Wojna domowa na Ukrainie 29.08.2020r.- 1897 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 170.

Poniżej oświadczenie szefa DRL, Denisa Puszilina w sprawie naruszania Dodatkowych Środków przez ukraińskie siły zbrojne (USZ):

„Minął miesiąc od wprowadzenia Dodatkowych Środków podpisanych przez strony w celu wzmocnienia reżimu nieograniczonego zawieszenia broni obowiązującego od 21 lipca 2019 r. Najważniejszym osiągnięciem tego okresu było 30 najspokojniejszych dni ze wszystkich sześciu lat działań wojennych. Ani jeden cywil, ani jeden budynek mieszkalny, ani żaden obiekt cywilnej infrastruktury nie ucierpiał w wyniku ostrzału ze strony formacji zbrojnych Ukrainy.

To oczywiście pozytywny sygnał, ale przypomnę, że Ukraina już ponad pięć lat temu zobowiązała się na poziomie umowy międzynarodowej do całkowitego wstrzymania ognia i gdyby wypełniła swoje zobowiązania, w Donbasie nie byłoby tylu ofiar, zniszczeń i innych tragicznych konsekwencji.

Jednocześnie prawie codziennie przez cały miesiąc nasi obserwatorzy WCKiK odnotowują fakty naruszeń przez formacje zbrojne Ukrainy uzgodnionych Dodatkowych Środków, a mianowicie zakazu dodatkowego wyposażenia inżynieryjnego stanowisk, zakazu używania bezzałogowych statków powietrznych, a także zakazu umieszczania w strefach zamieszkanych i w ich pobliżu ciężkiej broni.

Szczególną uwagę zwraca się na naruszenia pozycyjne ukraińskich sił zbrojnych (USZ) w rejonie osady Szumy, gdzie wróg posuwa się swoimi fortyfikacjami (okopami) do łuku wodociągu Siewierski Donieck-Donbas z wyraźnym zamiarem umocnienia się pod jego osłoną, a także w miejscu wycofania żołnierzy w rejonie Pietrowskoje, gdzie SMM OBWE zarejestrowała powstanie nowego schronu wyposażonego po wejściu w życie Dodatkowych Środków na dawnym stanowisku zbrojnych formacji Ukrainy.

Wszelkie próby osiągnięcia stłumienia wskazanych naruszeń USZ poprzez mechanizm koordynacji z pomocą WCKiK- zgodnie z paragrafem ‚e’ Dodatkowych Środków- nie doprowadziły do ​​zaprzestania i eliminacji naruszeń. Nie udało się również rozwiązać tego problemu na ostatnim posiedzeniu Grupy Kontaktowej.

W związku z tym muszę ostrzec, że strona ukraińska powinna w najbliższych dniach podjąć aktywne działania w celu wyeliminowania popełnionych naruszeń i nie później niż 3 września 2020 roku przywrócić rozmieszczenie pozycyjne swoich wojsk i fortyfikacji do stanu z 22 lipca 2020 roku. W tej sprawie należy sporządzić stosowny akt w WCKiK (za zgodą SMM OBWE). Jeśli do godziny 22:00 w dniu 3 września 2020 r. taki akt nie zostanie mi przedstawiony, będę musiał skorzystać kierując się klauzulą ​​’e’ Dodatkowych Środków, aby zapobiec dalszym działaniom ofensywnym Ukrainy w zakresie forsowania jej pozycji i fortyfikacji w naszym kierunku i niestety wydać odpowiedni rozkaz dla jednostek Milicji Ludowej zniszczenia okopów i schronów USZ,

W przypadku przymusowego przeprowadzenia tej operacji dowództwo USZ zostanie z wyprzedzeniem poinformowane o czasie i koordynatach jej przeprowadzenia w celu ewakuacji personelu z tych fortyfikacji i stanowisk w celu uniknięcia ofiar w ludziach.

Szef Donieckiej Republiki Ludowej

Denis Puszilin”

Заявление Главы ДНР Дениса Пушилина о недопустимости позиционных нарушений ВФУ в районе населенного пункта Шумы

*

A na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, USZ rozmieściły kolejne trzy jednostki ciężkiego sprzętu bojowego i technicznego wsparcia na terenach mieszkalnych.

