Wojna domowa na Ukrainie 01.08.2020r.- 1869 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 142.

Rosyjskie MSZ spodziewa się kontynuacji reżimu zawieszenia broni w Donbasie.

„Moskwa oczekuje utrzymania zawieszenia broni w Donbasie, co pozwoli przejść do realizacji politycznych aspektów porozumień mińskich”– powiedział Aleksiej Zajcew, zastępca dyrektora departamentu i prasy rosyjskiego MSZ.

„Mamy nadzieję, że ustabilizowany reżim milczenia będzie kontynuowany w przyszłości, co pozwoli na skuteczniejsze rozwiązywanie innych problemów w ramach procesu rozwiązywania wewnętrznego konfliktu na Ukrainie, przede wszystkim związanych z politycznymi aspektami porozumień mińskich”– powiedział na briefingu dla mediów, Aleksiej Zajcew.

Jednocześnie skomplikowała się sytuacja w odniesieniu do współpracy państw w ramach kwartetu normańskiego.

Dmitrij Kozak, zastępca szefa sztabu Administracji Prezydenta Rosji, wystosował pismo do swoich kolegów z kwartetu normańskiego, w którym stwierdził nieskuteczność negocjacji w formule doradców politycznych, ale nie przedstawił propozycji wycofania się Federacji Rosyjskiej z tych negocjacji.

Kozak podkreślił, że Rosja konsekwentnie proponuje szereg konkretnych działań zwiększających efektywność procesu negocjacyjnego w celu realizacji porozumień mińskich i politycznego rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Dmitrij Kozak, który nadzoruje ukraińskie zespół ds. ukraińskich na Kremlu, napisał także list do doradcy kanclerz Niemiec Angeli Merkel z kopiami dla przedstawicieli Francji i Ukrainy, tam w szczególności szefa Kancelarii Prezydenta Andrija Jermaka. W swoim przesłaniu polityk nazwał negocjacje w sprawie Donbasu na poziomie doradców bezsensownymi i zasugerował odejście od tego formatu, w ramach którego spotkał się w szczególności z Andriejem Jermakiem.

W liście napisano, że praca doradców szefów państw formatu normandzkiego jest nieskuteczna. Kozak zwraca uwagę, że niedawno zawarte porozumienie o zawieszeniu broni zostało przyjęte praktycznie bez udziału Francji i Niemiec- w całości w oparciu o propozycje rosyjskie.

Krytykuje również projekt dokumentu, który jest obecnie opracowywany w ramach kwartetu normańskiego. Jego szczegółów nie ma w komunikacie, jednak Kozak stwierdza, że ​​dokument jest pusty i niczego nie rozwiązuje w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie. A próby wypełnienia go treścią nie spotykają się, zdaniem doradcy Putina, z entuzjazmem innych uczestników formatu.

„Prowadzi to do pomysłu przerwania bezcelowych negocjacji doradców kwartetu”– pisze Kozak, dodając, że „eksperyment” można kontynuować, ale bez Rosji.

„Z całą odpowiedzialnością zapewniam, że nie zamierzam dalej uczestniczyć w tym wiecznie trwającym przedstawieniu z rażącą imitacją burzliwych pertraktacji” napisał doradca prezydenta Rosji.

Zaproponował ograniczenie pracy asystentów jako wyłącznie pomocniczą wobec przywódców krajów formatu normańskiego, pozostawiając im wyłącznie obsługę techniczną spotkań szefów państw. A koordynacja spraw, którymi zajmowali się wcześniej Kozak, Jermak i doradcy przywódców Francji i Niemiec, powinna zostać przekazana ministrom spraw zagranicznych Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji.

Czyli w rzeczywistości Kozak zapowiedział, że Rosja nie zamierza już uczestniczyć w formacie negocjacji, w których ze strony ukraińskiej uczestniczyłby szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak.

Jednak pełnomocnik kancelarii Kremla, Dmitrij Pieskow zdementował taką interpretację działań Kozaka, stwierdzając, że „informacja o zawieszeniu procesu negocjacyjnego w sprawie Donbasu to przekłamanie, i nie napisał ani nie poinformował o tym wiceszef administracji prezydenckiej Federacji Rosyjskiej Dmitrij Kozak”.

