Wojna domowa na Ukrainie 19.09.2020r.- 1918 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 191.

Wczoraj w Wierchownej Radzie, wicepremier i jednocześnie zastępca szefa delegacji ukraińskiej w Trójstronnej Grupie Kontaktowej na rozmowy pokojowe, Aleksiej Reznikow, przedstawił w zarysie wykładnię rządu dotyczącą problemu tzw. terytoriów czasowo okupowanych w Donbasie.

A więc, po pierwsze Ukraina nie nada w konstytucji specjalnego statusu Donbasu, a porozumienia mińskie wymagają zmian.

„Prezydent podczas grudniowego szczytu przywódców formatu normandzkiego w Paryżu w zeszłym roku jasno dał do zrozumienia, że ​​nie będzie zmian w konstytucji Ukrainy w zakresie wprowadzenia tam specjalnego statusu, jest to wykluczone. Prezydent wielokrotnie powtarzał, że porozumienia mińskie wymagają zmian. Tego stanowiska bronimy w trójstronnej grupie kontaktowej”– powiedział Reznikow w piątek w godzinie pytań do rządu w Wierchownej Radzie.

Poza tym, stwierdził on, że Ukraina przygotowała projekty na okres przejściowy dla Donbasu.

„Po gorącej fazie każdego konfliktu nadejdzie okres przejściowy. Ważną jego częścią jest stworzenie mechanizmów sprawiedliwości okresu przejściowego. Co to jest? Zgodnie z zasadami ONZ jest to prawo do prawdy i prawo do sprawiedliwości. To jest odszkodowanie dla ofiar agresji, to jest odpowiedzialność. Potrzebujemy ustawy o odpowiedzialności, będziemy musieli określić, kim są kolaboranci, kto jest przestępcą, kto jest zakładnikiem, kto podlega amnestii i kto w żadnym wypadku nie powinien i nie powinien być w pełni odpowiedzialny”– powiedział Reznikow podczas przemówienia w ukraińskim parlamencie.

Jednocześnie wyraził on opinię, że reintegracja regionu potrwa co najmniej jedno pokolenie, czyli około 25 lat.

„Koniec wojny i reintegracja nie zbiegną się w czasie, bo mówimy o reintegracji bezpiecznej, która nie rozerwie kraju na strzępy i nie stworzy nowych zagrożeń”– wyjaśnił Reznikow.

„Ponowna integracja Donbasu z Ukrainą po zakończeniu konfliktu potrwa „co najmniej jedno pokolenie”– oświadczył wicepremier, zastępca szefa delegacji kijowskiej w Mińsku- Aleksiej Reznikow.

„Ponowna integracja terytoriów czasowo okupowanych nie nastąpi bezpośrednio po zakończeniu wojny. Koniec wojny i reintegracja nie zbiegną się w czasie, bo mówimy o reintegracji bezpiecznej, która nie rozerwie kraju i nie stworzy nowych zagrożeń. Bezpieczna reintegracja potrwa co najmniej jedno pokolenie”– podsumował ten wątek Reznikow.

W związku z tym, ministerstwo „reintegracji czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy” zapowiedziało skierowanie do deputowanych Wierchownej Rady szeregu ustaw, które mają pomóc krajowi w reintegracji Donbasu, oświadczył szef resortu, wicepremier Aleksiej Reznikow.

W ramach tego procesu, Ukraina planuje podzielić mieszkańców Doniecka na kategorie w zależności od ich zaangażowania w procesy budowania państwowości Donbasu.

„Potrzebujemy ustawy o odpowiedzialności. Będziemy musieli ustalić, kto jest współpracownikiem, kto jest przestępcą, a kto zakładnikiem. Kto kwalifikuje się do amnestii, a komu w żadnym wypadku nie przysługuje i powinien zostać ukarany”– powiedział Reznikov.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku w ciągu minionej doby, WCKiK ŁRL zarejestrowało eksplozję na stanowiskach Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) w regionie miejscowości Szczastie.

„Odnotowano fakt naruszenia przez formacje zbrojne Ukrainy dodatkowych środków w celu wzmocnienia reżimu zawieszenia broni obowiązującego od 27 lipca 2020 r . o godzinie 10:31 na stanowiskach USZ w pobliżu wioski szczęścia odnotowano jedną eksplozję”– głosi komunikat WCKiK ŁRL.

Ponadto, służby DRL poinformowały o prowadzeniu zaminowania przez żołnierzy ukraińskich formacji zbrojnych w pobliżu infrastruktury cywilnej.

