Wojna domowa na Ukrainie 01.09.2020r.- 1900 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 173.

Sprawa poglądów Fokina na temat przyszłości Donbasu, nadal się aktywnie rozwija.

Na Ukrainie trwają spory o to, jak postąpić z mieszkańcami Ługańska i Doniecka, jeśli region wróci pod ukraińską jurysdykcję. Temat ten jest dość często poruszany na antenie tzw. patriotycznych ukraińskich kanałów telewizyjnych. Jednak już teraz dla wszystkich jest oczywiste, że Donbas już nigdy nie stanie się częścią Ukrainy, w którą zmieniły postmajdańskie reżimy i ich zachodni poplecznicy.

Dogmat ten potwierdzają także ukraińscy „patrioci”, z których wielu zajmuje dziś wysokie stanowiska w rządzie. Tak więc na antenie jednego z kanałów telewizyjnych zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Ukrainy Sergiej Kriwonos powiedział, że jeśli Donbas wróci pod kontrolę Ukrainy, Kijów planuje nie tylko rozpocząć represje i masowe wysiedlanie niechcianych ludzi, ale także całkowicie zrezygnuje z odbudowy infrastruktury i gospodarki południowo-wschodnich regionów.

Po takich wypowiedziach staje się oczywiste, że Ukraina nie jest zainteresowana pokojem z D i ŁRL. W tym kontekście widoczne jest tylko podżeganie do nienawiści, aby Kijów mógł nadal prowadzić wojnę z Donbasem.

„Sytuacja, w jakiej znajduje się Ukraina w Donbasie, jest taka sama, jak w Niemczech po drugiej wojnie światowej. To pytania o ideologię w postaci programów denazyfikacyjnych, a my mamy to samo w odniesieniu do rosyjskiego świata- tej ideologii, która została mocno wbita w głowy wielu mieszkańców Donbasu.

Musimy przyjrzeć się temu, co zrobili Amerykanie z tą sytuacją w powojennych Niemczech – to polityczne restrykcje dotyczące działalności politycznej, także zajmowania stanowisk administracyjnych. Zależy to od poziomu winy wobec Ukrainy. Poza tym każdy winny przed Ukrainą powinien siedzieć w obozach i więzieniach”– powiedział zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Ukrainy.

„Ukraina powinna przedstawić jasny plan, jeśli wrócimy do Donbasu. Jaki jest plan odbudowy Donbasu, są takie plany i jest ich wiele. W moim rozumieniu planu jest infrastruktura Donbasu, która jest bardzo mocno zniszczona. W większości przypadków nie będzie konieczne odnawiania tych fabryk, które już nie istnieją- w czasie, gdy te fabryki przestały istnieć, rynek surowców i rynek zbytu już zostały utracone. Dlatego nie ma sensu budować zakładu, aby po prostu wytwarzać produkty. Dlatego musimy wiedzieć, co robić i co z tego wyniknie”– stwierdził Siergiej Kriwonos.

Czy na taką Ukrainę powinni wracać mieszkańcy Donbasu?

A może do tej, która nieustannie strzela do ludności cywilnej republik ludowych Ługańska i Doniecka?

Jest oczywiste, że Rosjanie z Donbasu nigdy nie będą chcieli takiej przyszłości dla siebie i swoich dzieci, nie mówiąc już o narzucaniu znanych nam „wartości europejskich” od najmłodszych lat i przepisywaniu historii na nowo wg. potrzeb ideologii banderyzmu…

Poza tymi dylematami Kriwonosa, Biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego doniosło się do cytowanych przeze mnie wczoraj słów zastępcy delegacji ukraińskiej w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK), stwierdzając, że: słowa Fokina o Donbasie to jego czysto osobista opinia.

„Słowa pierwszego wiceszefa delegacji kijowskiej do grupy kontaktowej ds. Donbasu, Witolda Fokina, o nadaniu regionowi specjalnego statusu i amnestii generalnej nie są oficjalnym stanowiskiem państwa ukraińskiego”– poinformowało biuro Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Fokin powiedział w wywiadzie dla Strana.UA, że nie przyjęcie specjalnego statusu Donbasu „nie może prowadzić” do pokoju. Zwrócił on uwagę również na to, że opowiada się za amnestią generalną. Zdaniem szefa gabinetu prezydenta, Andrieja Jermaka, takie stwierdzenie jest osobistym stanowiskiem Fokina.

