wzdłuż całej linii frontu w Donbasie było spokojnie.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 28 липня 2020 року.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається повністю контрольованою. Українські воїни виконують завдання за призначенням і продовжують надійно тримати лінію оборони. Впродовж минулої доби на ділянках відповідальності наших підрозділів було зафіксовано 3 факти порушення режиму припинення вогню.
Зокрема, у районі населеного пункту Водяне противник відкривав вогонь по позиціях українських воїнів з гранатометів різних систем та стрілецької зброї, а біля Південного здійснив обстріл з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Українські захисники вогонь у відповідь не відкривали. Втрат серед наших воїнів внаслідок ворожих обстрілів, немає.
Ще один факт провокації з боку збройних формувань РФ зафіксовано неподалік Новомихайлівки. Поблизу українських позицій за допомогою ручних протитанкових гранатометів противник здійснив мінування трьома протипіхотними мінами ПОМ-2.
Від початку доби, станом на 7 годину ранку обстрілів в районі проведення операції Об’єднаних сил, не зафіксовано.
Підрозділи Об’єднаних сил дотримуються умов припинення вогню та перебувають напоготові до адекватного реагування на будь-які підступні та провокаційні дії противника.
На ділянках розведення №1, №2 та № 3 обстрілів не зафіксовано.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.07.2020r.- 1865 dzień od nowego rozejmu.

  • Szykuje się kolejna Unia Lubelska z Jarosławem I Mądrym jako królem 🙂 🙂 🙂

   Szkoda tylko, że nie ma potomstwa, więc linia szybko wygaśnie…..no chyba, że dziedziczyć będzie koronę jego bratanica?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 1. Tyle warte są obietnice ukraińskiego Prezydenta i MSZ
  W poniedziałek w Warszawie odbyło się spotkanie szefów MSZ Polski i Ukrainy Jacka Czaputowicza i Dmytro Kułeba. – Musimy prowadzić badania i oceniać naszą historię tak, by nie była ona przeszkodą do dzisiejszej współpracy między Polską a Ukrainą – mówił Czaputowicz. Kułeba, wskazując na „zasadę wzajemności”, mówił, że Ukraina czeka na odnowienie grobu w Monasterzu.
  https://tvn24.pl/polska/spotkanie-ministrow-spraw-zagranicznych-w-warszawie-ukraina-chce-odnowienia-tablicy-w-monasterzu-4649935
  Komentarz: Dla niewtajemniczonych, teraz rzecznik ukraińskiego MSZ stwierdził, dopóki Polska nie odnowi pomnika UPA to ekshumacji pomordowanych Polaków nie będzie. Dokładnie to będzie tak, że Ukraina, pomimo wcześniejszych deklaracji, będzie tak długo mataczyć, domagać się dokumentów, że polski IPN na Ukrainie nie będzie mógł prowadzić działań.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. W temacie Trójkąta Lubelskiego

  Oczywiście jakieś związki militarne z Ukrainą trzeba mieć, zwłaszcza że Lublin jest przecież miejscem stacjonowania sztabu brygady wielonarodowej polsko-litewsko-ukraińskiej. Ale wydaje mi się, że to raczej skończy się na PR-ze – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil odnosząc się do inicjatywy powołania Trójkąta Lubelskiego.
  https://www.polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2556533,Zwiazki-militarne-z-Ukraina-trzeba-miec-Prof-Andrzej-Gil-o-Trojkacie-Lubelskim

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Zgodnie z zapowiedziami Ukraina zamówiła we francuskiej stoczni OCEA dwadzieścia szybkich kutrów patrolowych FPB 98 Mk 1 (Fast Patrol Boat). Podpisany kontrakt ma wartość około 136,5 miliona euro, z czego 85% ma być opłacone z pożyczki udzielonej przez Francję na bardzo korzystnych warunkach.
  https://www.defence24.pl/ukraina-kontrakt-na-20-kutrow-patrolowych-podpisany
  Komentarz: Francuska propozycja: niecałe 140 mln euro za 20 kutrów. Oferta USA 16 kutrów za 600 mln $.

