Wojna domowa na Ukrainie 08.08.2020r.- 1876 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 149.

„Strona ukraińska powinna porzucić populizm w kwestii wymiany więźniów i skupić się na merytorycznym dialogu z Donieckiem w ramach platformy mińskiej”– oświadczyła wczoraj pełnomocnik DRL w Grupie Kontaktowej, minister spraw zagranicznych- Natalia Nikonorowa.

Odniosła się w ten sposób do słów szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka, który powiedział przedwczoraj agencji informacyjnej „Reuters”, że Kijów ma nadzieję na przeprowadzenie wymiany więźniów z republikami Donbasu w najbliższych tygodniach.

„Wzywamy władze Ukrainy, aby skupiły się nie na ostentacyjnej gotowości do wymiany, ale na rzeczywistej pracy w tym kierunku, ponieważ tylko poprzez merytoryczny dialog z nami, zgodnie z literą porozumień mińskich, można rzeczywiście przynieść postęp w tak ważnej kwestii humanitarnej, jak powrót zatrzymanych obywateli do domów, z uwzględnieniem pełne przywrócenie wszystkich ich praw”– oświadczyła Nikonorowa.

Przypomniała także, że ​​Kijów nie wywiązał się ze swojej części porozumień o proceduralnym uniewinianiu osób przekazywanych podczas wymian w grudniu ubiegłego i kwietniu br. W rzeczywistości osoby uwolnione z ukraińskiej niewoli nadal są ścigane, a ich prawa i wolności nie zostały w pełni przywrócone.

„Mamy do czynienia z sytuacją, w której przedstawiciele Ukrainy znajdują się w tej chwili na liście osób poszukiwanych, chociaż nie można ich w żaden sposób wymienić. Jednocześnie umieszczanie na listach tych obywateli, którzy naprawdę powinni się na nich znaleźć, jest bardzo selektywne: ukraińscy negocjatorzy wymyślają pewne kategorie, którym rzekomo odmawia się w zamian, choć w pakiecie działań jest jasno określona prosta i zrozumiała formuła- wymiana powinna odbywać się według formuły ‚wszystko dla wszystkich'”– dodała szefowa dyplomacji DRL.

Poza tym, oskarżyła ona Ministerstwo Obrony Ukrainy o opublikowanie zniekształconej listy dodatkowych środków kontroli zawieszenia broni.

Natalia Nikonorowa poinformowała, że strona ukraińska nie wywiązuje się z uzgodnień w sprawie dodatkowych środków kontroli obecnego systemu zawieszenia broni, a sam tekst dokumentu został zmanipulowany przez ukraiński MON.

„Mimo, że w Mińsku wszyscy członkowie Grupy Kontaktowej uzgodnili i podpisali dodatkowe środki kontroli obecnego systemu zawieszenia broni, które są niezbędne dla rozwiązania konfliktu w Donbasie, strona ukraińska nie wywiązuje się z uzgodnień osiągniętych w sposób iw formacie, który jest w nich zapisany”. powiedziała Nikonorowa.

Jej zdaniem dobitnie potwierdza to fakt, że przedstawiciele Ukrainy „celowo lub z powodu niekompetencji opublikowali niekompletną i zniekształconą listę uzgodnionych działań na stronie Ministerstwa Obrony”.

Co więcej, w Doniecku „dość nieodpowiedzialne podejście Kijowa do porozumienia o utworzeniu mechanizmu koordynującego reagowanie na naruszenia reżimu zawieszenia broni jest kłopotliwe”.

„Przedstawiciele Ukrainy z niezrozumiałych powodów okresowo nie odpowiadają na wezwania i pisemne wiadomości w ramach nawiązywania bezpośredniej komunikacji między stronami konfliktu”– powiedziała Nikonorowa.

W związku z tym DRL wzywa władze Ukrainy, a w szczególności nowych przedstawicieli Ukrainy w Mińsku, do „merytorycznej, sumiennej i skoordynowanej z przedstawicielami republik pracy w celu wypełnienia bez wyjątku wszystkich zobowiązań w ramach procesu mińskiego”.

Dodam, że informacja została opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Ukrainy (http://armiyadnr.su/sites/default/files/inline/images/slayd3_70.jpg) , w których dodatkowe środki kontroli zawieszenia broni, uzgodnione w dniu 22 lipca w negocjacjach grupy kontaktowej są przedstawione z wyjątkami i dodatkami, których nie ma w oryginalnym uzgodnionym i zatwierdzonym wcześniej tekście.

