Wojna domowa na Ukrainie 12.08.2020r.- 1880 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 153.

Ukraina jest gotowa, aby stać się głównym partnerem NATO na Morzu Czarnym w ramach zwiększonych zdolności Sojuszu. Poinformowała m.in. i o tym, służba prasowa wicepremiera ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy- Olgi Stefanisziny.

„Ukraina jest gotowa być głównym partnerem Sojuszu Północnoatlantyckiego w zapewnianiu bezpieczeństwa na Morzu Czarnym. Dzięki programowi zwiększonych szans NATO, którego niedawno partnerem Ukraina stała się Ukraina, mamy nadzieję zintensyfikować wspólne wysiłki na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego, a także ściśle współpracować w celu przezwyciężenia zagrożeń hybrydowych. Olga Stefaniszina oświadczyła to podczas spotkania z ambasador Wielkiej Brytanii Melindą Simmons”– napisano w wiadomości na stronie biura na portalu społecznościowym na Facebooku.

Dobrze, że rząd ukraiński ma tyle ambicji, ale w tym miejscu chciałoby się zapytać; z czym do ludzi?

Jaki jest rzeczywisty stan floty ukraińskiej marynarki wojennej mogliśmy się przekonać choćby po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej kilka lat temu:

Przecież to była żenada, że oni dysponując takimi „okrętami wojennymi” zdecydowali się na polecenie amerykańskie wedrzeć na wody terytorialne FR.

Podobnie sytuacja wygląda z zaproponowanym NATO partnerstwie morskich sił zbrojnych Ukrainy na Morzu Czarnym, bo czymże ta ukraińska flota dysponuje żeby mówić tu na serio o tej propozycji?

Otóż, obecnie informacje dotyczące potencjału ukraińskiej MW wskazują, że dysponuje ona: jedną fregatą „Hetman Sahajdacznyj” projektu 1135.1, jedenastoma jednostkami patrolowymi oraz jednym trałowcem. Tak przedstawiony potencjał należy jednak poszerzyć o okręt desantowy „Jurij Ołefirenko” i kuter rakietowy „Pryłuki”. Dodatkowo ukraińska marynarka wojenna została wzmocniona pod koniec dekady poprzez otrzymanie dwóch amerykańskich kutrów patrolowych typu „Island”, przy czym nie jest to jedyna pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych. W czerwcu 2020 roku strona amerykańska zaakceptowała sprzedaż szesnastu kutrów patrolowych dla Ukrainy. Dopełnieniem wyposażenia może być między innymi zwrócony przez Rosję holownik i dwa kutry opancerzone, które zostały zatrzymane przez Rosjan podczas incydentu na Cieśninie Kerczeńskiej. W sumie, na chwilę obecną ukraińska MW posiada 20 (!!!!) sztuk sprzętu pływającego licząc na kolejne 16 amerykańskich kutrów patrolowych obrony wybrzeża- w trudnej do oszacowania przyszłości.

No i z taką imperialną potęgą morską władze Ukrainy chcą wejść w bliższy kontakt z NATO. Chyba tylko po to, aby NATO chroniło Ukrainę od strony wybrzeża Morza Czarnego? Tylko, czy NATO zdecyduje się, na taki układ, że nie odnosząc żadnych korzyści poniesie z tego tytułu kolosalne koszty?

Jak wiemy, w dobie obecnego mega kryzysu zaserwowanego nam przez pandemiczne zlodowacenie gospodarki światowej, gdy rządy bezlitośnie tną zbędne wydatki, dzięki czemu jakoś dociągną do końca tego roku, oczekiwanie na cud przez stronę ukraińska, dowodzi jej schizofrenicznego oderwania się od realiów otaczającej rzeczywistości.

No, ale zobaczymy czy w NATO znajdą się tacy partnerzy (oczywiście nie licząc Polski, bo ta nawet z motyką rzuciłaby się na słońce ratując braci Ukraińców), którzy poważnie wezmą propozycję złożoną im przez Ukrainę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marynarka_Wojenna_Ukrainy

*

A w Donbasie w dniu wczorajszym armia kijowska nadal prowadzi prace inżynieryjne za pomocą okopowych ładunków wybuchowych, przygotowując gorączkowo swoje pozycje wyjściowe do przyszłego Blitzkiegu.

Tak więc, ukraińskie formacje zbrojne , z naruszeniem istniejących dodatkowych środków kontroli zawieszenia broni w Donbasie, rozpoczęły wczoraj od godzin rannych prace inżynieryjne w rejonie swoich pozycji w pobliżu wsi Nowomichajłowka koło Marinki.

