Wojna domowa na Ukrainie 28.08.2020r.- 1896 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 169.


Przedstawicielstwo DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (WCKiK) dostarczyło dane na temat miesięcznych wyników dodatkowych środków kontrolnych dotyczących zawieszenia broni.

„Dokładnie minął miesiąc od wprowadzenia dodatkowych środków podpisanych przez strony w celu wzmocnienia i kontroli nieograniczonego zawieszenia broni obowiązującego od 21 lipca 2019 r.”– informuje Przedstawicielstwo DRL we WCKiK. Ostatnie 30 dni można określić jako najcichszy okres ze wszystkich 6 lat działań wojennych w Donbasie. Mówi to o pozytywnej dynamice w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej: w ciągu ostatnich 30 dni nikt nie został ranny w wyniku prowadzonego ostrzału ze strony formacji zbrojnych wroga.

Jednak mimo porozumienia nie można jednocześnie w pełni powiedzieć, że stabilizacja sytuacji na linii jezdnej jest bezwarunkowa i kompleksowa.

Obserwatorzy DRL w WCKiK codziennie odnotowują fakty naruszeń przez ukraińskie siły zbrojne (USZ) dodatkowych środków wzmacniających i kontrolujących system zawieszenia broni, w szczególności klauzuli 1, która zabrania działań ofensywnych, a także użycia statków powietrznych.

Ogółem odnotowano 49 prób USZ zmiany rozmieszczenia wojsk poprzez modernizację starych i tworzenie nowych okopów i schronów w pobliżu następujących miejscowości: Nowoługanskoje, Majorsk, Piszczewik, Starognatowka, Opytnoje, Troiczkoje, Talakowka, Nowomichajłowka, Marinka, Pietrowskoje, Trawniewoe, Zaicewo Północ, Werchnietoreczkoje Wierchnie, Nowgorodskoje, Lebiedinskoje.

Szczególną aktywność USZ w zmianie przestrzeni międzypozycyjnej obserwuje się w rejonie osady Szumy, gdzie wróg zamierza wzmocnić się pod osłoną sieci wodociągowej Sewerskij Donieck-Donbas. W tym kierunku obserwatorzy DLR przy WCKiK w okresie od 27 lipca do 27 sierpnia odnotowali 12 przypadków wykopów, w tym z użyciem dodatkowego sprzętu inżynieryjnego.

Ponadto SMM OBWE odnotowało 5 przypadków działań inżynieryjnych w rejonie wycofania sił i sprzętu nr. 3 Pietrowskoje-Bogdanowka , a także znalazło nowy skład wyposażony w sprzęt po wejściu w życie dodatkowych środków na dawnym miejscu ukraińskich formacji zbrojnych w rejonie wycofania.

Według raportów SMM OBWE w rejonie wielu miejscowości odkryto nowe rowy i przedłużenie starych okopów USZ, w okolicy; Awdiejewki, Krasnogorowki, Marinki, Świetłodarska, Wodjanoje, Piszczewika, Artemowa (ukraińska Zalizne), a także w rejonie byłego międzynarodowego portu lotniczego Donieck i obszaru wycofania nr. 3 Petrowskoje-Bogdanowka.

Z naruszeniem punktu 1, USZ regularnie używają dronów do rozpoznania terenu. Tak więc obserwatorzy DRL we WCKiK od 27 lipca do 27 sierpnia odnotowali 17 przypadków użycia bezzałogowych statków powietrznych w rejonie osiedli: Wodjanoje, Gnutowo, Czermalik, Nowoługańskoje, Talakowki, Zaicewa, Szumów, Lebedińskoje i Szirokino.

Ponadto, z naruszeniem klauzuli 2 dodatkowych środków w zakresie zakazu prowadzenia ostrzału, w tym okresie odnotowano 19 naruszeń zawieszenia broni , z czego ostrzał w rejonie Gorłowki- 8, w okolicy Doniecka- 6, w rejonie Mariupola- 5 przypadków. Łączna ilość wystrzelonych pocisków to 13 sztuk. Zasadniczo używano automatycznych granatników AGS-17 i broni strzeleckiej.

Jednakże stwierdzić należy, że całkowita liczba naruszeń zawieszenia broni znacznie się zmniejszyła. Ponadto po raz pierwszy w całym okresie konfliktu broń zakazana porozumieniami mińskimi nie była używana przez 30 kolejnych dni.

Ponadto za okres od 27 lipca do 25 sierpnia, zgodnie z raportami SMM OBWE, z naruszeniem ustalonych linii wycofania i poza niektórymi miejscami składowania, odnotowano 51 jednostek sprzętu i ciężkiej broni USZ.

