Wojna domowa na Ukrainie 30.07.2020r.- 1867 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 140.

Ukraińscy żołnierze otworzyli ogień w stronę wsi Jakowlewki.

Dziś rano ukraińskie siły bezpieczeństwa naruszyły całkowite zawieszenie broni. Zostało to zgłoszone w przedstawicielstwie DRL w SCKiK.

„O godzinie 09:40 wioska Jakowlewka została ostrzelana od strony miejscowości Awdejewka, użyto broni ręcznej”– głosi wiadomość.

Przypomnijmy, że pakiet dodatkowych środków wzmacniających i kontrolujących system zawieszenia broni wszedł w życie w Donbasie 27 lipca 2020 r. zgodnie z którym siły zbrojne Ukrainy, DRL i ŁRL od godziny 00:01 27 lipca mają zakaz używania na foncie w Donbasie jakiejkolwiek broni, w tym ręcznej.

Dowództwo ML DRL stwierdziło, że pierwsze ostrzelanie terytorium republiki od czasu wprowadzenia dodatkowych środków zostało przeprowadzone z pozycji 54 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy.

Żołnierze sił specjalnych Ukrainy otworzyli dziś ogień na peryferiach wsi Jakowlewka na północ od Doniecka, łamiąc warunki dodatkowych środków kontroli i zaostrzenia zawieszenia broni w Donbasie. 

„Nasz wywiad potwierdza obecność 54 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy, której żołnierze zdecydowali się na urlop, aby zademonstrować zwykłej piechocie, jak można przejść od bezużytecznych działań z rozwieszaniem plakatów do prowokacji zbrojnych”– napisano w oświadczeniu dowództwa ML DRL.

Wyjaśniono, że ogień prowadzono przy użyciu tłumików, aby ukryć ostrzał przed obserwatorami Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE.

„Ukraińscy zbrodniarze wojenni, którzy wydali rozkaz strzelania, wyraźnie podkreślali, że prawdziwą władzę na Ukrainie sprawuje junta wojskowa utworzona przez Petra Poroszenkę i instrukcje jego naczelnego wodza (obecnego prezydenta- dopisek mój) nie mają znaczenia”– podkreśliło w swoim komunikacie dowództwo ML DRL.
 

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, zginą cywil, który przypadkowo wszedł na ukraińską minę.

„Cywil został wysadzony w powietrze przez minę założoną przez żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy między wsią Oriechowo a osadą miejską Nowotoszkowskoje w rejonie Popasnianskim”- poinformował o tym Iwan Filiponenko, funkcjonariusz służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL.

Ofiara trafiła do szpitala w ciężkim stanie.

Milicja Ludowa wezwała mieszkańców terenów kontrolowanych przez Ukrainę do zachowania szczególnej ostrożności, a w przypadku znalezienia materiałów wybuchowych- do kontaktu z przedstawicielami Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE.

Oficjalny przedstawiciel resortu obrony republiki Jakow Osadczy poinformował, że około 20 cywilów w Donbasie od stycznia do maja 2020 roku zostało wysadzonych w powietrze przez miny rozmieszczone przez ukraińskie siły zbrojne.

*

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 30 липня 2020 року.

