Wojna domowa na Ukrainie 14.09.2020r.- 1913 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 186.

Na Ukrainie rozpoczął się proces próby siłowego obalenia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, w tym kierunku pracuje zespół jego poprzednika Petra Poroszenki. O tym poinformował na antenie kanału telewizyjnego „Zik”, deputowany Wierchownej Rady Ukrainy, Renat Kuźmin.

„Jest dość liczna grupa osób niezadowolonych z urzędującego prezydenta i gotowych przystąpić do zamachu stanu w dogodnym dla nich momencie w organach rządowych i organach ścigania oraz w strukturach władzy, w tym w armii”– ujawnił ukraiński parlamentarzysta.

Zdaniem Kuźmina tym ludziom brakuje obecnie tylko pretekstu do rozpoczęcia procesu przejęcia władzy, który zdaniem Kuźmina „zalegalizuje ich działania”, jednak jak zastrzegł; „ekipa Poroszenki już teraz stwarza wszelkie warunki do zamachu”.

Zakłada, że ​​frakcja byłego prezydenta niebawem zorganizuje „fałszywą zbiórkę podpisów” pod apelem o powołanie komisji śledczej do zbadania poczynań obecnego rządu, a po niepowodzeniu zarzuci obecnemu parlamentowi niezdolność do pracy i wezwie ludzi na ulice.

Taki rozwój wydarzeń, zdaniem Kuźmina, stanie się niezbędnym pretekstem dla tych grup społeczeństwa ukraińskiego, które są gotowe do obalenia władzy zbrojnie.

Oczywiście ma on tu na myśli, tak mocno dowartościowane w okresie rządów Poroszenki, ugrupowania ekstremalne, w tym banderowskie, skrajnie nacjonalistyczne i jawnie faszystowskie. Wszystkie one posiadają broń i odpowiednie przeszkolenie bojowe, biorąc udział w tzw. operacji antyterrorystycznej w Donbasie (ATO, obecnie Operacja Połączonych Sił).

Poza tym, szereg wyższych dowódców w wojsku jak i resortach siłowych, także grupuje licznych zwolenników Poroszenki, bo to im zawdzięczają swoje awanse i sukces materialny, często osiągany na drodze przestępstw pospolitych.

W ten sposób utworzył on wokół siebie dość szerokie grono swoich utytułowanych zwolenników, powiązanym różnymi interesami, szwindlami i towarzysko. To jest ta obecna „V kolumna”, która będzie decydowała o każdym ruchu na szczytach władzy i najbliższej przyszłości Ukrainy. To oni też nie mają interesu w tym, aby w Donbasie nastał pokój, a sytuacja na Ukrainie, unormowała się.

*

A na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, w ciągu minionej doby ukraińskie wojaki, tylko jeden raz naruszyli o godzinie 11:30 w rejonie wsi Starognatowka, warunki Dodatkowych Środków, mających na celu wzmocnienie przestrzegania procesu zawieszenia broni. Naruszenie to polegało na budowie przez trzech żołnierzy USZ nowych fortyfikacji ziemnych i modernizacji starych.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, według raportu WCKiK ŁRL, ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy odnotowano jeden ostrzał terytorium ŁRL. Poinformowała o tym służba prasowa Milicji Ludowej Republiki.

„O godzinie 09:35 wieś Żelobok została ostrzelana od strony osady Krymskoje. Trzy strzały oddano z AGS-17”– napisano w raporcie WCKiK ŁRL.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 14 вересня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається стабільною та повністю контролюється українськими захисниками.
Минулої доби, 13 вересня, 2 порушення режиму припинення вогню зафіксовано в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід». Так, неприцільні постріли з підствольних гранатометів в бік наших позицій відмічено поблизу населених пунктів Піски та Авдіївка.
У відповідь на вогневі провокації українські захисники зброю у відповідь не застосовували. Серед особового складу Об’єднаних сил, внаслідок пострілів, бойових втрат і поранень немає.
У районі проведення операції належно виконують завдання інші складові сил оборони. Так, військовослужбовцями Збройних Сил спільно з вогнеборцями ДСНС ліквідовано одну пожежу в районі населеного пункту Миколаївка та дві – неподалік Мар’їнки.
Від початку поточної доби, 14 вересня, на усіх ділянках фронту спостерігалася тиша, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.
Наші військовослужбовці продовжують виконувати поставлені завдання і перебувають напоготові надати відсіч у разі загрози їхньому життю чи здоров’ю.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