Stwierdzić także można, że próby zapobiegania naruszeniom przez USZ w ramach mechanizmu koordynacyjnego przewidzianego w punkcie 4 dodatkowych środków, poprzez wszystkie ustalone kanały komunikacji ze stroną ukraińską w WCKiK, w tym pomoc SMM OBWE, nie prowadzą do pożądanych rezultatów- dowództwo USZ ignoruje fakty naruszeń, nie rejestruje ich.


https://dnronline.su/predstavitelstvo-dnr-v-sckk-predostavilo-dannye-po-itogam-dejstviya-mesyaca-dopolnitelnyh-mer-kontrolya-peremiriya/.

*

A w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze ponownie naruszali dodatkowe obowiązki nałożone w związku z porozumieniem o zawieszeniu broni z 27 lipca br. I tak, o godzinie 06:15 w rejonie miejscowości Szumy nadal USZ prowadziły przy użyciu okopowych ładunków wybuchowych prace modernizacyjne i poszerzające swoje stanowiska bojowe. Natomiast o godzinie 18:05 w rejonie Bieriezowoje ponownie użyto drona w celu prowadzenia obserwacji pozycji stanowisk obronnych ML DRL.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 28 серпня 2020 року.

27 серпня на переважній більшості ділянок відповідальності українських підрозділів обстрілів не зафіксовано. Наші військовослужбовці дотримуються режиму тиші та перебувають напоготові дати відсіч у разі загрози їхньому життю чи здоров’ю.
Минулої доби у районі проведення операції Об’єднаних сил, зафіксовано 1 факт порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації. Зокрема, поблизу Авдіївки ворог здійснив кілька пострілів з підствольного та ручного протитанкового гранатометів. Ця вогнева провокація противника не несла загрози нашим оборонцям, тому українські підрозділи зброю у відповідь не застосовували. Бойових втрат, внаслідок ворожих пострілів, немає.
Від початку поточної доби, 28 серпня, на усіх ділянках фронту спостерігається тиша, порушень повного та всеосяжного режиму припинення вогню не зафіксовано.
Ситуація у районі проведення операції залишається повністю контрольованою українськими воїнами. Наші захисники продовжують неухильно дотримуватися умов режиму припинення вогню та сумлінно виконувати свої завдання за призначенням.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/friends

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.08.2020r.- 1896 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wczorajszego napadu na busa przewożącego zwolenników Ilji Kiwy. Okazało się że jechali samochodem należącym do „fuhrerka” filii „Korpusu Narodowego” w obwodzie dniepropietrowskim;
  https://strana.ua/news/286532-mashina-podozrevaemykh-v-napadenii-pod-kharkovom-prinadlezhit-chlenu-natskorpusa.html
  A sam głowny ‚fuhrer” „Korpusu Narodowego” Biłeckij ogłosił ze napastnicy, zatrzymani juz przez policje, powinni za swój czyn zostać nagrodzeni, nie powiedział jednak czy byli oni w jakiś sposób związani z jego ugrupowaniem;
  https://strana.ua/news/286578-biletskij-dal-ponjat-chto-podderzhivaet-napadenie-na-chlenov-patrioty-za-zhizn.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OT światowe. Amerykański okret podwodny pojawił sie u brzegów Norwegii niedaleko wód terytorialnych Rosji;
  https://www.defence24.pl/amp/najlepszy-amerykanski-okret-podwodny-broni-europy-w-tle-rosyjski-jasien-m-i-francuska-barracuda
  A rosyjski okręt podwodny pojawił się niedaleko wybrzeża amerykańskiej Alaski;
  https://strana.ua/news/286556-apl-omsk-podnjalas-na-poverkhnost-okeana-nedaleko-ot-aljaski.html
  Z kolei po tym jak chińskie siły zbrojne wystrzeliły dwa pociski balistyczne średniego zasięgu (zwane ‚zabójcami lotniskowców”) w odpowiedzi na naruszenie przez amerykańskie siły morskie i powietrzne chińskich wód terytorialnych, całe amerykańskie towarzystwo (morsko-lotnicze) zrobiło w tył zwrot…
  https://strana.ua/news/286551-voennye-kitaja-zastavili-ujti-iz-svoikh-vod-voennyj-korabl-ssha-v-juzhno-kitajskom-more.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie internauci z Kijowa pokazali nagrania gigantycznej kolejki przed stacją metra znajdująca sie w pobliżu Dworca centralnego i ironicznie zaczęli zadawac pytania głównemu inspektorowi sanitarnemu „co z wprowadzonym przez niego zakazem imprez masowych?”
  https://strana.ua/news/286579-u-vkhoda-na-stantsiju-metro-vokzalnaja-sobralas-hihantskaja-ochered-ljudej-s-chemodanami-video.html
  https://korrespondent.net/city/kiev/4268057-v-kyeve-u-metro-vystroylas-ohromnaia-ochered

