Wojna domowa na Ukrainie 10.08.2020r.- 1878 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 151.

W niemiecko-amerykańskim sporze biznesowym o gazociąg „Nord Stream 2” trzech senatorów USA przeszło do kąśliwego ataku. Otóż, domagają się oni od portu Sassnitz na Rugii w Niemczech wycofania z projektu. MSZ w Berlinie jest oburzony w te bezpardonowe mieszanie się w wewnętrzne sprawy Niemiec.

Amerykańscy senatorowie zagrozili zarządowi portu Sassnitz GmbH na Rugii „miażdżącymi sankcjami prawnymi i gospodarczymi”, jeżeli przedsiębiorstwo nadal będzie wspierało budowę bałtyckiego gazociągu „Nord Stream 2”. Port służy za bazę logistyczną ukończenia ostatniego podmorskiego odcinka gazociągu o długości 160 km. W porcie Sassnitz-Mukran są składowane tysiące rur. Cumują tam też rosyjskie statki do układania rur „Fortuna” i „Akademik Czerski”.

Amerykańscy senatorzy zarzucają zarządowi portu wspieranie Rosji. „Zaopatrywanie przez was ‚Fortuny’ lub ‚Akademika Czerskiego’ definitywnie będzie powodem do sankcji w chwili, kiedy jeden z tych statków zanurzy w wodzie rurę do budowy gazociągu Nord Stream 2”– napisali senatorowie Ted Cruz, Tom Cotton i Ron Johnson. Wszyscy trzej należą do Partii Republikańskiej prezydenta Donalda Trumpa.

„Jeżeli w dalszym ciągu będziecie stawiać do dyspozycji projektu ‚Nord Stream 2’ towary, usługi i wsparcie, (…) zniszczycie przyszły byt finansowy waszej firmy”– napisano w dalszej części listu amerykańscy senatorowie. Zapowiadane sankcje mają być daleko idące: „Członkowie zarządu, dyrektorzy i akcjonariusze portu promowego Sassnitz GmbH zostaną objęci zakazem wjazdu do Stanów Zjednoczonych, a cały ich majątek lub udziały w majątku, które znajdują się w zakresie naszych kompetencji, zostaną zamrożone”. Ponadto amerykańskich obywateli i firmy obowiązywałby zakaz współpracy z portem.

Oczywiście niemiecki rząd zareagował z oburzeniem. Jak powiedział „Handelsblatt” sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Niels Annen (SPD), amerykańska polityka eksterytorialnych sankcji przeciwko bliskim partnerom i sojusznikom jest poważną ingerencją w „naszą narodową suwerenność”. Ton i treść listów z pogróżkami wysłanych ostatnio przez senatorów do niemieckich przedsiębiorstw jest całkowicie niestosowny. O niemieckiej i europejskiej polityce energetycznej „decydują wyłącznie Berlin i Bruksela, a nie Waszyngton” podkreślił Annen.

W związku z takim mieszaniem się w wewnętrzne sprawy krajów UE do końca bieżącego roku Komisja Europejska planuje wypracowanie mechanizmu ochrony finansowej i gospodarczej krajów UE przed eksterytorialnymi sankcjami krajów trzecich.

„Wspólne stanowisko UE w tej sprawie (‚Nord Strem 2’- dopisek mój. Zostało niedawno wyrażone przez Wysokiego Przedstawiciela UE Borrella. Odnosząc się do sytuacji, w tym wokół Nord Stream 2, wyraził głębokie zaniepokojenie faktem, że „Stany Zjednoczone coraz częściej stosują sankcje lub grożą ich użyciem przeciwko europejskim firmom i interesom”. W swoim oświadczeniu dał również do zrozumienia, że ​​UE uważa, iż eksterytorialne stosowanie sankcji jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. Dodał, że polityka europejska powinna być określana w Europie, a nie w państwach trzecich”– powiedział ambasador UE w Rosji.

Markus Ederer zauważył, że Komisja Europejska pracuje obecnie nad komunikatem w sprawie środków służących wzmocnieniu suwerenności finansowej i gospodarczej UE.

„Oczekuje się, że zostanie opublikowany do końca roku i między innymi stworzy podwaliny pod wzmocniony mechanizm sankcji, który zwiększy również odporność UE na skutki eksterytorialnych sankcji z krajów trzecich”– powiedział unijny dyplomata.

