Wojna domowa na Ukrainie 15.08.2020r.- 1883 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 156.

Oświadczenie szefa DRL Denisa Puszilina w sprawie prowokacyjnych działań strony ukraińskiej na linii rozgraniczenia.

„Działania strony ukraińskiej na linii rozgraniczenia zagrażają zawieszeniu broni. Oceniając sytuację można stwierdzić, że Ukraina z takim trudem stara się wykorzystać uzgodniony i podpisany pakiet dodatkowych środków wzmacniających i kontrolujących obowiązujący od 21 lipca 2019 r reżym bezterminowego zawieszenia broni do zupełnie innych celów.

Wykonywanie rekonesansu inżynieryjnego w rejonie osady Szumy, kopanie okopów i wysyłanie dronów to tylko część ich prowokacyjnych działań. Ostatecznym celem jest promowanie i wzmacnianie ich pozycji za pomocą zawoalowanych metod, co wyraźnie pokazuje, że nie mają pokojowych zamiarów.

Wzywam kierownictwo OBWE i państwa-gwarantów do podjęcia wszelkich możliwych środków i metod wpływania na Kijów w celu wywarcia skutecznego wpływ – należy stłumić łamanie przez armię ukraińską zakazu działań ofensywnych.

Nie zamierzamy narażać życia i zdrowia naszych obywateli. Jednostki Milicji Ludowej DRL w pełni stosują się do dodatkowych środków kontroli zawieszenia broni, ale w każdej chwili są gotowe zareagować w celu ochrony ludności republiki.”

Szef Donieckiej Republiki Ludowej

Denis Puszilin

*

Ukraińskie siły zbrojne ​​utworzyły nowe pozycje w pobliżu rejonu zdemilitaryzowanego Pietrowskoje-Bogdanowka.

„Około godziny 12:55 żołnierze ukraińskich siły zbrojnych zajęli nowe pozycje w pobliżu obszaru zdemilitaryzowanego w rejonie wsi Pietrowskoje-Bogdanowka na południe od Doniecka”– poinformował o tym wczoraj przedstawiciel Departament Milicji Ludowej DRL (DML DRL).

„Pododdziały 53 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie wsi Bogdanowka również aktywnie prowadzą prace inżynieryjne. Naprawiono nowy okop o długości około 45 metrów, a także maskującą go siatkę”– przekazał przedstawiciel DML DRL.

Należy dodać, że wcześniej armia ukraińska umieściła w pobliżu tego rejonu wycofania sił i sprzętu 21 min przeciwczołgowych.

Roboty ziemne prowadzone były także przez ukraińskich żołnierzy w pobliżu ich stanowisk ogniowych koło miejscowości Matalist (ukr. Trawiniewoje) około godziny 17:45.

Poza tym, o godzinie 18:25 z kierunku Awdiejewki w stronę Jakowlewki- na obrzeżach Doniecka- ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu broni maszynowej oraz o godzinie 19:05, z kierunku Opytnoje w stronę Spartakusa dokonano ostrzału przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (1 ostrzał, 1 granat). Tym samym ukraińscy żołnierze 2 razy naruszyli warunki obecnie obowiązującego rozejmu.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu, ukraińskie siły zbrojne nadal rozmieszczają broń i sprzęt wojskowy w pobliżu budynków mieszkalnych.

„Kijowskie siły zbrojne rozlokowały pojazdy opancerzone w obszarach mieszkalnych miejscowości Trechizbienka, wsi Muratowo, a także w pobliżu stacji kolejowej w Rubieżnoje”– poinformował podczas briefingu Iwan Filiponenko, przedstawiciel służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

„W ciągu ostatniego dnia rozmieszczenie dwóch transporterów opancerzonych z 14 oddzielnej brygady zmechanizowanej w dzielnicy mieszkalnej miejscowości Trechizbienka, jednego bojowego wozu pancernego i jednego pojazdu opancerzonego na osiedlu Muratowo oraz czterech czołgów T-64 w pobliżu stacji kolejowej osady Rubieżne”– uzupełnił Filiponenko, dodając, że „fakty rozmieszczenia broni i sprzętu wojskowego przez jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów komunalnych na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę” są również „potwierdzone w raporcie Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE z 13 sierpnia 2020 r.”

Mimo monitów ze strony WCKiK ŁRL, ukraińscy żołnierze za zgodą swoich przełożonych nadal prowadzą prace inżynieryjne w rejonie północnym odcinka frontu, Zołotoje-4, co dokumentuje poniższy film:

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 15 серпня 2020 року.