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem okazało się że areszt śledczy po wpłaceniu kaucji w wysokości 42 mln hrywien opuścił głowny figurant śledztwa w sprawie wręczenia łapówki szefom Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy i Specjalnej Antykorupcyjnej Prokuratury w wysokosci 6 mln dolarów, zastępca szefa Państwowej Służby Podatkowej w Kijowie Mykoła Iljaszenko;
  https://strana.ua/news/286605-fihurant-dela-o-rekordnoj-vzjatke-rukovodstvu-sap-i-nabu-tikho-vyshel-iz-sizo-nedelju-nazad.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Kolejny „njus” z „juesej”, przechodzacy przez terytorium stanu Luizjana huragan ‚Laura” spowodował m.in gigantyczny pożar w zakładach chemicznych należących do firmy ‚BioLab’. Władze stanowe zaapelowały do mieszkajacych w pobliżu zakładów ludzi o to by nie wychodzili ze swoich domów i mieszkań, zamknęli w nich okna i drzwi oraz wyłączyli klimatyzację jeżeli ją używają;
  https://www.kplctv.com/2020/08/27/laura-slams-louisiana-coast-with-fierce-wind-surging-sea/
  Pojawiły się informacje że w zakładach doszło do ‚wycieku chloru”;
  https://www.houstonchronicle.com/business/energy/article/Chemical-fire-breaks-out-in-Louisiana-after-15519225.php

  Polubione przez 3 ludzi

 6. I powrót na Ukraine i ciąg dalszy „antysejsmityzmu”. W Humaniu mieszkańcy utworzyli blokady w celu zatrzymania chcących dostać się do miasta chasydów, którym udało się w jakiś sposób obejść zakaz wjazdu na Ukrainę. Chasydzi chcą jak co roku świętować żydowski Nowy Rok w świętym dla nich miejscu pomimo zakazu wjazdu wprowadzonego z powodu epidemii koronawirusa. Interweniowała policja;
  https://strana.ua/news/286604-v-umani-proizoshla-stychka-mezhdu-palomnikami-khasidami-i-mestnymi-zhiteljami.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem przebywający w Kijowie zastępca sekretarza stanu USA, który wczesniej ‚nawiedził” Wilno oraz…Moskwę, spotkała się ze znanym ukraińskim „aktywistą antykorupcyjnym” Witalijem Szabuninem (który sam jest oskarżany o korupcję, m.in „zapomniał” odpowiednio wypełnić własną deklarację majątkową). ‚Rewizor z USA” zainteresowany był także „wyborami” na stanowisko nowego szefa ukraińskiej Specjalnej Antykorupcyjnej Prokuratury w miejsce odwołanego Nazara Chołodnickiego;
  https://strana.ua/news/286591-bihan-obsudil-problemy-korruptsii-s-ukrainskimi-aktivistami-i-zhurnalistami.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. W temacie wczorajszego napadu na busa przewożącego zwolenników Ilji Kiwy w obwodzie charkowskim, artykuł przedstawiajacy sylwetki członków (‚wrażych aryjczyków”) „Korpusu Narodowego” którzy dokonali napadu. Są wśród oczywiście „weterani ATO” którzy m.in chodzą po ukraińskich szkołach i udzielają dzieciom „lekcji ukropatriotyzmu”;
  https://strana.ua/news/286642-kto-rasstreljal-avtobus-pod-kharkovom-chto-izvestno-o-chlenakh-natskorpusa-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT z naszego nieszczęsnego kraju czyli „wiekorządczyni POLIN” Mosbacher znów ‚smaga batogiem” PiSowskie lokajstwo za głupie pomysły…
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/dekoncentracja-mediow-mosbacher-to-cenzura/e7q31vd,79cfc278
  Ps. Dla ‚Mesaliny” jest dobrze i jest pluralizm ponieważ jeden z czołowych mediomatołów.pl, czyli TVN, jest własnością amerykańską, a to jak wiadomo jest „gwarancja swobody i pluralizmu”…

