Wojna domowa na Ukrainie 11.10.2020r.- 1940 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 212.

„Wojna toczy się na terytorium Ukrainy, więc Ukraina jest najbardziej zainteresowana szybkim odbyciem kolejnego spotkania w formacie normandzkim na najwyższym szczeblu. Wspierają nas w tym nasi partnerzy – Niemcy i Francja”– powiedział szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak podczas przemówienia w Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych- Chatham House.

„Strategia Ukrainy jest bardzo prosta – dla nas życie każdego Ukraińca jest priorytetem. Takie jest programowe stanowisko prezydenta Zełenskiego, które wyrażał podczas kampanii wyborczej i które pozostaje jego priorytetem i priorytetem całego naszego zespołu”– powiedział Andrij Jermak

Szef gabinetu prezydenta Ukrainy podkreślił, że dzięki porozumieniom osiągniętym na poziomie TGK i potwierdzonym na spotkaniu doradców przywódców krajów formatu normandzkiego front na wschodniej Ukrainie od ponad 70 dni jest w stanie ciszy, a nawet zmniejszyła się liczba strzałów pośrednich.

Zaznaczył, że prawie co dwa tygodnie prezydent Ukrainy wizytuje pozycje wojsk ukraińskich na linii frontu i osobiście komunikuje się z wojskiem.

„Rzeczywiście, dziś Ukraina jest w stanie wojny i bardzo ważne jest, abyśmy byli ostrożni i wyważeni, aby promować interesy Ukrainy w prawdziwym życiu, wykorzystywać wszelkie możliwe platformy negocjacyjne i zmniejszać napięcie. Ostatecznie wszystko to ma na celu ratowanie życia naszych ludzi”– powiedział Andrij Jermak.

Szef kancelarii prezydenta zwrócił uwagę na to, że dziś Ukraina w pełni przestrzega porozumień osiągniętych na szczycie normańskiej czwórki w Paryżu co dostrzegają jakoby partnerzy międzynarodowi Ukrainy.

„Dziś żaden kraj wspierający Ukrainę nie ma wątpliwości, że coś nie zostało zaniechane z naszej strony i coś nie zostało zrobione”– dodał Andrij Jermak.

Według niego Rosja musi również wypełnić zawarte wcześniej porozumienia.

„Albo Rosja jest naprawdę gotowa do zakończenia tej wojny, albo muszę powiedzieć, że nie jest na to gotowa”– powiedział szef gabinetu prezydenta.

Andrij Jermak przypomniał ponadto, że trwa proces negocjacji w formacie normandzkim i mińskim. Według niego, od ostatniego grudniowego szczytu przywódców czwórki normandzkiej w Paryżu uzgodniono cztery nowe punkty wycofania sił i sprzętu na linii trakcyjnej, praktycznie uzgodniono 20 obszarów do rozminowania. Osiągnięto również porozumienie w sprawie dostępu przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża do miejsc nielegalnego przetrzymywania osób na terenach nie kontrolowanych przez władze Ukrainy, ale porozumienie to nie zostało jeszcze zrealizowane.

„Niestety, dzisiaj, od kilku miesięcy, wzajemne uwolnienie nie nastąpiło właśnie dlatego, że strona przeciwna nie zgadza się na listy. W tym celu nieustannie tworzone są pewne przeszkody. Teraz mówią, że podobno uniemożliwia im to uchwała Wierchownej Rady w sprawie wyborów lokalnych. Ale ciągle podkreślamy, że to nonsens: jak taka humanitarna sprawa, jak życie i zdrowie ludzi, może zależeć od dokumentu?” – podkreślił Jermak.

Według Andrija Jermaka Ukraina najaktywniej nalega na zorganizowanie kolejnego spotkania przywódców czwórki normandzkiej. Przecież wojna toczy się na terytorium Ukrainy, a wszelkie decyzje polityczne podejmowane są na szczeblu przywódców.

„Takie spotkanie powinno odbyć się jak najszybciej. Wspierają nas w tym nasi partnerzy w formacie normandzkim – Niemcy i Francja. I uważamy, że jest to niezwykle potrzebne, aby iść do przodu i robić to, na co czeka cały naród ukraiński”– podkreślił szef kancelarii prezydenta.

„Dlatego negocjacje trwają. W przyszłym tygodniu może odbyć się wideokonferencja doradców politycznych. Porozmawiamy o jak najszybszym zorganizowaniu szczytu, a kilka decyzji już zapadło”– dodał na zakończenie swego wywodu, Andrij Jermak

https://www.president.gov.ua/ru/news/ukrayina-vikoristovuye-vsi-mozhlivi-peregovorni-majdanchiki-64417.

*

A na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku- w ostatnim raporcie SMM OBWE z dnia 9 października odnotowano kolejne naruszanie warunków zawieszenia broni przez stronę ukraińską.

