Wojna domowa na Ukrainie 26.09.2020r.- 1925 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 197.

Minister gospodarki Niemiec jest zdania, że nie powinno się odrzucać projektu biznesowego „Nord Stream 2”.

Peter Altmaier po raz kolejny opowiedział się za dokończeniem inwestycji. W rozmowie z „Handelsblatt” zarzucił krytykom gazociągu niekonsekwencję.

Zapytany, czy budowa „Nord Stream 2” zostanie doprowadzona do końca Peter Altmaier odpowiedział, że jest to projekt, w który zaangażowane są przedsiębiorstwa z najróżniejszych krajów Europy. „Dostarczany gaz jest przeznaczony nie tylko dla Niemiec, ale dla wielu krajów Unii Europejskiej”– stwierdził niemeicki minister, dodając, że gazociąg jest sprawą dla całej Europy i, szerzej, dlacałego Zachodu. „Dlatego będziemy rozmawiać o ewentualnych konsekwencjach także z naszymi partnerami. Nie będą temu towarzyszyły wyprzedzające publiczne deklaracje” wyjaśnił Altemaier.

Zaznaczył też, że przyszłość „Nord Stream 2” nie zależy od pojedynczej decyzji politycznej, mówiąc, że „od zawsze byłem i jestem jednak zdania, że to problematyczne, gdy projekty, planowane na dekady, co kilka miesięcy stawia się pod znakiem zapytania”. Jak dodał, doprowadzi to do sytuacji w której prywatni inwestorzy nie będą się więcej angażować. Altmaier przypomniał też, że podjęcie decyzji o budowie gazociągu poprzedziła szeroka debata społeczno-polityczna.

W rozmowie z gazetą „Handelsblatt” niemiecki minister zarzucił krytykom inwestycji, że nie mówią otwarcie, jaki wpływ na dostawy gazu do Europy będzie miało zatrzymanie budowy gazociągu, wyjaśniając, że „wszyscy wychodzimy z założenia, że ilość gazu, który Europa musi importować, będzie rosnąć. Wiąże się to z tym, że w Europie spada jego wydobycie. Jednocześnie surowiec ten będzie odgrywał przejściowo ważną rolę w zaopatrzeniu energetycznym w związku z wyłączaniem elektrowni atomowych i węglowych”, dodając, że należałoby postawić sobie pytanie, skąd gaz ma w przyszłości pochodzić. I tu jest problem.

Niemiecki minister jednocześnie mocno podkreślił, że nie można pozwolić sobie na energetyczne uzależnienie od Moskwy; „dlatego w razie potrzeby, trzeba być w stanie, zastąpić rosyjski gaz. Dlatego prywatni operatorzy zbudują w północnych Niemczech terminale LNG. I oczywiście dalej stawiamy w Niemczech na rozwój energii ze źródeł odnawialnych”.

Szef resortu niemieckiej gospodarki nie wykluczył nowych sankcji wobec Rosji, choć odniósł się do nich sceptycznie, mówiąc, że „to trzeba bardzo dokładnie rozważyć. Często sankcje oddziałują nie tylko na kraje, wobec których zostały wprowadzone. Niejednokrotnie uderzają też w relacje gospodarcze niemieckich i europejskich firm. Kraj z takimi gospodarczymi powiązaniami zagranicznymi jak nasz, musi zadać sobie pytanie, co mogą dać sankcje i w jakim stopniu osłabia się w pierwszej linii samego siebie”.

Pytany, czy wykorzystanie „Nord Stream 2” jako instrumentu wpływu na politykę Władimira Putina, nie jest wartością samą w sobie, odparł, że sankcji nie wprowadza się po to, aby móc z zadowoleniem spojrzeć w lustro, gdyż „sankcje wprowadza się, by pomóc (…), by wzmocnić prawa człowieka albo zatrzymać agresję wobec innego kraju”.

Jednocześnie Altmaier podkreślił w wywiadzie, że rząd Niemiec jest zgodny co do tego, że próba zabójstwa Aleksieja Nawalnego powinna spotkać się z najostrzejszym potępieniem, bo dotyka Unii Europejskiego jako wspólnoty wartości. „I bardzo jasno to wyraziliśmy”– powiedział w wywiadzie dla „Handelsblatt”.