„Siły zbrojne Kijowa rozmieściły trzy urządzenia na obszarach mieszkalnych w strefie ‚Połączonych Sił’ („OPS”)”– poinformował o tym podczas briefingu Iwan Filiponenko, przedstawiciel służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

„W ciągu ostatniego dnia ujawniono rozmieszczenie sprzętu 14 brygady- jednego transportera opancerzonego BTR-80 w części mieszkalnej Łopaskino oraz bojowy pojazd inżynieryjny BAT-2 i jeden opancerzony wóz rozpoznawczo-patrolowy BRDM-2 w części mieszkalnej wsi Krymskoje”– powiedział Filiponenko.

Filiponenko dodał, że fakt rozmieszczenia broni i sprzętu wojskowego przez jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów komunalnych na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę stanowi naruszenie Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni, co potwierdza raport Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE z 27 sierpnia 2020 r.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze także nadal naruszali warunki Dodatkowych Środków zawieszenia broni prowadząc około godziny 17:15 w rejonie wsi Wodjanoje roboty fortyfikacyjne przy udziale 6 żołnierzy oraz o godzinie 18:55 przeprowadzając ostrzał przy użyciu broni maszynowej, z kierunku stanowisk bojowych USZ w Pieskach w stronę terytorium DRL na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka.

Ponadto na ługańskim odcinku frontu, w ciągu ostatnich 24 godzin kijowskie USZ dwa razy naruszyły Dodatkowe Środki zapewniające zawieszenie broni. Poinformował o tym na briefingu oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy.

„W ciągu ostatniego dnia odnotowano dwa naruszenia Dodatkowych Środków wzmacniających i kontrolujących warunki zawieszenia broni”– powiedział Osadczy, dodając, że USZ przeprowadziły prowokację ogniową wobec stanowisk Milicji Ludowej ŁRL w pobliżu wsi Golubowskoje.

„Ponadto w rejonie rozmieszczenia 1 batalionu 14 brygady w pobliżu wsi Nowotoszkowskoje ukraińscy przestępcy usiłowali podpalić suchą trawę nową metodą prowokacji przy pomocy rakiet sygnałowych”– powiedział Osadczy.

Oficjalny przedstawiciel resortu obrony ŁRL podkreślił, że oddziały Milicji Ludowej ściśle przestrzegały warunków obecnego rozejmu.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 29 серпня 2020 року.

Сала Україні!

Сьогодні, 29 серпня, – День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність Батьківщини. Нині день, коли кожен українець повинен подякувати полеглим захисникам за мир у наших домівках та виявити пошану, схиливши голову під час хвилини мовчання.
Герої живі, поки жива пам’ять про них. Згадаємо серцем усіх, хто віддав своє життя за волю та незалежність України.
У районі проведення операції Об’єднаних сил ситуація залишається повністю контрольованою українськими воїнами. Дотримуючись повного і всеосяжного режиму припинення вогню наші захисники продовжують сумлінно виконувати свої завдання за призначенням.
28 серпня на усіх ділянках відповідальності українських підрозділів обстрілів з боку противника не зафіксовано. Військовослужбовці Об’єднаних сил й надалі дотримуються умов припинення вогню та готові реагувати на будь-які дії з ворожої сторони.
Українські захисники повністю контролюють ситуацію в районі проведення операції.
Від початку поточної доби, 29 серпня, на усіх ділянках фронту спостерігалася тиша, порушень повного та всеосяжного режиму припинення вогню не зафіксовано.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає.
Наші захисники не втрачають пильності та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.08.2020r.- 1897 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wstępniaka
  Sztab Połączonych Sił poinformował jakie straty ponieśli separatyści od czasu ogłoszenia kolejnego rozejmu. Według strony ukraińskiej zginęło 21 a rannych zostało 29 bojowników DRL ŁRL.
  https://www.unian.info/war/donbas-truce-ukraine-s-jfo-hq-reports-enemy-death-toll-11127236.html
  Komentarz: Gdyby wierzyć raportom ukraińskich służb to rok w rok separatyści od zakończenia największych walk tracą po ponad 1000 żołnierzy bezpowrotnie. Można by wnioskować, że jeszcze kilka lat takiego stanu zawieszenia i siły republik musiałyby się ugiąć przed Ukrainą 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ambasador Ukrainy W Wielkiej Brytanii poinformował, że w niedługim czasie ma zostać podpisana umowa na dostawę przez UK sprzętu śmiercionośnego dla Ukrainy.Nie podano o jaki sprzęt może chodzić.
  https://www.unian.info/politics/lethal-aid-from-uk-ukraine-to-sign-major-contract-11127947.html
  Komentarz: Dotychczas wszystkie kraje zachodnie przekazywały sprzęt który „nie chciał się sprzedać” lub po wywindowanej cenie. Wielka Brytania dała w prezencie pojazdy opancerzone „Saxon”, Polska sprzedała firmie z Czech BWP-1 i „Akacje” ta zaś dostarczyła Ukrainie sprzęt po bardzo atrakcyjnej cenie 😉
  Francja ma kontrakt na sprzedaż helikopterów i kutrów patrolowych. Jednak najlepsze „deale” zrobiły władze USA sprzedając po wysokiej cenie kutry i wyrzutnie „jewelin”, W ramach zaś pomocy wojskowej przekazały radary wojskowe, HUMMVE,dwa okręciki i szpital polowy.
  Zastanawia CO Londyn mógłby opchnąć Ukrainie. Podczas ostatnich rozmów delegacji Wielkiej Brytanii
  padły zdania o konieczności niesienia pomocy wojskowej dla Ukrainy w szczególności w podniesieniu potencjału wojskowego marynarki wojennej.
  https://www.defence24.pl/brytyjsko-ukrainskie-rozmowy-o-sytuacji-na-wschodzie-ukrainy
  Czyżby była mowa o przekazaniu Ukrainie wycofanych ze służby niszczycieli?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Niszczyciele_rakietowe_typu_42

