Wojna domowa na Ukrainie 31.08.2020r.- 1899 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 172.

„Oświadczenia wiceszefa delegacji ukraińskiej w Trójstronnej Grupie Kontaktowej (TGK) ds. Donbasu Witolda Fokina o nadaniu całemu regionowi specjalnego statusu są podstawą do jego dymisji” – powiedziała Irina Friz, zastępczyni przewodniczącego Wierchownej Rady Ukrainy z partii byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki „Solidarność Europejska”.

Wcześniej Fokin powiedział w wywiadzie dla Strana.UA, że cały Donbas powinien otrzymać specjalny status.

„Zastępca Krawczuka w trójstronnej grupie kontaktowej, Fokin, deklaruje przyznanie całemu Donbasie specjalnego statusu, amnestię dla wszystkich bez wyjątku i przeprowadzenie wyborów. Ten pan nie widzi Ukrainy bez Donbasu. Osobiście nie widzę Ukrainy bez Krymu! Jednocześnie uważam, że takie oświadczenie urzędnika jest podstawą do jego rezygnacji”– napisała Friz na Facebooku.

Dwputowana Friz tłumaczy to faktem, że głos Fokin to „formuła Steinmeiera”, którą Rosja rzekomo próbuje „przeforsować we wszystkich możliwych przypadkach”.

„To znaczy mamy osobę, która narzuca nam stanowisko Rosji”– wyjaśniła Friz dodając, że jest tego pewna, dodając, że ​​uważa ona, iż takie poglądy zastępcy szefa delegacji ukraińskiej świadczy o tym, że interesy narodowe Ukrainy są mu nieznane lub niepotrzebne.

Od jakiegoś czasu na Ukrainie dyskutowana jest możliwość przeprowadzenia wyborów lokalnych na terytoriach Donbasu, które nie są kontrolowane przez Kijów. Przypomnijmy, że przebieg takich wyborów jest zapisany w porozumieniach mińskich.

Wcześniej przewodniczący reprezentacji Ukrainy w Trójstronnej Grupie Kontaktowej Leonid Krawczuk zwrócił się do Wierchownej Rady z propozycją dostosowania ustawodawstwa ukraińskiego do formuły prawnej zapewniającej legalność wyborów w DRL i LPR.

W odpowiedzi na takie sugestie przewodniczącego TGK Wierchowna Rada wydała oświadczenie, że ​​propozycja Krawczuka w tej sprawie, „prawdopodobnie nie” zostanie poparta.

Z kolei wiceprzewodniczący Reprezentacji Ukrainy w Trójstronnej Grupie Kontaktowej, Witold Fokin przedstawił w tej sprawie warunek bezpośrednich negocjacji z kierownictwem D i ŁRL.

Zdaniem Fokina takie negocjacje są możliwe tylko po uzyskaniu zgody Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i potwierdzone przez deputowanych Wierchownej Rady. Przedstawiciel Ukrainy w TGK złożył takie oświadczenie jako odpowiedź na pytanie, czy członkowie grupy kontaktowej z Ukrainy planują wyjazd do Doniecka i Ługańska na bezpośrednie negocjacje. Wcześniej ten sam Fokin powiedział w wywiadzie, że zarówno on, jak i Krawczuk są gotowi do negocjacji na terytoriach nie kontrolowanych przez Kijów.

*

A na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze naruszyli trzykrotnie (13:10, 13:45 i 17:23) Dodatkowe Środki zapobieżenia naruszania warunków rozejmu. Do incydentów doszło w pobliżu Nabiereżnoje, gdzie ukraiński dron obserwacyjny przeleciał w stronę wsi Czermalik na terytorium DRL, następnie dokonano obserwacji drona ukraińskiego w okolicy wsi Nowołaspy oraz zarejestrowano w okolicy Szirokino obecność trzech żołnierzy ukraińskich, którzy prowadzili tam prace inżynieryjne w okopach.

