Wojna domowa na Ukrainie 18.08.2020r.- 1886 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 159.

„Wypowiedź byłego zastępcy Wierchownej Rady, Jewgienija Murajewa w pełni charakteryzuje zachowanie Kijowa, który niemal natychmiast po podpisaniu porozumień mińskich zrzekł się roszczeń do Krymu i Donbasu i robi wszystko, aby nie wracali na Ukrainę” powiedział FBA „Economics Today” analityk polityczny Aleksander Dudczak.

Były deputowany Wierchownej Rady, Jewgienij Murajew także potwierdził na antenie programu telewizyjnego „NASZ”, że Ukraina na własne życzenie „zrezygnowała” z roszczeń wobec Donbasu i Krymu. Zdaniem Murajewa przez ostatnie sześć lat Kijów robił „wszystko, żeby ani Krym, ani Donbas nie chciały wrócić”, dlatego też celowo pogarsza obecną sytuację, odwołując się do konwencji „przechodząc z obolałej głowy na zdrową”, odmawia przekazania „zaoszczędzonych pieniędzy i nie płacić ich obywatelom”.

Ponadto parlamentarzysta dodał, że udało mu się porozmawiać z mieszkańcami Donbasu i dowiedzieć się, że nie mają oni złudzeń co do Ukrainy i władz Kijowa, bo nie da się „ukryć, z której strony jest ostrzał”.

Strach przed powrotem terytoriów Donbasu istnieje w Kijowie od dawna- mówi się o tym dość często. Rzeczywiście, takie stanowisko władz Kijowa stało się jasne niemal natychmiast po podpisaniu porozumień mińskich, kiedy pod każdym względem uchylały się one od realizacji tych porozumień.

Teraz stanowisko Kijowa staje się całkowicie otwarte- władze ukraińskie nie mogą dalej przeciągać sytuacji, a także znaleźć uzasadnienia dla swojej bezczynności. Nawet kanclerz Niemiec Angela Merkel nazwała konflikt w Donbasie wewnętrznym konfliktem ukraińskim, to znaczy fakt ten dostrzegła nie tylko Federacja Rosyjska, ale także Niemcy i Francja, które już dochodzą do wniosku, że nie ma sensu organizować spotkań z Ukrainą w formacie normandzkim.

Przypomnijmy, że część obwodów donieckiego i ługańskiego proklamowała niepodległość po zmianie rządu centralnego na Ukrainie w 2014 roku. Kijów próbował siłą narzucić swą wolę i tym samym zaostrzył konflikt. Ostatnio sytuacja w Donbasie stała się także tematem rozmowy telefonicznej prezydenta Rosji Władimira Putina z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która szczegółowo omówiła „problemy rozwiązania wewnętrznego konfliktu ukraińskiego”. Strony, jak zaznaczono w komunikacie Kremla, podkreśliły potrzebę „konsekwentnej realizacji porozumienia mińskiego„ pakietu środków ”oraz decyzji szczytów w formacie normandzkim”. Zwrócono w szczególności uwagę na to, że władze ukraińskie muszą wypełnić swoje zobowiązania dotyczące politycznych aspektów ugody, w tym legislacyjnego zagwarantowania specjalnego statusu Donbasu.

Kijów nadal jednak sabotuje porozumienia mińskie, tuszując bezczynność różnymi przemówieniami prezydenta Ukrainy, rzekomo opowiadającymi się za uregulowaniem konfliktu.

„Przyczyny takiego zachowania władz kijowskich są całkiem zrozumiałe- ujawniły się one w momencie przyłączenia się Krymu do Federacji Rosyjskiej. W tym czasie na Ukrainie zdali sobie sprawę, że władze nie są w stanie zatrzymać ludności, która nie zgadzała się z zamachem stanu i poczynaniami prezydenta Poroszenki i sprzeciwiała się mu z bronią w ręku. Prawdopodobnie władze ukraińskie zdecydowały się „porzucić” Krym, którego dwumilionowa ludność była im przeciwna i głosowała za przywróceniem półwyspu na terytoria rosyjskie.

