Wojna domowa na Ukrainie 04.08.2020r.- 1872 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 145.

Pijani spadochroniarze Sił Zbrojnych Ukrainy, świętujący dzień Sił Powietrznodesantowych, przeprowadzili strzelaninę, w wyniku której trzech żołnierzy zostało rannych

Poinformował o tym rzecznik służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL, Iwan Filiponenko.

„Według naszego źródła, 2 sierpnia na stanowiskach 25 samodzielnej brygady powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie wsi Szczastie, żołnierze jednostki pili alkohol podczas obchodów Święta Sił Powietrznych. Podczas picia wybuchł konflikt między uczestnikami libacji alkoholowej, który powstał na tle nieporozumień dotyczących noszenia akcesoriów Sił Powietrznych”– powiedział Filiponenko.

Dodał, że „w wyniku konfliktu, który przerodził się w strzelaninę, trzech żołnierzy- szeregowych Charczenko, Zełenko i Dmitriew- zostało przewiezionych do miejskiego szpitala miejskiego w Szczastii z ranami o różnym stopniu ciężkości”.

„Aby ukryć ten incydent przed naczelnym dowództwem, dowódca 25 brygady (płk Oleg- dopisek mój) Zenczenko nakazał dowódcy plutonu opłacenie leczenia niedoszłych spadochroniarzy na własny koszt”– dodał rzecznik prasowy.

*

Tak jak było do przewidzenia, rozejm trwał dokładnie tylko tydzień.

Co i tak był stosunkowo długim odcinkiem czasu, bo wcześniej rozejmy były zrywane nawet w kilka godzin po wejściu ich w życie.

A więc, w dniu wczorajszym obserwatorzy misji DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Warunków Zawieszenia Broni (WCKiK DRL) zarejestrowali dziś rano eksplozję na ukraińskich stanowiskach w pobliżu wsi Nowotroickoje, na południe od Doniecka.

„O godzinie 11:23 nastąpiła eksplozja na miejscu stacjonowania formacji zbrojnych Ukrainy w pobliżu wsi Nowotroickoje”– odnotowali obserwatorzy WCKiK DRL.

Dodali również, że o 11:23 i 11:34 obserwatorzy ustalili fakty prowadzenia prac inżynieryjnych w pobliżu stanowisk ukraińskich sił zbrojnych w pobliżu wsi Opytnoje na północ od Doniecka i wsi Starognatowka na południe od Doniecka.

Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, zauważyć, że we wsi Nowotroiczkoje znajduje się punkt kontrolny po stronie ukraińskiej. Wczoraj otwarty został humanitarny korytarz w celu przemieszczania się ludzi.

Na linii demarkacyjnej między DRL a kontrolowanym przez Ukrainę terytorium Donbasu znajdują się cztery punkty kontrolne: „Gorłowka”- „Majorsk”, „Jelenowka”- „Nowotroickoje”, „Aleksandrowka- „Marinka” oraz „Oktjabr”- „Gnutowo”. Ruch przez wszystkie punkty kontrolne został wstrzymany w marcu tego roku ze względu na zagrożenie rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Później otwarto korytarz humanitarny przez punkt kontrolny „Jelenowka”- „Nowotroiczkoje”, uruchamiany dwa razy w tygodniu.

Wcześniej donoszono, że kijowskie siły zbrojne wzmacniały swoje pozycje i rozstawili miny na punkcie kontrolnym „Oktjabr”- „Gnutowo”.

A poza tym:

o godzinie 18:25 zarejestrowano wybuch w strefie kontrolowanej przez ukraińskie siły zbrojne w pobliżu miejscowości Szumy,

następny wybuch słyszalny był o godzinie 21:00- również w pobliżu stanowisk sił zbrojnych Ukrainy w rejonie wsi Ozierjanowka- Troickoje.

W celu zapobieżenia prowokacjom strona ukraińska w WCKiK została o tym fakcie poinformowana w ramach mechanizmu koordynacyjnego.

Ponadto, odnotowano trzy naruszenia warunków rozejmu:

19:45 z kierunku miejscowości Starognatowka ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu granatnika automatycznego (AGS-17, 1 granat), okolice wsi Nowołaspa.