„Oddzielmy stanowisko osobiste od stanowiska delegacji. Witold Fokin właśnie dołączył do procesu negocjacji i zajmuje się tematem. I tylko kilka odrażających i niejednoznacznych sformułowań, na które z jakiegoś powodu zgodził się poprzedni rząd, dziś strona ukraińska stara się złagodzić lub zastosować wyłącznie w ramach ukraińskich interesów narodowych”– napisał Jermak w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej gabinetu prezydenta.

Według niego amnestia nie może dotyczyć tych osób, które popełniły zbrodnie wojenne, brali zakładników, torturowali i zabijali jeńców, handlowali ludźmi, uczestniczyli w finansowaniu terroryzmu i popełnili inne poważne przestępstwa.

„Istnieją wyraźne czerwone linie, które prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie oceniał. W związku z tym stanowisko delegacji ukraińskiej w Mińskiej TGK jest w pełni zgodne z interesami narodowymi Ukrainy”– tym wnioskiem zakończył swoje oświadczenie Jermak.

Jak widać, nawet te nieliczne głosy rozsądku, są pod wpływem rozbudzonego „patriotyzmu” banderowskiego, głosem wołającym na puszczy, a nie dość tego oficjalnie negowane.

Czy jest wzt. szansa w świetle powyższych faktów na jakiekolwiek pokojowe rozwiązanie kwestii Donbasu i odzyskanie nad jego całością kontroli przez władze centralne?

Szanse w tej chwili maleją do zera……no chyba, że nastąpi na Ukrainie jakiś cud.

https://www.president.gov.ua/ru/news/okremi-komentari-vitolda-fokina-ne-vidobrazhayut-oficijnoyi-63205

*

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu informują, że:

„Dwóch żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy zginęło, czterech zostało rannych w wyniku eksplozji ukraińskiej miny w strefie ‚operacji połączonych sił’”– przekazał Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej Departamentu Milicji Ludowej ŁRL.

„Według źródeł w dowództwie zgrupowania operacyjno-taktycznego ,Północ’, na rozkaz dowódcy jednego z oddziałów 30 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy, w nocy podczas eksploracji terenu w pobliżu ich pozycji w wyniku nieuprawnionej operacji (mina przeciwpiechotna POM-2) zginęło dwóch żołnierzy, a czterech zostało rannych”– poinformował Mazeikin.

Mazeikin wyjaśnił, że detonacja nastąpiła, gdy nowe miny zostały zainstalowane na istniejącym polu minowym z powodu braku map pól minowych w jednostce i braku inżynieryjnego rozpoznania terenu.

„Kładzenie min prowadzili mechanicy-kierowcy, którzy nie mieli odpowiedniego przeszkolenia ze względu na brak etatowych inżynierów w jednostce”– dodał rzecznik prasowy DML ŁRL.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, minionej doby przedstawiciel DRL w WCKiK poinformował o silnej eksplozji do jakiej doszło o godzinie 07:00 w rejonie wsi Wierchnietoretczoje. „Prawdopodobnie był to wybuch miny”- głosi komunikat przedstawicielstwa WCKiK DRL.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

3 min.


