Wojna domowa na Ukrainie 10.10.2020r.- 1939 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 211.

„Handelsblatt”– niemiecki dziennik gospodarczy napisał o możliwych konsekwencjach decyzji polskiego UOKiK, który nałożył karę na „Gazprom” i inwestorów  uczestniczących w projekcie gazociągu „Nord Stream 2”

W czwartkowym artykule napisano (8.10.2020) o zaostrzeniu sporu przez Polskę o gazociąg „Nord Stream 2”. Artykuł informuje o decyzji polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który uznał w środę, że budowany gazociąg zakłóca konkurencję i narusza interesy konsumentów. Dlatego nałożył na rosyjski koncern „Gazprom” maksymalną karę, sięgającą w przeliczeniu 6,5 miliarda euro. Z kolei zaangażowane w finansowanie inwestycji zachodnioeuropejskie spółki – koncern „Uniper”„Wintershall Dea”, austriacki „OMV”, francuski „Engie Energy” i holendersko-brytyjski „Multi Shell” dostały karę w łącznej wysokości 52 milionów euro.

„Handelsblatt” pisze, że „Gazprom” i jego partnerzy w środę „z oburzeniem” odrzucili decyzję polskiego urzędu. Chodzi o to, że „Uniper Gas & Transportation” „nie podziela oceny, która jest podstawą decyzji UOKiK” – powiedział gazecie rzecznik koncernu. Wyjaśnił, że umowy zawarte przez inwestorów „Nord Stream 2” dotyczą finansowania, a nie joint venture. „Według ‚Uniperu’ umowy o finansowaniu nie podlegają przewidzianemu w polskim prawie obowiązkowi zawiadomienia o zamiarze dokonania koncentracji. Nie ma też podobnego precedensu w dotychczasowej praktyce europejskich organów antymonopolowych” -pisze „Handelsblatt”, wyjaśniając stanowisko „Uniperu”.

Dodaje, że „Uniper” bada możliwość odwołania się od decyzji polskiego urzędu. Rozstrzygnięcie sporu mogłoby potrwać cztery do pięciu lat. Także „Winterhall Dea” i „Shell” nie wykluczają podjęcia takich działań, a „Gazprom” już zapowiedział, że odwoła się od decyzji UOKiK, ostro ją krytykując.

Niemiecka gazeta, „Handelsblatt” ocenia, że jeśli kara nałożona przez polski urząd na „Nord Stream 2” się uprawomocni, „rentowność rurociągu budowanego kosztem 9,5 miliarda euro ostatecznie stanie pod znakiem zapytania”. Analitycy moskiewskiego „Sbierbanku” już wyliczyli, że z powodu zawyżonych cen koncernów budowlanych, które należą do biznesmenów z bliskiego otoczenia prezydenta Władimira Putina, będzie „miliardową ruiną inwestycyjną” – pisze niemiecki dziennik.

Jak wiadomo rosyjski „Gazprom”  ogłosił niedawno, iż w krótkim czasie chce dokończyć budowę brakującego 120-kilometrowego odcinka gazociągu o łącznej długości 1230 km. W grudniu szwajcarska firma „Allseas”, właściciel specjalistycznych statków, układających podmorski rurociąg, przerwała prace przy budowie „Nord Stream 2” w związku z groźbą nałożenia amerykańskich sankcji. Z kolei rosyjskie specjalistyczne statki, przesunięte do portu Mukran na Rugii, nie mogły jeszcze przystąpić do układania rur z powodu koniecznych przeróbek technicznych.

Jak pisze „Handelsblatt”„premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wrześniu, że jego rząd zwiększy presję na Niemcy” w sprawie „Nord Stream 2”. „Zwłaszcza po otruciu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego należy zatrzymać to przedsięwzięcie. Nord Stream 2″– powiedział Morawiecki, który ten  temat także poruszył rozmów podczas sierpniowej wizyty sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo w Warszawie. 

