Wojna domowa na Ukrainie 20.08.2020r.- 1888 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 161.

Niby tam taki stalinowski bolszewizm, a jednak szef DRL powołał do życia rzecznika przedsiębiorców w celu ochrony praw przedsiębiorców.

Szef DRL Denis Puszilin ustanowił stanowisko pełnomocnika ds. ochrony praw przedsiębiorców w republice. Odpowiedni dekret został opublikowany dwa dni temu.

„W celu zapewnienia dodatkowych gwarancji państwowej ochrony praw i uzasadnionych interesów podmiotów gospodarczych postanawiam: o ustanowieniu stanowiska- Rzecznik Praw Przedsiębiorców przy szefie Donieckiej Republiki Ludowej”–  głosi treść dekretu nr. 279.

 
Stanowisko rzecznika przedsiębiorców objął asystent szefa DRL Jarosław Bierieżki. Na to stanowisko został powołany dzień wcześniej. Zgodnie z zatwierdzonym rozporządzeniem Bierieżko będzie monitorować przestrzeganie praw przedsiębiorców przez władze, sprawdzać zgłoszenia ich naruszeń, współpracować z organami ścigania.

Rzecznik będzie mógł powoływać przedstawicieli społeczeństwa w republice w porozumieniu z głową państwa, tworzyć różne grupy doradcze i angażować do udziału w nich przedstawicieli władz centralnych, samorządu terytorialnego oraz osoby publiczne.

Zakłada się, że rzecznik przedsiębiorczości prześle do kierownictwa państwa pomysły dotyczące regulacji legislacyjnych w zakresie przedsiębiorczości, umotywowane propozycje uchylenia lub zawieszenia regulacji utrudniających prowadzenie działalności.

Zgodnie z zapisami rozporządzenia komisarz powoływany jest na pięcioletnią kadencję na zasadzie dobrowolności. Ta sama osoba nie może być powołana na to stanowisko dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

Dekret wszedł w życie z dniem podpisania- 18 sierpnia 2020 r.

 
Gdyby tak, w „kapitalistycznej” Polsce powołano rzecznika praw przedsiębiorców, to może nie byłoby z tego tytułu jakiś spektakularnych sukcesów, ale zapewne byle urzędniczyna nie wyżywałby się na tych, co postanowili na własny rachunek, nie prosząc nikogo o łaskę, ciężko pracować na swoją rodzinę i siebie.

*

„Ukraińskie siły zbrojne ostrzelały pozycje ML ŁRL w pobliżu miejscowości Łogwinowo”– poinformował o tym oficjalny przedstawiciel departamentu obrony republiki Jakow Osadczy.

„O godzinie 15:30 z pozycji 1 batalionu 24 brygady (OPS) od strony osady Ługańskoje przeprowadzono prowokację ogniową z broni ręcznej na naszych stanowiskach w rejonie osady Łogwinowo w celu sprowokowania jednostek Milicji Ludowej ŁRL do odparcia ognia”– wyjaśnił Osadczy.

Zaznaczył, że „żołnierze ukraińskich sił zbrojnych po raz kolejny w zasadniczy sposób naruszyli swoje obowiązki w dniu posiedzenia Grupy Kontaktowej”.

„Te działania bojowników po raz kolejny potwierdzają niezdolność dowódców formacji zbrojnych Ukrainy do porządkowania swoich oddziałów i monitorowania przestrzegania przez nie porozumień”– oświadczył przedstawiciel resortu obrony ŁRL.

Podkreślił, że oddziały Milicji Ludowej ŁRL ściśle przestrzegały warunków zawieszenia broni i nie odpowiadały ogniem.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, ukraińskie siły zbrojne ponownie dwukrotnie użyły dronów (15:10 i 15:40) w pobliżu miejscowości Wodjanoje i Szirokino- na południowym odcinku frontu oraz także dwukrotnie (17:40 i 22:10) wykorzystywały materiały wybuchowe do modernizacji i wzmocnienia swoich stanowisk bojowych na południowym odcinku frontu w okolicy miejscowości Leninskoje i Trawniewoje. O faktach naruszeń specjalnego reżymu zawieszenia broni poinformowała misja Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji przy DRL.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 20 серпня 2020 року.

Сала Україні!

