Wojna domowa na Ukrainie 19.08.2020r.- 1887 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 160.

Podgrupy humanitarne i polityczne otworzyły wczoraj (18 sierpnia) nową rundę negocjacji w sprawie porozumienia pokojowego w Donbasie.

„Humanitarna podgrupa Grupy Kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu w Donbasie rozpoczęła prace. Negocjacje odbywają się w trybie wideokonferencji” poinformowało biuro rzecznika praw człowieka w DRL pod kierunkiem Darii Morozowej, która reprezentuje republikę w tej podgrupie.

Wymieniono także kluczowe tematy negocjacji, a więc: uzgodnienie nowego etapu wymiany więźniów, zorganizowanie pracy korytarzy humanitarnych na linii demarkacyjnej w regionie, wypracowanie działań w zakresie poszukiwań osób zaginionych.

W międzyczasie MSZ DRL poinformowało, że członkowie podgrupy ds. politycznych również rozpoczęli konsultacje. Jednak porządek obrad nie został wcześniej ustalony.

Także spotkanie podgrupy ds. bezpieczeństwa rozpoczęło się od wideokonferencji, o czym poinformowało przedstawicielstwo DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni WCKiK DRL). Wideokonferencja rozpoczęła się o godzinie 14:00 czasu lokalnego.

Wyjaśniono, że na posiedzeniu planowane jest rozważenie łamania przez Siły Zbrojne Ukrainy dodatkowych środków wzmocnienia i kontroli zawieszenia broni, wycofania sił i sprzętu, a także kwestii koordynacji dokumentów dotyczących rozminowywania w Donbasie.

Z kolei Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej DRL zapowiedziało rozpoczęcie konsultacji w podgrupie ds. gospodarczych. W porządku obrad była sytuacja w sektorze wodociągowym.

*

„Ukraińskie służby specjalne planują dokonanie sabotażu w Donbasie”– poinformowało Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego ŁRL.

Funkcjonariusze SBU planują dokonanie wysadzenia linii kolejowej na terytorium kontrolowanego przez Kijów obwodu ługańskiego, by obwinić za to ŁRL:

„Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego ŁRL w trakcie przeprowadzania działań operacyjno-rozpoznawczych ustaliło, że SBU planuje wysadzić tor kolejowy w jednym z rejonów rejonu ługańskiego okupowanego przez wojska kijowskie”– głosi komunikat MBP ŁRL.

Ministerstwo poinformowało, że grupa funkcjonariuszy SBU i osób im towarzyszących, spośród pracowników Kolei Ukraińskich, przeprowadziła na przełomie lipca i sierpnia sierpnia kontrolę niektórych odcinków sieci kolejowej w Ługańsku w celu ustalenia odpowiedniego miejsca do ułożenia ładunku wybuchowego. Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego ŁRL ustaliło, że wszystkie prace były prowadzone pod generalnym nadzorem pułkownika SBU Aleksieja Rykowa.

„Ukraińskie służby specjalne chcą przedstawić zamach na linię koleiową jako sabotaż rzekomo dokonany przez przedstawicieli organów bezpieczeństwa ŁRL. SBU i przywódcy polityczni Ukrainy planują wykorzystać dezinformację o sabotażu na kolei do zakrojonej na szeroką skalę kampanii propagandowej mającej na celu odrzucenie porozumień o zawieszeniu broni osiągniętych w Mińsku”– wyjaśniła służba prasowa MBP ŁRL.

MBP wyjaśniło, że dalsze rozpowszechnianie dezinformacji o zamachu terrorystycznym, zdaniem kierownictwa SBU, powinno również przekonać mieszkańców kontrolowanych przez Kijów terenów, że decyzja władz kraju o odwołaniu wyborów samorządowych w części Donbasu była słuszna, gdyż miałyby one być rzekomo niebezpieczne.

*

Poza tym na ługańskim odcinku frontu odnotowano dwie eksplozje na stanowiskach Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Przedstawiciele Milicji Ludowej ŁRL odnotowali dwie eksplozje na stanowiskach kijowskich sił zbrojnych w rejonie miejscowości Szczastie oraz wsi Walujskoje”– poinformował na spotkaniu dla mediów oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Jakow Osadczy.

„W ciągu ostatniego dnia nasi obserwatorzy zarejestrowali dwie eksplozje na pozycjach 25 samodzielnej brygady powietrznodesantowej w rejonie osad Szczastje i Walujskoje”– uzupełnił Osadczy.