„Kozak nie pisał i nie mówił o jakimkolwiek zawieszeniu negocjacji, a jeśli tak jest, to jest to wypaczenie”– powiedział Pieskow dziennikarzom.

„Zaznaczył, że w prace te zaangażowani są asystenci głów państw, ministerstwa spraw zagranicznych państw oraz grupy kontaktowe. Na poziomie asystentów praca będzie kontynuowana”– powiedział Pieskow.

Po stronie ukraińskiej także nastąpiły pewne ruchy w kwestii Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

Otóż, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał zarządzenie upoważniające pierwszego prezydenta kraju, Leonida Krawczuka, do reprezentowania delegacji kijowskiej w grupie kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu w Donbasie, a także pozbawił kierownictwa tej delegacji Leonida Kuczmę. Tekst dokumentu został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej gabinetu głowy państwa ukraińskiego.

„Zwolnienie Kuczmy z pełnienia funkcji przedstawiciela Ukrainy w trójstronnej grupie kontaktowej ds. pokojowego uregulowania sytuacji w obwodzie donieckim i ługańskim. Upoważnienie Prezydenta Ukrainy w latach 1991-1994 Krawczuka do reprezentowania Ukrainy w trójstronnej grupie kontaktowej ds. pokojowego uregulowania sytuacji w obwodzie donieckim i ługańskim”– napisano w dokumencie biura ukraińskiego prezydenta.

Według mianowanego na szefa ukraińskiej delegacji w TGK, Leonida Krawczuka na swoim stanowisku zrobi on wszystko, co w jego mocy, aby osiągnąć pokój w Donbasie.

„Naturalnie, myślałem o tym. Ale kiedy zdałem sobie sprawę, co się dzieje tam, w Donbasie, kiedy nasi młodzi chłopcy i dziewczęta giną w obronie ziemi, przelewając krew dzień i noc w obronie niepodległości i suwerenności Ukrainy, podjąłem decyzję: czy mogę coś zrobić, aby przyśpieszyć pokój w Donbasie, zrobię to do ostatniego tchu. Dlatego się zgodziłem”– powiedział Krawczuk.

Leonid Krawczuk zwrócił także uwagę na wiodącą rolę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w wznowieniu procesu negocjacyjnego w formacie normandzkim i ustanowieniu kompleksowego systemu zawieszenia broni w Donbasie.

„Spotkanie formatu normandzkiego odbyło się właśnie ze względu na upór, system i wolę polityczną zwołania kwartetu. Co więcej, praca, która jest obecnie wykonywana w celu przygotowania spotkania kwartetu w Berlinie, jest również jego (Wołodymira Zełenskiego- dopisek mój) osobistą inicjatywą. To znaczy, ożywił on ten kwartet, kiedy już całkowicie rozpadał się. Ponieważ nie boi się podejmowania niepopularnych decyzji. Mówi: to ważne, żeby przyjęli dokument o zawieszeniu broni, ale niech przywódcy kwartetu podpiszą (porozumienie- dopisek mój)”– zaznaczył pierwszy prezydent Ukrainy.

Jego zdaniem Ukraina i kraje europejskie, które naprawdę wyznają zasady prawa międzynarodowego, suwerenności i niepodległości, powinny zjednoczyć się wokół osiągnięcia pokoju na Ukrainie.

„Musimy szukać drogi by się zjednoczyć”– podsumował Leonid Krawczuk.