„Mionowanie terenu przez ukraińskie wojsko w pobliżu infrastruktury cywilnej w Donbasie stało się coraz częstsze”– poinformował o tym wczoraj na konferencji prasowej w Doniecku zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL, Eduard Basurin.

„Niepokojące jest to, że ukraińskie siły bezpieczeństwa zaczęły stawiać miny na terenach w pobliżu infrastruktury cywilnej, budynków mieszkalnych i szlaków komunikacyjnych, po których przemieszczają się pokojowo nastawieni ludzie”- powiedział wiceszef DML.

Dodał on, że odbywa się to bez sporządzania ewidencji pól minowych, obszary te nie są oznaczone odpowiednimi znakami ostrzegawczymi. Takie działania, zdaniem Basurina, stwarzają nie tylko stałe zagrożenie dla ludności cywilnej, ale również miny osłabiają ukraińską wojskową, w tym starszych oficerów.. W tym względzie zastępca szefa DML zaapelował do mieszkańców, aby nie przekraczali linii demarkacyjnej z pominięciem istniejących punktów kontrolnych.

Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły także kolejny już raz broń i sprzęt wojskowy na terenach zamieszkałych Donbasu.

Przedstawiciel Milicji Ludowej Donieckiej Republiki Ludowej poinformował, że ukraińskie wojsko rozmieściło 41 jednostek sprzętu wojskowego na terenach mieszkalnych osiedli Donbasu.

Jak wyjaśnił, żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy rozmieszczali broń i sprzęt wojskowy „w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów komunalnych na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę”.

„W minionym tygodniu ujawniono fakty rozmieszczenia 41 jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego ukraińskich formacji zbrojnych”– powiedział przedstawiciel resortu obrony DRL.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że wśród uzbrojenia były czołgi, moździerze, transportery opancerzone, bojowe wozy piechoty i systemy przeciwlotnicze.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 19 вересня 2020 року.

Сала Україні!

Обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається стабільною та повністю контрольованою українськими захисниками. Наші військовослужбовці сумлінно виконують завдання за призначенням, дотримуючись у повному обсязі домовленостей, досягнутих 22 липня 2020 року в рамках Тристоронньої контактної групи.
Минулої доби, 18 вересня, було зафіксовано два факти порушення режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ. Зокрема, неподалік населеного пункту Водяне ворог відкрив вогонь у бік наших позицій із підствольного гранатомета, а поблизу Новотошківського – з великокаліберного кулемета. Провокативні постріли не становили небезпеки для життя українських воїнів, тож вогонь у відповідь не відкривався.
На усіх інших ділянках лінії розмежування режим припинення вогню зберігався повною мірою.
Окрім того, неподалік Залізного військовослужбовці Збройних Сил України ліквідували осередок загоряння сухої трави. Під час гасіння пожежі здетонував невідомий вибуховий пристрій, унаслідок чого один український захисник отримав поранення. Воїна оперативно доправлено до медичного закладу, де йому надано кваліфіковану медичну допомогу.
Від початку поточної доби, 19 вересня, на ділянках відповідальності українських підрозділів у районі проведення операції порушень домовленостей, що вступили в дію 27 липня 2020 року, не задокументовано.
Підрозділи Об’єднаних сил дотримуються умов припинення вогню та готові адекватно реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.09.2020r.- 1918 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie gazowym. Niemieckie „DW” poinformowało że deputowani do niemieckiego Bundestagu nie mogli podjąć uchwały w sprawie „Nord Stream 2”, z powodu tego ze przedstawiono do rozpatrzenia dwa wzajemnie wykluczające się projekty tego dokumentu. W jednym, przeciwnym „NS2”, „Zieloni” domagali się zaprzestania jego budowy, ponieważ „dzieli on Europę, podważa suwerenność strategicznej polityki zagranicznej i jest sprzeczny z europejskimi celami klimatycznymi i energetycznymi” (warto zwrócić uwagę ze jest to „jota w jotę” to samo co głosi PiS który ‚Zielonych” nazywa „lewakami”), a w drugim, popierajacym budowę „NS2″, ‚AfD” domagało się wsparcia budowy gazociągu w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, a także uzupełnienia niedoboru energii, który może powstać w wyniku decyzji o zamknięciu elektrowni atomowych i węglowych w Niemczech. Ostatecznie oba projekty nie przedstawiono do głosowania ale przekazano je do parlamentarnej komisji d/s energetyki;
  https://strana.ua/news/290567-nemetskie-deputaty-ne-prinjali-zapret-na-severnyj-potok-2.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem w kijowskiej ‚wierchuszce” wojna „agentów Kremla z agentami Kremla”. Występujac w popularnym talk-show w ukroTV prowadzonym przez Sawika Szustera (na kanale ‚Ukraina” należącym do Achmetowa) szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak oskarżył RedNacza portalu ‚Cenzor.net” Jurija Butusowa oraz parlamentarzystów frakcji „Europejska Solidarność” (Poroszenki) o to ze „współuczestniczą w antyukraińskiej propagandzie [Kremla]”. Jermak skomentował w ten sposób ujawnienie przez nich szczegółów tzw. afery z wagnerowcami na Białorusi która była „tajną operacją specsłużb Ukrainy i USA”. Butusowowi zarzucił nawet że potwierdził słowa WWP który także ogłosił że zatrzymanie „wagnerowców” na Białorusi to ‚specoperacja Ukrainy i USA”.
  Z kolei wczesniej obwinieni przez Jermaka, oskarżyli właśnie jego ze „dopuścił się zdrady” i dlatego „wagnerowców” nie udało się sprowadzić na terytorium Ukrainy (co miało być ostatecznym celem owej ‚specoperacji”);
  https://strana.ua/news/290538-jurija-butusova-ispolzovala-v-svoikh-interesakh-moskva-ermak.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Jeszcze w temacie pobicia Wołodymyra Bałucha, jednego z uwolnionych w ramach wymiany więźniów pomiedzy stronami konfliktu na Donbasie, w kijowskim „Hydroparku”. Pomimo bzdur wypisywanych przez POROCHOBOTY i „ukropatriotów” jakoby Bałucha „pobili agenci Kremla” okazało się ze został on pobity w trakcie (cytat z ukromediów) ‚Pijackiej draki w nocnym klubie”;
  https://strana.ua/news/290519-balukha-v-hidroparke-izbili-v-pjanoj-drake-vse-podrobnosti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, artykuł o sprawie nominacji na stanowisko szefa ukraińskiej Specjalnej Antykorupcyjnej prokuratury (SAP), „zagrywki” władz w Kijowie wokół tej nominacji wywołały nieskrywana wściekłośc wśród ich „zachodnich partnerów”, którzy zaczęli im grozić wstrzymaniem „bezwizu” do UE oraz „pomocy finansowej”;
  https://strana.ua/articles/analysis/290536-konkurs-na-novoho-prokurora-sap-otmenjat-li-ukraine-bezviz-i-budet-li-novyj-transh-mvf-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Taka ciekawostka, artykuły o Lwowie, pisane przez mieszkańca tego miasta.
  I chociaż autor w większości swoich artykułów stara się skupiać na atrakcjach tego miasta to jednak pojawiają się teksty, które pokazują problemy niegdysiejszej najpiękniejszego miasta wschodniej Polski.
  Lwów …rozpada się, brakuje środków na remonty kamienic pamiętających czasy „okupacji” przez Polskę.
  Kilkanaście budynków które odremontowano koło rynku to za mało, a z każdym rokiem sytuacja się pogarsza. Kolejnym problemem jest kompletny rozkład kanalizacji miejskiej. Pewne osoby twierdzą, ze sytuacja jest gorsza niż w okresie międzywojennym. System sypie się ze starości, brakuje środków na budowę nowoczesnej oczyszczalni. A wszystkie nieczystości trafiają do Bugu, a później spływają do Polski.
  Zakłamywanie historii tego miasta trwa nadal. Polska pokazywana jest jako okupant, Bandera jako bohater Ukrainy. Miasto żyje głownie z turystyki i chociaż do Lwowa przyjeżdża też sporo Ukraińców to koronakryzys sprawił, ze zagranicznych gości jest mniej niż w poprzednich latach, a to odbije się na budżecie miasta.
  https://www.ambasadorp.pl/lwow-widze-w-ruinie/
  https://www.ambasadorp.pl/ukraincy-polsce-lubie-chociaz-sie-boje/
  https://www.ambasadorp.pl/rzeczy-ktore-wkurzaja-we-lwowie/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Na Ukrainie w ciagu ostatniej doby wykryto 3240 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 48 osób i wyzdrowiało 1268 pacjentów – podało w sobotę Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-ponad-3-2-tys-nowych-zakazen-sars-cov-2-zmarlo-48-osob,419618.html
  Komentarz: Według nieoficjalnych informacji w pewnych miastach liczba chorych zbliża się do punktu krytycznego. Niedługo zacznie brakować łóżek dla ciężko chorych.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT w sprawie Białorusi, czyli VATeusz Morawiecki „wezwał na Twitterze władze Białorusi do oddania rodzicom, białoruskim aktywistom, ich 6-letniego syna. Został zabrany przez opiekę społeczną w Mińsku po tym, jak matka nie zdążyła odebrać go ze szkoły z powodu zatrzymania przez milicję”;
  https://kresy.pl/wydarzenia/premier-morawiecki-interweniuje-ws-syna-bialoruskich-aktywistow-to-barbarzynstwo-musi-sie-skonczyc/
  …a tymczasem na Białorusi…
  >https://twitter.com/Den_2042/status/1307268702426062854

