Wojna domowa na Ukrainie 30.09.2020r.- 1929 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 201.

*

Wicepremier, minister ds. tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, Aleksiej Reznikow powiedział, że on i inni członkowie ukraińskiej delegacji w Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) nie pojadą do Mińska na rozmowy „z powodu nielegalności Aleksandra Łukaszenki na stanowisku szefa Białorusi”. Poinformował o tym podczas spotkania internetowego zorganizowanego przez Ukraińskie Stowarzyszenie Prawników.

Reznikow podkreślił, że dziś „nie ma alternatywy dla porozumień mińskich, ale Mińsk nie jest platformą, która decyduje o zakończeniu wojny w Donbasie i aneksji Krymu”.

W związku z tym, zdaniem wiceszefa delegacji ukraińskiej w TGK, kwestia zmiany platformy negocjacyjnej stała się już aktualna.

„Oczywiste jest, że po tym, jak Ukraina oficjalnie nie uznała wyników wyborów prezydenckich na Białorusi, na pewno nie pojadę do żadnego Mińska, nawet jeśli pandemia się skończy. I myślę, że reszta członków ukraińskiej delegacji na pewno nie pójdzie na negocjacje”– powiedział Reznikow, dodając, że „jednocześnie będą kontynuowane negocjacje za pośrednictwem wideokonferencji”.

Reznikow zaznaczył ponadto, że popiera pomysł zmiany formatu negocjacji, w tym włączenia krajów uczestniczących w memorandum budapeszteńskim do procesu pokojowego, ale taką decyzję powinna podjąć czwórka normandzka.

„Kraje takie jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada mogłyby być dobrymi partnerami dla Ukrainy, gdyby powstała ta platforma. Być może kiedyś się to stanie, ale dziś nie ma innej alternatywy”– podsumował Reznikow.

Tym sposobem, jasno dał do zrozumienia, że konflikt w Donbasie ciągnąc się będzie latami, a żadne polubowne załatwienie sprawy ze strony Kijowa, nie ma racji bytu. Jak sądzić można, czekają oni tylko na cud, tj. upadek FR, i wzt. takiej jej osłabienie, że tereny nie będące obecnie pod kontrolą Ukrainy, same wpadną im w ręce.

Na potwierdzenie mojej tezy, przedstawiciel ŁRL w podgrupie politycznej TGK, Rodion Mirosznik oświadczył, że:

„Negocjacje w podgrupie politycznej Trójstronnej Grupy Kontaktowej w sprawie zakończenia konfliktu w Donbasie utknęły w martwym punkcie ze względu na niechęć strony ukraińskiej do przedyskutowania uchwały Wierchownej Rady w sprawie wyborów samorządowych i wpłynięcia na jej odwołanie lub zmianę”.

„Posiedzenie politycznej grupy roboczej trwało półtorej godziny. Ze strony Kijowa nie wybrzmiało żadne zrozumiałe stanowisko w sprawie zmiany dekretu o wyborach lokalnych, na którym opierały się negocjacje. Odnieśli się do tego, że dziś w Radzie będzie komisja, w której należy omówić los niefortunnej uchwały, a raczej jej zmian. W Radzie są dwa projekty poprawek do uchwały, ale żaden z nich nie został przedłożony Grupie Kontaktowej ani przedyskutowany”– poinformował Mirosznik.

Dodał też, że na dzisiejszym posiedzeniu delegacja ukraińska powiedziała, że ​​„nikt nie decyduje” o tym co robi Wierchowna Rada, dlatego przedstawiciele Kijowa w Grupie Kontaktowej nie mogą być za to odpowiedzialni.

„Propozycje Kijowa i dalsze kontynuowanie negocjacji w sprawie porozumień mińskich, pomijając fakt, że jedna ze stron już je naruszyła, nie ma sensu uważać za konstruktywne. Po półtoragodzinnej wymianie poglądów koordynator OBWE stwierdził, że negocjacje utknęły w pewnym impasie i zamknął spotkanie. Nowe wersje możliwości wycofania się z niej (tj. uchwały Wierchownej Rady- dopisek mój) mogą zostać ogłoszone jutro na posiedzeniu Grupy Kontaktowej, w której udział weźmie Leonid Krawczuk, który zapowiedział już, że uchwała jest sprzeczna z porozumieniami mińskimi, ale nie wyraził zamiaru wzięcia odpowiedzialności za działania Rady”– podkreślił Mirosznik.

Wcześniej informowano, że podgrupa polityczna Grupy Kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu w Donbasie rozpoczęła spotkanie w postaci wideokonferencji.