A na linii rozgraniczenia, ukraińskie siły zbrojne prowadzą prace inżynieryjne w okolicy swoich pozycji w pobliżu miejscowości Pawłopol na południu Donbasu.

„Ukraińscy żołnierze, z naruszeniem istniejących dodatkowych środków kontroli zawieszenia broni, rozpoczęli prowadzenie prac inżynieryjnych w pobliżu okolicy stanowisk w pobliżu miejscowości Pawłopol na południu Donbasu”– poinformował w dniu wczorajszym przedstawiciel DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Warunków Zawieszenia Broni (WCKiK).

„Od godziny 10:00 obserwuje się prace inżynieryjne w pobliżu stanowisk ukraińskich sił zbrojnych w pobliżu miejscowości Pawłopol (w pobliżu ukraińskiego punktu kontrolnegom Gnutowo- dopisek mó)” – odnotowano w WCKiK.

Przypominamy, że od 27 lipca 2020 r. w Donbasie obowiązuje pakiet dodatkowych środków wzmacniających i kontrolujących zawieszenie broni. Ukraina, DPR i LPR mają zakaz używania jakiejkolwiek broni, w tym broni strzeleckiej. Zabronione są również wszelkie działania ofensywne, w tym wyciąganie sprzętu do przodu i dodatkowe wyposażenie inżynieryjne pozycji.

Dlatego też, w przypadku naruszeń strony konfliktu muszą zastosować mechanizm koordynacji reakcji, który obejmuje także środki dyscyplinarne.

Jeśli zaś chodzi o straty niebojowe zgrupowania operacyjno-taktycznego ukraińskich sił zbrojnych grupy „Północ” (ługański odcinek frontu) za miniony tydzień, to wyniosły one aż 11 żołnierzy.

Poinformował o tym Iwan Filiponenko, oficer służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL.

„Według naszych danych wywiadowczych, w ciągu ostatniego tygodnia straty poza walką jednostek północnego odcinka OPS wyniosły czterech zabitych i siedmiu rannych”– powiedział Filiponenko.

Filiponenko wyjaśnił, że młodszy sierżant sił zbrojnych Ukrainy popełnił samobójstwo, nie mogąc wytrzymać ciągłego znęcania nad nim jego kolegów. Inny żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy otrzymał liczne rany odłamków wysadzone w powietrze na sztandarze. Ponadto trzech spadochroniarzy Sił Zbrojnych Ukrainy zostało rannych podczas strzelaniny podczas obchodów Dnia Sił Powietrznych, trzech kolejnych kijowskich oficerów bezpieczeństwa zostało wysadzonych w powietrze przez ukraińskie miny w rejonie Szczastie i Troickiego. Jeden z żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych zginął, wpadając pod czołg gdy przewrócił się podczas rozładunku, a ciało innego oficera ochrony zostało znalezione w rzece przez mieszkańców wsi Nowoaleksandrowka w obwodzie popasniańskim. Ponadto żołnierz ukraińskich sił zbrojnych złamał obie nogi, naruszając wymogi bezpieczeństwa podczas skoku ze spadochronem.

„W bieżącym tygodniu 25 brygada sił zbrojnych Ukrainy pod dowództwem pułkownika Olega Zenczenki została liderem strat niebojowych Operacji Połączonych sił grupy ‚Północ’”– dodał rzecznik prasowy ML ŁRL.

Wzmacnianie pozycji ziemnych po stronie ukraińskiej na donieckim odcinku frontu potwierdził także przedstawiciel dowództwa ML DRL, Eduard Basurin informując, że ukraińskie formacje zbrojne nadal umacniają swoje pozycje frontowe.

„Osiemnaście faktów potwierdzających to, że armia ukraińska prowadziła prace fortyfikacyjne z detonacją pocisków inżynieryjnych na linii rozgraniczenia boków, policzyli w zeszłym tygodniu żołnierze DRL”– powiedział to dzisiaj Eduard Basurin, zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej (DML) DRL.

„Ukraińskie formacje zbrojne nadal umacniają swoje pozycje frontowe. W ciągu tygodnia nasi obserwatorzy odnotowali 18 faktów dotyczących bojowników z 57, 54, 79, 53 i 35 zespołów inżynieryjnych, którzy zmodernizowali pozycje przy użyciu ładunków wybuchowych”– poinformował Basurin.

