Wojna domowa na Ukrainie 06.08.2020r.- 1874 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 147.Częściowo wyjaśnia już się co spowodowało ostatnie eksplozje na ługańskim odcinku frontu.

„Żołnierz ukraińskich sił zbrojnych zginął po wysadzeniu w powietrze przez ukraińską minę w pobliżu wsi Troiczkoje, a dwóch kolejnych kijowskich oficerów bezpieczeństwa zostało rannych w eksplozji miny w rejonie Szczastje”– powiedział Iwan Filiponenko, oficer służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL.

„W ciągu ostatniego dnia trzech żołnierzy ukraińskich formacji zbrojnych zostało wysadzonych w powietrze na ich własnych zaporach przeciwminowych w rejonie osad Szczastja i Troiczkoje”– poinformował Filiponenko, dodając, że- „jeden żołnierz 24 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy zginął w rejonie osady Troiczkoje, dwóch żołnierzy 25 brygady zostało ciężko rannych w rejonie osady Szczastje.

Rzecznik prasowy dowództwa Milicji Ludowej ŁRL wyjaśnił, że brak kontroli funkcjonariuszy Sił Zbrojnych Ukrainy nad kadrą spowodował gwałtowny wzrost przypadków nieuprawnionego opuszczania jednostek przez personel wojskowy ukraińskich formacji zbrojnych.

„Pozostawieni sami sobie żołnierze, korzystając z nieobecności oficerów w czasie obecnego zawieszenia broni, poruszają się w niekontrolowany sposób w rejonach linii frontu, co z kolei prowadzi do tragicznych konsekwencji”– stwierdził Filiponenko.

Ukraińscy żołnierze zostali wysadzeni w powietrze pod Wołnowochą

Jeden ukraiński żołnierz zginął, trzech kolejnych zostało rannych w wyniku detonacji ładunku wybuchowego na polu w pobliżu wsi Granitnoje koło Wołnowochy. Zostało to ogłoszone wczoraj na konferencji prasowej przedstawiciela dowództwa Milicji Ludowej DRL.

„Podczas poszukiwań dezerterów grupa czterech bojowników z 53. brygady weszła na własne pole minowe na południowy zachód od wioski Granitnoje, gdzie zdetonowano ładunek wybuchowy. W wyniku eksplozji żołnierze Ermilow, Kononieko, Fedosow, Tarasiuk otrzymali rany o różnym stopniu ciężkości. Jeden z nich, według wstępnych informacji, zmarł z powodu odniesionych obrażeń podczas transportu do placówki medycznej Wołnowacha ”– głosi komunikat.

Jednocześnie w tym samym czasie, Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych (MSN) ŁRL w ciągu ostatniego dnia zneutralizowało osiem materiałów wybuchowych na terytorium republiki.

W ciągu ostatniego dnia pracownicy oddziałów inżynieryjno-saperskich MSN ŁRL zneutralizowali na terytorium rzeczypospolitej osiem obiektów wybuchowych. Poinformował o tym funkcjonariusz służby prasowej Milicji Ludowej LPR Iwan Filiponenko.

„W ciągu ostatniego dnia oddziały inżynieryjne i saperskie Milicji Ludowej LPR znalazły i zneutralizowały osiem materiałów wybuchowych”– powiedział Filiponenko.

Filiponenko zaznaczył, że „dzięki zawieszeniu broni obowiązującemu 4 sierpnia, pracownicy Spetspromservice LLC (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) i Stroitel-LTD, przy wsparciu jednostek ŁRL, przedstawicieli ŁRL w WCKiK, Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych ŁRL oraz obserwatorów ze Specjalnej Misji Monitorującej OBWE, kontynuowali pracę w sprawie oczyszczenia zalesień i rozplanowania placów budowy dla punktów kontrolnych ‚Ługańsk-Szczastje’ i ‚Pierwomajsk-Zołotoje'”.