Jak wiadomo Polska zbudowała terminal w Świnoujściu  dla przyjmowania i magazynowania gazu skroplonego (LNG), gdzie dostarczany jest także amerykański LNG jest obecnie mocno zaangażowana w pilnowaniu amerykańskich interesów, a więc i szkodzeniu budowie „Nord Stream 2”. Wprawdzie „Nord Stream 2” leży poza terytorialnymi wodami polskimi, ale rząd w Warszawie uważa, że ma wpływ na niego, bo przez Polskę przebiega „Gazociąg Jamalski”, który transportuje gaz z syberyjskich pól do Europy. Jak dotąd „Jamałem” płynie do Niemiec około 30 miliardów metrów sześciennych gazu. Więc utrzymanie wielkości tego tranzytu, jest obecnie pretekstem do wywierania presji na rosyjską firmę „Gazprom”. Oczywiście taka postawa nie przysporzy nam korzyści ze strony ewentualnej współpracy polsko-rosyjskiej. A wręcz przeciwnie, kopana jest coraz większa przepaść, którą nie da się już zasypać. Tak więc inne kraje zachodnie wyciągają ze współpracy z FR niewspółmierne korzyści, a nasz kraj, który z Rosją ma bezpośrednią granicę, nawet odciął się od współpracy z Kalinigradem. Oczywiście kosztem ludności polskiej z biednych rejonów przygranicznych Warmii i Mazur oraz wybrzeża wschodniego polskiej części Bałtyku. I wszystko to w imię jakiś mitycznych biznesów z zaoceanicznym hegemonem oraz prowadzonej walki politycznej z urojonym wrogiem.

https://www.handelsblatt.com/unternehmen/energie/ostsee-pipeline-polen-verhaengt-6-5-milliarden-euro-bussgeld-gegen-nord-stream-2/26252678.html.

*

A na froncie w Donbasie na jego donieckim odcinku wczoraj zgodnie z raportem  SMM OBWE  obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia punktu 3 Dodatkowych Środków wzmacniających i kontrolujących obecny reżim bezterminowego zawieszenia broni, podpisany przez uczestników Grupy Kontaktowej 22 lipca 2020 r .:

– ️ 5 października  w pobliżu miejscowości  Karłowce patrol SMM OBWE zarejestrował obecność   1 szt.  BTR-70.

Poza tym, Siły Zbrojne Ukrainy rozmieściły przeciwlotnicze systemy rakietowe „Streiła-10” na terenie prywatnych gospodarstw domowych w dzielnicy mieszkalnej Mariupola, maskując je jako budynki gospodarcze. Poinformował o tym wczoraj zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

„Zwraca się uwagę na lokalizację trzech instalacji rakietowej obrony przeciwlotniczej ‚Streiła-10’ na osiedlu mieszkaniowym na obrzeżach Mariupola”– powiedział Basurin.

Dodał, że żołnierze z 36 Oddzielnej Brygady Morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy zajęli budynek mieszkalny jednego z mieszkańców i umieściło zespoły w budynkach gospodarczych, demontując dachy pod kątem możliwości odpalenia rakiet. Według Basurina informacje otrzymano od miejscowej ludności.

Przypomnę, że przeciwlotniczy zestaw rakietowy „Streiła-10” przeznaczony jest do niszczenia celów powietrznych, a więc; samolotów, śmigłowców i pocisków manewrujących lecących na wysokości od 25 do 3500 metrów i zasięgu od 800 do 5000 metrów.

Ponadto, w sumie, według raportów SMM OBWE ukraińskie formacje zbrojne wykopały od 27 lipca 16 nowych pozycji i 35 okopów o łącznej długości ponad czterech kilometrów.

https://www.youtube.com/watch?v=5IJLc02InrU&feature=emb_title

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

6 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 10 жовтня 2020 року.

Сала Україні!

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил повністю контрольована українськими воїнами.

Упродовж минулої доби, 9 жовтня, зафіксовано 1 факт порушення режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації. Зокрема, у районі відповідальності Оперативно-тактичного угруповання «Північ» поблизу населеного пункту Шуми ворог здійснив кілька неприцільних черг зі стрілецької зброї. Ця вогнева провокація противника не несла загрози нашим оборонцям, тому українські підрозділи зброю у відповідь не застосовували.

Бойових втрат, внаслідок ворожих пострілів, не було.

Військовослужбовці Збройних Сил спільно із вогнеборцями ДСНС продовжують гасити пожежі на території Донецької та Луганської областей.

