Wojna domowa na Ukrainie 24.08.2020r.- 1892 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 165.

W dzień flagi państwowej Ukrainy Prezydent Wołodymyr Zełenskij przekazał jednostkom Sił Zbrojnych Ukrainy do realizacji zadań bojowych 132 rodzaje uzbrojenia i sprzętu wojskowego, 38 jednostek sprzętu łączności i 78 urządzeń obserwacyjnych.

Podczas uroczystych uroczystości z okazji Dnia Flagi Państwowej Ukrainy na lotnisku wojskowym w Wasilkowie w obwodzie kijowskim, Zełenski wręczył dowódcom jednostek wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy siedem certyfikatów.

„Siły Zbrojne Ukrainy zdobyły wyjątkowe doświadczenie. Jednocześnie doskonale rozumiemy, że nowoczesna broń i sprzęt muszą koniecznie być satelitą doświadczenia bojowego. Dlatego całkowite środki na bezpieczeństwo narodowe i obronę wzrosły o prawie 28 miliardów hrywien w porównaniu z rokiem ubiegłym. Mamy największy w historii budżet obronny”– powiedział prezydent Ukrainy, dodając, że pomimo pandemii COVID-19 wydatki obronne pozostały niezmienione.

Prezydent podkreślił również, że po raz pierwszy w latach wojny powołano się na Ukrainie wicepremiera ds. przemysłów strategicznych i odpowiadające mu ministerstwo, które będzie kształtować i realizować politykę wojskowo-przemysłową państwa.

„Obecnie 132 rodzaje uzbrojenia i sprzętu wojskowego, 38 sztuk sprzętu łączności i 78 urządzeń obserwacyjnych trafia do pododdziałów Sił Zbrojnych w celu wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem. Są to zmodernizowane czołgi T-64 i T-72. Nowe transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty i taktyczne pojazdy opancerzone, a także nowoczesne elektroniczne systemy bojowe i sprzęt obserwacyjny”– powiedział Zełenski.

Według niego obowiązkowe jest ponowne wyposażenie armii ukraińskiej, przyjęcie najnowszych systemów walki oraz dostosowanie wojskowych organów dowodzenia i kontroli do standardów NATO.

„Dzisiaj mija 28 dni, odkąd nie mamy żadnych strat bojowych. Cały świat widzi, że Ukraina i jej żołnierze, jak każdy normalny lud cywilizowany, chcą oczywiście pokoju na wschodzie Ukrainy. Nie oznacza to, że przestaniemy dbać o naszą armię. Przecież to wy – nowoczesna i silna armia – jesteście gwarancją zapoczątkowania tak pożądanego pokoju na Ukrainie”– powiedział Wołodymyr Zełenskij.

Następnie prezydent Wołodymyr Zełenskij odniósł się do święta, które było pretekstem do jego wizyty na lotnisku wojskowym w Wasilkowie pod Kijowem, czyli do ukraińskiej flagi, którą określił „symbolem oporu i walki” o Donbas i Krym.

„I za każdym razem, gdy unosi się ukraińska flaga, wznosimy oczy w niebo z nadzieją i wiarą, że pokój wreszcie nadejdzie na ukraińskiej ziemi. Tego dnia nasza flaga powiewa w Doniecku, Ługańsku i na Krymie. I to, że przyszłe pokolenia szczęśliwych Ukraińców będą żyć pod tą flagą przez wiele, wiele tysiącleci”– podkreślił Zełenski.

Zełenski mówił także o tym, jak niebiesko-żółta flaga towarzyszyła decydującym momentom państwa ukraińskiego:

„I kiedy ponad sto lat temu proklamowano kolegialność Ukrainy, a dziś, kiedy ukraińskie wojsko, strażnicy narodowi i ochotnicy zatknęli ukraińską flagę nad lotniskami w Doniecku i Ługańsku oraz strefą przemysłową Awdiewki; kiedy wyzwolono Mariupol, Lisiczańsk, Marinkę, Słowiańsk, Kramatorsk i inne ziemie ukraińskiego Donbasu”– podkreślił ukraiński prezydent.

Na zakończenie dodam, że stwierdzenie jakie padło z ust Zełenskiego o tym jakoby „przyszłe pokolenia szczęśliwych Ukraińców będą żyć pod tą flagą przez wiele, wiele tysiącleci”, skojarzyło mi się z „tysiącletnią Rzeszą Niemiecką”, a która to przetrwała tylko 13 lat. Podobnie jest z Ukrainą, która jak na razie istnieje jako twór państwowy niecałe 30 lat, zaś jako niepodległa od lat 6. Zobaczymy czy uda się temu państwu przetrwać w takim kształcie jak obecnie- analogicznie do III Rzeszy, kolejne 7 lat?