Sytuacja z Donbassem jest obecnie niemalże analogiczna. W Kijowie liczyli się na to, że ze względu na bardzo ciężkie warunki życia spowodowane bezwzględną agresją ukraińskich formacji zbrojnych wobec ludności rosyjskojęzycznej zamieszkującej Donbas ludzie opuszczą niezależne republiki, a ukraińskie władze przyjdą na pustynną krainę z fabrykami i budynkami i zwrócą Ukrainie Donbas. Ale ponieważ ludność pozostaje i broni swoich absolutnie legalnych praw, nie dopuszczając do wprowadzenia ideologii Bandery w całym kraju, Kijów nie spieszy się z rozwiązaniem konfliktu i zwrotem takich terytoriów. Po prostu gran na przeczekanie licząc na zmęczenie i sterroryzowanie ludności republik donbaskich.

W obecnym stanie rzeczy Kijów nie jest gotowy na powrót Donbasu.

Wcześniej były zastępca Wierchownej Rady, Jewgienij Murajew powiedział, że ukraińskie władze boją się powrotu Donbasu ze względu na to, że w tym przypadku będą musiały znaleźć fundusze na odbudowę terytoriów, wypłatę emerytur, identyfikację „bohaterów” i „przestępców” oraz wszczęcie spraw karnych w przeciwko tym, którzy złamali prawo.

Początek odbudowy terytoriów Donbasu zmusi Kijów do nazwania rzeczy po imieniu. Jak w każdym procesie, należy zidentyfikować sprawców. Kijów zada pytanie, kto powinien przywrócić te terytoria. Ale śledztwo jednoznacznie wykazało, że po pierwsze, Kijów rozpoczął wojnę i była to logiczna kontynuacja zamachu stanu z 2014 roku, a winni są ci, którzy rządzili krajem przez pięć lat później. Po drugie, obecne władze po prostu kontynuują retorykę z przeszłości i będą musiały za to zapłacić.

Jednak nikt w Kijowie nie chce płacić i być odpowiedzialny za stworzoną przez siebie sytuację. Jednocześnie bezczynność władz Kijowa wspierają Stany Zjednoczone, jego rękoma prowadząc wojnę podjazdową z Rosją.

W tym względzie oceniając prawdopodobieństwo realizacji porozumień mińskich i uregulowania konfliktu w Donbasie, strona amerykańska będzie nadal wspierać bezczynność i obojętność Kijowa na życie obywateli.

Zamach stanu w lutym 2014 roku będzie nadal tłumaczony wolą ludu, ponieważ Ukraina nie ma teraz pieniędzy na odbudowę Donbasu. Jednocześnie ani Stany Zjednoczone Ameryki, ani Unia Europejska nie pomogą Kijowowi w tej sprawie. Ta społeczność międzynarodowa nie jest zainteresowana rozwiązaniem konfliktu i przywróceniem ukraińskiej gospodarki do stanu rozwoju. Kijów zaś jest to winien obywatelom Donbasu,ze względu na dokonaną wobec nich agresję zbrojną i będące konsekwencją jej zniszczenia- i to mimo tego, że zadłużenie Ukrainy rośnie każdego dnia.

W związku z tym Kijów wszystko, aby porozumienia mińskie nie były realistyczne w realizacji. Ale robią to w taki sposób, aby przenieść odpowiedzialność „z obolałej głowy na zdrową”– czyli z siebie na Donbas czy też Rosję. Nie sądzę jednak, że będą w stanie przenieść ciężar swojej odpowiedzialności, bo jest oczywiste, kto faktycznie jest winny niespełnienia porozumień zawartych w Mińsku, doprowadzenie do konfliktu w Donbasie i tamtejszego ostrzału ludności cywilnej i zniszczenia infrastruktury oraz przemysłu.

https://rueconomics.ru/453625-dudchak-obyasnil-pochemu-ukraina-otkazalas-ot-donbassa-i-kryma.

*

A na ługańskim odcinku frontu, kolejny ukraiński żołnierz zginął w wyniku wybuchu min w pobliżu pozycji zajmowanych przez ukraińskie siły zbrojne w pobliżu Mariupola.

