Wojna domowa na Ukrainie 11.08.2020r.- 1879 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 152.

Krawczuk powiedział, z kim jest gotów negocjować z terenów czasowo okupowanych w Donbasie (ОРДиЛО- https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%82%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%BD%D1%8B_%D0%94%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%86%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D0%B8_%D0%9B%D1%83%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%B9 ).

Były prezydent Ukrainy, a obecnie szef ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK), Leonid Krawczuk, powiedział, że jest gotowy do negocjacji z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego z niektórych obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego, którzy nie brali udziału w działaniach zbrojnych. Zasugerował to w wywiadzie udzielonemu dla „Radia Liberty”.

„To przede wszystkim społeczeństwo obywatelskie. To ludzie, którzy nie uczestniczą w zarządzaniu, nie brali udziału w wojnie bezpośrednio z karabinem w ręku, nie torturowali schwytanych. To ludzie, którzy pracują na wyższych uczelniach, w szkołach, w organizacjach publicznych- chętnie ich słucham”– zapewnił Krawczuk.

Były prezydent dodał, że „Rosja pójdzie na rozwiązanie konfliktu, jeśli mieszkańcy ORDILO sami zażądają zakończenia wojny”.

„Aby przekonać Moskwę, konieczne jest nie tylko pragnienie Kijowa- trudno ich przekonać. A kiedy będzie to pragnienie ludzi tam mieszkających i tych, którzy są na zewnątrz (czyli żyjących w strefie ORDILO- dopisek mój)- podkreślam, że jest to 1,7 miliona- to Moskwa lepiej usłyszy i też pójdzie na przeciw dążeń ludzi. Ja w to wierzę.”– powiedział Krawczuk.

Były prezydent Ukrainy podkreślił, że nie ma innego wyjścia, jak tylko negocjować, bo inaczej konflikt mógłby zostać zamrożony na dziesięciolecia.

„Chcę zrobić wszystko, aby dojść do porozumienia, nie ustępując- podkreślam- interesów Ukrainy. Ale to nie znaczy, że powinniśmy się wszystkiego bać. Nie poddawanie się oznacza nie podpisywanie niepotrzebnych dokumentów. Przecież Poroszenko podpisał w 2015 roku dokument, którego dziś nie możemy spełnić i postawił kraj w strasznie niewygodnej sytuacji. Nie było potrzeby podpisywania. Rozmowa i komunikacja to nie dokument, ale podpisywanie to już dokument”– wyjaśnił Krawczuk.

Szef ukraińskiej delegacji powiedział, że w tej chwili mieszkańcy ORDiLO widzą wroga na Ukrainie i nie widzą perspektyw powrotu pod ukraińską jurysdykcję, ale ma nadzieję, że ich przekona.

„Musimy działać w taki sposób, aby ludzie uwierzyli. Cóż, na przykład: zamiast pustej rozmowy o statusach, o wszystkim innym, proponujemy wprowadzenie standardu wolnej strefy ekonomicznej na tych obszarach. Jeśli się to zaakceptuje, to ludzie natychmiast podejmą pracę, przyjdą inwestycje, odbudują gospodarstwa rolne, odbudują zniszczone zasoby mieszkaniowe- ludzie wracają widząc perspektywy”– wyjaśnił Krawczuk.

„Dziś nie widzą takiej perspektywy. Myślą, że w Rosji mają perspektywę, ale się mylą”– podsumował Krawczuk.

Tytułem komentarza dodam kilka zdań.

A więc, po pierwsze; czy społeczeństwo obywatelskie, które obecnie szczerze angażuje się w budowę niezależnych republik, wyraża jednocześnie chęć rozmów z Kijowem? Raczej można w to wątpić, i są to tylko pobożne życzenia Krawczuka.

Po drugie, tu nie chodzi o przekonanie Rosji, tylko ludzi dotkniętych represjami w ramach prowadzonych przez Kijów ekspedycjach karnych (na początku operacji antyterrorystycznej- ATO a następnie Operacji Połączonych Sił- OPS, co miało zalegalizować wysłanie wojska i nieformalnych bojówek zbrojnych do Donbasu, w celu pacyfikacji zbuntowanej ludności regionu), a tych będzie bardzo trudno przekonać, gdyż to oni ponieśli ofiary ukraińskiej agresji zbrojnej.