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-mi-mayemo-najbilshij-oboronnij-byudzhet-v-62925,

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-sino-zhovtij-styag-ye-nezminnim-simvolom-62913.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, nadal ukraińscy żołnierze w dniu wczorajszym nadal prowadzili zakazane w myśl obecnie obowiązującego rozejmu roboty fortyfikacyjne przy użyciu ładunków okopowych w pobliżu wodociągu z kanału Siewierskij Donieck- Donbas w rejonie miejscowości Szumy koło Gorłówki. Eksplozja została zarejestrowana o godzinie 10:15.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu dowództwo sił zbrojnych Ukrainy przeprowadziło ćwiczenie w celu przetrenowania \\ ofensywy na pozycjach ŁRL.

Informację taką przekazał oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy:

„Mimo osiągniętych porozumień dowództwo sił zbrojnych Ukrainy nadal wykazuje się trzymania się scenariusza sił zbrojnych konfliktu w Donbasie i kontynuuje ćwiczenia z rozwojem działań ofensywnych. Wczoraj na terenie obwodu ługańskiego z rezerwowymi oddziałami Operacji Połączonych Sił odbyły się ćwiczenia imitujące zajęcie rzekomych oddziałów Milicji Ludowej ukraińskich pozycji i dalsze działania ofensywne jednostek sił zbrojnych Ukrainy”.

Osadczy podkreślił, że „poprzez te działania dowództwo sił zbrojnych Ukrainy wykazuje niechęć do przestrzegania pierwszego warunku dodatkowych środków służących wzmocnieniu i kontroli istniejącego na czas nieokreślony zawieszenia broni, w tym zakazu działań ofensywnych i rozpoznawczych oraz sabotażowych”.

„Wzywamy stronę ukraińską do wypełnienia zobowiązań, a przedstawicieli organizacji międzynarodowych do wymuszenia na ukraińskim kierownictwie działań, które przyczyniają się do zaostrzenia sytuacji na styku”– zaapelował przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 24 серпня 2020 року.

Сала Україні!

Вітаємо усіх співвітчизників з Днем Незалежності України! Об’єднані сили продовжують відстоювати нашу Незалежність у районі проведення операції у Донецькій та Луганській областях. Кожен українець може бути впевненим у тому, що ми й надалі захищатимемо територіальну цілісність нашої Вітчизни!
23 серпня на переважній більшості ділянок відповідальності українських підрозділів обстрілів не зафіксовано. Наші військовослужбовці у районах виконання завдань дотримуються режиму припинення вогню та перебувають напоготові до адекватного реагування на ймовірні підступні дії противника.
Водночас, поблизу Авдіївки зафіксовано вогневу активність збройних формувань Російської Федерації зі стрілецької зброї та підствольного гранатомету, а біля Зайцевого – відмічено декілька пострілів зі стрілецької зброї. В обох випадках постріли були провокативними та не несли загрози життю нашим воїнам, тому українські захисники зброю у відповідь не застосовували. Також, минулої доби, виявлено факт інженерного обладнання позицій у бік наших підрозділів неподалік Мар’їнки з напрямку тимчасово окупованого населеного пункту Олександрівка.
Загалом, за минулу добу, українські військовослужбовці задокументували 3 ворожі порушення домовленостей, досягнутих 22 липня в рамках Тристоронньої контактної групи.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає. Ситуація у районі проведення операції залишається повністю контрольованою українськими воїнами.
Від початку поточної доби, 24 серпня, на усіх ділянках фронту спостерігалася тиша, порушень повного та всеосяжного режиму припинення вогню не зафіксовано.
У ці святкові дні наші військовослужбовці продовжують виконувати поставлені завдання і перебувають напоготові надати відсіч у разі загрози їхньому життю чи здоров’ю.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.08.2020r.- 1892 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam
  Ukranizacja naszego kraju postępuje
  W poniedziałek Ukraińcy obchodzą Dzień Niepodległości, ale świętować zaczęli już w ten weekend. Festiwal SkovorodaFest był okazją do międzykulturowej integracji mieszkańców Wrocławia.
  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26233210,mieszkancy-wroclawia-wspolnie-swietowali-dzien-niepodleglosci.html
  Komentarz: To miło, że władze polskiego miasta tak bardzo chcą się integrować z przybyszami ze wschodu, wiele samorządów stara się uprzyjemnić pobyt Ukraińców w Polsce. Jednak mam nieprzyjemne uczucie, że to jednostronne zauroczenie. Na Ukrainie poszukiwałem informacji na temat imprez dla Polaków i nie znalazłem.
  Były za to groźby ze strony radnych „Swobody” i próby ukranizacji mniejszości polskiej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/w-stanislawowie-uroczyscie-pochowano-weterana-waffen-ss-galizien-foto/