Oficjalny przedstawiciel resortu obrony republiki dodał, że siły zbrojne Ukrainy, korzystając z obecnego systemu zawieszenia broni, nadal prowadzą prace inżynieryjne w celu modernizacji i wzmocnienia swoich stanowisk bojowych za pomocą wybuchowych ładunków okopowych.

„Aby wykluczyć zarzuty wobec Milicji Ludowej ŁRL, informacja o eksplozjach w ramach mechanizmu koordynacyjnego została przekazana stronie ukraińskiej za pośrednictwem przedstawicielstwa we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK)”– powiedział Osadczy.

Podkreślił, że oddziały Milicji Ludowej ŁRL ściśle przestrzegają warunków obecnego rozejmu i nie prowadziły ostrzału.

*

Natomiast na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze nadal prowadzą prace przy wzmocnieniu swoich stanowisk bojowych przy użyciu materiałów wybuchowych (10:50- w rejonie Nowgorodskoje i o 19:05 w okolicy Talakowki- na południowym odcinku frontu), prowadzą też podejrzane manewry przy użyciu dronów (11:41 w rejonie wsi Gnutowo i o 15:30 w okolicy miejscowości Wodjanoje- także na południowym odcinku frontu) oraz naruszają warunki rozejmu prowadząc ostrzał w kierunku stanowisk ML DRL (18:40 z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa przy użyciu broni maszynowej i o 19:20 z kierunku Nowoługańskoje w stronę Dolomitnoje- w rejonie Gorłówki, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17, 1 użycie, 1 granat).

Ostrzał terytorium DRL prowadzony był z pozycji 2 batalionu 24 brygady zmechanizowanej i powietrzno-desantowego batalionu szturmowego 36 brygady piechoty morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Strzały były niezamierzone i nie zagrażały życiu naszych żołnierzy i cywilów. Jednostki ML monitorowały wroga, ściśle przestrzegając zawieszenia broni, nie ulegając prowokacjom”– poinformowała służba prasowa dowództwa ML DRL.

Zwrócono także uwagę na to, że informacje o naruszeniach zawieszenia broni trafiały do przedstawicieli Ukrainy w WCKiK w ramach mechanizmu koordynacyjnego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 19 серпня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація у районі проведення операції Об’єднаних сил залишається повністю контрольованою українськими воїнами. Дотримуючись повного і всеосяжного режиму припинення вогню наші військовослужбовці продовжують сумлінно виконувати свої завдання за призначенням.
18 серпня на усіх ділянках відповідальності українських підрозділів обстрілів з боку противника не зафіксовано. Військовослужбовці Об’єднаних сил й надалі дотримуються умов припинення вогню та готові реагувати на будь-які дії з ворожої сторони.
Від початку поточної доби, 19 серпня, на усіх ділянках фронту спостерігалася тиша, порушень повного та всеосяжного режиму припинення вогню не зафіксовано.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає.
Наші захисники не втрачають пильності та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.
Крім військовослужбовців Збройних Сил України в районі проведення операції Об’єднаних сил належно виконують свої завдання інші складові сил оборони.
Так, співробітниками ДФС зі складу Об’єднаних сил в ході огляду транспортного засобу, який рухався через лінію розмежування КПВВ «Новотроїцьке», після детального огляду речей, що знаходилися в транспортному засобі, виявлено кошти у сумі 200 тисяч гривень. Складено протокол про адміністративне правопорушення, а гроші вилучено та передано на зберігання.
Цього ж дня у Луганській області встановлено факт придбання, перевезення та зберігання з метою реалізації через роздрібну мережу фальсифікованих алкогольних напоїв, загальним об’ємом 500 л та вартістю 100 тис. грн. Алкогольні напої вилучено до прийняття відповідного рішення суду.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.08.2020r.- 1887 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek ciąg dalszy sprawy zatrzymania tzw. wagnerowców na Białorusi. Po tym jak wczoraj m.in deputowany RN Honczarenko (‚Europejska Solidarność”) oraz RedNacz portalu ‚Censor.net” Butusow ujawnili ze była to „operacja ukraińskich specsłużb” która się nie powiodła z powodu „zdrady w najbliższym otoczeniu Prezydenta Ukrainy” (nieoficjalnie oskarża się szefa Biura prezydenta Jermaka), teraz pojawiła sie wersja nowo mianowanego szefa Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kiryła Budanowa która ogłosił ze „wyjazd wagnerowców na Białoruś to operacja specsłużb rosyjskich”;
  https://interfax.com.ua/news/general/681996.html
  A tymczasem w ukromediach pojawiły się zapisy rozmów rekrutacyjnych jakie z „wagnerowcami” prowadził osoba przedstawiajaca się jako przedstawiciel firmy „MAR” z Petersburga a będąca faktycznie funkcjonariuszem ukrobezpieki (SBU);
  https://strana.ua/news/284995-pojavilas-audiozapis-razhovorov-uchastnikov-chvk-vahner-i-sotrudnika-sbu.html
  Ps. Czyli zgodnie z „wersją” Budanowa wychodzi na to ze SBU to „odrośl” rosyjskiej FSB )))))))))))