Від початку вступу в силу режиму припинення вогню, який розпочався 27 липня, поранених та загиблих воїнів зі складу Об’єднаних сил немає. Військовослужбовці Збройних Сил України та інших складових сил оборони виконують свої завдання за призначенням.
За минулу добу зафіксовано один постріл з підствольного гранатомету, що здійснили збройні формування Російської Федерації поблизу населеного пункту Новолуганське. Цей постріл ніс провокативний характер і був неприцільним, тому наші воїни вогонь у відповідь не відкривали.
Від початку поточної доби ворог здійснив черговий провокативний обстріл поблизу Новотошківського, використавши для цього підствольні гранатомети та стрілецьку зброю. Вогонь у відповідь не відкривався.
Ситуація залишається повністю контрольованою українськими воїнами.
Громадяни України можуть бути впевненими у тому, що їх Збройні Сили завжди готові виконувати завдання із захисту суверенітету та територіальної цілісності нашої Вітчизни, захистити мир і спокій українців.
Крім українських армійців в районі проведення операції належно виконують свої завдання й інші складові сил оборони. Зокрема, 76 невідомих вибухових пристрої знайшли підрозділи ДСНС зі складу Об’єднаних Сил під час розмінування за заявками мешканців прифронтових населених пунктів Донбасу. Загалом за розпорядженням Командувача Об’єднаних сил тільки за минулу добу було проведено розмінування площі понад 5 гектарів.
За заявками місцевих адміністрацій, рятувальники Об’єднаних Сил ремонтують пошкоджені внаслідок артилерійських обстрілів попередніх років будинки виконуючи роботи різного ступеня важкості.
А на контрольних пунктах виїзду-виїзду особовий склад Об’єднаних сил надав медичну та іншу допомогу більше двадцяти громадянам України.
Вогнеборці зі складу Об’єднаних Сил за добу загасили 33 пожежі. Ніхто з мирних мешканців не постраждав.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.07.2020r.- 1867 dzień od nowego rozejmu.

 1. Od 2014 roku do dziś w Donbasie, po stronie separatystów, walczyło co najmniej trzech obywateli Kirgistanu, 5 obywateli Bośni i Hercegowiny oraz 7 obywateli Brazylii – twierdzi ukraińska Prokuratura Generalna.
  Według prokuratury wskazani separatyści są najemnikami, zgodnie z uregulowaniami Konwencji genewskich, godnie z art. 47 Protokołu dodatkowego I z 1977 r. Do Konwencji genewskich o ochronie ofiar wojny, są najemnikami, a ich działania naruszały międzynarodową Konwencję o zwalczaniu rekrutacji, wykorzystania, finansowania i szkolenia najemników ONZ z 1989 roku.
  Maksymalna kara dla najemników, przewidziana przez ukraińskie prawo, to dożywcie.
  https://www.rp.pl/Konflikt-na-Ukrainie/200729536-W-Donbasie-po-stronie-separatystow-walczyli-nawet-Brazylijczycy.html
  Komentarz: Jak zwykle zabrakło w tego typu artykule informacji o drugiej stronie. W batalionach ochotniczych i UA przewinęło się sporo obywateli innych krajów.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Zdrada?
  Kwoty, które wymienia się w kontekście zarzutów korupcyjnych pod adresem Sławomira N. – jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi – nie są duże. Można nawet powiedzieć, że to pestki w porównaniu do skali, w której operowało choćby środowisko byłego pracodawcy Polaka i zarazem eksprezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1487192,slawomir-n-aresztowanie-podejrzenie-korupcji-ukraina.html
  Komentarz: Mam podobne odczucia co eksperci. Możliwe, że bardziej chodzi o polityczne machloje. Kilka poważnych afer vide respiratory i maski ministra Szumowskiego czy dziesiątki milionów zmarnowanych na karty do głosowania w wyborach trzeba jakoś ukryć.

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Przedstawiciele strony amerykańskiej poinformowali, że rozważane jest uzbrojenie kutrów typu Mark VI, które mają trafić na Ukrainę, w pociski zdolne do atakowania jednostek pływających przeciwnika.
  http://www.polukr.net/blog/2020/07/usa-rozwazaja-sprzedaz-ukrainie-pociskow-przeciwokretowych/
  Komentarz: Ukraińskie okręty (wyjątek „Hetman Sahajdaczny” ) są zbyt małe by zainstalować na nich skuteczne pociski przeciw-okrętowe. Tak zachwalany system „Neptun” nie ma jeszcze prototypu przystosowanego do zamontowania na okrętach. Zresztą z powodu braku stabilności/ciężaru pocisku nie można zamontować na kutrach patrolowych.
  Rozważania przekazania pocisków są tylko deklaracjami- podobnie jak inne rozważania teoretyczne-(przykładowo przekazanie czołgów/ wozów bojowych) mogą nie zostać wypełnione.
  Zastanawia jakie pociski miałyby zostać przekazane- większość z używanych pocisków przez US Marine na mniejszych jednostkach to technologie high-tech i utrata/koszt byłaby bolesna dla USA, chyba, że chodziłoby o pociski których „używalność” zbliżałaby się do końca 😉 (utylizacja)