19 серпня на переважній більшості ділянок відповідальності українських підрозділів обстрілів не зафіксовано. Наші військовослужбовці у районах виконання завдань дотримуються режиму припинення вогню та перебувають напоготові до адекватного реагування на ймовірні підступні дії противника.
Водночас, поблизу Луганського та двічі біля Попасної зафіксовано вогневу активність збройних формувань Російської Федерації зі стрілецької зброї. В усіх випадках поодинокі постріли були провокативними та не несли загрози життю нашим воїнам, тому українські захисники зброю у відповідь не застосовували.
Загалом, за минулу добу, українські військовослужбовці задокументували 3 ворожі порушення режиму припинення вогню.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає. Ситуація у районі проведення операції залишається повністю контрольованою українськими воїнами.
Від початку поточної доби, 20 серпня, на усіх ділянках фронту спостерігалася тиша, порушень повного та всеосяжного режиму припинення вогню не зафіксовано.
Наші військовослужбовці продовжують виконувати поставлені завдання і перебувають напоготові надати відсіч у разі загрози їхньому життю чи здоров’ю.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

69 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.08.2020r.- 1888 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Białorusi, przez która wczoraj przeszła „fala” wieców poparcia dla Łukaszenki;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6108550.html
  Pod jednym z przedsiębiorstw w Homlu „tituszki Łukaszenki” pognały precz (używając tylko perswazji słownej) „tituszki opozycji”;
  >https://twitter.com/borisenkodmitr/status/1296176542637346818
  I jeszcze w temacie, czyli…
  >https://twitter.com/Krasnova1789/status/1295953999296958466
  …maż Swietłany, „liderki” białoruskiej opozycji, Sergiej Tichanowski z czołową rosyjska „liberastką” Ksenią Sobczak na wakacjach w Izraelu w 2016 roku…

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Witam
  Za wschodnią granicą epidemia się rozkręca na całego, co to będzie jak dzieci pójdą do szkoły (świetni nosiciele)?

  Na Ukrainie wykryto najwięcej infekcji koronawirusem od początku pandemii – 2134. Odnotowano też najwyższą dobową liczbę zgonów osób chorych na Covid-19 – 40 – podał minister ochrony zdrowia tego kraju Maksym Stepanow. 704 osoby wyzdrowiały.
  https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-najwyzszy-dobowy-bilans-zakazen-koronawirusem-na-ukrainie,nId,4681196

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ciąg dalszy „afery z wagnerowcami” na Ukrainie. Zdymisjonowany niedawno szef ukraińskiego wywiadu zagranicznego Burba zdementował informacje o tym jakoby za porażkę „specoperacji” z próbą przewiezienia zatrzymanych na Białorusi tzw. wagnerowców na Ukrainę, czyli ‚zdradę”, miał być odpowiedzialny obecny Prezydent Ukrainy;
  https://strana.ua/news/285231-burba-polahaet-chto-domysly-po-delu-vahnerovtsev-popytka-navredit-spetssluzhbam-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kolejny „njus” z „juesej” czyli ‚wali się w gruzy” tzw. RUSSIAGATE to znaczy sprawa „zmowy Trumpa z Kremlem”. Były prawnik FBI Kevin Clinesmith który był głównym świadkiem na którym opierała się cała sprawa o ‚zmowie Trumpa z Kremlem” przyznał się do fałszowania dokumentów m.in wiadomości e-mail CIA z 2016 roku;
  https://www.reuters.com/article/us-usa-trump-russia-clinesmith-hearing/ex-fbi-attorney-pleads-guilty-to-doctoring-email-in-trump-russia-probe-idUSKCN25F2AJ
  Dla zainteresowanych, artykuł o tym jak media przeciwne Trumpowi starają sie ‚wyciszyć” aferę z fałszerstwami Clinesmith’a;
  https://www.nationalreview.com/2020/08/clinesmith-the-russia-lie-and-the-deep-state/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukrobespieka (SBU) tymczasem zaliczyła kolejną, po ‚specoperacji z wagnerowcami”, porażke. Tym razem rosyjska FSB zatrzymała na terytorium FR grupę osób, która na zlecenie dwójki obywateli Ukrainy miała dokonać „uprowadzenia jednego z liderów opołczenia Donbasu i przewiezienia go na terytorium Donbasu”. Jednym z organizatorów i koordynatorów całej akcji miał być Andrij Bajdał który ma być również odpowiedzialny m.in za zorganizowanie zamachu na Aleksandra Zacharczenkę;
  https://ria.ru/20200820/1576021157.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Wojna” azerskich i ukraińskich „autorytetów kryminalnych” (z ros. worów w zakonie) na terytorium Turcji. Ukromedia poinformowały że w jednej z restauracji w tureckiej Antalyi zastrzelono jednego z czołowych azerskich ‚worów w zakonie” Nadira Salifowa, który wcześniej miał zlecić brutalne pobicie jednego z ukrainskich „worów w zakonie” oraz pozbawienie go „tytułu”;
  https://strana.ua/news/285265-vora-v-zakone-lotu-huli-zastrelili-v-antale.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraińska codzienność. W Kijowie zazdrosny maż obrzucił granatami sklep w którym pracowała jego żona, co doprowadziła do pożaru i śmierci kobiety, a następnie popełnił samobójstwo wyskakujac z okna w jednym z wieżowców;
  https://strana.ua/news/285328-v-kieve-revnivyj-muzh-podzheh-mahazin-zheny-i-pokonchil-s-soboj.html
  https://korrespondent.net/city/kiev/4265476-v-kyeve-muzhchyna-podzheh-mahazyn-y-vybrosylsia-yz-okna-18

