Wojna domowa na Ukrainie 07.09.2020r.- 1906 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 179.

Leonid Krawczuk: strona ukraińska jasno i konsekwentnie przestrzega reżimu całkowitego i kompleksowego zawieszenia broni.

W niedzielę 6 września w Kijowie odbyło się rozszerzone spotkanie kierownictwa delegacji ukraińskiej w Trójstronnej Grupie Kontaktowej (TGK), na którym obecni byli m.in. wicepremier Ukrainy- minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów (TOT) Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy Andrij Taran oraz przedstawiciele Sztabu Generalnego Ukrainy.

Spotkanie poświęcone było rozpatrzeniu publicznych wypowiedzi członków nielegalnych ugrupowań zbrojnych o groźbach otwarcia ognia na stanowiska Sił Zbrojnych Ukrainy w okolicach Gorłówki.

Uczestnicy spotkania dokonali szczegółowej analizy sytuacji, po wysłuchaniu raportów przedstawiciela grupy roboczej TGK ds. bezpieczeństwa, przedstawicieli Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, a także uwzględniając raport Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE z dnia 5 września 2020 r.

„Bardzo doceniamy pełne i wszechstronne zawieszenie broni, które osiągnięto 27 lipca. Dlatego na bieżąco monitorujemy wdrażanie porozumień i zależy nam, aby proces normandzki jak najszybciej przyniósł rezultaty. Strona ukraińska zrobi wszystko, by nie dopuścić do zerwania zawieszenia broni w Donbasie”– podkreślił szef ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej Leonid Krawczuk.

Z dokumentu OBWE jakoby jasno wynika, że ​​Misja prowadziła obserwację lotniczą w rejonie osady Szumy i nie ujawniła żadnych zmian w dotychczasowych pozycjach Sił Zbrojnych Ukrainy w porównaniu z 5 lipca 2020 r. Oznacza to, że SMM OBWE faktycznie potwierdza brak jakichkolwiek zmian w układzie pozycjonowania Sił Zbrojnych Ukrainy, co byłoby sprzeczne z porozumieniami TGK z 22 lipca 2020 r. w sprawie środków wzmacniających zawieszenie broni.

Uczestnicy spotkania potwierdzili, że strona ukraińska wyraźnie i konsekwentnie przestrzega pełnego i kompleksowego zawieszenia broni.

„Ważne jest, aby zostało to w pełni potwierdzone w raportach SMM OBWE”– dodał szef ukraińskiej delegacji do TGK.

Szczególną uwagę na spotkaniu poświęcono incydentowi, który miał miejsce 6 września, w wyniku którego ranny został ukraiński żołnierz prowadzący prace przy rozbiórce wypalonej ziemianki. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności incydentu, uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że indywidualne prowokacje TOT nie mogą i nie staną się podstawą do zakłócenia procesu pokojowego. Oznacza to, że strona ukraińska zrobi wszystko, aby zapobiec zerwaniu rozejmu w Donbasie.

Po spotkaniu szef ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej Leonid Krawczuk przekazał sprawozdanie strony ukraińskiej Specjalnemu Przedstawicielowi Urzędującego Przewodniczącego OBWE na Ukrainie, Heidi Grau.

https://www.president.gov.ua/ru/news/leonid-kravchuk-ukrayinska-storona-chitko-j-poslidovno-dotri-63333.

No i w ten sposób ponownie strona ukraińska zamiotła problem pod dywan. Ciekawe wzt. czy szef DRL wyda dzisiaj rozkaz ML DRL ostrzelania tych umocnień i budowli inżynieryjnych, które USZ rozbudowały ostatnio naruszając w ten sposób Dodatkowe Środki wzmacniające porozumienie pokojowe?

A że do takich naruszeń bez żadnych wątpliwości doszło, są na to dowody w postaci filmów, które były upublicznione przez władze DRL i każdy je mógł sobie obejrzeć. M.in filmy te zamieszczałem na swoim blogu, w relacjach z kolejnych dni wojny domowej na Ukrainie.