„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 01 вересня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається повністю контрольованою нашими воїнами. Дотримуючись повного і всеосяжного режиму припинення вогню військовослужбовці Збройних Сил України та інших складових сил оборони продовжують сумлінно виконувати свої завдання за призначенням.
Минулої доби, 31 серпня, у районі проведення операції Об’єднаних сил, зафіксовано 2 факти порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації. Так, провокацію зі стрілецької зброї відмічено на ділянці фронту поблизу Водяного. Крім того, неприцільні постріли з підствольного гранатомету зафіксовано поблизу Авдіївки. Ці вогневі провокації противника не несли загрози нашим захисникам, тому українські підрозділи зброю у відповідь не застосовували.
Бойових втрат, внаслідок ворожих пострілів, не було.
Від початку поточної доби, 01 вересня, на усіх ділянках фронту спостерігалася тиша, порушень повного та всеосяжного режиму припинення вогню не зафіксовано.
Підрозділи Об’єднаних сил, дотримуючись умов припинення вогню, перебувають напоготові до адекватного реагування на будь-які зміни оперативної обстановки та підступні дії противника.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає.
Варто зауважити, що у зв’язку із погіршенням епідеміологічної ситуації в Україні, за рішенням Командувача об’єднаних сил з першого вересня посилено заходи із профілактики поширення COVID-19. Стосуються вони як військових, так і цивільних громадян котрі проживають чи планують перебувати на території Донецької та Луганської областей. Контролюватиметься обов’язкове використання засобів індивідуального захисту та дотримання соціальної дистанції. А також, виконання, в умовах карантину, правил пасажирських перевезень на автостанціях, залізничних вокзалах, зупинках громадського транспорту.
В умовах карантинних обмежень функціонуватимуть і контрольні пункти в’їзду/виїзду, які від сьогодні, 1 вересня, перейшли на осінній режим роботи. Відтепер перетин лінії розмежування здійснюється у період з 07.00 до 18.30.
Ситуація у районі проведення операції залишається повністю контрольованою українськими воїнами.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.09.2020r.- 1900 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam,
  W temacie wstępniaka.
  cytat:
  „Według niego (Jermak-dopisek mój) amnestia nie może dotyczyć tych osób, które popełniły zbrodnie wojenne, brali zakładników, torturowali i zabijali jeńców, handlowali ludźmi, uczestniczyli w finansowaniu terroryzmu i popełnili inne poważne przestępstwa.”
  Problem w tym, że ukraińskie prawodawstwo szeroko rozumie na przykład termin „finansowanie terroryzmu”. Według ustawodawstwa Ukrainy KAŻDY kto płacił podatki w DRL czy ŁRL finansował terroryzm.
  Przykładowo Pan Balczun onegdaj też miał byś oskarżony z tego paragrafu, bo centrala wypłacała pensje konduktorom z Doniecka(!)
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/analizy-debata/analizy/ukraina-kolej-balczun/
  Jak każdy przedsiębiorca zostanie „podciągnięty do odpowiedzialności” to rzeczywiście trzeba będzie zakładać obozu internowania.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Witam również!

   Otóż, problem jest znacznie szerszy, bo o wiele większej liczby zbrodni i przestępstw, z listy Jermaka popełnili bojcy ATO (obecni OPS)- a szczególnie z przeróżnych formacji ochotniczych. Tak więc, przede wszystkim oni powinni zostać poddani pod osąd wymiaru sprawiedliwości, ze względu na to, że są pod jurysdykcją Kijowa.
   Niestety Jermak, i wielu mu podobnych neobanderowców-pseudopatriotów, pomija milczeniem tą kwestię, natomiast chce karać tych którzy bronili się przed banderowską agresją.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Władze i mieszkańcy obu republik są świadomi wrogości i nienawiści ze strony ukraińskiej i nikt nie zgodzi się na powrót pod żółto niebieską flagę, która wraz z tryzubem stała się symbolem wojny, cierpienia i śmierci.

