Wojna domowa na Ukrainie 20.09.2020r.- 1919 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 192.

Łukaszewicz ostrzegł przed ryzykiem wzrostu napięcia w Donbasie.

„Stan rzeczy na linii kontaktowej w Donbasie nie można nazwać w pełni zadowalającym, pozostaje groźba wzmożonych napięć”– powiedział  Aleksander Łukaszewicz, stały przedstawiciel Rosji w OBWE.

Według niego w Donbasie panuje względny spokój, co potwierdzają także obserwacje Specjalnej Misji Obserwacyjnej (SMM) OBWE.

„Jednocześnie stanu rzeczy na linii kontaktu nie można nazwać w pełni zadowalającym. Nadal istnieje groźba wzmożonych napięć wywołanych odnotowanymi faktami naruszenia środków wzmacniających zawieszenie broni, które zostały uzgodnione przez przedstawicieli Kijowa, Doniecka i Ługańska w ramach wideokonferencji grupy kontaktowej 22 lipca.”– słowa Łukaszewicza cytowane są w internecie na oficjalnej stronie rosyjskiego MSZ.

Jak zauważył stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej w ONZ, postęp na politycznej i humanitarnej ścieżce rozmów został faktycznie zablokowany przez odwrót strony ukraińskiej „od litery i ducha porozumień mińskich”.

„Staje się oczywiste, że dalszy postęp w realizacji porozumienia jest zakładnikiem braku woli politycznej ukraińskich władz. W tym kontekście spadek liczby ostrzałów i względny spokój na linii trakcyjnej może nie być trwały.”– dodał Łukaszewicz.

Natomiast szef delegacji ukraińskiej w Trójstronnej Grupie Kontaktowej (TGK) Leonid Krawczuk skrytykował rezolucję Wierchownej Rady w sprawie wyborów w Donbasie.

Szef delegacji kijowskiej do trójstronnej grupy kontaktowej ds. Donbasu w Mińsku oraz pierwszy prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk poinformowali, że decyzja Rady Najwyższej w sprawie wyborów samorządowych w Donbasie zablokuje pracę TGK.

„Z tego, co osobiście studiowałem, powiem, że tak, w tej rezolucji są niespójności. Nie wiem, co zrobi Wierchowna Rada, ale jest poprawka posłanki z frakcji Sługa Narodu Aleksandry Kachury, która również dostrzegła potrzebę wprowadzenia odpowiednich poprawek do tej uchwały”– powiedział Krawczuk w wywiadzie dla Strana.ua.

Według niego, teraz ta kwestia jest dyskutowana i możliwe rozwiązanie, dodając, że „dalsze prace zostaną zablokowane. Dziś otwarcie o tym mówią Rosja i przedstawiciele terytoriów czasowo okupowanych w Donbasie. Czekają, aż powiemy, że ten problem jest w toku. Ale wtedy cała odpowiedzialność będzie spoczywała na Wierchownej Radzie”.

Krawczuk powiedział, że podczas ostatniego spotkania grupy kontaktowej Kijów przedłożył swoją listę i poprosił przedstawicieli terytoriów czasowo okupowanych w Donbasie o przesłanie własnej, ale Donieck i Ługańsk oświadczyli, że nie przedłożą listy „dopóki Wierchowna Rada nie odwoła lub nie wyjaśni uchwały o przeprowadzeniu wyborów lokalnych”.

„Oznacza to, że kwestia wymiany więźniów została już zablokowana. Jeśli nie dostosujemy decyzji Rady Najwyższej o przeprowadzeniu wyborów do dokumentów międzynarodowych, niezależnie od tego, co powiemy, Rosja i przedstawiciele terytoriów czasowo okupowanych w Donbasie nie zgodzą się z tym. Deklarują, że odrzucamy porozumienia z Mińska”– podsumował szef ukraińskiej delegacji w TGK.

*

A na froncie w Donbasie przedstawicielstwo SMM OBWE przedstawiło kolejny raport dotyczący naruszania przez Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) warunków dodatkowych porozumienia o zawieszeniu broni na donieckim odcinku frontu.

SMM OBWE w dniu 18 września zarejestrowało naruszenie warunków Dodatkowych Środków w paragrafie nr. 3 porozumienia o zawieszeniu broni z 27 lipca 2020 roku, kontrolujących istniejący system zawieszenia broni na czas nieokreślony w zakresie zakazu stosowania ciężkiej broni w osadach i ich okolicach:

– 13RK (9K35 „Strieła-10”), 1 MT-LB i 9 bojowych wozów opancerzonych w rejonie wsi Zaicewo (północ);

– 1 holowane działo przeciwpancerne (MT-12 „Rapier”, 100 mm) w pobliżu wsi Aleksandropola;

– 1 MT-12 „Rapier” w pobliżu osady Zielieno Polie;

– 1 BTR-70 i 1 opancerzony pojazd bojowy w dzielnicy mieszkalnej osiedla Drużba;

– 1 MT-LB w pobliżu osada Mironowskij.

Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły broń i sprzęt wojskowy także na terenach zamieszkanych na ługańskim odcinku frontu.

Ukraińskie formacje zbrojne rozlokowały pięć sztuk sprzętu na terenach mieszkalnych w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS). Poinformował podczas briefingu dla mediów Iwan Filiponenko, przedstawiciel służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

„W ciągu ostatniego dnia zidentyfikowano rozmieszczenie sprzętu 30 samodzielnej brygady zmechanizowanej (sbz) – jednego systemu przeciwlotniczego 9K35 Strela-10 w osadzie Spornoje; z 25 samodzielnej brygady powietrznodesantowej- jeden transporter opancerzony na północnych obrzeżach wsi Malinowoje; z 93 sbz- jeden opancerzony wóz bojowy na obrzeżach osady Krymskoje; z 24 sbz- jeden transporter opancerzony (typ BTR-70) w dzielnicy mieszkalnej osady Drużba , jeden transporter opancerzony (typ MTLB, lekki opancerzony ciągnik wielofunkcyjny) na obrzeżach osady Mironowski”– przekazał Filiponenko.

Filiponenko dodał, że fakty rozmieszczenia broni i sprzętu wojskowego przez jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów komunalnych na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę stanowią naruszenie dodatkowych środków zapewniających zawieszenie broni i są potwierdzone raportem Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE z 18 września 2020 r., o czym wspomniałem już powyżej cytując raport SMM OBWE.

Poza tymi naruszeniami Dodatkowych Warunków, ukraińskie formacje zbrojne rozstawiły 26 ładunków wybuchowych w lasach w pobliżu miejscowości Szczastje i wsi Stary Ajdar.

„Pomimo zagrożenia życia i zdrowia ludności cywilnej na okupowanym terytorium, bezpośredniego zakazu międzynarodowych konwencji o używaniu min przeciwpiechotnych, żołnierze 2 batalionu 25 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy kontynuowali eksploatację lasów na terenie osiedli Szczastie i Stary Ajdar, umieszczając tam łącznie 26 materiałów wybuchowych. urządzeń”– powiedział Filiponenko.

Jak następnie poinformował przedstawiciel służby prasowej Wydziału ML ŁRL; „dwóch żołnierzy zgrupowania operacyjno-taktycznego (ZO-T) Sił Zbrojnych Ukrainy ‚Siewer’ zginęło, kolejnych 10 zostało rannych w eksplozjach ukraińskich min od początku podjęcia dodatkowych działań mających na celu zapewnienie zawieszenia broni i monitorowanie jego przestrzegania”.

„Od początku wejścia w życie dodatkowych środków kontroli obecnego zawieszenia broni, od 27 lipca, w wyniku eksplozji ich własnych urządzeń wybuchowych, straty pozalekcyjne jednostek Sewer ZO-T wyniosły 2 zabitych i 10 rannych”– podsumował Filiponenko.
 
Ponadto wyjaśnił, że „wśród żołnierzy 30 brygady zginęło dwóch, a pięciu zostało rannych, w 25 brygadzie dwóch żołnierzy zostało rannych, natomiast w 14 brygadzie także dwóch rannych”.

„W 93 brygadzie, która wyszła ze strefy tzw. Operacji Połączonych Sił, ranny został jeden żołnierz jednostki”– dodał rzecznik prasowy WML ŁRL.

ONZ odnotowało poprawę sytuacji w Donbasie.

Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej zwróciło uwagę na poprawę sytuacji w Donbasie od 27 lipca, kiedy zaczęły obowiązywać dodatkowe środki kontroli zawieszenia broni.

Rzecznik biura Jens Larke powiedział, że liczba incydentów zbroinych w sierpniu zmniejszyła się o ponad połowę w porównaniu z lipcem, z 533 do 251.

„Zawieszenie broni, które weszło w życie 27 lipca, przyczyniło się do najdłuższego okresu względnej ciszy we wschodniej Ukrainie od początku konfliktu w 2014 roku” powiedział Larke.

Według niego liczba ofiar wśród ludności spadła z 13 w lipcu do pięciu w sierpniu.

Jednocześnie Larke zwrócił uwagę na to, że „na razie nie ma zmian w dostępie pomocy humanitarnej, co mogłoby prowadzić do zwiększenia pracy humanitarnej”, łącząc to z ograniczeniami dotyczącymi koronawirusa.