„Jeden ukraiński żołnierz zginął, a jeden został ranny w wyniku eksplozji w wyniku pożaru suchej trawy na polu minowym w pobliżu wsi Lebiedinskoje koło Mariupola”– poinformował o tym wczoraj przedstawiciel Departament Milicji Ludowej DRL.

Dzień wcześniej, 16 sierpnia, w rejonie rozlokowania 501 batalionu 36 wyodrębnionej brygady piechoty morskiej, w wyniku użycia amunicji smugowej, zapaliła się roślinność w pobliżu stanowisk ukraińskich sił zbrojnych.

„W wyniku nagłej zmiany kierunku wiatru ogień pochłonął przednie pozycje marines. Podczas pożaru doszło do trzech eksplozji, przypuszczalnie podczas zapalenia się pola minowego. Według wstępnych danych, straty ukraińskich bojowników wyniosły: jednego zabitego i jednego rannego”– poinformował przedstawiciel dowództwa ML DRL.

Poza tym, na terytorium DRL wojsko ukraińskie naruszyło zakaz używania bezzałogowych statków powietrznych, pracę drona odnotowano na południu Donbasu.

Poinformowało o tym wczoraj przedstawicielstwo DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Warunków Przestrzegania Zawieszenia Broni (WCKiK DRL).

„O 14:55 zarejestrowano przelot bezzałogowego statku powietrznego typu ‚Quadrocopter’, który na wysokości około 150 metrów przemieszczał się z osady Talakowka w kierunku miejscowości Kominternowo”– poinformowało przedstawicielstwo WCKiK DRL.

W jakim celu dron był używany, nie jest wiadome.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 18 серпня 2020 року.

Сала Україні!

17 серпня на переважній більшості ділянок відповідальності українських підрозділів обстрілів не зафіксовано. Наші військовослужбовці у районах виконання завдань дотримуються режиму припинення вогню та перебувають напоготові до адекватного реагування на ймовірні підступні дії противника.
Водночас, поблизу Водяного у післяобідній час зафіксовано вогневу активність збройних формувань Російської Федерації з підствольного гранатомету. Один неприцільний постріл був провокативним та не ніс загрози життю нашим воїнам, тому українські захисники зброю у відповідь не застосовували. Також, минулої доби, виявлено факти інженерного обладнання позицій у бік наших підрозділів неподалік Водяного з напрямку тимчасово окупованої Ужівки.
Загалом, за минулу добу, українські військовослужбовці задокументували 2 ворожі порушення домовленостей, досягнутих 22 липня в рамках Тристоронньої контактної групи.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає. Ситуація у районі проведення операції залишається повністю контрольованою українськими воїнами.
Від початку поточної доби, 18 серпня, на усіх ділянках фронту спостерігалася тиша, порушень повного та всеосяжного режиму припинення вогню не зафіксовано.
Наші військовослужбовці продовжують виконувати поставлені завдання і перебувають напоготові надати відсіч у разі загрози їхньому життю чи здоров’ю.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

