Wojna domowa na Ukrainie 09.08.2020r.- 1877 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 150.

Żołnierze ukraińskich sił zbrojnych rozmieścili kolejne 31 min przeciwpancernych w pobliżu punktu kontrolnego Nowotroiczkoje.

„Żołnierze z ukraińskiej 53 samodzielnej brygady zmechanizowanej umieścili 31 min przeciwpancernych we wsi Bieriezowoje na południe od Doniecka” poinformował wczoraj Eduard Basurin, zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL.

„Wróg nadal prowadzi bezkrytyczną eksploatację terytorium. Zidentyfikowano 31 min przeciwpancernych zainstalowanych w poprzek drogi w pobliżu wsi Bieriezowoje (niedaleko punktu kontrolnego Nowotroiczkoje ), Na obszarze rozlokowania 53 samodzielnej brygady zmechanizowanej”– powiedział Basurin.

Podczas prac inżynieryjnych na ukraińskich stanowiskach w eksplozji został ranny kolejny żołnierz ukraińskich sił zbrojnych.

„Żołnierz 35 samodzielnej brygady morskiej ukraińskich sił zbrojnych został ranny w wyniku eksplozji, do której doszło podczas prac inżynieryjnych na ukraińskich stanowiskach w rejonie wsi Szumy na północ od Gorłówki”– poinformował Eduard Basurin.

„W dniu 7 sierpnia nasz system monitoringu wideo zarejestrował prace inżynieryjne bojowników 503 batalionu 35 brygady na terenie osady Shumy. Nagranie wyraźnie pokazuje, jak trzech żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy dodatkowo wyposaża pozycje, a w wyniku eksplozji jeden bojownik zostaje ranny”– powiedział Basurin.

Kolejna eksplozja na ukraińskich pozycjach.

Obserwatorzy reprezentacji DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni (WCKiK) poinformowali wczoraj rano o eksplozji na stanowiskach armii ukraińskiej w rejonie wsi Majorsk na północ od Gorłówki.

„O 11:15 nastąpiła detonacja ładunku okopowego w miejscach rozlokowania ukraińskich sił zbrojnych w rejonie miejscowości Majorsk” – odnotował WCKIK.

Natomiast o godzinie 21:05 w pobliżu stanowisk bojowy ukraińskich sił zbrojnych koło wsi Wodjanoje zapalił się las. Nie ma informacji o stratach spowodowanych tym pożarem.

Poza tym, minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał o godzinie 19:10, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (1 uzyciu, 1 granat) oraz o godzinie 21:35 także przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (1 użycie, 1 granat), tym sposobem 2 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzały prowadzone były z kierunku Talakowki i miejscowości Szumy, w stronę Komiternowa- na południowym odcinku frontu i osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na północnych obrzeżach Gorłówki.

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły dwa granaty.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 09 серпня 2020 року.

З початку поточної доби на усіх ділянках відповідальності українських підрозділів обстрілів з боку збройних формувань РФ не зафіксовано.
Об’єднані сили повністю контролюють ситуацію в районі проведення операції. Підрозділи Збройних Сил України та інших складових сил оборони продовжують виконувати свої завдання за призначенням.
8 серпня збройні формування Російської Федерації 8 разів порушили домовленості, які були досягнуті за підсумками Тристоронньої контактної групи, 7 з яких – ворожі вогневі провокації.
Зокрема, противник з підствольного гранатомету зробив по одному пострілу у районі населеного пункту Шуми та Водяне. Ще по одному разу ворог вистрілив з автоматичних станкових гранатометів біля Попасної і Гнутового, а зі стрілецької зброї противник намагався спровокувати наших воїнів і біля Новоолександрівки, Оріхового та Водяного. Неприцільні постріли не несли загрози життю та здоров’ю, тому наші воїни вогонь у відповідь не відкривали. Підрозділи Об’єднаних сил дотримувалися умов припинення вогню та перебували напоготові до адекватного реагування на ймовірні підступні дії противника.
Крім того, відмічене одне порушення противником домовленостей, досягнутих 22 липня 2020 року в рамках ТКГ. Так, ворог здійснював інженерні роботи поблизу тимчасово окупованого населеного пункту Пікузи.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає.
Наші громадяни можуть бути впевненими у тому, що Збройні Сили України – це надійний щит, який захищає кожного з нас.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 09.08.2020r.- 1877 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam
  Prawda zawsze zwycięża 🙂
  Ukraińskie media podają, że 9 sierpnia zanotowano blisko 1200 nowych przypadków Covid-19 na Ukrainie. Jednocześnie władzom „wymsknęła się” informacja, że 136,065 PODEJRZEWA się o bycie zarażonym, ale nie przeprowadzono badań więc, oficjalnie nie są chorzy.
  https://www.unian.info/society/coronavirus-crisis-ukraine-reports-almost-1-200-new-covid-19-cases-on-aug-9-11105912.html
  https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic_in_Ukraine

