Wojna domowa na Ukrainie 04.2020r.- 1933 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 205.

Kijów, oświadczając o skupieniu się na zwrocie terytoriów Donbasu na własnych warunkach, faktycznie kończy realizację porozumień mińskich. Powiedział o tym na konferencji prasowej Boris Gryzłow, pełnomocnik Federacji Rosyjskiej w grupie kontaktowej w Donbasie.

„Zwracamy uwagę, że ostatnie decyzje polityczne Kijowa mają również na celu kontynuację agresji na Donbas. Uchwała Rady Najwyższej w sprawie wyborów lokalnych, która narusza porozumienia mińskie, nie została poprawiona”– oświadczył Gryzłow.

Przypomniał, że na stronie internetowej Prezydenta Ukrainy napisano: „Głównym celem naszej delegacji, podobnie jak całego państwa, jest zwrot wszystkich czasowo okupowanych terytoriów wyłącznie na warunkach ukraińskich”.

„Jest to zasadniczo sprzeczne z samą podstawą porozumień mińskich”–  zwrócił uwagę Gryzłow, dodając, że „oczywiście takie stanowisko jest prawnie nieważne, ale jego polityczne konsekwencje są katastrofalne. Władze ukraińskie zmuszają przedstawicieli Doniecka i Ługańska do odwetu i nie powinny narzekać na te środki. Lepiej, żeby Kijów powrócił do wypełnienia ‚Mińska’, do wypełnienia swoich wcześniejszych obietnic wyborczych„.

Gryzłow podkreślił też, że w przeddzień telekonferencji podgrup przedstawiciele ukraińskiej delegacji ponownie przyznali, że uchwała Wierchownej Rady narusza porozumienia mińskie.

„Próby strony ukraińskiej, aby nagłośnić tę fundamentalnie ważną kwestię, wydają się nierozsądne”– dodał Gryzłow.

Ponadto, jego zdaniem, bardzo znacząca jest również decyzja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o wycofaniu Witolda Fokina z ukraińskiej delegacji w grupie kontaktowej, „jedynego fachowca, który nazywał rzeczy po imieniu, rozumiał i publicznie podkreślał wagę odpowiedzialnego wdrażania Pakietu Środków przez stronę ukraińską”- podsumował Gryzłow.

https://ria.ru/20200930/donbass-1578023881.html

*

A w strefie prowadzonej przez Kijów Operacji Połączonych Sił w Donbasie, radykalni nacjonaliści z samodzielnego pułku Gwardii Narodowej Ukrainy (GNU) „Azow” pobili na śmierć cywila w Mariupolu.

Pretekstem do interwencji bojców z „Azowa”, był fakt, że 63-letni cywil Siergiej N. odważył się zwrócić uwagę im na wulgaryzmy i zamieszki jakich się dopuszczali. Doszło do potyczki słownej, potem nacjonaliści pobili emeryta, zmarł od odniesionych obrażeń w karetce w drodze do szpitala.

Sprawców zatrzymała policja, ale przybyli na miejsce zdarzenia gwardziści narodowi zabrali swych kolegów funkcjonariuszom MSW. Wojskowe organy ścigania interweniowały. Kiedy jednak funkcjonariusze MSW dotarli na miejsce stacjonowania pułku „Azow”, „przedstawiciele dowództwa jednostki specjalnej stwierdzili, że żołnierze ci wykonują specjalne zadania na linii frontu i nie ma jak się z nimi skontaktować”.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby o godzinie 14:39 z kierunku Awdiejewki w stronę Spartakusa ukraińscy żołnierze wystrzelili 2 granaty z podwieszanego granatnika i o godzinie 20:00-ponownie przy użyciu podwieszanego granatnika (1 granat), przeprowadzili ostrzał z kierunku Wodjanoe w stronę Komiternowa- na południowym odcinku frontu.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 4 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

У районі проведення операції ситуація залишається контрольованою. Підрозділи Об’єднаних сил, дотримуючись досягнутих домовленостей, продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням.Минулої доби, 3 жовтня, у смугах відповідальності наших підрозділів російсько-окупаційні війська п’ять разів порушили режим припинення вогню.

Так, стрілецьку зброю противник застосовував у районі населеного пункту Майорськ, гранатомети різних систем – неподалік Причепилівки та Новоселівки Другої. На ділянках поблизу населених пунктів Водяне та Мар’їнка противник вів вогонь зі стрілецької зброї та протитанкового ручного гранатомета.