Poinformowało o tym przedstawicielstwo DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK):

„O godzinie 08:21 zaobserwowano, że prace inżynieryjne ukraińskich sił zbrojnych zostały przeprowadzone przy użyciu ładunku okopowego w pobliżu osady Nowomichajłowka”

Prace kontynuowane były o godzinie 10:45 w rejonie wsi Wodjanoje- na południowym odcinku frontu i miejscowości Szumy k. Gorłówki, a tam w pobliżu wodociągu Siewierski Doniec-Donbas. Prace na tym odcinku frontu prowadzone były przez żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych z 503 batalionu 35 brygady. Później jeszcze, bo o godzinie 17:00 podobne prace przy użyciu materiałów wybuchowych strona ukraińska prowadziła wczoraj w pobliżu Marinki na przedmieściach Doniecka.

„Tymi działaniami wróg otwarcie demonstruje lekceważenie środków podjętych w celu wzmocnienia i kontroli obecnego reżimu zawieszenia broni na czas nieokreślony”– oświadczył w oświadczeniu resort obrony republiki.

W tym miejscu przypomnę, że od 27 lipca 2020 r. W Donbasie obowiązuje pakiet dodatkowych środków wzmacniających i kontrolujących zawieszenie broni. Ukraina, DRL i ŁRL mają zakaz używania jakiejkolwiek broni, w tym broni strzeleckiej. Zabronione są również wszelkie działania ofensywne, w tym wyciąganie sprzętu do przodu i dodatkowe wyposażenie inżynieryjne pozycji.

W przypadku naruszeń strony konfliktu muszą zastosować mechanizm koordynacji reakcji, który obejmuje środki dyscyplinarne.

No, ale oczywiście ukraińskie dowództwo nie przyjmuje do siebie żadnych informacji na ten temat, więc także dyscyplinowanie żołnierzy jest wyłącznie kolejną fikcją.

Poza tym, ukraińskie formacje zbrojne, w ciągu minionej doby 2 razy naruszyli warunki rozejmu (18:30 i 20:00), prowadząc ostrzały przy użyciu automatycznych granatników AGS-17, z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz z kierunku Wodjanoje w stronę Dzierżyńskoje. Oba ostrzały przeprowadzono przy użyciu automatycznych granatników AGS-17 (2 ostrzały, 3 granaty).

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 12 серпня 2020 року.

Ситуація у районі проведення операції Об’єднаних сил залишається повністю контрольованою українськими воїнами. Дотримуючись повного і всеосяжного режиму припинення вогню наші військовослужбовці продовжують сумлінно виконувати свої завдання за призначенням.
11 серпня на ділянках відповідальності наших підрозділів було зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації.
Зокрема, неприцільні постріли з підствольного гранатомету лунали поблизу Мар’їнки, а зі стрілецької зброї противник вистрілив біля Широкиного. Оскільки, як і в попередні дні, постріли були провокативними, то наші військовослужбовці на них не реагували та вогонь у відповідь не відкривали.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає.
Від початку поточної доби, 12 серпня, зафіксовано одну ворожу провокацію. Так, неподалік Мар’їнки з боку збройних формувань РФ пролунало кілька неприцільних черг зі стрілецької зброї. На провокативні постріли ворога українські захисники вогонь у відповідь не відкривали.
На інших ділянках фронту спостерігалася тиша. Наші воїни продовжують виконувати поставлені завдання і перебувають напоготові до адекватного реагування на ймовірні підступні дії противника.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.08.2020r.- 1880 dzień od nowego rozejmu.

 1. Epidemia koronawirusa na świecie. Nie dziwi SKOORDYNOWANY atak w światowych mediamatołach na Rosję po tym jak ogłosiła ona że posiada szczepionkę przeciwko koronawirusowi, ponieważ jak informuja rosyjskie media juz ponad 20 państw na świecie wyraziło zainteresowanie jej zakupem. Są to m.in państwa Ameryki łacińskiej, w tym Brazylia oraz Argentyna oraz kraje arabskie, w tym Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz…Arabia Saudyjska;
  https://www.1tv.ru/news/2020-08-12/391194-bolee_20_stran_zayavili_o_namerenii_priobresti_rossiyskuyu_vaktsinu_ot_koronavirusa
  Ps. Oj „grube miliardy” zaczęły wymykać sie zachodnim koncernom farmaceutycznym z rąk…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z Białorusi, czyli wbrew temu co opowiadają w mediomatołach.pl (od „lewizny” do „prawizny”) protesty znacznie osłabły, o czym informują m.in ukromedia;
  https://strana.ua/news/283800-protesty-v-minske-11-12-avhusta-pochemu-oni-poshli-na-spad.html
  Pojawiły się także informacje przekazane przez MSZ Ukrainy o zatrzymaniu podczas zamieszek na Białorusi 9 obywateli Ukrainy, i „spałowaniu” jednego ukraińskiego fotografa;
  https://strana.ua/news/283817-protesty-v-belarusi-zaderzhany-9-ukraintsev-postradal-zhurnalist.html
  W takim „bajzlu” oczywiście nie mogło zabraknąć takze naszych rodaków;
  https://www.rmf24.pl/raporty/raport-bialorus-po-wyborach/news-trzech-polakow-zatrzymanych-na-bialorusi-interweniowal-polsk,nId,4665382