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I jeszcze w temacie „otrucia” Nawalnego. „Pada” wersja o „otruciu” go na lotnisku gdzie miał napić się zakupionej tam herbaty. Pojawiło sie bowiem nagranie z monitoringu na którym widać że napitek kupił pomocnik Nawalnego Ilja Pachomow i to on go doniósł Nawalnemu, gdy ten już siedział przy stoliku (no chyba ze to Pachomow jest „trucicielem”);
  https://korrespondent.net/world/4265449-stalo-yzvestno-kto-dal-napytok-navalnomu-v-aeroportu

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Kolejne OT w sprawie Białorusi, czyli UE może nie wprowadzić nawet sankcji personalnych na członków ‚reżimu” Łukaszenki. Jak informuje bowiem korespondent ‚Radia Swoboda” Rikard Jozwiak sankcje te moga zostać zablokowane przez Grecję, lub Cypr, które domagają się by UE wprowadziła takze sankcje na Turcję za jej „bezprawne działania” we wschodniej części Morza Śródziemnego (czyli wiercenia w pobliżu Cypru w celu znalezienia złóż węglowodorów);
  https://strana.ua/news/285324-evropejskie-sanktsii-protiv-belarusi-okazalis-pod-uhrozoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Plus pojawiły sie informacje o tym że z tzw. rady koordynacyjnej powołanej przez białoruską opozycję skupioną wokół Swietłany Tichanowskiej zaczęły się wycofywać osoby które wczesniej zgłosiły do niej swój akces. Z kolei białoruska noblistka Swiatłana Aleksijewicz która nie dość ze jest członkiem „rady” to jeszcze zasiada w jej „prezydium” nie wzięła udziału w jej pierwszym posiedzeniu ale podobno z powodu tego że „jest chora”;
   https://www.interfax.ru/world/722558

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Ciekawostka społeczno-ekonomiczna.
  Tylko niecałe 7% Ukraińców zarabia w swoim kraju równoważność 1000$, aż co piąty zarabia w przedziale 183 do $220
  https://www.unian.info/economics/ukraine-s-statistics-a-mere-6-5-of-ukrainians-earn-us-1-000-per-month-11118593.html
  Komentarz: Spora część najsłabiej zarabiających otrzymuje część wypłaty pod stołem. Dlatego zapowiedź Zeleńskiego o zwiększeniu płacy minimalnej nie dziwi dzięki temu zdoła opodatkować część przychodu „najsłabiej zarabiających”.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jak Ukraincy omijają zakaz wjazdu do Unii Europejskiej w związku z epidemią koronawirusa. Między innymi kwitnie handel wizami i zaproszeniami do państw UE, na przykład zaproszenie do Polski które daje prawo do kilkudniowego pobytu kosztuje 1300 hrywien, a wiza pracownicza na 10 dni 2400 hrywien;
  https://strana.ua/news/285156-vezd-v-es-vo-vremja-epidemii-v-ukraine-bum-na-usluhi-po-orhanizatsii-poezdok-v-evropu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ukraińskie media podają o pracach ekshumacyjnych w Słowiańsku. Ponoć na okolicznym cmentarzu znaleziono pomordowanych przez separatystów mieszkańców tego miasta.
  https://www.unian.info/war/donbas-war-remains-of-occupation-victims-exhumed-from-unmarked-grave-11118701.html
  Komentarz: Sześć lat szukali ciał i nie znaleźli ich na cmentarzu? Dziwne to strasznie, skoro wiedzieli, że pochowano tam ludzi, przecież cmentarze są odwiedzane i widać groby, to dlaczego teraz zapadła decyzja o ekshumacji.