   Polubione przez 6 ludzi

 2. „PEREMOHA” która w „ZRADE” sie przeodziła. Ukromedia z zachwytem o tym że ‚Antonow” zdołał zbudować JEDEN egzemplarz An-178 bez wyprodukowanych w Rosji komponentów. Samolot miał zostać wykonany na zamówienie klientów z Peru;
  https://www.replyua.net/politika/221412-slava-ukraine-bez-rossii-gp-antonov-vypustil-pervyy-seriynyy-an-178-bez-rossiyskih-detaley.html
  Tymczasem pojawiła się informacja ze szef oddziału lotniczego peruwiańskiej policji, który miał właśnie złożyć zamówienie na zakup ukraińskiego samolotu, został aresztowany za korupcję…
  https://diana-mihailova.livejournal.com/5369715.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Zgromadzenie Ogólne ONZ wysłuchało raportu z prac Rady Bezpieczeństwa ONZ w 2019 roku, w którym znalazły się m.in informacje na temat sytuacji na Ukrainie. W jego ramach pojawiła się teza, że ​​porozumienia mińskie pozostają jedyną uzgodnioną przez strony konfliktu podstawą do osiągnięcia pokoju w drodze negocjacji w Donbasie;
  https://strana.ua/news/287211-v-oon-otmetili-vazhnost-minskikh-sohlashenij.html
  Tymczasem Serhij Harmasz członek ukraińskiej delegacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej w Mińsku zaproponował, co prawda „w swoim imieniu”, wyjście Ukrainy z porozumień mińskich, czyli sprzeciwienie się oficjalnemu stanowisku ONZ (patrz wyżej);
  https://strana.ua/news/287234-harmash-vystupaet-za-vykhod-ukrainy-iz-minskikh-sohlashenij.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. 29 sierpnia policyjny ‚specnaz” KORD uwolnił uprowadzonego z Kijowa i przetrzymywanego przez tydzień „na terytorium obwodu kijowskiego” biznesmena. Za jego uwolnienie porywacze domagali się okupu w wysokosci 2 mln dolarów. W wyniku „specoperacji” zatrzymano 6 bandytów, w tym zleceniodawcę porwania, zabezpieczono także znajdujacych się w ich posiadaniu 12 granatników ręcznych, 28 granatów, ponad 5000 nabojów do broni automatycznej, pistoletów, a także zapalniki i 400 gramów trotylu;
  https://strana.ua/news/287265-krishchenko-zajavil-chto-politsija-osvobodila-pokhishchennoho-v-kieve-biznesmena.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem ukraiński portal ‚Strana.ua” poinformował że 12 sierpnia tego roku zakończył się proces jedynej osoby która zatrzymano w związku z ostrzałem budynków mieszkalnych w Mariupolu (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) 24 stycznia 2015 roku. Jedynym zatrzymanym w zwiazku ze sprawą był mieszkaniec Mariupola którego ukrobezpieka (SBU) oskarżyła o to ze miał być „osobą korygująca ostrzał separatystów”. Jak sie jednak okazuje w wydanym przez sąd orzeczeniu nie ma ani słowa o tym że „korygował ogien separatystów” , anie że w ogóle był zamieszany w całe zdarzenie. Co wiecej, nie ma tez tam wzmianki o tym ze za ostrzał odpowiadają ‚separatyści”, albo Rosja o czym cały czas „trąbiła” strona ukraińska (!)
  W artykule poinformowano także o tym ze „dowody” w sprawie, m.in filmik mający „potwierdzić udział w zdarzeniu rosyjskich sił zbrojnych” dostarczyło w 2018 roku „stowarzyszenie twórcze” założone przez…byłego męża pełniacej obowiązki minister zdrowia Ukrainy, za Poroszenki, Uljany Suprun, Marko Suprun, powiązany ze środowiskami banderowskimi i neonazistowskimi, który jest twarzą medialną” portalu ‚Stopfake”.
  Przypomniano także o ciągłym zmienianiu „wersji” jakie przedstawiała w sądzie SBU, a które na szczeście dla jedynego oskarżonego sąd odrzucał. Co jednak nie przeszkodziło przetrzymywać go 5 lata w areszcie sledczym a następnie skazać na 9 lat więzienia, jednak w sierpniu 2019 roku opuścił on więzienie na mocy tzw. ustawy Sawczenko;
  https://strana.ua/articles/analysis/287034-kak-sbu-rassledovalo-obstrel-mariupolja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Pozostający „pół roku bez pracy” były premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk został już „zagospodarowany”. Jak się okazało znalazł posadę w…amerykańskim thin-thanku „Atlantic Council”, powiązanym z kręgami amerykańskiej Partii Demokratycznej i „węgierskim filantropem” Sorosem. Warto przy tym przypomnieć, że o Honczaruku krążyły plotki że jest „tęczowy”, oprócz tego lubił także pokazywać się jako „szczyry ukroptriota” uczestnicząc m.in w koncertach zespołów muzycznych deklarujacych poparcie dla banderyzmu i neonazizmu;
  https://strana.ua/news/287273-eks-premer-honcharuk-stal-sotrudnikom-eurasia-center.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Artykuł o współpracy Ukrainy z MFW
  Jak autor słusznie zauważa, dla MFW nie liczył się los Ukrainy, tylko to czy zaciągnięte kredyty zostaną zwrócone. Kolejne „nakazy”, „wskazania” tylko wpędzały kraj w coraz większą recesję i powodowały ubóstwo obywateli. Kontynuowanie współpracy to dalej brnięcie w tym bajorze, zerwanie współpracy podważy wiarygodność kredytową i spowoduje znaczne zwiekszenie się kosztów obsługi długu (wiesze oprocentowanie kredytów)
  i na koniec smutna konkluzja (cytat z artykułu:)
  Teoretycznie jest jeszcze trzecia droga – danie po łapach wszystkim umocowanym politycznie graczom, którzy prawdopodobnie pustoszą kasę państwa, wyciągając z niej co roku liczone w miliardach dolarów kwoty znacznie przewyższające kolejne programy współpracy i transze MFW, oraz samodzielne prowadzenie racjonalnej polityki gospodarczej. Tyle tylko, że to mało realne, bo wymagałoby całkowitej przebudowy systemu przez tych, którzy przez 30 lat niepodległości Ukrainy go budowali i dziś z niego korzystają.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/rynki-finansowe/bankowosc/mfw-na-ukrainie-jeszcze-partnerstwo-czy-juz-zarzad-komisaryczny/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. „Zagospodarowany” został takze były wysłannik Departamentu Stanu USA na Ukrainie Kurt Volker, który otrzymał posadę członka zarządu spółki „BGS Rail”, będącej ukraińską filią litewskiej „Baltic Ground Services”. Spółka której „zarządzaniem się” zajmie Volker para się leasingiem sprzętu kolejowego na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/287286-kurt-volker-stal-chlenom-soveta-direktorov-bgs-rail.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Takie małe OT
  Wywiad z prezesem HSW, lidera polskiej zbrojeniówki.
  Prawdę powiedziawszy nie najlepiej odebrałem wypowiedzi prezesa. Informacje są niestety pesymistyczne, chociaż stara się je przekazać w dobrym świetle. Przykładowo: znów(przez MON, nie przez spółkę) przedłuża się czas przyjęcia na stan nowych transporterów opancerzonych i wozów bojowych (Rosomak, Borsuk), brakuje zamówień krajowych, brakuje wizji budowy obrony przeciwlotniczej.
  I najgorsze w tym wszystkim, że HSW radzi sbie nieźle jak na warunki polskie :/
  https://www.defence24.pl/wiecej-krabow-i-tysiac-wiez-prezes-hsw-dla-defence24pl-widzimy-szerokie-pole-wspolpracy-produkcyjnej-z-wieloma-spolkami-pgz