Poza tym, USZ naruszyły także 1 raz warunki zawieszenia broni prowadząc o godzinie 18:55 ostrzał przy użyciu broni maszynowej z kierunku Piasków w stronę byłego serwisu „Volvo-Center” na zachodnio-północnych obrzeżach Doniecka.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 31 серпня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація у районі проведення операції Об’єднаних сил залишається повністю контрольованою українськими воїнами. Дотримуючись повного і всеосяжного режиму припинення вогню наші військовослужбовці продовжують сумлінно виконувати свої завдання за призначенням.
30 серпня на переважній більшості ділянок відповідальності українських підрозділів обстрілів противника не зафіксовано. Разом з тим, поблизу Мар’їнки нашими воїнами відмічено декілька пострілів зі стрілецької зброї з боку збройних формувань Російської Федерації. Також, на цій ділянці фронту, за допомогою ручного протитанкового гранатомету ворог здійснив дистанційне мінування місцевості однією протипіхотною міною ПОМ-2.
Крім того, на Приазов’ї, всупереч домовленостей у рамках Тристоронньої контактної групи, задокументовано проліт ворожого БПЛА типу «квардокоптер». Засобами радіоелектронної боротьби Об’єднаних сил негайно було здійснено радіоподавлення каналів управління та навігації безпілотника противника, що унеможливило його подальше використання.
Загалом, за минулу добу, українські військовослужбовці зафіксували 2 ворожі порушення проголошеного режиму припинення вогню. Усі ці провокації противника не несли загрози нашим оборонцям, тому українські підрозділи зброю у відповідь не застосовували.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає. Українські захисники були напоготові адекватно реагувати на підступні дії противника.
Від початку поточної доби, 31 серпня, на усіх ділянках фронту спостерігалася тиша, порушень повного та всеосяжного режиму припинення вогню не спостерігалося.
Наші воїни продовжують виконувати поставлені завдання і перебувають напоготові надати відсіч у разі загрози їхньому життю чи здоров’ю.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

63 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.08.2020r.- 1899 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam
  W temacie wstępniaka

  Witold Fokin, zastępca szefa ukraińskiej delegacji w trójstronnej grupie kontaktowej w Donbasie, ostrzegł przed groźbą katastrofy ekologicznej na dużą skalę.

  Zauważył, że zniszczenie infrastruktury w Donbasie doprowadziło do tego, że wiele kopalń jest zalewanych i „pozostawianych samym sobie”, a zbiorniki przelewają się. Podkreślił, że pilnie należy zorganizować prace w celu ich oczyszczenia, ponieważ woda może wypełnić wszystkie tutejsze rzeki i jeziora, a następnie wpłynąć do mórz Azowskiego i Czarnego.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2020083112986838-na-ukrainie-przewiduje-sie-katastrofe-gorsza-niz-w-czarnobylu-sputnik/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ale chyba zapomniał dodać, kto za tymi zniszczeniami stoi, czyli kto ostrzeliwał (i ostrzeliwuje) sieci energetyczne co prowadzi m.in do przerw w dostawach prądu, a to z kolei prowadzi do wstrzymania pracy pomp w kopalniach, co z kolei prowadzi do ich podtopień…

   Polubione przez 5 ludzi

   • Ja pierniczę, Witold Fokin był jedynym z ekipy „Kijowa” który chciał rozmów pokojowych, a nie spektaklu udawania. Przecież tu chodzi o życie milionów cywilów i uregulowanie ich statusu. Rozmowy to nie tylko gadanie o zaprzestaniu wzajemnych ostrzałów. Trzeba uregulować sprawy emerytur ( zaległe świadczenia dla emerytów z Donbasu) i składek (wpłacano je do funduszów DRL). Trzeba omówić kwestię rozminowywania terenów, trzeba wnieść projekt jak uratować i odnowić infrastrukturę krytyczną na tym obszarze i jak zapewnić byt przedsiębiorstwom.
    Stanowisko „ukropatriotów” to jakiś stek bzdur. Swoimi pokrzykiwaniami tylko wpychają republiki w objęcia Rosji. Również partnerzy z zachodu (kraje UE) mają dość impasu na Ukrainie.

    Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy), który jak wiadomo jest „superekologiczny” i „odchodzi od węgla”, a tymczasem niemiecki ‚Deutsche Welle” informuje że władze federalne chcą zniszczyć (wysiedlić) pięć wsi w kraju zwiazkowym Nadrenia Północna-Westfalia by móc rozbudować znjadującą się w ich poblizu kopalnię węgla kamiennego;
  https://korrespondent.net/world/4268731-v-hermanyy-planyruuit-snesty-piat-dereven-rady-dobychy-uhlia

