Wojna domowa na Ukrainie 03.10.2020r.- 1932 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 204.

„Ukraina nie chce, aby jej mieszkańcy wiedzieli, jakie stanowisko zajmuje Krawczuk podczas negocjacji. Zamiast tego obywatelom kraju proponuje się substytut informacji”– powiedział Rodion Mirosznik, przedstawiciel ŁRL w Trójstronnej Grupie Kontaktowej (TGK). Skomentował w ten sposób wezwanie Leonida Krawczuka do Rosji, by „nie stawiać ultimatum” Ukrainie w sprawie Donbasu.

Odnosząc się do niezadowolenia Krawczuka z rosyjskiej propozycji prowadzenia zapisu procesu negocjacyjnego, Mirosznik zaznaczył, że „nie mówimy o tym, iż przedstawiciele Rosji nieupoważnieni rejestrowali przebieg negocjacji”.

„Mówimy o propozycji nagrywania spotkań w odpowiedzi na masowe insynuacje ze strony Ukrainy, które zniekształcają informacje o spotkaniach grupy kontaktowej” – podkreślił Mirosznik.

Zdaniem przedstawiciela ŁRL reakcja strony ukraińskiej na taką propozycję była ostra. „Ukraina nie chce, aby jej mieszkańcy wiedzieli, jakie stanowisko zajmuje Krawczuk podczas negocjacji. Zamiast tego mieszkańcom kraju oferuje się substytut informacji ”– wyjaśnił Mirosznik.

„Dlatego inicjatywę strony rosyjskiej wspierają nie tylko Ługańsk i Donieck, ale także OBWE”– stwierdził Mirosznik, dodając, że „OBWE przedstawiła własne propozycje dotyczące ustalenia wyników negocjacji”.

W szczególności OBWE proponuje zwołanie osobnego spotkania, na którym zostaną określone zasady nagrywania negocjacji i informowania opinii publicznej o pracach grupy kontaktowej.

„W takim przypadku strony muszą zdecydować: albo wszystkie informacje po negocjacjach są rozpowszechniane przez OBWE, albo wszystko jest rejestrowane, odszyfrowywane, a następnie publikowany jest zapis negocjacji”– podsumował Mirosznik.

Wcześniej szef delegacji ukraińskiej w grupie kontaktowej ds. Donbasu- Leonid Krawczuk wezwał pełnomocnika Rosji, Borysa Gryzłowa, aby „nie stawiał ultimatum” Ukrainie. Zdaniem strony ukraińskiej trzeba nie tworzyć „przeszkód”, ale skupić się „na wzmocnieniu zawieszenia broni, uwolnieniu osób przetrzymywanych przez partie, rozwiązywaniu problemów, którymi interesują się zwykli ludzie”.

„Nie dawaj nam ultimatum. Nie jesteśmy w ZSRR ani pod władzą Kremla”– powiedział Krawczuk, dodając, że Ukraina jest „niepodległym państwem”, które „nie pozwoli na to, by narzucano jej jakiekolwiek warunki”.

Później okazało się, że przedstawiciele OBWE zaproponowali „przerwę” w pracach Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. Donbasu w wyniku sporów dotyczących nagrania audio i wideo negocjacji. Poinformowały o tym źródła bliskie delegacji ukraińskiej.

Borys Gryzłow, pełnomocnik Rosji w grupie kontaktowej w Donbasie, powiedział, że spotkanie „jest na skraju załamania z powodu niechęci przedstawiciela OBWE i delegacji ukraińskiej do nagrania spotkania”. Według niego „nalegają oni na prowadzenie negocjacji w warunkach bez rejestracji protokołów i jakiegokolwiek ustalenia stanowisk, propozycji, oświadczeń stron uczestniczących w negocjacjach”, czyli „praktycznie bez jakiejkolwiek odpowiedzialności stron w negocjacjach”.

„Kijów odmawia zawarcia jakichkolwiek porozumień, jakby wiedział z góry, że ich nie wypełni”– powiedział Gryzłow, dodając, że „podwójne standardy w próbach koordynatora OBWE, aby monopolistycznie zaszczycić sobie prawo do decydowania, kto powinien informować opinię publiczną o ich postępach, budzą poważne zaniepokojenie”.

Podkreślił, że próby zaklasyfikowania negocjacji i ukrycia przed opinią publiczną rzeczywistych stanowisk i obowiązków stron są obarczone eskalacją konfliktu. Rosja „nalega na jawność prac w procesie negocjacji”.