„Oddziały inżynieryjno-saperskie Milicji Ludowej ŁRL brały aktywny udział w działaniu, nadal sprawdzając teren pod kątem obecności materiałów wybuchowych pozostawionych na naszym terenie przez wojska ukraińskie”– powiedział rzecznik prasowy dowództwa ML ŁRL.

Dodał, że „w ciągu minionego dnia na terenie republiki ugaszono 13 pożarów przy udziale żołnierzy Milicji Ludowej, z czego 9 jest związanych ze spalaniem suchej trawy na otwartej przestrzeni”.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że nadal ukraińskie siły zbrojne rozmieszczają ciężką broń w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS).

Poinformował o tym przedstawiciel służby prasowej dowództwa Milicji Ludowej ŁRL, Iwan Filiponenko.

„Według Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE, na terenie budynku mieszkalnego we wsi Priczepiłowka znajdują się dwa samobieżne przeciwlotnicze systemy rakietowe ‚Tunguska’ i transporter opancerzony. W miejscowości Katerinowka odnotowano także dwa kolejne opancerzone wozy bojowe. W pobliżu punktu kontrolnego Sił Zbrojnych Ukrainy we wsi Katerinowka odnotowano również dwa bojowe wozy pancerne- ‚Kozak-2′”– powiedział Filiponenko.

Funkcjonariusz resortu obrony ŁRL podkreślił, że „działania te świadczą o przyzwoleniu dowództwa OPS na nieprzestrzeganie dodatkowych środków podjętych przez Ukrainę od 27 lipca, w celu kontroli zawieszenia broni”.

Kolejny już raz, obserwatorzy DRL z WCKiK ponownie nie zdołali skontaktować się ze stroną ukraińską w ramach mechanizmu kontroli zawieszenia broni.

Do eksplozji doszło na stanowiskach ukraińskich formacji zbrojnych we wsi Starognatowka na południe od Doniecka, ale próba skontaktowania się z ukraińskimi obserwatorami w WCKiK w ramach dodatkowych działań kontrolnych i wzmocnienia zawieszenia broni nie powiodła się. Zostało to ogłoszone wczoraj w przedstawicielstwie DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Przestrzegania Zawieszenia Broni (WCKiK DRL).

„O 16:25 zarejestrowano eksplozję w rejonie pozycji ukraińskich sił zbrojnych w kierunku wsi Starognatowka. Aby zapobiec prowokacjom, podjęto próbę skontaktowania się ze stroną ukraińską w WCKiK w ramach mechanizmu koordynacyjnego, ale nie było odpowiedzi. Informacje zostały przekazane stronie ukraińskiej w WCKiK za pośrednictwem wcześniej ustanowionego kanału komunikacyjnego poprzez SMM OBWE”– tak napisano w komunikacie WCKiK DRL.

Kolejne eksplozje zarejestrowano o godzinie:

18:10 w rejonie miejscowości Nowoługańskoje

oraz o 18:50 w pobliżu miejscowości Szumy.

Wcześniej informowano, że strona ukraińska blokuje pracę mechanizmu koordynacyjnego stworzonego w ramach realizacji dodatkowych środków kontroli zawieszenia broni w Donbasie.

Poza tym, ukraińskie siły zbrojne otworzyły wczoraj wieczorem ogień z broni ręcznej w kierunku osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7 na obrzeżach Gorłówki. Zostało to zgłoszone w przedstawicielstwie republiki we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Warunków Zawieszenia Broni (WCKiK DRL)).

„O 19:10 zarejestrowano ostrzał sił zbrojnych Ukrainy z kierunku miejscowości Szumy w stronę obrzeży Gorłowki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7). Używana broń ręczna.”– napisano w komunikacje WCKiK DRL.