Сала Україні!

14 серпня на переважній більшості ділянок відповідальності українських підрозділів обстрілів не зафіксовано. Наші військовослужбовці у районах виконання завдань дотримуються режиму припинення вогню та перебувають напоготові до адекватного реагування на ймовірні підступні дії противника.
Водночас, поблизу Авдіївки у ранковий та післяобідній час зафіксовано вогневу активність збройних формувань Російської Федерації зі стрілецької зброї. В обох випадках постріли були провокативними та не несли загрози життю нашим воїнам, тому українські захисники зброю у відповідь не застосовували. Також, минулої доби, виявлено факти інженерного обладнання позицій у бік наших підрозділів неподалік населених пунктів Хутір Вільний з напрямку тимчасово окупованого Золотого-5 та Новгородське з напрямку непідконтрольної Широкої Балки.
Загалом, за минулу добу, українські військовослужбовці задокументували 4 ворожі порушення домовленостей, досягнутих 22 липня в рамках Тристоронньої контактної групи.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає. Ситуація у районі проведення операції залишається повністю контрольованою українськими воїнами.
Від початку поточної доби, 15 серпня, на усіх ділянках фронту спостерігалася тиша, порушень повного та всеосяжного режиму припинення вогню не зафіксовано.
Наші військовослужбовці продовжують виконувати поставлені завдання і перебувають напоготові надати відсіч у разі загрози їхньому життю чи здоров’ю.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

54 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.08.2020r.- 1883 dzień od nowego rozejmu.

  • I w temacie koronawirusa
   Osoby przyjeżdżające z Polski na teren Ukrainy nie będą musiały już odbywać obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny. Rząd w Kijowie zmienił zasady kwalifikacji krajów do tzw. czerwonej i zielonej strefy. Zgodnie z piątkowymi wytycznymi, Polska znalazła się w tzw. zielonej strefie.
   Rząd Ukrainy zdecydował, że za kraj o znacznym rozprzestrzenianiu się koronawirusa uznawane jest państwo, w którym liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców odnotowywana w ciągu ostatnich 14 dni jest większa od analogicznej liczby na Ukrainie. Jak informuje Interfax-Ukraina, na Ukrainie wskaźnik ten wynosi 45,6.
   https://biznes.wprost.pl/gospodarka/transport/10353107/ukraina-zmienia-zasady-polska-juz-nie-jest-w-czerwonej-strefie.html

   Polubione przez 3 ludzi

   • A najprawdopodobniej to i tak czubek góry lodowej. W szpitalach pojawia się coraz więc osób z „przeziębieniem” i „zapaleniem płuc”. Na razie sytuacja nie jest najgorsza, ale w tym tempie pod koniec miesiąca może zabraknąć w pewnych regionach respiratorów.
    Ciekawe co zrobi Kijów, kolejna kwarantanna dobije ukraińską gospodarkę, jednak jak nie opanują epidemii to skutki mogą być podobne+zemrze tysiące osób. Przewiduje, że Zeleński i jego ekipa będą stawiać na lokalne obostrzenia i zwalać całą odpowiedzialność na lokalne i samorządowe struktury.
    Zbliżają się wybory samorządowe, więc nielubiane decyzje będą unikane (kwarantanna, obostrzenia), to duży błąd, jednak kto by się tym przejmował na Ukrainie? Ważne jest wszak stanowisko, nie ludzie. Efekty (braku) działań rządu poznamy za miesiąc. Na razie sytuacja wygląda następująco: Osób chorych przybywa w szybkim tempie, nowych środków na zwalczanie Covid-19 nie przyznano z budżetu centralnego, samorządy nie mają już środków (centrala obcięła ich subsydia), ludność lekceważy epidemię, a rząd pozoruje działania.
    Szczepionki nie ma ( FR zacznie szczepienia w październiku, ale tylko dla swych obywateli i cała akcja potrwa wiele miesięcy), planu nie mai jest tylko czekanie na pomoc zagraniczna i …cud?

    Polubione przez 3 ludzi

 1. „Jak zaznaczono, zgodnie z umową, liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce zwiększy się o około 1 tys. do co najmniej 5,5 tys.”.