Przypomnijmy, że Wierchowna Rada wyznaczyła termin następnych wyborów samorządowych na 25 października i nie odbędą się one na terytorium Donbasu, które nie jest kontrolowane przez Kijów. Zgodnie z przyjętą uchwałą wybory na tych terytoriach będą mogły się odbyć w szczególności po wycofaniu wszystkich „formacji zbrojnych” i przekazaniu kontroli nad granicą ukraińsko-rosyjską.

Gryzłow poinformował, że republiki Donbas domagają się zmiany uchwały Rady Najwyższej w sprawie wyznaczenia wyborów samorządowych w związku z naruszeniem przez Kijów zobowiązań do wypełnienia porozumień mińskich.

Według Gryzłowa, w ten sposób Kijów faktycznie wstrzymał realizację porozumień mińskich.

*
A na ługańskim odcinku frontu, w dniu wczorajszym Milicja Ludowa ŁRL na wniosek Kijowa udzieliła gwarancji bezpieczeństwa wykorzystania przez Ukrainę lotnictwa specjalnego do lokalizowania pożarów w pobliżu linii trakcyjnej na terytorium kontrolowanym przez Siły Zbrojne Ukrainy. 

„Po raz kolejny Milicja Ludowa ŁRL na oficjalną prośbę strony ukraińskiej daje gwarancje bezpieczeństwa wykorzystania lotnictwa specjalnego do lokalizacji pożarów w pobliżu linii kontaktowej na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę w obwodzie ługańskim”– poinformował Leszczenko.

Według Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy pożary lasów grożą obecnie 32 osadom na kontrolowanym przez Kijów obszarze obwodu ługańskiego. 9 osób padło ofiarą pożarów, 17 było hospitalizowanych, 150 ewakuowano. Łączna powierzchnia pożarów to ponad 13 tysięcy hektarów. W gaszeniu pożarów bierze udział ponad 2,5 tys. Osób i ponad 260 sztuk sprzętu, w tym trzy samoloty An-32P i dwa śmigłowce Mi-8.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, według opublikowanego wczoraj raportu  SMM OBWE odnotowano następujące naruszenia Dodatkowych Środków wzmacniających i kontrolujących obecne zawieszenie broni na czas nieokreślony, podpisane przez uczestników Grupy Kontaktowej 22 lipca 2020 r .:

– ️ 28 września na dwóch polach położonych około 1,5 km na południe od N. Nowgorodskoje, dron obserwacyjny  średniego zasięgu SMM OBWE ponownie zarejestrował około 85 min przeciwczołgowych USZ  (prawdopodobnie TM-62;  z których dron SMM OBWE wcześniej już wykrył tam 50  min )- część większego pola minowego z łącznie ponad 500 minami.

Misja odnotowała również obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 BMP-1 i 1 BMP-2  w pobliżu miejscowości. Nowgorodskoje.

Poza tym, o godzinie 11:25 ukraińscy żołnierze przy użyciu broni snajperskiej prowadzili ostrzał pozycji Milicji Ludowej DRL z kierunku Wodjanoje w stronę Leninskoje. O godzinie 18:10 przy użyciu podwieszanego granatnika (2 granaty) ostrzeliwali z kierunku Awdiejewki okolice Spartakusa. Następnie o godzinie 22:20 przeprowadzono z kierunku Lebirdińskoje w stronę Leninskoje ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny), i wreszcie na zakończenie o godzinie 22:50 przeprowadzono ponownie ostrzał z kierunku Wodjanoje w stronę Dzierżyńskoje przy użyciu przeciwpancernego granatnika SPG-9 (3 granaty).

https://www.youtube.com/watch?v=wOIiNe6EYRs

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.30 3 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції залишається контрольованою підрозділами Об’єднаних сил. Українські захисники неухильно дотримуються домовленостей, що вступили в дію 27 липня 2020 року.

Минулої доби, 2 жовтня, у районах відповідальності українських бригад було зафіксовано чотири порушення режиму припинення вогню. Так, російсько-окупаційні війська двічі відкривали вогонь із гранатометів різних систем неподалік населеного пункту Авдіївка. Окрім того, двічі впродовж доби ворог застосував стрілецьку зброю поблизу Водяного.

Бойових втрат і поранень унаслідок ворожих пострілів не було.Тривають роботи із подолання вогняної стихії та її наслідків. Військовослужбовці Збройних Сил і рятувальники ДСНС локалізували осередки загорання неподалік населених пунктів Кряківка, Трьохізбенка, Артема, Старий Айдар та Станиця Луганська. Від Збройних Сил України до ліквідації пожеж залучено понад 700 осіб та 30 одиниць інженерної та спецтехніки.