Kolejny ostrzał miał miejsce o godzinie 19:50, kiedy to z kierunku północnych obrzeży Zajcewa ukraińscy żołnierze przy użyciu broni maszynowej ostrzeliwali jego południową część.

Ostatniego ostrzału dokonano o godzinie 22:45 w rejonie Gorłówki, kiedy to również przy użyciu broni maszynowej ostrzeliwano z kierunku Nowoługańskoje okolice miejscowości Dolomitnoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 04 серпня 2020 року.

Дев’яту добу поспіль, від початку вступу в дію режиму припинення вогню, бойових втрат та поранених зі складу Об’єднаних сил немає. Військовослужбовці Збройних Сил України та інших складових сил оборони продовжують виконувати свої завдання за призначенням.
За минулу добу зафіксовано 3 обстріли з боку збройних формувань Російської Федерації. Зокрема, зранку один провокативний постріл зі станкового протитанкового гранатомету ворог здійснив біля Південного, а в обідню пору декілька неприцільних пострілів зі стрілецької зброї було чутно неподалік Мар’їнки. Ще один постріл із підствольного гранатомету пролунав поблизу Майорська. На усіх інших ділянках фронту режим припинення вогню зберігався у повній мірі. Військовослужбовці Об’єднаних сил на свідомі провокації з боку противника вогонь у відповідь не відкривали.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає.
Від початку поточної доби обліковано 1 провокацію зі сторони ворога. Посеред ночі противник здійснив один постріл із підствольного гранатомету біля населеного пункту Піски. У відповідь на провокацію наші захисники вогонь не відкривали. Ситуація залишається повністю контрольованою українськими воїнами.
Крім українських військовослужбовців в районі проведення операції належно виконують свої завдання й інші підрозділи Об’єднаних сил.
Зокрема, 40 невідомих вибухових пристрої знайшли підрозділи ДСНС під час розмінування за заявками мешканців прифронтових населених пунктів Донбасу. Загалом за розпорядженням Командувача Об’єднаних сил тільки за минулу добу було проведено розмінування площі майже 2 гектари.
Всього з початку проведення ООС піротехнічні підрозділи обстежили 8 тисяч гектарів території та 23 гектара акваторії, вилучили та знешкодили більше 45 тисяч вибухо-небезпечних предметів.
За заявками місцевих адміністрацій, рятувальники Об’єднаних Сил ремонтують пошкоджені внаслідок артилерійських обстрілів попередніх років будинки виконуючи роботи різного ступеня важкості. З початку проведення ООС було відновлено 890 таких будинків.
На контрольних пунктах виїзду-виїзду особовий склад Об’єднаних сил надав медичну та іншу допомогу більше сорока громадянам України.
Також, вогнеборці зі складу Об’єднаних Сил за добу загасили 21 пожежу.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.08.2020r.- 1872 dzień od nowego rozejmu.

 1. Normalne konflikt zbrojny, wzmacniany przez przedłużająca się propagandę twa, już zbyt długo by mógł się z dnia na dzień zakończyć, w dodatku jest to konflikt dotyczący sposobów rozumienia pojęcia „wolności” w kontekstach etniczno-politycznych oraz geopolitycznych.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT białorusko – rosyjskie. Wczoraj ‚na dywanik” do MSZ Rosji wezwano Ambasadora Białorusi w związku z ostatnimi wydarzeniami w tym kraju, czyli zatrzymaniem 33 obywateli FR. W trakcie „przyjacielskiej rozmowy” dyplomata został poinformowany ze ich zatrzymanie było ” bezpodstawne i należy ich zwolnić”, a zarzuty które im przedstawiono są „naciągane”;
  https://www.1tv.ru/news/2020-08-03/390682-posol_belorussii_byl_priglashen_v_rossiyskiy_mid_dlya_obstoyatelnogo_razgovora
  Na samej Białorusi z kolei „z orędziem do narodu” wystąpił Łukaszenka który w „apokaliptycznym tonie” opowiadał m.in ze „świat zmierza w przepaść”…
  https://strana.ua/news/282363-lukashenko-vo-vremja-poslanija-zajavil-chto-planeta-katitsja-v-propast.html
  Plus na Białorusi rozpoczęło się już przedterminowe głosowanie w wyborach prezydenckich;
  https://strana.ua/news/282357-v-belarusi-prokhodit-dosrochnoe-holosovanie-na-vyborakh-prezidenta-.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Dla zainteresowanych, podsumowanie co tam nawygadywał Łukaszenka w swoim „orędzie dla narodu”, a było tam m.in o tym ze Rosja to sojusznik Białorusi który sam jednak „zmienia stosunki sojusznicze na partnerskie” oraz krytyka Ukrainy jako „złego przykładu” za jej politykę na Donbasie oraz nie zapobieganie katastrofie demograficznej oraz wyprzedaż narodowego majątku (w tym ziemi). Łukaszenko jak zwykle przedstawił się jako „idący własną drogą” i nie ulegajacy ‚obcym naciskom” , wypowiedział się takze pozytywnie o polityce Chin a negatywnie o polityce prowadzonej przez USA;
   https://strana.ua/news/282360-poslanie-lukashenko-2020-hlavnye-tezisy-i-vyvody.html

