Wojna domowa na Ukrainie 03.08.2020r.- 1871 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 144.

Krawczuk powiedział, że Donbas nie doczeka się specjalnego statusu.

Były prezydent Ukrainy, i nowo mianowany szef kijowskiej delegacji Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) ds. rozwiązania sytuacji w Donbasie- Leonid Krawczuk, powiedział, że nie popiera przyznania temu regionowi specjalnego statusu, natomiast wg. niego, może to być tylko „specjalny system zarządzania”.

Wcześniej w TGK przestał pracować inny były prezydent Ukrainy- Leonid Kuczma. W czwartek 30 lipca ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski podpisał dekret upoważniający Krawczuka do reprezentowania delegacji kijowskiej w TGK.

„Cóż, powiedzmy, specjalny status Donbasu. Nie dostrzegam tego, bo nie rozumiem, co to jest. Nie dostrzegam ‚specjalnego statusu’, ale ‚specjalny system zarządzania’ w tych regionach. To już jest kompromis. Zarządzanie, ale nie status. Tak więc, już kompromis, już szukamy realnego podejścia do rozwiązania problemu”– powiedział Krawczuk w wywiadzie dla „Suspilne Nowin”.

Jego zdaniem mieszkańcom Donbasu należy zaoferować więcej praw i możliwości, ale w ramach ukraińskiej konstytucji.

Jednocześnie Krawczuk uważa, że wybory w Donbasie wymagają spełnienia szeregu warunków, w tym odzyskania kontroli Kijowa na granicy państwowej z Federacją Rosyjską.

„Wybory powinny się odbyć, gdy są odpowiednie warunki: kiedy mówimy, że w tym regionie jakieś kropelki ukraińskiej potęgi, ukraińskie życie już istnieje. Kiedy ludzie chcą legalnie wybierać władzę, kiedy zostaje ustalona nasza kontrola na granicy, wtedy możemy o tym porozmawiać. I tak po prostu, gdy nie ma się wpływu, nie wiem, jak możesz to inaczej zrobić”– powiedział Krawczuk.

Na takie jawne już obalanie porozumień mińskich odpowiedziała rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji, Maria Zacharowa.

„Wypowiedzi ukraińskich polityków o niezrozumieniu zapisów porozumień mińskich sugerują potrzebę wewnątrzukraińskich konsultacji w tej sprawie”– powiedziała Zacharowa.

„Może niech nie zwołują niekończących się szczytów międzynarodowych, ale w końcu zorganizują jeden wewnętrzny ukraiński? Zbierzcie się w czterech (Krawczuk, Kuczma oraz Poroszenko i Zełenski- dopisek mój) i spróbujcie zrozumieć, co jest napisane w porozumieniach mińskich?”– napisała Zacharowa na Facebooku.

Tak Zacharowa skomentowała słowa nowego szefa ukraińskiej delegacji w TGK, Leonida Krawczuka, który powiedział, że pojęcie „specjalnego statusu” dla Donbasu wymaga doprecyzowania, gdyż porozumienia mińskie „zostały napisane w taki sposób, że sami nie wiemy, czym jest specjalny status”. Zacharowa dodała, że jest to jej „braterska” propozycja, mówiąc jeszcze, że jest pewna, „że szczyt wewnątrzukraiński okaże się konstruktywny, nie będzie kogo winić za zakłócenia. Jednak jest jedno ‚ale’: będziecie musieli obejść się bez podróży do Paryża”.

„Wszyscy uczestnicy są w temacie: dwóch było w grupie kontaktowej, jeden podpisywał dokumenty mińskie, drugi włączał ich do programu wyborczego. Co ważne, dwóch z tych czterech nie miało żadnych pytań o pakiet miński, ani razu nie powiedzieli, że czegoś nie rozumieją, energicznie dyskutując o jego wdrażaniu w światowych stolicach i żądając od Moskwy ‚nie spowalniania tego procesu’. Niech więc powiedzą pozostałym dwóm, co tam jest napisane”– podsumowała rosyjska dyplomatka.

https://www.facebook.com/maria.zakharova.167

*

Przedstawicielstwo Donieckiej Republiki Ludowej w Specjalnym Centrum Koordynacji i Kontroli Przestrzegania Zawieszenia Broni (SCKiK DRL) informuje: w ciągu ostatniego dnia ukraińskie siły zbrojne nie naruszyły warunków zawieszenia broni .