Jeśli zaś, o poruszony przez Krawczuka problem negocjacji, to już to, że zakwestionował on w tak ciężkim trudzie osiągnięty kompromis w postaci porozumień mińskich (tak pierwszych jak i drugich), kompromituje stronę ukraińską jako poważnego partnera negocjacyjnego. Ma rację, więc, gdy zauważa, że w tej chwili ludność Donbasu postrzega Ukrainę za swego wroga, bo czyż rządy banderowców, zakłamywanie historii, nietolerancja oraz szerzący się bandytyzm, korupcja i bezprawie, mogą być miłe jakiemukolwiek przyzwoitemu człowiekowi. Przeciwko temu zbuntowała się społeczność Donbasu, więc jakiekolwiek przekonanie ich, żeby zdecydowali się dobrowolnie żyć w obecnej Ukrainie, jest marzeniem ściętej głowy, świadczącym o całkowitym oderwaniu od realiów, albo też ich po prostu nie potrafiąc pojąć i rzetelnie przeanalizować.

Na potwierdzenie tych moich tez, w Donbasie- pomimo obowiązującego kolejnego rozejmu, nie ma spokoju, o czy informuje każdego dnia przedstawicielstwo Milicji Ludowej ŁRL,
które zarejestrowało kolejną eksplozję i ostrzał stanowisk bojowych ukraińskich sił zbrojnych w rejonie miejscowości Nowotoszkowskoje.

Poinformował o tym na konferencji oficjalny przedstawiciel departamentu obrony republiki- Jakow Osadczy.

„W nocy z 9 na 10 sierpnia nasi obserwatorzy po raz kolejny zarejestrowali eksplozję w rejonie 93 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy, po której w rejonie osady Nowotoszkowskoje na pozycjach 2 batalionu 93 brygady słychać było jeden wystrzał z broni ręcznej”– powiedział Osadczy, dodając, że wyjaśniane są informacje o skutkach eksplozji.

Oficjalny przedstawiciel resortu obrony republiki dodał, że ukraińskie siły zbrojne nadal kontynuują „prace inżynieryjne mające na celu poprawy swoich pozycji przy użyciu ładunków okopowych w okresie rotacji”.

„Zgodnie z posiadanymi przez nas informacjami, wymiana 2 batalionu zmechanizowanego 93 brygady ukraińskich sił zbrojnych na 1 batalion 14 brygady trwa nadal”– powiedział Osadczy.

Zwrócił uwagę, że obrońcy republiki ściśle przestrzegają warunków obecnego rozejmu i należycie wykonują zadania na rzecz zachowania pokoju, prawa i porządku.

„Aby wykluczyć oskarżenia Milicji Ludowej ŁRL, dane o wybuchu i prowokacji pożarów przez formacje zbrojne Ukrainy, w ramach mechanizmu koordynacyjnego, zostały przekazane stronie ukraińskiej za pośrednictwem przedstawicielstwa w (Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Warunków Rozejmu) WCKiK”– powiedział przedstawiciel resortu obrony republiki.

Podobnie jest na donieckim odcinku frontu, o czym poinformował wczoraj przedstawiciel dowództwa ML DRL, Eduard Basurin.

„Zbrojne formacje Ukrainy rozpoczęły wyposażanie nowych stanowisk na terenie cmentarza w pobliżu wsi Nowgorodskoje niedaleko kontrolowanego przez Kijów Dzierżyńska”– powiedział Eduard Basurin, zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL.

„Wbrew zawartym porozumieniom, w pobliżu czasowo okupowanej osady Nowgorodskoje, wróg prowadził prace inżynieryjne. Żołnierze 35 brygady zignorowali nie tylko obowiązujące porozumienie o zawieszeniu broni, ale także normy moralne, gdyż lokalizują swoje stanowiska na terenie cmentarza ”– powiedział Basurin.

Wyjaśnił, że mieszkańcy wskazanej wsi złożyli skargę zbiorową do administracji cywilno-wojskowej na ten fakt. „Ale na razie ukraińskie dowództwo nie spieszy się z zaprzestaniem zbezczeszczenia grobów” – podsumował zastępca szefa ML DRL.

*

Poza tym, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze o godzinie 18:50 w rejonie okolic wsi Nabiereżnoje, kolejny raz doprowadzili do prowokacyjnego podpalenia suchej trawy powodując w te sposób rozległy pożar na terenie DRL.

Zaś o godzinie 20:20 przy użyciu broni maszynowej dokonali ostrzału z kierunku Starognatowki w stronę wsi Nowołaspa- na terytorium DRL.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 11 серпня 2020 року.