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem na Ukrainie. Sąd apelacyjny w Kijowie złagodził warunki oczekiwania na wyrok, jednej z głownych osób podejrzanych o dokonanie zabójstwa dziennikarza Pawła Szeremeta Julii Kumienko, zamieniajac jej pobyt w areszcie śledczym na ‚areszt domowy”. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć że jest to skutek nacisków na sąd ze strony ‚środowiska weteranów ATO” do którego należy Julia Kuzmienko jak i trzy pozostałe osoby oskarżone o dokonanie zabójstwa Szeremeta;
  https://strana.ua/news/283666-juliju-kuzmenko-kuzmenko-otpustili-pod-domashnij-arest-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Kolejny „njus” z „juesej”. Pogłębiają się problemy koncernu ‚Boenig”, jednego z „koni pociągowych” amerykańskiej gospodarki. Po skandalu z modelem 737 MAX, który negatywnie odbił się na zamówieniach firmy, teraz „dobija” ją trwający KORONAKRYZYS, który wyjątkowo dotkliwie uderzył w branże lotnicza (wstrzymanie lotów pasażerskich). Pojawiły się informacje że w lipcu „Boenig” nie otrzymał ani jednego zamówienia na nowy samolot, dodatkowo klienci anulowali wcześniejsze 43 zamówienia. Przy tym w czerwcu „Boenig” dostarczył klientom 10 samolotów, a w maju tego roku 4.
  Z kolei głowny konkurent ‚Boeniga”, czyli ‚Airbus” w lipcu dostarczył klientom 49 samolotów i otrzymał zamówienia na 4 nowe;
  https://www.interfax.ru/business/721333

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tradycyjny „njus” z Ukrainy, czyli zatrzymanie kolejnego urzędnika na „łapówkarstwie”. Tym razem w jednej z kijowskich restauracji SBu zatrzymała urzednika ukraińskiej Agencji rezerw Państwowych, w której jakiś czas temu stwierdzono „pożarcie przez myszy 2700 wagonów ziarna zbóż, na przyjmowaniu łapówki w wysokości miliona hrywien;
  https://ukranews.com/news/719941-propazha-zerna-iz-gosrezerva-na-vzyatke-v-1-mln-grn-zaderzhali-organizatora-shemy-hishheniya

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Szykuje się nowe „spiecie” na linii Ukraina-Gruzja. Pojawiły się informacje ze na Ukrainie status uchodźcy może otrzymać niejaki Aleksander Muchadze który za czasów gdy prezydentem Gruzji był Saakaszwili miał zajmować się m.in torturowaniem jego przeciwników politycznych. W 2012 roku wyjechał z Gruzji która wysłała za nim miedzynarodowy list gończy;
  https://www.rbc.ua/rus/news/protesty-belarusi-mvd-soobshchili-51-postradavshem-1597225839.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Kolejne OT z Białorusi. Oficjalne białoruskie media tłumaczą niespodziewany wyjazd z kraju liderki opozycji Swietłany Tichanowskiej, tym ze pokazano jej nagranie obrad jej sztabu wyborczego podczas którego omawiane jest „siłowe przejęcie” władzy w Homlu;
  >https://twitter.com/marinochka_San_/status/1293545870198222848
  Plus kolejne nagrania z oficjalnych źródeł białoruskich zatrzymanych podczas zamieszek, tym razem 6 młodych osób w tym dwójka obywateli Ukrainy, jak ich opisują ukromedia „dziennikarzy”;
  https://strana.ua/news/283895-video-s-zaderzhannymi-v-belarusi-sredi-kotorykh-dvoe-ukraintsev.html
  I jeszcze oficjalny komunikat białoruskich władz na temat nocnych wydarzeń w Brześciu gdzie ostrą amunicją ostrzelano grupe agresywnych mieszkańców uzbrojonych w metalowe rury. raniac jednego z nich;
  https://brest.mvd.gov.by/ru/news/2812