Від початку поточної доби, 3 жовтня, неприцільними пострілами ворог провокував наших воїнів поблизу Мар’їнки. На цій ділянці зафіксовано два постріли з ручного протитанкового гранатомета та три черги зі стрілецької зброї. Наші військовослужбовці вогонь у відповідь не відкривали. В інших районах уздовж лінії зіткнення спостерігається тиша.

Перебуваючи у готовності до адекватного реагування на будь-які провокаційні дії противника, українські захисники дотримуються домовленостей, досягнутих у межах Тристоронньої контактної групи.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 03.10.2020r.- 1932 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam,
  A jednak informacje o pyłach które przywędrowały z Ukrainy nie są „fake newsami” 🙂
  Zastanawia skala pożarów. Przecież gdy paliła się „zona” takich komunikatów nie publikowano i tylko uspokajano, że nie ma żadnego zagrożenia.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o przekroczeniu norm szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10 nad Polską. Powodem nie jest jednak rozpoczęty sezon grzewczy. Niebezpieczny pył dotarł do nas z Ukrainy (efekt pożarów-dopisek mój).
  https://dziennikzachodni.pl/trujaca-chmura-z-ukrainy-przyszla-na-slask-smog-nadciaga-nad-kolejne-regiony-sa-ostrzezenia/ar/c1-15211570
  https://www.eska.pl/krakow/imgw-ogromny-pyl-nad-polska-ktory-dotarl-z-ukrainy-powietrze-jest-mocno-zanieczyszczone-aa-3LDc-EHXi-XNbF.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. News militarny.

  „Ministerstwo Obrony Ukrainy jest gotowe do zamówienia czołgów Opłot, pod warunkiem pełnej substytucji importu (komponentów z Rosji – przyp.red)” – poinformował Wasyl Kryłas, dyrektor generalny Charkowskich Zakładów Czołgowych im. Małyszewa. Odpowiednie prace już trwają. Ich celem jest zastąpienie rosyjskich komponentów zastosowanych w oryginalnym czołgu T-84 Opłot elementami produkowanymi w kraju. Wymaga to często uruchomienia produkcji danego urządzenia czy części od podstaw.
  https://www.defence24.pl/ukraina-czolgi-oplot-bez-rosyjskich-komponentow
  Komentarz: Mam takie wrażenie, że władze w Kijowie chcą zniszczenia Charkowskich Zakładów Czołgowych im. Małyszewa. Zastąpienie produkcji komponentów rosyjskich swoimi częściami oznacza znaczne inwestycje w fabryce.
  Tymczasem jeszcze w 2019 sytuacja finansowa zakładu była zła. Brakowało środków na wypłatę zaległych pensji. W tej sytuacji kolejne wydatki bez rządowej gwarancji zakupu nowych pojazdów mogą pogrzebać zakład.
  Dotychczas rząd w Kijowie mówił o przekazaniu środków na zakup kompanii „nowych” „Opłotów”. Czy te pieniądze rzeczywiście trafiły do zakładu, czy też były to znów luźne deklaracje, tego nie wiem.
  http://www.polukr.net/blog/2015/10/sily-zbrojne-ukrainy-otrzymaja-na-uzbrojenie-czolgi-oplot/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Masowa emigracja zarobkowa z Ukrainy, która trwa już od 2014 roku powoduje, że – jak wskazuje Rating Group – już niemal co piąty Ukrainiec widzi przyszłość swoich dzieci poza ojczyzną.
  http://www.komercja24.pl/61-ukraincow-chce-wrocic-do-polski-do-pracy-co-piaty-widzi-przyszlosc-swoich-dzieci-poza-krajem/
  Komentarz: Na wyjazd na stałe są nastawieni głównie młodsi mieszkańcy Ukrainy (przedział wiekowy 18-40). Spada współczynnik dzietności na Ukrainie, spada liczba małżeństw i nie widać szans na szybka poprawę ekonomiczną w kraju. Jak z kraju uciekną małżeństwa z małymi dziećmi to kto zostanie pracować na dobro kraju?

