Wojna domowa na Ukrainie 21.09.2020r.- 1920 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 193.

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak stwierdził, że przeprowadzenie wyborów samorządowych na terytorium Donbasu, które nie są kontrolowane przez Ukrainę, jest możliwe tylko po całkowitym zakończeniu okupacji i załatwieniu wszystkich kwestii bezpieczeństwa zgodnie ze standardami OBWE.

Przemawiając w piątek na antenie programu Wolność słowa Sawika Szustera, szef kancelarii prezydenta przypomniał, że Ukraina prowadzi negocjacje z Federacją Rosyjską w dwóch formatach: mińskim i normandzkim. Niedawno w Berlinie odbyło się spotkanie doradców politycznych przywódców czwórki normandzkiej.

„Prowadzimy trudne negocjacje- nie będę się ukrywał, ale ukraińskie zwycięstwo jest bardzo poważne- mamy siódmy tydzień ciszy” – powiedział Andrij Jermak.

Zgodził się, że zawieszenie broni nie jest idealne, z drugiej strony są liczne prowokacje, w wyniku których giną ukraińscy żołnierze. Ale tryb ciszy pozwala na kontynuowanie negocjacji.

„Negocjacje trwają, pracujemy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i wierzę, że my, ukraiński rząd – Prezydent i cały zespół, robimy wszystko, aby urzeczywistnić marzenie wszystkich Ukraińców o pokoju na naszej ziemi”– powiedział. Andrij Jermak.

Szef kancelarii prezydenta zaznaczył, że w negocjacjach zawsze dobrze rozumie ukraińskie interesy narodowe, wbrew temu, co mówi w szczególności zastępca szefa administracji prezydenta FR Dmitrij Kozak.

„Mamy jasne stanowisko, jasny cel. Trudno powiedzieć, co dzieje się w głowie innej osoby- realizujemy swoje interesy. Pracujemy dla dobra Ukrainy”– zaznaczył Andrij Jermak.

Zaprzeczył też informacji swojego poprzednika, szefa gabinetu szefa państwa, Andrieja Bogdana, o rzekomym istnieniu tajnej listy umów z Rosją.

„Po prostu nie może istnieć teoretycznie”– zauważył Andrij Jermak.

Odpowiadając na pytanie, czy Wierchowna Rada ma zamiar zmienić uchwałę w sprawie powołania wyborów samorządowych na Ukrainie, co rzekomo utrudnia dalszy postęp w negocjacjach, jak powiedział Dmitrij Kozak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy powiedział, że tylko parlament ukraiński jest uprawniony do przyjęcia pewnych lub inne przepisy ustawowe i wykonawcze.

„Żaden z polityków na Ukrainie, nie mówiąc już o politykach z zewnątrz, nie może czegoś obiecać, powiedzieć, że coś zostanie adoptowane”– powiedział Jermak.

Andrij Jermak potwierdził też, że uchwała w sprawie wyborów samorządowych, którą przyjęła Wierchowna Rada, rzeczywiście stwarza trudności w procesie negocjacyjnym.

„Kiedy jednak spotkaliśmy się w Berlinie, poinformowałem przedstawicieli Kwartetu Normandzkiego, że rzeczywiście Wierchowna Rada Ukrainy zarejestrowała uchwałę o poprawkach do uchwały o przeprowadzeniu wyborów samorządowych. Wprowadził ją poseł Kachura, a po ustaleniu przez Wierchowną Radę zostanie wniesiona i tam zadecyduje się o jej losie”– powiedział Jermak.

„Jeśli pytasz o moje osobiste stanowisko, to uważam, że decyzja powinna być podjęta zgodnie z interesem naszego państwa, z naszymi zobowiązaniami, z normami prawa międzynarodowego. Co to będzie- zadecyduje Wierchowna Rada”– dodał Jermak.

Andrij Jermak podkreślił, że przeprowadzenie wyborów na terytorium Donbasu, które nie jest kontrolowane przez Ukrainę, jest możliwe tylko po całkowitym zakończeniu okupacji i uregulowaniu wszystkich kwestii bezpieczeństwa. Ponadto wybory muszą odbyć się zgodnie ze standardami Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

„Myślę, że wszyscy Ukraińcy są do tego przyzwyczajeni: wszystko, co obiecuje prezydent Zełenski, robi. Dlatego nie wątpię, że prezydent Zełenski za swojej kadencji zakończy tę wojnę”– powiedział na zakończenie swej wypowiedzi sekretarz kancelarii prezydenta Ukrainy.

https://www.president.gov.ua/ru/news/andrij-yermak-mi-perebuvayemo-u-vazhkih-peregovorah-ale-maye-63817

Natomiast, szef ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) w Mińsku i jednocześnie były prezydent Ukrainy- Leonid Krawczuk twierdzi, że Rosja i „przedstawiciele tzw. L / DRL” zablokują całokształt prac TGK, jeśli Wierchowna Rada nie zmieni uchwały o wyborach samorządowych.

