Wojna domowa na Ukrainie 25.08.2020r.- 1893 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 166.Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Niemiec rozmawiali o przeprowadzeniu wyborów w Donbasie.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas powiedział, że rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmitrijem Kulebą o przeprowadzeniu wyborów w Donbasie i że w tej kwestii konieczne są postępy.

„Naszym życzeniem jest nie ustawanie w wysiłkach i zajmowanie się trudnymi kwestiami politycznymi w Donbasie, w szczególności przeprowadzeniem wyborów w Donbasie. Również o tym rozmawialiśmy i chcielibyśmy pójść do przodu w tej sprawie”– powiedział Maas na sobotnim spotkaniu w Kijowie, które było transmitowane na Facebooku ukraińskiego MSZ.

Według niego istnieją różne podejścia do przeprowadzania wyborów samorządowych w Donbasie, dlatego też należy poszukać optymalnego mechanizmu ich przeprowadzenia.

„Są różne podejścia, różne wizje wyborów w Donbasie. Myślę, że nie ma różnicy w podejściu, wybory powinny się odbyć, mówimy o czasie ich przeprowadzenia, czyli konieczne jest stworzenie warunków do ich przeprowadzenia. Nie jest jasne, w jaki sposób ta procedura zostanie zastosowana … ale mamy nadzieję, że znajdziemy pozytywne rozwiązanie”– powiedział szef niemieckiego MSZ.

Wcześniej niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas, po spotkaniu w Kijowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmitrijem Kulebą, powiedział, że spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich formatu normandzkiego (Niemiec, Rosji, Ukrainy i Francji) w celu rozwiązania sytuacji w Donbasie może odbyć się we wrześniu, na którym zostanie omówiona problematyky wyborów samorządowych w regionie.

W odpowiedzi na to rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa oceniła możliwość spotkania w „formacie normandzkim” we wrześniu.

Według niej strona rosyjska jak dotychczas nic nie wie o możliwym spotkaniu w formacie normandzkim we wrześniu.

„Nic o tym nie wiemy”– powiedziała Zacharowa, komentując wypowiedzi Heiko Maasa.

„Podczas rozmów Maasa w Moskwie potwierdził on rosyjskie stanowisko o konieczności realizacji postanowień szczytu w Paryżu”– dodała rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

Jak widać, ze strony niemieckiego resortu dyplomacji pojawiły się w jednej sprawie dwie narracje, każda ze sobą sprzeczna. Czy wzt. możemy poważnie traktować deklaracje Heiko Maasa w kwestii przeprowadzenia wyborów samorządowych w Donbasie? Jak sądzić można była to z jego strony, przy okazji wizyty w Kijowie wyłącznie propagandowa retoryka nie mająca żadnego przełożenia a rzeczywistość.

Oczywiście, przeprowadzenie wyborów samorządowych w Donbasie jest bardzo poważnym kolejnym krokiem do zakończenia tam procesu pokojowego, ale jednocześnie poprzedzać je musi zapisana w porozumieniach mińskich gwarancja amnestii oraz zmiany w konstytucji ukraińskiej dotyczącej specjalnego statusu dla Donbasu połączonego z procesem decentralizacji.

Niestety, ale na to obecne władze Ukrainy nie idą, jednocześnie kwestionując ważność umów mińskich, które przez siebie podpisały. W wym względzie, życzenie Kijowa aby obejść jakoś ten problem, bez poważnych bezpośrednich rozmów ze stroną przeciwną konfliktu, nie mają żadnych szans na ich realizację i są jego kolejną mrzonką oderwaną od rzeczywistości.

*

A na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze nadal nie przestrzegali dodatkowych środków porozumienia pokojowego.

I tak, cztery razy dokonano eksplozji (05:20, 12:05, 16:15 i o 23:10) w rejonie Żowanki, Nowogorodskoje i Szumów. Te roboty saperskie- mające na celu wzmocnienie ukraińskich stanowisk bojowych- prowadzone były w okolicy Gorłówki.

