Wojna domowa na Ukrainie 05.09.2020r.- 1904 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 177.

Państwowe media białoruskie opublikowały nagranie z przechwyconych przez Mińsk negocjacji między Berlinem a Warszawą w sprawie sytuacji z Aleksiejem Nawalnym.

RIA Novosti publikuje transkrypcję tego dialogu.

– Witam, dzień dobry, Nick. Jak nasze sprawy?

– Wszystko idzie zgodnie z planem. Materiały o Nawalnym są gotowe. Zostaną dostarczone do biura Kanclerza. Czekamy na jej oświadczenie.

– Czy zatrucie jest dokładnie potwierdzone?

– Posłuchaj, Mike, w tym przypadku to nie jest takie ważne. Trwa wojna. A podczas wojny wszystkie rodzaje metod są dobre.

– Zgadzam się. Trzeba zniechęcić Putina do wtykania nosa w sprawy Białorusi. Najskuteczniejszym sposobem jest utopienie go w problemach Rosji, a jest ich wiele. Ponadto w najbliższym czasie będą miały wybory, dzień głosowania w regionach Rosji.

– To właśnie robimy. Jak twoje sprawy na Białorusi?

– Szczerze mówiąc, nie bardzo. Prezydent Łukaszenko okazał się trudnym orzechem do zgryzienia. Są profesjonalni i zorganizowani. Oczywiste jest, że Rosja ich popiera. Urzędnicy i wojsko są lojalni wobec prezydenta. Póki co, pracujemy. Resztę przekażę na spotkaniu, a nie telefonicznie.

– Tak, rozumiem. Do zobaczenia, na razie.

Wcześniej niemiecki rząd poinformował, że Nawalny został rzekomo otruty środkiem nerwowym z grupy Nowiczok. Następnie szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że Unia Europejska zastrzega sobie prawo do nałożenia sankcji na Rosję.

Jednocześnie sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow przypomniał, że rosyjscy eksperci również testowali różne wersje, ale w ciele Nawalnego nie znaleziono żadnych toksycznych substancji. Pośpiech, z jakim Stany Zjednoczone i Unia Europejska przyjęły wyniki badań niemieckich laboratoriów, uznało za podejrzane przez rosyjskie MSZ. Dyplomaci przyznali, że oświadczenie o zatruciu miało na celu uzasadnienie niektórych przygotowanych wcześniej „środków zaradczych”.

Naukowiec Leonid Rink, który uczestniczył w opracowaniu Nowiczoka, powiedział RIA Nowosti, że objawy Nawalnego są zupełnie inne niż te, które występują podczas zatrucia tą toksyną.

Powracając zaś, do upublicznionej przez białoruski wywiad rozmowy telefonicznej, która jakoby ma dowodzić, że sprawa wykrycia w cele Nawalnego śladów Nowiczoka, jest zachodnim spiskiem, to jednak trzeba stwierdzić, że pojawia się tu zbyt wiele niewiadomych.

Po pierwsze, nie podano na jakim poziomie decydenckim odbyła się ta domniemana rozmowa oraz kto ją prowadził i w jakim celu, a także jej okoliczności. Tak więc, możemy z udostępnionej relacji przyjąć, że jest to jakaś spreparowana i niechlujnie spaprana operacja dezinformacyjna.

Po drugie, jak z treści rozmowy wynika, jeden z rozmówców związany jest w jakiś sposób z Białorusią (ambasada polska?), tylko w jakim celu miałaby się ta osoba spotykać bezpośrednio ze swym niemieckim odpowiednikiem? Decyzje zapadają w takich sprawach na samym szczycie, a ludzie tego poziomu decyzyjnego są tylko ich wykonawcami. Wzt. tu jakieś międzynarodowe konsultacje, czy też konszachty, nie wchodzą w grę.

Brak zaś konkretnych danych na temat jakoby podsłuchanych osób, powoduje, że nie można się do tego w żaden sensowny sposób odnieść.