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT z Białorusi, czyli ‚Gdzie drwa rąbia, tam wióry lecą”. Podczas wczorajszych protestów w Mińsku funkcjonariusze białoruskiego OMON „spałowali” dwójkę piłkarzy białoruskiego klubu Krumkaczy Mińsk którzy wracali z treningu, na swoje nieszczęście, ulicą w poblizu której odbywał się protest białoruskiej opozycji;
  https://korrespondent.net/sport/4268840-v-mynske-na-ulytse-skhvatyly-futbolystov

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Wykorzystywanie przez Rosję najemników tzw. grupy Wagnera wzbogaca rosyjską elitę – oświadczyła Morgan Ortagus, rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu, komentując słowa prezydenta Rosji Władimira Putina o tym, że tzw. wagnerowcy byli zwabieni na Białoruś przez służby specjalne USA i Ukrainy-powiedziała rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/departament-stanu-usa-sa-nam-znane-informacje-o-podstepnym-wykorzystaniu-przez-rosje/5q2b1x2,79cfc278
  Komentarz: No to zgłupiałem 😀 Ukraińcy twierdzą, że zwabienie Rosjan do Mińska to „fake news” i nigdy takiej operacji nie było (kompletny blamaż SBU).
  A teraz USA twierdzi zgoła co innego 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem jedno z osiedli w Kijowie terroryzuje banda „szczyli” na rowerach która „specjalizuje sie” w rzucaniu petard…pod wózki z dziećmi i pod nogi emerytów. ‚Liderem” bandy ‚nielatów” jest 12-latek który czuje się całkowicie bezkarny ponieważ, jak sam się przechwala, „jego tata jest funkcjonariuszem SBU”. Jak informują ukromedia, 12-latek był już zatrzymywany przez policję, ale zawsze go zwalniano po interwencji „groźnego ojca”;
  https://strana.ua/news/287064-v-kieve-podrostki-vzorvali-petardu-pod-koljaskoj-s-rebenkom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dawid Żwanija, były ukraiński parlamentarzysta i były szef sztabu wyborczego Poroszenki w 204 roku, który niedawno zdradził kulisy kijowskiego majdanu (tzw. rewolucji godnosci), teraz „zajął się” Saakaszwilim. Według niego ‚Micho” jest ‚agentem wielu wywiadów i politycznym aferzysta” na którego Poroszenko ma mieć „wiele kompromitujacych materiałów”. W owym „kompromacie” ma się znajdować m.in nagranie na którym widać jak Saakaszwili, gdy był Prezydentem Gruzji, masturbuje się oglądając torturowanie i gwałcenie więźniów w jednym z gruzińskich więzień. Materiały te miał zdobyć dla Poroszenki był szef ukraińskiego wywiadu Wasyl Burba;
  https://strana.ua/news/287069-zhvanija-soobshchil-o-kompromate-na-mikhaila-saakashvili.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, jak obecnie sobie żyje ‚Pinokio”, wraz z rodzinką, który przeprowadził się do jednej z oficjalnych rezydencji Prezydenta Ukrainy w ‚elitarnej” dzielnicy Kijowa Koncza-Zaspa. Warto przy tym przypomnieć że przed wybraniem go na prezydenta ‚Pinokio” obiecywał że zrobi porządek z „bizancjum” m.in posprzedaje rezydencje prezydenckie…
  https://strana.ua/articles/private-life/287100-hosrezidentsija-zelenskoho-pustuet.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraińska codzienność. Kolejna „inscenizacja zabójstwa” przez SBU, tym razem w Kijowie „zamordowano ” jednego z biznesmenów z branży IT. Jak się okazało, „zabójstwo” za 5 tys. dolarów zlecił…jego partner biznesowy;
  https://strana.ua/news/287078-v-kieve-instsenirovali-ubijstvo-ajtishnika-smert-kotoroho-zakazal-biznes-partner.html
  Również w Kijowie policja spacyfikowała protestujących przed centrum wystawowo-kongresowym, w którym odbywa się zjazd proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu”, przedsiębiorców;
  https://strana.ua/news/287099-politsija-zhestko-svernula-aktsiju-protesta-obmanutykh-investorov-kotorye-trebovali-reaktsii-zelenskoho.html
  Z kolei w Charkowie SBU zatrzymała członków bandy którzy domagali się „haraczu” w wysokosci 35 tys. dolarów od jednego z charkowskich biznesmenów, w razie odmowy grożąc zabójstwem jego małego dziecka;
  https://strana.ua/news/287086-v-kharkove-sbuushniki-zaderzhali-bandu-vymohatelej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W jednym z garaży w Lubotynie w obwodzie charkowskim odkryli nielegalny „arsenał” amunicji, w którym znaleziono m.in dziesiątki tysięcy sztuk amunicji, granatów, pocisków do granatników oraz materiały wybuchowe. Jak poinformował deputowany Rady Najwyżej Ukrainy z frakcji ‚Opozycyjna platforma” Ilja Kiwa „arsenał” to własność neonazistowskiego ‚Korpusu Narodowego” i jak stwierdził w obwodzie charkowskim mają znajdować się jeszcze większe „arsenały” należące do tego ugrupowania;
  https://korrespondent.net/ukraine/4269114-na-kharkovschyne-nashly-krupnyi-tainyk-boeprypasov
  https://strana.ua/news/287108-pod-kharkovom-v-harazhe-obnaruzhili-tysjachi-boepripasov-i-5-kh-trotila.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • USA jest narzędziem „Holocaustt Industry”……zresztą jest także narzędziem w rękach tych, co chcą rządzić światem jako wybrańcy. To te mocarstwo pozwoliło w pełni wcielić w życie „Protokoły….”- przykład, choćby sprawa ciągle nierozstrzygniętej sprawy zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH-17.