*

Na na ługańskim odcinku frontu, kobieta i dziecko zostali ranni w wyniku eksplozji niezidentyfikowanego obiektu na linii frontu Zołotoje-5.

Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych ŁRL.

„28 września o godzinie 18:30 w Zołotoje-5 przy ulicy Gogola niezidentyfikowany ładunek wybuchowy zdetonował kobietę urodzoną w 1979 roku i chłopca urodzonego w 2008 roku”– napisano w komunikacie MSN ŁRL.

Poszkodowana z rozpoznaniem „urazów kończyn dolnych w wyniku wybuchu miny” została przewieziona na oddział operacyjny wielodyscyplinarnego centralnego szpitala w Pierwomajsku. Dziecko, które doznało urazów po wybuchowych; wielu ran na twarzy, klatce piersiowej, przedniej ścianie jamy brzusznej, obu kończynach górnych, było hospitalizowane w Ługańskim Republikańskim Szpitalu Klinicznym.

Obecnie są prowadzone czynności mające na celu ustalenie okoliczności tego zdarzenia.

Ponadto, obserwatorzy OBWE odnotowali naruszenia Warunków Dodatkowych przez Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) na donieckim odcinku frontu.

Według raportu z 28 września SMM OBWE odnotowało następujące naruszenia dodatkowych środków wzmacniających i kontrolujących obecne zawieszenie broni na czas nieokreślony, podpisanych przez uczestników Grupy Kontaktowej w dniu 22 lipca 2020 r .:

– W dniu 25 września dron dalekiego zasięgu SMM OBWE w promieniu działania ponownie zarejestrował 9 min przeciwpancernych USZ (TM-62), zainstalowanych w poprzek autostrady T0509 około 3,5 km na południowy wschód od N. wieś Berezowoje;

– 26 września w pobliżu miejscowości Prochorowki obserwatorzy dostrzegli tymczasowy punkt kontrolny USZ, na którym znajdowało się 5 uzbrojonych żołnierzy i 1 samochód pancerny (KrAZ „Cougar”);

– 27 września, 50 m na południe od punktu kontrolnego w pobliżu osady Majorsk (kontrolowanego przez USZ) obserwatorzy SMM OBWE dostrzegli małe nasypy wzmocnione konstrukcją drewnianą i pokryte siatką.

– W nocy z 25 na 26 września w pobliżu miejscowości Pietrowskoje dron SMM OBWE zarejestrował obecność 2 osób na dawnym stanowisku USZ w pobliżu południowo-zachodniego części zdemilitaryzowanego terytorium.

Misja odnotowała również obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– 1 dron w pobliżu pozycji bojowych USZ koło miejscowości Berezowoje;

– 1 transporter opancerzony w pobliżu wsi Sławnoje;

– 1 BMP-2 w pobliżu osady Nowotroiczkoje;

– 2 transportery opancerzone w pobliżu wsi Marinka;

– 1 BMP-1 w pobliżu Żiełannoje Pierwoje.

Ponadto, na tym samym odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze nadal naruszali warunki rozejmu oraz ich Dodatkowe Środki.

I tak, o godzinie 07:40 z kierunku miejscowości Szumy ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu granatnika ręcznego RPG-7 (2 granaty), w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7. O godzinie 12:30 w rejonie miejscowości Piaski k/Doniecka zarejestrowano 5 osób, które przy użyciu ładunków okopowych prowadziły prace fortyfikacyjne na liniach obronnych USZ. Poza tym, o godzinie 16:45 z kierunku miejscowości Wodjanoje- na południowym odcinku frontu, doszło do jeszcze jednego ostrzał przy użyciu granatnika podwieszanego (1 granat), w kierunku ws Leninskoje.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 30 вересня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається повністю контрольованою українськими захисниками. Дотримуючись домовленостей, досягнутих 22 липня в рамках Тристоронньої контактної групи, наші військовослужбовці продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.
За минулу добу, 29 вересня, на усіх ділянках відповідальності українських підрозділів пострілів із боку противника не зафіксовано. Військовослужбовці Об’єднаних сил й надалі дотримуються умов припинення вогню та готові реагувати на будь-які дії з боку збройних формувань Російської Федерації.
Від початку поточної доби, 30 вересня, по всій лінії зіткнення спостерігається тиша. Водночас наші захисники не втрачають пильності та готові до будь-яких змін оперативної обстановки.
У районі проведення операції Об’єднаних сил належно виконують завдання й інші складові сил оборони. Військовослужбовці Збройних Сил разом із вогнеборцями ДСНС продовжують ліквідовувати лісову пожежу на ділянці розміром близько 4 гектарів неподалік Бобрового на Луганщині.
Ситуація у районі проведення операції залишається цілком контрольованою українськими воїнами.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.09.2020r.- 1929 dzień od nowego rozejmu.

