Wojna domowa na Ukrainie 15.09.2020r.- 1914 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 187.

Szef kancelarii ukraińskiego prezydenta poinformował wczoraj o tym, że wymiana więźniów w formacie „100 do 100” będzie omawiana w przyszłym tygodniu.

„Wymiana więźniów między zainteresowanymi stronami zostanie omówiona w przyszłym tygodniu”– oświadczył szef kancelarii ukraińskiego prezydenta, Andrij Jermak.

„Spodziewamy się, że już na kolejnych spotkaniach, które odbędą się w nadchodzącym tygodniu, zostanie omówiona kwestia i konkretne terminy kolejnej wymiany więźniów. Dziś na listach jest około 100 osób z każdej strony”– stwierdził Jermak.

Zaznaczył, że misja Czerwonego Krzyża pojedzie na niekontrolowane przez Ukrainę terytorium Donbasu, precyzując, że będzie to pierwszy etap przygotowań do wymiany więźniów.

Natalia Nikonorowa skomentowała wypowiedzi strony ukraińskiej dotyczące przygotowań do kolejnej wymiany więźniów.

„Kierownictwo biura prezydenta Ukrainy nadal składa bezpodstawne oświadczenia”– oświadczyła służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych DRL.

„Słyszymy w mediach wypowiedzi na temat niektórych utworzonych list do wymiany więźniów, ale tam, gdzie Kijów naprawdę musi wyrazić się w istocie, a mianowicie na platformie mińskiej, ukraińscy przedstawiciele nie robią tak śmiałych oświadczeń. Wręcz przeciwnie, w ramach negocjacji Grupy Kontaktowej bardzo trudno jest nam uzyskać ze strony ukraińskiej jakiekolwiek zrozumiałe kroki w celu rzeczywistego przygotowania wymiany, nie słowami, ale czynami”– powiedziała Natalia Nikonorowa.

Według niej, ze względu na stanowisko Kijowa, dotychczasowych dwóch wymian nadal nie można uznać za w pełni zakończone, gdyż dokumenty potwierdzające wykonanie procedury porządkowej nie dotarły od przedstawicieli Ukrainy.

„To rażące naruszenie nie tylko porozumień zawartych na terenie Mińska, ale także praw i wolności obywateli. W związku z tym nie jest możliwe i celowe przeprowadzenie nowej wymiany bez pełnego dopełnienia wszystkich formalności niezbędnych do wymiany, która już minęła”– skomentowała Nikonorowa.

Dodatkowo, Kijów nadal nie odwołał uchwały Wierchownej Rady w sprawie wyborów lokalnych, której ust. 4 jest sprzeczny z porozumieniami mińskimi.

„Jeżeli przywództwo Ukrainy naprawdę chce nie tylko zadeklarować, ale wręcz przybliżyć wymianę zatrzymanych, zalecamy, po pierwsze, w końcu zrealizować nasz postulat zniesienia naruszających pakiet środków ustaw ukraińskiego parlamentu, a po drugie wypełnienie zobowiązania do pełnego zakończenia wymian, które już miały miejsce. Jeśli chodzi o oświadczenia o osiągnięciu porozumienia w sprawie przyjęcia Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża na terytorium republiki, to jesteśmy zmuszeni stwierdzić albo amnezję, albo niedostateczną świadomość szefa gabinetu prezydenta Ukrainy, gdyż ta międzynarodowa organizacja działa w DRL od ponad 6 lat”– powiedziała szefowa Ministerstwo Spraw Zagranicznych DRL.

https://dnronline.su/natalya-nikonorova-prokommentirovala-zayavleniya-ukrainskoj-storony-o-podgotovke-k-ocherednomu-obmenu-plennymi/

*

Poza tym, w dniu wczorajszym na ługańskim odcinku frontu w Donbasie, służby ŁRL poinformowały o tym, że Kijów przygotowuje prowokacyjny ostrzał.

„Ukraińskie formacje zbrojne przygotowują się do inscenizowanego ostrzału, podczas gdy delegacja Polskich Sił Zbrojnych znajdzie się w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił”– powiedział Aleksander Mazeikin, przedstawiciel służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL.