*

A na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze nie dość, że dopuszczają się naruszania Dodatkowych Środków, to naruszają też warunki zawieszenia broni, do czego doszło o godzinie 16:00 na obrzeżach Doniecka, gdzie USZ przeprowadziły ostrzał z broni maszynowej z kierunku Piasków w stronę serwisu „Volvo-Center” oraz o godzinie 16:25 na południowy-zachód od Gorłówki przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (1 użycie, 1 granat), z kierunku Troiczkoje w stronę Krasnego Partizana (ukr. Betmanowe).

Poza tym, w dniu wczorajszym obserwatorzy SMM OBWE odnotowali obecność 10 sztuk BMP USZ w pobliżu miejscowości Zaicewo k. Gorłówki, co narusza klauzulę nr. 3 Dodatkowych Środków służących wzmocnieniu i kontroli obecnego nieograniczonego zawieszenia broni.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 7 вересня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил загострилась.
Минулої доби, 6 вересня, збройні формування Російської Федерації порушили домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року. Чергами з автоматичного станкового гранатомета ворог обстріляв позиції українських захисників поблизу Красногорівки. У результаті обстрілу поранення отримав військовослужбовець Збройних Сил України. Воїну вчасно надали медичну допомогу та доправили його до лікувального закладу.
На іншій ділянці фронту противник відкрив прицільний вогонь зі стрілецької зброї по наших захисниках неподалік Причепилівки, що на Луганщині. Внаслідок обстрілу один український військовослужбовець загинув.
Упродовж минулої доби російські окупаційні війська двічі здійснили і провокативні постріли з підствольного гранатомета в районі населеного пункту Шуми.
Українські воїни продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.
З початку поточної доби, 7 вересня, на усіх ділянках відповідальності українських підрозділів обстрілів з боку противника не зафіксовано. Режим тиші зберігався по всій лінії розмежування.
Українські захисники повністю контролюють ситуацію в районі проведення операції.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 07.09.2020r.- 1906 dzień od nowego rozejmu.

 1. W ukromediach o mozliwym ‚zaostrzeniu sytuacji na froncie na Donbasie” w związku z ostatnimi wypadkami (o czym we ‚wstępniakach”);
  https://strana.ua/news/288263-v-oos-sehodnja-mozhet-nachatsja-novaja-faza-voennykh-dejstvij-chto-proiskhodit.html
  A tymczasem gubernator obwodu ługańskiego, z nadania Kijowa, wzywa do zdjecia „blokady” z ŁRL dzięki czemu przywrócone zostaną więzi gospodarcze i skorzysta na tym strona prokijowska;
  http://novosti.dn.ua/news/304605-glava-luganskoy-oga-vystupyl-za-snyatye-ehkonomycheskoy-blokady-s-ordlo