*

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 01 серпня 2020 року.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається повністю контрольованою. Підрозділи Збройних Сил України та інших складових сил оборони продовжують виконувати свої завдання за призначенням.
31 липня збройними формуваннями Російської Федерації 4 рази порушено проголошений режим припинення вогню. Ворожі провокації з автоматичних станкових гранатометів і стрілецької зброї відмічено у районі населених пунктів Водяне, Південне та Луганське. Поодинокі неприцільні обстріли не несли загрози життю та здоров’ю, тому наші воїни вогонь у відповідь не відкривали. Підрозділи Об’єднаних сил дотримувалися умов припинення вогню та перебували напоготові до адекватного реагування на ймовірні підступні дії противника.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає.
Від початку поточної доби на усіх ділянках відповідальності українських підрозділів обстрілів з боку збройних формувань РФ не зафіксовано.
Наші громадяни можуть бути впевненими у тому, що Збройні Сили України – це надійний щит, який захищає кожного з нас.
Важливо, що військовослужбовці Об’єднаних сил не залишають жителів прифронтових населених пунктів сам на сам із своїми проблемами, постійно беруть участь в житті цих населених пунктів та допомагають їхнім мешканцям. Так, минулої доби військові медики одного із мобільних госпіталів зі складу Об’єднаних сил провели огляд цивільного населення прифронтового села Троїцьке на Луганщині. Терапевтом, хірургом та кардіологом оглянуто місцевих людей та надано рекомендації з лікування виявлених захворювань.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.08.2020r.- 1869 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam,
  Na początek Ukraina-państwo prawa (dla wybranych).

  W czwartek w Żytomierzu na Ukrainie pod posterunkiem policji odbyła się pikieta zwołana przez nacjonalistów w obronie poszukiwanego za pobicie byłego żołnierza pułku „Azow” Romana Borowyka ps. Satana. Na pikietę przyszedł… sam poszukiwany i nie został zatrzymany – poinformował znany ukraiński bloger i polityk Anatolij Szarij.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-poszukiwany-azowiec-przyszedl-pod-komisariat-na-pikiete-w-swojej-obronie-video/
  Komentarz: W normalnym kraju za taki blamaż posadę straciłoby kilku ważnych urzędników/policjantów-tu, wsio normalno. Szarij jest niepożądanym osobnikiem, który zbyt często ujawnia niewygodne fakty związane z mafijnymi strukturami polityków i oligarchów. Dlatego jego zwolenników możnaa nawet trzeba zastraszyć.
  Jak widać państwo Ukraina straciła monopol na przemoc. Rózne grupki „ukropatriotów” sponsorowane przez oligarchów są traktowane jak prywatne armie. Policja:skorumpowana i nieskuteczna nie ma ochoty i możliwości zapewnić bezpieczeństwo w kraju.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Koniec „epopei” z „weteranem ATO” – kryminalistą który ukrywał się w obwodzie połtawskim po tym jak porwał samochód i sterroryzował granatem próbujacego go zatrzymać policjanta. „Terrorysta” został „zlikwidowany” przez snajpera MSW Ukrainy w nocy w jednej z wsi w obwodzie połtawskim;
  https://korrespondent.net/ukraine/4258736-poiavylos-vydeo-lykvydatsyy-poltavskoho-terrorysta
  https://strana.ua/news/281910-romana-skripnika-zastrelili-bliz-dikanki-chto-proizoshlo-s-poltavskim-terroristom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie dzisiejszej rocznicy

  Wywołanie powstania jest karygodną zbrodnią – stwierdziło warszawskie środowisko Młodzieży Wszechpolskiej w wydanym w listopadzie 1944 r. oświadczeniu ws. powstania warszawskiego.
  https://kresy.pl/wydarzenia/wywolanie-powstania-jest-karygodna-zbrodnia-oswiadczenie-mlodziezy-wszechpolskiej-z-1944-r/
  Komentarz: Już w 1944 roku zaraz po powstaniu w jawny i klarowny sposób przedstawiono przyczyny i skutki powstania warszawskiego. Jednak do dzisiaj te tragiczne wydarzenia są wykorzystywane przez polityków różnych opcji o mamienia mieszkańców.

  Polubione przez 3 ludzi

  • ” Jednak do dzisiaj te tragiczne wydarzenia są wykorzystywane przez polityków różnych opcji o mamienia mieszkańców.”- mieszkańców to te dziady nie omamią, bo oni sami na własnej skórze poznali tą przyjemność……TO BYŁA LICZONA NA DZIESIĘCIOLECIA TRAUMA!!!!!!!!!!!!