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Rosyjscy prankerzy ‚Wowan” i ‚Leksus” znowu „zaatakowali”, tym razem „na celowniku” znalazł się przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli, do którego zadzwonili ‚w imieniu” Swietłany Tichanowskiej oraz Prezydenta Litwy. Prankerzy pytali się m.in o to czy Parlament Europejski zamierza nałożyć sankcje na Białoruś oraz czego miałyby dotyczyć i kiedy by je wprowadzono. Cytat „W odpowiedzi Sassoli ponownie zaprosił Tichanowską na spotkanie na początku października”;
  https://strana.ua/news/290632-rossijskie-prankery-vydali-sebja-za-tikhanovskuju.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Nowa „wojna dyplomatyczna” pomiędzy Turcją a Grecją. „Na dywanik” do MSZ Turcji wezwano Ambasadora Grecji po tym jak jeden z greckich tabloidów „przyozdobił” swoją okładkę zdjeciem „sułtana” Erdogana z napisem ‚Fuck you, Mr Erdogan” :-)))
  https://strana.ua/news/290606-mid-turtsii-vyzval-posla-hretsii-iz-za-zhestkoho-zaholovka-ob-erdohane-v-hazete-.html
  https://www.barrons.com/news/turkey-condemns-greek-newspaper-headline-abusing-erdogan-01600505404

  Polubione przez 3 ludzi

 10. I powrót na Ukrainę. W ukromediach pojawiła się informacja o tym ze były deputowany Rady Najwyższej Ukrainy (z frakcji ‚Blok Poroszenki”) Serhij Leszczenko, a obecnie członek zarządu ukrainskich kolei państwowych jeszcze w styczniu tego roku złożył pozew w Prokuraturze Generalnej Ukrainy w którym domaga się „sprawdzenia, dlaczego władze ukraińskie zimą i wiosną 2014 roku nie wprowadziły na Krymie żadnej operacji antyterrorystycznej ani stanu wojennego. I czy w zwiazku z tym nie popełniły przestępstwa”. Tak więc sprawa ‚zdania Krymu” przez ‚trio” Turczynow – Poroszenko – Jaceniuk ma nową „odsłonę” pomimo tego ze ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (PBŚ) zrzuciło cała winę za ‚zdanie Krymu” na byłego prezydenta Janukowycza…
  https://strana.ua/news/290582-turchinov-zajavil-ob-uholovnom-dele-protiv-sebja-po-krymu-chto-proiskhodit.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Takie OT powiązane z Białrusią

  Wiarygodność Unii Europejskiej jako strażnika praworządności stoi pod znakiem zapytania – chodzi o brak reakcji na spiralę kryzysu korupcyjnego w Bułgarii. Tak uważa reformatorski przywódca partii, którego antyrządowa krucjata przez niemal pięć tygodni napędzała codzienne protesty uliczne w Bułgarii.
  Częścią problemu są też fundusze europejskie. W ubiegłym roku minister rolnictwa i wiceminister gospodarki podali się do dymisji gdy wyszło na jaw, że unijne pieniądze wykorzystywali do budowy prywatnych willi. Rolnicy twierdzą, że holdingi otrzymujące miliony z unijnej kasy nie istnieją. Przetargi na infrastrukturę, na przykład na autostrady, dzielone są na małe kawałeczki, tak by z unijnej bonanzy mogło skorzystać tak wielu krewnych i znajomych jak to możliwe. Prace publiczne są często wykonywane byle jak, więc wciąż potrzebne są nowe kontrakty i fundusze.
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/bulgaria-protesty-przeciwko-premierowi-bojko-iwanow/6w7fhw4,79cfc278

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.