   Polubione przez 2 ludzi

 3. W temacie wczorajszego kolejnego ‚ataku terrorysty” na Ukranie, tym razem w jednym z centrów biznesowych w Kijowie. Przewodniczacy Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy Serhij Tomilenko potępił „podszycie sie” przez jedna z funkcjonariuszek ukrainskiej policji w celu „przeprowadzenia wywiadu” z mężczyzna który wziął zakładniczkę. Według Tomilenki takie „chowanie się za dziennikarzami” moze później negatywnie odbić się na pracownikach mediów w podobnych sytuacjach w przyszłości;
  https://strana.ua/news/282271-prikryvatsja-zhurnalistami-vo-vremja-spetsoperatsii-eto-risk-schitaet-tomilenko.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Tymczasem w sprawie powołanej ostatnio kolejnej organizacji „ukropatriotów” o nazwie „CENTURIA” wypowiedziało się jedno ze stowarzyszeń zrzeszajacych oficerów ukraińskich sił zbrojnych które równiez nosi nazwę „CENTURIA” 🙂 Przedstawiciel tej „oficerskiej CENTURII”, istniejacej już od 3 lat, stwierdził że chociaż ma ona charakter nacjonalistyczny to nie ma żadnego związku z tą nową ‚CENTURIA” i za powiedział zbadanie jak to sie stało że użyto jej nazwy nie pytajac o pozwolenie;
  https://strana.ua/news/282265-v-ukraine-okazalos-dve-centuria-bolee-staraja-otkreshchivaetsja-ot-novoj-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jakie wymagania musi spełnić Ukraina wobec UE w zwiazku z przyznaniem jej (kolejnego) kredytu w wysokosci 1,2 mld euro. Są tam oczywiscie „standardowe formułki” o kontynuowaniu „reform”, ale jest także klauzula o przywróceniu „astronomicznych” jak na warunki ukraińskie (ale nie tylko) członkom zarządów państwowych spółek ukraińskich którymi jak wiadomo często sa obywatele państw UE;
  https://strana.ua/articles/analysis/282277-na-kakie-uslovija-poshla-ukraina-radi-poluchenija-1-2-milliarda-evro-ot-evrosojuza.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • UE daje bezwarunkowo 600 mln pożyczki, kolejną transzę Ukraina otrzyma (lub nie) dopiero po wypełnieniu zobowiązań, a że jest tych podpunktów trochę i godzą w interesy oligarchów i ukraińskiego przemysłu to nie uda się ich łatwo wdrożyć.

   Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraińska codzienność. W Zaporożu przy kościele katolickim w nocy samospalenia dokonała młoda kobieta;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4259546-zhenschyna-ustroyla-samosozhzhenye-vozle-khrama-v-zaporozhe
  W Odessie granatami obrzucono samochód „aktywisty” jednej z działajacych w mieście organizacji antykorupcyjnych. Ten w odpowiedzi ostrzelał napastników którzy zbiegli;
  https://lubimiygorod.od.ua/na-odesskogo-antikorrupcionera-soversheno-pokushenie-ego-zakidali-granatami-video/
  Ukromedia alarmują że rzeka Borżawa, dopływ Cisy, na Zakarpaciu…tonie w śmieciach;
  https://korrespondent.net/ukraine/4259397-na-odnoi-yz-rek-zakarpatia-obrazovalas-musornaia-probka