Так, вчора Об’єднані сили локалізували пожежі у районах населених пунктів Новоолександрівка та Катеринівка, неподалік Майорська, в нічний час, остаточно ліквідовано осередки загорання, а поблизу Болотеного наші воїни продовжують боротьбу з вогнем й досі.

Від початку поточної доби, 10 жовтня, у районах відповідальності українських підрозділів порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша.

Підрозділи, залучені до проведення операції Об’єднаних сил, продовжують неухильно дотримуватися умов режиму припинення вогню та готові миттєво реагувати на будь-які зміни оперативної обстановки.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.10.2020r.- 1939 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli „Kolejny rekord zakażeń pobity. Ponad pół tysiąca przypadków więcej niż wczoraj”;
  Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Koronawirus/Koronawirus-w-Polsce-dzisiaj-ile-zarazen-10-pazdziernika-Raport-i-nowe-statystyki
  https://wiadomosci.radiozet.pl/Koronawirus/Koronawirus-w-Polsce-dzisiaj-ile-zarazen-10-pazdziernika-Raport-i-nowe-statystyki
  „Koronawirus: pierwsze izolatorium w Bolesławcu ruszyło! Wiemy, gdzie jest”;
  https://istotne.pl/boleslawiec/wiadomosc/YZZ/koronawirus-pierwsze-izolatorium-w-boleslawcu-ruszylo-wiemy-gdzie-jest
  Plus „Nawet kilkuset polskich turystów na przymusowej kwarantannie w Egipcie”;
  https://www.tvp.info/50263637/nawet-kilkuset-polskich-turystow-na-przymusowej-kwarantannie-w-egipcie
  Ps. I znowu niestety muszę napisać że już parę miesięcy temu tutaj pisałem że moze nas to czekać…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Z powodu rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa na Ukrainie pracę jako trener koszykarskiej drużyny z Mikołajewa porzucił Amerykanin. Oświadczenie Amerykanina odnośnie jego rezygnacji „W kontekście pandemii i nieprzewidywalności mistrzostw Ukrainy nie mogę zagwarantować wykonania zadania postawionego mi przez prezesa klubu. Bardzo mi przykro, że z powodu choroby czołowych zawodników klub musiał zrezygnować z [rozegrania] dwóch poczatkowych meczów mistrzostw.
  Obawiam się, że sytuacja związana z pandemią będzie się nasilać i dlatego nie spełnię pokładanych w mnie nadziei. Bycie outsiderem nie leży w moich zasadach i podjąłem trudną decyzję, aby poprosić o rezygnację”;
  https://korrespondent.net/sport/basketball/4282914-amerykanskyi-trener-nykolaeva-podal-v-otstavku-yz-za-koronavyrusa-v-ukrayne

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, o artykuł o wizycie ‚Pinokia” w Londynie z której „przywiózł”, jak sam sie chwali, 2,5 miliarda funtów. Cytat „Formalnie Ukraina otrzyma dodatkowe kwoty na eksport towarów do Wielkiej Brytanii, ale Wielkiej Brytanii zostanie ułatwiony też dostęp do ukraińskiego rynku. Właśnie pod ostatnie zdanie zawarto umowę o poręczeniach kredytowych dla brytyjskich eksporterów – tak, aby łatwiej było im podbić nasz rynek. A więc brytyjscy producenci prawdopodobnie odniosą największe korzyści z umowy”;
  https://strana.ua/articles/analysis/294270-chto-znachit-dlja-ukrainy-zona-svobodnoj-torhovli-s-velikobritaniej-.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • ” A więc brytyjscy producenci prawdopodobnie odniosą największe korzyści z umowy”- a co, mieli ich pewnie sponsorować jak dziady z Polski?