Czyli jak widać, rola Nawalnego w dalszym ewentualnym przedłużaniu i rozszerzaniu sankcji wobec Rosji, jest nie bez znaczenia. A obecnie może stanowić jedyny pretekst, do prowadzenia dalszej polityki sankcji.

https://www.handelsblatt.com/politik/deutschland/interview-wirtschaftsminister-altmaier-kaempft-fuer-nord-stream-2/26215870.html

*

A na foncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) rozmieściły opancerzony pojazd ratowniczy w pobliżu wsi Nowozwanowka.

Poinformował o tym Aleksander Mazeikin, funkcjonariusz służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

„W ciągu ostatniego dnia w pobliżu osady Nowozwanowka odnotowano rozmieszczenie jednego opancerzonego pojazdu naprawczo-ratowniczego (BREM-Ch) z 30 brygady”– powiedział Mazeikin.

Mazeikin zwrócił uwagę na fakt, że uzbrojenie i wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy znajduje się w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów komunalnych, z naruszeniem trzeciego akapitu dodatkowych środków służących wzmocnieniu i kontroli stanu zawieszenia broni.

Poza tym, Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego ŁRL (MBP ŁRL) zidentyfikowało funkcjonariuszy SBU zaangażowanych w działania sabotażowe na terenie republiki.

Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego ŁRL ustaliło nazwiska pracowników Centrum Informacji i Psychologicznych Działań Specjalnych (CIiPDS) oraz SBU, zaangażowanych w prowadzenie działań sabotażowych na terenie ŁRL. Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwa Republiki.

23 września do punktu komunikacyjnego straży pożarnej w Alczewsku dotarła wiadomość o zaminowaniu budynków gimnazjum Lipowenko w Alczewsku i polikliniki dziecięcej. Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych ŁRL poinformowało, że podczas oględzin budynków i otoczenia nie znaleziono żadnych materiałów wybuchowych. Przedstawicielka republiki w humanitarnej podgrupie Grupy Kontaktowej, szefowa grupy roboczej ŁRL ds. wymiany jeńców wojennych Olga Kobczewa powiedziała, że ​​wezwania do wysadzenia obiektów w Alczewsku są kontynuacją sabotażowych działań SBU na terenie ŁRL.

„Na podstawie wyników zespołu działań operacyjno-rozpoznawczych uzyskano dane od ukraińskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa, którzy są bezpośrednio związani z tymi działaniami: Winnicenko W.W.- zastępca szefa Zarządu Głównego SBU w Doniecku i Ługańsku; Skritucki A.A. – pierwszy zastępca 3 Departamentu Głównej Dyrekcji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie donieckim i ługańskim; Gutsol A.W. – szef wydziału „T”; Ripa F.W.- pracownik wydziału „T”; Weselski Ya.Yu. – pracownik wydziału kontrwywiadu; pracownicy Centralnego Wywiadu Milewskiego W.W., Szewczenko O.A., Dacenko D.K., Guda M.W., Dolia Yu.G., Litwinienko O.E., Serzhenko Yu.I., Owczinnikow M.O., Kuznietsow O.S. . „- powiedział przedstawiciel MBP ŁRL.

Zwrócił też on uwagę na fakt, że zadanie wysadzenia obiektów zostało wydane przez funkcjonariuszy SBU z numeru telefonu zarejestrowanego na nazwisko Wadim Driejew.

„Ten ostatni na polecenie ukraińskiej służby specjalnej przez dwa lata sprowadzał na terytorium republiki ładunki wybuchowe, które były wykorzystywane do przeprowadzania aktów terrorystycznych w Ługańsku. W 2019 roku Driejew został zatrzymany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego ŁRL i skierowany do przymusowego leczenia w zakładzie opieki zdrowotnej”– przypomniała służba prasowa MBP ŁRL, dodając, że przedstawiciele SBU wraz z CIiPDS „regularnie prowadzą podobne akcje zastraszania mieszkańców Ługańskiej Republiki Ludowej”.

„Jednocześnie instytucje społeczne stają się głównym celem terroryzmu telefonicznego”– zaznaczyła służba prasowa Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwa.