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kolejne „njusy” z „juesej’, czyli ‚Back to USSR”, twarze „awangardy BLM”…
  >https://ic.pics.livejournal.com/anas_zacsho/81091489/120799/120799_600.jpg
  BLM w ‚walce z białym rasizmem” (dwie części);
  >https://twitter.com/SamParkerSenate/status/1310617767176003586
  „Pokojowy afroamerykanina” brutalnie „zaatakowany” przez policje;
  >https://twitter.com/CWBChicago/status/1311804373786390528

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W temacie informacji ujawnionej wczoraj przez gubernatora obwodu charkowskiego o tym że samolot An-26 który uległ katastrofie nie dostał pierwszeństwa na lądowanie na lotnisku w Czuhijewie pomimo tego ze zgłosił problemy, ponieważ „priorytet” otrzymał samolot którym leciał syn dowódcy ukraińskich sił powietrznych. Głos w sprawie zabrał sam „papa”, czyli dowódca ukraińskich sił powietrznych Serhij Drozdow który wszystkiemu zaprzeczył oskarżając gubernatora o niezrozumienie organizacji lotów, a co za tym idzie „wyciąganie zbyt pochopnych wniosków”;
  https://strana.ua/news/293054-drozdov-oproverh-slova-kuchera-o-prioritete-samoleta-s-eho-synom-.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Nie są to jakieś duże kwoty w skali państwa, a większość tej sumy będzie wydana na szkolenia. Jeśli będą podobne do tych „szkoleń” które miały wspierać samorządy na Ukrainie to już wiem na co pieniądze będą wydane. Pięciogodzinny Kurs, który można by zrobić on-line, zorganizowany w IV gwiazdkowym hotelu (będzie trwał kilka dni) z basenem, salą gier i zwiedzaniem zabytków/wycieczkami, z potańcówkami itd itp.
   Takie tam zabawy urzędników za pieniądze podatnika 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukranizacja Polski trwa

  Już 2 października rusza miejski program wsparcia dla cudzoziemców. Będzie nauka języka polskiego, poradnictwo prawne i pomoc w aklimatyzacji w Pleszewie.
  Chodzi przede wszystkim o obywateli Ukrainy, którzy dominują w gronie obywateli „państw trzecich” – jak określa się osoby przybyłe do Polski spoza Unii Europejskiej. Obecnie jest ich ponad tysiąc, co na 18-tysięczne miasto (wraz z gminą 30 tys.) jest znaczącą liczbą.
  https://pleszew.pl/news/pleszew-mieszkancy-pochodzacy-z-ukrainy-pod-opieka/
  Komentarz: Do naszego kraju ściągają miliony cudzoziemców głównie z Ukrainy. Większość pozostaje wraca do swoich ojczyzn po kilkumiesięcznym pobycie, ale rośnie liczba cudzoziemców chcących osiedlić się w Polsce.
  Rząd w Warszawie unika tematu tworzenia się większych skupisk mniejszości narodowych/etnicznych w Polsce. Nie ma żadnej strategi, która pokazywałaby jak można by te nowe grupy zintegrować (spolonizować?) z naszym krajem. Kazdy samorząd działa na własną rękę. Część oferuje bezpłatne lekcje języka polskiego (przykład jak wyżej) inne wspierają gazety w języku ukraińskim (Wrocław).

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało, że w piątek wykryto 3793 przypadki zakażeń koronawirusem. Z kolei na Ukrainie potwierdzono tego samego dnia 4661 przypadków. To najwyższe dobowe bilanse od początku pandemii.
  Marek Sierant, polski dziennikarz mieszkający na Ukrainie, mówił na antenie TVN24 o sytuacji epidemicznej w tym kraju.
  Przekazał, że testów wykonuje się około 20 tysięcy dziennie, ale tyle samo „czeka w kolejce” i są one przekładane na następny dzień. – Niestety sytuacja wygląda tak, że służby sanitarne nie wytrzymują już tego wielkiego tempa testowania ludzi – mówił.
  https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-czechy-i-ukraina-z-najwieksza-liczba-dziennych-zakazen-od-poczatku-epidemii-4709853

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który choruje na COVID-19, został hospitalizowany – poinformowała w sobotę jego małżonka Maryna. Polityk ma obustronne zapalenie płuc. Zakażenie koronawirusem wykryto też u córki byłej ukraińskiej pierwszej pary.
  Według Maryny Poroszenko sytuacja w kijowskich szpitalach jest „skrajnie zła” – nie wystarcza tam miejsc dla zainfekowanych koronawirusem, brakuje koncentratorów tlenu i sprzętu reanimacyjnego.
  https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-na-ukrainie-petro-poroszenko-w-szpitalu-4710113

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.