Wojna domowa na Ukrainie 17.08.2020r.- 1885 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 158.

W Kijowie kombinują jak dokonać „powrotu” Krymu do ukraińskiej macierzy.

Specjalna grupa robocza utworzona przez władze Kijowa przygotowała „koncepcję sprawiedliwości okresu przejściowego” dla Krymu i republik w Donbasie.

Prace nad dokumentem trwają od zeszłego roku, został już przekazany do rozpatrzenia w Kancelarii Prezydenta Ukrainy i po zatwierdzeniu zostanie opublikowany w ostatecznej formie. Jednak szczegóły są już znane.

Koncepcja powinna więc regulować kwestie ścigania przestępstw przeciwko państwu ukraińskiemu, obliczania odszkodowań za utracony majątek, a także amnestii. Ponadto planuje się zakaz zajmowania stanowisk publicznych osobom, które pracowały na kierowniczych stanowiskach na Krymie i na obszarach Donbasu nie kontrolowanych przez Kijów.

Dokument ten zostanie w najbliższym czasie zaprezentowany opinii publicznej, a wszystkie kontrowersyjne kwestie zostały rozwiązane przed przekazaniem „koncepcji” prezydentowi.

„To bardzo ważny dokument, bo z jednej strony uświadamia obywatelom ukraińskim na okupowanych terytoriach, że nie są porzuceni ani zapomniani, , z drugiej zaś przypomina zdrajcom i dezerterom, że na pewno poniosą odpowiedzialność”
– jeden z pomysłodawców „koncepcji”.

Władze ukraińskie wielokrotnie zapowiadały plany „odzyskania” Krymu. Jednocześnie w Kijowie zaproponowano różne sposoby osiągnięcia tego celu. Prezydent Władimir Putin zaznaczył z kolei, że kwestia przynależności półwyspu krymskiego jest „całkowicie zamknięta”.

Reasumując:

Zdając sobie sprawę z tego w jakim kierunku podąża polityka wewnętrzna Ukrainy, nie kryjąc, że w swej tożsamości państwowotwórczej wzorem jest banderyzm, ze wszystkimi jego negatywnymi konsekwencjami, a więc nietolerancją religijną, kulturową, narodowościową i skrajną rusofobią, fałszującą historię tych ziem, można bez żadnych wątpliwości przyjąć, że tzw. „koncepcja sprawiedliwości okresu przejściowego” dla Krymu i terytoriów republik donbaskich, będzie dokładnym odwzorowaniem podejścia do niej, takim samym jakie reprezentowały władze hitlerowskiej III Rzeszy.

I to mimo tego, że podstawą normatywną „sprawiedliwości okresu przejściowego” jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka wraz z Kartą Narodów Zjednoczonych oraz cztery źródła nowoczesnego międzynarodowego systemu prawnego: międzynarodowe standardy praw człowieka , międzynarodowe prawo humanitarne , międzynarodowe prawo karne i międzynarodowe prawo uchodźcze.

Otóż, doświadczenie hitlerowskich Niemiec jasno pokazały, że nawet przy silnym pragnieniu władz nie zawsze jest możliwe wprowadzenie i stosowanie sprawiedliwości okresu przejściowego jako instrumentu prawnego. Jak napisał niemiecki historyk prawa Klaus Fitzmaier w 1952 r., największą porażką kanclerza Adolfa Hitlera była nieudana próba wprowadzenia sprawiedliwości okresu przejściowego w Niemczech. Jak powszechnie wiadomo, na rozkaz kanclerza Niemiec Adolfa Hitlera z 1933 roku Kancelaria Rzeszy otrzymała dekret numer 52/125698DR dotyczący powołania „sądów ludowych”, co było w istocie początkiem nihilizmu prawnego wyrażającego się w realizacji „sprawiedliwości okresu przejściowego”, a więc przechodzenia z systemu przed hitlerowskiego w etap III Rzeszy. Jednak wbrew twierdzeniom niektórych historyków, „sprawiedliwość okresu przejściowego”, w postaci „sądów ludowych” nigdy nie została wprowadzona do obszaru prawnego Niemiec i istniała jedynie w formie dekretu przez dwa i pół miesiąca (od grudnia 1933 do lutego 1934), po czym zmieniono orzeczenie o „sądach ludowych”. Powodem była ostra reakcja Ligi Narodów, która zażądała, aby kierownictwo hitlerowskich Niemiec nie eksperymentowało na polu prawnym, grożąc, w przypadku realizacji idei „sądów ludowych”, zerwaniem stosunków towarowo-finansowych z przemysłem metalurgicznym i węglowym Niemiec. Jak napisał Gerhard Schultz w swojej książce „Czarne pół godziny”, nawet Adolf Hitler nie był w stanie pokonać niemieckiego systemu prawnego, a dopiero wybuch II wojny światowej we wrześniu 1939 r. zawiesił działanie sądów cywilnych, które zastąpiono ich trybunałami wojskowymi w stanie wojennym. Nota bene, niepowodzenie prób wprowadzenia „sprawiedliwości okresu przejściowego” w Niemczech uratowało dziesiątki tysięcy niemieckich Żydów, którzy zostali później przetransportowani do neutralnej Szwajcarii.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że po rozpoczęciu działań wojennych przez hitlerowski Wermacht, „sprawiedliwość okresu przejściowego” wprowadzono nie tylko na terytorium III Rzeszy, ale również na terytoriach okupowanych. Czym to skutkowało, to chyba każdy w miarę rozgarnięty człowiek zdaje sobie z tego sprawę?