Zaznaczył, że przybycie zagranicznej delegacji i dowódcy OPS generała porucznika Siergieja Najewa na stanowisko dowodzenia 24 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy planowane jest na 15 września, i aby zademonstrować polskim oficerom rzekomo wysoki poziom wyszkolenia kijowskich formacji zbrojnych, w rejonie rozlokowania brygady przybyła grupa oficerów skonsolidowanego oddziału; Centrum Informacji i Operacji Psychologicznych pod kierownictwem kapitana Czchwałowa.

„Z posiadanych przez nas informacji wynika, że ​​Czchwałow zaproponował do zatwierdzenia plan inscenizowanej prowokacji ostrzału rzekomo przez oddziały Milicji Ludowej ŁRL, podczas gdy polska delegacja i przedstawiciele mediów znajdować się będą w bastionie plutonu w pobliżu osady Mironowski”– oświadczył Mazeikin.

Rzecznik prasowy dodał, że Milicja Ludowa ŁRL „ostrzega funkcjonariuszy Sił Zbrojnych Ukrainy przed pochopnymi działaniami i łamaniem warunków zawieszenia broni”.

Z dalszych informacji przekazanych przez Mazekina, wynika, że żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy zginął w wyniku eksplozji granatu, demonstrując kolegom umiejętność posługiwania się różnymi rodzajami broni.

Do zdarzenia miało dojść w 24 brygadzie Sił Zbrojnych Ukrainy:

„Tak więc na poligonie brygady w rejonie osady Troiczkoje żołnierz Timczenko pod wpływem alkoholu postanowił wykazać się kolegom znajomością znajomości broni, demonstrując umiejętności posługiwania się różnymi jej rodzajami, w tym granatami z SPG-9”– powiedział rzecznik prasowy ML ŁRL.

Mazeikin dodał, że poszkodowany w ciężkim stanie został przewieziony do 65 Wojskowego Szpitala Medycznego w Czasowym Jarze, a trzech kolejnych żołnierzy trafiło do jednostki medycznej z drobnymi ranami.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, bojcy ekstremistycznej organizacji „Prawy Sektor” zakazanej w Rosji i na terenie republik donbaskich, przygotowują operację zerwania obecnego zawieszenia broni w Donbasie.

Poinformował o tym wczoraj Departament Milicji Ludowej DRL, powołując się na dane wywiadowcze.

„Na polecenie lidera ‚Prawego Sektora’ Andrieja Tarasenki nacjonaliści mają wziąć udział w przygotowaniu filmu o rzekomym ostrzale przeprowadzonym ze strony Republiki Ludowej w rejonie Awdiejewki. W tym celu planują wystrzelić około 10 nabojów z RPG-7 na obrzeżach miasta”– poinformowano w komunikacie DML DRL.

Ponadto, minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ o godzinie 15:40 w rejonie miejscowości Szumy, kolejny już raz prowadziły rozbudowę i prace ziemne na swoich pozycjach bojowych, rozbudowując znajdujące się tam fortyfikacje i okopy.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 15 вересня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Дотримуючись режиму припинення вогню, українські військовослужбовці продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.
Упродовж минулої доби, 14 вересня, збройні формування Російської Федерації 3 рази порушили домовленості Тристоронньої контактної групи. Зокрема, порушення режиму припинення вогню було зафіксовано поблизу Авдіївки та Мар’їнки. На цих ділянках задокументовано неприцільний вогонь у бік наших позицій із ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї.
Неприцільні постріли не становили загрози життю і здоров’ю, тому наші воїни вогонь у відповідь не відкривали. Бойових втрат і поранень серед особового складу Об’єднаних сил не було.
Окрім того, у районі населеного пункту Пищевик був виявлений ворожий БПЛА, що перетнув лінію розмежування. Засобами радіоелектронної боротьби безпілотник противника було подавлено.
У районі проведення операції належно виконують завдання інші складові сил оборони. Військовослужбовці Збройних Сил разом із рятувальниками ДСНС ліквідували пожежу поблизу населеного пункту Миколаївка, що на Донеччині.
Від початку поточної доби, 15 вересня, на усіх ділянках фронту спостерігається тиша, порушень домовленостей, які вступили в дію 27 липня 2020 року, не зафіксовано.
Підрозділи, залучені до проведення операції Об’єднаних сил, продовжують неухильно дотримуватися умов режиму припинення вогню та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