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem pod Radą Najwyższą Ukrainy na demonstracje dziennikarzy jednej z ukraińskich stacji TV, przeciwko decyzji ukraińskiej Rady d/s Telewizji i Radiofonii o pozbawienia licencji ich kanału,napadli „ukronaziole” z „Korpusu Narodowego” oraz „C14”. Interweniowała policja;
  https://strana.ua/news/281529-zhurnalisty-krt-protestujut-pod-natssovetom-.html
  https://korrespondent.net/city/kiev/4257861-v-kyeve-proyzoshly-stychky-na-aktsyy-telekanala-krt

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT z Białorusi, czyli Łukaszenko „kuje żelazo póki gorące”. Kandydaci na urząd Prezydenta Białorusi zostali wezwani do Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi gdzie poinformowano ich ze w związku z zatrzymaniem grupy „najemników” pod Mińskiem oraz tym ze jeszcze 170 „najemników” buszuje po Białorusi WPROWADZONE ZOSTANĄ DODATKOWE ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA m.in podczas imprez masowych (spotkań z wyborcami) oraz ograniczony zostanie dostęp do internetu;
  https://strana.ua/news/281530-iz-za-zaderzhannykh-naemnikov-tsik-belarusi-sobrala-kandidatov-v-prezidenty.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Niezależny ukraiński analityk i ekonomista Ołeksij Kuszcz podsumował jak zostało wydanych 66 miliardów hrywien z tzw. funduszu antykoronawirusowego. Okazuje się ze ponad połowa, czyli 35 mld „poszło” na remonty dróg, 2,5 mld na policję, a 7 mld na „walkę z bezrobociem”. Do ukraińskiej służby zdrowia trafiło tylko „czwartą część” owej sumy czyli 16 mld hrywien;
  https://strana.ua/opinions/281522-bolshe-poloviny-koronavirusnoho-fonda-zakatali-v-asfalt.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. W temacie epidemii koronawirusa

  Ministerstwo podało informacje o nowych zarażeniach. Odnotowano ponad 600 nowych przypadków. Jest to największa dobowa liczba zakażeń w Polsce. Poinformowano także o śmierci kolejnych 15 osób zakażonych. Po ogłoszeniu tej informacji, rzecznik ministerstwa zaapelował o przestrzeganie nakazów obowiązujących w czasie pandemii. Rano rzecznik rządu informował, że rząd przygotowuje się do potencjalnego powrotu pandemii koronawirusa.
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-w-polsce-rekord-zakazen-w-kraju-ponad-600-przypadkow/w3s0l2z,79cfc278

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Rekord zarażeń także na Ukrainie