I dlatego też, ten „super” porażający i demaskujący materiał Łukaszenki i jego służb, traktuję całkowicie jako niewiarygodny. Podobnie jak poprzednią sprawę aresztowanej w Mińsku grupy Wagnera. Łukaszenka dał się wciągnąć w jakąś mało poważną grę…….

https://ria.ru/20200904/navalnyy-1576801535.html.

*

Ponad 50 ukraińskich żołnierzy ucierpiało w wyniku pożaru spowodowanego eksplozją składów amunicji.

Ponad 50 żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) zostało rannych w pożarze spowodowanym eksplozją składów amunicji dwóch brygad w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS). Poinformował o tym oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy.

„Liczba żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy i ludności cywilnej, spowodowana eksplozją składów amunicji 25 i 14 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy, rośnie z każdą godziną”– powiedział Osadczy.

Według danych przedstawionych przez przedstawiciela dowództwa Milicji Ludowej ŁRL „całkowita liczba ofiar i ofiar pożaru przekroczyła 50 ukraińskich żołnierzy, którzy samodzielnie próbowali powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia”.

„Spośród nich ośmiu żołnierzy zaginęło, z tego sześciu zginęło w wyniku eksplozji amunicji, w tym czterech zabitych zostało zidentyfikowanych’ są; to starszy sierżant Bondarenko, porucznik Tokariew, starsi żołnierze Bieliakowski i Głazier” – powiedział przedstawiciel departamentu obrony ML ŁRL.

Dodał, że pożar zniszczył siedem jednostek wozów i pojazdów opancerzonych, „w tym bojowy wóz piechoty BMP-2, transporter opancerzony BTR-60, a także zaporowy pojazd inżynieryjny IMR-2 i pułkowy wóz ziemny PZM-2”.

Jak z tego wynika, po stronie USZ w czasie całkowitego przestrzegania broni, straty dzienne są znacznie wyższe niż w okresie bezpośrednich walk.

Poza tym, jak poinformował wywiad DRL; „W ciągu ostatnich dwóch tygodni 11 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy zostało zatrzymanych w strefie OPS za przemyt”.

Wywiad DRL ustalił lokalizację magazynów przeładunkowych na terytorium kontrolowanego przez Kijów Donbasu, przez które przemycano broń i amunicję ze strefy ukraińskiej OPS. Adresy czterech z nich podał wczoraj, zastępca szefa Wydziału Milicji Ludowej Eduard Basurin.

„Magazyny ze skradzioną bronią i amunicją, które znajdują się pod ochroną zbrojną Prawego Sektora i Azowa, znajdują się również we wsi Jurjewka w obwodzie manguszowym, w byłym obozie zdrowia dla dzieci Alje Parusa, w Nowogródkowce na terenie Zakładów Budowy Maszyn w Awdejewce pod adresami: Ulica Mołodieżnaja 15 i Sobornaja 249”– poinformował Basurin.

Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni w strefie OPS zatrzymano 11 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy zajmujących się przemytem. Ponadto ukraińskie służby specjalne ustaliły, że w okolicach Kijowa, Charkowa i Żytomierza zorganizowano skrytki do przechowywania broni i amunicji.

„Obecnie kierownictwo MON i dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy planuje wzmocnienie wszystkich punktów kontrolnych na granicach strefy OPS, a także w głębi kraju”– podsumował Eduard Basurin.

