Wojna domowa na Ukrainie 05.10.2020r.- 1934 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 206.

Andrij Jermak: „Ukraina potrzebuje spotkania czwórki normandzkiej nie jako celu samego w sobie, ale do zakończenia wojny w Donbasie”.

„Kolejne spotkanie przywódców państw-uczestników formatu normandzkiego jest konieczne przede wszystkim dla Ukrainy, ponieważ na terytorium Ukrainy toczy się wojna, a takie negocjacje przyczynią się do zakończenia działań wojennych”– powiedział w sobotę wieczorem (3 października) szef gabinetu prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak na antenie ukraińskiej telewizji Ukraine 24.

„Często słyszymy, także w kraju, że spotkanie przywódców w formacie normandzkim jest prawie celem samym w sobie. To nie prawda. Dziś tak, jesteśmy najbardziej aktywni. Powód jest tylko jeden – wojna jest na naszym terytorium, nasi ludzie giną. A zatem Prezydent- dla niego nie ma nic ważniejszego niż powstrzymanie tej wojny” – powiedział Andrij Jermak.

Dodał, że konieczne jest zakończenie wojny na warunkach ukraińskich iw interesie Ukrainy. Dlatego nasze państwo będzie nadal robić wszystko, co konieczne, aby stało się to tak szybko, jak to możliwe.

Szef Kancelarii Prezydenta zaznaczył, że wszyscy czterej przywódcy krajów formatu normandzkiego, zarówno w rozmowach telefonicznych, jak i wystąpieniach publicznych, nie kwestionują potrzeby kolejnego spotkania.

„Co więcej, retoryka różni się tylko tym, że ktoś mówi: zróbmy najpierw to, na co się umówiliśmy w Paryżu. Jest w tym logika. Wiele z tego zostało już zrobione. Ktoś mówi, że można się już spotkać. Dlatego moja osobista opinia: to spotkanie jest bardzo potrzebne. I jest to potrzebne właśnie do podejmowania konkretnych decyzji”– powiedział Andrij Jermak.

Jednocześnie Andrij Jermak powiedział, że Kijów już przedstawił plan pokojowego uregulowania sytuacji w Donbasie.

„Dziś na stole jest ukraiński plan pokojowy. Ten plan ma na końcu to, na co czeka naród ukraiński i na co, mam nadzieję, czekają wszystkie postępowe kraje, nasi partnerzy, koledzy i tak dalej. I na co przede wszystkim czekają mieszkańcy Donbasu, nasza armia i ich rodziny czekają”– dodał Jermak.

„Ostatnim etapem planu będą wybory samorządowe na podstawie prawa Ukrainy i Konwencji Kopenhaskiej”– wyjaśnił Jermak.⁣

Jak następnie oświadczył, będzie nalegał, aby rozmowy trójstronnej grupy kontaktowej odbywały się co tydzień, a nie co dwa tygodnie.⁣„Uważam, że ludzie, którzy tam pracują, za każdym razem muszą osiągać konkretne rezultaty”– powiedział szef gabinetu prezydenta.

https://www.president.gov.ua/ru/news/andrij-yermak-zustrich-normandskoyi-chetvirki-neobhidna-ukra-64253.

*

Zgodnie z raportem SMM OBWE obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia punktu 3 dodatkowych środków wzmocnienia i kontroli obecnego bezterminowego zawieszenia broni, podpisanego przez uczestników Grupy Kontaktowej 22 lipca 2020 r .:

– ️ 2 października koło miejscowości Awdijewka, patrol SMM OBWE zauważył 1 opancerzony pojazd rozpoznawczo-patrolowy (BRDM)

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze 3 razy naruszyli warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzały o godzinie 10:50 z kierunku Wodjanoje w stronę Leninskoje- przy użyciu granatnika (2 granaty) i broni maszynowej. O godzinie 18:15 z kierunku Awdijewki w stronę Spartakusa- przy użyciu ciężkiej broni maszynowej oraz o godzinie 20:40 ponownie z kierunku Wodjanoje w stronę Dzierżyńskoje- przy użyciu granatnika (2 granaty).

 

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 5 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою українськими підрозділами. Наші воїни дотримуються домовленостей, досягнутих 22 липня 2020 року під час засідання Тристоронньої контактної групи, у повному обсязі.

Минулої доби, 4 жовтня, збройні формування Російської Федерації чотири рази порушували режим припинення вогню.

Так, неподалік Авдіївки та Катеринівки зафіксовано ворожі постріли зі стрілецької зброї, поблизу Водяного – з автоматичного станкового гранатомета. Біля населеного пункту Шуми противник відкривав вогонь із підствольного гранатомета та стрілецької зброї. Ворожі постріли не становили загрози для життя та здоров’я наших захисників, тож вогонь у відповідь вони не відкривали.