   Zresztą na Gojów mają oni różne metody….. „Cyryl, to Cyrym, ale ten jego Metody” 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki skierował w poniedziałek (31 sierpnia) do przewodniczącej Brodzkiej Rejonowej Administracji Państwowej Oksany Prokopec list z zapytaniem, czy lokalne władze udzieliły zgody na umieszczenie w Hucie Pieniackiej płyty ze sformułowaniem „bandyci z AK”.
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-ambasador-rp-skierowal-list-do-wladz-lokalnych,nId,4703198#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Pan Bartosz Cichocki kilkakrotnie w ostrych słowach kierował napomnienia do władz samorządowych i centralnych Ukrainy. Jednak mam takie wrażenie, że działania naszego ambasadora są takim odwróceniem uwagi od rzeczywistych działań „warszawy”. Niestety, ale brak mocnych i zdecydowanych działań ze strony polskich władz jest widoczny.
  Listy, apele, noty dyplomatyczne oczywiście powinny być wystosowane, jednak dopiero konkretne działania polskich władz sprawiłyby, że „Kijów” zacznie „współdziałać” .Na razie każdy apel do „braci ze wschodu” jest lekceważony. A gdyby na przykład zawiesić wydawanie wiz na tydzień-do czasu dowiedzenia się czy rzeczywiście jesteśmy wrogami jak sugerują neobanderowcy, a zwykli mieszkańcy Ukrainy zniszczyliby te upamiętnienie 🙂
  Ukraina wprowadziła zakaz wjazdu dla obcokrajowców, czy Polska na tydzień czasu nie mogłaby wprowadzić tych ograniczeń dla Ukrainy (z możliwością przedłożenia zakazu)?
  I by nie było, nie posądzam Pana Cichockiego o gołosłowność, jednak mam takie niemiłe wrażenie, ze podobnie jak kilku dobrych historyków zostało przyjętych do IPN-u po toby nadać tej instytucji wiarygodność (później ci sami historycy w ramach sprzeciwu odchodzili z instytucji).

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Małe OT

  Instytut Polski w Kijowie wspólnie z Muzeum Narodowym Rewolucji Godności przy wsparciu Federacji Związków Zawodowych Ukrainy zaprasza na otwarcie wystawy „Anna Walentynowicz – bohaterka dwóch narodów” z udziałem Dyrektora Instytutu Polskiego Roberta Czyżewskiego i Dyrektora Narodowego Muzeum Rewolucji Godności Ihora Poszywajła. Otwarcie wystawy odbędzie się 31 sierpnia 2020 roku.
  Robert Czyżewski, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie mówi o otwarciu wystawy poświęconej Annie Walentynowicz. „Umieszczenie wystawy na Majdanie nabiera dodatkowego znaczenia” – podkreśla.
  https://wnet.fm/2020/08/31/czyzewski-anna-walentynowicz-to-postac-laczaca-polske-i-ukraine/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Do postu pana Manii: OT o piłkarzach z Białorusi
  ,,Gdzie drwa rąbią, tam wióra lecą…”

  Z treningu na mantifę poszli z ciekawości, a tam ZOMO…
  znów pałuje bez litości ,,dziecj z dobrych domów”
  Teraz do nich dotarło, że za andrealinę trzeba zapłacić.