Tą dokładnie drogą podążać będzie prawodawstwo ukraińskie w przypadku gdyby jakimś cudem udało się odzyskać przez jej formacje zbrojne niekontrolowanej przez Kijów części Donbasu, i rosyjski Krym.

*

A na froncie w Donbasie, w ciągu minionej doby ukraińscy wojaki nadal prowadzili intensywnie prace fortyfikacyjne w złóż linii rozgraniczenia czego dowodem były eksplozje ładunków okopowych (12:35, 13:40, 14:20, 15:05 i 17:20), prowadzonych w pobliżu miejscowości Szumy, Zajcewa i Lebiedinskoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 17 серпня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Українські захисники продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.
16 серпня на усіх ділянках відповідальності наших підрозділів обстрілів з боку противника не зафіксовано. Військовослужбовці Об’єднаних сил дотримувалися умов припинення вогню та перебували напоготові надати гідну відсіч на ймовірні підступні дії ворога.
Разом з тим, минулої доби українськими воїнами задокументовано одне порушення збройними формуваннями Російської Федерації домовленостей, досягнутих 22 липня в рамках Тристоронньої контактної групи. Зокрема, поблизу тимчасово окупованого населеного пункту Ужівка противник здійснював інженерне обладнання позицій у бік наших підрозділів біля Водяного.
Бойових втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.
Від початку поточної доби, 17 серпня, запроваджений режим тиші зберігається повною мірою. У смугах відповідальності наших бригад не зафіксовано жодної збройної провокації чи обстрілу.
Захисники України не втрачають пильності та готові до миттєвого реагування на будь-які дії противника.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

63 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.08.2020r.- 1885 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wstępniaka
  Te dokumenty Ukrainy są całkowicie oderwane od rzeczywistości. Przecież oni wprost twierdzą, że dla liderów i milicji separatystycznej (oraz urzędników) nie będzie przebaczenia/amnestii. Dla „zdrajców i dezerterów” szykowane są więzienia i szubienice, dlatego nie ma wątpliwości, że separatyści na taki układ się nie zgodzą i w razie czego będą walczyć.
  Nawet zakładając, że FR nie wspomogłaby separatystów to i tak siły republik są na tyle poważne, że ewentualny atak ukraińskiej armii i tak zakończyłby się hekatombą i utratą większości sprzętu.
  Ukraiński Sztab Generalny twierdzi, że jego jednostki są dużo lepiej wyszkolone/mają lepszy sprzęt ( tu bym polemizował) i morale niż na początku konfliktu. Tyle tylko, że separatyści też nie czekali i nie drapali się po tyłku, ale prowadzili szkolenia rezerwy/ naprawiali sprzęt i pozyskiwali materiały (Białoruś?) by unowocześnić swoje pojazdy.
  Co do Krymu, ewentualny atak=samobójstwo, żołnierzy UA którzy odważyliby się na taki krok, można by z dużą dozą pewności wykreślić z ewidencji. I jak wielu generałów z Ukrainy przyznaje-w 2-3 tygodnie wojska FR robiłyby defiladę w Kijowie.

  Polubione przez 6 ludzi

  • To jest dowód na szaleństwo jakie ogarnęło elity tej krainy, prowadzące do samounicestwienia.

   Widocznie hitleryzm tak bardzo zainfekował ich umysły, że chcą popełnić dokładnie ten sam tragiczny dla społeczeństwa krok.

   Pozdrawiam .