Бойових втрат і поранень серед українських воїнів не було.Військовослужбовці Збройних Сил спільно із вогнеборцями ДСНС продовжують ліквідовувати осередки пожеж. Вчора основні зусилля були спрямовані на гасіння осередків загорянь поблизу населених пунктів Кряківка, Трьохізбенка, Старий Айдар, Шуми. Окрім того, 166 військовослужбовців і 16 одиниць автомобільної та інженерної техніки було задіяно у ліквідації наслідків пожеж у населеному пункті Воронове. Наші воїни допомагали місцевим мешканцям розбирати завали у зруйнованих вогнем приватних будинках та на об’єктах селищної інфраструктури.

Від початку поточної доби, 5 жовтня, у районі селища Новолуганське ворог здійснив один неприцільний постріл із підствольного гранатомета. У решті районів по всій лінії розмежування спостерігається тиша.

Українські захисники продовжують сумлінно виконувати завдання за призначенням та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:


© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 05.10.2020r.- 1934 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejny „njus” z „juesej”, gdzie US Donald „olał” własna „kwarantannę” i wyszedł ze szpitala by pozdrowić swoich zwolenników, przejechał obok nich rzadową limuzyną;
  https://korrespondent.net/world/4280825-tramp-na-korotkoe-vremia-pokynul-bolnytsu
  Postępek US Donalda spotkał się z krytyką ze strony lekarzy szpitala w którym przebywa;
  https://korrespondent.net/world/4280840-vrach-raskrytykoval-trampa-za-pobeh-yz-bolnytsy

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Dla zainteresowanych jak wyglada „zbieranie” głosów w wyborach samorzadowych na Ukrainie. W sklepie w jednej z miejscowosci na terytorium obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa policjanci odkryli paczki żywnosciowe przygotowywane w celu „podkupienia” wyborców by zagłosowali na „odpowiedniego” kandydata;
  https://strana.ua/news/293280-v-luhanskoj-oblasti-politsija-razoblachila-skhemu-podkupa-izbiratelej.html
  Z kolei w Bachmaczu w obwodzie czernichowskim policja zatrzymała urzednika miejscowej administracji, który zorganizował masowe przekupstwo wyborców, ponad 5 tysięcy osób;
  https://strana.ua/news/293087-v-chernihovskoj-oblasti-raskryli-skhemu-podkupa-izbiratelej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Powtórka sprzed roku.

  1-2 października br., w formie wideokonferencji, obradowała polsko-ukraińska Komisja Mieszana ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Od samego początku Polska konsekwentnie dążyła do obniżenia kontyngentu zezwoleń, który w roku 2020 wynosi po 160 tysięcy sztuk dla każdej ze stron. Ukraina natomiast wnioskowała o zwiększenie kontyngentu na rok 2021 oraz przyznanie dodatkowych zezwoleń jeszcze na rok 2020. Ostatecznie obie strony nie zdołały wypracować kompromisu i nie osiągnięto porozumienia.
  https://tlp.org.pl/polska-ukraina-brak-porozumienia-w-sprawie-kontyngentu-zezwolen-na-rok-2021/
  Komentarz: We wrześniu ubiegłego roku Prezydent Zeleński odwiedził Polskę, obiecał odblokować ekshumację pomordowanych Polaków i umożliwić działalność IPN na Ukrainie. W zamian strona ukraińska prosiła o zwiększenie limitów na przejazd samochodów ciężarowych przez Polskę.
  Do teraz IPN nie może działać na Ukrainie, logicznym więc jest ,że w tym roku władze w Warszawie nie powinny iść na żadne ustępstwa. Czy jednak Warszawa działa z interesem państwa?

  Polubione przez 2 ludzi

   • „Otrucie Nawalnego”. Szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow powiedział że lekarze z berlińskiej kliniki ‚Charite” nie wykryli we krwi Nawalnego żadnych śladów chemicznych środków bojowych, „wykryto” je dopiero w laboratorium przy Gabinecie Rady Ministrów Niemiec. Cytat ‚Zwrócił również uwagę na niedopuszczalność tonu, jaki niektórzy przedstawiciele kierownictwa Niemiec używają w rozmowach z Moskwą. – Mam wielką nadzieję, że ta anomalia minie i nie będzie odzwierciedlać prawdziwego stosunku Niemców do Rosji – dodał minister”;
    https://ria.ru/20201005/navalnyy-1578219876.html
    Z kolei niemiecki polityk członek samorządu stolicy Niemiec (Izba Deputowanych) Gunnar Lindemann (AfD) nazwał otwarcie „otrucie Nawalnego” INSCENIZACJĄ AMERYKAŃSKICH LOBBYSTÓW, którzy chcą sprzedawać Niemcom amerykański gaz skroplony;
    https://lenta.ru/news/2020/10/05/navalnii_lindeman/