W tym miejscu przypomnę, że wobec „Nord Stream 2” obowiązują już amerykańskie sankcje. Zabraniają one armatorom dostarczania do projektu statków do układania rur. Doprowadziło to już do tymczasowego zatrzymania projektu. W grudniu ubiegłego roku na projekt rurociągu nałożono pierwsze amerykańskie ograniczenia, a statki Allseas zaangażowane w projekt opuściły Bałtyk. Gazprom zaczął jednak podciągać do ukończenia rosyjskie układarki rur. Na początku maja „Akademik Czerski” przybył z Nachodki do niemieckiego portu Mukran. Dołączył już do układarki rur „Fortuna”. Dla Stanów Zjednoczonych, które argumentowały, że Rosja nie będzie już w stanie dokończyć budowy gazociągu, było to nieprzyjemną niespodzianką, a Waszyngton zapowiedział rozszerzenie sankcji. Senatorowie USA nalegali na uwzględnienie nowych sankcji w budżecie obronnym Stanów Zjednoczonych.

Rozszerzenie sankcji na „Nord Stream 2” grozi armatorom wszystkich typów statków uczestniczących w projekcie. Mogą ucierpieć firmy ubezpieczeniowe, porty i firmy świadczące usługi testowania i certyfikacji gazociągów. Przyjęta w 2017 r. I obowiązująca ustawa o sankcjach rozszerza swój wpływ na inwestorów projektowych.

Do ukończenia gazociągu pozostaje jeszcze około 160 km na Morzu Bałtyckim. Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że projekt zostanie ukończony samodzielnie pod koniec 2020 roku- I kwartał 2021 roku.

„Nord Stream 2”, którym ma płynąć gaz z Rosji do Niemiec jest cierniem w oku Amerykanów. Z perspektywy Waszyngtonu Europa, a zwłaszcza Niemcy uzależniają się tym projektem od Rosji. Europa natomiast argumentuje, że Amerykanie nie chcą dopuścić do ukończenia gazociągu, żeby sprzedawać więcej swojego LNG.

*

A na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze 1 razy naruszyli warunki rozejmu. Incydent miał miejsce o godzinie 13:14 w rejonie wsi Leninskoje- na południowym odcinku frontu, gdy został użyty dron bojowy, który wystrzelił na terytorium DRL 1 pocisk. Do kolejnego incydentu ze strony ukraińskich sił zbrojnych doszło o godzinie 17:20 gdy w rejonie stacjonowania ukraińskiego wojska w okolicy wsi Troiczkoje doszło do podejrzanej eksplozji.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 10 серпня 2020 року.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Дотримуючись повного і всеосяжного режиму припинення вогню наші військовослужбовці продовжують сумлінно виконувати свої завдання за призначенням.
9 серпня збройними формуваннями Російської Федерації 4 рази було порушено домовленості Тристоронньої контактної групи. 2 ворожі провокації зі стрілецької зброї зафіксовано біля Новозванівки та Мар’їнки. Неприцільні постріли не несли загрози життю і здоров’ю, тому наші воїни вогонь у відповідь не відкривали. Підрозділи Об’єднаних сил дотримувалися умов припинення вогню та перебували напоготові до адекватного реагування на ймовірні підступні дії противника.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає.
Крім того, вчора відмічено ще два порушення противником домовленостей, досягнутих 22 липня в рамках ТКГ. Зокрема, поблизу тимчасово окупованого населеного пункту Трудівське ворог здійснював інженерне обладнання позицій у бік наших підрозділів.
Також на Приазов’ї, зафіксовано проліт БПЛА російського виробництва типу «Орлан-10» з перетином лінії розмежування. Наші засоби радіоелектронної боротьби негайно подавили безпілотник противника, що унеможливило його подальше використання.
Від початку поточної доби, 10 серпня, на усіх ділянках відповідальності українських підрозділів обстрілів з боку збройних формувань РФ не зафіксовано.
П’ятнадцяту добу поспіль, відколи проголошено режим припинення вогню серед українських захисників бойових втрат та поранень немає.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