W okresie sprawozdawczym obserwatorzy misji obserwacyjnej SCKiK DRL odnotowali:

18:15- prace inżynierskie na stanowiskach ukraińskich sił zbrojnych w pobliżu wsi Piszczewik, rozkopywanie terenu i umocnienie stanowisk;

19:35- wykonanie prac inżynieryjnych w pobliżu stanowisk bojowych ukraińskich sił zbrojnych w rejonie osady Szumy,

21:00-21:15- użycie ręcznej broni maszynowej w ostrzale pośrednim z pozycji ukraińskich sił zbrojnych w rejonie miejscowości Awdiejewka.

Aby zapobiec prowokacjom, strona ukraińska w SCKiK została poinformowana o tych faktach w ramach mechanizmu koordynacyjnego.

Od godziny 00:01 w dniu 27 lipca 2020 r., zgodnie z porozumieniem osiągniętym przez Grupę Kontaktową, weszły w życie dodatkowe środki wzmacniające i kontrolujące reżim nieograniczonego zawieszenia broni obowiązujący od 21 lipca 2019 r .

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 07.00 03 серпня 2020 року.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. На ділянках відповідальності переважної більшості підрозділів порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.
Минулої доби було здійснено два провокативних постріли зі сторони російсько-окупаційних військ. Спершу ворог здійснив один постріл з автоматичного станкового гранатомету поблизу населеного пункту Південне. А вже за 15 хвилин вчинив таку ж провокацію і неподалік Красногорівки.
Розуміючи справжні підступні наміри та провокативну тактику ворога українські воїни на дії противника вогонь не відкривали. Бойових втрат і поранень серед наших захисників немає.
Від початку поточної доби на ділянках відповідальності наших підрозділів обстрілів з боку збройних формувань РФ не зафіксовано.
Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на контрольовану Об’єднаними силами територію прибуло 1247 осіб. В зворотному напрямку – 739 осіб. З вини окупантів КПВВ «Мар’їнка» та «Новотроїцьке» не функціонували.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 03.08.2020r.- 1871 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o sytuacji na Białorusi i jest ciekawostka czyli okazuje się ze „wagnerowcy” zatrzymani przez białoruskie „specsłużby” nie mieli przy sobie broni. Czyli nie dość ze w 33, bo o tych pozostałych 167 ani widu i ani słuchu, mieli dokonać przewrotu i okupować Białoruś to jeszcze mieli dokonać tego gołymi rękoma…
  https://strana.ua/news/282129-rossijskaja-chvk-v-belarusi-chto-stalo-ponjatno-cherez-pjat-dnej-posle-zakhvata.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem na Ukrainie rozkwita „ukronaziolstwo”, medialną prezentację przeprowadziła nowa organizacja z tego politycznego kręgu, która przyjęła nazwę ‚CENTURIA”;

  Jak poinformowało na prezentacji organizacja ma się m.in zająć „przygotowaniami do Wojny Wyzwoleńczej”, a jej członkowie wystąpili w maskach;
  https://korrespondent.net/ukraine/4259073-v-ukrayne-poiavylas-novaia-natsorhanyzatsyia-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Sukces to czy zdrada?

  Po raz pierwszy w Kijowie będzie kręcony film Netflixa. Główną gwiazdą będzie Jean-Claude Van Damme
  UNIAN: https://www.unian.info/society/netflix-to-shoot-its-first-movie-in-kyiv-11098400.html
  Tyle tylko, że fabuła filmu będzie dość nieprzychylna dla Ukrainy. Syn dawnego agenta sił specjalnych, zostaje niesłusznie oskarżony o przemyt narkotyków i broni. Do akcji wkracza Jean-Claude Van Damme 🙂
  ,który zwalcza precyzyjnymi kopniakami skorumpowanych policjantów i urzędników.

  Polubione przez 3 ludzi

   • Polsce Dania nie robiła problemów z pozwoleniami, Rosjanie takę wyrazili zgodę na przejście ,,Baltic Pipe” ponad swoim NS2. Polska mogłaby blokować NS-2, gdyby pierwsza skończyła swój rurociąg, ale na to się nie zanosi, bo budowa zacznie się dopiero w maju 2021 roku. Dlatego też Rosjanie zapowiadają , że swój NS-2 skończą do marca 2021 roku.
    Te 213 milionów złotych kary to dla Gazpromu kwota na owe przysłowiowe ,,waciki dla sekretarek”.
    Kara 172 milionów złotych nałożona przez UOKIK na francuską Engie Energy ws NS-2 jest precedensem, czyli jest wynikiem (politycznej) nadinterpretacji unijnego prawa. Mówiąc w prostym języku, UOKIK może im naskoczyć, bo to nie jest polska jurysdykcja, ale unijna. Nie sądzę, by Unia zgodziła się na dorazną ”falandyzację prawa”*, po dyktando jankeskiego piso’kucyka trojańskiego.