66 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.09.2020r.- 1913 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam,
  W temacie wstępniaka, Poroszenko od lat flirtuje z liderami „ochotniczych batalionów”, głównym powodem są wspólne interesy. Zarówno były Prezydent jak i neobanderowcy maja poważny problem. W sondażach wyborczych ich partie notują słabe wyniki. W demokratycznych wyborach te siły nie mają szans na zwycięstwo, dlatego pewnie przez liderów owych ugrupowań jest rozważany wariant siłowy, ale… nie sadzę by do niego doszło.
  Ukraina dzisiaj przypomina kraj III Świata w którym toczy się wojna domowa. Masa stronnictw, grup interesów i wpływu walczących o pozycje i możliwość rozkradania resztek majątku państwowego. Do tego nakłada się „protektorat” państw i instytucji zachodnich. Większość grup chce zachować obecny status quo (dlatego wszystkie próby walki z korupcją muszą zakończyć się fiaskiem). O utrzymanie względnego spokoju walczy MFW i UE.
  Poroszenko musiałby przekonać zachodnich partnerów do swojej kandydatury, a to wydaje się wątpliwe. Ewentualny zamach stanu wywołany przez neobanderowców również skazany jest na porażkę. Po pierwsze, nawet gdyby udało się obalić obecny rząd to państwa zachodnie zerwałyby współpracę i gospodarka Ukrainy rozsypałaby się jak domek z krat.
  Po drugie bez parasola ochronnego państw zachodnich FR szybko by „załatwiła wszystkie spory” na Donbasie 🙂
  Rewelacje posła ukraińskiego parlamentu to sposób na tuszowanie niekompetencji obecnej ekipy. Zeleński obiecał wiele przed wyborami, teraz nie ma jak spełnić swych obietnic. Za niepowodzenie trzeba kogoś obwinić. Płyta że „wszystko to wina Putina” już się starła, więc trzeba znaleźć kolejnych wrogów.
  https://www.ukrinform.pl/rubric-society/3064101-cztery-partie-weszyby-dzis-do-parlamentu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. I tradycyjny już news
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaapelowało do społeczności międzynarodowej o rozszerzenie sankcji wobec Rosji związku z nielegalnym zorganizowaniem i przeprowadzeniem dzisiaj przez Federację Rosyjską tzw. wyborów na czasowo okupowanych terytoriach Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola.
  https://kresy24.pl/ukraina-wezwala-do-zaostrzenia-sankcji-wobec-rosji-w-zwiazku-z-dzisiejszymi-wyborami-lokalnymi-na-krymie-i-w-sewastopolu/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie Covid-19

  Minister Zdrowia Ukrainy Maksym Stiepanow i minister zdrowia Niemiec Jens Spahn podczas rozmowy telefonicznej omówili kwestie badań klinicznych i dostępu do szczepionek przeciwko COVID-19. Poinformowało o tym Ministerstwa Zdrowia Ukrainy na Facebooku.
  „Ukraina jest wdzięczna UE i Niemcom za bezpośredni wkład finansowy i polityczne wsparcie międzynarodowej inicjatywy COVAX, dzięki której Ukraina będzie mogła otrzymać dawki szczepionki dla 20% populacji. Jednak w tym przypadku będziemy mieli ponad 30 mln osób, które będą potrzebowały szczepionki z innych źródeł” – powiedział Stiepanow.
  https://kresy24.pl/niemcy-przekaza-ukrainie-szczepionke-na-covid-19/
  Komentarz: Szczepionki wyprodukowanej przez zachodnie korporacje jeszcze nie ma. A nawet gdy już zostanie przetestowana i rozpoczną się masowe szczepienia to wpierw zostaną nim objęci obywatele Niemiec.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT z Białorusi. „Łuka” poleciał do rosyjskiego Soczi by spotkać się z WWP;
  https://strana.ua/news/289548-aleksandr-lukashenko-vyletel-na-vstrechu-s-putinym.html
  Z kolei jedna z „liderek” białoruskiej opozycji Wiktoria Cepkało, żona Walerego Cepkało niedoszłego kontrkandydata Aleksandra Łukaszenki w wyborach, w udzielonym przez siebie wywiadzie „bardzo ciepło wyrażała się o prezydencie Rosji Władimirze Putinie”;
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bialorus/jedna-z-liderek-bialoruskiej-opozycji-cieplo-o-putinie-moglby-zostac-naszym-bohaterem/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejny artykuł, z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua”, o tajemniczej ‚doradczyni” Nawalnego Marii (alias Marinie) Pewczich, mieszkance Londynu, która mieszkała z nawalnym w jednym pokoju hotelowym w tomsku a także była z nim na pokładzie samolotu gdzie poczuł sie „otruty”. Później szybko „ewakuowała się” za granicę i obecnie ma przebywać w Berlinie, towarzysząc… żonie Nawalnego.
  Z artykułu może się m.in dowiedzieć ze 33-letnia obecnie Pewczich, w 2010 roku szefowała młodzieżowej Delegacji Rosji na szczycie G8. Ukończyła The London School of Economics and Political Science, była „pomocnicą wielu brytyjskich parlamentarzystów” (i to jest bardzo ciekawy „njus” swiadczacy o tym że musiała ona, CO NAJMNIEJ, zostać „prześwietlona” przez brytyjskie „specsłużby”), obecnie jest posiadaczką luksusowych apartamentów w centrum Londynu (z widokiem na Tower Bridge) oraz właścicielką sieci księgarń w Londynie. zajmuje się także „specyficznym sportem”, czyli „trenuje w ramach programu US Navy SEAL’s”.
  Ojcem Marii ma być Konstatnyn Pewczich, rosyjski biznesmen właściciel firmy biotechnologicznej , zajmującej sie m.in produkcja innowacyjnych igieł do bezbolesnych iniekcji;
  https://strana.ua/news/289473-marija-pevchikh-kto-otravil-navalnoho-i-prichem-zdes-eho-sputnitsa-iz-londona.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Kolejny „njus” z „juesej”. Policja Nowego jorku opublikowała zdjęcia siódemki „bojowników ANTIFY” zatrzymanych przez nią pod zarzutem wandalizmu, m.in demolowali sklepy na nowojorskiej Piątej Alei. Zatrzymani „rewolucjoniści” okazali się być dziećmi zamożnych i dobrze ustosunkowanych rodziców, którzy w przerwach pomiedzy ‚rewolucyjną walką”, studiowali na elitarnych uczelniach…
  >https://www.facebook.com/usapoliticsonline/photos/a.1644837119150923/2404639859837308?_rdc=1&_rdr
  ps. I ani jednego przedstawiciela wśród nich przedstawiciela „uciemiężonej klasy kolorowej” …