67 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.08.2020r.- 1878 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam rednacza i całą ekipę 🙂
  Na początek artykuł o militaryzacji Krymu.
  Według autora Rosja na półwyspie zgromadziła potężną armię, bardzo dobrze wyszkoloną i zaopatrzoną w najnowsze wojskowe zabawki. Autor uważa, że obecność sił rosyjskich na półwyspie pozwoli FR na ingerowanie i wywieranie nacisków w całym basenie morza Czarnego i Śródziemnego. Więcej w linku poniżej.
  P.S ponoć Rosjanie otoczyli szczelnym parasolem przeciwlotniczym terem do 500 km wokół półwyspu. To by znaczyło, że Donbas też znajduje się pod parasolem ochronnym FR.
  https://www.defence24.pl/krym–czarnomorski-bastion-rosji-analiza

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ot z Białorusi, według naszego premiera, Polska „czuje się odpowiedzialna”, za naszych najbliższych sąsiadów. Wolałbym by nasz premier nie czynił Polski „odpowiedzialną” za zamieszki na „suwerennej” Białorusi. Dlaczego, ktoś tego politruka nie powstrzyma przed sugerowaniem, że Polska aktywnie, mieszała się w wewnętrzne sprawy „suwerennych” krajów, zwłaszcza takich których „suwerenności”, sami broniliśmy.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Dobrze jest, bo takie „poczucie odpowiedzialności” ze strony tzw. rządu warszawskiego (oraz „żmudzińskiego rządu tymczasowego” w Wilnie) powoduje „spychanie” Białorusi w stronę Rosji…
   A propos „krzewicieli demokracji i wolności (oraz LGBT)” zza Oceanu, cos nie „wybrzydzają” na Łukaszenkę, ponieważ tak jak napisałem wczoraj , dla nich jest „fajowy” bo kupuje amerykańską rope („wypełnioną oktanami wolnosci”)))))

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Ukromedia alarmują o zapełnionych zainfekowanymi COVID-19 szpitalami w Charkowie oraz Mikołajowie (stolice ukraińskich obwodów);
  https://korrespondent.net/ukraine/4261638-bolnytsy-kharkova-y-nykolaeva-zapolneny-patsyentamy-s-COVID-19
  A tymczasem pomimo gwałtownego wzrostu zachorowań na koronawirusa Główny Inspektor Sanitarny Ukrainy wiceminister zdrowia Wiktor Laszko jak gdyby nic pojechał sobie na wypoczynek. W ukraińskim resorcie zdrowia nie sprecyzowano do kiedy potrwa jego urlop, a sam wiceminister nie odbiera telefonów juz od końca zeszłego tygodnia…
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1885201-popri-chergoviy-pik-pandemiyi-golovniy-sanlikar-ukrayini-lyashko-u-vidpusttsi

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Ukraińskie Dowództwo Powietrzne „Wschód” poinformowało o rozlokowaniu w rejonie Charkowa pułku obrony przeciwlotniczej uzbrojonego w zmodernizowany system S-125M1 „Peczora-M1”. Jest to opracowana, siłami krajowego przemysłu, modernizacja rosyjskiego systemu mająca na celu zwiększenia jego precyzji i zasięgu. Warto przypomnieć, że Polska również dysponuje zestawami S-125 zmodernizowanymi i ucyfrowionymi w kraju.
  https://www.defence24.pl/sily-zbrojne/zmodernizowane-newy-na-wschodzie-ukrainy
  System został opracowany w 1964 roku. Większość krajów postanowiła zastąpić ów 60-letni zabytek nowymi rakietami. Nadal jednak kilkanaście krajów używa tych rakiet.
  S-125 był systemem rewolucyjnym jak na swój czas i nadal pomimo upływu lat może zostać skutecznie użyty w walce z samolotami przeciwnika, jednak obecnie mocno odstaje od nowocześniejszych rakiet
  Równieżzasięg tych rakiet jest niewystarczający „tylko” 35 km.
  https://en.wikipedia.org/wiki/S-125_Neva/Pechora