  Polubione przez 5 ludzi

 2. OT z Białorusi, czyli liderka opozycji białoruskiej Swietłana Tichanowska wydała kolejne oświadczenie w którym wzywa państwa UE do nieuznawania zwycięstwa Łukaszenki w wyborach prezydenckich;
  https://strana.ua/news/285035-tikhanovskaja-prosit-es-ne-priznat-vybory-v-belarusi.html
  Na lotnisku w Mińsku pojawić sie miał tymczasem samolot należący do szefa rosyjskiego FSB, co ustalono na podstawie zapisów portalu „FlightRadar”, jednak brak informacji kto ewentualnie (lub w ogóle) mógł przylecieć;
  https://strana.ua/news/285016-v-minsk-pribyl-bort-kotorym-letaet-hlava-rossijskoj-fsb-bortnikov.html
  Po „problemach z dokumentami”, późnym wieczorem inny lider białoruskiej opozycji Walery Cepkało, wraz z rodziną, w końcu wsiadł do samolotu lecącego z Kijowa do Warszawy;
  https://strana.ua/news/285008-belorus-tsepkalo-s-zhenoj-i-detmi-priletel-v-varshavu-rejsom-iz-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ot z Rosji gdzie służby zatrzymały popularnego blogera Andrieja Pyża, posiadajacego obywatelstwo rosyjskie i ukraińskie, który oficjalnie zajmował się „eksploracją różnych podziemnych obiektów”, a nieoficjalnie zbierał dane objęte klauzula tajemnicy państwowej na terytorium FR by je nastepnie sprzedawać. Jak ustaliły rosyjskie słuzby Pyż miał wejść w posiadanie „niejawnych danych o moskiewskich stacjach metra i środkach transportu podziemnego” objetych w FR klauzulą tajemnicy państwowej a następnie „przekazać” je stronie ukraińskiej;
  https://tass.ru/proisshestviya/9233495

  Polubione przez 3 ludzi

 4. I powrót na Ukrainę, gdzie w Charkowie jedna z emerytek „ukropatriotek” toczy bezpardonową walke (za pomoca młotka) z kamerami monitoringu, gdyż według niej są wykorzystywane do szpiegowania przez rosyjska FSB;
  https://strana.ua/news/285003-v-kharkove-babushka-razbivaet-molotkom-kamery-nabljudenija-fsb.html
  W obwodzie połtawskim pracownicy jednego z przedsiębiorstw gazowniczych prowadzący odwierty zniszczyli osadę z czasów scytyjskich (sprzed około 2,5 tysiecy lat);
  https://korrespondent.net/ukraine/4264763-v-poltavskoi-oblasty-hazovyky-unychtozhauit-skyfskoe-horodysche

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ot z Bliskiego Wschodu, czyli „zaktywizowali sie” w Syrii Amerykanie, którzy mieli dokonać ostrzału „blokpostu” armii syryjskiej;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6103549.html
  Być może także Amerykanie mogli ‚maczać paluchy”, za pomoca któreś ze swoich ‚proxy” (arabskich, kurdyjskich) w zamachu terrorystycznym na syryjską kolumnę wojskową w Dajr az-Zaur w wyniku którego śmierć poniósł m.in rosyjski doradca wojskowy w stopniu generała;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6105475.html
  I jeszcze w temacie, czyli nad terytorium kontrolowanej przez niedobitki tzw. syryjskiej opozycji (pod „kuratelą” Turcji) prowincji Idlib ‚zdjęte” zostały dwa amerykańskie „drony bojowe” MQ-9 Reaper. Podobno dokonali tego samodzielnie „opozycjonisci”, ale „chodzą słuchy” ze wsparli ich pomocą ich tureccy „kuratorzy”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6106203.html
  Ps. Jeżeli prawda jest informacja o „tureckiej ręce” w zestrzeleniu „dronów” to wygląda na to ze Turkom raczej nie podoba się to „zaktywizowanie” w Syrii, jakby nie było, ich „amerykańskich sojuszników” z NATO…