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Sami swoi” po ukraińsku. Pojawiła się informacja o tym w jaki sposób członkiem trójstronnej grupy kontaktowej d/s Donbasu w Mińsku został były premier Ukrainy Witold Fokin. Tajemnicę zdradziła jego wnuczka, popularna ukraińska piosenkarka Masza Fokina, która w wywiadzie dla ukromediów pochwaliła się ze załatwiła prace „dzidziusiowi” dzieki znajomości z szefem Biura Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem;
  https://strana.ua/news/289527-fokin-voshel-v-tkh-posle-znakomstva-s-ermakom-kotoroe-ustroila-eho-vnuchka.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Kolejny skok na kasę Polaków

  Rząd planuje pełne oskładkowanie umów zlecenia. Firmy dopłacą po zmianach nawet 2,5 mld zł – pisze „Rzeczpospolita”.
  Informację o trwających pracach w tej sprawie potwierdza wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. „Wszystko wskazuje, że wyższe składki przyjdzie zapłacić przedsiębiorcom już od 1 stycznia 2021 r. Zapłacą je od wynagrodzeń osób, które pracują na co najmniej dwóch umowach zlecenia lub łączą pracę na zleceniu z etatem czy działalnością gospodarczą” – wyjaśnia „Rz”.
  https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/pelne-oskladkowanie-umow-zlecenia-plan-rzadu-pis/8w4dydf
  Komentarz: Ciekawe co na to Ukraińcy pracujący w Polsce, ich także dotknie zmiana prawa. Na 1.2 mln pracujących w Polsce Ukraińców tylko 450 tysięcy było zatrudnionych na umowę na czas (nie)określony-reszta wybierała prace na czarno umowę zlecenie i umowę o dzieło.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraińskie władze oceniły straty związane z utrata Krymu na 36 MILIARDÓW $. Straty mają ponoć powiększać się z roku na rok.
  https://www.unian.info/economics/crimea-annexation-ukraine-estimates-losses-at-about-us-36-bln-so-far-11145293.html
  Komentarz: Kurczę jakbym znów czytał rok 1984 Orwela. Z jednej strony władze w Kijowie od lat powtarzają, że zajmując Krym Rosja straciła, bo ZAWSZE więcej środków z budżetu przekazywano na ten region niż wpływało. A tu jakoś wyliczono straty, które się namnażają z roku na rok 🙂 Klasyczne dwójmyślenie.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Międzynarodowych Dumy Państwowej Natalia Pokłonska powiedziała Sputnikowi, że przesłała wysokiej komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet informacje o dostawach wody na Krym, o które ta wcześniej się zwróciła.
  Deputowana podkreśliła, że zamknięcie kanału doprowadziło do spustoszenia zbiorników wodnych, przerw w dostawach wody do miast i regionów, zasolenia gleb i stworzyło realne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców półwyspu, a także dla ekologii południowo-wschodniej części Europy.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2020091413056336-sprawa-blokady-wodnej-krymu-przez-ukraine-zostala-wyslana-do-onz-sputnik/