  Polubione przez 4 ludzi

   • Jeśli tak to oznacza, że są desperatami. Chalenger 2 to dobry czołg, ale drogi w utrzymaniu. Ponadto te z zapasów armijnych są w najgorszym stanie i potrzebują generalnych remontów, kosztownych remontów. Ponadto chodzi o kwestie logistyczne-Ukraina ma na stanie T-55 T-64 T-72, T-80 i T-84 w różnych wersjach i specyfikacjach-potrzeba do nich masę rożnych części zamiennych co nastręcza sporo problemów. A nowy czołg? Przecież będzie konieczny nawet zakup amunicji(!).
    I na koniec mowa jest o SPRZEDAŻY więc koszta będą znaczne, nówka sztuka to ponad 4 mln funtów.
    Sam też się zastanawiałem czy nie chcą opchnąć czołgi lub wozy opancerzone Ukrainie, ale wydawało mi się to, z powodów jakie wcześniej zamieściłem, mało prawdopodobne.
    Jednak jeśli to rzeczywiście prawda to oznacza, że Ukraińcom udało się coś niesamowitego. Przez 30 lat istnienia państwa wyprzedali lub zniszczyli broń z magazynów postsowieckich która pozwalałaby na uzbrojenie 2 milionowej armii.

    Polubione przez 3 ludzi

 3. Kolejne „njusy” z „juesej”. W Waszyngtonie wielka „impra” fanów BLM pod hasłem ‚Weź swoje kolano z naszych szyi!”, nie wiadomo czy nie bedzie „imprez towarzyszących” w postaci ‚wielkiej wyprzedaży” w okolicznych sklepach;
  https://www.washingtonpost.com/local/get-your-knee-off-my-neck-march-on-washington-dc/2020/08/28/bef2f164-e936-11ea-970a-64c73a1c2392_story.html
  https://korrespondent.net/world/4268418-v-ssha-tysiachy-chelovek-protestovaly-protyv-rasyzma
  Plus podczas ćwiczen wojskowych na wyspie San Clemente leżącej w pobliżu Kalifornii runął wojskowy helikopter Black Hawk w wyniku czego śmierć poniosła dwójka, a rannych zostało trzech amerykańskich wojskowych. Dowództwo operacji specjalnych US Army w wydanym oświadczeniu poinformowało ze do „incydentu” doszło w pobliżu miejscowości Cornado i odmówiło dalszych komentarzy;
  https://www.latimes.com/california/story/2020-08-28/two-soldiers-killed-three-hurt-in-training-accident-off-coronado