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Kolejne OT z Białorusi, czyli „wideoszczyt” państw UE zwołany w sprawie sytuacji w tym kraju uznał ostatnie wybory prezydenckie za „nieuczciwe”. Kanclerz Niemiec poprała pokojowe demonstracje na Białorusi i wezwała władze w Mińsku do zaprzestania przemocy i nawiazania „ogólnonarodowego dialogu” w celu rozwiązania kryzysu. Jednocześnie Merkel powiedziała ze „Białoruś musi wybrać „niezależną ścieżkę”, którą ma podążać” bez ingerencji z zewnątrz, dodając że taka ingerencja z zewnątrz w wydarzenia na Białorusi znacznie skomplikowałaby sytuację w tym kraju, a takze że UE jest „w kontakcie z Rosją, aby temu zapobiec”;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/9238631

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W sprawie afery ze sprawą tzw. wagnerowców na Ukrainie. W Radzie Najwyższej Ukrainy cześć deputowanych chce powołania „specjalnej komisji śledczej” która zajęłaby się wyjasnieniem sprawy i ujawnieniem czy faktycznie doszło do popełnienia zdrady przez któregoś z ukraińskich urzedników państwowych (szefa Biura Prezydenta Jermaka?);
  https://strana.ua/news/285134-v-rade-sozdajut-vsk-po-situatsii-s-vahnerovtsami-kotorykh-zaderzhali-v-belarusi.html
  Z kolei strona rosyjska poinformowała o „pokaźnym materiale dowodowym” jakim dysponuje, a który potwierdza ze cała sprawa z zatrzymaniem tzw. wagnerowców na Białorusi była prowokacja zorganizowaną przez ukraińskie „specsłuzby”;
  https://www.interfax.ru/russia/722404

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Koncern Ukroboronprom zaprezentuje podczas nadchodzących targów Arms and Security 2020 w Kijowie zmodernizowaną wieloprowadnicową wyrzutnię pocisków kalibru 220 mm BM-27 Uragan na podwoziu Tatra. Zastosowanie popularnego podwozia ma prawdopodobnie zwiększyć szanse eksportowe takiego systemu, ale też jest elementem współpracy z czeską firmą Excalibur Army.
  https://www.defence24.pl/ukrainska-wyrzutnia-uragan-na-podwoziu-tatra

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W tym tygodniu powinien rozpocząć się remont dróg i przejść granicznych w obwodzie lwowskim ze środków kredytowych w wysokości 100 mln euro od Polski – poinformował dziś ukraiński premier Denys Szmyhal, cytowany przez RBK-Ukraina. Umowę w sprawie kredytu zawarto w 2015 roku.
  https://niezalezna.pl/347140-ukraina-remont-drog-ze-srodkow-od-polski
  Komentarz: Przez lata kolejne (nie)rządy na Ukrainie nie potrafiły wykorzystać środków, warunkiem udzielenia pożyczki był udział polskich firm w przetargach i transparentność.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. SBU reaktywacja.

  „Informacje o udziale SBU w tzw. wagnerowskiej operacji specjalnej są zwyczajnym fejkiem. A jego pierwszym źródłem, podkreślamy, ponad tydzień temu było rosyjskie wydanie” – napisano w komunikacie SBU.
  Zaznaczono, że żaden pracownik SBU nie brał udziału w rozmowach bojowników z osobą rzekomo ich werbującą, które jakoby były zarejestrowane na nagraniach. Doniesienia te określono jako „wrzutkę informacyjną”.
  https://brandsit.pl/ukraina-sbu-dementuje-doniesienia-o-operacji-przeciwko-najemnikom-z-tzw-grupy-wagnera/
  Komentarz: Poczekam na wyniki śledztwa w Białorusi i upublicznienie kolejnych dowodów aby wydać osąd. Jednak ostatnie zawirowania i dymisje w wysokich strukturach wywiadu na Ukrainie są mocno podejrzane.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Jak podaje strona internetowa Państwowej Administracji Obwodu Lwowskiego (LODA), odpowiednika polskiego urzędu wojewódzkiego, zastępcy szefa LODA Jurij Chołod i Iwan Sobko uczcili w środę we wsi Bonów (ukr. Buniw) w obwodzie lwowskim pamięć „wybitnego Ukraińca” Jurija Łypy.
  Wysoki urzędnik państwowych władz obwodu lwowskiego uważa, że teksty Jurija Łypy – ideologa ukraińskiego rasizmu – wciąż są aktualne i stanowią „potężną i inspirującą strategię dla wielkiego narodu ukraińskiego”.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Yurii_Lypa
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-lokalne-wladze-uczcily-pamiec-ideologa-ukrainskiego-rasizmu/
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/panstwowe-wladze-obwodu-lwowskiego-uczcily-ideologa-ukrainskiego-rasizmu/