    Polubione przez 3 ludzi

 4. Ciekawostka militarna

  Uzbekistański Państwowy Komitet Przemysłu Obronnego poinformował 23 lipca, że w toku jest modernizacja należących do tamtejszych wojsk lądowych czołgów podstawowych T-64 do standardu T-64MW.
  Państwowy Komitet Przemysłu Obronnego zapewnia, że dzięki modernizacji, T-64MW mają jedynie nieco ustępować czołgom T-72.
  https://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/uzbekistan-modernizacje-czolgow-t-64/
  Komentarz: Czołg T-64BW to czołg podstawowy Armii Ukraińskiej, a T-72 wiadomo kogo 🙂
  Poniżej jeszcze artykuły opisujące ukraińskie modernizacje.
  https://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/ukraina-odebrala-kolejne-czolgi-t-80bw-i-t-64bw/
  https://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/ukraincy-czolg-t-64bw-wzor-2017/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Taka ciekawostka, czyli tak wyglada wpis w wikipedii o jednym z ukraińskich „obserwatorów astronomicznych” (radioteleskop)…
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%8F%D0%BA%D0%B8_(%D0%BD%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D1%8E%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%8F)
  …a tak wyglada owo „obserwatorium” w rzeczywistości…
  >https://www.facebook.com/afedorovich/posts/10220851256863394

  Polubione przez 1 osoba

   • 😉 Bo za wrażej komuny krowy spętane łańcuchami w łagro’oborach trzymano.
    🤔 Taki nieczynny już radioteleskop pracuje ,,w drugą stronę”, czyli z ciąga z kosmosu pozytywną energię z Gwiazdozbioru Krototona.
    😏Zauważ, nikt tam krów łańcuchami do masztów nie pęta. Same z schodzą się z całej okolicy instynktem jeno wiedzione. Spójrz, jak te krowy w sygnały z kosmosu są wsłuchane. Uszy na odbiór ustawione, a wymiona mlekiem z Drogi Mlecznej nabrzmiałe.😁

    Polubione przez 1 osoba

 6. Kącik sportowy, czyli znowu skandal w ukraińskiej piłce nożnej;
  https://sport.dziennik.pl/pilka-nozna/ligi-zagraniczne/artykuly/7784910,mircea-lucescu-dynamo-kijow-trener-kibice.html
  A ukromedia informują że to co wyczyniają w sprawie Lucescu ukraińscy „kibole” znowu odbija sie echem w światowych mediach;
  https://strana.ua/sport/football/282112-perekhod-mirchi-luchesku-v-dinamo-kiev-reaktsija-zhurnalistov-i-izdanij.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Gościnne występy
  Pijany mężczyzna z nożem w dłoni chodził wieczorem po plaży „Poniatówka”. Wystraszeni plażowicze powiadomili strażników miejskich, ci zawiadomili policję. Desperata ujęto gdy zaczepiał kolejną grupę Polaków i przewieziono do Izby wytrzeźwień.
  https://warszawawpigulce.pl/ukrainiec-straszyl-plazowiczow-zakrwawionym-nozem-na-poniatowce/
  Komentarz: Znam kilka sytuacji gdy obywatel Ukrainy pod wpływem alkoholu ot tak pozbawił kogoś życia. A tu, żadnych kar, żadnego sądu tylko na SOdON i wszystko jest ok.
  No właśnie nie jest, najrozsądniejszym wyjściem byłoby sprawdzić czy facet pracuje legalnie w Polsce, czy ma odpowiednie papiery, a jak nie… kierunek Ukraina -na jego własny koszt.
  Jeśli III RP chce by nie dochodziło do ekscesów na tle narodowościowym to władza musi reagować na takie zdarzenia. Już teraz Polacy czują się szykanowani we własnym kraju-nierówne traktowanie przewin Ukraińców i Polaków tylko potęgują akie wrażenie.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.