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W Kijowie kolejny dzień „antyrekordu” pod wzgledem wykrytych przypadków zarażenia koronawirusem;
  https://strana.ua/news/285825-koronavirusom-v-kieve-za-sutki-zaboleli-209-chelovek.html
  A tymczasem przez centrum miasta ma przejść „Marsz Obrońców” z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy;
  https://strana.ua/news/285813-den-nezavisimosti-ukrainy-v-parke-shevchenko-nachalsja-marsh-zashchitnikov.html
  https://korrespondent.net/ukraine/4266498-v-kyeve-prokhodyt-marsh-zaschytnykov

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Trwa tymczasem „pyskówka” na pozoimie Ministerstw Spraw Zagranicznych pomiędzy Mińskiem, a Kijowem, którą rozpoczęło udzielenie „dobrej rady” (rozmowy z opozycją, wstrzymanie jej „pałowania” itp) przez MSZ Ukrainy władzom Białorusi. Odpowiedziało na to MSZ Białorusi które stwierdziło żeby zajęli sie rozwiązywaniem własnych problemów a nie udzielaniem ‚dobrych rad”;
  https://korrespondent.net/world/4266486-myd-ukrayny-otvetyl-na-krytyku-mynska
  https://korrespondent.net/world/4266362-u-lukashenko-otreahyrovaly-na-pryzyv-zelenskoho

  Polubione przez 3 ludzi

  • „…. praktycznie paraliżując prace firmy”- i taki był tego cel……aby zmiękczyć właścicieli co nie chcieli płacić rekietu. Czyli dzielić się zyskami, z policją, urzędnikami i innymi przedstawicielami lokalnej sitwy.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. W temacie „Marszu Obrońców” jaki odbywa się w Kijowie, jego uczestnicy „ukropatrioci” postanowili ‚zboczyć” z ustalonej trasy i „odwiedzić” Biuro Prezydenta Ukrainy, rozganiając próbujacych temu zapobiec policjantów;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4266537-uchastnyky-marsha-prorvalys-pod-ofys-prezydenta
  https://strana.ua/news/285864-natsionalisty-pod-op-trebujut-osvobodit-antonenko-duhar-i-kuzmenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT białorusko-litewskie czyli „na dywanik” do MSZ Litwy wezwano Ambasadora Białorusi po tym jak przestrzeń powietrzną Litwy miał naruszyć białoruski helikopter wojskowy;
  https://strana.ua/news/285854-narushenie-vozdushnoho-prostranstva-litvy-minsku-vruchili-notu-protesta.html
  Wcześnie to białoruski resort obrony oskarżył Litwę o naruszenie przestrzeni powietrznej Białorusi za pomoca…balonów z ulotkami propagandowymi;
  https://strana.ua/news/285854-narushenie-vozdushnoho-prostranstva-litvy-minsku-vruchili-notu-protesta.html
  ps. WOJNA BALONOWA…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Przewodniczący partii politycznej „Opozycyjna Platforma – Za Życie”, deputowany Rady Najwyższej Wiktor Medwedczuk nazwał degradację, deindustrializację i deintelektualizację trzema głównymi wrogami Ukrainy. Oświadczenie polityka, które zbiegło się w czasie z Dniem Niepodległości kraju, zostało opublikowane na stronie internetowej partii.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2020082412956132-sputnik-rada-wskazala-trzech-glownych-wrogow-ukrainy/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Kącik rolnika

  W bieżącym sezonie 2020/2021 Ukraina sprzeda za granicę maksymalnie 17,5 mln ton pszenicy. Ministerstwo Gospodarki uzgodniło to z ukraińskimi uczestnikami rynku w memorandum w zeszłym tygodniu.
  Kwota była, więc nieco wyższa niż pierwotnie planowano. W czerwcu br., zdaniem handlowców, ministerstwo zaproponowało górny limit eksportu na poziomie 17,2 mln ton pszenicy. Jednak w minionym sezonie handlowym kontyngent eksportowy na pszenicę wynosił 20,2 mln ton.
  https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/ukraina-ogranicza-eksport-pszenicy,98568.html
  Komentarz: Sprzedaż zboża jest jednym z głównych źródeł dewiz dla Ukrainy. Skoro w tym roku zamiast 20 będzie można sprzedać „tylko” 17 mln ton to z pewnością odbije się to negatywnie na bilansie handlowym naszego sąsiada. Teraz najważniejszą kwestią jest jakie ceny zbóż utrzymają się w najbliższych miesiącach.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Według Rusłana Iliczewa, dyrektora generalnego Federacji Pracodawców Ukrainy, poziom bezrobocia ukrytego na Ukrainie jest znacznie wyższy niż oficjalne dane, „ukrytych” bezrobotnych ma być blisko milion.
  https://kresy24.pl/ekspert-na-ukrainie-jest-ponad-milion-ukrytych-bezrobotnych/
  Komentarz: Bezrobocie (mniejszy popyt wewnętrzny), gorsze zbiory zbóż, trudności ze znalezieniem pracy wśród emigrantów zarobkowych (mniejsze transfery pieniężne), niskie ceny rud metali (jeden z głównych towarów eksportowych), brzmi jak zapowiedź drastycznego spadku gospodarki.