Straty pozamilitarne grupy operacyjno-taktycznej (GO-T) „Siewier” Sił Zbrojnych Ukrainy za miniony tydzień wyniosły 15 żołnierzy.

Poinformował o tym oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Jakow Osadczy.

„W wyniku niewłaściwej i niekompetentnej pracy dowódców, tylko w ostatnim tygodniu na odcinku GO-T ‚Siewier’ zginął jeden żołnierz, 14 zostało ciężko rannych i rannych”– powiedział Osadczy.

„Dowódca jednego z batalionów 14 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy sprawdzając punkt wsparcia plutonu znalazł alkohol i w toku wyjaśniania okoliczności złamał rękę jednemu z podległych mu żołnierzy. W trakcie prac inżynieryjnych nad dodatkowym wyposażeniem stanowisk jeden żołnierz 30 brygady został wysadzony w powietrze przez minę; dwóch żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy zostało przewiezionych na oddział traumatologii centralnego szpitala okręgowego Popasniańskim z ciężkimi obrażeniami ciała odniesionymi w wyniku bójki z ludnością cywilną; żołnierz 14 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy doznał poparzenia chemicznego twarzy w wyniku wybuchu baterii; w wyniku konfliktu między żołnierzami 24 brygady trzech ukraińskich żołnierzy odniosło obrażenia o różnym nasileniu, a nieporozumienia między żołnierzami 30 brygady doprowadziły do ​​rany postrzałowej jednego żołnierza; żołnierz USZ został wysadzony w powietrze przez ukraińską minę podczas wyposażania pozycji”– poinformował Osadczy

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze o godzinie 10:40, 10:50 i 16:25 przeprowadzili trzykrotnie ostrzał terytorium DRL.

10:40– z kierunku Nowomichajłowki w stronę Ługańskoje przy użyciu broni maszynowej (10 pocisków),

10:50– z kierunku Wodjanoje w stronę Leninskoje przy użyciu podwieszanego granatnika broni maszynowej (1 granat),

https://pbs.twimg.com/media/Dc1WU6yW0AAL5QX.jpg:large

16:25– z kierunku Awdiejewki w stronę Spartakusa- na obrzeżach Doniecka, także przy przy użyciu podwieszanego granatnika do broni maszynowej.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 26 вересня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою українськими захисниками. Наші воїни неухильно дотримуються умов домовленостей, досягнутих під час засідання Тристоронньої контактної групи 22 липня 2020 року.
Минулої доби, 25 вересня, на переважній більшості ділянок відповідальності українських підрозділів спостерігалася тиша. Водночас два факти порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації зафіксовано поблизу Авдіївки. На цій ділянці противник двічі впродовж доби відкривав вогонь у бік українських позицій з гранатометів різних систем, великокаліберного кулемета та стрілецької зброї.
Бойових втрат і поранень унаслідок провокаційних ворожих пострілів серед українських захисників немає.
Від початку поточної доби, 26 вересня, на ділянках відповідальності українських підрозділів, які виконують завдання у районі проведення операції, пострілів з боку противника не зафіксовано.
Наші військовослужбовці продовжують виконувати поставлені завдання і готові надати ворогу відсіч у разі загрози їхньому життю чи здоров’ю.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