Według Basurina prace obejmowały całą długość linii demarkacyjnej- w rejonie miejscowości: Awdiejewka, Wodianoje, Krasnogorowka, Marinka, Nowoługanskoje, Nowotroiczkoje, Opytnoje, Piaski, Piszczewik, Starognatowka, Troitczkoje, Szumy. Celem prac było wzmocnienie stanowisk.

„W ciągu tygodnia wróg podłożył łącznie 427 min przeciwpancernych (TM-62), zaminowując w ten sposób obszar około 1712 metrów kwadratowych w pobliżu miejscowości Wodjanoje i Majorsk”– powiedział rzecznik DML.

*

A w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, ponownie dało się dwukrotnie (10:00 i 18:50) słyszeć eksplozje w pobliżu stanowisk ukraińskich sił zbrojnych koło miejscowości Pawłopol i Nowoługańskoje.

Poza tym, ukraińscy żołnierze trzy razy naruszyli zbrojnie warunki zawieszenia broni (21:45, 22:30 i 23:50) prowadząc ostrzał w rejonie miejscowości Nowoługańskoje przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (1 użycie, 1 granat) i w rejonie wsi Zajcewo przy użyciu broni maszynowej oraz Szumy także przy użyciu broni maszynowej.

Poniżej analiza za ostatni tydzień ilości naruszeń warunków zawieszenia broni przez ukraińskie siły zbrojne na donieckim odcinku frontu:

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

6 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 08 серпня 2020 року.

Кожен з нас може бути впевненими у тому, що Збройні Сили України – це надійний щит. Українські воїни та представники інших складових сил оборони продовжують виконувати свої завдання за призначенням.
7 серпня на ділянках відповідальності наших підрозділів було зафіксовано 3 факти порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації.
Зокрема, ворожі неприцільні постріли зі стрілецької зброї лунали біля Новолуганського. Ще по одному разу противник вистрілив з підствольного гранатомету неподалік Шумів, а з автоматичного станкового гранатомету – поблизу Травневого. Оскільки постріли були провокативними, то наші військовослужбовці на них не реагували та вогонь у відповідь не відкривали.
Крім того, ще два порушення з боку противника відмічено поблизу непідконтрольних українському Уряду населених пунктів Ужівка та Золоте-5. На цих ділянках фронту ворог проводив інженерні роботи всупереч домовленостей, які були досягнуті в рамках Тристоронньої контактної групи.
Від початку поточної доби, 8 серпня, на ділянках відповідальності наших підрозділів з боку збройних формувань РФ обстрілів не зафіксовано. Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає.
Заходи повного та всеосяжного припинення вогню не позбавляють військовослужбовців, у разі порушення домовленостей противником, діяти відповідно до норм Міжнародного права та національного законодавства України.
Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається повністю контрольованою. Українські воїни та представники інших складових сил оборони продовжують виконувати свої завдання за призначенням.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 08.08.2020r.- 1876 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam
  W ciągu ostatniej doby na Ukrainie odnotowano blisko półtora tysiąca przypadków zakażenia koronawirusem. To największy dzienny wzrost od początku pandemii. – Niemal każdego dnia ustanawiamy antyrekord – przyznał minister zdrowia Maksym Stepanow.
  https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-na-ukrainie-niemal-poltora-tysiaca-zakazen-sars-cov-2-w-ciagu-doby-4658468
  Komentarz: Mieszkańcy nie stosują się do obostrzeń (blisko połowa nie wierzy w koronawirusa!), a rząd nie chce (nie potrafi) zmusić władze lokalne do posłuchu. Niewiele brakuje, by sytuacja wymknęła się spod kontroli.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Informacje na temat systemu elektrycznego nad Dnieprem.
  W 2019 roku ujawniły się dotąd bagatelizowane problemy sektora. Więcej informacji można doczytać w artykule, niemniej dla mnie najważniejsze w długoterminowym okresie jest: wzrost zadłużenia wobec spółek energetycznych (do 50 MLD hrywien=2 mld $) i ustanowienie takiego schematu odsprzedaży energii elektrycznej, który sprawia, że spółki państwowe BĘDĄ generować straty.
  https://www.energetyka24.com/obroniona-reforma-rok-rynku-energii-elektrycznej-na-ukrainie
  Na ten moment sytuacja w sektorze jest opanowana (ledwo ledwo), jednak w kolejnych latach pojawią się straszne problemy. Zmniejszy się ilość prądu produkowana przez państwowe elektrownie atomowe-bloki będą wyłączane z eksploatacji z powodów technicznych. Firmy państwowe NIE MAJĄ pieniędzy na inwestycje, bo schemat korupcyjny, gdzie firmy Achmetowa mają przywileje nie pozwala na takie działanie. De facto państwowe spółki dotują DTEK.
  W międzyczasie rośnie zadłużenie prywatnych spółek i mieszkańców Ukrainy. Powstaje błędne koło zadłużenia i nie ma jakiegoś skutecznego wyjścia z tej sytuacji.