„Rosja i przedstawiciele terytoriów czasowo okupowanych w Donbasie (TCOD) oficjalnie deklarują, że do czasu zmiany uchwały Rady Najwyższej wszystkie sprawy zostaną zablokowane”– zaznaczył Krawczuk.

Krawczuk nie wie, czy parlamentarzyści poprą zmiany uchwały w sprawie wyborów samorządowych.

Obecna uchwała w sprawie wyborów samorządowych na Ukrainie, zaaprobowana przez Wierchowną Radę, przewiduje, że wybory samorządowe na terenach okupowanych mogą się odbyć jedynie pod warunkiem wyprowadzenia z terytorium Ukrainy wszystkich nielegalnych ugrupowań zbrojnych i przywrócenia kontroli granicznej.

Po rozmowach z doradcami kwartetu normandzkiego przedstawiciel Rosji Dmitrij Kozak poinformował, że strony zgodziły się na złożenie do Wierchownej Rady propozycji zmiany uchwały o wyborach samorządowych, czyli wprowadzenia klauzuli o wyborach w całym Donbasie.

Rosja uważa, że ​​rezolucja Rady jest sprzeczna z porozumieniami mińskimi.

15 lipca Rada Najwyższa przegłosowała przeprowadzenie wyborów samorządowych 25 października na całej Ukrainie, z wyjątkiem TCOD.

https://fakty.com.ua/ua/ukraine/20200920-rosiya-blokuvatyme-robotu-tkg-yakshho-rada-ne-zminyt-postanovu-pro-mistsevi-vybory/

Jednocześnie, szef delegacji kijowskiej do trójstronnej grupy kontaktowej ds. Donbasu w Mińsku, Leonid Krawczuk uznał pomysł odroczenia negocjacji w sprawie Donbasu, zgłoszony przez kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, za dobrą propozycję.

„To dobra oferta. Obecnie sytuacja polityczna na Białorusi nie sprzyja naszej pracy na terenie Mińska. Ludzie powstali przeciwko Łukaszence i wszystko wskazuje na to, że protest będzie kontynuowany. Praca w takich warunkach jest bardzo trudna”– powiedział Krawczuk w rozmowie z portalem Strana.ua, dodając, że „jeśli nic się nie zmieni, trzeba będzie poszukać innej strony”, ale decyzję o odroczeniu podejmuje OBWE jako moderator.

„Tutaj mówimy o międzynarodowej platformie. W związku z tym decyzja zostanie podjęta na szczeblu międzynarodowym”– powiedział Krawczuk.

*

A na froncie w Donbasie, na całej jego długości, w ciągu minionej doby było spokojnie, i strona ukraińska powstrzymywała się od jakichkolwiek prowokacji zakłócających proces pokojowy.

Jednocześnie odnotowano JEDNO naruszenie Dodatkowych Środków wzmacniających i kontrolujących system zawieszenia broni, a mianowicie prace inżynieryjne. Z naruszeniem pierwszej klauzuli środków dodatkowych bojcy 1 batalionu 30 samodzielnej brygady zmnechanizowanej prowadzili prace inżynieryjne w celu wyposażenia swoich stanowisk na terenie osady Zołotoje-4, co spowodowało eksplozję. Obecnie ustalane są okoliczności zdarzenia i informacje o ofiarach.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 21 вересня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається спокійною та повністю контролюється українськими підрозділами. Наші військовослужбовці в районах виконання завдань дотримуються умов домовленостей.
Минулої доби, 20 вересня, на ділянках відповідальності наших бригад задокументоване одне порушення режиму припинення вогню. Так, вогневу активність збройних формувань Російської Федерації зі стрілецької зброї зафіксовано неподалік населеного пункту Новоолександрівка. Постріли у бік наших позицій були провокативними та не становили загрози життю українським воїнам, тому наші захисники зброю у відповідь не застосовували.
На усіх інших ділянках лінії розмежування спостерігалася тиша.
Від початку поточної доби, 21 вересня, у районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано два порушення домовленостей. Так, поблизу Мар’їнки ворог здійснив постріли у бік наших позицій зі стрілецької зброї, а також три постіли з гранатомета пристосованого для використання мін ПОМ-2. Бойових втрат серед особового складу внаслідок ворожих пострілів немає. В усіх інших районах відповідальності Об’єднаних сил спостерігається тиша. Українські воїни не втрачають пильності та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.09.2020r.- 1920 dzień od nowego rozejmu.