A poza tym, na froncie w Donbasie, drugą dobę z rzędu utrzymuje się absolutny spokój, i wszystkie warunki zawieszenia broni, wraz z ich Środkami Dodatkowymi, są ściśle przestrzegane.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 5 вересня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції залишається повністю контрольованою підрозділами зі складу Об’єднаних сил. Українські захисники продовжують неухильно дотримуватися умов повного та всеосяжного режиму припинення вогню та сумлінно виконувати свої завдання за призначенням.
Минулої доби, 4 вересня, було зафіксовано один факт порушення режиму припинення вогню. Так, поблизу населеного пункту Авдіївка противник здійснив поодинокі постріли з гранатометів та кілька коротких черг – зі стрілецької зброї. На провокації ворога наші захисники вогонь у відповідь не відкривали. Бойових втрат та поранень, внаслідок ворожих пострілів, серед особового складу Об’єднаних сил немає.
Від початку поточної доби, 5 вересня на усіх ділянках відповідальності українських підрозділів обстрілів з боку збройних формувань Російської Федерації не зафіксовано.
Наші воїни продовжують виконувати поставлені завдання та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.
Також у районі проведення операції належно виконують завдання й інші підрозділи Об’єднаних сил. Зокрема, наразі триває ліквідація пожеж. Підрозділи Збройних Сил України спільно з вогнеборцями ДСНС беруть участь в гасінні вогню поблизу населених пунктів Лопаскине, Трьохізбенка, Новгородське та Красногорівка. До ліквідації пожеж залучена необхідна кількість техніки та особового складу.
Важливо, що у прифронтових районах саперами Об’єднаних сил розміновано більше десяти гектарів території, знайдено та передано на знищення 58 вибухонебезпечних предметів.
Окрім цього, для мінімізації наслідків артилерійських обстрілів попередніх років рятувальники Об’єднаних сил проводять роботи з відновлення пошкоджених житлових будинків та об’єктів інфраструктури. Тільки за минулу добу вони відремонтували 11 будинків. Ще на дев’яти об’єктах роботи продовжуються.
Ситуація в районі проведення Операція об’єднаних сил / Joint Forces Operation залишається повністю контрольованою українськими воїнами.

Сала Україні!

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 05.09.2020r.- 1904 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wieści z Donbasu. Lider DRL Denis Puszylin oficjalnie poinformował że wobec tego ze siły prokijowskie nie wypełniły żądań strony republikańskiej odnosienie likwidacji swoich pozycji obronnych które zostały zbudowane z naruszeniem obowiązujacych obie strony porozumień, 7 września zostaną one ostrzelane przez artylerię DRL. Rzecz idzie o pozycje ukraińskiej armii w okolicy Gorłówki;
  https://strana.ua/news/288018-pushilin-budet-streljat-po-ukrainskim-transhejam.html
  Tymczasem ukraińskie państwowe Biuro Śledcze (PBŚ) zatrzymało podpułkownika SBU służacego w poblizu „frontu” który dorabiał sobie do pensji, który wszedł „w zmowę’ w jednym z mieszkańców republik i przerzucał przez rzekę graniczna z republikami, za pomocą wędki, walutę zarabiając na „zysku z nielegalnych obrotów walutowych z powodu różnicy w kursach wymiany”;
  https://dnews.dn.ua/news/753713