Poza tym, dwa razy użyto dronów (11:55 i 13:57-14:25), które poruszały się na linii Dolomitnoje-Nowogorodskoje i w okolicy wsi Wodjanoje- na południowym odcinku frontu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 25 серпня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції залишається повністю контрольованою підрозділами зі складу Об’єднаних сил. Українські захисники продовжують неухильно дотримуватися умов повного та всеосяжного режиму припинення вогню та сумлінно виконувати свої завдання за призначенням.
24 серпня, у День Незалежності України, на переважній більшості ділянок відповідальності наших підрозділів обстрілів противника зафіксовано не було.
Водночас, минулої доби українськими військовослужбовцями задокументовано 1 факт порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації. Зокрема, поблизу Майорська ворог застосував БПЛА для скидання пострілу ВОГ-17. Внаслідок цієї провокації бойових втрат та поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.
Від початку поточної доби, 25 серпня, у смугах відповідальності наших бойових бригад по всій лінії фронту обстрілів та інших порушень досягнутих домовленостей з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано. Режим тиші зберігається повною мірою.
Підрозділи, залучені до проведення операції Об’єднаних сил, продовжують неухильно дотримуватися умов режиму тиші та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.08.2020r.- 1893 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejny „njus” z „juesej” i kolejna „impreza” BLM. Tym razem w Kenosha w Wisconsin gdzie policjanci postrzelili „afroamerykanina”. W zwiazku z tym co się dzieje, czyli powszechną demolką, władze miasta „zaprosiły” Gwardię Narodową;
  https://www.foxnews.com/us/national-guard-kenosha-after-sunday-rioting
  https://www.fox6now.com/news/kenosha-dealership-owner-says-violent-protests-caused-1-5m-in-damage-50-cars-torched

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Wieści z „frontu” na Donbasie. Tzw. sztab OZS poinformował że w dniu 22 sierpnia ‚pod Ługańskiem” w wyniku „postrzału w głowę” zmarł „ukrowojak”. Nie poinformowano czy ‚postrzał” był skutkiem „wrogiego ostrzału” czy może „nieostrożnego obchodzenia sie z bronią’ (pod wpływem alkoholu);
  https://strana.ua/news/285919-na-donbasse-vo-vremja-peremirija-ot-vystrela-v-holovu-pohib-voennyi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Na Ukrainie minionej doby wykryto 1658 zakażeń koronawirusem, 25 chorych na Covid-19 zmarło, a 346 pacjentów wyzdrowiało – przekazał we wtorek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. W kraju jest ponad 53,2 tys. aktywnych przypadków SARS-CoV-2.
  W poniedziałek przeprowadzono ok. 13 tys. testów na obecność koronawirusa w organizmie, a najwięcej infekcji wykryto w obwodzie czerniowieckim – 204.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-prawie-1700-nowych-zakazen-koronawirusem-25-kolejnych-osob-zmarlo,414435.html
  Komentarz: Wirus Schrödingera -dopóki nie ma testów to nie ma zakażeń. A tak na poważnie, 13 tysięcy testów to za mało,by nawet myśleć o wykryciu większości przypadków. Nosiciele bezobjawowi będą nadal zarażać, a sezon szkolny tuż tuż.
  Nie słyszałem o dodatkowych środkach na ochronę dla uczniów, więc szykuje się we wrześniu prawdziwy wysyp chorych na „zapalenie płuc” i „grypę”. Rząd w Kijowie nie chce wprowadzać ograniczeń, bo i tak gospodarka kraju ledwo zipie więc przewiduje prawdziwą tragedię.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Byłą premier i liderka opozycyjnej „Batkiwszczyny” Julia Tymoszenko u której zdiagnozowano COVID-19 została podłączona do respiratora;
  https://korrespondent.net/ukraine/4266798-smy-tymoshenko-podkluichyly-k-apparatu-yvl
  W Czerniowcach które z powodu dużej liczby wykrytych przypadków zainfekowania COVID-19 znalazły sie w tzw. czerwonej strefie co skutkuje wprowadzeniem całkowitej kwarantanny, na ulice wyszli miejscowi przedsiebiorcy, którzy będa zmuszeni (ponownie) do zawieszenia swojej działalnosci;
  https://strana.ua/news/285974-v-chernovtsakh-25-avhusta-prokhodit-aktsija-protesta-protiv-popadanija-horoda-v-krasnuju-zonu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Pojawił się oficjalny komunikat na temat przyczyn wczorajszego wybuchu w jednym z budynków w centrum szkoleniowym ukraińskich sił zbrojnych „DESNA” w obwodzie czernichowskim, w wyniku którego zginał jeden ‚ukrowojak”, a trzech zostało rannych. Jak było do przewidzenia, wybuch był skutkiem zdetonowania granatu w jednym z pomieszczeń, czyli „było pite”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4266774-stala-yzvestna-prychyna-vzryva-v-uchebnom-tsentre-vsu

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Jedne z deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy Serhij Szachow (grupa deputowanych, odpowiednik koła poselskiego, ‚Dowira”) oskarżył dwóch gubernatorów Donbasu (obwód doniecki i ługański) mianowych przez władze w Kijowie o to ze stworzyli z podległych sobie terytoriów „udzielne księstwa” na których robią sobie co chcą m.in pozbawiając mieszkańców ich prawa konstytucyjnych oraz ich okradajac. W związku z tym Szachow występując w imieniu mieszkańców Donbasu zażądał od Prezydenta Ukrainy natychmiastowego zdymisjonowania obu urzędników;
  https://ukranews.com/news/722152-sergej-gajdaj-dolzhen-pokinut-post-gubernatora-luganskoj-oblasti