Miejsca naruszeń warunków zawieszenia broni:

wieczorem z 7 i w nocy 8 października na obszarze zdemilitaryzowanym w rejonie Zołotoje (kontrolowany przez rząd centralny, 60 km na zachód od Ługańska), bezzałogowy statek powietrzny dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował obecność jednej osoby na byłych stanowisku Ukraińskich Sił Zbrojnych (USZ) w pobliżu torów kolejowych, około 1,2 km na wschód od zachodniej krawędzi obszaru wycofania i około 1,2 km na południe od jego północnej krawędzi.

Oznaki obecności wojskowej w strefie bezpieczeństwa:

– 7 października dron dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował obecność jednego bojowego pojazdu opancerzonego (typ BMP) w pobliżu n. wieś Oriechowo (57 km na północny zachód od Ługańska).

– 7 października dron dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował 2 jednostki sprzętu; bojowych pojazdów opancerzonych (typ BMP) w pobliżu miejscowości Nowotoszkowskoje (53 km na północny zachód od Ługańska).

– 7 października dron dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował 3 jednostki sprzętu: bojowe wozy piechoty (BMP-1 – 2 jednostki, przypuszczalnie BMP-1 – 1 jednostka) w pobliżu  wsi Krymskoje (42 km na północny zachód od Ługańska).

– 7 października dron dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował 1 jednostkę sprzętu w postaci  bojowego wozu piechoty (BMP-2) w pobliżu miejscowości Nowozwanowka (70 km na zachód od Ługańska).

Poza tym, straty niebojowe zgrupowania operacyjno-taktycznego (OT) Sił Zbrojnych Ukrainy „Sewier” („Północ”) od czasu wejścia w życie Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolowanie jego przestrzegania wyniosły 187 żołnierzy. Poinformowała o tym służba prasowa Milicji Ludowej ŁRL.

„Od początku wejścia w życie istniejących dodatkowych środków o zawieszeniu broni, od 27 lipca br. Straty niewalczące Sił Zbrojnych Ukrainy wyniosły 187 osób”– głosi komunikat służby prasowej ML ŁRL..

W szczególności straty;

25 samodzielnej brygady powietrznodesantowej wyniosły 63 osoby,

30 samodzielnej brygady zmechanizowanej (sbz) – 43 osoby,

14 sbz – 37 osób,

80 samodzielnej brygady powietrznodesantowej – 4 osoby,

24 sbz – 33 osoby,

93 sbz – 7 osób.

Departament Obrony ŁRL dodał, że straty pozamilitarne personelu OPS „Sewier” za okres od 4 października do 10 października wyniosły 64 żołnierzy.

„Głównymi powodami są detonacje własnych przeszkód w postaci wybuchów min, nieprzestrzeganie wymogów bezpieczeństwa podczas pracy z bronią oraz zaśmiecanie relacji między żołnierzami” – wyjaśniła Milicja Ludowa.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 11 жовтня 2020 року.

Сала Україні!”

Ситуація в районі проведення операції залишається контрольованою підрозділами Об’єднаних сил. Українські захисники неухильно дотримуються домовленостей, що вступили в дію 27 липня 2020 року.

Упродовж минулої доби, 10 жовтня, у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід» зафіксовано одне порушення режиму припинення вогню. Так, поблизу Водяного противник здійснив один неприцільний постріл з підствольного гранатомета.

Ворожий постріл не становив загрози життю та здоров’ю наших військовослужбовців, тому вогонь у відповідь вони не відкривали.Бойових втрат і поранень серед українських воїнів немає.

Належно виконують завдання у районі проведення операції й інші складові сил оборони. Зокрема, вчора військовослужбовцями Збройних Сил та вогнеборцями ДСНС ліквідовані пожежі поблизу Новоолександрівки, Майорська та Катеринівки. Окрім того, локалізовано осередки загорань неподалік Болотеного.

Від початку поточної доби, 11 жовтня, у районах відповідальності українських підрозділів порушень режиму припинення вогню не зафіксовано. По всій лінії розмежування спостерігається тиша.

Перебуваючи у готовності до адекватного реагування на будь-які провокаційні дії противника, українські захисники дотримуються домовленостей, досягнутих у межах Тристоронньої контактної групи.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.10.2020r.- 1940 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wstawanie z kolan…

  Tuż przed wizytą polskiego prezydenta na Ukrainie odnowiono pomnik nagrobny OUN-UPA na górze Monastyrz na Podkarpaciu, gdzie prawdopodobnie pochowano sprawców mordu na Polakach. Wcześniej Andrzej Duda zapewnił Wołodymyra Zełenskiego, że do czasu ich jesiennego spotkania kwestia ta zostanie załatwiona.
  https://kresy.pl/wydarzenia/tuz-przed-wizyta-prezydenta-dudy-na-ukrainie-odnowiono-tablice-na-pomniku-oun-upa-na-gorze-monastyrz-foto/
  Komentarz: Czyli już się zaczyna-po pierwsze absurdalna kara UOKiK na Gazprom, teraz remont pomników banderowców (całe szczęście, że nie przywrócili poprzednich napisów gloryfikujących UPA.
  Ciekawe jakie jeszcze „prezenty” zgotuje nam Prezydent i rząd w Warszawie. Kolejne pożyczki dla Ukrainy,kolejne przywileje dla mieszkańców tego kraju?