   Polubione przez 4 ludzi

   • Nie wiem co im się pomieszało, jakie ideologie im przyświecają, ale mam nadzieję, że na samym gadaniu się skończy. Możliwe ,że te dokumenty powstają tylko po to by pokazać,że „coś” w temacie Donbasu jest robione, w końcu to jedna z obietnic Zeleńskiego. To, że Mińsk-2 nie chcą respektować liderzy z Kijowa to wiemy już od dawna, to, że FR nalega na jego wdrożenie też.
    Teraz wszystko zależy od liderów „zachodnich”-Niemcy i Francja chyba jednak są za Mińsk-2 więc Kijów ma niewiele już do powiedzenia 🙂

    Polubione przez 5 ludzi

 2. Na Ukrainie minionego dnia wykryto 1464 zakażenia koronawirusem, 21 chorych na COVID-19 zmarło, a 342 pacjentów wyzdrowiało – podało w poniedziałek Centrum Monitoringu Rozwoju Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. 213 osób zostało hospitalizowanych.
  Przeprowadzono (tylko) 14 tysięcy testów.
  https://www.wprost.pl/swiat/10353687/ukraina-1464-nowe-zakazenia-koronawirusem-zmarlo-21-kolejnych-chorych.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Jeszcze o ‚historii pisanej na nowo” na Ukrainie, czyli „ukropisarka” Larisa Nicoj „specjalizująca się w literaturze ukropatriotycznej dla dzieci” ogłosiła ze caryca Katarzyna II „tak naprawdę nie załozyła Odessy, a jedynie „ukradła ją Ukrainie”;
  https://www.politnavigator.net/russkie-ukrali-kocabeev-i-pereimenovali-v-odessu-nicojj.html
  Warto przy tym przypomnieć ze przed Katarzyną II żadne z „quasipaństw ukrainskich” nie sięgało nawet do Morza Czarnego;
  >https://pl.wikipedia.org/wiki/Hetmanat#/media/Plik:Ukraine_1740_kossaks_map.svg

  Polubione przez 5 ludzi

 4. OT z Białorusi, czyli „Łuka” przybył…helikopterem z „roboczą wizytą” do jednego z „flagowców” białoruskiego przemysłu czyli Mińskiej Fabryki Ciągników Kołowych by spotkać się z pracownikami i porozmawiać z nimi, by w ten sposób namówić ich do zaprzestania strajku;
  https://strana.ua/news/284660-v-belarusi-rabotniki-zavodov-trebujut-ot-lukashenko-ujti-prodolzhaetsja-zabastovka.html
  Jak widać po filmiku napomnienia „Łuki” jednak nie spotkały się ze zrozumieniem ze strony pracowników;
  https://strana.ua/news/284668-lukashenko-na-minskom-zavode-vstretili-krikami-ukhodi.html
  Tu jeszcze w temacie strajków w białoruskich zakładach przemysłowych artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua”. Według informacji z artykułu strajki te (na razie) nie mają jeszcze masowego charakteru, a nastroje wśród pracowników są bardzo podzielone, cześć chce strajkować do „obalenia” Łukaszenki, a część wprost przeciwnie „stoi za nim murem”. Pojawiła się także informacja ze strajki owe oficjalnie o „podłożu politycznym” mają mieć w rzeczywistosci „podłoże ekonomiczne”, czyli pracownicy liczą ze dzięki nim wywalcza podwyżki płac;
  https://strana.ua/news/284441-protesty-v-belarusi-pochemu-vzbuntovalis-rabochie-na-zavodakh-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Artykuł wart przeczytania

  Na Ukrainie lubią podkreślać, że polski PKB rośnie dzięki emigrantom zarobkowym znad Dniepru, ale jak się okazuje w znacznie większym stopniu korzysta z nich gospodarka Ukrainy. Ekonomista Ołeh Pendzin ocenia, że napływ pieniędzy przysyłanych przez emigrantów zwiększa obroty handlu detalicznego o 12 proc. i daje dodatkowe 3 proc. PKB. To oznacza, że bez emigrantów zarobkowych ukraińska gospodarka byłaby na minusie.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/emigranci-zarobkowi-z-ukrainy-w-pulapce-covid-19/
  Komentarz: W tekście są informacje na temat działań rządu w Kijowie i ich planach „reform”, które w teorii mają zatrzymać mieszkańców Ukrainy, a w rzeczywistości są próbą opodatkowania gastarbeiterów. Jak bardzo zdesperowani są włodarze z z Kijowa świadczy to, że były plany ustaw nakładających na wyjeżdżających za granicę obowiązku zwrotu kosztów leczenia i edukacji.
  Z mej strony według wstępnych danych od stycznia do czerwca br przekazy pieniężne na Ukrainę spadły „tylko” o 8% w porównaniu z rokiem poprzednim.