  Polubione przez 4 ludzi

 2. news militarny z Ukrainy
  Na wyposazenie ukraińskiej marynarki wszedł kolejny kuter. Ciekawa jest nazwa okrętu. Tak jak nakazuje tradycja okręty tej klasy ochrzczono nazwą miasta -ten ma nazywać się „Kostopol”. Dlaczego wybrano takie małe miasteczko? Ponoć na cześć marynarza UA, który urodził się w tym mieście i zginął w marcu 2017 roku(!) podczas misji bojowej. Więcej informacji o tym marynarzu jednak nie znalazłem (ani co to za misja była).
  https://en.wikipedia.org/wiki/Gyurza-M-class_artillery_boat
  https://www.unian.info/society/ukraine-navy-marines-get-new-armored-artillery-boat-photo-11137049.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Warszawski Kanał Nexta zadał swym czytelnikom pytanie: ,,Czy jesteście gotowi stworzyć lub dołączyć do Milicji Samoobrony w celu walki ze Służbami Bezpieczeństwa?
   Informując przy tym, że aż ponad 40% ankietowanych odpowiedziało TAK, a Unia wprowadza,,progresywne sankcje osobowe na dowódców resortów siłowych, chcąc tym sparaliżować ośrodki decyzyjne, to jak sądzisz, jaka będzie reakcja ,,Wrażliwych Ludzików” Batki, przecież to jest wezwanie do ich fizycznej likwidacji.
   Służby specjalne (antyterror) wchdzące do akcji najpierw ,,neutralizują” kobiety, bo te ideą zauroczone zachowują się, jakby były w ,,ciąży urojonej”. Kolesnikowa to już trzecia kobieta , która znikła i zapewne, tak jak ta druga, zaraz się pojawi na polskiej granicy. Zapewne jej właśnie tłumaczą, że nie skryje się za plecami Babariko , bo ten z ,,mamra” szybko nie wyjdzie, a zachód chętnie by ją złożył jako ,,świętą ofiarę” na ołtarzu ,,demokratyzacji” , a ona taka piękna jest, jak splata swe paluszki w serduszko.

   Polubione przez 4 ludzi

    • Zapewne by wolała na tamtą granicę, ale Batka nie pójdzie na ten układ, bo Putin miał by wtedy alternatywę.
     No chyba, że podpisze ,,lojalkę”, by miął na nią ,,kwity” do szantażu.
     Kolesnikowa to cwana egotyczka lubiąca grać ,,solówki na pierwsze skrzypce”, a Zachód postawił na sterowną Cichąnioskę, więc pozycjonuje się na prorosyjską ,,opozycję reglamentowaną”, stąd te wywiady w rosyjskiej prasie i szukanie poplecznika w prorosyjskim Babariko.
     Wcale bym się nie zdziwił, gdyby się po jakimś czasie okazało, że to porwanie to ,,ustawka” służb, mająca na celu uwiarygodnianie jej legendy: niezłomnej , represjonowanej opozycjonistki – alter ego tchórzliwej i sprzedajnej Cichanouskiej, czyli jest to gra na rozbicie, skłócenie i zastraszenie opozycji.
     Mogę się założyć , że w tej Radzie Koordynacyjnej pozostały już tylko same Bolki , świry Świtonie i inne im podobne Gwiazdy opozycji.

     Polubione przez 5 ludzi

 3. ‚Otrucie Nawalnego”. Podobno ‚Liochę” wyprowadzili ze „śpiączki farmakologicznej” i odłaczają go od „wentylacji mechanicznej”. Lekarze mieli stwierdzić „poprawe stanu zdrowia pacjenta”;
  https://strana.ua/news/288357-sostojanie-navalnoho-uluchshilos-eho-vyveli-iz-komy-sharite.html
  Z kolei Bundeswehra, w której laboratorium miano „odkryć” czym „otruto Nawalnego”, odmówiła podania szczegółów badań tłumaczac to obowiązującą w niej tajemnicą państwową;
  https://novayagazeta.ru/news/2020/09/07/164135-bundesver-ne-mozhet-raskryvat-podrobnosti-o-rezultatah-analizov-navalnogo-iz-za-sekretnosti
  Ps. A potem sie okaże ze „próbki”, tak jak w tym fińskim laboratorium, „zniknęły”…