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Efekt koronawirusa
  Ogłoszenie konsulatu RP we Lwowie.

  Z dniem 10.08.2020 r. zawiesza się przyjmowanie wniosków o wydanie wiz w konsulacie oraz w Punktach Przyjmowania Wniosków Wizowych (tzw. centrach wizowych), wniosków o wydanie/przedłużenie ważności Karty Polaka oraz przyjęcia interesantów we wszystkich sprawach niewymagających natychmiastowej interwencji konsula.
  Odbiór dokumentów złożonych w konsulacie będzie możliwy od 17 sierpnia 2020 r.
  Okres funkcjonowania urzędu w ograniczonym zakresie może ulec zmianie stosownie do rozwoju sytuacji epidemicznej.
  https://www.gov.pl/web/ukraina/konsulat-generalny-rp-we-lwowie

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Kolejne „njusy” z „jusej”, czyli ‚Bloomberg” przestrzega że decyzja Trumpa o zablokowaniu chińskiej aplikacji TikTok może odbić się na zyskach amerykańskiego giganta „Apple” i spowodować spadek podaży jego produktów w Chinach. A na pewno ‚Apple” to ‚zaboli” gdyż Chiny sa odbiorcą aż 20 % jego produkcji;
  >https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-08-07/trump-s-wechat-ban-could-hurt-iphone-sales-in-china
  Plus niemiecki ‚Spiegel” powołując się na szefa amerykańskiego kontrwywiadu Williama Evanina informuje o tym że w najbliższe wybory prezydenckie w USA mają ingerować Chiny. Ale podobno nie by kogoś wybrać na to stanowisko, a nie dopuścić do reelekcji Trumpa;
  https://strana.ua/news/283118-kitaj-khochet-pomeshat-pereizbraniju-donalda-trampa-razvedka.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codzienność. W Sumach pijany najpierw pobił się a następnie ostrzelał z pistoletu sąsiadów którzy nie dawali mu spać, raniac jednego z nich;
  https://strana.ua/news/283101-netrezvyj-zhitel-sum-otkryl-ohon-po-sosedjam-kotorye-meshali-emu-otdykhat.html
  W Wołnowasze (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) taksówkarz na prośbę bezdomnego by go umył, zawiózł go na…myjnie samochodową;
  https://tsn.ua/ru/ukrayina/v-doneckoy-oblasti-taksist-polival-bezdomnogo-moyuschimi-sredstvami-dlya-avto-potomu-chto-tot-poprosil-ego-pomyt-1601311.html
  W mieszkaniu jednego z dziennikarzy popularnego na Ukrainie programu ‚Schemy” zajmujacego się ujawnianiem „mrocznych sprawek” ukraińskiej polityki i biznesu znaleziono „ślady podsłuchu”;
  https://strana.ua/news/283129-zhurnalista-skhem-mohut-proslushivat.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Stany Zjednoczone przekazały Litwie dodatkowe pociski przeciwpancerne FGM-148 Javelin o wartości ponad 31 milionów dolarów – poinformowało w środę litewskie ministerstwo obrony. Według resortu, armia litewska planuje zakupić od USA w ciągu dekady pociski przeciwpancerne o wartości 104 milionów dolarów.
  https://kresy.pl/wydarzenia/stany-zjednoczone-przekazaly-litwie-pociski-przeciwpancerne-javelin-o-wartosci-31-milionow-dolarow/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Prywatna rosyjska firma MRTS, dysponująca potrzebnym statkiem-barką do układania rur, zrezygnowała z dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku.
  Spółka MRTS jest największym rosyjskim specjalistą w branży prac podmorskich. Działa od 1999 roku. Firma układała rury do wielu gazociągów w rosyjskich wodach na Dalekiej Północy, zbudowała terminal LNG w Kaliningradzie, a obecnie buduje port Sabetta poza kręgiem polarnym. Firma nie ujawnia swoich właścicieli. MRTS jest też dzierżawcą statku Fortuna, służącego do układania rur, który spełnia wymogi techniczne określone przez Duńską Agencję Energetyczną dla statków pracujących przy projekcie Nord Stream 2. Jednak, jak ustaliła rosyjska stacja RBK, firma nie zamierza uczestniczyć w tych pracach, prowadzonych na duńskich wodach.
  https://kresy.pl/wydarzenia/rosyjska-firma-dysponujaca-specjalnym-statkiem-wycofuje-sie-z-budowy-nord-stream-2-w-tle-grozba-sankcji/
  Komentarz: Ciekawe jak mocno opóźni to budowę NSII. I czy nawet wstrzymanie prac przy budowie NSII jakoś pomoże Ukrainie. Z powodu kryzysu gospodarczego popyt na gaz znacząco zmalał i obecnie nawet te ilości zakontraktowane przez Gazprom tranzytu nie są wykorzystywane.
  Trwa również rozbudowa Turkisch Stream (kolejne mld gazu które NIE będzie trzeba transportować przez Ukrainę). Najważniejsze będą ustalenia budżetu USA, może się okazać ,że środków na sankcje gospodarcze po prostu znikną z planów i nagle wszyscy z sektora będą zainteresowani współpracą z Rosją 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ten statek już jakis czas temu (podejrzewam że właśnie w ramach spodziewanej „reakcji” na sankcje USA) został „przepisany” na ileś tam firm „do przodu”, jak będe miał czas (i chęć) to poszperam w necie i powklejam linki