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraina dąży do uzyskania statusu obserwatora w Radzie Współpracy Państw Języków Tureckich – organizacji międzynarodowej zrzeszającej tureckojęzyczne państwa, mianowicie: Turcji, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu – oświadczyła pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa, podaje agencja Ukrinform.

  Wiceszef ukraińskiego MSZ przypomniała o historycznych więziach między państwami, nazywając Ukrainę „spadkobierczynią kultury tureckiej.”
  https://jagiellonia.org/ukraina-dazy-do-uzyskania-statusu-obserwatora-w-radzie-wspolpracy-panstw-jezykow-tureckich/
  Komentarz: Ciekawe czy ktoś tą panią skoryguje 🙂 . „Ukraina -spadkobierczynią kultury tureckiej”, nie brzmi zbyt dobrze w kontekście prób zbliżenia się do UE. Obecne zainteresowanie rządu w Kijowie wynika z starej strategii -chcą w jakiś sposób interweniować na Krymie poprzez rożne agendy światowe. Czy im się to uda?To pytanie otwarte.

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Czy w warszawskim szpitalu dla celebrytów na świat przychodzą dzieci surogatek przywiezionych z Ukrainy? Takie są szokujące wyniki śledztwa, przeprowadzonego przez dziennikarzy „Newsweeka”. Po porodzie w Polsce dzieci mają trafiać do Francji, Niemiec i Hiszpanii – do singli, małżeństw oraz par homoseksualnych.
  Tylko według oficjalnych danych na pozostanie matkami zastępczymi decyduje się rocznie około 5 tysięcy Ukrainek. Pieniądze, które mogą za to dostać, są – szczególnie z pkt widzenia Ukrainy – niebotyczne. Średnio matka zastępcza dostaje za swoje usługi od 12 do 20 tys. euro.
  https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/ukrainskie-surogatki-w-szpitalu-na-wilanowie-surogatki-w-szpitalu-dla-celebrytow/fd427bm
  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/warszawa/warszawa-ukrainskie-surogatki-rodza-w-polskim-szpitalu/26x7p0r

  Polubione przez 2 ludzi

  • Jeśli jest to prawda, to jest to megaskandal……handel żywym towarem, w który zamieszani są ludzie na eksponowanych stanowiskach. Tym samym jest to też kolejny dowód na bardzo konsekwentnie prowadzoną ukrainizację Polski.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Koniec „epopei wganerowców” na Białorusi? Ukromedia poinformowały że podczas rozmowy telefonicznej jaka odbyli ze sobą Prezydenci Białorusi i Rosji mieli oni „dogadać się” w tej sprawie. Białoruski lider miał stwierdzić m.in że „Białoruś i Rosja zawsze będą współpracować, zawsze będziemy razem” a cała „sprawa z wagnerowcami” mogła być „sprowokowana przez państwo trzecie” (jak wiadomo pojawił sie w niej „ukraiński ślad”);
  https://korrespondent.net/world/4261291-lukashenko-dohovorylsia-s-putynym-po-chvk-vahnera