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Nie było żadnych większych uroczystości podczas 100 lecia obrony Lwowa, nie było z okazji powstania Wielkopolskiego, powstanie Śląskie też zostanie przemilczane, ale o powstaniu warszawskim aż do znudzenia można słuchać w mediach publicznych”- bardzo interesujące zagadnienie, ale wymagające dogłębnych studiów na polu psychiatrii , bo jeśli chodzi o historię, to jest ona w pełni już wyjaśniona…..

   Bardzo ciekawym zagadnieniem- w tym kontekście, jest to; dlaczego tak wielki szum propagandowy kieruje się w stronę mordu katyńskiego, a zasłoną milczenia skrywa się zbrodnie dokonane na naszych Rodakach na polskich Kresach Wschodnich.

   Przecież skala porównawcza tych zbrodni jest zdecydowanie wyższa jeśli chodzi o zbrodnie dokonane przez Ukraińców. Oczywiście pomijając ich udział w zbrodni pomocnictwa, bo tu zakres dokonanych zbrodni idzie już w miliony ofiar…..

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

 6. OT światowe, czyli katastrofalne skutki KORONAKRYZYSU dla japońskiego PKB który pod koniec drugiego kwartału tego roku „skurczył się” o rekordowe 7,8 %;
  https://korrespondent.net/business/economics/4263967-vvp-yaponyy-rekordno-obvalylsia
  Pojawiły sie także informacje z „juesej” o tym że po gwałtownym spadku, spowodowanym epidemia koronawirusa i „zamieszkami fanów BLM” (sterowanymi przez Demokratów), Trump zaczął odzyskiwac popularność. Jak informuje „antytrumpwy” CNN według ostatnich sondaży wyborczych Bidena popiera 50% a Trumpa 46 % pytanych osób;
  https://korrespondent.net/world/4263871-tramp-dohoniaet-baidena-po-populiarnosty-opros

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Lata mijają a mediomatoły.pl w swoim „starym dobrym stylu”…
  https://wiadomosci.wp.pl/bialorus-niepokojace-doniesienia-rosyjski-omon-jedzie-na-bialorus-6543978664262208a
  Ps. Chciałem zauważyć że tzw. niezależny portal białoruski NEXTA (faktycznie nadająca z Polski „odrośl” TV BIEŁSAT) już parę dni temu informował że „rosyjski specnaz” już jest na Białorusi a nawet że „pacyfikuje tam demonstracje”. Więc „dziennikarzyny” z mediomatołów.pl pora się „określić”, czyli albo rybki albo akwarium ))))))

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Dr. hab. Xavier Messing, wieloletni międzynarodowy doradca instytucji wywiadowczych i kontrwywiadowczych, ekspert w zakresie operacji dywersyjnych, były doradca amerykańskiego Departamentu Stanu, założyciel i CEO firmy Vega Intelligence, twórca autorskiego systemu ATPS, dr hab. nauk psychologicznych, w ostrych słowach skomentował poczynania rządzących w kontekście obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/xavier-messing-elity-polski-prowadza-dywersje-psychologiczna-wobec-wlasnego-narodu/
  Komentarz: Z pewnymi tezami profesora się zgodzę, to, że politycy kochają się w uroczystościach poświęconych porażkom naszego narodu widać aż za dobrze. Tymczasem zwycięskie powstania walki są jakoś zapominane, odsuwane na bok. Nie było żadnych większych uroczystości podczas 100 lecia obrony Lwowa, nie było z okazji powstania Wielkopolskiego, powstanie Śląskie też zostanie przemilczane, ale o powstaniu warszawskim aż do znudzenia można słuchać w mediach publicznych.