 1. Nowe rekordy zakażeń koronawirusem na Ukrainie

  Na Ukrainie poprzedniego dnia wykryto 4027 zakażeń koronawirusem i jest to najwyższy dobowy bilans infekcji od początku pandemii. Padł też dzienny rekord wyzdrowień – 2110. 64 osoby zmarły, a 733 hospitalizowano – przekazał w środę minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.
  Stepanow poinformował, że obecnie zajętych jest w szpitalach ponad 50 proc. łóżek przeznaczonych do leczenia pacjentów z COVID-19.
  Ogółem od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono na Ukrainie u 208 959 osób, zmarło 4129 chorych, a wyzdrowiało 92 360 pacjentów. W kraju jest obecnie 112 470 aktywnych przypadków SARS-CoV-2.
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-ukraina-rekordowa-liczba-zakazen/dc1t0de,79cfc278
  Komentarz: To tylko plotki, niemniej na forach internetowych podawane są informacje, że w pewnych obwodach już brakuje miejsc dla chorych. Epidemia nie uderzyła w każdy zakątek kraju z taka samą siła są obwody które maja poniżej 30% obłożenia i są takie gdzie przekroczyło ( i to dawno) 70%.
  W tych najbardziej dotkniętych szpitale wprowadziły restrykcje-jeden pacjent zwalnia łóżko kolejny może zająć dopiero jego miejsce.
  Trwa przesiew osób chorych-część „lżejszych” przypadków nie przyjmuje się do szpitala. Takie podeście do chorych (to tylko jeden z kilku powodów) sprawia, że Ukraina jest w gronie krajów, w którym ofiary Covid-19 to nie osoby 70+ ,a głównie osoby w wieku średnim 40-65.
  Teraz pytaniem otwartym jest co zrobią władze w Kijowie? Lockdown zapewne nie zrobią-ich gospodarka nie wytrzymałaby tego,zresztą zbliżają się wybory samorządowe.Pozostaje zwiekszenie liczby łóżek dla chorych (szpitali polowych brakuje, może adaptacja jakichś budynków lub zmiana innych szpitali w szpitale zakaźne).
  Prace nad tym trzeba rozpocząć już dziś- liczba chorych rośnie wykładniczo i w następnym tygodniu będzie 5000 chorych dziennie. Tylko czy parlament Ukrainy poróżniony, skorumpowany i skupiony na wyborach lokalnych jest zdolny do podejmowana szybkich działań?

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Pokłosie tragedii

  Strona ukraińska poinformowała o planach zakupu trzech nowych samolotów transportowych An-178, produkowanych przez firmę Antonow. Maszyny zastąpią w eksploatacji wysłużone już samoloty An-26.
  https://m.niezalezna.pl/354782-ukraina-kupi-samoloty-transportowe
  Komentarz: To spory wydatek dla wojska. Budżet Ukrainy na zakup/modernizację sprzętu to tylko równowartość 600 mln $.
  Ponoć samolot dla Peru był zakontraktowany na 65 mln$.
  https://uk.wikipedia.org/wiki/Ан-178

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Trwają protesty górników i kolejarzy

  Podziemny protest w kopalniach żelaza w Krzywym Rogu (południowo-wschodnia Ukraina) kontynuuje najbardziej zdeterminowana grupa górników. Protest w geście solidarności z nimi rozpoczęli kolejarze. I tylko prezydent Wołodymyr Zełenski, sam z Krzywego Rogu, udaje, że nie widzi protestów pracowników pod oknami swojej kancelarii.
  https://strajk.eu/ukraina-kolejarze-solidarni-z-gornikami-oligarchowie-zdecydowani-zdlawic-protesty/
  Komentarz: Strajki zostaną złamane-nie ma woli, aby tym ludziom pomóc. Ponadto w tekście przewija się watek sprzętu i bezpieczeństwa. Jak podają protestujący- nie wymieniane od lat maszyny nie spełniają norm i mogą doprowadzić do tragedii.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kolejny „njus” z „jusej”. W Kalifornii mysliwiec F-35B Lightning II należacy do Korpusu Piechoty Morskiej zderzył sie z samolotem-cysterną podczas tankowania w powietrzu. W wyniku zderzenia F-35 uległ zniszczeniu jednak pilotowi udało się z niego katapultować i z lekkimi obrażeniami trafił do szpitala;
  https://www.thedrive.com/the-war-zone/36806/reports-say-a-military-aircraft-has-crashed-near-the-salton-sea-in-california