  Polubione przez 3 ludzi

    • Jest oficjalny komentarz lekarzy z Omska którzy nie zgadzaja się z opinią lekarzy niemieckich jakoby Nawalnego ‚otruto”. Sprawę skomentował także głowny toksykolog obwodu omskiego i Syberyjskiego Okregu Federalnego który stwierdził ze gdy Nawalny trafił do szpitala, prowadzono badania nad szeroką gamą narkotyków, substancji syntetycznych, psychodileptyków i leków które nie wykazały jednak ich obecnosci. Wyraził również gotowość przekazania próbek biomateriału Nawalnego niemieckim lekarzom do kompleksowych badań;
     https://tass.ru/obschestvo/9279043
     Ps. A może było tak? Miał być „majdan” na Białorusi i „transformacja ustrojowa” jak na Ukrainie, ale w sprawę (znowu) wtrącił się ‚Zimny Czekista” (uznał wybór Łukaszenki i „interweniował” w jego interesie u „europejskich partnerów”) i dlatego trzeba było w jakiś sposób spróbować „odciągnąć” od Białorusi, czyli doszło do „otrucia Nawalnego”…

     Polubione przez 3 ludzi

     • Masz rację! Z tym, że manewr z Nawalnym, tak jak z Wagnerowcami, zaplanowany był wcześniej i miał być atakiem osłaniającym Biełomajdan przed interwencją ,,Zimnego Czekisty”, ale okazało się, że jest on przede wszystkim ,,Zimnym szachistą”. Wygrał manewr z ,,Wagnerem”, olał ,,ciepłym mocz… (wróć) nowiczokiem” Nawalnego i wysłał Batce na pomoc ,,Grzeczne Ludziki”.

      I teraz , tak jak mówisz , aby odciągnąć uwagę od blamażu Zachodu na Białorusi, ,,truje się” Nawalnego inhibitorami cholinesterazy.
      A gdy g****o już przyschnie, to z ,,trucia” się będzie można wycofać i stwierdzić, że przedawkował leki na poprawę pamięci.

      Polubione przez 3 ludzi

  • Tak . Niemieccy lekarze wykryli, że Nawalony (dopalaczami wzmacniającymi kondycję fizyczną) brał też leki usprawniające pamięć z grupy inhbitorów cholinesterazy.
   Kliknij w Googla : Leki usprawniające pamięć – Puls Medycyny.pl

   Polubione przez 4 ludzi

 9. Odbyła się kolejna rozmowa telefoniczna Łukaszenki i Putina w trakcie której m.in ustalono ze Białoruś stanie sie pierwszym państwem które otrzyma rosyjska szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Warto przy tym przypomnieć że to właśnie Łukaszenka opowiadał że „nie ma żadnego koronawirusa’ oraz że „nikt na niego nie umiera na Białorusi” jak widać białoruskie wybory prezydenckie okazały sie być „terapią szokową” dla stosunków białorusko-rosyjskich…
  https://strana.ua/news/285884-putin-i-lukashenko-reshili-ispytat-rossijskuju-vaktsinu-ot-koronavirusa-na-belorusakh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tymczasem w centrum szkoleniowym ukraińskich sił zbrojnych „DESNA” w obwodzie czernichowskim w jednym z budynków doszło do wybuchu w wyniku którego jeden „ukrowojak” został zabity a dwóch zostało rannych. Jak oficjalnie poinformowano eksplozja byłą skutkiem „nieuwagi osobistej i zaniedbania środków bezpieczeństwa przez żołnierzy”, czyli „było pite” a następnie tradycyjnie „zabawiono się granatem”;
  https://strana.ua/news/285906-v-obshchezhitii-uchebnoho-tsentra-voennykh-desna-prohremel-vzryv-est-pohibshij-i-ranennye.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.