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem w sprawie zabójstwa dziennikarza Pawła Szeremeta, o które oskarżono czwórkę „weteranów ATO”, pojawił się ciekawy wątek, czyli numer telefonu byłego „lidera” Prawego Sektora w Odessie Serhija Sternenki, który sam jest podejrzany o dokonanie zabójstwa ukraińskiego wojskowego w trakcie ulicznej „draki”. Sternenko potwierdził ze faktycznie jest to numer jego telefonu ale tłumaczy jego obecność w materiałach śledztwa dotyczacego zabójstwa Szeremeta „prowokacja ze strony policji”;
  https://strana.ua/news/285144-sternenko-podtverdil-prisutstvie-svoeho-nomera-telefona-v-materialakh-dela-sheremeta.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli gigantyczny pożar zakładów „Poly-America” w Grand Prairie w Teksasie , jednego z największych producentów polietylenu na świecie;
  https://www.wbap.com/2020/08/19/breaking-massive-fire-at-poly-america-plant-in-grand-prairie-threatens-businesses/
  >https://www.youtube.com/watch?v=67GIVi9Zwcs
  Ps. Ciekaw jestem co na to tzw. niezależne organizacje ekologiczne, chyba raczej protestów w sprawie ‚zatrucia środowiska” nie będzie…

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Następna „niewinna ofiara represji” zatrzymana na Krymie przez rosyjską FSB, czyli zatrzymano meżczyznę który w 2016 roku wyjechał z półwyspu na terytorium Ukrainy, gdzie wstąpił w skład jednego z tzw. batalionów ochotniczych („firmowanego” przez tzw. Medżlis krymskotatarski). „Bataliony” owe uznawane sa na terytorium FR za „organizacje przestępcze i terrorystyczne” dlatego teraz zatrzymanemu grozi do 15 lata pozbawienia wolności;
  http://www.c-inform.info/news/id/88143

  Polubione przez 4 ludzi

  • Zbliża się kolejna wymiana więźniów pomiędzy republikami (FR) a Ukrainą. Rząd w Kijowie „szuka” więźniów którzy mogliby zostać wymienieni za będących w niewoli żołnierzy UA. Były już rodziny pomordowanych w Odessie (za głośno protestowali i oskarżono ich o separatyzm), byli ochotnicy rosyjscy.
   Sprawa jest bardzo delikatna, Rosja również „szuka” osób do wymiany wszak nie zostawi swoich obywateli w potrzebie.

   Polubione przez 3 ludzi

 15. Takie OT w sprawie Białorusi
  Wojskowi, którzy we wtorek dokonali w Mali zamachu stanu, zapowiedzieli, że zamierzają doprowadzić do „cywilnej transformacji politycznej” i zorganizować wybory w „rozsądnym terminie”. Armia zapewni też poszanowanie umów międzynarodowych.
  Wojskowy pucz został powitany z radością przez tłumy demonstrantów, które od miesięcy protestowały w stolicy, Bamako, przeciwko cieszącemu się poparciem Francji i Zachodu Keicie, po tym, jak sąd konstytucyjny anulował niekorzystne dla rządu wyniki kwietniowych wyborów parlamentarnych w 30 okręgach.
  https://www.defence24.pl/mali-pucz-wojskowy-dymisja-prezydenta-i-zapowiedz-nowych-wyborow
  Komentarz: Przewrót wojskowy wynikał z sfałszowania wyników wyborów w tym kraju. Jak reaguje „zachód”?
  „Sekretarz generalny stanowczo potępia te działania i wzywa do natychmiastowego przywrócenia porządku konstytucyjnego i praworządności w Mali” – napisał rzecznik szefa ONZ w oświadczeniu.”
  innymi słowy puczyści są oskarżani o złamanie prawa i mają zostać poddani sankcjom.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.