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT w sprawie Białorusi, czyli korespondent „Radia Swoboda” w Brukseli Rikard Jozwiak poinformował ze w ‚sankcjach personalnych” jakie UE szykuje wobec władz w Mińsku może zabraknąć…Łukaszenki;
  https://strana.ua/news/285996-sanktsii-es-protiv-belarusi-utverdjat-na-sledujushchej-nedele.html
  Z kolei rzecznik Kremla Pieskow nie wykluczył że „Rosja pomoże Białorusi” m.in „refinansując” udzielone jej wcześniej kredyty, oczywiscie jeżeli tylko władze w Mińsku wystąpią z taką prośbą;
  https://strana.ua/news/286007-kreml-ne-protiv-pomoch-belarusi-s-kreditami-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ukraińska codziennosć. Cytat ‚W Chmielnickim podczas seksu w latrynie, kobieta wpadła do szamba” :-)))))))
  https://ukrainian-news.pp.ua/kuryozy/u-khmelnytsku-pid-chas-seksu-v-biotualeti-zhinka-provalylas-u-nechystoty/
  Z kolei w Połtawie „student z Afryki” porwał samochód osobowy w którym znajdowała się dwójka dzieci. Na szczęście „studenta”, którym okazał się być 21-letni obywatel Sudanu, zatrzymała policja a dzieciom nic sie nie stało;
  https://strana.ua/news/286026-v-poltave-zaderzhali-afrikantsa-za-uhon-avtomobilja-s-detmi.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. OT z Wlk.Brytanii, „LORD RODEM Z RADZIECKIEGO KGB”. Nowym członkiem izby wyższej brytyjskiego parlamentu czyli Izby Lordów ma zostać Jewgienij Lebiediew syn rosyjskiego biznesmena Aleksandra Lebiediewa, wcześniej funkcjonariusza radzieckiego KGB, który na przełomie lat 80 i 90 XX wieku „pracował” w Ambasadzie ZSRR w Wlk. Brytanii;
  https://strana.ua/news/285925-syn-byvsheho-sotrudnika-khb-evhenij-lebedev-stanet-chlenom-palaty-lordov.html
  https://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Lebedev

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tymczasem władze Krzyżopola (obwód winnicki) chcą jedną z ulic, nosząca do tej pory imię generała armii Ukraińskiej Republiki Ludowej Jurko Tiutiunnyka, przemianować na cześć…zmarłego niedawno ojca Petro Poroszenki Ołeksija Poroszenki (Walcamana);
  https://strana.ua/news/286054-v-kryzhopole-ulitsu-henerala-armii-unr-tjutjunnika-khotjat-pereimenovat-v-chest-ottsa-poroshenko.html
  Ps. DEUKRAINIZACJA…

  Polubione przez 3 ludzi

 11. W temacie koronawirusa
  W związku z odnotowywaną na Ukrainie liczbą zakażeń koronawirusem rząd proponuje przedłużenie tzw. kwarantanny do 1 listopada – ogłosił we wtorek ukraiński premier Denys Szmyhal. Poprzedniego dnia wykryto w tym kraju prawie 1700 nowych infekcji.
  Jak przekazało biuro prasowe ukraińskiego prezydenta, „ze względu na negatywną dynamikę zachorowań Zełenski poparł konieczność zastosowania środków prewencyjnych”. Jak wyjaśniono, opowiedział się m.in. za wprowadzeniem zakazu działania nocnych klubów i organizowania koncertów.
  Zełenski zaznaczył, że ograniczenia mają „pozostać nieobciążające dla przedsiębiorców”.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-rzad-chce-przedluzyc-tzw-kwarantanne-do-1-listopada,414572.html
  Komentarz: Jaka paranoja, gdy było po kilkanaście zakażeń dziennie wtedy wprowadzano na całym świecie „lockdowny”, Teraz gdy liczba zakażeń jest znacznie wyższa nikt nie kwapi się do wprowadzania ograniczeń.
  Ogłoszona przez rząd w Kijowie „kwarantanna” to jakaś wydmuszka, przy braku odpowiedniej liczby testów nie sposób sprawdzić, wszystkich ognisk choroby i zaraza będzie się rozpowszechniać.
  Czekam na otwarcie szkół, gdy zacznie się okres szkolny zakażeń będzie znacznie więcej.
  Mam tylko nadzieję, że nowe szczepionki pojawią się szybko.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji mających na celu zwiększenie wymiany handlowej między Unią Europejską a krajami stosującymi konwencję Pan-Euro-Med, w tym Ukrainą, aby pomóc w odbudowie gospodarczej po pandemii koronawirusa.
  „Dzisiejsze propozycje modernizują preferencyjne umowy handlowe UE z 20 partnerami handlowymi z Pan-Euro-Med, czyniąc odpowiednie„ reguły pochodzenia „w tych umowach bardziej elastycznymi i przyjaznymi dla biznesu” – czytamy w komunikacie.
  W praktyce stosowanie zapisów Konwencji Pan-Euro-Med oznacza, że ​​ukraiński producent będzie mógł kupować surowce lub komponenty od jednej ze stron konwencji, a gotowe produkty eksportować do drugiego kraju konwencji bez cła lub po obniżonej stawce celnej.
  https://www.ukrinform.pl/rubric-economy/3086977-komisja-europejska-zatwierdzia-propozycje-zwiekszenia-handlu-z-ukraina.html
  Komentarz: Czekam na szczegóły umowy, może okazać się ,że nowe zapisy będą przynosiły zyski tylko jednej ze stron. Ukraina z pewnością liczy na preferencyjne stawki ceł na zboża i oleje roślinne, kraje Unii na towary wysokoprzetworzone.