*

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 06 серпня 2020 року.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається повністю контрольованою. Підрозділи Збройних Сил України та інших складових сил оборони продовжують виконувати свої завдання за призначенням.
5 серпня збройними формуваннями Російської Федерації 1 раз порушено проголошений режим припинення вогню.
Ворожу провокацію з підствольного гранатомету відмічено у районі населеного пункту Шуми. Неприцільні постріли не несли загрози життю та здоров’ю, тому наші воїни вогонь у відповідь не відкривали. Підрозділи Об’єднаних сил дотримувалися умов припинення вогню та перебували напоготові до адекватного реагування на ймовірні підступні дії противника.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає.
Від початку поточної доби на усіх ділянках відповідальності українських підрозділів обстрілів з боку збройних формувань РФ не зафіксовано.
Наші громадяни можуть бути впевненими у тому, що Збройні Сили України – це надійний щит, який захищає кожного з нас.
Вчора в Мар’їнці військовослужбовцям Об’єднаних сил місцеві мешканці дякували за те, що шість років тому українські захисники звільнили місто від російських терористичних формувань. Мар’їнка — це Україна. І сьогодні тут продовжується мирне життя.

Ми будемо стояти на захисті країни! Бережіть мир і вірте своїм захисникам!

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 06.08.2020r.- 1874 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wieści z terytorium „wyzwolonego” przez Kijów Donbasu, czyżby szykowano tam prowokację? W pobliżu Siewierodoniecka (obwód ługański pod kontrola Kijowa) nieoficjalnej „stolicy” terytorium obwodu ługańskiego pracownicy pogotowia gazowego dokonujący kontroli jednego z podmiejskich gazociagów znaleźli zamontowany na nim ładunek wybuchowy. Swoje znalezisko zgłosili od razu policji która je zabezpieczyła a następnie przeprowadzono jego rozbrojenie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4260244-v-luhanskoi-oblasty-zamynyrovaly-hazoprovod
  Warto przy tym dodać ze dzisiaj w tzw. strefie OZS na Donbasie (na terytorium obwodu donieckiego pod kontrola Kijowa) z wizytą pojawił się Prezydent Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4260356-zelenskyi-otsenyl-sobluidenye-peremyryia-na-donbasse

  Polubione przez 4 ludzi

  • Na przyjazd hospodara Zelenskyiego wszystkie służby muszą się wykazać.
   Jedne dziury w drodze piaskiem zasypują i na czarno je malują, inne pobocza na zielono, a krawężniki na biało malują. Służby specjalne zaś rurociągi ,,trotylem” kitują, by się SBU mogła w raportach przed hospodarem czujnością wykazać..

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. W jednym z kijowskich parków policja zatrzymała kobiete, „obywatelkę obcego państwa”, która próbowała tam spalić…ludzkie kończyny. Jak się okazało były to części ciała należące do mieszkańca Kijowa, resztę znaleziono w należącym do niego mieszkaniu, w którym mieli mieszkać razem poćwiartowany mężczyzna oraz zatrzymana kobieta. Wstepnie policja ustaliła kilka wersji wydarzeń, w tym m.in taką ze kobieta zamordowała znajomego by przejąć należące do niego mieszkanie;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4260349-ynostranka-raschlenyla-y-pytalas-szhech-telo-kyevlianyna
  Ps. Tak jak wielokrotnie tutaj pisałem, na Ukrainie nie trzeba jechać na Donbas by przeżyć horror, wystarczy iśc na przechadzkę do miejskiego parku…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraiński portal ‚Strana.ua” o nowych decyzjach kadrowych Zełenskiego czyli mianowaniu na stanowiska szefa ukraińskiego wywiadu Kiryła Budanowa, „jastrzębia z czasów Poroszenki”, zamieszanego w „specoperację” ukraińskich dywersantów na Krymie (za którą zrugał Poroszenkę Biden w trakcie jednej z ich rozmów telefonicznych). Przypomniano m.in że Budanowa w kwietniu zeszłego roku próbowano zlikwidować za pomoca ładunku wybuchowego, podobnie jak dwa lata wcześniej jego naczelnika Maksyma Szapałowa. Oczywiście „oficjalny” Kijów ogłosił ze to ‚robota rosyjskich specsłużb”, ale nieoficjalnie mieli obaj być zamieszani w przemyt na Ukrainie i walkę o kontrolę nad nim;
  https://strana.ua/news/282739-kirill-budanov-biohrafija-i-kompromat-na-novoho-shefa-hur-mo-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Pociągi długodystansowe mają zakaz zatrzymywania się w Tarnopolu na zachodzie Ukrainy, ponieważ miasto to zostało wpisane na listę „czerwonej strefy”. Ze względu na rozprzestrzeniającego się koronawirusa wprowadzono tam też najsurowsze ograniczenia. Ukraińskie linie kolejowe zwróciły w środę pieniądze za 140 biletów, jak przekazała jedna z kasjerek.
  https://www.tvp.info/49285282/pociagi-nie-zatrzymuja-sie-w-tym-miescie-z-powodu-koronawirusa