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Kolejny dzień wysokiej ilości zarażeń na Ukrainie
  Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby stwierdzono 1061 zakażeń koronawirusem – poinformowało Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Resort zdrowia w Kijowie przygotowuje się do drugiej fali pandemii. – W Europie ona już się zaczyna – oświadczył główny lekarz sanitarny Wiktor Laszko.
  https://tvn24.pl/swiat/ukraina-1061-nowych-zakazen-koronawirusem-w-ciagu-doby-4656096

  Polubione przez 2 ludzi

 8. OT gazowe
  Nowe połączenie gazowe Polska-Ukraina stoi w miejscu
  W projekt budowy nowego połączenia gazowego między oboma krajami zaangażowane były spółki Gaz-System i ukraińska spółka PJSC „UKRTRANSGAZ”. Długość projektowanego połączenia to 1,5 km po stronie polskiej i 110 km po stronie Ukrainy, a techniczne zdolności przesyłowe w obu kierunkach ma wynieść ok. 54,86 TWh/rok.
  W związku z brakiem decyzji o realizacji po stronie Ukrainy w 2019 roku. trwały bilateralne rozmowy na poziomie administracji rządowych oraz operatorów w celu uzyskania wiążącej informacji strony ukraińskiej. W styczniu 2020 r. prezes nowego operatora systemu przesyłowego gazowego Ukrainy poinformował o braku zainteresowania realizacją projektu, z uwagi na możliwość korzystania z rewersu wirtualnego na granicy z Polską.
  https://biznesalert.pl/inwestycje-gazowe-w-polsce-gazociagi-gaz-energetyka/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Bardzo ciekawa analiza dotycząca sił zbrojnych Ukrainy. I zmianom jakie zachodziły w latach 2014-2020.
  Jak się okazuje straty sprzętu podczas walk w Donbasie latem 2014 i zimą 2015 były większe niż wielu mogło się spodziewać.
  Co ważniejsze, owe straty do teraz nie udało się UA całkowicie zniwelować (a magazyny postsowieckie są już prawie puste-dopisek mój)
  Polecam
  https://www.konflikty.pl/technika-wojskowa/na-ladzie/sily-zbrojne-ukrainy-struktura-wyposazenie/

  Polubione przez 3 ludzi

 10. 24 sierpnia, z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, ukraińscy weterani zorganizują w centrum Kijowa niezależny od władz „Marsz Obrońców Ukrainy”. W ubiegłym roku, gdy marsz odbył się po raz pierwszy, wzięło w nim udział pod banderowskimi flagami wielu ukraińskich radykałów.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainscy-weterani-po-raz-drugi-zorganizuja-marsz-obroncow-ukrainy/
  I w temacie radykałów.
  Grupy „ukrpatriotów” nawołują do uchwalenia ustawy o kolaborantach. W nowym akcie prawnym mająsię znaleźć zapisy które bardzo szeroko definicja „zdrady państwowej”. Kolaborantem miałyby być wszystkie osoby które bezpośrednio lub posednio wspierają wroga Ukrainy.
  https://www.unian.info/politics/ukraine-defenders-rally-on-independence-day-to-demand-adoption-of-law-on-collaborators-11099012.html
  Komentarz: Przy tak szerokiej definicji za wakacje na Krymie można byłoby oskarżyć daną osobę za kolaborację.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ukraińscy pracownicy sezonowi, którzy 21 lipca przylecieli do Estonii specjalnym czarterem, 46 razy naruszyli zasady samoizolacji – wykazała wspólna kontrola estońskiego Departamentu Zdrowia oraz Departamentu Policji i Straży Granicznej.
  Ukraińcy łamiący estońskie regulacje mogą zostać ukarani grzywną do 9,6 tys. euro lub zostać wydaleni z kraju. Ich pracodawcy mogą dostać grzywnę w wysokości do 32 tys. euro. Za rozprzestrzenianie chorób zakaźnych można być też pociągniętym do odpowiedzialności karnej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/estonia/szef-msw-estonii-domaga-sie-ukarania-ukraincow-ktorzy-46-razy-zlamali-reguly-samoizolacji/