Ситуація у районі проведення операції Об’єднаних сил залишається повністю контрольованою українськими воїнами. Дотримуючись повного і всеосяжного режиму припинення вогню наші військовослужбовці продовжують сумлінно виконувати свої завдання за призначенням.
10 серпня збройними формуваннями Російської Федерації знову було порушено мирні домовленості. Одну ворожу провокацію зі стрілецької зброї було зафіксовано біля Красногорівки. Неприцільний постріл не ніс загрози життю і здоров’ю, тому наші воїни вогонь у відповідь не відкривали. Підрозділи Об’єднаних сил дотримувалися умов припинення вогню та перебували напоготові до адекватного реагування на ймовірні підступні дії противника.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає.
Від початку поточної доби, 11 серпня, на усіх ділянках відповідальності українських підрозділів обстрілів з боку збройних формувань РФ не зафіксовано.
У районі проведення операції належно виконують завдання й підрозділи ДФС зі складу Об’єднаних сил.
У межах досудового розслідування кримінального провадження співробітниками ДФС у Донецькій області проведено ряд обшуків на території області. За їхніми результатами у Маріуполі у місцях зберігання виявлено тютюнові вироби з марками акцизного податку та ознаками підробки виробництва України, Білорусії та Молдови. Всього в ході проведення заходів з незаконного обігу вилучено 26,5 тисяч пачок тютюнових виробів на суму понад 1,3 млн. гривень.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

63 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.08.2020r.- 1879 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Białorusi, czyli Roman Bessmiertnyj były przedstawiciel Ukrainy na negocjacjach w Mińsku, wyjasnia co się stało z pozostałymi 200 „wagnerowcami” na Białorusi o których onegdaj opowiadał Łukaszenka. Okazuje sie ze zamiast „obalić Łukaszenkę” pacyfikuja zadymy białoruskiej opozycji…
  https://www.unian.net/politics/vybory-v-belarusi-zhestokoe-podavlenie-protestov-v-belarusi-svidetelstvuet-ob-uchastii-v-nem-rossiyskih-specnazovcev-novosti-ukraina-11107469.html
  Tymczasem główna oponentka „Łuki” Swietłana Tichanouska, która miała ‚wygrać wybory z 90%”, zwiała na Litwę;
  https://korrespondent.net/world/4261901-tykhanovskaia-pokynula-belarus
  A ukromedia informują o „ucichnięciu protestów na Białorusi”;
  https://korrespondent.net/world/4261857-v-belarusy-utykhly-protesty

  Polubione przez 4 ludzi

 2. I jeżeli juz jesteśmy w „juesej”, to przed Białym Domem doszło do postrzelenia jakiegoś uzbrojonego mężczyzny. Do incydentu doszło podczas konferencji Trumpa dlatego też został on „ewakuowany” przez swoją ochronę;
  https://korrespondent.net/world/4261844-tramp-rezko-prerval-bryfynh-v-belom-dome-y-ushel-vydeo
  A w Chicago fani BLM postanowili tradycyjnie „uczcić” pamięć George’a Floyd’a czyli zabrali się za demolowanie i ograbianie sklepów;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6086667.html
  https://abc7chicago.com/chicago-looting-devastates-downtown-businesses-over-100-arrested-/6363471/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Mediomatoły.pl znowu w akcji, czyli za wszystko co złego dzieje się na granicy polsko-ukraińskiej odpowiadają „rasistowscy i niewychowani” polscy pogranicznicy. Oczywiście w tym „artykule” ani słowa o zachowaniu ukraińskich pograniczników, u których wymuszanie „wziatek” to „chleb powszedni”, a ni o tym ze po stronie ukraińskiej granica faktycznie została „zablokowana” przez gangi który wymuszają haracz od Ukraińców chcących wjechać do Polski samochodami…
  https://turystyka.wp.pl/granica-polsko-ukrainska-podrozni-skarza-sie-na-zachowanie-polskiej-strazy-granicznej-6540112858950592a