  Polubione przez 2 ludzi

   • Dzięki, przegapiłem ten wpis. Prawdę powiedziawszy bardziej mnie poruszył materiał wideo poprzedzający film o ataku na synagogę: „partnerska sprzeczka”.
    To, że kobieta została zaatakowana na ulicy to jeszcze rozumiem-wszędzie zdarzają się jakieś oszołomy, ,ale dziwi postawa przechodniów.
    Zatrzymał się jeden młody chłop (wyższy od napastnika), ale chyba tylko dlatego, że krew z rozbitej twarzy kobiety poplamiła jego koszulkę i o to ma pretensje do napastnika (!). Reszta przechodniów też jakby gdyby nic idzie dalej, kobieta nieprzytomna leży na środku drogi-wsio normalno.
    Gdyby to jeszcze był odosobniony przypadek, ale z kronik kryminalnych jakie od czasu do czasu zapodajesz co rusz pojawiają się podobne materiały-kogoś mordują/napadają/porywają w biały dzień-przechodnie maja to w …
    To chyba kwestia biedy i życia w kraju przesiąkniętym korupcją. Ludzie zobojętnieli na zło i nie chcą się narażać.

    Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem dziennikarze popularnego ukraińskiego portalu śledczego ‚BIHUS info” zabrali się za rozpracowanie „weterana ATO” , byłego wiceszefa departamentu do walki z narkotykami ukrainskiej policji, „socjalistę” a obecnie parlamentarzystę frakcji „Opozycyjna platforma” Ilji Kiwy. Okazało sie m.in że Kiwa ukrywa posiadany przez siebie majątek (nieruchomości) a takze jeździ samochodem z fałszywymi tablicami rejestracyjnymi;
  https://ukraina.ru/news/20200728/1028376143.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. I tradycyjny „njus” z Ukrainy, czyli strzelanina na drodze w obwodzie odeskim. Samochód którym jechała dwójka „aktywistów” z Odessy najpierw próbował zepchnąć z drogi inny pojazd, a następnie otworzono z niego ogien z broni palnej. Na szczęście żadnemu z „aktywistów” nic się nie stało, a „strzelcy”, których szuka policja odjechali w nieznanym kierunku;
  https://strana.ua/news/281224-v-odesskoj-oblasti-proizoshla-strelba.html
  Plus w Kropiwnicki na terenie pasa zieleni miejskiej znaleziono powieszonego 33 – letniego kapitana ukraińskich sił zbrojnych. Na razie nie podano czy było to samobójstwo, czy ktos wojskowemu „pomógł”;
  https://strana.ua/news/281223-voennosluzhashchij-povesilsja-v-lesopolose-kropivnitskoho.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Kolejny dzień w obwodzie połtawskim trwają „łowy’ na ‚weterna ATO” – kryminalistę który zbiegł do lasu po tym jak porwał samochód i sterroryzował granatem próbującego go zatrzymać policjanta. Policja poinformowała że poszukiwania groźnego zbiega mogą jeszcze długo potrwać ponieważ oprócz zaburzeń psychicznych posiada on także przeszkolenie wojskowe umożliwiajace przetrwanie w warunkach ekstremalnych;
  https://strana.ua/news/281218-roman-skripnik-imeet-psikhicheskoe-rasstrojstvo-i-navyki-vyzhivanija-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. W Jedwabnie koło Szczytna odsłonięto w sobotę Pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/w-jedwabnie-kolo-szczytna-odslonieto-pomnik-upamietniajacy-ofiary-ludobojstwa-ukrainskich-nacjonalistow-foto/

  Rada obwodu winnickiego na Ukrainie zdecydowała o wywieszaniu banderowskich flag na budynkach administracyjnych przy okazji rocznic związanych z historią OUN-UPA.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/samorzad-obwodu-winnickiego-bedzie-wywieszal-banderowskie-flagi/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.