   Polubione przez 3 ludzi

 8. Prokurator Młynarczyk znów atakuje

  Katarzynie Sokołowskiej, inicjatorce licznych akcji upamiętniających ofiary ludobójstwa OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, przedstawiono 15 zarzutów m.in. o tzw. mowę nienawiści i „obrażenie narodu ukraińskiego”. Sformułował je prok. Maciej Młynarczyk, znany z nękania ocalałych z kresowego ludobójstwa.
  https://kresy.pl/wydarzenia/szefowa-fundacji-wolyn-pamietamy-scigana-za-tzw-mowe-nienawisci-przez-prok-mlynarczyka/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Federalizacja Ukrainy trwa.
  Ukraińska komisja ds. sytuacji nadzwyczajnych zdecydowała o opuszczeniu przez Łuck i Tarnopol tzw. czerwonej strefy zagrożenia koronawirusem. Wcześniej oba miasta zbuntowały się przeciwko decyzji Kijowa i nie wprowadziły ograniczeń, które wiązały się z ich obecnością w tej strefie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/dwa-zbuntowane-ukrainskie-miasta-wykreslono-z-listy-obszarow-najbardziej-zagrozonych-covid-19/
  Komentarz: Nie wiem czy to ustawiona zagrywka osób z otoczenia władzy czy słabość państwa, ale pokazano, że wystarczy głośno krzyczeć, a obostrzenia fitosanitarne nie będą stosowane. To paranoja, przecież teraz inne regiony będą tak samo (nie)stosować się do zaleceń państwowych służb.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy poinformowało w piątek, że wszczęło dochodzenia w związku z udziałem ponad 100 cudzoziemców w wojnie na wschodzie Ukrainy. Ukraińscy śledczy zarzucają im, że walczyli w składzie „nieregularnych i nie przewidzianych prawem formacjach zbrojnych Federacji Rosyjskiej”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainska-prokuratura-sciga-ponad-100-cudzoziemcow-walczacych-w-donbasie/
  Komentarz: Prokuratura Ukrainy strzeliła sobie w stopę, o ile na Ukrainie wyrok skazujący jest możliwy to w innych krajach ciężko będzie udowodnić, że cudzoziemcy służyli w ROSYJSKICH oddziałach zbrojnych.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Na Ukrainie obserwuje się znaczny spadek poziomu szczepień. Waha się on, w zależności od regionu, od 3% do 27%. Poinformował o tym minister zdrowia Maksym Stiepanow.
  Wśród antyliderów pod względem poziomu szczepień jest obwód lwowski.
  https://kresy24.pl/ministerstwo-zdrowia-ukrainy-alarmuje-ze-w-kraju-szczepi-sie-coraz-mniej-osob/
  Komentarz: No to obok koronawirusa, czeka Ukrainę masa zachorowań na odrę, gruźlice, polio czy zwykłą grypę.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ukraina ostatecznie odchodzi od Mińsk-2 ?