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Tego można było się spodziewać.
  Amerykańska spółka wydobywająca gaz łupkowy zrezygnowała ze sprzedaży surowca na Ukrainę. Jak wyjaśniło kierownictwo firmy- ryzyko finansowe takiej inwestycji jest zbyt duże. PGNiG niby jeszcze z projektu się nie wycofało, ale najprawdopodobniej Ukraina wybierze gaz z Węgier lub Słowacji (czyli wiadomo od kogo, bo tańszy).
  https://biznesalert.pl/uklad-polska-ukraina-usa-energetyka-gaz-louisiana-natural-gas-exports/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Polska/Białoruś:
  Nasza ukochana głowa MSZ, „uznała” oskarżenie o mieszanie się w wewnętrzne sprawy Białorusi za bezpodstawną, ponieważ „niejednoznaczną”.
  .https://kresy24.pl/czaputowicz-zarzuty-lukaszenki-wobec-polski-sa-bezpodstawne/
  Niestety wczoraj o 19:00 na kanale NEXTA (współpracownik „białoruskiej niezależnej telewizji Biełsat”) wezwanie do obalenia „dyktatora”, nawet za cenę wielu rannych i zabitych”
  .https://kresy24.pl/dyktator-rozpetal-wojne-w-internecie-pojawilo-sie-wezwanie-do-uczestnictwa-bialorusinow-w-masowych-protestach-dzisiaj-o-godz-19/#comment-217548
  Ciekawe jak „białoruska telewizja” ustosunkuje się do nawoływań swojego człowieka ?
  Nie wiedzą nasze władze kiedy lepiej zamilknąć, i zignorować tego typu „niejednoznaczne” oskarżenia..

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W obwodzie odeskim do jednego ze szpitali trafił mężczyzna z podejrzeniem zainfekowania…wąglikiem. Oprócz niego na obserwacje trafiło 5 osób (w tym dziecko) które miały z nim kontakt. Ukromedia przypominają ze przypadki zarażenie wąglikiem, również w obwodzie odeskim, wykryto także 2 lata temu. Wtedy ustalono że wąglik pojawił się po zjedzeniu przez ludzi padłej krowy która jak sie okazało była zarażona wąglikiem;
  https://www.unian.net/health/country/sibirskaya-yazva-v-odesskoy-oblasti-u-muzhchiny-podozrevayut-sibirskuyu-yazvu-novosti-odessy-11107538.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” porównał warunki życia na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie i na „dyktatorskiej” Białorusi. Okazuje się że średnia pensja jest na Białorusi o prawie 18% wyższa niż na Ukrainie, średnia emerytura na Białorusi jest nawet o 36% wyższa niż na Ukrainie. Takze koszty zycia na Białorusi są niższe niż na Ukrainie, tak więc, wynajęcie mieszkania w stolicy Białorusi (a jak wiadomo w stolicy najdrożej) jest o około 30% tańsze, mieszkanie komunalne kosztuje jeszcze mniej. Również ceny żywności sa w większosci niższe na Białorusi niż na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/283441-tseny-i-zarplaty-v-belarusi-v-sravnenii-s-ukrainoj.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) oraz Specjalna Antykorupcyjna Prokuratura (SAP) wysłało listy gończe za Mykołą Złoczewskim byłym ministrem ekologii za „tyranii” Janukowycza i prezesem niesławnego holdingu „BURISMA’ (w którym ‚pracowali/pracują’ Biden jr oraz Kwaśniewski). Złoczewski ścigany jest za wręczenie łapówki;
  https://strana.ua/news/283496-zlochevskoho-byvsheho-ministra-ekolohii-objavili-v-rozysk.html
  Ps. Warto przy tym przypomnieć że Złoczewski wymieniany był jako jeden ze sponsorów „niezależnej’ kampanii Szymona Hołowni

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Warto przy tym przypomnieć że Złoczewski wymieniany był jako jeden ze sponsorów „niezależnej’ kampanii Szymona Hołowni…”- chcieli nam tu sprzedać Ukraińca, w czym aktywnie uczestniczyło SLD.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 10. Jeszcze w tym miesiącu po ukraińskiej stronie granicy z Polską rozpocznie się odbudowa drogi prowadzącej do przejścia granicznego w Hruszowie-Budomierzu. Środki na remont drogi pochodzą z kredytu udzielonego przez polski rząd. Biurokratyczne procedury przez 3 lata wstrzymywały wykorzystanie kredytu (kredyt na odbudowę Donbasu).
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/polska-firma-wyremontuje-droge-na-ukrainie-prowadzaca-do-przejscia-granicznego-w-budomierzu/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.