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT z naszego niezszcesnego kraju, czyli nie tylko narkomani ale i pijacy, za kierownicami warszawskich autobusów. Cytat „Stołeczni policjanci zatrzymali kierowcę autobusu miejskiego, który w organizmie miał ponad dwa promile alkoholu. Wcześniej jedna z pasażerek uniemożliwiła mu dalszą jazdę, odbierając kierowcy kluczyki”;
  https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/kierowca-autobusu-w-warszawie-mial-ponad-dwa-promile-kluczyki-zabrala-mu-pasazerka/2ep2bpb

  Polubione przez 4 ludzi

 11. I powrót na Ukrainę, gdzie ostatnie „draki” sprowokowane przez „ukropatriotów” podczas tzw. marszu za prawa LGBT w Odessie, wywołały protesty dyplomatyczne Ambasad Wlk. Brytanii i Szwajcarii;
  https://strana.ua/news/287059-posly-britanii-i-shvejtsarii-prizvali-rassledovat-napadenie-na-marsh-ravenstva-v-odesse.html
  A także Ambasady USA, która wezwała do „pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za napad na uczestników marszu”;
  https://strana.ua/news/287303-posolstvo-ssha-prizvalo-privlech-k-otvetstvennosti-napadavshikh-na-lhbt-v-odesse.html
  Ps. I tak oto „tradycyjnie” już USA zaczyna zwalczać to co samo wywołało…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.