  Jeśli negocjacje w sprawie Donbasu w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) nie dojdą do skutku, strona ukraińska może zainicjować podpisanie nowego Memorandum budapeszteńskiego. Poinformował szef ukraińskiej delegacji do TGK, pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk, podczas rozmowy w telewizji Obozriewatiel TV.
  https://kresy24.pl/krawczuk-w-wypadku-fiaska-negocjacji-w-trojstronnej-grupie-kontaktowej-nowe-memorandum-budapesztenskie/

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Dmitrij Miedwiediew powiedział, że Rosja uznała niepodległość Osetii Południowej i Abchazji, ponieważ nie może pozwolić na przekształcenie Zakaukazia w niestabilny region.

  „Dziś mija 12 lat, odkąd nasz kraj zareagował na zbrodnicze zachowanie ówczesnego prezydenta Gruzji Dlatego podjąłem wówczas trudną, ale jedyną możliwą decyzję – bronić Abchazji i Osetii Południowej, najpierw chroniąc je przed agresją, a potem , na prośbę swoich obywateli, uznając ich całkowitą niezależność. W przeciwnym razie Zakaukazia zamieniłby się w beczkę prochu, co było absolutnie nie do przyjęcia dla Rosji, która zawsze opowiadała się za zachowaniem trwałego pokoju w sąsiednich państwach…”

  https://novorosinform.org/824245

  Gdyby tak samo postąpiono z Donbasem w 2014…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Niestety, Rosja honoruje swój podpis pod Memorandum gwarantującym niezmienność granic Ukrainy.

   Pomimo, że memorandum nie jest traktatem, Rosja pierwsza się z niego nie wycofa, bo w ten sposób blokuje Ukrainie wejście do Uni. Taki stan Uni też jest na rękę,bo nie musi brać na utrzymanie roszczeniowego żebraka. Chyba do Ukrów dotarło, że Francja i Niemcy z porozumień mińskich nie wyjdą i żądać od Rosji renegocjacji porozumień już nie będą, bo bawią się teraz w grę ,, niezależność od USA”, więc teraz ,,odgrzewają starego kotleta” zwanego Memorandum budapesztańskie, które podpisywały USA, Wielka Brytania i Rosja.
   Patrząc od strony Ukrainy jest to logiczne posunięcie, skoro geopolityka USA wobec Rosji i Chin, czyni z niej żebraka – pariasa Europy, niech suweren wywiąże się wreszcie ze swych powinności i weznie swego wasala pod opiekę (i na swe utrzymanie,tak jak Izrael, bądz co bądz to jest Ukrael- ,,nowa ziemia chazarom obiecana”.).

   Polubione przez 2 ludzi

   • Pomysł na autonomię/suwerenność od Ukrainy wybuchł, po podpisaniu przez UE z uznanymi przez UE, władzami Ukrainy umowy stowarzyszeniowej. Gdyby pojawił się wcześniej mogłoby być inaczej. Ale tak jak na Krymie, prócz ludzkich sympatii to były także interesy FR, tak w Donbasie już tylko sympatie prorosyjsko-proradzieckie tamtejszej ludności, pod wpływem agresji ze strony radykalnego majdanu.

    Polubione przez 2 ludzi

    • Nie zapominajmy, że po rozpadzie ZSRR na półwyspie przeprowadzono referendum i 5 maja 1992 roku proklamowano powstanie niepodległej Republiki Krymu.
     Ponieważ półwysep był zależny od dostaw wody, prądu i gazu od (pół roku wcześniej powstałej) uległ presji ze strony Urainy i zrezygnował z niepodległości w zamian za status Republiki Autonomicznej.
     Gdy na Ukrainie nastąpił zamach stanu i władzę przejął motłoch majdaniarski, Krym uznał, że w ten sposób unieważniono Konstytucję Ukrainy do której przynależał, więc ogłosił powtórne referendum, powrót do Republiki Krymu i zgłosił akces wstąpienia w skład Federacji Rosyjskiej

     Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.