  Zapewne stracą pracę i wypłatę, bo są z budżetówki.
  Tłumaczą się więc naiwnie jak małe dzieci.
  Batka, zlituj się nad nami. My niewinni.
  My tam ulicą przechodzili przypadkiem.

  Na Białorusi już zaczęły się represje, i (moim zdaniem) teraz ,,pałowania” na ulicach będą się stopniowo nasilać, aż wyłuska się z tłumu prowodyrów i wsadzi do ,,mamra”.
  Łukaszenka prawdopodobnie rozwiąże problem ,,po francusku”, czyli spacyfikuje Biały Majdan tak jak Macron Żółte Kamizelki.
  Cichanioska , jest na Litwie i zapewne już tam pozostanie jako rezydent na zasiłku z polsko-jankeskiego funduszu.
  Scenariusz ,,wenezuelski” odpada, bo USA nie ogłoszą Cichanioskiej białoruskim Guanoidem, bo to jest li tylko gosposia domowa, a Guaido był Marszałkiem Parlamentu i w sytuacji szczególnej na pól roku mógł pełnić obowiązki prezydenta.
  Zresztą Trump nie pójdzie na to, bo gdy wygra wybory, to Demokraci, tak jak cztery lata temu, zakwestionują jego wybór, a wtedy Rosja i Chiny mając precedens mogą Demokratom przyznać rację i uznać Bidena za Prezydenta USA.

  Najważniejszy front Batka , już sobie zabezpieczył.
  Zwalniając warchołów od roboli po dyrektorów, zyskał spokój w największych państwowych zakładach pracy.
  Jaruzelski , by to osiągnąć w 1981 roku wpowadził stan wojenny i wjechał czołgami do Huty Katowice i szturmem zdobywal Kopalnię Wujek. Zginęło wtedy w niej dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.
  Tak więc , można uznać , że Biełomajdan jest już w agonii i skona za kilka tygodni, bo Putin taki czas dał Lukaszence. Ma posprzątął ten ,,bardak” zanim znów spotkają się w Moskwie.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ciekawy artykuł o białoruskim ‚cudzie gospodarczym” za Łukaszenki. Cytat „W latach 1994-2005 Białoruś podwoiła swój dolarowy PKB z 15,11 mld dol. Do 30,22 mld dol. Sukces ten osiągnięto głównie dzięki przywróceniu dostaw białoruskich towarów na rynek rosyjski, przede wszystkim maszyn mechanicznych, przemysłu chemicznego, metali i oczywiście nawozy, a także poprzez eksport ropy i produktów naftowych do Europy w pierwszej połowie XXI wieku. Potem rozpoczął się wyjątkowy okres w kraju: w ciągu zaledwie trzech lat jego PKB ponownie się podwoił – do 60,8 miliardów dolarów w 2008 roku. Średnio, bez reform rynkowych, pod dominacją sektora publicznego i reżimu protekcjonizmu handlowego, gospodarka Białorusi w pierwszej dekadzie XXI wieku rosła o 7% rocznie.
   Jednak pod koniec XXI wieku tradycyjne źródła wzrostu gospodarczego na Białorusi oparte na starej bazie technologicznej i surowcowej uległy wyczerpaniu. Wielka recesja w gospodarce światowej przyspieszyła gromadzenie się toksycznych aktywów i nierównowagę strukturalną. Zamiast tworzyć fundusz rezerwowy kosztem eksportu ropy, władze Białorusi zdecydowały się postawić na zachowanie tradycyjnej struktury produkcji i przeprowadzenie zakrojonego na szeroką skalę państwowego programu modernizacji przemysłu, opierając się na szybkim wzroście popytu, przede wszystkim rosyjskiego. Ale próba ożywienia gospodarki nie powiodła się: żadne ze zmodernizowanych przedsiębiorstw nie osiągnęło zaplanowanej trajektorii rozwoju i nie zwróciło zaciągniętych kredytów. Stały się chronicznie uzależniene od budżetu”;
   https://www.forbes.ru/biznes/407643-konec-eksperimenta-chto-stalo-s-belorusskoy-ekonomikoy-pri-lukashenko%C2%AB%D0%9B%D1%83%D0%BA%D0%B0%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.