  Polubione przez 3 ludzi

 13. I w temacie zbóż

  W sezonie 2019/20 ukraiński eksport zboża na rynki zagraniczne osiągnął wartość 9 miliardów dolarów, co po Stanach Zjednoczonych stało się drugą największą liczbą na świecie. O sprawie poinformował prezes Ukraińskiego Związku Zbożowego (UZA) Nikołaj Gorbaczow.
  Ukraina oczywiście musi rozwijać sprzedaż produktów o wartości dodanej. Jednak nadzieje, że w ciągu najbliższych 5-10 lat na Ukrainie nastąpi przełom w branży przetwórstwa zbóż, są płonne. W końcu, aby eksportować mąkę lub makaron, trzeba jasno zrozumieć, czego się od nas chce. Ale zawsze będziemy uprawiać i sprzedawać zboże.
  https://swiatrolnika.info/eksport-zboza-na-swiecie
  Komentarz: Chociaż uprawa zbóż na Ukrainie idzie pełną parą, to i tak widać, że wzrost w rolnictwie nie przełożył się na wzrost PKB w kraju. Upadek przemysłu na Ukrainie jest na tyle poważny, że nawet zwiększone zyski ze zbóż w sezonie 2019/20 nie rekomendują strat.
  Sprzedaż zboża jest podzielona na sezony które zaczynają się i kończą na początku żniw-w lipcu. Ten sezon 2020/2021 będzie gorszy od poprzedniego i chociaż nadal Ukraina wyprodukuje sporo zboża, to za granicę sprzeda o 3 mln ton mniej niż poprzednim sezonie.
  Ponadto większość zysków i tak trafia d niewielkiej grupy osób-właścicieli i udziałowców i jest transferowany za granice. To sprawia, że pomimo czarnoziemów Ukraina nie jest bogatym krajem.

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Od 1 września płaca minimalna na Ukrainie wzrośnie o 277 hrywien do 5 tys. UAH (ok. 673 zł). Prezydencki projekt przewidujący podwyżkę poparła Rada Najwyższa Ukrainy.
  Prezydent podkreślił, apelując w połowie miesiąca do parlamentarzystów, o poparcie planu, że kolejny etap podwyższenia płacy minimalnej zakładałby jej wzrost w 2021 roku do 6 tys. hrywien, a następnie do 6,5 tys.
  Cytowany w komunikacie biura prezydenta przewodniczący rady Narodowego Banku Ukrainy Bohdan Danyłyszyn zwrócił uwagę, że w pierwszej połowie bieżącego roku oszczędności Ukraińców zmniejszyły się o 6 proc. i ocenił, że „podwyższenie płacy minimalnej w ten czy inny sposób zwiększy dochody obywateli i, odpowiednio, zwiększy możliwość oszczędzania”.
  https://biznes.interia.pl/praca/news-na-ukrainie-wzrosnie-placa-minimalna,nId,4690673#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Skokowe podniesienie płacy minimalnej bez zwiększenia efektywności pracy to świetny sposób na zwiększenie inflacji i chyba o to chodzi Prezydentowi, O to i podbicie słupka notowań. Martwi spadek oszczędności obywateli Ukrainy. Większość obywateli trzyma oszczędności pod przysłowiowym materacem, a tylko część w bankach. Wyciąganie środków z lokat oznacza, że „rezerwy domowe” zostały nadszarpnięte w wielu gospodarstwach domowych. Widać, że kolejne kwarantanny mocno odbiłyby się na sytuacji materialnej Ukraińców.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.