  Polubione przez 3 ludzi

 2. ‚Bezdomni” z…ukraińskiej armii. W Czerkasach 2 wrzesnia zdumieni ukraińscy podróżni zobaczyli ukraińskich wojskowych śpiących na terenie dworca autobusowego. Jak się okazało byli to świezo powołani w szeregi ukraińskich sił zbrojnych, którzy po przyjeździe do swojej jednostki docelowej, zostali poinformowani ze nie jest ona gotowa na ich przyjecie dlatego też poradzono im by sobie znaleźli jakiś nocleg. jednocześnie zabroniono im kontaktowania się z kimkolwiek, w tym za pomoca telefonów, tłumacząc to obowiązującą ich tajemnicą wojskową;
  https://strana.ua/news/288028-novobrantsy-v-cherkassakh-doekhali-do-voennoj-chasti.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Jest bardzo gorąco, noce też są tam ciepłe, a więc po prostu mogli sobie zorganizować biwak w lesie, co samo w sobie jest bardzo dużą dodatkową atrakcją. Zaś wybierając dworzec, wykazali się mentalnością żulii bez wyobraźni.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie sprzedaży ukraińskiego przedsiębiorstwa ‚Motor Sicz” o które toczy się faktyczna „amerykańsko-chińska wojna”. Ukromedia poinformowały że chińska firma „Skyrizon” która ogłosiła się właścicielem ‚Motor Siczy” po tym jak dokonała zakupu 56 % akcji przedsiębiorstwa w 2016 roku, moze odsądzić od ukraińskiego państwa aż 3,5 mld dolarów odszkodowania. „Skyrizon” miał juz w tej sprawie złożyć oficjalną skargę w ukraińskim Ministerstwie Sprawiedliwości, powołując sie przy tym na umowę ukraińsko – chińską z 1992 roku. Cytat „Zgodnie z nią strony zobowiązały się do zapobiegania wywłaszczaniu inwestycji oraz równego traktowania inwestorów zagranicznych. W tym kontekście chińscy inwestorzy w Motor Sicz uważają, że nie dopuszczając ich do przedsięwzięcia, państwo ukraińskie faktycznie wywłaszczyło ich majątek”;
  https://strana.ua/news/287979-za-otkaz-ukrainy-dopustit-ikh-na-motor-sich-ktiajtsy-hotovy-suditsja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Epidemia koronawirusa na świecie. Państwowy Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich poinformował o tym że u wszystkich zaszczepionych do tej pory rosyjską szczepionką przeciwko koronawirusowi „Sputnik V” doszło do wytworzenia sie przeciwciał w organizmach. Nie stwierdzono także żadnych „poważnych zdarzeń niepożądanych: w zwiazku z przyjęciem szczepionki;
  https://ria.ru/20200904/vaktsina-1576777808.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • „Nie stwierdzono także żadnych „poważnych zdarzeń niepożądanych: w zwiazku z przyjęciem szczepionki”- poza tym, że jednemu wyrosła broda na barku, innej osobie siedem palców na prawej stopie, jeszcze innej włosy wypadły na całym ciele…..itd. itd. 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Na Ukrainie drugi pod rząd „antyrekord” w liczbie wykrytych przypadków COVID-19, czyli 2836 zainfekowanych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4270957-v-ukrayne-vtoroi-podriad-antyrekord-po-COVID-19
  W obwodzie kijowskim lekarze skarżą się ze brakuje juz miejsc dla zainfekowanych koronawirusem z objawami zapalenia płuc i nie wiedzą co mają robić. Pojawił sie zapis rozmowy jednego z ukrainskich lekarzy rodzinnych z obwodu kijowskiego z dyspozytorem kijowskiego obwodowego pogotowia ratunkowego w którym ten pierwszy informuje że ma pacjenta z ostrym zapaleniem płuc wymagającego hospitalizacji. Z kolei dyspozytor odmawia jego przyjęcia tłumacząc „że w szpitalach nie ma miejsc i absolutnie nie ma gdzie umieścić”;
  https://strana.ua/news/288027-v-kievskoj-oblasti-net-mest-dlja-bolnykh-s-koronavirusom-a-u-skoroj-testov-audiozapis-razhovora-vrachej.html
  Plus okazuje się że łóżek dla chorych z koronawirusem zabrakło nie tylko w szpitalach obwodu kijowskiego, ale w całej Ukrainie. Jak podsumowano sytuację z miejscami dla chorych z koronawirusem, miejsca dla nich w szpitalach sa tylko „w oficjalnych raportach Ministerstwa Zdrowia Ukrainy”;
  https://strana.ua/articles/analysis/288046-bolnitsy-nachali-otkazyvat-v-hospitalizatsii-bolnym-s-koronavirusom.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. „Otrucie Nawalnego”. „Nagranie rozmowy przedstawicieli Warszawy i Berlina na temat lidera opozycji Aleksieja Nawalnego wymaga weryfikacji autentyczności, ale wydaje się wiarygodne” stwierdził przewodniczacy komisji d/s WNP rosyjskiej Dumy Leonid Kałasznikow;
  https://ria.ru/20200905/gosduma-1576811736.html
  Służby prasowe MSZ Rosji przypomniały (kolejny już raz zresztą) ze badaniami i tworzeniem substancji chemicznych typu ‚Nowiczok” zajmowano sie nie tylko w ZSRR i państwach powstałych po jego upadku, ale także w państwach zachodnich, będących członkami NATO. W samych tylko Stanach Zjednoczonych twórcom technologii służących do wykorzystania „Nowiczoka” i jego pochodnych w działaniach bojowych miano wydać półtorej setki patentów;
  https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4318709
  I jeszcze w sprawie ‚otrucia Nawalnego” powiązanego oczywiście ze sprawą budowy ‚Nord Stream 2″. Szwedzki premier Stefan Leuven w wywiadzie dla niemieckiego „Frankfurter Allgemeine Zeitung” wezwał przeciwników gazociągu Nord Stream 2 do przestrzegania prawa międzynarodowego, a takze oświadczył że nie bedzie żadnego wstrzymywania budowy „NS2” w związku ze sprawa „otrucia Nawalnego”;
  https://strana.ua/news/288056-shvetsija-ne-budet-ostanavlivat-stroitelstvo-severnoho-potoka-2-iz-za-otravlenija-navalnoho.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Dantejskie sceny podczas pożaru budynku mieszkalnego w Kijowie. Uciekając przed pożarem w mieszkaniu na 24 pietrze, kobieta wyszła przez okno i stanęła na zawieszonym za nim klimatyzatorze. Udało się ją uratować jednak z cięzkimi obrażeniami trafiła na oddział intensywnej terapii; читайте -https://tsn.ua/ru/kyiv/pozhar-v-mnogoetazhke-kieva-v-kakom-sostoyanii-postradavshiy-i-chto-meshalo-spasatelyam-tushit-ogon-1619812.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. „Haniebna zdrada” w „talk-show” w ukroTV prowadzonym przez popularnego ukraińskiego „showmana” Sawika Szustera. W jego trakcie RedNacz ukraińskiego portalu ‚Censor.net” jednocześnie „szczyry ukropatriota” Jurij Butusow potwierdził informację przekazaną przez Prezydenta Rosji że za „zatrzymanie wagnerowców na Białorusi” stały tak naprawę amerykańskie „specsłużby”;
  https://www.politnavigator.net/savik-shuster-znachit-putin-byl-prav.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • „…za „zatrzymanie wagnerowców na Białorusi” stały tak naprawę amerykańskie „specsłużby””- zapomniał przez skromność dodać, że przy bardzo aktywnym współudziale służb ukraińskich.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Ojcu powinien przede wszystkim podziękować za wygrane wybory, a nie ściemniać……a poza tym, jak widać Kaczelknik jest bez wątpienia uszczęśliwiony całą sytuacją. Zależy mu na sojuszu z rezunami, bo śni mu się w majakach „międzymorze”.