64 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.08.2020r.- 1886 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam rednacza i cała ekipę
  Takie prognozy ekonomistów.
  Jeśli na Ukrainie dojdzie do II fali zachorowań na Covid-19 to bezrobocie w kraju przekroczy 15%. Skutki kolejnej fali byłyby katastrofalne dla i tak słabej gospodarki Ukrainy. Zmniejszenie przekazów pieniężnych z zagranicy (mniej osób mogłoby wyjechać), mniejsza konsumpcja wewnętrzna (bo pracy nie ma) i produkcja przemysłowa.
  https://www.unian.info/economics/covid-19-second-wave-may-raise-unemployment-in-ukraine-to-about-15-11115533.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z Białorusi, czyli Swietłana Tichanowska moze w najbliższym czasie powrócić na Białoruś. Poinformowała o tym jej przedstawicielka w wywiadzie dla (liberalistycznego) ‚Echa Moskwy”. Warto przy tym zwrócić uwagę ze ta cała białoruska opozycja bardzo chętnie wypowiada się w mediach rosyjskich i jeszcze ani razu nie wypowiadała się na temat „zerwania z Rosją” (np. likwidacji tzw. ZBiR). Nie rozumiem wiec tego całego „onanizowania się” w mediomatołach.pl jakoby „białoruska opozycja chciała wyzwolić Białoruś od wpływów Rosji”…
  https://strana.ua/news/284864-svetlana-tikhanovskaja-skoro-vernetsja-v-belarus.html
  Plus w zażegnaniu konfliktu na Biąłorusi, czyli „mediacji pomiedzy władzami a opozycją”, chce się zaangażować OBWE;
  https://strana.ua/news/284834-obse-khochet-provesti-perehovory-s-batskoj-i-oppozitsiej.html
  I jeszcze w temacie, japońska agencja „Kyodo” poinformowała, powołujac się na informacje z Ambasady Japonii w Mińsku, że w trakcie protestów na Białorusi zatrzymano…obywatela Japonii, „mężczyznę w wieku około 20 lat”;
  https://english.kyodonews.net/news/2020/08/172929ba2dc8-update1-japanese-man-detained-in-belarus-amid-post-election-protests.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem na Ukrainie wybuchł skandal po tym jak okazało się ze urzędnicy Ukraińskiej Państwowej Telewizji Publicznej i Radia usunęli piosenkę śpiewaną przez 12 – letniego sierotę z Wołynia Maksyma Tkaczuka. Piosenka, śpiewana przez chłopca po ukraińsku, liderowała w rankingu ukraińskich propozycji do „dziecięcej EUROWIZJI”, ale chłopiec „podpadł” wcześniej „ukropatriotom” za to ze śpiewała radziecka pieśń ‚Smugalnka”;
  https://strana.ua/news/284747-chinovniki-notu-vybrosili-iz-natsotbora-na-detskoe-evrovidenie-12-letneho-pevtsa-sirotu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli koszmarne zabójstwo 5 – latka w Karolinie Północnej. Zbrodni dokonał sąsiad dziecka, ‚afroamerykanin” który był niejednokrotnie gosciem jego rodziców. Mężczyzna podszedł do 5 – latka gdy ten bawił się z innymi dziećmi, a następnie wyciągnął pistolet i strzelił mu z bliska w głowe…
  https://edition.cnn.com/2020/08/15/us/north-carolina-boy-killed-father-speaks-trnd/index.html
  Z wiadomych względów, czyli ze sprawca tego ohydnego czynu był „afroamenrykanin”, główne mediomatoły w USA (o nastawieniu „liberalno-lewicowym’) starał sie ową sprawę „wyciszyć” w obawie o kompromitację tzw. BLM…
  >https://pbs.twimg.com/media/EfZorXgXkAED93I.jpg

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Kolejny dzień kolejne setki chorych.
  Na Ukrainie poprzedniego dnia potwierdzono 1616 zakażeń koronawirusem, 27 chorych na COVID-19 zmarło, a 761 osób uznano za wyzdrowiałe – wynika z wtorkowych danych Centrum Monitoringu Rozwoju Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Dzień wcześniej informowano o 1464 zakażeniach i 21 zgonach.
  https://www.mp.pl/covid19/covid19-aktualnosci/243666,covid-19-na-ukrainie-wegrzech-i-w-rosji

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT militarne
  Ukraina wykorzystuje modułowy pocisk kierowany laserowo RK-10 produkcji krajowej do uzbrajania śmigłowców i przeciwlotniczych zestawów Strieła-10M. W wersji przeciwpancernej ukraińska rakieta posiada tandemową głowicę kumulacyjną, w wersji przeciwlotniczej głowicę odłamkowo-burzącą z zapalnikiem zbliżeniowym. Oba zmodernizowane systemy mają zostać zaprezentowane podczas wystawy Arms and Security 2020 w Kijowie.
  Co prawda prędkość pocisku RK-10 wynosić ma około 900-1000 km/h, czyli niewiele jak na rakietę przeciwlotniczą, ale uznano, iż jest ona wystarczająca do zwalczania śmigłowców i bezzałogowców, które są podstawowymi celami dla systemu Strieła-10. Poza tym zasięg nowej rakiety jest dwukrotnie większy niż pocisków 9M37, co znacznie podniesie możliwości operacyjne systemu.
  https://www.defence24.pl/ukraina-modulowy-pocisk-przeciwpancerny-i-przeciwlotniczy
  Komentarz: Ukraina stawia na tanie (ale skuteczne) rozwiązania. Nasycenie bronią przeciwpancerną niewątpliwie wzmocni jednostki UA.
  Wymiana rakiet, czy to przeciwlotniczych, czy to stosowanych w Szturm-S wynika z konieczności, nie z chęci modernizacji. Większość rakiet na wyposażeniu UA ma już 40 lat i wielokrotnie była „odświeżana” i jak wykazały testy są bardzo zawodne i nieskuteczne.
  Zastanawia ile rakiet uda się kupić ministerstwu obrony Ukrainy, na razie jest mowa o 3000 rakiet-jednak są to kontrakty rozpisane na lata.
  https://www.defence24.pl/ukraina-kupi-3-tys-rakiet-i-wyrzutni-przeciwokretowy-neptun-wkrotce-w-gotowosci

