Wojna domowa na Ukrainie 25.09.2020r.- 1924 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 196.

Według stanu faktycznego na chwilę obecną, Kijów praktycznie rzecz biorąc zablokował pracę mechanizmu koordynacji reagowania na naruszenia warunków zawieszenia broni.

Podczas spotkań on-line grupy roboczej ds. bezpieczeństwa w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej TGK, które odbyły się 15 i 16 września, strona ukraińska unikała dyskusji o nowym terminie wspólnej inspekcji naruszeń pozycyjnych USZ w rejonie wycofania wojsk i sprzętu, którą w ten sposób udaremniła inspekcją okolic wsi Szumy.

„Aby uniknąć jakiejkolwiek manipulacji współrzędnymi, czasem, nowymi warunkami, przedstawiciele DRL przedstawili swoje konkretne propozycje na piśmie, przedstawiając jasny plan działania w logice dodatkowych środków w celu wyeliminowania naruszeń pozycji.

Jednak pomimo tego, że przedstawiciele DRL wyrazili gotowość do prowadzenia wspólnych inspekcji na naszym terytorium, w miejscach, w których SMM OBWE odnotowała naruszenia pozycji, a także nalegali na powrót do dyskusji na temat wspólnej inspekcji udaremnionej przez Kijów w obwodzie szumowskim, co strony ustaliły na nadzwyczajnym posiedzeniu Grupa kontaktowa 9 września strona ukraińska ogłosiła, że ​​nie widzi już potrzeby takich wydarzeń.

Tym samym Ukraina de facto odmówiła podjęcia dodatkowych działań, dewaluując rolę mechanizmu koordynacyjnego, który de facto jest kluczem do weryfikacji i szybkiego reagowania na wszelkie naruszenia.

Pakiet dodatkowych środków został uzgodniony i podpisany przez wszystkich członków Grupy Kontaktowej i powinien być przestrzegany kompleksowo, a nie wybiórczo. W związku z tym, że strona ukraińska odmówiła realizacji jednego z paragrafów dokumentu, który miałby pomóc w rozwiązaniu wszystkich problematycznych kwestii i wyeliminowaniu naruszeń poprzez bezpośrednie współdziałanie WCKiK w obecnym składzie, przedstawiciele Republiki zaproponowali włączenie do porządku obrad najbliższego spotkania kwestii rewizji dodatkowych środków. …

Dodać należy jeszcze, że sam szef SMM OBWE na Ukrainie , Halit Cevik , w swoim raporcie do uczestników Grupy Kontaktowej, a także na posiedzeniu grupy roboczej ds. bezpieczeństwa podkreślił, że mechanizm koordynacji i rola WCKiK w nim mają obecnie kluczowe znaczenie dla realizacji Dodatkowych Środków podpisanych przez strony w celu wzmocnienia i kontroli obecnego reżimu ciszy, a tym samym na dalsze losy zawieszenia broni”– mówi oświadczenie przedstawiciela DRL w WCKiK i w procesie negocjacji w ramach TGK.

https://dnronline.su/kiev-zablokiroval-rabotu-koordinacionnogo-mehanizma-po-reagirovaniju-na-narusheniya-predstavitelstvo-dnr-v-sckk-i-peregovornom-processe/

*

Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) rozmieściły kolejny już raz broń i sprzęt w pobliżu budynków mieszkalnych.

USZ rozmieściły w strefie „Operacji Połączonych Sił” („OPS”) przeciwlotniczy system rakietowy (SAM) i bojowy wóz piechoty (BMP). Poinformował o tym we wczorajszym briefingu dla mediów oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Jakow Osadczy.

„W ciągu ostatniego dnia zidentyfikowano rozmieszczenie sprzętu 24 brygady – jeden system obrony powietrznej Strieła-10 w pobliżu Wozdwiżenki; z 14 brygady- jeden bojowy wóz piechoty w rejonie Krymskoje”– powiedział Osadczy.

Ponadto w rejonie odpowiedzialności 14 brygady w okolicach miejscowości Krjakowka zidentyfikowano jedną maszynę okopową BTM-3, która jest wykorzystywana przez kijowskie siły bezpieczeństwa do wykonywania prac inżynieryjnych w celu poprawy ich pozycji bojowych.