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Wieści z „frontu” na Donbasie, czyli kolejne straty ukraińskiej armii z powodu szalejących tam pożarów. Tzw. sztab OZS poinformował o tym ze w czasie „gaszenia pożaru w wyniku wybuchu niezidentyfikowanego ładunku wybuchowego ” zniszczony został wojskowy pojazd w wyniku czego zginał jeden a dwóch „ukrowojaków” zostało rannych;
  https://strana.ua/news/288381-odin-voennyj-na-donbasse-pohib-v-rezultate-podryv-avtomobilja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem w kopalniach w Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski) trwa strajk setek górników, którzy (jak zwykle) domagają sie zaległych wypłat, podwyżek oraz poprawy warunków pracy. Jak informuje przewodniczący Niezależnego Związku Zawodowego Górników Ukrainy Mychajło Wołyniec do protestu przyłączają się coraz to nowe zakłady przemysłowe i przedsiębiorstwa w Krzywym Rogu oraz w obwodzie dniepropietrowskim;
  https://korrespondent.net/ukraine/4271624-v-kryvom-rohe-sotny-horniaky-bastuuit-pod-zemlei

  Polubione przez 4 ludzi

   • To jeszcze nie to, za mała wściekłość, za mała desperacja wśród „luda”. Czekam, aż rząd w Kijowie z powodu zapaści służby zdrowia wdroży po raz kolejny krajową kwarantannę. Jak zamkną sklepy, zakłady, a jednocześnie ludzie dostaną większe rachunki za gaz i prąd WTEDY coś pęknie w narodzie. Rozpoczną się protesty i… no własnie nie wiadomo.
    Co się wydarzy w kraju tak mocno spolaryzowanym, skłóconym i przeżartym korupcją. Mam tylko nadzieję, że ekstrema neobanderowskie nie dorwą się do władzy.

    Polubione przez 4 ludzi

 6. Po stronie prorosyjskich separatystów w Donbasie na wschodzie Ukrainy walczą najemnicy z ponad 30 krajów, w tym np. Francji, Hiszpanii, a nawet Chile – powiedział ukraińskiej redakcji Radia Swoboda Gunduz Mamedow, zastępca prokuratora generalnego Ukrainy.
  Mamedow dodał, że Ukraina ma informacje, że na terenie Federacji Rosyjskiej utworzono specjalne centra szkoleniowe, które zajmują się werbunkiem, finansowaniem, materialnym zabezpieczeniem i szkoleniem najemników w celu wykorzystania ich w konflikcie w Donbasie.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-prokuratura-w-donbasie-walcza-najemnicy-z-ponad-30-krajow,417056.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. GDDKiA ogłosiła rozpisanie kolejnego przetargu na odcinek trasy S19. Chodzi o fragment trasy pod Białymstokiem. Komentując to wydarzenie Minister Infrastruktury określił trasę Via Carpatia jako drogę życia dla Polski wschodniej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/minister-infrastruktury-via-carpatia-to-droga-zycia-dla-wschodu/
  Komentarz: Równolegle do polskich inwestycji trwają przymiarki do poprawy infrastruktury na Ukrainie. Kijów zamierza wykorzystać środki z pożyczek (min Polski) na odbudowanie trasy szybkiego ruchu od Kijowa do granicy z Polska. Pozwoliłoby to ukraińskim przedsiębiorcom na korzystanie z Via Carpatia i łatwiejszy dostęp do rynków europejskich.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” o aresztowaniu przez Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainybyłego dyrektora Międzynarodowego Portu Lotniczego „Boryspol” a obecnie szefa linii lotniczych „Ukraine International Airlines” (własnośc oligarchy Kołomojskiego) Jewhena Dychne. NABU postawiło mu zarzut „nadużywania stanowiska”, ale w tle pojawia się walka o przejecie kontroli nad tym największym ukraińskim lotniskiem, jak zauważono w artykule „To jeden z nielicznych cennych aktywów w kraju z rocznym zyskiem poniżej 80 milionów dolarów”. O kontrolę nad lotniskiem „bije się” litewska spółka
  „BGS Rail” o której stało się ostatnio głośno w zwiazku z wejściem do jej zarządu byłego wysłannika departamentu Stanu USA na Ukrainie Kurta Volkera;
  https://strana.ua/news/288424-chto-oznachaet-delo-nabu-po-eks-hlave-aeroporta-borispol-evheniju-dykhne.html

  Polubione przez 3 ludzi

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s