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Jako,że krótki tekst to przyklejam w całości

  W Chałkowie w powiecie kłobuckim interweniowało pogotowie ratunkowe. Ratownicy ewakuowali kilkunastu Ukraińców z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Chorzy trafili do szpitala.

  19 Ukraińców, w tym 15 z objawami zakażenia koronawirusa trafiło z Wąsosza do Chałkowa, byli bez pomocy medycznej i żywności. Pośrednik, który miał opiekować się Ukraińcami, którzy przyjechali do pracy, przewiózł ich busem do Chałkowa. Mężczyzna zapewniał, że wszyscy czują się dobrze, że mają wszystko co niezbędne w tym żywność i konieczną pomoc. – Ukraińcom brakowało żywności i pomocy, ich stan zdrowia pogarszał się z godziny na godzinę – poinformował GOPS w Lipiu.
  W poniedziałek do północy trzy zespoły ratownictwa medycznego zajmowały się w Chałkowie chorymi, w końcu zdecydowano się przewieźć do szpitala 9 osób, w tym jedną z dwóch kobiet mówiących biegle po polsku. Chorzy trafili do szpitala przy PCK w Częstochowie, po przebadaniu Ukraińców zwolniono do domu, trafili ponownie do Chałkowa na kwarantannę.
  https://alebank.pl/miejsce-migranta-w-polskiej-gospodarce-po-pandemii-covid-19/
  Komentarz: To w końcu jak było? Stan poważny, czy nie? Z opisu wynika, że chorych zwolniono do domu, więc nie byli w złym stanie. Wypowiedź Pani z GOPS-u zapewne oznacza, że ośrodek interweniował i … przekazał „niezbędną” pomoc Ukraińcom.
  I proszę mnie źle nie zrozumieć, zawsze jestem za tym by jeśli można pomagać innym, ale tu po prostu cuchnie oszustwem. Zgodnie z wytycznymi MOPS/GOPS-y mają dostarczać darmową pomoc TYLKO naprawdę potrzebującym. Osoby przyjeżdżające do pracy w Polsce mają same sponsorować sobie jedzenie, ewentualnie mają otrzymać je od pośrednika/firmy zatrudniającej, a nie być sponsorowane z budżetu państwa.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraina. 19-letnia mieszkania Mariupola chciała sprzedać swojego nowo narodzonego synka za 400 tys. hrywien. Kobieta chciała kupić sobie mieszkanie oraz samochód. Portal Hromadske przypomina, że pod koniec lipca wiceszefowa MSW Ukrainy Tetiana Kowalczuk poinformowała, iż od początku 2020 roku na Ukrainie wykryto prawie 150 faktów handlu ludźmi i ponad 50 handlarzy ludźmi.
  https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Ukraina-19-latka-chciala-sprzedac-swoje-dziecko-aby-kupic-mieszkanie-i-samochod