  Polubione przez 2 ludzi

 12. „Haniebna zdrada” Czarnogóry, która najpierw zezwoliła wjeżdżać Ukraincom na swoje terytorium, a potem się z tego wycofała, a teraz jeszcze zezwoliła na wjazd do siebie obywatelom FR bez żadnych ograniczeń. Wywołało to oczywiscie oburzenie konsula Ukrainy w Czarnogórze, który wyraził je wpisem na FB;
  https://strana.ua/news/282419-chernohorija-razreshila-rossii-i-azerbajdzhanu-vezd-v-stranu-bez-ohranichenij.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Klasyczna ukraińska peremoha
  Władze w Kijowie podały, że plan przychodów na lipiec 2020 roku wyniósł został przekroczony i wyniósł 111.6%. Zapomniano jednak dodać, że w od stycznia do czerwca wykonano plan tylko w 94%, ponadto nie wspomniano, że zmieniono zapisy budżetu i zmniejszono plan przychodów.
  https://www.unian.info/economics/state-budget-receipts-in-july-stand-at-111-6-of-target-treasury-11099777.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Tymczasem wybuchł dyplomatyczny konflikt pomiędzy Ukrainą a…Turcją którego powodem stało się pobicie w jednym z tureckich hoteli znanej ukraińskiej modelki Darii Kyryliuk. Oskarżyła ona o pobicie jej i grupy jej przyjaciół ochronę jednego z hoteli na tureckim wybrzeżu, sparwę zgłosiła policji. Z kolei właściciel hotelu wszystkiemu zaprzecza i oskarża modelkę o „zniesławienie” a także zapowiada „obronę swojego dobrego imienia na drodze sądowej”. W sprawę włączył się już wiceszef MSW Ukrainy „niezastąpiony” Anton Heraszczenko który wezwał na rozmowę zastępcę Ambasadora Turcji w Kijowie;
  https://strana.ua/news/282424-v-turtsii-izbili-model-darju-kiriljuk-chto-proizoshlo.html

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Szef MSZ Estonii Urmas Reinsalu zażądał dzisiaj deportowania z Estonii „ukrogastarbeiterów” którzy naruszyli po przyjeździe 14-dniową kwarantannę. Według ministra jeżeli władze nie ukarzą odpowiedzialnych za łamanie obowiązujacej w Estonii kwarantanny to liczba przypadków jej łamania będzie „rosła wykładniczo”;
  https://korrespondent.net/world/worldabus/4259790-myd-estonyy-trebuet-vysylky-ukraynskykh-zarobytchan

  Polubione przez 2 ludzi

 16. Takie moje małe OT w sprawie Ukraińskiej Armii.

  Jak rzekł klasyk: Żeby prowadzić wojnę potrzeba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy.
  Od 2014 roku wydatki Ukrainy na zbrojenia rosły. Przy czym, po katastrofalnym spadku PKB w 2014 i 2015, oraz deprecjacji hrywny nawet skokowy wzrost wydatków z 1% do 2.5% PKB, nie przełożył się na zakupy nowoczesnego uzbrojenia.
  Wydatki rosły w szybkim tempie: w 2014 było to 27.1 mld hrywien, w 2016 -55,6 mld hrywien (skokowy wzrost związany ze spadkiem wartości hrywny), aż do 2020 gdzie jeszcze niedawno na wojsko postanowiono przeznaczyć, aż 135,5 mld hrywien.