58 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.09.2020r.- 1914 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na przedmieściach Kijowa w nocy doszło do eksplozji, jak się okazało eksplodował gazociąg którym odbywa się tranzyt gazu do UE z Rosji. Do wybuchu doszło w terenie niezamieszkanym dlatego tez obyło się bez ofiar, chociaż mieszkańcy znajdujacych się w pewnej odległosci budynków mieszkalnych wpadli w panikę. Świadkowie skarżą się także na „opieszałość” służb ratowniczych które na miejscu zdarzenia pojawiły się ze znacznym opóźnieniem. Cytat „Od pierwszego telefonu do chwili odcięcia gazu minęły prawie dwie godziny, to nonsens. Nikt nie mógł wziąć odpowiedzialności za odcięcie gazu”.
  Z kolei ukraińska spólka „Operator GTS Ukrainy” zarządzająca siecią gazociągów na Ukrainie zapewniła ze obecna sytuacja „w żaden sposób nie wpływa na tranzyt gazu do krajów UE”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4273985-v-pryhorode-kyeva-prohremel-moschnyi-vzryv
  https://strana.ua/news/289770-vzryv-haza-v-chabanakh-chto-izvestno-ob-avarii-na-hazoprovode-pod-kievom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Oficjalne dane ukraińskiego resortu zdrowia o liczbie zainfekowanych osób w poszczególnych obwodach;
  https://strana.ua/news/289772-skolko-ljudej-v-ukraine-zarazilis-koronavirusom-15-sentjabrja-dannye-minzdrava.html
  Szef ukraińskiego resortu zdrowia Stepanow poinformował ze w ciągu ostatniego dnia COVID-19 zainfekowanych zostało m.in 171 dzieci oraz 145 pracowników medycznych;
  https://strana.ua/news/289779-v-ukraine-za-vse-vremja-pandemii-covid-19-zabolelo-159-702-cheloveka-minzdrav.html
  Z kolei w Kijowie po raz pierwszy od początku epidemii koronawirusa w ciągu jednego dnia zmarło z jego powodu ponad 10 (11) osób;
  https://strana.ua/news/289785-v-kieve-za-den-koronavirusom-zarazilis-285-chelovek.html

  Polubione przez 3 ludzi

   • Nie. Iniekcja Mariny jest najlepsza. Angole w truciu Rosjan mają wprawę, niechże wspomnę tu Rasputina.
    Właśnie się zorientował, że dostał od nich tak ,,mocnego kopa”, że aż z spadł z ,,tronu cara opozycji” i wylądował w Niemczech jako emigrant – symbol okrucieństwa barbarzyńskiej Rosji.
    Chce wracać do Rosji na swój ,,Tron”, bo tu w Niemczech czeka go niebawem epilog tej tragifarsy.

    ,, (…) i w końcu zginął. Sprewą spłynął, i ślad po nim zaginął. I tylko tu w Berlinie i tam w dzikiej Rosji w umysłach ludzi wolnych pamięć o nim nigdy nie zaginie.”

    Coś mi się wydaje , że Niemcom taki scenariusz niezbyt się podoba, skoro odsunęli od Nawalnego BND
    a opiekę nad nim przejęła Bundeswehra.😁