  Polubione przez 2 ludzi

 5. W temacie gazowym, czyli „wojna o NS2″ jaką toczą ze sobą USA i UE nabiera rozpędu. Ambasador UE w Rosji Markus Ederer w udzielonym przez siebie wywiadzie poinformował że ‚Unia Europejska pracuje nad stworzeniem mechanizmu, który uczyni ją bardziej odporną na ewentualne sankcje ze strony innych krajów, w szczególności amerykańskich restrykcji na gazociąg Nord Stream 2” i jako kolejny polityk europejski oskarzył USA o łamanie prawa międzynarodowego w związku z wprowadzanymi przez nie sankcjami „eksterytorialnymi”;
  https://korrespondent.net/business/economics/4261294-es-sozdast-mekhanyzm-protyv-sanktsyi-ssha-po-sevpotoku-2

  Polubione przez 2 ludzi

 6. W opiniotwórczym amerykańskim ‚POLITICO” (opcja ‚antytrumpowa”) pojawił się „list otwarty” w którym grupa amerykańskich ekspertów d/s rosyjskich zaapelowała o zmianę relacji z Rosja, czyli zmniejszenie intensywności sankcji, nie wycofywanie się USA z porozumień wojskowych, w tym nuklearnych, oraz by konflikty na Ukrainie i w Syrii nie zakłócały negocjacji z Moskwą w innych ważnych sprawach
  https://www.politico.com/news/magazine/2020/08/05/open-letter-russia-policy-391434
  Polskie streszczenie;
  https://kresy.pl/wydarzenia/czas-przemyslec-na-nowo-nasza-polityke-wobec-rosji-list-otwarty-ponad-100-ekspertow-z-usa/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie ilu obywateli Ukrainy przebywa obecnie na terytorium Rosji czyli „państwa – agresora” jak opowiada „oficjalny” Kijów. W udzielonym przez siebie wywiadzie prezydent Federacji Migrantów FR Wadim Kożenow poinformował o tym ze obecnie na terytorium FR przebywa około 10 milionów migrantów z czego prawie 4 miliony to obywatele Ukrainy;
  https://sharknews.ru/uehavshie-na-ukrainu-zarobitchane-ne-mogut-vernutsya-v-rossiyu/

  Polubione przez 1 osoba

  • Ukraina obumiera. To i przewały na zasiłkach socjalnych są głównym powodem niechęci władz w Kijowie d przeprowadzenia spisu powszechnego. Przewały z socjalami wyglądają następująco: wiele starszych osób widnieje w rejestrach i pobiera socjalne dodatki, ale… w rzeczywistości od dawna nie żyje/nigdy nie istnieli.
   To jak pustoszeje Ukraina najlepiej widać na prowincji. Młodzi uciekli w większości za granice lub do większych miast. Starsi pomarli, zostały miejscowości, które… nie mają dróg dojazdowych, albo składają się z kilkunastu zamieszkałych chat- reszta jest pusta. Dobrze widać to było podczas ostatnich pożarów- większość chatynek, które strawił żywioł, była PUSTA.
   Takich wiosek/miasteczek są tysiące, raz dwa razy na tydzień dojeżdża do nich wędrowny sklep. Istnieją większe enklawy jak np teren Kijowa+ miasta sąsiednie (do 7 mln mieszkańców), Donbas, gdzie zaludnienie jest dużo wyższe (taki nasz Śląsk), Rejon Zakarpacia i miasta obwodowe.
   W innych miejscach można jechać kilometry i nie zobaczy się żywego człowieka. Po Majdanie ten proces przyspieszył, część Ukraińców zmieniła narodowość (paszporty rosyjskie), część się szykuje (Karty Polaka i karty pobytu we Włoszech, obywatelstwo Węgier), a współczynnik dzietności spadł.
   ONZ podawało, że według ich rachunków Ukraina będzie liczyć tylko 30 mln mieszkańców w 2069
   https://www.populationpyramid.net/pl/ukraina/2069/
   Tylko tyle, że te prognozy już nie są warte nawet papieru na jakim zostały wydrukowane. Populacja Ukrainy spada jeszcze szybciej niż by chciano, główną przyczyną jest wyjazd młodych obywateli za granice. Co ważne młodzi nie żenią się, nie zakładają rodzin, nie mają dzieci.
   Nieliczne wyjątki często…asymilują się, widnieją jako obywatele Ukrainy, ale nie chcą kontynuować nauki ukraińskiego tylko uczą się języka polskiego/węgierskiego czy rosyjskiego.
   https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/ukraincow-znacznie-mniej-czy-ukrainska-gospodarka-to-wytrzyma/
   Ukraina nie dała uchodźcom ekonomicznym nic co mogłoby ich zachęcić do powrotu do macierzy. Brak perspektyw, korupcja niewydolny system emerytalny, zdrowotny, słaba infrastruktura techniczna. Ludzie uciekają i niedługo stepy znów opustoszeją.
   Wraz ze spadkiem ludności w tym osób w wieku produkcyjnym załamie się też cała gospodarka. To dlatego pisałem, że Ukraina ma czas do przełomu dekady, później zabraknie czasy by negatywne trendy obrócić.
   W 2030 konieczne będzie już ponad 15 pobierających świadczenia na 10 pracujących. Konieczna będzie budowa nowych elektrowni (atomowe bloki będą kończyć swą żywotność), konieczna będzie odbudowa infrastruktury wodnej/elektrycznej (drogowa może dzięki funduszowi drogowemu nie będzie w aż takiej zapaści). A i jeszcze armia…trzeba będzie wymienić samoloty/okręty i część pojazdów.
   Na to nie było i zapewne nie będzie środków.
   Pozostało nam czekać, aż z tego chaosu wyłoni się jakaś nowa Ukraina względnie jakieś państwa, bo to, że kraj upada widać gołym okiem.