Natomiast, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, doszło do dwóch incydentów, naruszających warunki zawieszenia broni oraz Dodatkowych Środków je wzmacniających.

I tak, o godzinie 18:05 w rejonie znajdującej się pod kontrolą USZ miejscowości Awdijewka, ukraińscy żołnierze prowadzili prace fortyfikacyjne, zaś o godzinie 20:45 z kierunku Piasków w stronę osady Wiesiełoje ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu broni maszynowej (15 pocisków).

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 20 вересня 2020 року.

Сала Україні!

Обстановка в районі проведення операції залишається контрольованою підрозділами Об’єднаних сил. Українські воїни виконують завдання за призначенням і продовжують надійно тримати лінію нашої оборони.
Минулої доби, 19 вересня, у смугах відповідальності наших бригад збройні підрозділи Російської Федерації тричі порушили домовленості, що вступили в дію 27 липня 2020 року.
Так, факт порушення режиму припинення вогню було зафіксовано неподалік населеного пункту Піски, де ворог відкрив вогонь зі стрілецької зброї у бік наших позицій. Внаслідок ворожого пострілу один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав кульове наскрізне поранення в ногу. Воїну надали домедичну допомогу та доправили до лікувального закладу. Стан здоров’я військовослужбовця задовільний. Ще одне застосування противником стрілецької зброї відмічено поблизу Павлополя.
Окрім того, порушення досягнутих домовленостей зафіксоване в районі населеного пункту Водяне. На цій ділянці помічено проліт ворожого БПЛА типу «МЕВІК-2» із перетином лінії розмежування. Засобами радіоелектронної боротьби безпілотник противника було подавлено, що унеможливило його подальше застосування. Ворог вкотре намагався спровокувати наших воїнів на відкриття вогню і зафіксувати цей факт. Але українські захисники на провокації не піддалися, вогонь у відповідь не відкривали.
Від початку поточної доби, 20 вересня, по всій лінії розмежування спостерігається тиша. Підрозділи Збройних Сил України та інших складових сил оборони продовжують виконувати завдання за призначенням і перебувають у готовності адекватно реагувати на будь-які провокації противника.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

17 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.09.2020r.- 1919 dzień od nowego rozejmu.

 1. Co tam u „generalissimusa” Poroszenki? Ano tradycyjnie jak to w weekend, było PITE. Podczas występu na żywo, dla swoich „wyznaców” POROCHOBOTÓW, Poroszenka ogłosił ze tworzył …FUNDAMENTY PAŃSTWOWOŚCI UKRAIŃSKIEJ…
  >https://www.facebook.com/petroporoshenko/videos/334382774446132?_rdc=1&_rdr
  Ps. POROCH I ZBAWCA…
  >https://observer.net.ua/wp-content/uploads/2018/02/27540271_2028742270734180_6169276497880472834_n.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Otrucie nawalnego”. Niejaki „Will Mirzajanow” nazywajacy siebie „jednym z twórców nowiczoka” i od 1995 roku mieszkający w USA (cóż za niespodzianka 🙂 ) w wywiadzie dla rosyjskie (opozycyjnej wobec Kremla) TV „Dożd” poprosił o wybaczenie od Nawalnego, za to że „uczestniczył w stworzeniu trucizny którym go otruto”;
  https://strana.ua/news/290682-razrabotchik-novichka-vil-mirzajanov-izvinilsja-pered-alekseem-navalnym.html
  Z kolei mieszkajacy w Rosji Leonid Rink, który powszechnie uznawany jest za „twórcę nowiczoka” w wywiadzie dla rosyjskich mediów stwierdził że ‚Mirzajanow” nie miał nic wspólnego ze stworzeniem „nowiczoka”, ponieważ nie specjalizował sie w biochemii (oraz jej naukach pokrewnych), a był tylko chemikiem obsługujacym chromatograf;
  https://ria.ru/20200920/navalnyy-1577501964.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT światowe. Sekretarz Stanu USA Pompeo ogłosił że „wszystkie postanowienia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ przedłużające embargo na broń wobec Iranu znów wchodzą w życie”, które mają dotknąć nie tylko Iranu ale także państwa które, według USA oczywiscie, „łamią sankcje Rady Bezpieczeństwa ONZ w ramach wspólnego kompleksowego planu działania w sprawie irańskiego programu jądrowego”;
  https://korrespondent.net/world/4275668-hosdep-pryhrozyl-meramy-yadernym-storonnykam-yrana
  Amerykańska pogróżka wywołała reakcję Rosji…oraz tzw. wielkiej trójki europejskiej (tzn.Francji, Niemiec oraz Wlk. Brytanii) . W wydanym w tej sprawie oświadczeniu MSZ Rosji oskarżyło USA że „odgrywaja przedstawienie teatralne” a także że chcą z Rady Bezpieczeństwa ONZ zrobić „przydatne sobie narzędzie” do wywierania „nacisków” na Iran. Przypomniano także że porozumienie z Iranem w sprawie wstrzymania jego programu jądrowego JEDNOSTRONNIE zerwały USA w 2018 roku. Stanowisko rosyjskie poparły delegacje Francji, Niemiec oraz Wlk. Brytanii ‚wskazując, że jakiekolwiek decyzje Stanów Zjednoczonych w ramach mechanizmu ONZ o przywróceniu sankcji wobec Iranu nie mają mocy prawnej, gdyż wcześniej Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu w 2018 roku”;
  https://strana.ua/news/290684-rossija-i-evrotrojka-raskritikovali-ssha-za-vozobnovlenie-sanktsij-protiv-irana.html
  Ps. No i kto obecnie ŁAMIE PRAWO MIĘDZYNARODOWE, warto przy tym także przypomnieć ostatnie orzeczenie Światowej organizacji Handlu w sprawie nałożenia ceł przez USA na towary z Chin?