   Co by o Angolach nie mówić, to wydupczyć się byle komu nie dadzą 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Tonem wyjaśnienia, nie tylko rząd WB szykuje się do podboju ukraińskiego rynku. UE (a w rzeczywistości głównie Francja i Niemcy) też podpisała w ostatnich dniach deklaracje, mające ożywić handel z Ukrainą.
   Problem w tym, że ukraińskie firmy nie maja odpowiednich certyfikatów potrzebnych do sprzedaży produktów do UE i Wielkiej Brytanii.
   Obecnie wydawanie owych certyfikatów ma być łatwiejsze, nadal jednak będzie to kosztowna i długa inwestycja. Trzeba udowodnić, że określone zakłady spełniają wysokie normy sanitarne, produkcyjne itd itp. Same biurokratyczne procedury (nie wspominając o kosztach inwestycji-remontów, dostosowania do wymogów itd ) będą trwały kilka-kilkanaście miesięcy. Tymczasem, towary z UE będą mogły właściwie od razu, swobodnie trafiać na ukraiński rynek. Jeśli władze w Kijowie źle to rozegrają to zamiast pomóc zniszczą własną gospodarkę.
   Producenci z Ukrainy będą musieli konkurować z firmami z Zachodu,oferującymi często tańszy i lepszy towar. W skali mikro widać to na podstawie produktów mlecznych.
   Po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE polskie masła sery i jogurty zaczęły podbijać ukraińskie sklepy-efektem był spadek produkcji mleka na Ukrainie i spadek ilości gospodarstw zajmujących się produkcją wyrobów mlecznych.
   W sytuacji gdy większość małych i średnich firm zmaga się z problemami finansowymi, szersze otwarcie na towary z UE może dosłownie doprowadzić do zagłady przedsiębiorstw na Ukrainie. Firmy zachodnie wspierane kredytami i dotacjami rządowymi mogą inwestować-ukraińskie nie mają takich możliwości.
   Po pierwsze ukraińskie banki niechętnie dają kredyty-potrzeba dużego zabezpieczenia, a i oprocentowanie kredytu jest dużo wyższe niż w krajach zachodnich. Po drugie banki mają lepszy sposób zarobku obligacje państwowe są oprocentowane podobnie jak kredyty, a uważane są za bezpieczniejsze.
   Przypomina to dosłownie transakcje rodem z czasów podboju kolonialnych, za garść paciorków ( tu kilka kutrów) tubylcy sprzedają cała swoją gospodarkę.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. W temacie „wojny trzydziestoletniej” o Górski Karabach. Ministrowie spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu którzy pojawili się w Moskwie na zaproszenie WWP podpisali dokument o zawieszeniu ognia w „celach humanitarnych” od godz 12:00 dzisiaj (tzn. 10 października). Obie strony zobowiązały się także do przestrzegania podstawowych zasad rozwiązania konfliktu karabaskiego w ramach Grupy Mińskiej OBWE, czyli struktury mediacyjnej zajmującej się rozwiązaniem konfliktu w Górskim Karabachu oraz rozpoczęcia negocjacji w sprawie uzgodnienia trwałego porozumienia pokojowego;
  https://strana.ua/news/294297-peremirie-v-karabakhe-podpisano-dokument.html
  Z Górskiego Karabachu jednak napływają informacje o naruszeniu zawieszenia ognia o które nawzajem oskarżają sie Armenia i Azerbejdżan;
  https://strana.ua/news/294321-v-karabakhe-storony-narushili-rezhim-prekrashchenija-ohnja-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Artykuł wart przeczytania;
  https://konserwatyzm.pl/lewicki-400-lat-od-smierci-wielkiego-wodza-hetmana-stanislawa-zolkiewskiego/
  Cytat „Najbardziej jest on znany ze swojego świetnego zwycięstwa pod Kłuszynem, gdzie, mając niespełna 7 tys. jazdy, rozbił zupełnie 35 tys. Rosjan i Szwedów. Zwycięstwo to pozwoliło Polakom na dwa lata zająć Moskwę.
  Tym niemniej, sam Żółkiewski nie był wcale entuzjastą wojny z Rosją, i w swoim dziele: „Początek i progres wojny moskiewskiej”, przewidywał opłakane jej skutki”

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Warto się tej sprawie przyglądać, czyli „Rosyjski dziennikarz, wieloletni korespondent czołowych mediów rosyjskich w Polsce Leonid Swiridow złożył pozew przeciwko TVP. Sprawa będzie miała precedensowy charakter, bowiem do tej pory kontrolowana przez Prawo i Sprawiedliwość telewizja publiczna bez żadnych konsekwencji emitowała i publikowała materiały szkalujące nie tylko obywateli Polski, ale także obcokrajowców”;
  http://www.mysl-polska.pl/2517