   Polubione przez 3 ludzi

     • Władze powiatów nawet z tym się nie kryją 🙂
      Jednak ważniejsze jest co innego, reakcje rodziców tych zagranicznych uczniów. Sami chcą by ich dzieci uczyły się w polskich placówkach i nie mają nic przeciwko temu, by w szkołach NIE BYŁO języka ukraińskiego (jako, że są oficjalnie potomkami Polaków uczniowie mają prawo wyboru).
      Wygląda to dość nieprawdopodobne, ale taka jest prawda, największy patriotyzm za Ukrainą ukazują osoby, które wychowały się poza jej granicami. Czy to mniejszość w Kanadzie, czy to polscy obywatele pochodzenia ukraińskiego.
      Wśród napływowej ludności większość chce albo pracować i wrócić z kasą do rodziny, albo osiedlić się i wtopić w nowe społeczeństwo-tak „kochają” Ukrainę. Taka postawa mieszkańców Ukrainy sprawia, że grupy skupione wokół „ultraUkraińców” min ze ZUwP, mają spore kłopoty z przetrwaniem organizacji.
      Brakuje datków od obywateli i gdyby nie pomoc zagranicznych instytucji i z budżetu RP organizacje zbankrutowałaby.
      https://opole.wyborcza.pl/opole/7,35086,25340530,mniejszosci-narodowe-dostana-mniej-pieniedzy-z-budzetu-panstwa.html
      Trend jest widoczny, więc „ultra” robią wszystko by zaognić sytuację, w końcu gdy będzie ciężej asymilować się mniejszości. Mają na swym koncie kilka drobnych zwycięstw jak na przykład opublikowanie raportów współfinansowanych przez fundację Batorego czy ściganie działaczy Kresowych.
      Jednak w szerszej perspektywie cały czas są w defensywie. Tracą poparcie społeczne, tracą wpływy w Sejmie (chociaż wiele zależy od ambasady pewnego państwa 🙂 ).
      Nikt Ukraińców nie zmusza w Polsce do asymilacji, sami tego pragną. Obecne dane wskazują, że z masy 2 mln cudzoziemców jaka przebywa w Polsce „tylko” pól miliona ma zamiar zostać na stałe. Z czego Ukraińcy i Białorusini najszybciej się asymilują.
      https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/liczba-cudzoziemcow-w-polsce-to-ponad-dwa-miliony-gus-podal-dane/ydbgxy9
      Część migrantów ekonomicznych z Ukrainy, obecnie mieszkających w Polsce, wyjedzie na Zachód-życzę im wszystkiego dobrego niech zarabiają jak najwięcej 🙂 Inni się spolonizują (tak niepoprawny ze mnie optymista).
      Tak z moich obserwacji: Kojarzę dwie pary z Ukrainy, przyjechali do Polski na podstawie „Karty Polaka” i chociaż jestem przekonany, że w obu przypadkach za dokument zapłacili to ich dzieci mówią i uczą się po Polsku.
      Swoją drogą jak strasznie musiały zawieść „elyty” Ukrainy, że jej mieszkańcy tak strasznie znienawidzili ojczyznę i dobrowolnie się wynaradawiają.