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli kto kogo i czym truje w „jedynym supermocarstwie na świecie”. Amerykańskie FBI poinformowało o przejęciu „listu”, który wysłano do Prezydenta USA a w którym znajdowała się niezwykle toksyczna trucizna czyli rycyna. Podobno „śmiercionośna przesyłka” została wysłana z Kanady;
  https://edition.cnn.com/2020/09/19/politics/package-poison-ricin-addressed-to-trump-intercepted/index.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraiński portal ‚Strana.ua” poinformował o tym że grupa 13 deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy z różnych frakcji parlamentarnych (m.in Gołos, Sługa Narodu, Batkwiszczyna) zaproponowała by w 2021 roku na Ukrainie uroczyście obchodzono…80 rocznicę ogłoszenia tzw. aktu odnowienia państwa ukraińskiego. Do owego ‚chwalebnego” wydarzenia doszło 30 czerwca 1941 roku w ‚wyzwolonym” przez hitlerowskich kolaborantów z tzw. bataliona „Nachtigall” Lwowie. Jak wiadomo do powstania żadnego ‚państwa ukraińskiego” nie doszło, a za to zaczęły się pogromy zamieszkujących w ówczesnym Lwowie Żydów…
  https://strana.ua/articles/istorii/290595-svoboda-predlahaet-otmetit-80-letie-provozhlashenija-akta-provozhlashennoho-oun.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Akt_odnowienia_Pa%C5%84stwa_Ukrai%C5%84skiego#Fa%C5%82szowanie_tekstu_deklaracji
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogromy_lwowskie_(1941)

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT w sprawie Białorusi, czyli „prezydętka” Białorusi Swietłana Tichanowska (kolejny już raz) „maśliła” WWP, w udzielonym przez siebie rosyjskim mediom wywiadzie nazywając go „mądrym przywódcą” oraz stwierdzając ze Białoruś i Rosją sa „przyjaznymi krajami” i powinny takimi pozostać;
  https://strana.ua/news/290697-svetlana-tikhanovskaja-vladimir-putin-mudryj-rukovoditel-a-s-rossiej-khochetsja-druzhit.html
  A tymczasem w stolicy Białorusi, weekend trwa;
  https://strana.ua/news/290700-marsh-spravedlivosti-v-minske-20-sentjabrja-onlajn-transljatsija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. I powrót na Ukrainę. W Radzie Miejskiej Charkowa oficjalnie zdementowano krążace od jakiegoś czasu plotki jakoby burmistrza miasta Giennadija Kernesa, przebywającego obecnie w berlińskiej klinice „Charite” z powodu ciężkiej infekcji COVID-19 zarażono „na polecenie” gubernatora obwodu charkowskiego Ołeksija Kuczery oraz szefa MSW Ukrainy Arsena Awakowa. Poinformowano także ze stan Kernesa na chwilę obecną „nie budzi obaw o jego życie” oraz że nie jest on juz w śpiączce;
  https://strana.ua/news/290689-kernesa-ne-zarazhali-koronavirusom-po-zakazu-avakova-i-kuchera-horsovet-kharkova.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Klinika ,,Charite” z racji ,,cudownych ozdrowień” wnet stanie się sławniejsza od Lourdes.

   Ale po ,,objawieniach” Nawalnego o przeistoczeniu go w Najwyższą Formę Bytu Współczesnego Społeczeństwa, Klinika Charite ma szansę przebić w ,,cudownych uzdrowieniach” nawet Fatimę, bo tam jeszcze nie mają w ofercie ,,cudownego przeistoczenia” idioty w Nadistotę nie z tej Ziemi.

   Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.