 1. Co najmniej kilkaset milionów dolarów mogło zostać wypranych za pośrednictwem kont w ING Banku Śląskim; pieniądze pochodziły z Rosji i Ukrainy – pisze w poniedziałek (21 września) „Gazeta Wyborcza”.
  NG Bank Śląski odmawia jakiegokolwiek komentarza na temat transakcji spółki Schildershoven, zasłaniając się tajemnicą bankową.

  https://fakty.interia.pl/prasa/news-pieniadze-z-rosji-i-ukrainy-wyprane-w-banku-w-polsce,nId,4744675#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Cytat ‚Obraz nosi tytuł „Przyjaciel prezydentów”. Tytuł zawiera oczywiście wskazówkę, że najbogatszy człowiek na Ukrainie umie znaleźć język z każdym prezydentem państwa – kimkolwiek jest.
  Podczas aukcji cena obrazu z ceny wywoławczej 999 dolarów wzrosła do 3050 dolarów. Za tę kwotę została sprzedana”;

  https://strana.ua/news/290760-svetlana-krjukova-prodala-kartinu-akhmetova-v-okruzhenii-prezidentov-za-3-tys.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie gazowym. Podczas Wschodnioniemieckiego Forum Ekonomicznego w Bad Saarow wicekanclerz Niemiec Olfa Scholz (SPD) ogłosił że gazociąg ‚Nord Stream 2″ nie jest żadnym zagrozeniem dla suwerenności Niemiec, komentując „wynurzenia” USA o tym że „NS2″ uzależni Niemcy od Rosji, oraz ze jest to ‚prywatny projekt gospodarczy który nie daje powodu do wprowadzania sankcji”;
  https://www.dw.com/ru/vice-kancler-frg-ne-vidit-ugrozy-v-severnom-potoke-2/a-55003864

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem w „wyzwolonym” Kramatorsku (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) w sądzie rejonowym prawnik przykuł się do kraty zabezpieczajacej. Mężczyzna zrobił to w protescie przeciwko decyzji sądu o przeniesieniu, kolejny już raz, rozprawy w której reprezentuje stronę poszkodowaną. rzecz idzie o sprawę zabójstwa w 2017 roku mieszkańca Awdijewki (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) jakiego dopuścił się funkcjonariusz SBU;
  https://strana.ua/news/290869-delo-ob-ubijstve-zhitelja-avdeevki-sbushnikom-sud-snova-otlozhil-zasedanie-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT w sprawie Białorusi. Jeden z „redaktorów” „opozycyjnego” białoruskiego portalu NEXTA (nadającego z Polski) Stepan Putiło, który udzielił wywiadu rosyjskiemu „dziennikarzowi” znanemu z krytyki Kremla Jurijowi Dud´owi (co ciekawe do spotkania doszło w Polsce), przyznał że jego „niezalezny” portal sponsorowany jest przez władze RP poprzez „fundację Białoruski Dom w Warszawie”. Cytat;
  „- На чьи деньги существует Белорусский дом? – спросил Дудь.
  – Я так понимаю, есть поддержка польского правительства, есть какие-то фонды и организации.
  – Но это польские деньги? – уточнил видеоблогер.
  – В большинстве, я думаю, да”
  https://strana.ua/news/290801-dud-i-kanal-nekhta-hlavnye-tezisy-intervju.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Wieści z Donbasu. W ŁRL zatrzymano dwójke ukraińskich dywersantów którzy zamierzali porwać, na zlecenie SBU, przebywajacego w ŁRL obywatela Włoch, zajmującego sie pracą w ‚Centrum Włoskim” w republice. Włoch miał zostać porwany, prawdopodobnie by potem go wymienić na przebywającego we włoskim więzieniu „weterana ATO” Witalija Markiwa skazanego za zabójstwo włoskiego dziennikarza do jakiego doszło w 2014 roku pod Słowiańskiem;
  https://ukraina.ru/news/20200921/1028984841.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „miał dobre kontakty w Brukseli”- wiadomo kto był tym kontaktem……małpa powinien w więzieniu gnić. Oczywiście jeśli w tym grajdole byłyby choćby pozory jakieś sprawiedliwości.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie „piątki dla zwierząt”
  W przypadku likwidacji ferm futrzarskich w Polsce, produkcja zostanie przeniesiona na Ukrainę. Od czasu rewolucji godności liczba ferm zajmujących się chowem fretek rośnie. Luki prawne, korupcja i brak empatii właścicieli sprawia, że w większości placówek zwierzęta są przetrzymywane w tragicznych warunkach.
  https://filarybiznesu.pl/fermy-futrzarskie-na-ukrainie-powoduja-problemy-ekologiczne/a6139

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraińskie siły powietrzne do końca roku 2020 otrzymają ponad 60 polskich spadochronów systemu Dedal serii 3. Umowa została zawarta za pośrednictwem spółki Ukrspetsexport z firmą AIR-POL, która jest producentem zamówionych spadochronów głównych AD-95M i zapasowych AZ-95. Całkowita wartość umowy to 6,65 mln hrywien (ok. 890 tys. zł).
  https://www.defence24.pl/ukraina-zamowila-polskie-spadochrony-desantowe

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.