Бойових втрат і поранень унаслідок ворожих пострілів серед особового складу Об’єднаних сил не було. На вогневі провокації ворога наші захисники зброю у відповідь не застосовували.

Військовослужбовці Збройних Сил продовжують локалізувати осередки пожеж та надавати допомогу місцевим громадам, котрі найбільше її потребують. Так, вчора наші захисники працювали у населеному пункті Воронове, де унаслідок пожеж зруйновані будинки, пошкоджені водогін, електромережі, газопровід та об’єкти інфраструктури.У районі проведення операції належно виконують завдання інші складові сил оборони. Так, для мінімізації наслідків артилерійських обстрілів попередніх років рятувальники Об’єднаних сил відновлюють житлові будинки та об’єкти інфраструктури.

Упродовж минулої доби вони відремонтували 10 будинків, на 6 об’єктах роботи тривають. Окрім того, саперами ДСНС розміновано більш ніж 4 гектари території у прифронтовому районі та передано на знищення 64 знайдених вибухонебезпечних предмети.

Від початку поточної доби, 4 жовтня, у районах відповідальності українських підрозділів порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша. Об’єднані сили дотримуються умов режиму припинення вогню в повному обсязі та перебувають напоготові до адекватного реагування на будь-які підступні та провокаційні дії противника.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

24 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.2020r.- 1933 dzień od nowego rozejmu.

 1. Translat z Dissident Voice

  Sankcje, sankcje, sankcje: ostateczny upadek hegemonii dolara?
  Peter Koenig / 20 sierpnia 2018

  Sankcje na lewo i sankcje na prawo. Głównie finansowe, podatki, cła, wizy, zakazy podróżowania, konfiskata zagranicznych aktywów, zakazy i ograniczenia importu i eksportu; a także karanie tych, którzy nie przestrzegają sankcji wymierzonych przez Trumpa, alias Stany Zjednoczone Ameryki, wobec przyjaciół ich wrogów. Absurd wydaje się nieskończony i narasta wykładniczo, jakby istniał ostateczny termin upadku świata. Wygląda na ostatnią próbę obniżenia handlu międzynarodowego na korzyść… czego? Make America Great Again? – Przygotować się do wyborów w połowie kadencji w USA? Zbierz ludzi stojących za iluzją? – Albo co?

  Wszystko wygląda arbitralnie i destrukcyjnie. Wszystko jest oczywiście całkowicie nielegalne przez jakiekolwiek prawo międzynarodowe lub zapomnij o prawie, które i tak nie jest przestrzegane przez imperium i jego wasale, ale nawet nie według ludzkich standardów moralnych. Sankcje są destrukcyjne. Ingerują w suwerenność innych krajów. Są zmuszeni karać kraje, narody, które nie chcą ugiąć się pod światową dyktaturą.

  Wygląda na to, że wszyscy akceptują tę nową wojnę gospodarczą jako nową normę. Nikt się nie sprzeciwia. A Organizacja Narodów Zjednoczonych, organ utworzony w celu utrzymania pokoju, ochrony naszego globu przed innymi wojnami, obrony praw człowieka, ten organ milczy. Ze strachu? Z obawy, że umierające imperium może go „usankcjonować” w zapomnienie? Dlaczego zdecydowana większość krajów – często jest to stosunek 191 do 2 (Izrael i USA) – nie może zapanować nad przestępcami?

  Wyobraź sobie Turcję – nagłe ogromne cła na aluminium (20%) i stal (50%) narzucone przez Trumpa oraz ingerencja banku centralnego w turecką lirę spadła o 40%, a to „ tylko ” dlatego, że Erdogan nie uwalnia amerykańskiego pastora Andrew Brunsona , któremu grozi w Turcji wyrok 35 lat więzienia za „terror i szpiegostwo”. Sąd w Izmirze właśnie odrzucił kolejny wniosek Stanów Zjednoczonych o ułaskawienie, zmieniając jednak wyrok więzienia na areszt domowy ze względów zdrowotnych. Powszechnie uważa się, że rzekome 23 lata „pracy misjonarskiej” pana Brunsona to tylko zasłona dymna do szpiegowania.

  Prezydent Erdogan właśnie zadeklarował, że będzie szukał nowych przyjaciół, w tym nowych partnerów handlowych na wschodzie – Rosji, Chin, Iranu, Ukrainy, a nawet nieopłacalnej UE, i że jego kraj planuje wyemitować obligacje denominowane w juanie w celu dywersyfikacji gospodarki Turcji , przede wszystkim rezerw kraju i stopniowe odchodzenie od hegemonii dolara.