      Polubione przez 2 ludzi

     • „Swoją drogą jak strasznie musiały zawieść „elyty” Ukrainy, że jej mieszkańcy tak strasznie znienawidzili ojczyznę i dobrowolnie się wynaradawiają”- wiesz ten problem dotyczy także Polaków, którzy za chlebem rozjechali się po całym świecie……wielu z nich się z asymilowało, i nie mają zamiaru tu do ojczyzny wrócić.

      Pamiętasz apele PiS-u do Polonii brytyjskiej, wyjazdy w tym celu Dudy,,,,,,oni tylko się z tego śmiali!!!!!

      Pozdrawiam.

      Polubione przez 1 osoba

     • A jak mieli się nie śmiać jak Prezydent który namawia wyborców by mieli dużo dzieci i zostawali w Polsce sam ma tylko jedną latorośl, która wyjechała zagranicę?
      Wiem, że problem jest poważny, jednak w porównaniu z Ukrainą sytuacja nie jest beznadziejna.

      Polubione przez 1 osoba

   • Zażądać zażądają, ale zachód kasy nie da. Już „proszono” min o środki na utylizację paliwa rakietowego i min przeciwpiechotnych. W obu przypadkach jednak „zachód: poskąpił środków.
    Koronakryzys wszystko poprzestawiał- zachodnie elity jednak stawiają na rozwój własnych krajów.
    Ukraina staje się coraz bardziej niewygodnym partnerem.

    Polubione przez 3 ludzi

 8. Taka ciekawostka motoryzacyjna

  Z problemem porzuconych pojazdów mierzą się wszystkie gminy w naszym kraju. Coraz większa liczba interwencji dotyczy aut, których właścicielami są napływowi pracownicy z zagranicy – najczęściej Ukraińcy. To duży problem – w takim przypadku odzyskanie wydatków związanych z usunięciem pojazdu często okazuje się niewykonalne.
  Prym w statystykach wiodą Ukraińcy, którzy decydując się na powrót do kraju lub dalszą emigrację zarobkową (np. do Niemiec) porzucają zakupione u nas za kilkaset złotych pojazdy. Jak czytamy na facebookowym profilu Straży Miejskiej w Swarzędzu – „Ulice Jasina stały się ostatnimi czasy najpopularniejszym miejscem, gdzie porzucane są niechciane, sfatygowane pojazdy. Coraz większy problem stanowią pojazdy zakupione tanio przez obcokrajowców przebywających czasowo w Swarzędzu i porzucane na ulicach gdy wyjeżdżają z Polski”.

  https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/ciekawostki/news-ukrainskie-wraki-zalewaja-polskie-ulice,nId,4654271#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 2 ludzi

 9. W oce­nie nowego szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy (SZRU) Walerija Kondratiuka, najważniejszymi zagrożeniami dla Ukrainy jest możliwość bezpośredniego ataku FR na Ukraine jak i modernizacja techniczna wojsk rosyjskich.
  W oce­nie ukra­iń­skiej służby wywia­dow­czej poziom wypo­sa­że­nia poszcze­gól­nych rodza­jów rosyj­skiego woj­ska w nowo­cze­sne sys­temy bojowe jest już wysoki: Strategiczne Siły Jądrowe – 83 proc., Siły Powietrzno-Kosmiczne – 75 proc., Marynarka Wojenna (z lot­nic­twem MW włącz­nie) – 63 proc., Wojska Lądowe – 50 proc. Ogólnie rzecz ujmu­jąc, ukra­iń­ski wywiad sza­cuje, że poziom nasy­ce­nia rosyj­skiego woj­ska nowo­cze­snymi sys­te­mami bojo­wymi osią­gnął poziom 67 proc.
  http://zbiam.pl/ukrainski-wywiad-o-zagrozeniu-ze-strony-federacji-rosyjskiej/