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukromedia alarmują ze w magazynach portu w Mikołajowie już od dwóch lat składowanych jest 3,2 tys. ton saletry amonowej, czyli więcej niż tej która praktycznie zdewastowała stolice Libanu. Saletra podobnie jak ta w Bejrucie została ‚aresztowana” we wrześniu 2018 roku, poinformował o tym w internecie były główny prokurator wojskowy Anatolij Matios;
  https://strana.ua/news/282759-v-nikolaeve-khranitsja-3-2-tonny-selitry-kotoraja-vzorvalas-v-bejrute.html

  Polubione przez 2 ludzi

   • Z całkowitego obrotu produktami rolnymi między Ukrainą a UE 3,0 mld USD stanowił eksport, 1,6 mld USD – import. Jednak władze UE coraz mocniej koncentrują się na ochronie własnego rynku. Z tego powodu dziwnie szybko przegłosowane były inicjatywy które dość długo leżały w ustawowych „zamrażalkach”. Ostatnio min wprowadzono nowe obostrzeni fitosanitarne dla produktów spoza UE jak również (w końcu!) wprowadzono kontrole pod katem użycia niebezpiecznych pestycydów i środków ochrony roślin.
    Tak akurat się składa, że na Ukrainie te substancje w rolnictwie są dość popularne.

    Polubione przez 3 ludzi

    • Wiele jest jeszcze do zrobienia, jak np. GMO czy też nadużycie przepisów w temacie drobiu…..pomijając oczywiście zwykły prozaiczny przemyt idący w miliardy euro.

     Tak się składa, że przemyt jest tylko jednokierunkowy 🙂

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 3 ludzi

  • Niech weźmie ze sobą jeszcze hetmana polnego Kaczyńskiego, pułkownika Macierewicza, kaprala Misiewicza i Gosiewską oraz resztę paczki z KGP.

   Panowie kupą na Donbas 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Co za wstyd i blamaż na arenie międzynarodowej. Za mały duduś pionek jest, żeby móc ingerować w sprawy wewnętrzne innego kraju. Może się poklepać po pleckach z kabareciarzem i to jest maksimum możliwości tego indywiduum sprawującego urząd prezydenta.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Po prostu wystawiamy się Ukrainie. Te deklaracje pomocy odzyskania Krymu i Donbasu przez Polskę są tyle warte co malowanie ulicy kredą przez nastolatkę w ramach walki z terroryzmem. Chodzi głównie o to by Ukraina nadal była zainteresowana konfrontacją z FR. Konflikt gospodarczo-polityczny angażuje sporo zasobów FR i mam takie wrażenie, że dla decydentów w naszym kraju na pokoju w Donbasie nie zależy.

    Polubione przez 2 ludzi

 6. Taka zapomniana rocznica…

  Ukraina, sześć lat po śmierci w Donbasie fotoreportera MIA „Rossiya Segodnya” Andrieja Stenina, nie ogłosiła wyników swojego śledztwa i nie przekazała Rosji dokumentów, powiedziała w czwartek Sputnikowi rzeczniczka Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Swietłana Pietrienko.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2020080612864575-szesc-lat-po-smierci-dziennikarza-andrieja-stenina-w-donbasie-a-co-z-dochodzeniem-sputnik/

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.