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Na Ukrainie status bezrobotnego posiada 488 tys. osób, czyli o 77 proc. więcej niż w analogicznym czasie rok temu, kiedy było 276 tys. zarejestrowanych bezrobotnych – poinformowała w czwartek ukraińska Państwowa Służba Zatrudnienia.
  https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/7802780,na-ukrainie-77-proc-wiecej-bezrobotnych-niz-rok-temu.html
  Komentarz: Posiadanie statusu bezrobotnego, a nie posiadanie pracy to dwie odrębne sprawy. Na Ukrainie liczba osób które utraciły prace jest dużo wyższa, ale przepisy sa tak skonstruowane, że status bezrobotnego ciężko jest zachować.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Poszperałem i znalazłem kilka informacji. Przypadków odzyskania majątku/otrzymania zdośćuczynienia w powyższych przypadkach jest niewiele. ponoć najwięcej wywalczył…Polak (Łemek?) którego rodzina została wysiedlona wraz Ukraińcami w 1947 roku.
   https://twojahistoria.pl/2018/06/01/odszkodowania-za-akcje-wisla-zapadl-bezprecedensowy-wyrok/
   Pojawia się jednak coraz więcej pozwów przy czym schemat jest podobny jak ten jaki miał miejsce podczas „reprywatyzacji” w Warszawie. Bogaci adwokaci odkupują za bezcen prawa do nieruchomości w Bieszczadach od spadkobierców i żądają milionowych odszkodowań.
   Oczywiście ZUwP prowadzi agitacje za otrzymaniem odszkodowań, ale… ich starania są na razie ignorowane.
   https://nczas.com/2020/04/30/w-rocznice-akcji-wisla-ukraincy-domagaja-sie-zwrotu-nieruchomosci-albo-rekompensat/
   Ze swej strony chciałbym tylko dodać, że w takiej sytuacji Polska powinna zażądać odszkodowania za wypędzonych przez sowietów Polaków z 4 dawnych województw II RP.. I te odszkodowania byłyby znacznie wyższe od tych jakie wypłaconoby przesiedleńcom z akcji „Wisła”.

   Polubione przez 5 ludzi

   • Ale, jeśli uczynimy precedens, to nadamy te same prawa ,,wypędzonym Niemcom z Ziem Zachodnich”.
    Zapewne Erika Steinbach się ucieszy, bo przecież w majątkach wypędzonych Niemców osiedlano Ukraińców z Akcji Wisła jak i repatriantów z dawnych Ziem Wschodnich.
    Małorolnych chłopów (Pawlaków i Karguli) osiedlano w wielkotowarowych gospodarstwach bauerów, które poprzechodziły teraz na ich własność. Zapewne nadal chcą mieć na własność poniemieckie ciasteczko i odzyskać prawo własności do nieużytków w Bieszczadach. Powinni zatem zwrócić państwu różnicę, by było z czego Erice i innym Niemcom wypłacić odszkodowania.

    Polubione przez 5 ludzi

 14. Dla zainteresowanych

  Dokument zrealizowany na ramach raportu posłanki Gosiewskiej o zbrodniach wojennych dokonanych przez separatystów na jeńcach wojennych.
  .https://www.youtube.com/watch?v=VAMBy3YRLZM
  Komentarz: Ogólnie, w końcu przyznaje ,że w miarę dobry propagandowy film zrealizowali specjaliści od trójmorza. Pod względem technicznym nie mam nic do zarzucenia, smutna muzyczka, wycinki z popularnych filmów na YT jak to separatyści znęcają się nad jeńcami. I wywiady z osobami torturowanymi.
  Tyle tylko, że trochę przesadzili 🙂 Wywiady są z osobami, które ponoć, byli bici do nieprzytomności prawie do śmierci, ale później te same osoby miały czytać oświadczenia przed kamerami. Publiczne znieważanie żołnierzy UA pamiętam bardzo dobrze, przepościli kolumny jeńców przez ulicę Doniecka.
  Jednak wściekłość miejscowych była prawdziwa, to nie było inscenizowane. Ludność wyzywała żołnierzy Ukrainy nie dlatego, że separatyści im grozili,czy przekupili, tylko dlatego, że naprawdę uważała żołnierzy UA za bandytów/najeźdźców.
  Jednak najbardziej poruszyła mnie końcówka filmu. Wolontariusz(!) z ochotniczego batalionu „Donbas” obywatel Polski, który „jednak czuje się Ukraińcem”(!) twierdzi, że były jakieś tak historyczne zaszłości z Polską, jednak teraz obywatel RP powinni o tym zapomnieć.
  W filmie non stop przekonuje się, ze w interesie Polski jest by Ukraina była silnym państwem, tak by mogła dać odpór Rosji.
  Ciekawe czy w Polsce puszczą film z drugiej strony barykady o zbrodniach wojennych batalionów ochotniczych 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.