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT z Kirgistanu, gdzie nastapił nieoczekiwany zwrot. Podległy MSW Kirgistanu „specnaz” zatrzymał byłego prezydenta Atambajewa, uwolnionego z więzienia po wybuchu zamieszek w stolicy Biszkeku. Jak informuja media byłemu prezydentowi postawiono zarzuty zorganizowania zamieszek w stolicy Kirgistanu (czyli tamtejszego ‚majdanu”);
  https://korrespondent.net/world/4283052-v-kyrhyzstane-sylovyky-zaderzhaly-eks-prezydenta-atambaeva

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Służba zdrowia ledwo dyszy, firmy upadają, gospodarka w ruinie, ale są pewne priorytety

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oświadczyła, że zwróciła się do Google i Apple o zablokowanie objętych sankcjami rosyjskich aplikacji na ich serwisach Play Market oraz App Store.
  Wcześniej agencja RBC Ukraina, powołując się na źródło w Radzie Bezpieczeństwa, poinformowała, że SBU zwróciła się do Google i Apple o usunięcie z ich sklepów internetowych objętych sankcjami produktów, w tym aplikacji VKontakte. Według rozmówcy agencji negocjacje z amerykańskimi gigantami IT nadal trwają, a Apple rzekomo poczyniło „pewne postępy” w rozwiązaniu tego problemu.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2020100913178329-sbu-zwrocila-sie-do-google-i-apple-o-zablokowanie-rosyjskich-aplikacji-sputnik/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W temacie wstępniaków szefa

  Dyrektor Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, powiedział, że powodem kilkumiesięcznej zwłoki w kolejnej wymianie jeńców i więźniów w Donbasie jest obstrukcja „drugiej strony”, która nie chce uzgodnić list podlegających wymianie. Powiedział to podczas przemówienia w Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Chatham House.
  https://kresy24.pl/kancelaria-prezydenta-ukrainy-rosyjska-obstrukcja-powodem-fiaska-kolejnej-wymiany-jencow-i-wiezniow-w-donbasie/
  Komentarz: Mam takie wrażenie, że strona ukraińska chce przerwać dialog pod byle pretekstem-wiedzą, że nie maja argumentów, wszak podpisując Mińsk-1 i 2 zobowiązali się do kilku rzeczy, które nijak nie leżą w interesie Kijowa.
  Jednakże ciszę na froncie ukraińskie władze chcą zachować, głównie dlatego, że przy obecnej sytuacji ekonomicznej każde zwiększenie kosztów wojny na wschodzie doprowadziłoby do kompletnego załamania gospodarki.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Coś pozytywnego
  Ukraiński rząd zatwierdził projekt porozumienia (w formie wymiany not) z rządem Japonii w sprawie dostarczania Ukrainie pomocy humanitarnej w postaci leku Favipiravir (Avigan), który stosuje się w leczeniu COVID-19.
  https://kresy24.pl/japonia-przekaze-ukrainie-lekarstwa-na-koronawirusa/
  Komentarz:Leki są na pewno skuteczne w zwalczaniu wirusa grypy i pozwolą na zmniejszenie liczby chorych na zapalenie płuc.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli w temacie „mieszania sie” w wybory prezydenckie w USA przez ‚czynniki zagraniczne”. Do głosowania na Joe Bidena wezwała…Greta Thunberg;
  https://strana.ua/news/294381-hreta-tunberh-prizvala-holosovat-za-dzho-bajdena.html
  Ps. Czekam na oficjalny komentarz Departamentu Stanu USA o „obłożeniu” szwedzkiej ‚Greci” sankcjami za tak „bezpardonowe mieszanie się w sprawy USA”…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. OT z naszego nieszczęsnego kraju czyli „Powtórka z rozrywki a’la Szumowski”. Cytat „Michał Dworczyk pojawił się na posiedzeniu rządu. Zdjęcie z tego spotkania zmieściła m.in. Kancelaria Premiera. Fotografią zainteresował się poseł Konfederacji. „Wpadł pan w kwarantannę tego samego dnia. Pan wychodzi po pięciu dniach. Też bym chciał” – napisał Artur Dziambor”;
  https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-polska-artur-dziambor-do-michala-dworczyka-jak-uzyskac-zwolnienie-z-kwarantanny-6563119128861184a

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.