  Polubione przez 2 ludzi

  • doszedłem do fragmentu:
   „Jak czytamy w raporcie z badań jakościowych na granicy polsko ukraińskiej „Granica nowoczesnego sąsiedztwa. Jak ją zbudować?” z 2020 r. (opublikowanych przez Fundację im. Stefana Batorego)”
   i już wiedziałem co będzie dalej 😀
   I te dalsze informacje
   cytat:
   „W bieżącym roku do BiOSG wpłynęło jedenaście skarg, z czego cztery dotyczyły sposobu odnoszenia się funkcjonariuszy do kontrolowanych osób. Po skrupulatnej weryfikacji (m.in. zapisów monitoringu, relacji świadków, oświadczeń osób) zarzuty nie potwierdziły się, a skargi zostały uznane za bezzasadne – komentuje Elżbieta Pikor.”
   Czyli innymi słowy podróżni się skarżą na kolejki i chamstwo, ale żadnych nagrań/dowodów na działania funkcjonariuszy nie ma. W dobie komórek to dziwne. Sądzę, że nienawiść podróżnych za wschodniej granicy wynika z chęci zemsty na funkcjonariuszach. A Ukraińcy nie kochają naszych pograniczników z wielu powodów, ale głównie za skrupulatność i brak możliwości przekupstwa.
   Wszyscy podróżni są sprawdzani pod kątem wwozu niebezpiecznych/niedozwolonych towarów. Ile to razy na ranicy był płacz i złorzeczenie, bo strażnicy nie pozwolili wwieźć przetworów mięsnych (groźba ASF), albo wykryli ponadprogramowy alkohol i papierosy.
   Wiele razy zawracano, bo okazywało się, że dokumenty nie są w porządku (często podrobione), lub osoby z wizą turystyczną bez wymaganej ilości gotówki.
   O łapaniu przemytników i złodziei można pisać tomy, a przecież dla wielu obywateli Ukrainy to nic złego-tylko sposób na życie.
   Osobna kwestia jest to, że pograniczników jest za mało i jest za mało przejść granicznych, ale to nie wina tych urzędników.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Na Ukrainie w ciągu poprzedniej doby zdiagnozowano 1158 zakażeń koronawirusem, 29 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 575 pacjentów wyzdrowiało – poinformował we wtorek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Hospitalizowano 266 zainfekowanych.
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1488119,ukraina-1158-nowych-zainfekowanych-koronawirusem-29-kolejnych-osob-zmarlo.html
  Komentarz: Niestety ilość zakażeń może być dużo wyższa-robi się za mało testów, podobna sytuację obserwujemy w Polsce. Nagle liczba testów spadła do 13 tysięcy (zazwyczaj koło 20 tysięcy dziennie).

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Kolejne OT z Białorusi. Jak informują białoruskie media pierwsza ofiara śmiertelna zamieszek, mężczyzna który zginał na skutek eksplozji w jego dłoniach ładunku wybuchowego, wcześniej odbywał wyrok za zabójstwo człowieka…
  https://strana.ua/news/283610-pohibshij-vo-vremja-protestov-v-minske-protiv-lukashenko-ranee-otbyval-srok-za-ubijstvo-.html
  Plus pojawiły się informacje o strajkach poparcia dla opozycji w białoruskich zakładach przemysłowych;
  https://strana.ua/news/283629-v-belarusi-nachalis-massovye-zabastovki-rabochikh-video.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. OT z Polski
  Siły Zbrojne RP planują wprowadzić na szeroką skalę do jednostek Wojsk Rakietowych i Artylerii nowe systemy bezzałogowe. Brak transparentnych procedur pozyskania i wyłączenie części krajowych wykonawców powoduje jednak, że polska artyleria pozostaje „ślepa”. W efekcie, cztery lata od zmiany formuły postępowania na nowe drony, artyleria nie otrzymała ani jednego bezzałogowca, niewiadomą są też koszty i harmonogramy.
  https://www.defence24.pl/w-oczekiwaniu-na-graala–artyleria-bez-dronow

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Kolejne OT z Białorusi, czyli „polski ślad” odkryty przez tow. Sierakowskiego )))))))))))))
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wybory-prezydenckie-na-bialorusi-do-demonstrantow-strzelano-kulami-z-napisem-made-in/bl6ethz,79cfc278
  I jeszcze coś, pojawiły się informacje że wśród zatrzymanych w Mińsku „opozycyjnych zadymiarzy” w Mińsku, znajdują się „osoby które przyjechały z Rosji” lub „obywatele FR”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6088371.html
  https://korrespondent.net/world/4262111-v-belarusy-opublykovaly-vydeo-zaderzhanyia-provokatorov
  Jak widać wśród reszty „wagnerowców” którzy według Łukaszenki „przeniknęli na Białoruś”, dokonał się rozłam. Część zgodnie z tym co opowiada tzw. niezależny portal „NEXTA” („odrośl” TV BIEŁSAT) „pałuje opozycjonistów”, a część opozycjonistów wspiera ))))))))))))))))))))

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Nadzieja co do wzrostu gospodarczego ewidentnie wróciła na światowe rynki. Podsyciła ją informacja z Rosji, że jest już szczepionka na koronawirusa. Na fali wracającego optymizmu rosną ceny ropy. To bardzo dobre wiadomości dla gospodarki Rosji, która jest zależna od przemysłu naftowego. Akcje spółek na moskiewskiej giełdzie poszły mocno w górę.
  https://businessinsider.com.pl/finanse/waluty/szczepionka-putina-i-drozejaca-ropa-pompuja-kurs-rubla-i-gielde-w-moskwie/l3mm2kq