Osadczy zwrócił też uwagę na to, że broń i sprzęt Sił Zbrojnych Ukrainy znajduje się w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów komunalnych, co stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych Środków mających na celu wzmocnienie i kontrolę stanu zawieszenia broni.

„W strefie wycofywania się w rejonie Zołotoje, na byłych stanowiskach Sił Zbrojnych Ukrainy, nadal odnotowuje się obecność jednego żołnierza 30 brygady”– dodał oficjalny przedstawiciel resortu obrony ŁRL.

Natomiast rzecznik prasowy Milicji Ludowej ŁRL Aleksander Mazeikin, poinformował, że kolejny żołnierz USZ został wysadzony w powietrze przez minę podczas prowadzenia prac fortyfikacyjnych na stanowiskach bojowych strony ukraińskiej.

Według raportu przedstawicielstwa ŁRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni (WCKiK) odnotowano 23 września eksplozję, która nastąpiła podczas ponownego wyposażenia stanowisk ukraińskich formacji zbrojnych w rejonie wsi Nowotoszkowskoje.

Mazeikin wyjaśnił, że przyczyną incydentu była detonacja miny przeciwpiechotnej PMN-2 zainstalowanej wcześniej przez Siły Zbrojne Ukrainy.

„Według dostępnych informacji, w wyniku eksplozji żołnierz Kaszyński doznał obrażeń od wybuchu miny”– poinformował oficer służby prasowej, dodając, że dowódca batalionu ppłk Kuczer zataił incydent przed naczelnym dowództwem, umieszczając rannego żołnierza w izolatce dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

A poza tym, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze naruszyli dwa razy warunki zawieszenia broni; o 14:50 prowadząc ostrzał przy użyciu broni maszynowej (3 pociski) z kierunku Nowomichajłowki w stronę Ługańskoje oraz o godzinie 21:16 prowadząc również ostrzał przy użyciu broni maszynowej (4 pociski) z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki. A także naruszając warunki Dodatkowych Środków, mających na celu wzmocnienie i kontrolę stanu zawieszenia broni, prowadząc o godzinie 15:45 obserwację przy użyciu drona w rejonie wsi Żabinka oraz nadal prowadząc roboty fortyfikacyjne w rejonie miejscowości Piaski, gdzie zarejestrowano dwóch ukraińskich żołnierzy w czasie wykonywanych prac okopowych.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 25 вересня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається повністю контрольованою. Українські захисники продовжують виконувати свої завдання за призначенням.
Упродовж минулої доби, 24 вересня, з боку збройних формувань Російської Федерації зафіксовано одне порушення досягнутих домовленостей. Так, режим припинення вогню противник порушив у вечірній час доби, здійснивши постріл з ручного протитанкового гранатомета у бік наших позицій поблизу Кам’янки. Постріл був не прицільним, тому українські захисники вогонь у відповідь не відкривали.
Серед особового складу Об’єднаних сил бойових втрат та поранень немає.
Від початку поточної доби, 25 вересня, по всій лінії розмежування спостерігається тиша, жодних порушень з боку російсько-окупаційних військ не задокументовано. Втім військовослужбовці Об’єднаних сил, не втрачають пильності та перебувають у повній готовності дати адекватну відповідь на будь-які провокаційні дії ворога.
Ситуація у районі проведення операції залишається повністю контрольованою українськими воїнами.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

72 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.09.2020r.- 1924 dzień od nowego rozejmu.

 1. Epidemia koronawirusa na świecie, czyli w UK powracają „widoczki” z marca tego roku to znaczy paniczne wykupywanie papieru toaletowego z marketów. Ma to związek z zapowiedziami władz w Londynie o mozliwości ponownego ‚zamkniecia” Wlk. Brytanii w związku ze wzrostem infekcji koronawirusem;
  https://www.telegraph.co.uk/news/2020/09/24/panic-buying-fears-grow-morrisons-becomes-first-supermarket/
  https://www.chroniclelive.co.uk/news/uk-news/morrisons-ration-toilet-paper-second-18991668
  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-panika-zakupowa-na-wyspach-limity-na-papier-toaletowy,nId,4751692