  Polubione przez 1 osoba

 8. Przez dwa i pół tygodnia zawieszenia broni w Donbasie rosyjskie jednostki i „separatyści” stracili 9 zabitych i 15 rannych. Poinformowało o tym centrum prasowe dowództwa Operacji Połączonych Sił Armii Ukraińskiej na Facebooku.
  https://kresy24.pl/ukrainskie-dowodztwo-w-donbasie-w-czasie-rozejmu-wojska-rosyjskie-i-separatysci-stracili-9-zabitych-i-15-rannych/
  Komentarz: Skąd oni biorą te dane? Jak republiki coś podają, to przynajmniej screeny z przeglądarek internetowych, kont na serwisach internetowych podają (często publikowane są filmy). I te straty-są stosunkowe większe niż gdy toczyły się nieustanne ostrzały/walki.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT z naszego kraju

  Podatek cukrowy pojawił się w ustawie covidowej. Prawnicy twierdzą: „to pomysł bez precedensu i naruszenie konstytucji”.
  Ustawa zakłada objęcie specjalną daniną napojów słodzonych i energetycznych. Ma ona część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.
  Ustawa wprowadza też opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, czyli tzw. małpek. Proponowana opłata wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40 proc., 2 zł od 200 ml małpki wódki 40 proc. i 88 gr od 250 ml małpki wina 14 proc.
  https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/podatek-cukrowy-w-ustawie-covidowej-prawnicy-krytykuja-takie-podejscie/f8xv9v3
  Komentarz: Ustawa uderza w firmy produkujące napoje min coca cola i koncerny fast-foodów. Sprzeciwiała się im ambasada USA. Tak się, zastanawiam jak źle jest, skoro „Warszawa” sprzeciwia się suwerenowi?

  Polubione przez 4 ludzi

 10. PARODIA i SAMOOŚMIESZENIE w wykonaniu Ambasady USA w Kijowie. Nazwała ona „falą dezinformacji” informacje w internecie o braku „udanych reform” na Ukrainie oraz o tym że Ukraina faktycznie jest zarządzana przez Zachód.
  Warto przy tym przypomnieć że to prawnik Prezydenta USA Donalda Trumpa Rudy Giuliani ujawnił fakt że „reformy” po kijowskim majdanie sa faktycznie fikcją a kraj jest w dalszym ciągu siedliskiem korupcji na skale światową oraz że Ukraina była zarządzana ‚jak folwark” (przez telefon) przez administrację byłego Prezydenta USA Baracka Obamy (szczególna rolę w tym pełnił były wiceprezydent Joe Biden);
  https://strana.ua/news/283922-v-posolstve-ssha-nazvali-lozhnymi-utverzhdenie-ob-upravlenii-ukrainoj-izvne.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Trochę racji mają, kraj jest współzarządzany przez oligarchów i „zachód”. I w temacie skutecznych reform skoro yły tak skuteczne to dlaczego kolejne kredyty MFW i UE są obwarowane tymi samymi klauzulami?: walka z korupcja, niezawisłe sądy, prywatyzacja…

   Polubione przez 2 ludzi

 11. W temacie wstępniaka, ale nie tylko
  Rząd w Waszyngtonie podjął inicjatywę w myśl której „sojusznicy” będą mogli kupować sprzęt made in USA na kredyt.
  https://www.defence24.pl/usa-covidowe-kredyty-na-eksport-uzbrojenia
  Podobną zagrywkę zrobili też Francuzi przy sprzedaży swoich helikopterów i kutrów Ukrainie. Z jednej strony to dobrze, dla ekipy z Kijowa. Będą mogli zakupić nowoczesne uzbrojenie (którym pochwalą się w mediach i ogłoszą sukces), gorzej, że te kredyty będą dławić ekonomicznie kraj przez lata i nie pozwolą na inwestycje we własny przemysł.

  Polubione przez 1 osoba

 12. Zgodnie z treścią nowej ustawy prywatyzacyjnej ,rząd w Kijowie, zezwala na prywatyzację do 50% akcji Naftohazu, Ukrzaliznyci (kolei) i Ukrposhty (poczty), ale proponuje przy tym zachowanie 100% praw korporacyjnych w NNEGC „Energoatom”, PJSC „Ukrhydroenergo”, NEK , SE „Wschodni Zakład Górniczo-Przetwórczy”, Administracja Portów Morskich Ukrainy (AMPU).
  https://www.epravda.com.ua/news/2020/08/12/663943/
  Komentarz: Czyli chce sprzedać akcje spółek maja problemy finansowe, przynoszą straty i jednocześnie zatrzymać udziały tych firm, dzięki którym wyprowadzane są środki z budżetu.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.