  Polubione przez 4 ludzi

  • I jeszcze pokłosie tej całej hecy, czyli szef rosyjskiej dyplomacji minister Ławrow odwołał zapowiadaną na jutro wizytę w Berlinie, podczas której miał się spotkac z szefem MSZ Niemiec. Cytat „Rosyjskie MSZ poinformowało, że główny cel wyjazdu okazał się nieistotny, a proponowany format negocjacji bilateralnych został poważnie ograniczony”;
   https://strana.ua/news/289655-lavrov-ne-poedet-v-berlin-15-sentjabrja-mid-rossii.html

   Polubione przez 5 ludzi

   • ,, a tutaj popłynęli zupełnie…”,
    … bo w gabinecie Merkel trwa ,,walka buldogów pod dywanem”,
    dlatego też Ławrow demonstracyjnie odwołał swą wizytę w Niemczech, bo Heiko Maas z SPD ,,proamerykański buldog” , w związku z wizytą zaczął Merkel czynić ,,fumy i fochy”.
    Podsumowując, pomimo, iż wybory odbędą się na jesień 2021 r. , to można zauważyć, że walka przedwyborcza pomiędzy CDU a SPD zaczęła się już na dobre, na dodatek spotęgowana walkami frakcyjnymi wewnątrz CDU o schedę po schorowanej już Merkel.
    W takiej sytuacji każdy pretekst, każdy kij, a szczególnie Nawalny jest dobry, by przyłożyć nim przeciwnikowi.
    Nie dbają nawet o pozory, bo żelazo trzeba kuć dopóki temat z Nawalnym jest gorący.

    Polubione przez 4 ludzi

    • Ps. SPD nie jest aż tak ,,proamerykańska” jakby się wydawało, a raczej grają w ,,proekologicznej lidze”,
     która jest przeciwko NS-2, bo chcą przejąć ,,ekozielony elektorat”.
     Jeśli NS-2 nie zostanie ukończony do wiosny 2021 r. , to budowa przeciągnie się co najmniej o kolejny rok.

     Polubione przez 4 ludzi

     • „Jeśli NS-2 nie zostanie ukończony do wiosny 2021 r. , to budowa przeciągnie się co najmniej o kolejny rok”- a wtedy cena gazu zacznie gwałtownie rosnąć, i w ten sposób zakończy się niemiecki boom gospodarczy…..oczywiście spotęgowany drastycznym zmniejszeniem współpracy gospodarczej z Rosją i eksportem do niej swoich produktów.

      Ten ruch oznaczałby koniec obecnej potęgi Niemiec.

      Pozdrawiam.

      Polubione przez 5 ludzi

     • ,,Ten ruch oznaczał będzie koniec obecnej potęgi Niemiec.”
      Przecież to są Socjal’demokraci, a tacy czy to z lewa, czy to z prawa, tak jak nasi ,,socjo’ePiSkopaci, żyją dniem dzisiejszym tylko – byle dorwać się do władzy tylko, a co będzie jutro, o to martwić się będą jutro.

      Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem na niedokończonym budynku w pobliżu Babiego Jaru w Kijowie, miejsca masowej kaźni głownie Żydów w czasie hitlerowskiej okupacji, pojawiła się gigantyczna…swastyka. Jak informują świadkowie, „dzieło” to pojawiło sie po tym jak w budynku ‚walki uliczne” mieli ćwiczyć miejscowi „ukropatrioci” przebrani w „mundury polowe”;
  https://strana.ua/news/289661-v-kieve-na-nedostroe-u-babeho-jara-narisovali-svastiku-v-tri-etazha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Trzy bombowce strategiczne B-52H sił powietrznych USA eskortowane przez ukraińskie myśliwce odbyły w poniedziałek lot w przestrzeni powietrznej Ukrainy – poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy. Takie patrolowe loty będą odbywały się regularnie – zapowiedziano.
  Podkreślono, że takie patrole będą miały regularny charakter w związku z tym, że „misje B-52 w przestrzeni powietrznej Ukrainy są częścią dawno zaplanowanego rozlokowania sześciu B-52 w bazie lotniczej Royal Air Force Fairford w Wielkiej Brytanii”.
  https://www.defence24.pl/ukraina-amerykanskie-bombowce-patrolowaly-przestrzen-powietrzna

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.