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Tymczasem na Ukrainie ukrobezpieka (SBU) poinformowała o zablokowaniu działalności „piramidy finansowej” o nazwie „B2B Jewelery”, która miała „przyswoić” sobie…250 mln dolarów (!) wyłudzonych od ponad 600 tysięcy „klientów”. Dziennikarze ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” poinformowali jednak że wbrew zapewnieniom SBU strona internetowa „piramidy” wciąż działa, co prawda bez uaktualnień. Mechanizm działania był bardzo prosty i żerował na ludzkiej chciwości, czyli mamiono klientów szybkim zyskiem dzięki „spekulacji złotą biżuterią’ (coś jak nasze ‚Amber Gold”).
  Za całym „przedsiewizeciem” ma stać winnicki jubiler i handlarz biżuterią (wcześniej zamieszany w przemyt biżuterii z Turcji), który w 2014 roku zarejestrował „firme – matkę” z kapitałem zakładowym w wysokosci ponad 157 tys. hrywien. Wsparcia mieli mu udzielać wysocy urzędnicy, w tym m.in były wiceszef ukraińskiej służby podatkowej. Wyłudzone środki inwestowano w nieruchomości (m.in miano zakupić wyspe na Dnieprze) oraz w luksusowe samochody (zakupiono 18 pojazdów o wartosci ponad 100 tys. dolarów za każdy).
  I podsumowanie całej afery, czyli pomimo „gromkich” zapewnień SBU o ‚sukcesie”, prowadzonych przez nią rewizjach i zatrzymaniach, „dobrze poinformowani” mówią ze „wszystko rozejdzie się po kosciach”, a główny „macher” po prostu „zmieni szyld i dalej będzie robił to samo”;
  https://strana.ua/news/286616-kak-rabotala-piramida-b2b-jewelery-i-pochemu-ljudi-nesli-tuda-denhi.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Wieści z Donbasu. Lider DRL Denis Puszylin wydał oficjalne oświadczenie w którym wezwał stronę ukraińska do natychmiastowego zlikwidowania wznoszonych, z łamaniem zawartych przez stronę ukraińska porozumień, nowych pozycji obronnych na „froncie”. Puszylin dał stronie ukraińskiej czas do 3 września, w razie gdyby strona ukraińska do tego dnia tego nie zrobiła to „pomogą” jej siły zbrojne DRL;
  https://strana.ua/news/286692-pushilin-postavil-ultimatum-vsu-prihroziv-unichtozhit-nezakonnye-ukreplenija.html

  Polubione przez 1 osoba

 12. Koniec „aktywności” USA w Arktyce, po tym jak w zeszłym tygodniu spalił się silnik na największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie amerykańskim lodołamaczu USCGC Healy (WAGB-20). Obecnie okręt znajduje się w drodze powrotnej do macierzystego portu w Seattle w celu dokonania niezbędnych napraw;
  https://www.highnorthnews.com/en/us-cancels-all-arctic-operations-after-icebreaker-healy-suffers-engine-fire

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Na Ukrainie poprzedniego dnia potwierdzono 2438 zakażeń koronawirusem; najwięcej od początku pandemii – przekazał ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. 48 osób chorych na COVID-19 zmarło, 866 uznano za wyzdrowiałe, a 497 osób hospitalizowano. – Jeśli nie chcemy widzieć apokaliptycznych relacji z naszego kraju, stosujmy się do zasad – zaapelował minister.
  Minister podkreślił, że w kraju jest przygotowanych 35 tys. miejsc w szpitalach do leczenia pacjentów z COVID-19, a obecnie zajętych jest ok. 6,6 tys. z nich. – Jeśli nie chcemy widzieć apokaliptycznych relacji z naszego kraju, kiedy nie będzie gdzie przechodzić hospitalizacji, stosujmy się do zasad
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/koronawirus-na-ukrainie-padl-rekord-zakazen-od-poczatku-pandemii/km57plk
  Komentarz: W tym tempie za dwa miesiące zabraknie miejsc w szpitalach w całym kraju (w kilku obwodach to nastąpi za miesiąc).Oczywiście o ile epidemia nie nabierze tempa-wszak co tydzień kolejne rekordy są bite. Najgorsze w tym wszystkim, że sami mieszkańcy nie chcą stosować się do zasad. Nastolatkowie mają zasady gdzieś, a starsi nie stosują się do obostrzeń, bo muszą zarabiać na chleb.
  Rząd w Kijowie chyba nie wie co robi, nadal udaje, że wszystko gra i jednocześnie wciąż utrzymuje, że wybory do samorządów lokalnych będą miały miejsce (skąd to znam?).
  Szykuje się najgorszy możliwy scenariusz-epidemia nabierze tempa, jednak nie wprowadzi się obostrzeń na czas.Dopiero jak zabraknie miejsc w szpitalach,a system ochrony zdrowia załamie się, wtedy wprowadzi się kolejny „lockdown”,, dłuższy i gorszy (ekonomicznie) dla mieszkańców.
  Może rząd w Kijowie liczy na szczepionkę? Niemniej do masowych szczepień dojdzie w niektórych krajach dopiero za cztery miesiące,a Ukraina dostanie (o ile) partie bezpiecznych szczepionek jako jeden z ostatnich krajów.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.