  Polubione przez 3 ludzi

 2. W temacie odbywających sie wczoraj na Ukrainie wspólnych ćwiczeń armii, policji i SBU w ramach których m.in w Sumach „porwano” pułkownika ukraińskich sił zbrojnych. Dokonano takze „podłożenia ładunków wybuchowych” w siedzibie administracji państwowej w Dnieprze, a ewakuację urzędników z budynku „urozmaicono” seriami wybuchów;
  https://strana.ua/news/291468-vozle-zdanija-dnepr-oha-prohremel-vzryv-okazalos-chto-eto-byli-uchenija.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Popularny ukraiński dziennikarz Dmytro Gordon znowu dokonał „haniebnej zdrady”. Tym razem w wywiadzie udzielonym ukromediom miał stwierdzić ze Ukraina jest na najlepszej drodze do (dalszego) rozpadu i nie jest to żadna wina „agresji” Putina ani „reform” wprowadzanych na żądanie Zachodu a samych Ukrainców, w szczególnosci kolejnych wybieranych przez nich władz. Cytat;
  „Podkreślił też, że jeśli przywództwo nadal chce zachować [w całosci] resztę państwa, to trzeba przywrócić porządek w kraju, a nie winić Putina czy krajów zachodnich za to, co się teraz dzieje. „Co ma z tym wspólnego Zachód, co ma z tym wspólnego Putin? Czy Putin kradnie pieniądze w urzędzie celnym? Czy Putin organizuje korupcję?”;
  https://www.replyua.net/politika/224911-prichem-tut-putin-gordon-zayavil-o-razvale-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W ukromediach kolejny już raz pojawiają się alarmujace wiadomości o tym że chińska firma która zakupiła większość akcji ukraińskiego przedsiębiorstwa „Motor Sicz”, a które nie może przejąc nad nim kontroli, z powodu decyzji władz w Kijowie, wymuszonej na nich przez USA, o „zablokowaniu” transakcji, może w związku z tym domagać się gigantycznego odszkodowania w wysokosci 3,5 mld dolarów;
  https://www.replyua.net/politika/224855-investor-motor-sich-iz-kitaya-prigrozil-ukraine-poterey-35-mlrd.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Kolejne „njusy” z „juesej”. Amerykański ‚Fox News” poinformował ze władze Seattle (Demokraci) które postanowiły ograniczyć „do minimum” działalność miejskiej policji z powodu „jej brutalności”, a w zamian zadecydowały o stworzeniu ‚alternatywnej obywatelskiej służby porządkowej” postawiły na jej czele niejakiego Andre Taylora który wcześniej zajmował się sutenerstwem. Sam taylor zwany „ulicznym carem” :-))) nie ukrywa swojej mrocznej przeszłości a wprost przeciwnie opowiada o niej w amerykańskich mediach;
  https://www.foxnews.com/us/andre-taylor-seattle-pimp-not-this-time
  https://mynorthwest.com/2180750/rantz-city-of-seattle-hired-a-former-pimp-while-firing-100-cops/

  Polubione przez 3 ludzi

  • I po co było robić film „Taksówkarz”?

   Teraz zapewne ofiarą była by przedstawiona postać obleśnego suterena, a weteran wojny w Wietnamie jako zwyrodniały morderca.

   Możliwe, że przyczyną tego stanu rzeczy, jest to, iż rządzą tam same q****y i złodzieje?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

   • Dem- (potoczny amerykański) ,,Demokrata”
    W USA do władzy dorwać się chcą Demowie , czyli wszyscy na ,,De…”
    Na samym szczycie demoni – dementalni dewianci, a im niżej tym gorzej , bo na samym już dnie demonstranci, czyli debilni degeneraci.
    A gdy 🙄 dorwią się do władzy, 😉 to uczynią z USA Pandemonium tego Świata. 😁

    Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem pojawił się ukraiński kandydat do amerykańskiej nagrody filmowej „Oskar”, czyli postapokaliptyczny film ‚Atlantyda”. „Dzieło” opowiada o tym jak wyglądają w 2025 roku ‚wyzwolone” przez Ukrainę terytoria republik z Donbasu, czyli ‚zatopione kopalnie, opuszczone zakłady przemysłowe” ogólnie obszar nie nadajacy się do życia. Głownym bohaterem jest „weteran ATO” (w tej roli prawdziwy „weteran ATO” chyba dla zaoszczędzenia wydatków 🙂 ) który „cierpi na zespół stresu pourazowego” który stracił rodzinę i dom (pewno odeszli od niego jak mu dom bank zabrał :-)) ) i dlatego postanawia pozostać na ‚wyzwolonym terytorium”. Cytat „Poza tym zajmuje się tam najbardziej ponurym interesem – pracuje w zespole ekshumacji zwłok. Aby zidentyfikować zabitych żołnierzy”.
  I najlepsze podsumowanie po co i dlaczego powstało owo „dzieło” od samego „reżysera”, czyli Walentyna Wasjanowicza „ukraińskie kino na platformach międzynarodowych jest potrzebne nie dla sztuki, ale dla przeciwdziałania Rosji”…
  https://strana.ua/news/221293-film-atlantida-ukraina-o-chem-kino-i-pochemu-ono-poedet-na-oskar.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „„ukraińskie kino na platformach międzynarodowych jest potrzebne nie dla sztuki, ale dla przeciwdziałania Rosji”…- czyli idą dokładnie tą samą drogą co inne państwa totalitarne, gdzie sztuka miała wy łącznie służyć celom ideologicznym…..mnie to nie dziwi, że tam rodzi się ukraińska kabaretowa wersja nazizmu.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraiński rząd nie będzie przedłużać obowiązującego do 28 września zakazu wjazdu dla cudzoziemców – twierdzą w piątek ukraińskie media, powołując się na źródła we władzach. Zakaz wprowadzono w związku z pandemią Covid-19.
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1491883,ukraina-zakazu-wjazdu-dla-cudzoziemcow-koronawirus.html
  Komentarz: Dlaczego portale polskojęzyczne traktują czytelników jak idiotów? Na świecie liczba osób chorych na Covid-19 rośnie, na Ukrainie bite są rekordy zakażeń co tydzień, a ci tu paplają, że z powodu pandemii zakazano wjazdu osobom z zagranicy 🙂
  Jedne państwo wystosowała taka prośbę by odmówiono wjazdu ich obywatelom, a rząd w Kijowie musiał się zastosować 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem w ukromediach znowu „alarm” e w zwiazku z „dziurą” w ukraińskim budżecie. Pojawiły się informacje że w 2021 roku Ukraincy mogą mieć problemy z otrzymaniem emerytur. Sytuacja taka moze wyniknąć z tego że deficyt budżetu państwowego Ukrainy spowoduje ze ten przestanie udzielać pożyczek ukraińskiemu Funduszowi Emerytalnemu, który także ma deficyt i to w przewidywanej na 2012 rok wysokości 203,8 mld hrywien;
  https://strana.ua/finance/291633-v-ukraine-mohut-vozniknut-problemy-s-pensijami-iz-za-problem-s-pensionnym-fondom.html
  Ps. I tak kończy się „przelewanie z pustego w próżne”…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Cytat „Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po wizycie w Kijowie i spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim powiedział, że Unia Europejska nie jest bankomatem ani organizacją charytatywną’ :-)))) I dalej;
  „Jak powiedziałem prezydentowi [Ukrainy], Unia Europejska nie jest organizacją charytatywną ani bankomatem. Najlepszym sposobem wsparcia dla nas Ukrainy jest pomoc w reformowaniu kraju, ale tylko sami Ukraińcy mogą przeprowadzić te reformy” – powiedział Borrell’;
  https://strana.ua/news/291623-evrosojuz-ne-bankomat-hlavnyj-diplomat-es-otkazal-zelenskomu-v-denhakh-i-predlozhil-reformy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tekst z defence24 o nowych modernizacjach w ukraińskim lotnictwie.