  W ciągu ostatniej doby na Ukrainie stwierdzono 1197 zakażeń koronawirusem, 23 chorych na COVID-19 zmarło, a 760 osób wyzdrowiało – podano w czwartek 30 lipca na stronie internetowej Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-na-ukrainie-rekordowa-liczba-nowych-zakazen,nId,4640340#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Kuźwa przed wyborami jak zarażeń było na poziomie 300-400 to wprowadzano kwarantannę. Po wyborach już rząd stwierdził, że jest to zbyt kosztowne dla gospodarki…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem ukromedia poinformowały ze wczorajsze ‚rozstrzelanie” w obwodzie połtawskim jednego z ukraińskich „worów w zakonie” to (kolejna) „inscenizacja” ukraińskiej policji na która zgodził się „rozstrzelany”, a której celem miało być zatrzymanie na „gorącym uczynku” innych przestepców którzy chcieli go „zlikwidować”;
  https://strana.ua/news/281629-rasstrel-avtoriteta-mazura-okazalsja-instsenirovkoj-politsii.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. I powrót na Ukrainę, gdzie jeden z ukraińskich parlamentarzystów z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu’ urządził „drakę” w restauracji. Po tym jak filmik z „draki” upubliczniono w internecie deputowany Rady najwyższej zaczął się tłumaczyć że bójke wszczął ponieważ „puściły mu nerwy” po tym jak w restauracji zastał swoją żonę z obcym mężczyzną (z którym zresztą miała się już spotykac wczesniej);
  https://www.unian.net/incidents/sluga-naroda-draka-v-restorane-striharskiy-rasskazal-o-drake-v-restorane-novosti-ukraina-11095280.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Ukromedia poinformowały o tym że wiceprzewodniczący Administracji Prezydenta FR Dmitrij Kozak, odpowiedzialny za „sprawy ukraińskie”, zrezygnował z rozmów na szczeblu „doradców” liderów tzw. czwórki normandzkiej (Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji) uznając je za bezsensowne i nie wnoszace nic do rozmów w sprawie zakończenia konfliktu na Donbasie. Powiadamiajace o tym pismo strona rosyjska wysłała już wszystkim stronom rokowań;
  https://strana.ua/news/281603-kozak-napisal-pismo-uchastnikam-normandskoho-formata-i-zajavil-o-vykhode-iz-perehovorov.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. cytat za kresy.pl
  Prokurator Maciej Młynarczyk to osoba, która jako „specjalista od przestępstw z nienawiści” ściga za „antyukraińską mowę nienawiści” m.in. ocalałych z rzezi wołyńskiej. To również harcmistrz ZHP, mocno zaangażowany w proukraińskie inicjatywy, który powiela przy tym ukraińską narrację nt. stosunków polsko-ukraińskich.
  https://kresy.pl/publicystyka/za-nekanie-ocalalych-z-rzezi-wolynskiej-odpowiada-bezposrednio-prokurator-maciej-mlynarczyk/
  W artykule opisane działania Pana prokuratora.

  Polubione przez 2 ludzi

 13. UkrInMasz we współ­pracy z Kijowskim Państwowym Biurem Projektowym „Łucz” i Izjumskim Zakładem Produkcji Instrumentów realizuje głęboką modernizację samobieżnego systemu pocisków przeciwpancernych Szturm-S dla Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował we wtorek portal Defense Express
  Artyleria samobieżna Szturm-S została przyjęta przez Armię ZSRR w 1979 roku. To pojazd oparty na wozie MT-LB, który jest przeznaczony do niszczenia wrogich pojazdów opancerzonych za pomocą broni rakietowej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-modernizuja-zestawy-przeciwpancerne-szturm-s-do-wersji-sm/

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Wieści z tzw. strefy OZS (dawniej ATO) na Donbasie. Tzw. sztab OZS powiadomił że już trzeci dzień pod rząd odnotowano śmierc ukraińskiego wojskowego, ale nie z powodu „działań bojowych”, a z powodu „gwałtowne pogorszenia się stanu zdrowia”. „Czarna seria” zaczeła się 28 lipca i w jej wyniku zmarło dwóch szeregowców i jeden podoficer ukraińskich sił zbrojnych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4258181-na-donbasse-umerly-troe-voennykh
  Ps. Alkohol jak lał się, tak leje się strumieniami w „niezwyciężonej armii kijowskiej”…

  Polubione przez 1 osoba

 15. I taka ciekawostka
  Ogromne kontrowersje wzbudziło ostatnio na Zachodzie obalanie posągów dawnych kolonizatorów podczas często gwałtownych, antyrasistowskich demonstracji. Jednak te przypadki to drobiazg w porównaniu ze zorganizowaną akcją usuwania tysięcy pomników Lenina i innych dawnych komunistycznych bohaterów, jaka trwała przez kilka niedawnych lat na Ukrainie, pisze dla POLITICO niezależna dziennikarka Weronika Miełkozerowa.
  https://wiadomosci.onet.pl/politico/obalanie-pomnikow-lenina-na-ukrainie/kw260xp

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.