   Pewnie majaczenia te wzięły się z tego, że brat mieszkał nad Bałtykiem w Sopocie? Oczywiście w komunałce 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 9. A w upadającym mocarstwie pandemia BML, niestrudzenie i w pocie czoła podcina gałąź na której wygodnie sobie gniazdka uwiła:

  I dobrze!!!!!

  Teraz niech sami zobaczą, jak wygląda życie w kraju ogarniętym „kolorową rewolucją”.

  Może już nigdy nie sięgną po tą podstępną broń?

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. „Otrucie Nawalnego”. Cytat „Rosyjska Państwowa Izba Lekarska zaproponowała niemieckiej Federalnej Izbie Lekarskiej powołanie wspólnej grupy eksperckiej, która zajęłaby się zbadaniem „przyczyny stanu Aleksieja Nawalnego”. Poinformował o tym w sobotę szef rosyjskiej izby Leonid Roszal”;
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/lekarze-proponuja-niemcom-wspolna-grupe-ekspercka-w-sprawie-nawalnego/ke37qvp,79cfc278
  I jeszcze w temacie, czyli „uderzenie otruciem” chyba jednak nie odniosło oczekiwanego (za Oceanem) skutku. Kanclerz Niemiec a wraz z nią niemieccy przemysłowcy nie zamierzają porzucic projektu budowy ‚Nord stream 2″;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-09-05/merkel-s-russian-pipeline-dilemma-laid-bare-by-poisoning-uproar
  Ps. No to teraz pozostają już chyba tylko naloty dywanowe na niemieckie miasta…

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.