  Szukanie nowych przyjaciół może również obejmować nowe sojusze wojskowe. Czy Turcja planuje wyjście z NATO? Czy turcja miałaby „pozwolenie” na opuszczenie NATO, biorąc pod uwagę jej strategiczne położenie morskie i lądowe między wschodem a zachodem? Turcja wie, że posiadanie sojuszników wojskowych, którzy wymierzają kary za suwerenne działanie w sprawach wewnętrznych, oznacza katastrofę na przyszłość. Po co nadal oferować swój kraj NATO, którego jedynym celem jest zniszczenie wschodu, samego wschodu, który jest nie tylko przyszłością Turcji, ale i świata? Turcja już zbliża się do SCO (Szanghajskiej Organizacji Współpracy) i może faktycznie przystąpić do niej w dającej się przewidzieć przyszłości. To może być koniec sojuszu Turcji z NATO.

  Co by się stało, gdyby Iran, Wenezuela, Rosja, Chiny i wiele innych krajów, które nie są gotowe pokłonić się imperium, uwięziłyby wszystkich szpiegów osadzonych w ambasadach USA lub zakamuflowanych w krajowych (finansowych) instytucjach tych krajów, działając jako piąta kolumna, podważając ich polityki krajowej i gospodarczej krajów przyjmujących? Trzeba by było budować całe miasta nowych więzień, by pomieścić armię przestępców imperium.

  Wyobraź sobie Rosję – nałożono więcej sankcji za rzekome i całkowicie niesprawdzone (wręcz przeciwnie: obalone) zatrucie przez Rosję czterech obywateli Wielkiej Brytanii śmiertelnym środkiem nerwowym, Nowiczokiem – i za nieprzyznanie się do tego. To totalna farsa, rażące kłamstwo, które stało się tak niedorzeczne, że większość myślących ludzi, nawet w Wielkiej Brytanii, po prostu się z tego śmieje. Jednak Trump i jego słudzy w Europie i wielu częściach świata ulegają temu kłamstwu i ze strachu przed sankcjami sankcjonują również Rosję. Czym stał się świat? Minister propagandy Hitlera, Joseph Goebbels, byłby dumny z tego, że dał ważną lekcję kłamcom wszechświata: „Pozwólcie mi kontrolować media, a zmienię każdy naród w stado świń”. Oto, czym się staliśmy – stadem świń.

  Na szczęście Rosja również odsunęła się tak daleko od zachodniej gospodarki kontrolowanej przez dolara, że ​​takie sankcje już nie szkodzą. Służą Trumpowi i jego kumplom jako zwykłe narzędzia propagandowe – popisy, „nadal jesteśmy najlepsi!”.

  Wenezuela jest dosłownie sankcjonowana w ziemi przez manipulacje z zagranicy (Miami i Bogota) wywołane przez Twittera jej narodową walutą, Bolívarem, powodując astronomiczną inflację – ciągłe wzrosty i spadki wartości lokalnej waluty, przynosząc krajową ekonomia do wirtualnego zatrzymania. Importowana żywność, farmaceutyki i inne towary są odchylane na granicach i w innych punktach wejścia

  Polubione przez 5 ludzi

 2. „Wojna trzydziestoletnia” o Górski Karabach. Premier Armenii Paszinian chciałby by na Górskim Karabachu pojawiły się rosyjskie siły pokojowe. Warto przy tym przypomnieć że po objeciu władzy, w wyniku „rewolucji prodemokartycznej”, Paszinian dokonał „reorientacji” Armenii na „zachodnich partnerów”, przemyśliwał nad „wyproszeniem” z terytorium państwa znajdujacej się rosyjskiej bazy wojskowej, a jeszcze w lutym ogłaszał uczestnictwo w skierowanych przeciwko Rosji manewrach NATO…
  https://strana.ua/news/293156-vvod-rossijskikh-mirotvortsev-v-karabakh-mohut-obsudit-v-minske-pashinjan.html
  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w odpowiedzi na pomysł Pasziniana stwierdził ze wprowadzenie rosyjskich sił pokojowych byłoby możliwe tylko po uzyskaniu zgody Azerbejdżanu;
  https://strana.ua/news/293164-vojna-v-nahornom-karabakhe-rossijskie-mirotvortsy-vojdut-v-rehion-pri-odnom-uslovii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie na spotkaniu ze studentami jednej z lwowskich uczelni wyższych premier Ukrainy Szmyhal poinformował ze za 15 lat Ukraina nie będzie w stanie wypłacać obywatelom emerytur, ponieważ państwo nie będzie na to miało środków. Wytłumaczył to niesprzyjającymi procesami demograficznymi na Ukrainie, czyli starzeniem się i wymieraniem społeczeństwa („Premier przewidział, że w najbliższym czasie jeden pracujący Ukrainiec będzie utrzymywał dwóch emerytów”);
  https://www.rbc.ru/rbcfreenews/5f7914119a7947395871c1f6
  >https://twitter.com/dimsmirnov175/status/1312461813154365440