W dniu jutrzejszym moja relacja nie ukaże się ze względu na pilny wyjazd.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.09.2020r.- 1925 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wczorajszej katastrofy wojskowego An-26 w obwodzie charkowskim. Według ostatnich informacji na pokładzie samolotu znajdowało się łącznie 27 osób (członków załogi i kursantów wojskowej uczelni z Charkowa), 25 z nich zginęło a 2 przeżyły (są w stanie ciężkim, poparzenia 80% ciała).Według informacji przekazanych przez SBU i wiceszefa MSW Ukrainy Heraszczenkę w trakcie lotu doszło do awarii lewego silnika, o czym poinformowała załoga samolotu, jednak dowódca załogi był spokojny i zdecydowany wyladować samolotem z tylko jednym sprawnym silnikiem;
  https://strana.ua/news/291756-krushenie-an-26-pod-kharkovom-pominutnoe-opisanie-sobytij-.html
  https://strana.ua/news/291758-aviakatastrofa-pod-kharkovom-ministr-oborony-andrej-taran-raskryl-detali.html
  Jak informuje ukraiński portal ‚Strana.ua” samolot, wyprodukowany w 1977 roku, najprawdopodobniej niedawno przeszedł „generalny remont”. Cytat;
  „Ему должны был продлить функциональность на два года. Ремонтные работы были запланированы до первого октября.
  То есть рухнувший самолет мог лететь на задание после недавнего ремонта”;
  https://strana.ua/news/291690-an-26-poterpel-krushenie-prichiny-katastrofy-foto-i-video-upavsheho-samoleta.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. I powrót na Ukrainę. Ukromedia poinformowały o tym ze sąd w obwodzie donieckim (pod kontrolą Kijowa) ogłosił bankructwo i wszczał postępowanie likwidacyjne jednego z przedsiębiorstw energetycznych należących do najbogatszego ukraińskiego oligarchy Achmetowa. Rzecz idzie o „Kiewnenerho” spółkę która zapewniała dostawy ciepła mieszkańcom stolicy Ukrainy;
  https://strana.ua/news/291807-sud-priznal-kievenerho-bankrotom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Wojna Armenii z Azerbejdżanem? Siły zbrojne Azerbejdżanu dokonały ataku na Górskim Karabachu, jednak jak widać po upublicznionych w internecie materiałach ich atak spotkał się z „twardym powitaniem” ze strony sił Republiki Górskiego Karabachu (wspieranymi przez Armenię);
  https://colonelcassad.livejournal.com/6198937.html
  Cytat „Władze Armenii ogłosiły stan wojenny i powszechną mobilizację w kraju w związku z wydarzeniami w Karabachu”;
  https://strana.ua/news/291895-eskalatsija-v-nahornom-karabakhe-armenija-objavila-voennoe-polozhenie-i-vseobshchuju-mobilizatsiju.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. I powrót na Ukrainę. Klasyczny „odbijany”, czyli po tym jak szef dyplomacji Josep Borrell po swojej wizycie w Kijowie stwierdził że „UE to nie bankomat [dla Ukrainy]”, jeden z członków rady nadzorczej Narodowego Banku Ukrainy komentując decyzję szwedzkiego ekonomisty (i doradcy „Atlantic Council”) Andersa Åslunda o dymisji z rady nadzorczej „Ukrzaliznyci” z powodu obniżenia pensji, stwierdził ze ‚Ukraina to nie bankomat”;
  https://strana.ua/news/291910-v-nbu-otvetili-na-kritiku-eks-chlena-nabsoveta-ukrzaliznytsi-andersa-aslunda.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Umrzemy, ale nie wrócimy na Ukrainę”: mieszkaniec Doniecka zaszokował studio ukraińskiej telewizji”

  „Musicie zrozumieć – ani na Ukrainie, w Moskwie, w Waszyngtonie, gdziekolwiek – nikt nie zmusi nas do powrotu na Ukrainę… Albo umrzemy, ale już nigdy nie wrócimy na Ukrainę!”

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana.ua” o ukraińskich administratorach wikipedii, którzy zajmują się blokowaniem linków z „nieprawomyślnych mediów” (tzn. nie „ukropatriotycznych”) oraz „sławieniem wyzwolenia Ukrainy” w czasie IIWŚ przez…Hitlera. Co nie dziwi patrząc na zamieszczone
  w artykule zdjecia administratorów, „szczyrych ukropatriotów” nie kryjących swoich powiązań z banderyzmem oraz neonazizmem. Co ciekawe nie przeszkadza to administracji wikipedii „strasznie uczulonej” na różne „faszyzmy i nacjonalizmy”, bo jak sie okazuje pracują oni dla regionalnego (tzn. ukraińskiego) oddziału „Wikimedia Foundation, Inc…
  https://strana.ua/news/291921-ukrainskaja-vikipedija-kto-ee-napolnjaet-i-daet-denhi-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Kilka artykułów powiązanych z katastrofą ukraińskiego samolotu AN-26