    Polubione przez 3 ludzi

  • Były inne badania, Centrum Razumkowa i rządowe w których to 20-25% opowiadało się za jak najszybszym opuszczeniem kraju w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i dzieci.
   Nawet tak „optymistyczne prognozy” rządowych centrów (20-25%) oznaczają kompletną zapaść państwa w perspektywie kilkunastu lat. Wyjadą głównie młodzi ludzie i nie będzie już komu pracować na utrzymanie kraju. Zabraknie środków na emerytury/inwestycje itd.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, artykuł o odbywajacym sie w Odessie festiwalu ukraińskiego kina, a w nim m.in o pokazanych na nim „dziełach”, czyli sławienie „hirojów ATU” i potępianie „zbrodni separatystów”. Pojawił się także „dokument” o tym jak to „ukronaziole” z ‚Azowa” wychowują dzieci na letnich obozach, a także „film miłosny” o…gejach…
  https://strana.ua/news/293298-odesskij-kinofestival-2020-pobediteli-polnyj-spisok.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT białorusko-ukraińskie, czyli w białoruskiej telewizji państwowej kazano sie Ukrainie „odczepić od Białorusi” i zamiast wtrącania się w jej wewnętrzne sprawy, rozwiązać własne problemy, w tym „bratobójcza wojnę” na Donbasie;
  https://strana.ua/news/293334-belorusskoe-tv-prizvalo-ukraine-reshat-svoi-problemy-a-ne-lezt-v-chuzhie-dela.html
  A ‚Pinokio” dostał chyba ataku ‚ukroszajby”, cytat „Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o środkach, które mają przyciągać na Ukrainę białoruskich przedsiębiorców i wysoko wyspecjalizowanych specjalistów, zwłaszcza z branży IT”;
  https://belsat.eu/pl/news/ukraina-ulatwia-przyjazd-bialoruskich-specjalistow/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem szef ukraińskiej policji Ihor Klimenko w udzielonym przez siebie wywiadzie przyznał że na Ukrainie wzrosłą liczba prób zamachów terrorystycznych. Jak stwierdził Klimenko „ładunki wybuchowe podkładane są prawie co tydzień. Bardzo często robią to ludzie, którzy mają problemy ze zdrowiem psychicznym. Na przykład jak ten terrorysta z Połtawy. [I] Jak terrorysta z Łucka…W większości przypadków są to po prostu przestępcy, którzy chcą kogoś przestraszyć lub zrealizować niektóre ze swoich przestępczych zamiarów”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4280975-hlava-natspolytsyy-rasskazal-kto-zakladyvaet-vzryvchatku-v-luidnykh-mestakh

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT światowe. Nieoczekiwany zwrot w sprawie uznania za ‚prezydenta Wenezueli” Juana Guido, Sąd Apelacyjny Anglii uchylił w poniedziałek orzeczenie Sądu Najwyższego w Londynie, który uznał „prezydenturę” Guaido w sporze jaki Wlk. Brytania i Wenezuela toczą o zwrot wenezuelskiego złota zdeponowanego w Bank Of England. Sąd Apelacyjny nakazał przeprowadzenie dokładnego dochodzenia, czy pomimo uznania za „prezydenta” Guaido rząd brytyjski dalej utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Wenezuelą, tym samym faktycznie uznając za prezydenta tego państwa Nicolasa Maduro;
  https://ria.ru/20201005/guaido-1578226161.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. UCRONARCOS. W obwodzie chersońskim SBU zlikwidowała ogromna plantację konopi indyjskich o czarnorynkowej wartości około 2 mln dolarów. ‚Towar” z plantacji dostarczano ciężarowymi KamAZami do tzw. strefy OZS (dawniej ATO) na Donbasie. Zatrzymano także organizatorów procederu którym okazali się być byli i służący jeszcze ukraińscy wojskowi „weterani ATO”;
  https://khersonline.net/lenta/169814-voennye-organizovali-plantaciyu-konopli-dlya-nuzhd-ato.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. O szlag mam nadzieję, że to kuźwa jakiś żart