   W wyzwolonej Warszawie dobrze tylko urządzili się ludzie nowej władzy oraz pomagający im gorliwie prowincjusze.

   Pozdrawiam.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 4. W temacie multikulti

  Według statystyk francuskiego Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego w pierwszych siedmiu miesiącach 2020 roku we Francji spłonęło 9 kościołów katolickich – poinformował w czwartek portal TV6 News. Z kolei francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że rocznie w kościołach we Francji dochodzi do około 800 aktów wandalizmu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/od-poczatku-2020-roku-we-francji-splonelo-9-katolickich-kosciolow/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Pododdziały sił specjalnych ukraińskiej armii otrzymują nowe samochody opancerzone typu MRAP, Warta, produkowane przez ukraińską firmę.
  Łącznie w ostatnich latach do Sił Zbrojnych Ukrainy, Gwardii Narodowej i jednostek MSW dostarczono blisko 150 takich pojazdów. W przypadku ukraińskich sił zbrojnych, trafiły one najpierw do 35. brygady piechoty morskiej, a później także m.in. do 28. brygady zmechanizowanej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/nowe-samochody-opancerzone-warta-dla-ukrainskich-sil-specjalnych-foto/
  Komentarz: A w Polsce już od kilku ładnych lat nie ma zamiennika na wysłużone honkery, co ważne kilka polskich firm zaprezentowała skuteczne i dobre pojazdy, ale priorytety MON to zakup sprzętu z USA.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Honker
  https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/608458,zetor-gerlach-przetarg-pegaz-mon-wojsko-wojska-specjalne-wideo.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych skieruje do prokuratury sprawę ataku na dra Mariusza Sawę, historyka z IPN. Na Facebooku w dyskusji sekretarza gminy Werbkowice i architekta z Zamościa pojawia się m.in. sformułowanie „niech wyp… na Ukrainę”. W tle pojawia się lokalna polityka.
  https://kurierlubelski.pl/wulgarny-atak-na-historyka-z-ipn-niech-wyp-na-ukraine/ar/c1-15107384
  Komentarz: Potrzebne jest wprowadzenie odpowiedzialności prawnej za negowanie zbrodni wołyńskiej-tylko kto miałby to robić, skoro obecny rząd doprowadził do zamrożenia projektu odpowiedniej ustawy, a później do zablokowania?

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby stwierdzono 1090 zakażeń koronawirusem, 20 chorych na Covid-19 zmarło, a 598 osób wyzdrowiało – podano w czwartek na stronie internetowej Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
  Jak powiedział w piątek minister ochrony zdrowia Ukrainy Maksym Stepanow, w ciągu ostatniej doby zachorowało 77 dzieci i 78 pracowników służby zdrowia; 261 osób hospitalizowano i – jak ocenił minister – był to „kolejny antyrekord”, jeśli chodzi o liczbę przyjęć do szpitala w ciągu doby.
  https://kolumna24.pl/blog/news-ukraina.blisko.1100.nowych.zakazen.koronawirusem.20.chorych.zma-8751.html
  Komentarz: Nie znamy prawdziwej skali epidemii. Wiele przypadków zapewne nie zdiagnozowano, Duża liczba hospitalizowanych osób ma negatywne implikacje. Środki na walkę Covid-19 z budżetu państwa już nie ma-zostały przeznaczone min na drogi. Możliwy wzrost zachorowań doprowadzić może do sytuacji, gdy CAŁY system ochrony zdrowia na Ukrainie po prostu się załamie.

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ukraińska codziennosć. W pociągu relacji Kijów – Mariupol próbowano zgwałcić jedna pasażerkę, która jechała wraz z niepełnoletnim synem. Rozebrany mężczyzna wtargnał do przedziału, w którym przebywała wraz ze swoim niepełnoletnim synem, a następnie pobił ją i próbował ją zgwałcić. Niedoszłego gwałciciela zatrzymała policja, okazał się nim recydywista z Zaporoża;
  https://korrespondent.net/ukraine/4258770-v-poezde-kyev-maryupol-uholovnyk-pytalsia-yznasylovat-zhenschynu