  Przed katastrofą An-26 w obwodzie charkowskim na Ukrainie pierwszeństwo lądowania mógł mieć inny samolot – powiedział szef regionalnej administracji Aleksiej Kuczer. Według w/w urzędnika trzeba zbadać ten wątek jako pierwszy.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2020092613118276-na-ukrainie-opowiedziano-o-dzialaniach-dyspozytorow-przed-katastrofa-an-26-Sputnik/
  Składane są wyrazy współczucia dla rodzin tragicznie zmarłych. Dla niektórych jest to już kolejna tragedia związana ze służbą bliskich w siłach powietrznych. Ojciec jednego z kadetów zginął jako pilot Ił-76 w Donbasie.
  https://www.unian.info/society/an-26-crash-media-report-name-of-cadet-whose-body-not-yet-found-11160890.html
  Identyfikacja zmarłych ma potrwać przynajmniej 3 tygodnie.
  https://www.unian.info/society/an-26-crash-identification-of-victims-to-take-up-to-three-weeks-11161715.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Kilka informacji ekonomicznych z Ukrainy.
  „Praca” ekipy z Kijowa przyniosła już spodziewane rezultaty. Służby statystyczne notują kolejny miesiąc gdy produkcja przemysłowa w kraju spada ( w odniesieniu do tego samego okresu w roku poprzednim).
  Podważane są wyliczenia rządu w Kijowie odnośnie odbicia gospodarki w 2021 roku.
  https://www.unian.info/economics/week-s-balance-digest-of-reports-on-ukraine-economy-11160782.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT w sprawie Białorusi, czyli „Łuka” kontra ‚Makaron”. Łukaszenka „zripostował” wypowiedź Macrona, w której ten wezwał go do „ustąpienia ze stanowiska”, wypominając mu ze sam powinien zrezygnować ze stanowiska gdy dwa lata temu zaczęły się we Francji protesty „żółtych kamizelek”. ‚Poradził” Macronowi także by lepiej zajał się wewnętrznymi sprawami Francji;
  https://www.belta.by/president/view/lukashenko-otvetil-makronu-na-zajavlenija-kasatelno-situatsii-v-belarusi-408433-2020/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Jeszcze raz w sprawie katastrofy ukraińskiego samolotu.
  To jeszcze nie są oficjalne dane, ale publikuje je portal branżowy, więc z pewnością są wiarygodne.
  Według dokumentów jakie udało się uzyskać silniki samolotu DAWNO powinny zostać zastąpione nowymi, ale specjaliści z Motor-Sicz przedłużyli ich użytkowanie.
  cytat:
  „Lewy silnik został wyprodukowany w grudniu 1977 roku. Jego remont kapitalny wykonano w 1990 roku określając resurs na 13 lat i 1750 godzin, ale w czerwcu 2020 roku miał on już 2339 godzin pracy, tj. o 589 godzin przekroczył przewidziany lata temu okres międzyremontowy. Problem rozwiązano w sposób najprostszy z możliwych – poddając go przeglądowi przez specjalistów z zakładów silnikowych Motor-Sicz. Ci zaś podbili przedłużenie okresu jego użytkowania do 5 czerwca 2021 roku i 2550 godzin pracy.
  Z kolei prawy silnik został wyprodukowany w 1974 roku i przeszedł pięć remontów, z których ostatni wykonano w 1993 roku, określając jego resurs na siedem lat i 1000 godzin pracy, ale rok temu podbito przedłużenie resursu do 1800 godzin lub 11 października 2020 roku, przy czym w czerwcu tego roku stwierdzono 1662 godziny pracy.”
  ,https://www.facebook.com/MagazynLotnictwo/posts/3407410865968334

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ukraiński koncern branży IT padł ofiarą kampanii ransmoware, która doprowadziła do wstrzymania wielu wewnętrznych operacji. Hakerom udało się wykraść poufne dane, jakie regularnie publikują w sieci, aby w ten sposób wywrzeć presję na władzach firmy i zmusić je do spełniania żądań.
  SoftServe, ukraiński dostawca usług IT oraz producent oprogramowania, zatrudnia ponad 8000 pracowników oraz posiada 50 biur na całym świecie. Jest jedną z największych ukraińskich firm zajmujących się branżą IT. 1 września br. koncern padł ofiarą cyberataku z wykorzystaniem oprogramowania ransomware – informuje serwis Bleeping Computer.
  https://cyberdefence24.pl/atak-ransomware-sparalizowal-ukrainskiego-giganta-it

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.