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT w sprawie Białorusi, czyli „ukroizraelski” politolog Salomon Mann z podsumowaniem tzw. biełomajdanu, to znaczy o jego faktycznej klęsce spowodowanej m.in ‚rozbiegnieciem się” prozachodniej opozycji;
  https://replyua.net/blog/solomon-mann/225640-politolog-narod-belarusi-proigral-dvazhdy-odin-raz-potomu-chto-u-nego-takoy-bezdarnyy-prezident-i-vtoroy-raz-chto-u-nego-takaya-podlaya-oppoziciya.html
  ‚Hiroiczne opozycjoniery” spod Mińska dokonały ‚ataku” na samochód należący do żony jednego z „siepaczy reżimu”. Teraz płaczą w państwowej telewizji ze się „pomylili”…
  >https://www.youtube.com/watch?time_continue=137&v=7_sAJSGcjNg&feature=emb_title
  Plus rosyjskie media informują ze strona białoruska zaproponowała by przedsiębiorstwo ‚Biełaz”, jeden z największych na świecie producentów górniczych wywrotek, kontrolujacy około 30% światowego rynku, przeniosło swoją produkcję na terytorium FR, docelowo do Briańska;
  https://tass.ru/ekonomika/9567005

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Szykują się kolejne wojenki dyplomatyczne?

  Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Pan Kuleba poinstruował jak obecnie strona ukraińska będzie nazywała Prezydenta Łukaszenkę -we wszystkich dokumentach ma być zamiast oficjalnie sprawowanej funkcji podawane tylko imię i nazwisko.
  https://www.unian.info/politics/belarus-election-kuleba-tells-how-ukraine-to-refer-to-lukashenko-11165003.html
  Jednocześnie strona ukraińska określiła się którą ze stron konfliktu w Górnym Karabachu popiera.
  Minister Kuleba w oficjalnym oświadczeniu podał, że strona ukraińska „popiera integralność terytorialną Azerbejdżanu”
  https://www.unian.info/world/nagorno-karabakh-ukraine-supports-azerbaijan-s-integrity-kuleba-11165126.html
  Komentarz: Wybrali stronę proturecką, kraj islamski, który zaatakował Armenię. To świadczy, że strona ukraińska szuka bliższych kontaktów z Turcją. Czy taki sojusz jest możliwy? Wydaje się, że ewentualny sojusz nie będzie trwały. Turcja dąży do umocnienia swojej pozycji w regionie, Ukraina ma zaś na celu…dokopanie Rosji.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ad. 1

   A niech ich piorun strzeli!!!!!!

   Ad. 2

   No, no, no; wysilili się na fochy…..

   Ad. 3

   Z Turcją praktycznie każdy sojusz jest możliwy…..o ile będzie dla niej zyskowny. A jeśli nie będzie zyskowny dla Turcji, to choćby dla Erdogana :- ) 🙂 🙂

   To taka stara turecka tradycja, i do tego autentyczna!

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. „Wojna trzydziestoletnia” o Górski Karabach. Strona ormiańska opublikowała zdjecia majace przedstawiać „zestrzelony przez turecki F-16″ samolot sił powietrznych Armenii Su-25. Z kolei strona azerska poinformowała ze nie doszło do żadnego ‚zestrzelenia”, a tylko dwa ormiańskie samoloty wojskowe „wbiły się w jedną z gór”;
  https://korrespondent.net/world/4279328-armianskye-voennye-pokazaly-svoi-sbytyi-samolet

  Polubione przez 2 ludzi

 8. OT religijne. Sekretarz Stanu USA Pompeo wraz z Premierem Grecji mieli dyskutować o ‚ograniczeniu wpływu Rosji na kościoły prawosławne na świecie”;
  https://strana.ua/news/292557-pompeo-obsudil-s-premerom-hretsii-protivostojanie-vlijaniju-rossii-na-tserkov.html
  Ps. Tak jak pisałem tutaj wielokrotnie teraz już widać jak na dłoni kto odpowiada za ostatni „rozłam” w Cerkwi Prawosławnej w związku z przyznaniem Ukrainie tzw. tomosu

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Kolejne leśne pożary na terytorium obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa. Mieszkańcy Sewierodoniecka, nieoficjalnej „stolicy” obwodu pod kontrola Kijowa, wpadli w panikę po tym jak zobaczyli „płonący horyzont”;

  https://strana.ua/news/292638-pozhary-v-luhanskoj-oblasti-podoshli-k-severodonetsku-v-horode-panika.html
  https://korrespondent.net/ukraine/4279512-na-luhanschyne-masshtabnye-pozhary-evakuyruuit-sela

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.