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Cztery osoby z Ukrainy chciały wjechać do Polski na podstawie fałszywych dokumentów. Miały one potwierdzać przyjęcie obcokrajowców do pracy na terenie naszego kraju.
  Do zdarzenia doszło na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Hrebennem. Podczas odprawy dokumenty pogranicznikom pokazał mężczyzna i trzy kobiety z Ukrainy. Funkcjonariusze nabrali jednak wątpliwości co do autentyczności dokumentów, które po dokładnej analizie okazały się fałszywe
  Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziały Straży Granicznej od początku roku ujawnili blisko 400 fałszerstw dokumentów przestawianych do kontroli.
  https://radio.lublin.pl/2020/08/hrebenne-z-falszywymi-dokumentami-chcieli-wjechac-do-polski/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem na Ukrainie ‚zdrada”, czyli pojawiły się informacje o „załamaniu” operacji specjalnej SBU na Białorusi której celem miało być zatrzymanie a następnie wywiezienie z niej zatrzymanych tam tzw. wagnerowców. Do tej pory była to tylko „plotka” jednak teraz potwierdzili ja deputowany Rady Najwyższej Ukrainy (z frakcji ‚Europejska Solidarność’) Honczarenko oraz RedNacz portalu ‚Censor.net” Butusow.
  Podobno „specoperacje” przygotowywały od roku SBU oraz ukraiński wywiad wojskowy. Potwierdził on że faktycznie nie byli to zadni ‚wagnerowcy” oraz ze zostali zwerbowani przez „firmę – słupa” podstawioną przez ukraińskie „specsłużby”, strona ukraińska chciał się na nich zemścić za to ze walczyli na Donbasie. Mieli oni wylecieć lotem z Mińska do Stambułu, nad terytorium Ukrainy, nad która „z jakiegoś powodu” samolot zmuszony by został do ‚awaryjnego lądowania”, a jego pasażerami „zaopiekowały” by sie ukraińskie słuzby. Butusow informuje że „wywiezienie”, miało nastąpić 24 lipca, wstrzymano i przełozono na 30 lipca na żądanie Prezydenta Ukrainy i szefa jego Biura, bo jak mieli argumentować ‚wygodniej było porozumieć się z Moskwą” w późniejszym terminie. Dzien przed wylotem „wagnerowcy” zostali jednak zatrzymani przez białoruskie KGB i tu Butsow rzuca oskarżenie wobec „najbliższego kręgu” Prezydenta i Biura Prezydenta Ukrainy o popełnienie „zdrady państwowej”. Podobno wysuniecia takich oskarzeń do dymisji został zmuszony szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Wasyl Burba;
  https://strana.ua/news/284882-chvk-vahnera-v-belarusi-kakaja-rol-zelenskoho-i-ermaka.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Kolejna „zdrada”, w Kijowie na pokąłd samolotu LOT odlatującego do Warszawy nie wpuszczono Walerego Cepkało jednego z „liderów” białoruskiej opozycji. Jak poinformował sam Cepkało w wywiadzie dla rosyjskich mediów, powodem były ‚problemy z dokumentami”. Dal przypomnienia, Cepkało w warszawie miał się spotkac z „ważnymi politykami amerykańskimi” (tak przynajmniej twierdził);
  https://strana.ua/news/284942-belorusskij-oppozitsioner-tsepkalo-ne-smoh-vyletet-iz-kieva-v-polshu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” przedstawia artykuł o „rynku emerytów do wynajęcia” w Kijowie, których na przykład można wynająć do uczestniczenia w demonstracjach politycznych. Okazuje się ze średnia kwota za udział w akcjach protestacyjnych waha się od 80 do 200 hrywien za godzinę, z tym że najniższe stawki otrzymują „ludzie z marginesu” (alkoholicy, narkomani, bezdomni);
  https://strana.ua/articles/analysis/284705-rynok-kommercheskikh-babushek-kak-pensionery-za-denhi-khodjat-na-mitinhi-i-semki.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Pamiętam jak grupa pranksterów „wynajęła” te grupy do protestów przeciwko korupcji. Babcie i dziadkowie dostali banery z podniosłymi hasłami typu: „nie jestem tu dla pieniędzy” i „stop kupowaniu głosów”. Dopiero jakąś godzinę później protestujący zrozumieli, że ich wystawiono i żadnych pieniędzy nie otrzymają .
   Swoją drogą stawki są całkiem niezłe jak na warunki ukraińskie 8 godzinna dniówka to 640-1600 hrywien. W kraju gdzie średnia emerytura to jakieś 3000 hrywien, a średnia pensja to 10 000 to całkiem dobre źródło dochodu.

   Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.