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Takie OT

  Funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic w woj. lubuskim zatrzymali pięciu obywateli Ukrainy. Powodem było nieprzestrzeganie przez nich kwarantanny obowiązującej po przekroczeniu wschodniej granicy naszego kraju – poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.
  Komendant Straży Granicznej w Tuplicach wydał wobec cudzoziemców nakaz powrotu do ich kraju i nałożył na nich pięcioletni zakaz wjazdu do Polski oraz innych państw obszaru Schengen. Mężczyźni zostali odeskortowani do przejścia granicznego w Medyce i przekazani stronie ukraińskiej.
  https://www.tvp.info/49442653/obywatele-ukrainy-nie-dopelnili-obowiazku-kwarantanny
  Komentarz: I znów będzie „hejt” na straż graniczną.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. „Nie wszystko jest tak jednoznaczne jak sie na pierwszy rzut oka wydaje”. W Kijowie „ukropatrioty” przeprowadzili uliczne „przesłuchanie” jednego z (samokreowanych) „liderów” białoruskiej opozycji Walerija Cepkało. „Ukropatriotom” podpadły poglądy Cepkało na temat wojny na Donbasie czyli to ze twierdził on ze jest to wojna domowa, dlatego też pojawiły się groźby o tym że moga oni „pomóc” Cepkale w „szybszym opuszczeniu Ukrainy”;
  https://strana.ua/news/284728-tsepkalo-v-kieve-zastavili-objasnjatsja-iz-za-slov-o-donbasse.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „….pojawiły się groźby o tym że moga oni „pomóc” Cepkale w „szybszym opuszczeniu Ukrainy””- wyślą go, tak jako to jest w ich zwyczaju- na tamten świat. Chłopina nie zdaje sobie sprawy, że wpadł z deszczu pod rynnę…..

   A propos deszczu, u mnie ulewa jak się patrzy 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 11. Ukraińska codzienność. Burmistrz Humania przeniósł swój protest, przeciwko wydaniu przez władze w Kijowie zezwolenia na wjazd do jego miasta chasydom z USA i Izraela, by mogli świętować żydowski Nowy Rok pod Biuro Prezydenta Ukrainy i domaga się spotkania z Prezydentem Ukrainy. Sprzeciwia sie on wjazdowi chasydów alarmując że doprowadzi ona do wzrostu zachorowań na COVID-19 na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/284730-mer-umani-priekhal-pod-ofis-prezidenta-so-spalnym-meshkom-i-budet-zhdat-zelenskoho-.html

  Polubione przez 4 ludzi

   • Albo „zimny czekista”, przywrócił go do rzeczywistości, bo sam chce coś ugrać z UE, poświęcając „ojczulka”. Swoją drogą, na miejscu Baćki, ja bym nie sugerował przeciwnikom rozwiązania „na skróty”.

    Polubione przez 4 ludzi

    • „WIELOWOEKTOROWOŚĆ’ mu chyba zaszkodziła, przez ostatnie 6 lata przecież prowadził „niezależną politykę” głównie…na złość Rosji (m.in sprawy łamania embarga, awantury z zakupami rosyjskich surowców energetycznych), a na koniec prawdopodobnie przed najważniejszymi wyborami w całej jego „karierze” odwalił „hecę” z ‚wagnerowcami”…

     Polubione przez 5 ludzi

   • Ps. Mam wrażenie że teraz na Białorusi może zostać powtórzony „model mołdawski”, czyli dojdzie do zawarcia jakiegoś „konsensusu” UE z Rosją i zainstalowania tam jakichś nowych władz „znośnych” dla obu stron byleby tylko USA sie tam nie ‚zainstalowało”…

    Polubione przez 3 ludzi

     • Warto przypomnieć jak to na Mołdawii było. „Proamerykański” oligarcha Płachotniuk (nota bene „biznesowy partner” Poroszenki) chciał zrobić „majdan” i obalić „prorosyjskiego” prezydenta Dodona, ale niespodziewanie stronnictwa „prorosyjskie” i „proeuropejskie” połączył siły i „pognały precz” Płachotniuka tak ze do dzisiaj nie wiadomo gdzie faktycznie jest…

      Polubione przez 5 ludzi

 12. Epidemia koronawirusa na świecie. Rosyjskie media poinformowały o tym ze prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrado oficjalnie zaoferował gotowość przetestowania na sobie rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi , jeśli zostanie udowodniona jej skuteczność;
  https://tass.ru/obschestvo/9219885
  https://www.reuters.com/article/us-healthcare-coronavirus-mexico-vaccine/mexican-president-volunteers-to-try-russian-coronavirus-vaccine-idUSKCN25D1TV

  Polubione przez 4 ludzi

 13. A nie przestrzegałem,że inflacja zeżre owoce programu 500+:

  https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-nbp-inflacja-bazowa-w-lipcu-4-3-procent-wobec-4-1-procent-w-,nId,4675346

  Więc jeśli parlamentarzyści wszystkich opcji są tak zgodni aby podnieść sobie apanaże o niemal 100%, niech teraz beneficjenci programu 500+ zażądają podwyżki zasiłku o 100%.

  Co to niby jest, komu się bardziej należy? Czy tym co nie robią, czy też tym którzy w pocie czoła robią potomstwo a później muszą się trudzić, aby je wychować?

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.