  Wczoraj ukraiński deputowany Swiatosław Jurasz z partii „Sługa Narodu” prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ogłosił powstanie nowej grupy parlamentarnej pod nazwą Intermarium (Międzymorze). Na swoim blogu zamieścił on tekst programowy owej inicjatywy.
  „Celem międzyfrakcyjnego zespołu deputowanych jest dołączenie Ukrainy do projektu jednoczenia się krajów szeroko rozumianego środkowego i wschodniego regionu europejskiego Internarium (Międzymorze) oraz praca nad polityczno-gospodarczą, aksjologiczno-kulturową i militarno-obronną jednością naszego regionu. Żebyśmy, podobnie jak w naszej wspólnej historii, razem budowali XXI wiek.”
  https://wpolityce.pl/swiat/520578-230-ukrainskich-deputowanych-stworzylo-grupe-intermarium
  Komentarz: Już obawiam się decyzji naszych decydentów. Za samo powołanie owej grupy zapewne znów hojnie sypną groszem (podatników) i wspomogą (znów) Ukrainę. Obawiam się, że te puste gesty rozbudzą wyobraźnię „warszawy” i dalej interes Ukrainy będzie miał pierwszeństwo przed dobrem Polski.
  I tym według mnie ta cała „inicjatywa” jest. Próbą zdobycia dodatkowych funduszy dla Ukrainy.
  Nie widzę poprawy w stosunkach dwustronnych, rząd w Kijowie wciąż blokuje ekshumacje pomordowanych Polaków. Wciąż niszczeją polskie zabytki-zamki i kościoły, według „ukrpatriotów” lepiej by się zawaliły niż pokazywały „polską okupację”.Nadal skandaliczne wymagania dotyczące ustawy oświatowej są wprowadzane w życie.

  Polubione przez 3 ludzi

    • Teraz (dla Zachodu) jest li tylko gosposią na zagrodzie, a gdyby spotkała się z Putinem, stała by się równą Gosudarowi (starosłowiański tytuł cara Rosji). Te gadki-gdagadki Cichejnioski są na użytek jej wielbicielek- idiotek z opozycji.

     Patrzcie i podziwiajcie jaka jestem ważna, Borel się ze mną spotyka, Macron mnie odwiedza, Merkel na telefonie, Ej! Putin, widzisz jaka jestem ważna? Możesz dostąpić mego zaszczytu, pozwalam ci się ze mną spotkać. Najsmutniejsze jest to, że ona sama już wierzy w to, co mówi tym idiotkom na biełomajdanie.

     Polubione przez 3 ludzi

 10. Katastrofa ukraińskiego samolotu wojskowego An-26 w obwodzie charkowskim. Ukraiński portal „Strana.ua” publikuje opinię eksperta, ukraińskiego pilota wojskowego, który miał brać udział w śledztwie dotyczącym katastrofy. Według niego przyczynami katastrofy były m.in, awaria lewego silnika samolotu oraz błędy popełnione przez znajdujacych się na pokładzie pilotów-instruktorów;
  https://strana.ua/news/293411-an-26-prichiny-krushenija-samoleta-pod-kharkovom-vyvody-ekspertizy.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Wojsko już podało, żadnej awarii silnika nie było 🙂 Jeszcze nie sprawdzono czarnych skrzynek i już wiedziano, ze to musiał być błąd pilota. W przeciwnym razie rodzinom zabitych należałyby się horrendalne odszkodowania.

   Polubione przez 3 ludzi

 11. Ukraina i sny o …imperium IT

  Posłowie przedstawili plany, które mają w zamyśle dokonać przełomu gospodarczego. Ukraina miałaby stać się światowym hubem branży IT. Kraj miałby pozyskać fundusze n rozwój, poprzez zaproszenie spółek z branży informatycznej do kraju. Dla chętnych przygotowano by specjalne niskie podatki. W ten sposób aż 10% PKB miałoby byc wytwarzane przez informatyków/programistów 🙂
  https://www.unian.info/economics/ukraine-going-digital-cabinet-mulls-virtual-free-economic-zone-11171249.html
  https://www.unian.info/economics/deputy-pm-it-industry-s-share-in-ukraine-s-economy-may-grow-to-10-11170940.html
  Komentarz: Wszystko ładnie i pięknie, ale do sukcesu brakuje wielu rzeczy. Po pierwsze inne kraje też mają podobne wizje rozwoju kraju (na przykład Sri Lanka), po drugie nie tak łatwo zachęcić firmy do inwestowania, liczą się nie tylko podatki, ale też i bezpieczeństwo/stabilność. Konieczna jest kadra-rzesze dobrze wykształconych programistów. Tu akurat Ukraina miałaby szanse realizacji, gdyby nie to, ze spora grupa informatyków wyjechała za lepszym życiem na Zachód.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.