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Wybory samorządowe na Ukrainie. Ugrupowanie Poroszenki ‚Europejska Solidarność” które występuje przeciwko obecnemu burmistrzowi Kijowa Kliczce (pomimo ze w 2014 roku Porosznko Kliczke gorąco popierał) jako przykład „niszczenia Kijowa” (poprzez zezwalanie na budowe nie pasujących architektonicznie budynków) przez ekipe Kliczki pokazało budynek teatru wybudowany za pieniądze firmy ‚Roshen” należącej do Poroszenki…
  https://strana.ua/news/294375-partija-poroshenko-raskritikovala-svoj-zhe-proekt-v-kieve-teatr-na-podole.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kolejny „njus” z „juesej”, gdzie na jednej z ulic Denver „fan” BLM i „Antify” zastrzelił „prawicowego ekstremistę” po spieciu na temat wyborów prezydenckich;
  https://pbs.twimg.com/media/EkBRTFyWsAAxTSX?format=jpg&name=small
  https://colonelcassad.livejournal.com/6237071.html
  https://www.thegatewaypundit.com/2020/10/antifa-cheers-streets-one-peers-shoots-kills-trump-supporter-denver-video/
  Ps. I to jest właśnie „ideał demokracji”, ludzie się mordują na ulicach…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „Wojna trzydziestoletnia” o Górski Karabach. Walki „na poziomie” ostrzałów rakietowo-artyleryjskich są kontynuowane pomimo zawartego porozumienia o zawieszeniu ognia. Zbombardowane zostały Stepanakert (po stronie ormiańskiej) oraz Gandża (po stronie azerskiej);
  https://colonelcassad.livejournal.com/6236335.html
  https://strana.ua/news/294469-pri-obstrele-hjandzhi-pohibli-9-chelovek-razrusheny-zdanija.html
  Plus artykuł wart przeczytania w temacie;
  https://kresy.pl/publicystyka/krew-i-ziemia-czyli-nowa-odslona-starego-konfliktu/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińskie źródła informują, że sytuacja epidemiologiczna w Donbasie jest krytyczna. Według władz separatystycznych sytuacja jest pod kontrolą.

  Przedstawiciel ukraińskiego biura rzecznika praw człowieka w obwodzie donieckim i ługańskim Pawło Łysianskyj ocenił, że sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w separatystycznych republikach na wschodzie Ukrainy jest krytyczna. W jego ocenie ich władze stawiają polityczne projekty ponad ochronę życia i zdrowia mieszkańców.
  https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-na-ukrainie-krytyczna-sytuacja-epidemiczna-w-donbasie-4717640

  Polubione przez 4 ludzi

 6. I kolejny na Ukrainie przypadek podpalenia domu z dziećmi w środku przez ich ojca. Tym razem dom po awanturze z żoną podpalił mieszkaniec jednej z wsi w obwodzie żytomierskim. Czwórkę dzieci znajdujacych się w domu zdołali uratować sąsiedzi, jednak ich matka zmarła wskutek doznanych poparzeń;
  https://strana.ua/news/294505-posle-ssory-otets-semejstva-popytalsja-szhech-dom-s-zhenoj-i-detmi-v-sele-zhitomirskoj-oblasti.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Teraz jestem już prawie pewny, że Prezydent Duda w prezencie dla Ukrainy zorganizuje przedłużenie (odnogę) trasy Via Carpatia przez teren Ukrainy. Wcześniej inni partnerzy nie byli takim pomysłem zainteresowani (konkurencja ze strony firm ukraińskich+brak wkładu w inwestycje Ukrainy).

  cytat z artykułu:
  Tematem wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie będzie nie tylko polityka i przeszłość historyczna, ale też współpraca gospodarcza – oznajmił wiceszef biura prezydenta Ukrainy ds. międzynarodowych Ihor Żowkwa. Polska to jeden z największych partnerów handlowych Ukrainy w Europie – dodał.
  We wtorek prezydent będzie w Odessie, gdzie w jego obecności zostaną podpisane dwa porozumienia gospodarcze. „Po pierwsze umowa PGNiG, która otwiera drogę polskiej spółce do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie” – przekazał PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Druga umowa będzie dotyczyła współpracy pomiędzy portem w Odessie i portem w Gdańsku. Szczerski poinformował, że prezydentowi będzie towarzyszył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
  https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/7845813,zowkwa-polska-to-jeden-z-najwiekszych-partnerow-handlowych-ukrainy-w-europie.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.