    Polubione przez 4 ludzi

 3. Jakże radosna wiadomość dla wszystkich mieszkańców Ukrainy
  Obsługa długu publicznego w 2021 roku będzie kosztować…21 mld $.
  https://www.unian.info/economics/public-debt-over-us-21-bln-to-be-spent-on-payments-in-2021-11147015.html
  Komentarz: Ukraina od kilku lat boryka się z problemem zwiększających się obciążeń z tytułu spłaty długu. Wszystkie możliwe strategie mające na celu zmniejszenie obciążeń budżetu już są stosowane (poza bankructwem). Najczęstszą praktyką jest zamiana jednych papierów dłużnych na inne. Przykładowo obligacje które trzeba było spłacić zamienia się na nowe z dłuższym okresem spłaty (ale za to często z większym oprocentowaniem).
  Tak duże koszta obsługi długu publicznego w znaczący sposób wpływają na całą Ukrainę. Brakuje środków na naprawę infrastruktury technicznej, konieczne jest wprowadzanie nowych danin dla ludności.
  Grozę budzi struktura długu-większość jest pożyczana w dewizach. To zaś sprawia, że każde wahanie kursu hrywny może doprowadzić do trudności ze spłatą zobowiązań.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem na ‚froncie” na Donbasie. W okolicy miejscowosci Szumy (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) na „minę-pułapkę” wykonaną z granatu bojowego, według tzw. sztabu OZS, weszli pułkownik i „rzecznik prasowy” z jednej z brygad ukraińskich sił zbrojnych. Dla przypomnienia w poblizu miejscowości Szumy znajduja się pozycje „ukrowojaków”, zbudowane z naruszeniem porozumień pomiędzy stronami konfliktu na Donbasie, których ostrzał nakazał niedawno lider DRL;
  https://strana.ua/news/289835-pod-shumami-dva-voennosluzhashchikh-podorvalis-na-rastjazhke.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W temacie gazowym. Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell komentując sprawę ewentualnego wstrzymania budowy gazociągu „Nord Stream 2” stwierdził że decyzja o tym nie leży w gestii instytucji europejskich, a tylko krajów uczestniczących w projekcie;
  https://tass.ru/ekonomika/9462179
  Ps. Czyli ‚hitleruszki” będą musiały same zadecydować i ponieśc ewentualne konsekwencje swojej decyzji…

  Polubione przez 5 ludzi

 6. I powrót na Ukrainę. Ukromedia informują o konkursie na stanowisko Prezesa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, jaki został ogłoszony po śmierci dotychczasowego prezesa. O stanowisko ubiega się pięć osób w tym niejaki doktor nauk chemicznych Władysław Honczaruk który „zasłynął” m.in z takich „odkryć” dokonanych w oparciu o biblię, głoszonych publicznie, że piramidy zbudował…Bóg, a wiek Ziemi wynosi 15 tysięcy lat…
  https://strana.ua/news/289832-pretendent-na-post-prezidenta-nan-honcharuk-izuchaet-biblejskuju-versiju-tvorenija-zemli.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Według APK-Inform Ukraina wyeksportowała w lipcu i sierpniu br. ponad 4,9 mln ton pszenicy, czyli o 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.
  https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/ukraina-zwiekszyla-eksport-pszenicy,99250.html
  Komentarz: Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że zbiory zbóż w tym sezonie, ze względu na suszę,a potem lokalne powodzie były znacznie mniejsze od poprzedniego sezonu. Możliwe, że jest to spowodowane ciężką sytuacją firm na Ukrainie z sektora rolnego. Bez wsparcia rządu w Kijowie, przy rosnących cenach firmy z sektora musiały szukać szybkiego źródła kapitału.

  Polubione przez 2 ludzi

  • Czarny rynek bronią.
   Dogadali się w swoim żargonie przez internet, ale odbiorca ,,zdryfił”, bo coś go spłoszyło, albo zauważył , że to SBUcka prowokacja.
   Prawdopodobnie przypadkowy przechodzień włączył się w akcje, chciał ,,zwinąć” bezpańsko leżącą na ławce paczkę i zepsuł tym SBUcką prowokację.
   Ponieważ fotografia ,,gołego” granatnika leżącego na ławce ma identyfikator policji, a artykuł to instrukcja postępowania dla przypadkowych świadków nielegalnych transakcji i przestroga dla nich nie kradnij nam przesyłek, bo teren jest obserwowany, sądzę, że artykuł napisany został na zamówienie policji i ma na celu zastraszenie chętnych na broń nielegalną.

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.