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W temacie napadu „ukronazioli” z „Korpus Narodowego” na busa przewożącego zwolenników deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy Ilji Kiwy. Sąd w Charkowie ma zadecydować dzisiaj co dalej z zatrzymanymi przez policję „ukronaziolami” którzy dokonali napadu, a przed budynkiem w którym ma rozpocząć sie rozprawa gromadzą sie „obrońcy prawdziwych patriotów”, czyli zwolennicy oraz członkowie „Korpusu Narodowego”, a także ‚Prawego Sektora”;
  https://strana.ua/news/286778-sud-v-kharkove-nachal-zasedanie-po-delu-chlenov-natskorpusa-video.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT w sprawie Białorusi, czyli okazuje się że mąż Swietłany Tichanowskiej, obecnej „liderki” białoruskiej opozycji, „bloger” Sergiej Tichanowski jest założycielem „portalu randkowego” dla tzw. społeczności LGBT;
  >https://twitter.com/Russia_Magadan/status/1299296117797064705
  Ciekawie to wygląda gdy się patrzy jak to „nasze” PiSowskie władze, które z zapałem zaangażowały sie w poparcie dla białoruskiej opozycji, ostro zwalczają „ideologię LGBT” w Polsce…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dla zainteresowanych artykuł o ostatnich wydarzeniach związanych z zablokowaniem wjazdu chasydów na coroczną „pielgrzymkę” do ukraińskiego Humania w związku z epidemią koronawirusa. I „nie wszystko jest tak jednoznaczne jakby się na pierwszy rzut oka wydawało” ponieważ w artykule zauważono że chasydzi oprócz „ostrego balangowania” oraz awantur, śmiecenia i dewastacji zostawiają w Humaniu ogromne pieniadze. Podobno tylko za ręcznie uszytą przez „babuszki z Humania i okolic” kipę chasyd gotowy jest zapłacić nawet 270 hrywien (ok. 10 dolarów)

  https://strana.ua/articles/special/286780-kak-khasidy-budut-otmechat-evrejskij-novyj-hod-v-umani-posle-zapreta-na-vezd-inostrantsam.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem w miejscowości Andrejewka w obwodzie charkowskim pokojowy protest przeciwko poczynaniom miejscowych Romów przerodził się w zamieszki. Na miejsce przybyły wzmocnione siły policyjne w tym policyjny „specnaz”. Domniemaną przyczyną zajść ma być pobicie kilka dni wcześniej przez Romów jednego z mieszkańców miejscowości;
  https://korrespondent.net/ukraine/4268501-na-kharkovschyne-stolknovenyia-vozle-poselenyia-romov
  https://strana.ua/news/286816-v-andreevke-zhiteli-trebujut-vyselit-romov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT z Białorusi czyli…”ZDRADA!”. Swietłana Tichanowska, „liderka” białoruskiej opozycji w wywiadzie udzielonym ‚Euronews” miała powiedzieć, że ​​widzi Rosję jako „potencjalnego mediatora w negocjacjach na Białorusi”. Dodała takze że „Rosja to kraj przyjazny Białorusi , z którym Białoruś ma bliskie stosunki”;
  https://inforesist.org/tihanovskaya-zayavila-chto-vidit-rossiyu-vozmozhnym-posrednikom-peregovorov-v-rb/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Trwa tymczasem proces „wybielania” Poroszenki. Jak poinformował ukraiński portal ‚Strana.ua” właśnie „zamieciono pod dywan” sprawę jednej z największych afer korupcyjnych czasów Poroszenki czyli sprawie tzw. Rotterdam + to znaczy zawartego jeszcze w 2016 roku ‚serdecznego porozumienia” pomiędzy Poroszenką a Achmetowem, dotyczącego sprowadzania na Ukraine surowców energetycznych (wegla). Dzięki porozumieniu, zawartemu oczywiscie „dla dobra Ukrainy” , „dobro” uzyskali ale tylko jego dwaj sygnatariusze czyli Achmetow i Poroszenko (poprzez swojego „partnera biznesowego” Ihora Kononekę);
  https://strana.ua/news/286671-delo-rotterdam-pljus-zakryli-v-chasti-podozrevaemykh.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.