  Polubione przez 2 ludzi

 10. OT w sprawie wybuchu w stolicy Libanu. Okazuje się ze może to być „pokłosie” wojny domowej w Syrii
  „Według doniesień libańskiej telewizji Al-Manar, saletra mogła być przeznaczona dla opozycji syryjskiej, zamawiającymi były zaś działające z polecenia Waszyngtonu arabskie monarchie znad Zatoki Perskiej, co tłumaczyć miałoby dlaczego przez kilka lat nikt nie zgłosił się po zajęte cargo”;
  http://www.mysl-polska.pl/2434

  Polubione przez 3 ludzi

 11. I powrót na Ukrainę, gdzie banderowski ‚Prawy Sektor” urządził „szkolenia strzeleckie” dla dzieci podczas których strzelano do makiety Kremla. W „szkoleniach” wzięła także udział „szczyra ukropatriotka” i „pisarka literatury dziecięcej” (zachwalającej banderyzm i „weteranów ATO”) Larysa Nicoj;
  https://strana.ua/news/283196-pravyj-sektor-uchil-detej-uchili-streljat-po-kremlju-pod-chtenie-knihi-nitsoj.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Starają się pozyskać młodych ochotników/rekrutów do organizacji. Tyle tylko, że dzieci i młodzieży coraz mniej, a samym patriotyzmem gęby nie napchasz. Więc za kilka-kilkanaście lat większość tych dzieciaków w praktyce zweryfikuje nastawienie do swego kraju. Znając gorzką ukraińską rzeczywistość szybko zaczną zastanawiać się nad zmianą narodowości, ba możliwe, że wybiorą się do Moskwy 🙂
   Pozdrawiam

   Polubione przez 2 ludzi

 12. Tymczasem władze w Kijowie zadecydowały o „zamknięciu” granicy z „okupowanym” (wg nich) Kijowem do końca sierpnia. Na granicy Krymu z Ukrainą pojawiły sie ogromne kolejki obywateli Ukrainy chcących powrócić na Ukrainę. Oficjalnie „zamkniecie” granicy ma zwiazek z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale pojawiły się także spekulacje że ma to związek z wypoczynkiem na Krymie jednego z liderów opozycyjnego „prorosyjskiego” ugrupowania „Opozycyjnej platformy” Wiktora Miedwiedczuka;
  https://strana.ua/news/283319-hranitsa-s-krymom-zachem-ee-zakryli-i-kohda-otkrojut.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. W temacie wojny ideologicznej jaka ma miejsce na świecie
  NASA zmieni nazwy obiektów kosmicznych, bo obecne są rasistowskie i zbyt mało inkluzywne.
  Agencja będzie współpracować z ekspertami ds. różnorodności, integracji i równości w dziedzinie nauk astronomicznych i fizycznych, aby zapewnić wskazówki i zalecenia dotyczące nazw i terminów do zmiany – napisano na stronie NASA.
  https://kresy.pl/wydarzenia/nasa-zmieni-nazwy-obiektow-kosmicznych-bo-obecne-sa-rasistowskie-i-zbyt-malo-inkluzywne/
  Komentarz: Czy w tej sytuacji trzeba będzie zmienić terminologię w książkach i opracowaniach? Co z kosztami?

  I jeszcze jeden news
  Åsa Lindhagen z szwedzkiej Partii Zielonych poinformowała, że jej ugrupowanie chce pozbawić wspólnoty religijne możliwości nieudzielania ślubów osobom tej samej płci – pisze dagenssamhalle.se.
  Tym samym taki nakaz musiałyby również obejmować meczety jak i synagogi…
  https://kresy.pl/wydarzenia/szwecja-zieloni-chca-gejowskich-slubow-w-meczetach/

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Dla zainteresowanych, dobry artykuł z jednego z ukraińskich portali o ‚wzlocie i upadku Geniusza Karpat” Nicolae Ceausescu. Jest o jego drodze na szczyt, o tym jak „stawał okoniem” Moskwie i „flirtował” z Zachodem, a także że obaliła go nie żadna „rewolucja” a „pałacowy zamach stanu”;
  https://biz.liga.net/ekonomika/all/article/geniy-karpat-i-rumynskiy-stalin-kak-chaushesku-provalil-proekt-sverhderjava

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.