  Polubione przez 3 ludzi

  • Dziwi mnie ta szczerość „elyt” tego kraju. Może do tego czasu premier wraz z rodziną opuszczą (tak jak wielu innych) Ukrainę i zmienią obywatelstwo? Wtedy ten problem nie będzie obejmował jego rodziny. Co pozostaje zwykłym Ukraińcom? Odkładanie na własną emeryturę lub zmiana obywatelstwa otrzymanie świadczenia w innym kraju (ten ostatni dzięki głupocie naszych decydentów jest w Polsce łatwe).
   Tym którzy mają przejść na emeryturę za 15 lat i mieszkają na Ukrainie, już właściwie pozbawiono szans ,aby odłożyli na własne emerytury. Ceny rosną z roku na rok/płace realne już niezbyt. Jak ostatnio czytałem większość Ukraińców chciałaby kupić na czarną godzinę dolary, ale wystarcza im środków tylko do pierwszego więc nie mają szans na inwestycje.

   Polubione przez 3 ludzi

  • Większość górników już zrezygnowała, prezydent pomimo demonstracji nie wyszedł do protestujących, a stan zdrowia wielu górników protestujących w kopalniach był tak zły, ze musieli zawiesić protest. Teraz zapewne inicjatorów czekają kary.
   Achmetow zgodził się na 10% podwyżki co przy obecnej inflacji i osłabieniu hrywny jest niczym.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Mychajło Czapłyga, ukraiński politolog i działacz społeczny, były przedstawiciel ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich Rady zadaje „niewygodne” pytania „ukropatriotom” w temacie ich niegdysiejszych „prognoz” czyli;
  1. Kiedy i jak rozpadł się Most Krymski
  2. Kiedy pojmano, osądzono i rozstrzelano Asada?
  3. Kiedy „sprawiedliwi Amerykanie rozszarpali Maduro w Wenezueli”?
  A także kto ‚zrekompensował” Ukrainie utratę rynków w państwach byłego WNP, ile „zrekompensował” Ukrainie Zachód za jej eksploatację (m.in wywóz drewna, zniszczenie „zbrojeniówki” itd), ile faktycznie zapłaciła Ukraina za przejscie ze „szkodliwej” energii jadrowej na „ekologiczna energie zielona” itd;
  https://strana.ua/opinions/293099-upavshij-kerchenskij-most-rasterzannyj-maduro-osuzhdennyj-asad.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” podsumowuje skandal z ujawnionym przez gubernatora obwodu charkowskiego faktem dana pierwszeństwa ladowania samolotowi wojskowemu na pokładzie którego znajdował sie syn dowódcy ukraińskich sił powietrznych, przed zgłaszajacym „problemy” An-26, który potem się rozbił;
  https://strana.ua/news/293169-syn-hlavkoma-drozdova-i-krushenie-an-26-novaja-versija-aviakatastrofy-pod-kharkovom.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • To przedruk artykułu z obserwatorafinansowego. Na dzień dzisiejszy wiadomo jedno sytuacja firm na Ukrainie pogarsza się. Koronakryzys jest dobrym usprawiedliwieniem, jednak on tylko uwypuklił problemy z którymi przedsiębiorcy zmagają się od lat.
   Tak jak czytam „recepty” na poprawę sytuacji gospodarczej na Ukrainie to widzę, że od 2014 nic się nie zmieniło, nadal walka z korupcją i prywatyzacja maja ocalić kraj. I jakoś od lat nie udaje się tych „ambitnych” planów zrealizować.
   Na ten moment to przemysł naszego sąsiada się zwija. Z roku na rok zmniejsza się liczba miejsc pracy w przemyśle, spadają dochody. A rząd w Kijowie, chyba z polecenia zachodnich firm, chce jeszcze zwiększyć podatki, parapodatki i opłaty za media. Problem dostrzegły już nawet zachodnie instytucje, które wprost stwierdziły, że dalsze podnoszenie ciężarów dla ludności BEZ reform zakończy się załamaniem gospodarki.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.