  Na poligonie lotniczym Powursk w okręgu Kowel odbyły się testy użycia uzbrojenia kierowanego na prototypie zmodernizowanego na Ukrainie myśliwca MiG-29MU2. Maszyna odbywała loty z podwieszonym uzbrojeniem, testowała system kierowania ogniem, odpalała pociski Ch-29T i zrzucała bomby KAB-500KR. Docelowo uzbrojenie mają stanowić ukraińskie bomby i pociski kierowane laserowo.
  Prototyp samolotu MiG-29MU2 został oblatany w ubiegłym roku. Do końca roku 2020 mają zostać przeprowadzone pełne próby państwowe oraz testy umożliwiające wypracowanie planu unowocześnienia całej floty ukraińskich MiGów. Modyfikacja maszyny, która przekształca posowiecki myśliwiec w namiastkę maszyny wielozadaniowej, ma zapewnić zdolności pomostowe do czasu, planowanego na najbliższe lata, zakupu zachodnich samolotów wielozadaniowych.
  https://www.defence24.pl/sily-zbrojne/ukrainski-mig-29-z-bombami-kierowanymi
  Komentarz: Nawet postsowiecki sprzęt ma pewne limity używalności, możliwości modernizacji. Przez blisko 30 lat kolejne rządy w Kijowie trwoniły potencjał militarny kraju i nie interesowały się pozyskiwaniem nowych typów uzbrojenia. Dopiero podczas działań w Donbasie i gdy zaczęło brakować sprzętu z magazynów postsowieckich zrozumiano, że jednak trzeba wyprodukować lub kupić nowe pojazdy/samoloty.
  Na ten moment Ukraina NIE MA możliwości produkowania własnych czołgów. Ma możliwość modernizacji i naprawy starych skorup, ale nie posiada technologi wytwarzania pancerzy kompozytowych (technologia zaginęła po likwidacji zakładów zajmujących się produkcją czołgów).
  Podobna sytuacja jest jeśli chodzi o śmigłowce i samoloty. Ukraina wytwarzała dobre silniki i komponenty do samolotów wojskowych, jednak brakowało krajowym zakładom możliwości budowy maszyn od podstaw.
  Efekty są takie, ze przykładowo Motor-Sicz ma świetną ofertę na modernizację postsowieckich Mi-2, jednak ich prototyp nowego śmigłowca nie zachwycał. Zabrakło wiedzy oraz możliwości budowy innych części składowych (min wirniki).
  To co teraz widzimy to ogarniane resztek z magazynów postsowieckich. Kraj nie ma możliwości zakupu nowych broni (budżet na zakup i modernizację to maksymalnie 600 mln $ rocznie), a większość sprzętu to przestarzałe konstrukcje.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Energoatom i Naftogaz Ukrainy uzgodniły, że będą wspólnie wdrażać zasady zrównoważonego rozwoju i podejmą działania zmierzające do zapewnienia przejścia Ukrainy do neutralnej dla klimatu gospodarki wodorowej o obiegu zamkniętym do 2050 r.

  – Elektrownie jądrowe, które funkcjonują w strukturze Energatomu są idealne do rozwiązania problemu produkcji wodoru przy użyciu przyjaznej dla środowiska energii elektrycznej – podkreślił Petro Kotin, pełniący obowiązki prezesa Energoatomu. Jak uzasadniał, energetyka jądrowa ma przewagę nad innymi źródłami energii, bo jest zeroemisyjna, a jednocześnie cechuje się dużą koncentrację mocy z zaangażowanych zasobów.
  https://www.cire.pl/item,204860,1,0,0,0,0,0,wodorowe-porozumienie-na-ukrainie.html
  Komentarz: Mam nadzieję, że nie będą eksperymentować przy elektrowniach jądrowych.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Kolejne „njusy” z „jusej”, czyli „fani BLM” urządzili „blokadę” ulic w Hollywood „linczując” samochody które nie chciały sie jej podporządkować;
  >https://twitter.com/KHOLMESlive/status/1309355842018238464
  ‚Anti(hi)fiarze” dokazują w Seattle;
  >https://twitter.com/stillgray/status/1309064626756345860
  Fani BLM „umilają” czas klientom restauracji w St. Petersburg na Florydzie;
  >https://twitter.com/ByJoshFiallo/status/1308927845687799812

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Tymczasem Rosja zaoferowała Peru kilka wojskowych samolotów transportowych zamiast ukraińskiego An-178. Jak informują rosyjskie media Peru podpisała umowę z Ukrainą w 2019 roku na dostawę pierwszej samolotu An-178 w 2021 roku jednak na chwilę obecną samolot jest gotowy tylko w 40% z powodu braku rosyjskich komponentów. W rezultacie tego strona peruwiańska miała zawiesić kontrakt na zakup ukraińskich samolotów oceniając jego realizację jako mało prawdopodobną;
  https://ria.ru/20200925/samolety-1577738758.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.