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Epidemia koronawirusa na świecie. Minister Zdrowia Rosji Michaił Muraszko poinformował o pomyślnym zakończeniu testów szczepionki przeciwko COVID-19 w Rosji oraz że masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi zaczną sie już w październiku, zaznaczył takze ze szczepionka będzie rozdawana za darmo;
  https://korrespondent.net/world/russia/4258773-v-rossyy-poobeschaly-besplatnuui-vaktsynatsyui-ot-koronavyrusa

  Polubione przez 3 ludzi

 10. W związku z dzisiejszą smutną i tragiczną dla nas Polaków rocznicą amerykański „ONET” z łzawą historyjką, czyli „Bracia Fedorońko zginęli w 1944 r. Jeden w samolocie RAF, dwóch w Powstaniu Warszawskim. Choć mieli ukraińskie korzenie, walczyli dla Polski”;
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/historia-braci-fedoronko-powstanie-warszawskie-1944/0m00t1x
  I ani słowa o tzw. Ukraińskim Legionie Samoobrony masakrującym ludność Warszawy i okolic;
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrai%C5%84ski_Legion_Samoobrony

  Polubione przez 5 ludzi

   • Nie jest to odosobniony przypadek. Polska szlachecka pomimo wielu minusów jawiła się jako kraj bardzo oświecony i tolerancyjny. Podobnie było z ,aspirującą do miana sukcesora ,II RP. W obu instytucjach pojawiały się grupy obywateli, które z chęcią przyjmowały zwyczaje/język i kulturę polską (np Wiśniowiecki).
    Bracia Fedroński pomimo tego, że wyznawali prawosławie byli wiernymi obywatelami RP. Z opisu wychodzi, że bracia byli osobami wykształconymi i oczytanymi. Starali się pozostać wierni regułom przekazanym przez rodziców i obywatelskim obowiązkom, jednak branie i uwypuklanie ich narodowości jest lekką manipulacją.
    Bracia Fedrońscy byli z pewnością wyznawcami prawosławia, jednak daleko im było od zwolenników Bandery. I tu ważna uwaga w II RP NIE MIAŁO znaczenia jakiej wiary był obywatel, dopóki spełniał swoje państwowe obowiązki był POLAKIEM. Można było być ewangelikiem.katolikiem, protestantem czy buddystą, dopóki walczyło się za Polskę nie ważna była narodowość, pochodzenie czy kwestie wyznaniowe.
    Pomimo korupcji i nepotyzmu II RP była krajem w miarę otwartym i przyjaznym. Z Własnych stron znam opowieści o protestantach/ewangelikach których rodziny wyemigrowali z Czech do Polski jeszcze w XVII wieku i którzy podczas II WŚ woleli zostać zesłani do Oświęcimia niż podpisać Volklistę.
    Ten artykuł ma moim zdaniem jedno zadanie-ocieplić wizerunek Ukraińców w Polsce i jest wyprodukowany na cele dzisiejszej propagandy, nie wspomina się że rodzina Fedrońko była unitami (katolicy obrządku greckiego) czyli de facto osobnikami którymi służby ONR starałyby się zlikwidować.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Szymon_Fedorońko
    Bracia Fedrońscy z pewnością zasługują na szacunek-walczyli za Polskę i w imię wyższych wartości poświęcili swe życie. Mam tylko żal do gazet, że wykorzystuje zmarłych do własnych agitacji. Jak wielokrotnie powtarzałem nie żywię żadnej nienawiści do Ukraińców czy innych Rusinów, nie zgadzam się jednak z neobanderowcami -nazistami (i nigdy nie zgodzę).
    Artykuł prawdopodobnie został wyprodukowany, by Polacy przychylniej patrzyli na emigrantów ze wschodu. Jednak by obecni obywatele na władze Ukrainy przychylniej nie trzeba żadnych sponsorowanych artykułów, wystarczy decyzja o zapewnieniu szkolnictwa w języku polskim, możliwość ekshumacji pomordowanych Polaków i zgoda na na prowadzenie działalności kulturowej.
    To naprawdę niewiele i NIC rząd w Kijowie nie kosztuje.

    Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.