  Click to access prace_66_pl_najlepsza_armia_net.pdf

  https://www.defence24.pl/ukrainska-obronnosc-rekordowy-budzet-konieczne-reformy
  Gros wydatków na obronę był jednak przeznaczany na utrzymanie w stenie gotowości mas ludzkich powołanych z poboru. Tylko nieznaczny odsetek tych wielkich kwot przeznaczono na inwestycje i zakup nowego sprzętu.
  Przy czym słowo „nowy” jest mocno na wyrost, większość z maszyn była ODNAWIANA -brano postsowieckie konstrukcje i starano przywrócić je do stanu używalności. Kolejnym problemem była korupcja. Notable szybko zorientowali się, że dostawy dla wojska mogą być znakomitym interesem. Na jaw wychodziły różne afery-jedne mniejsze, drugie większe. Od mocno przepłaconych tornistrów, po pękające hełmy, przez dostawy „nowych” silników do czołgów, po dostarczane kadłuby BTR-3/4 wykonane ze stali pośledniej próby, po łatwopalne mundury.
  Oczywiście jest to skrócona wersja największych afer. Były i mniej oczywiste jak dostarczanie sprzętu niewartego pieniędzy: przykładowo moździerzy „Mołot”, które ze względu na wadę konstrukcyjną lufy (pocisku?) często ulegały awarii, a nawet wybuchały.
  Środki rozkradano/marnotrawiono, aż doszło do sytuacji w której to Ukraina w tym momencie jest bez wyjścia. Koronawirus zniweczył wszystkie rachuby i plany „kijowa”. Z dnia na dzień środki na obronność stopniały. Po pierwsze znów, nastąpił spadek wartości hrywny, po drugie spodziewany spadek PKB odbije się znacząco na dochodach budżetu i to na kilka najbliższych lat.
  Tyle tylko, że kraj NIE MA kilku dodatkowych lat na modernizację sprzętu, po prostu tego czasu już nie ma. Najgorsza sytuacja jest w oddziałach obrony powietrznej, gdzie od lat wiele pocisków powinno zostać wycofane ze stanu i nawet nie wiadomo czy są jeszcze sprawne.
  Innym sektorem jest marynarka-tutaj do wymiany czeka już kilka jednostek pomocniczych i… fregata flagowa „Hetman Sahajdaczny”, która też będzie musiała zostać wycofana ze służby.
  Trwa modernizacja samolotów, ale już teraz wiadomo, że to działanie tymczasowe. Nawet zmodernizowane postsowieckie maszyny mogą być utrzymane w linii jeszcze „tylko” 8-12 lat.
  Wydawałoby się, że najlepsza sytuacja jest w oddziałach lądowych. Jednak i tutaj widać spore problemy. Brakuje amunicji, nowych linii produkcyjnych brak, a stara amunicja często już nie nadaje się do użytku.
  Również odnowiony sprzęt nie zadowala, liczba usterek w „nowych” maszynach jest bardzo duża. Jedynym plusem modernizacji może być informacja o taborze kołowym-wiele ciężarówek pamiętających czasy ZSRR zasypiano nowymi pojazdami rodzinnej produkcji.
  Zaprzestano też głębokich modernizacji jak na przykład modernizacji czołgów T-64 do standardu „Bułat”, czy dostarczenia oddziałom pancernym T-84 „Opłot”. Również dostawy BTR-4 i BTR-3 w ostatnich latach były nad wyraz skromne-powód oczywisty, brak środków.
  Wojna domowa na wschodzie, niszczy Ukrainę, Wydatki na zbrojenia powodują, że brakuje środków na inwestycje infrastrukturalne w kraju i nie gwarantują nawet skokowego wzrostu wartości bojowej armii.

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Opis napadu zboczeńca na prezenterkę telewizyjną Anastasię Ługowajową.
  https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/ukraina-prezenterka-anastasia-lugowaja-napadnieta-w-pociagu/xgbrj62
  Komentarz: I znów ta sama bezduszność i brak empatii, cytat za źrodłem:
  „Zabrała syna i oboje boso pobiegli do przedziału konduktorskiego. „Konduktorka spała i nie rozumiała, co się dzieje. W naszym kierunku biegł nagi mężczyzna. Zdając sobie sprawę, że nie znajdziemy tu ochrony, pobiegliśmy do innego wagonu. Zaczęłam krzyczeć i pukać do wszystkich drzwi. Co najgorsze, nikt nie zareagował” – kobieta dzieli się swoimi doświadczeniami.”

  Polubione przez 2 ludzi

 18. Kącik rolniczy

  30 czerwca 2020 roku na IV Posiedzeniu VI kadencji Krajowej Rady Izb Rolniczych, po przeprowadzeniu dyskusji, stwierdzono, że konieczne jest wzmocnienie kontroli na granicach Unii Europejskiej dostaw rzepaku i zbóż sprowadzanych z państw trzecich w zakresie pozostałości pestycydów zabronionych na terenie UE.
  Powyższe zanieczyszczenia są monitorowane w płodach rolnych poszczególnych krajów UE w ramach kontroli urzędowych, jednak np. ustanowione kontyngenty bezcłowe takim badaniom nie podlegają.
  https://www.okiemrolnika.pl/prawo-i-finanse/item/6787-bedzie-zwiekszona-kontrola-pestycydow-w-rzepaku-i-zbozach-przekraczajacych-granice-ue

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.