  Jak widać nie są to jakieś dodatkowe dywizje, ani nawet porządna brygada…a tyle było gadania w tym temacie; jak to się zwiększy obecność wojsk amerykańskich w Polsce, głoszona przez funkcjonariuszy PiS z ich Dudą na czele…..

  https://fakty.interia.pl/polska/news-umowa-miedzy-polska-a-usa-zawarta-mike-pompeo-i-mariusz-blas,nId,4671935

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OT z okazji przypadajacej dzisiaj rocznicy, czyli (cytat);
  „Wielce Szanowny Panie Prezydencie!
  Przed swym wyjazdem na front, rozważywszy wszystkie okoliczności nasze wewnętrzne i zewnętrzne, przyszedłem do przekonania, że obowiązkiem moim wobec Ojczyzny jest zostawić w ręku Pana, Panie Prezydencie, moją dymisję ze stanowiska Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Wojsk Polskich…”
  http://www.mysl-polska.pl/2442
  A teraz tchórzowi i dyletantowi wojskowemu stawia się pomniki i otwiera muzea mu poświęcone…
  Ps. Jeszcze artykuł o prawdziwym zwycięzcy spod Warszawy czyli generale Tadeuszu Rozwadowskim;
  http://www.mysl-polska.pl/2444

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT światowe, czyli „Rada Bezpieczeństwa [ONZ] odrzuca projekt rezolucji USA w sprawie przedłużenia embarga na broń i zakazu podróżowania nałożonego na Iran”, oprócz USA za projektem głosowała tylko…Republika Dominikany;
  https://www.un.org/press/fr/2020/sc14277.doc.htm
  Plus Ambasador Iranu w Wenezueli zaprzeczył informacjom rozprzestrzenianym m.in przez The Wall Street Journal jakoby USa zatrzymały irańskie tankowce płynące do Wenezueli i skonfiskowały znajdujace się na nich paliwo. Irański dyplomata stwierdził że statki jak i paliwo nie były irańskie a cała informacja to „kłamstwa i presja psychologiczna ze strony Waszyngtonu”;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/9200273

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Co za debilizm
  Jak donosi Ukrinform, opierając się na służby prasowej głowy państwa, prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Ukraina stoi na progu drugiej fali zachorowań.
  Jednocześnie Prezydent Ukrainy odegrał szopkę medialną:

  „Musimy zmaksymalizować kampanię informacyjną, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Trzeba uświadomić ludności, jak ważne jest podejmowanie środków ochrony osobistej, przestrzeganie zasad kwarantanny: minimalizowanie wizyt w zatłoczonych miejscach, uczestniczenie w imprezach masowych” – powiedział Prezydent zwracając się do urzędników i gubernatorów.
  https://www.ukrinform.pl/rubric-emergencies/3081611-ukraina-znajduje-sie-na-progu-drugiej-fali-koronawirusa-prezydent.html
  Komentarz: Jaka kampania informacyjna? Człowieku jesteś Prezydentem ty nie masz prosić, ty masz rządzić! Nie chcesz by ludzie uczestniczyli w imprezach masowych to je odwołaj, chcesz by mieszkańcy korzystali ze środków ochrony osobistej to wprowadź kary za ich łamanie.
  Apelować można jak już to wszystko zrobisz. A tak to jeszcze tydzień, dwa zwlekania i będziemy mieć za wschodnią granica prawdziwą katastrofę.

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Małe OT
  Z okazji święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej polscy dyplomaci na Ukrainie oddali w sobotę hołd polskim żołnierzom spoczywającym na cmentarzach w tym kraju. Wieńce złożono m.in. na kijowskich nekropoliach w Bykowni, w dzielnicy Darnica i na Cmentarzu Bajkowa.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-z-okazji-swieta-wojska-polskiego-oddano-hold-polskim-zolnierzom,412772.html
  Komentarz: Szkoda, że nie ma upamiętnień pomordowanych Polaków na Wołyniu. Eh, dożyliśmy czasów, gdy politycy mogą „wykazywać” co bądź przecież,tylko niewielki odsetek Polaków zna własną historię i może przeciwstawić się nieprawdzie vide cud nad Wisłą „cud Piłsudskiego” .

  Polubione przez 2 ludzi

 6. „Antysejsmityzm”, czyli burmistrz Czerkas wezwał Prezydenta Ukrainy by wprowadził zakaz przyjazdu do Humania chasydów z Iraela oraz USA którzy chca w tym mieście tradycyjnie świętować żydowski Nowy Rok (Rosz ha-Szana). Burmistrz zwrócił m.in uwagę na to że UKraina zezwala na przyjazd chasydów z Izraela i USA a te dwa państwa z kolei, z powodu koronawirusa, blokują wjazd do siebie Ukraincom;
  https://strana.ua/news/284497-mer-cherkass-prosit-zelenskoho-ne-pozvolit-khasidam-priekhat-v-uman.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.