  Polubione przez 2 ludzi

 9. OT z Morza Śródziemnego. Na poszukiwania złóż węglowodorów we wschodniej części M. Śródziemnego Turcja opócz specjalistycznego statku badawczego wysłały także flotylle okrętów wojennych. Ma to związek z tym że takie działania Turcji wywołuja „niezadowolenie” Grecji która zarzuca stronie tureckiej łamanie prawa międzynarodowego i naruszanie jej strefy ekonomicznej;
  https://korrespondent.net/world/4262201-turtsyia-napravyla-voennye-korably-dlia-zaschyty-yssledovatelskoho-sudna
  https://colonelcassad.livejournal.com/6086107.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. I kolejne sensacje z polskich mediów 🙂
  Ukraińska policja zatrzymała oficera Służby Bezpieczeństwa, który miał przekazywać stanowiące tajemnicę państwową informacje służbom „obcego państwa”. Jak podała prokuratura generalna w Kijowie, nośnik danych był ukryty… w cukierkach.
  https://tvn24.pl/swiat/ukraina-funkcjonariusz-sluzby-bezpieczenstwa-przekazywal-tajne-informacje-ukryte-w-cukierkach-4662609

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Spływają nowe dane ekonomiczne z Ukrainy, niezbyt pomyślne dla kraju i jej mieszkańców. Minister finansów zweryfikował prognozę spadku PKB w 2020 roku. Spadek wyniesie 6, a nie jak poprzednio sadzono „tylko” 4.2% PKB
  https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/unian-economy-ministry-worsens-outlook-for-this-years-gdp-fall.html
  Inne dane też są dość niepokojące i nie wróżą szybkiego odbicia się gospodarki z kryzysu. Po pierwsze przelewy z zagranicy spadły ( o 8% w skali półrocza) to oznacza, że zmniejszy się popyt wewnętrzny (mniej mieszkańcy będą mogli kupić). Zbiory zbóż nie będą tak udane jak rok temu i w sezonie 2020/2021 Ukraina zapewne sprzeda mniej ziarna, ponadto zmieniła się struktura sprzedaży-głównym zbożem eksportowym jest…kukurydza (na pasze)
  https://www.unian.info/economics/agri-exports-ukrainian-wheat-supplies-abroad-may-decrease-in-my-2020-2021-11108426.html
  Razem z tym wszystkim idzie w parze problem finansów publicznych. Kryzys sprawił, że firmy państwowe, w tym sektor bankowy nie przynoszą spodziewanych zysków, które mogłyby zasilić budżet państwa-efekt cięcia w budżecie na inwestycje(co przełoży się na wychodzenie z zapaści).
  https://www.unian.info/economics/ukrainian-banks-state-owned-banks-post-lower-profits-due-to-quarantine-11109188.html
  Jak potoczy się sytuacja na Ukrainie zależy głownie od rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie i w kraju, czy rząd wprowadzi jakieś restrykcje sanitarne. Najgorsze scenariusze przewidują powrót do stanu sprzed 2015 roku (po ostrym tąpnięciu gospodarki).

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Na Ukrainie minionej doby wykryto 1433 zakażenia koronawirusem, 19 chorych na Covid-19 zmarło, a 752 pacjentów wyzdrowiało – poinformował w środę minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. 288 zainfekowanych trafiło do szpitala.
  https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/7796751,koronawirus-na-ukrainie-liczba-zakazen-zgony-dane-statystyki.html
  Komentarz: Chyba lepiej już tylko patrzeć na jedna statystykę-ilość osób które trafiły na intensywną terapię-reszta danych jest obarczona zbyt dużym marginesem błędu (za mało testów).

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Takie OT
  „Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zakazał Marsz Zwycięstwa, powołując się na kwestie bezpieczeństwa w związku z epidemią! Decyzja ma oczywiście charakter stricte polityczny, o czym świadczy fakt, iż Rafałowi Trzaskowskiemu nie przeszkadzają w tym względzie wiece wyborcze, a nawet spędy LGBT i innych lewicowych ekstremistów” – poinformowało Stowarzyszenie Młodzież Wszechpolska (MW) – organizator wydarzenia. MW zapowiada złożenie odwołania od decyzji włodarza miasta.
  https://kresy.pl/wydarzenia/rafal-trzaskowski-zakazal-marszu-zwyciestwa-mlodziez-wszechpolska-zapowiada-odwolanie-od-decyzji-miasta/
  Komentarz: Mentalność polityka 😀 Jak kandydował na urząd Prezydenta to on i jego koledzy udawali, że marsze prawicy w żaden sposób im nie przeszkadzają 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.